'T VLIEGEND BLAADJE. KLEINTE COURANT VOOR HELDER. NIEUWEDIEP EN TEXEL No. 1001. Dinsdag 19 September 1882. Tiende Jaargang. Verschijnt Dinsdag- en Vrijdagmiddag. PANAMA. iktoonnoment per 3 maanden binnen de gemeente 50 Cent. >3 franco per post75 Afzonderlijke nummers2 UitgeversBERKHOUT Co. te Helder. BoretuuSPOORSTRAAT en ZUIDSTRAAT. Adlvertentlën van 1 tot 5 regels25 Cent. Elke regel meer5 Grootere letters worden naar plaatsruimte berekend. Advertentiën moeten uiterlijk des DINSDAGS- en VRIJDAGSMORGENS vóór 10 uur aan de Bureaux bezorgd zijn. NIEUWSTIJDINGEN. HELDER, 19 Sept. 1882. Zr. Ms. stoomschip 2e kl. Marnix, komende uit Egypte laatst van Gibraltar, is Zondag jl. alhier in de haven gekomen. De heer S. Baert, hoofd der school te Oosterblokker, is als No. 1 geplaatst op de voordracht voor hoofd eener openbare school te Amsterdam. Sedert eenige dagen is men langs de kusten en zeeweringen van Texel bezig met het visschen van grauwe zeepaling, die zich gewoon lijk gedurende de herfstmaanden langs de kusten ophoudt. De vangst is nog niet ruim. De zeepaling geldt van 20 55 ct. per 1/2 Kg. Behalve paling, vangt men soms ook mooie partijtjes zeebaars in de fuiken. De zeebaars vindt gretig koopers tegen 25 ct. per 1/9 Kg. Aan de Tweede Kamer der Sta- ten-Generaal is een adres gericht door het centraal-bestuur van het Alge meen Nederlandsch Werklieden-Ver bond," ter zake van het ontwerp van wet, houdende wettelijke bepalingen tot het tegengaan van overmatigen arbeid en verwaarloozing van kin deren. De behoefte aan die wettelijke be palingen wordt (zegt het adres) met den dag grooter, getuige het aantal verzoekschriften, reeds vóór, maar in zonderheid na de indiening van het ontwerp en ter ondersteuning daar van bij de Kamer ingezonden. Om die redenen richt het bestuur tot de Ka mer het verzoek, dat het haar moge behagen, het voorbereidend onderzoek wetsontwerp tot hare eerste werkzaamheden te maken, en het, zooveel zij dat vermag,daarheen te leiden, dat dit wetsontwerp zoo spoe dig mogelijk, althans nog in dit zit tingsjaar, als wet het Staatsblad siere. Donderdagnamiddag heeft de po litie te Amsterdam de hand gelegd op een gevaarlijken oplichter, zekeren Bendum, op de Korte Prinsengracht aldaar. Deze persoon, die van nabij bekend schijnt geweest te zijn met de handelsrelatiën van de firma Hirsch Co., van welke eerstdaags een modemagazijn daar ter stede zal ge opend worden, had zich reeds ge- ruimen tijd geleden tot de spoorweg- administratiën en die van de firma van Gend Loos, onder den naam Hirsch, gewend, met den last dat alle goederen en collis, voor die firma bestemd, aan zijn adres op de Prin sengracht moesten bezorgd worden. Hij had om die te bergen den zoon van een stalhouder in de Hout tuinen weten te bepraten, om ze op den zolder van den stal zijns vaders guiten diens medeweten te verstop pen. Van daar werden ze door hem ver onder de waarde te gelde gemaakt, en zoo doende aan de firma Hirsch Co. een schade van ruim f2000 berokkend. Uit Scheveningen wordt ge meld Vrijdagochtend waagden zich drie heeren wat ver in zee. Door een golfslag werden zij van den grond geworpen, en daar de wind aflandig was, dreven zij af. De badlieden Hoogendijk en De Lange redden er twee met den redstok, doch de derde was te ver afgedreven, zoodat zich toen de badmannen De Niet, Mos en v. d. Toorn met de boot in zee begaven. Het gelukte hun ook den derden drenkeling te redden. Naar het Dagblad verneemt, heeft de Regeering bij den Raad van State een wetsontwerp aanhangig ge maakt tot wijziging van de bepalin gen der Grondwet betreffende het kies recht. Naar men wil weten, zou den wet gever daardoor vrijheid worden gege ven om ook de zoogenaamde capaci teiten in het kiezerskorps op te nemen. _jkens een bij het Departe ment van koloniën ontvangen bericht van den Gouverneur generaal van Nederlandsch Indië hebben in Atjeh eenige benden Pendireezen, onder aanvoering van Nja Hassan, op 4 en 7 Augustus aanvallen op mili taire transporten en patrouilles ge- gedaan. Aan onze zijde werden drie officieren gewond, zoomede een-en- dertig minderen, terwijl er twaalf minderen sneuvelden. Ook sneuvelde de schout der politie Van der Zijl. Een paar verloofden te Kol- lumerland, reeds vóór eenigen tijd in ondertrouw opgenomen, zouden dezer dagen door den band des huwelijks worden vereenigd. Alle8 was voor de trouwplechtigheid in gereedheid gebracht, vrienden en magen waren reeds ter bruiloft genoodigd, toen op het onverwachtst de bruidegom af scheid van zijn beminde nam en met de noorderzon verdween. Tot nog toe heeft de trouwelooze minnaar niets van zich laten hooren. Hoe vraatzuchtig ratten zijn. blijkt uit het volgendeBij een boer op de Weerdingermarke, waar sinds lang tal van ratten opgemerkt waren, hebben deze dieren een var kentje van 10 weken zoo goed als verslonden. Door de justitie te Luik is ge arresteerd H. S. V., oud 32 jaar, geboren te Oirsbeek (Limburg) en laatstelijk woonachtig te Maastricht, beschuldigd van als ongehuwde moeder haar pasgeboren kind door verstikking te hebben omgebracht. Het lijkje werd in een mand op hare kamer te Luik gevonden. Uit Assen schrijft men De zucht om naar Noord-Amerika te verhuizen heeft in Drente opge houden. De emigranten houden thans het oog gevestigd op de Transvaal. Binnenkort vertrekken eenige gezin nen uit Drente derwaarts, waaronder twee uit deze omstreken, en wel op vooruit vastgestelde contracten, die hun de beste vooruitzichten openen. Zekere familie W., te Wolvega, liet in 1878 door den voormaligen notaris J. T. De Haan groote hoe veelheden vaste goederen verkoopen. De meeste koopers zorgden voor tij dige betaling en kregen daarvoor een koopbrief, alleen voorzien van de handteekening van den notaris. Dezer dagen nu werden die koopers bij deurwaarders-exploit aangemaand, binnen een bepaalden tijd, met on kosten en renten bovendien te be talen, daar de verkoopers zeggen niets ontvangen te hebben en de koopbrieven voor onecht verklaren, daar deze alleen doorden notaris en niet door hen gefceekend zijn. Deze zaak verwekt groote sensatie. Met belangstelling ziet men don ver deren loop te gemoet. Het gerechtshof te Leeuwarden heeft Hepke Hoekstra, oud 21 jaar, boerenknecht, geboren te Noordwijk, laatst wonende te Lucaswolde, ge meente Marum, thans in hechtenis, schuldig verklaard aan moedwilligen doodslag op den persoon van Pier Piers, oud 23 jaren, te Doezum, en veroordeeld tot 20 jaren tuchthuisstraf. Het gerechtshof te Arnhem heeft den öOjarigen schoenmaker Ste ven Losekaat uit Eist, beschuldigd van moord, gepleegd op zijn zoon Jan in den morgen van 13 Juni jl., schuldig verklaard aan moed willigen doodslag bij provocatie ge pleegd, en veroordeeld tot 18 maanden correctioneele gevangenisstraf, in een zame opsluiting te ondergaan. Een persoon, die onlangs te 's-Hage, een jeugdige dienstbode tegen haar wil met kleeren en al een bad liet nemen in de Singelgracht, aoI- gens opgave van de jonge dochter, omdat hij door haar verzet tegen zijn gekus in toorn was ontstoken, aoI- gens zijne lezing, omdat zij, een slag willende ontloopen, in het water viel zal die aardigheid met 3 maanden celstraf moeten boeten. De tenorzanger van de opera te Frankfort, Eisenbach, is in hechtenis genomen wegens diefstal in een zeer aanzienlijk huis, waar hij te gast was. Hij nam daar eenige brillanten uit een halssnoer weg en was onbeschaamd ge noeg een oogenblik later zelf de gast vrouw naar dat sieraad te vragen. Zoodra deze den diefstal bemerkte, be schuldigde zij den zanger daarvan. Hij loochende, maar den volgenden dag werd hij gevangengenomen en bekende. Hij moet ook de dader zijn van een groot aantal diefstallen uit de kleed kamers van den schouwburg. De koningin van Engeland wei gert, gelijk vroeger werd verhaald, dames te ontvangen met »pony," ook wel idioten-franje" genoemd. Thans moet een bisschop in Canada den ban vloek over het »pony" hebben uitge- Een arbeider aan de gasfabriek te Lachen bij Brussel is sedert Zondag verdwenen, Te voren had hij twist met een zijner kameraden gehad en iemand heeft hen samen langs het water zien loopen en daar handge meen worden men vermoedt dus een moord. De vereeniging voor kleeding in Engeland, die de wereld verlossen wil van de dure, leelijke en ongezonde dwingelandij der mode, heeft een prijs van f 360 uitgeloofd voor het model eener vrouwelijke kleedij, die met gerief, gezondheid en zuinigheid vereenigbaar zal zijn, zonder toch sierlijkheid buiten te sluiten. De vrouw van een smidsknecht te Parijs is in den tijd van 12 uren van drie allersnoepigste meisjes be vallen. De oplossing van het raadsel is We danken de oplossers (741) voor hunne belangstelling en in de eerste plaats hen die een beredeneerde op lossing in proza of dichtmaat hebben gezonden. Gaarne hadden we ze allen in dit no. opgenomen, wanneer we over de noodige ruimte hadden kunnen beschikken. Behalve een menigte brieven van andere plaatsen, ontvingen weexpresses en telegram men. Enkele oplossingen hebben we ter zijde gelegd, omdat ze niet aan de gestelde voorwaarden voldeden. Yan de hieronder volgende personen ontvingen wij goede oplossingen. C. AbbenesF. AdriaanseB. Aggenbach M. E. v. Achterberg; P. Assendorp; J. H. Aamus; J. v. Amesfoort; Aarsen; P. W. Arends; Amons. J. Broers; P. J. Badart; J. P. Bos; C. Bruasus; A. BontesH. Barens; C. Boon; H. Berkeljon; J. R. Baaadorp; Wed. G. Bakker; P. Bierenbroodspot; W. v. d. Ben; W. Bruijnzeel; C. M. Buijkes; W. Y. Bruinvis; K. v. d. Ben; E. Buis; A. BernhardtW. BruulC. G. Böhnardt P. Bizel Jr., C. F. Bruat; Anna Bruin; Wed. H. Bakker, Wed. J. Boom; M. Boll, K. Bakker, Gerritje Buikema, F. Bels, J. Burger, P. Pz. Brands, C. Broekhuizen, H. L. Boa, Mina Brachthuizen, J.F. Bruning, B. H. Brinkman, P. Berg, L. F. A. Born, M. Brizee; S. P. Beek, J. H. Buitink, J. H. v. d. BlomF. Bischoff, K. Bakker, A. J. BohlenA. Buitendijk, J. Barsee, G. Blom, W. Brinkman, J. J. W. Blank waardt, J. J. Bruin, C. de Beurs Johz., J. C. Brems, D. Baudsma, M. Blom, A. J. Bruin, C. J. Buija, T. J. Beugeling, J. Biersteker, C. T. de Boer, Wed. F. v. d. Ben, H. W. Bakker, J. v. d. Bergen, H. G. Botermana, J. C. Busch Keizer, A. F. J. v. Bruggen, M. Bock, C. J. Brouwer, C. Bakker, H. D. van Berk, K. Bouverie, G. J. Bosch, K. ten Burg, Jac. v. d. Ben, J. Bloos, H. v. Brederode, A. Boll, F. Boon, F. v. d. Ben, P. Buis, Arie Bais. F. J. Bussing, P. Bakker, B. J Cor- nelius, Cramer von Baumgarten, C. Colom, R. Th. de Cock, J. C. Collet, W. J. M. Corporaal, Y. Desplanque, J. W. Dijker, G. DriesseD, M. P. van Dam, W. J. Drieasen, A. W. Drieasen, J. Drieasen-Neijts, M. Dries- sen, lielena Drieasen, H. Drieasen, Johan Drieasen, A. Drieasen, J. Driessen, N. Driea sen, C. Drieasen, G. Driessen, G. Duinker, J. Drijver, Dirk v. Dierendonck, P. Dekker Tz., H. W. Dilg, L. Duijta, T. Dekker, J. Damman. N. Dobbelaer, J. Dijker, Wed, K. Dekker, D. Duinker, C. Duinker, J. Mz. Daalder, A. Driessen, H. Daarnhouwer, J. Dunselman, M. Dijker, A. Dijker, Jekkele Disper, P. A. Drijver, J. Duinker, J. van Dalen, C. P. Deis, Jb. Dros, L. T. Duinker, J. Dijkshoorn, J. v. Dalen, T. Egner, N. H. Edcius, Dirk v. d. Eijk, P. van Es, J. Elzas, M. van Emmerik, J. F. Ekkers, L. Egberts, J. C. Eikema. J. v. d. Enden, J. Faber, C. A. Franke, J. H. Folraer, J. A. Fransen, Jan Faber Ez., H. Freeke, F.Frenka. C. Geus, S. Groen Jr., K. Govers. J. P. J, Goedkoop, Med.-Stud., J. C. Gomes, A. Govers, J. Groot, G. P. Govers, A. Groot, J. Groeneveld, F. Graefenhain, F. Griek, L. van Galen, M. Griek, D. L. de Goede, Dirk Groen, H. de Graaf, J. Grootendorst, D. Greiner, A. M. v. Gessel, J. de Groot, Karei Grolle, P. de Graaf, J. K. Gomea, B. Gooijer, Gijsbertus Goes, P. Goudswaard, W. Groeneveld, A. Gieling, 8. Groeneveld, G. W. Groen, H. Gomes, J. de Groot, P. Griek, F. J. N. Garnier, B. H. Grimijzer, J. F. Groen, Pieter Doeke Gorter, D. H. Horn, G. Harjer, R. Helder, D. Hendriks, F. A. Held, C. Helder, C. C. Hin, R. L. de Haes Jr., Willem Hoogenbosch, S. Hof land, P. v. d. Heijde, J. Hoogenbosch, E. Houtkoop, L. F. v. Heusden, P. J. Hoekse], K. den Heldt. F. Th. de Haes, A. Heijblok, Klaas Heerden, J. Heesters, B. d6 la Hous- saie, W. Hanekroot, J. den Herder. J. W. Hattinga Raven, Frans de Haan, B. Harjer, C. v. d. Haagen, Ed. Harms, J. Hoogen-. werff, Franse. Heijblom, J. Hubbeling, C. J. Horn, W. C. Henkes, P. J. Holm, J, Hart, J. v. d. Heuvel, Wed. H. v. d. Hoek, C. Hin, F. Huvers, Jb. Hoogerduijn Jr., Huijssing, J. Hermsen, Anna Hartsinck, M. Hofmans. A. C. van Juchem, H. A. Jacobs, J. de Jong, J. Jonker, Juffr. C. Jelgersma, C. J. Jaring, P. C. Ising, L. J. Janzen, Gerard W. J. Jansen, L. R. Jacobs, P. Jonker, J. E. de Jongh, Eliz. H. Janzen, A. Kooijman, P. de Geus, J. N. de Klerk, P. Keuris, T. J. Keijzer, Jb. Kiljow, J.J. Knaven, C. J. Kroon, J. J. Kraakman, P. Koomcn, Thed. Kikkert, Petronella A. Kindt, John Kruger, G. Kalkwarf, C. Koch, Sijb. Klein, S. Kollner, P. M. Koenegracht, S. Koning, Jb. Krijnen, B. Kwinkelenberg, J. Koster, J. Kruijff, C. Karsman, D. Kik kert, W. H. Kroos, W. F. Kerkhoff, J. H. Kamp, Maria E. Klik, A. C. v. Kampen, A. N. Krug, P. J. Kroon, G. Kwast, R. Kalf, Corn. Kwant, Krabbe, D. E. Keus, A. Klik, A. KroebM. Kwast, A. Kok, M. Kerkhof, G. H. Koppen, W. P. Krijnen, M. Kerstuin, J. L. Koens, J. Klaversteijn, H. A. Kruijs, J. H. Krul, J.Krieger, Wed. C. Kuiper, A. Klik, A. Korff, J. Korff, C. Kiljan, W. Koenen, D. Kuiper, Jan Kuiper, D. Kraak, G. J. Kwant Hz., Willem Kalk warf, J. H. Kalkwarf, Marretje Korver, J. Kuiper, J. H. Klint, F. Klein, J. Kaan, E. Kempe, N. H. Klaassen, Wed. Kanne- gieter, P. Kraak, Th. L. Koxhoorn, N. D. Kuiper, A. Klerk, Wed. Lammers, H. van Leeuwen, J. D. Lipplau, S. de Louze, H. van Leeuwen, N. E. Leijer, J. Lindinga, J. Leitsman, W. F. Lichteringen Wz., B. H. Lastdrager, D. Leen, H. C. v. d. Laag, Sb. Lak, E. Lobrij, N. J. Leijer Jz., M. G. A. Ligtenberg, W. J. Louws, Joh. Did. Loscher, J. H. Lange, N. v. Leeuwen, Lodewijk Luths, F. W. Langhorst, A. Lan- genberg, W. J. J. Lafeber, N. de Liefde, Mevrouw Land, C. Lelieveld, M. Leijding, T. Luijckx, Jb. Metzelaar, A. Metzelaar, J. M. Mink, Johanna Mulder, Hendr. v. d. Made, B. Munter, H. Maas, A. J. Maas, W. E. Möller, Jos. Mianeboo, A. J. Maas, A. P. J. G. Maigret, J.jT. Meijers, V.J.R. Mansum, J. MensWz., Gerr. van Meegen- burg, Jan Monnier, T. Mens, Diederich Moss, E. Mooy-Munnik. J. Makelaar, T. C. G. Moorman, J. P. v. Melle, Wed. T. J. Mellema, C. Munnik, J. de Moei, J. van Mark, C. van der Meij, W. Molenaar, J. J. Mulder, A. J. Mahien, Paulus Ma- hieu, P. Meijneke, Wed. Marx, P. Morsink, Hend. Manuel, J. de Man, Maria Nieuwen- huis, J. Noot, J. G. Nebbeling, C. A. van Neck, H. Noppe, W. T. Nijlands, H. Noot, J. A. Nobels, P. Nonnekes, J.Oldenburg, Jon- gejuffr. J. B. A. R. Over de Linden, J.F. Oort- gijzen, J. J. v. Oers, G. von Oterendorp, G. Oudijk Jr., P. Oetelmans, J. Oosten, J. van Otteren, Wed. C. Over de Linden, J. P. van Os, H. Overkamp, Cath. Wilh. v. d. Ordel, C. Ottevanger, A. Philipse, F. Prass, J. Piscaer, P. Piscaer, D. H. Prins, H. T. Pastoor, P. Pieters, H. Peltzer, Jongejuffr. W. van Prehn, P. Pool, A. van Pelt, Pollé, Johanna Putters, H. Prins, R. Post, J. Pluijlaar, Juffr. Prins, A. J. Po lak, C. Prins, M. P. Polak, Rish, P. Rip- pens, Joh. de Ruijter, C. Rijkers, Ruijgh, J. Rieke, A. de Roo, J. J. de Roos, A. Roukeus, A. Regter, G. Reijers, H. Rieu- werts, T. Rotgans, K. de Ruijter T. Rieu- werts, J. T. Rijkers, A. van Riel, Dirk Raar, Jan Gerrit Raadsveld, P. Raadsveld, M. L. Raid, Wed. C. Roodt, J. C. Rinner Jr., R. Richter, L. RumpfF, J. Reis Jr.F. Rong, P. Spruit Jr., A. C. Schröder, C. Sevenhuijsen, O. van der Staay, A. Swen- nen, R. J. Strikwerda, C. Steeman, J. J. Sipkens, Wed. Sporry, G. A. Snaphaan, M. J. SchoutenJ. Spanjerdt, M. Stevenson, A. Seret, G. Schol, Pieter Snel, J. Schol, P. Smak. J. Spruit Pz., H. Smit, G. Scheer- man, S. Schraa, C. Slort, J. M. G. van Steen, W. C. Snel, J. Stokebrand, E. Slok, G. Schellinger, A. J. van der Sande-Kap- tein, C. Steeman, R. Schenkel, H. Schol, Jacob Snooij, J. Schraa, Mej. T. Spoor, A. Schumaker, J. Slort, C. Schuman, C. Stij- ger, Marinier de Soet, Wilhelmina Spaan, C. Schilder, H. A. Stadermann Jr., J. Sohreuder, D. J, Spreek, J, Schuitemaker,

Vliegend blaadje : nieuws- en advertentiebode voor Den Helder | 1882 | | pagina 1