'T VLIEGEND BLAADJE. KLEINE COURANT VOOR HELDER. NIEUWEDIEP EN TEXEL No. 1003. Dinsdag 26 September 1882. Tiende Jaargang. Verschijnt Dinsdag- en Vrijdagmiddag. Abonnement per 3 maanden binnen de gemeente 50 Cent. 3 franco per post75 Afzonderlijke nummers2 Uitgevers: BERKHOUT Co. te Helder. BoreaalSPOORSTRAAT en ZUIDSTRAAT. Advertentiën van 1 tot 5 regels25 Cent. Elke regel meer5 Grootere letters worden naar plaatsruimte berekend. Advertentiën moeten uiterlij k des DINSDAGS- en VRIJDAGSMORGENS vóór 10 uur aan de Bureaux bezorgd zijn. NIEUWSTIJDINGEN. HELDER, 26 Sept. 1882. Tot politieagent alhier is aan gesteld C. Klaassen. De firma Koning Co. te Texel heeft aan den Minister van financiën een adres gezonden over het recht van wiermaaien in de Zuiderzee, dat van wege den Staat is verpacht. Vroe ger geschiedde die verpachting in één perceelthans in 14 perceel en (te zamen voor f22.000), om door con currentie hoogere sommen te ver krijgen. De adressante beweert ech ter, dat dit doel niet is bereikt, omdat de pachters zich tot een combinatie hebben vereenigd, zoodat, bij hoogen verkoopprijs en lage arbeidslooneu, de pachters op een gemiddelden oogst van 10,000 pakken of 1 millioen K.G. zeegras f 37,000 winst maken. Bil lijker ware het, volgens adressante, de voordeelen in handen van vis- schers drogers en gebruikers te doen komen,door in plaats van te verpachten vergunningen uit te geven aan wier- visschers, wier getal op Terschelling Texel en Wieringen, waar die arbeid uitsluitend wordt uitgeoefend, onge veer 300 bedraagt. Wanneer voor die vergunningen een recht werd ge heven, berekend naar de gemiddelde pachtsom der laatste jaren, zoude het Rijk er niet bij verliezen, de verbrui ker minder hebben te betalen, en de visschers ruimer bestaan hebben. Door het nummeren en merken van de schuiten is de controle veel gemakke lijker geworden. De Willem Barents," is Vrij dagavond te Hammerfest aangekomen. Aan boord was alles wel. De Barents- zee was vol ijs tot den 75sten graad, zoodat het ijs bijzonder ver naar het Zuiden was opgedrongen. De officier van justitie te Alk maar verzoekt opsporing en aanhou ding van een persoon, volgens zijne opgave genaamd J. S. C., tusschen 30 en 40 jaren oud, met een littee- ken op het aangezicht, volgens zijn zeggen afkomstig van een sabelhouw in den Fransch-Duitsehen oorlog ontvangen, dragende een smal rood strikje, als een teeken dat hij aan dien krijg had deelgenomen. C. voormeld heeft zich den 14en Sept. jl. door enkele Israëlieten te Medemblik een groot aantal kleeding- stukken, levensmiddelen en geld doen ter hand stellen, ten gevolge van zijne mededeeling, dat zijne vrouw, nadat hij met haar, twee kinderen en een zuster zijner vrouw, reizende van Enkhuizen naar Medemblik, te Wervershoof verblijf hield, in laatst- gemelde plaats onverwacht was beval len van een zoon, en gebrek had aan de noodzakelijkste kleedingstukken, en van de vertooning van een stuk papier, onderteekend »Jb. K.," en voorzien van een onduidelijken stem pel, inhoudende een verklaring van den burgemeester van Wervershoof, waarbij deze de waarheid zijner op gaven bevestigde en het medelijden der Israëlieten te Medemblik en om streken voor het hulpbehoevende gezin inriep. Bij onderzoek te Wervershoof, bleek dat zijne opgaven onwaar waren dat de burgemeester dier gemee: dergelijke verklaring niet had af gegeven. Aan de weesinrichting te Neer bosch, bij Nijmegen, is door wijlen mejuffr. E. J. C. van den Berg, te Dordrecht overleden, gelegateerd de som van f 5000. De dwingeland Mode eischt weder dunne middeltjes »tailles abeille," zooals de Franschen het noemen. Het karakter van het thans in de dameskleeding heerschende genre moet hierdoor beter uitkomen. Een onmisbaar gevolg daarvan is, dat men weder corsetten krijgt, die het lichaam inpersen. Met de eischen der gezondheid rekent de mode niet. Wat vraagt zij er naar, of het wespenmiddeltje verkregen wordt ten koste van gezond heid en leven Zij kondigt af dat een slank middel mooi staat, en be kommert zich niet over de ernstige ziekten en kwalen, welke het inrijgen onvermijdelijk ten gevolge moet hebben. (De Huisvr.) Op het gebied van het lager onderwijs heeft zich hier te lande iets nieuws voorgedaan. Op de school te Zandeweer (een dorp in de gemeente Kantens, in Groningen) namelijk worden de jon gens ook onderwezen in het breien en kousen stoppen. De bekende pikeur S. Hettinga heeft in dezen zomer, met het paard van den Heer Sevenhuisen en met dat van den heer Zeehandelaar, ruim f2600 aan prijzen en premiën be haald. In het gehucht Paal nabij Hontenisse, heeft, in den nacht van 20 op 21 dezer, een meisje van nau welijks 18 jaar, met haren beminde en de dienstmeid heimelijk de ouder lijke woning verlaten. Zij heeft een belangrijke som gelds medegenomen. Ondanks alle nasporingen der politie, is men er nog niet in geslaagd het drietal te vinden. Uit Moergestel wordt van 23 Sept. gemeld Aanhoudend werden hier in den laatsten tijd bij verschillende inge zetenen de glazen ingeslagen, nu hier en dan daar. Heden ochtend ge schiedde dat wederom bij M. Leemans, kastelein alhieren wie was nu de dader Onze eigen veldwachter, die, naar men zegt, zinneloos is, en dan ook meer wonderlijke streken heeft uitgevoerd. Hij zit thans op het raadhuis en wordt bewaakt door twee Door den kantonrechter te Haar lem is dezer dagen voor 't eerst de nieuwe wet op de visscherijen toege past, door de veroordeeling van een jongen Zandvoorder die zich opzette lijk en weder rechterlijk had onttrok ken aan zijne verplichting tot 't ma ken van een reis ter vischvangst en geweigerd had die reis mede te ma ken, niettegenstaande hij zich eerst daarvoor had laten aanmonsteren, tot eene gevangenisstraf van zeven dagen. Te Ylaardingen heeft Vrijdag een droevig ongeluk plaats gehad. De matrozen van twee loggers, die eerst dienzelfden middag uit zee waren aangekomen met een rijke vangst gingen des avonds den wal op. Tegen 11 uren terugkeerende, zijn zij het aan boord gaan van de loopplank gevallen en in de haven verdronken. Het waren beiden Duitschers. Dezer dagen werden te Haarlem door winkeliers eenige stoffen in on derzoek gegeven, waaronder negen stalen van goedkoope cretonne. De uitslag was, dat slechts één dezer, Duitsch fabricaat, zoo goed als on schadelijk mocht heeten. Van de acht overige, alle Eugelsch fabrikaat, waren zeven zóódanig arsenichoudend, dat alle zeer stellig moesten worden afgekeurd, terwijl één, hoewel minder arsenic bevattende, toch ook niet schadelijk genoemd kon worden. Dezer dagen had te IJselmonde een treurig voorval plaats. Onder verdenking van betoovering namelijk, werd een hoog bejaarde weduwe J. K., in het huis van P. v. H. binnenge lokt en gedwongen een ziek kind over het hoofd te strijken, onder uitspreking der woorden God zegene De moeder van het kind was dien dag bij een kaartlegster geweest, welke haar gezegd had, dat een vrouw die dagelijks langs haar lijf ging, het kind betooverd had door het geven van een stukje brood of een pepermuntje. Door afschuwelijke bedreigingen en mishandeling was de weduwe, niettegenstaande hare verzekering dat zij niet zegenen kon verplicht toe te geven aan den dom- men eisch van de bijgeloovige ouders. Vrijdag is te Utrecht de uitvaart gehouden van wijlen Z. D den aarts bisschop Schaepman. Duizenden waren daarbij tegenwoordig. Alle klokken van de Roomsche kerken luidden van heinde en verre. Meer dan 50 der rijkste equipages van Utrecht waren voor de geestelijkheid afgestaan. De politie waakte voor de orde. Geheel de R. K. geeste lijkheid was vertegenwoordigd. Te 12 uur zette de stoet zich in beweging. De lijkwagen werd voor afgegaan door 14 koorkuapen, die kransen droegen. Daarachter volg den de koorzangers. De lijkkist was bedekt met den kroonstaf en andere teekenen der bisschoppelijke waardig heid. De R. K. weezen en oude mannen volgden onmiddellijk achter het lijk. In de derde volgkoets werd opgemerkt een adjudant des Konings in groot uniform. Alle te Utrecht woonach tige pauselijk gedecoreerden hadden insgelijks in volgkoetsen plaats ge nomen. Naast elk rijtuig ging een lakei. Onze vroegere plaatsgenoot, de heer J. C. Maandag, gaat in veree- niging met zijn vrieod en leermeester, den heer J. D. G. Grootveld, voort, voorwaarts te streven op 't gebied der kunst. 't Ballet, waarmede de wintercam- pagne in 't paleis voor Volksvlijt is geopend, »De strijd van Arlequin met Belzebub, vorst der Hel," is een meesterstuk van decoratieschildering, waarbij de toeschouwers, bij de prachtigste tooneelen, zich na een oogenblik van stille bewondering, gedrongen gevoelen hunne verrukking door een daverend applaus te doen blijken. Beide decorateurs werden dan ook meermalen teruggeroepen. Meer dan een avond was de toeloop zoo groot, dat een massa bezoekers geen toegang kon krijgen. Te Hengelo (Overijsel), is een meisje, dat zich ter gelegenheid van de kermis in eene der herbergen met dansen vermaakte, plotseling ineen gezakt. In de meening dat haar eene flauwte overvallen had, bracht men haar naar buiten, doch zij had toen reeds den geest gegeven. En jongeling te Antwerpen, die duchtig had feestgevierd, zette zich eenige oogenblikken op een bank neder om wat uit te rusten, maar weldra raakte hij in slaap en toen hij ontwaakte bemerkte hij, dat zijn portemonnaie overgegaan was in den zak van een ander persoon. Wie echter de persoon was wist hij niet hij gaf van den diefstal aan de politie kennis en besloot zelf ook eens op den uitkijk te gaan. Donderdagavond zag hij op dezelfde plaats een man van verdacht uiterlijk op een bank zitten hij zette zich naast hem, stak de handen in den zak en deed alsof hij rustig sliep. Zijn buurman was hem echter te slim af, deze wachtte tot de jongeling van verveling wer kelijk in slaap gevallen was, ontnam hem toen de schoenen en wandelde weg. De slimme jongeling wist nu wie het was hij had den dief echter niet en was op den koop toe nog een paar schoenen kwijt. Volgens berichten uit Lissabon is van het stoomschip, hetwelk bij de Burlings met man en muis zou ver ongelukt zijn, heden niets verder vernomen. Slechts van een vischsloep, die passeerde bij de plaats, waar het ongeluk zoude gebeurd zijn, werd een groote hond op een rots gezien, die onmiddellijk van de rots sprong, naar sloep zwom en aan boord werd genomeu. Hij is thans in bewaring bij het tolkantoor te Lissabon, dat in verscheidene nieuwsbladen adverten tiën heeft geplaatst, teneinde eenige ophelderingen aangaande het veron gelukte stoomschip te verkrijgen. Het dier staat beschreven als een zeer fraaie jashthond. Al de ijzerwerkers van Pitts- burg hebben nu op de vroegere voorwaarden het werk hervat en de algemeene vereeniging heeft nu offi cieel de werkstaking voor geëindigd verklaard. Zij was de grootste, die ooit in de Vereenigde Staten plaats vond, en duurde 16 weken. De werklieden verloren tusschen de 10 en 12 millioen dollars aan loonen er door. Hoe groot het verlies der patroons is wordt niet gemeld. Een vreeselijke storm heeft voor een paar maanden gewoed in het noorden van de Vriendschaps eilanden. Hij duurde slechts twee uren, maar in dien tijd werden bijna alle gebouwen vernield. Dertien kerken stortten in en de groote zendingskerk te Neiafu werd bijna geheel verwoest. Niet minder dan 1500 huizen der inboorlingen woeien omver. De woningen waren voor het meerendeel klein en ruw bouwd, maar de schade voor de arme inlanders is zeer groot. Ook hun vloot, bestaande uit een aantal kleine vaartuigen, ging op zee geheel verloren. De oogst en de plantages leden mede zeer veel. Van de cacaoboomen werd een vierde, van de oranjeboomen een derde gedeelte vernield. Ook een Duitsch vaartuig leed er schip breuk de kapitein en zes man ver dronken door het omslaan van hunne boot, maar een tweede boot, met de overige bemanning, kwam be houden aan land. Uit Napels werden onlangs zes karabiniers onder bevel van een brigadier, naar het plaatsje Cafelli gezonden, om een daar wonend roover, Ricca genaamd, die met een gewapende bende den omtrek onveilig maakte, gevangen te nemen. Vier man vatten post rondom het huis van den roo ver, terwijl de brigadier met de twee anderen naar binnen ging, waar Ricca met zijn vrouw en twee dochters, bevallige jonge meisjes, bij het vuur zat. Ricca sprong op, zoodra hij hen zag. Er ontstond nu een hevige worsteling, waarbij de vrouwen wak ker medehielpen, maar die toch daarmee eindigde, dat de karabiniers de overhand behielden en Ricca ge boeid werd weggevoerd. Maar on derweg werden zij aangevallen door een paar bloedverwanten van den roover, die uit een hinderlaag op hen schoten en vier man doodelijk verwondden. Van de daardoor ont staneverwarring maakte Ricca gebruik om te ontsnappen, en hij was met zij n makkers reeds buiten schot, voor de karabiniers hun eenige kogels nazonden. De overstroomingen in Lom bardijs en het Venetiaansche hebben dit jaar meer ongelukken en schade veroorzaakt, dan in de laatste jaren het geval was. Verona staat bijna ge heel onder water, tal van dorpen zijn totaal afgesneden van de buitenwereld, vele straat- en spoorwegen langs groote uitgestrektheden onbruikbaar naakt, oogsten vernield, geheele bevolkingen in levensgevaar, hetzij door verdrinking, hetzij door honger. In den nood van duizenden en dui zenden zal voorzien moeten worden. De stad Milaan heeft dadelijk zoo veel mogelijk hulp geboden. In twee dagen tijds heeft zij, behalve groote hoeveelheden vleesch, wijn en oliën, 70,000 kilo brood aan de ongeluk- kigen gezonden. Er zijn familiën, die 40 uren lang gevast hebben. Het leger heeft aanzegging gekregen om door het uitreiken van voedsel in den eersten nood te voorzien van de door het water ingesloten bewoners. Een Chine8sch onderwijzer te Hongkong heeft, als geschenk voor de jonge Engelsche prinsen die voor eenigen tijd deze stad bezochten, op hun reis, een versregel van 33 letters geschreven op een gepelde rijstkorrel. Het miniatuurschrift ligt onder een vergrootglas in een zilveren doosje. Een ander Chinees heeft eens 60 Chineesche letters geschreven op een enkel korreltje sesamzaad. In een veld bij Hinckley, in 't Engelsche graafschap Leicester, heeft onlangs een kwaadaardige ezel een knaapje, dat met het hoofd tusschen de stijlen van een hek beklemd was geraakt, een zijner wangen tot op 't been toe afgebeten. Onlangs stond te Kopenhagen een recht romantische brandstichter te recht. Het was een zestienjarige knaap, die bij den koopman, waar hij leerling was, tot tweemaal toe

Vliegend blaadje : nieuws- en advertentiebode voor Den Helder | 1882 | | pagina 1