een poging tot brandstichting had aangewend, welke echter beide keeren mislukte. De jonge beschuldigde verklaarde, dat hij zeer tevreden was in zijn be trekking en den brand alleen ge sticht had om zijn patroon zijn ge hechtheid te kunnen betoonen, door diens kinderen uit het brandende huis te redden. Een roman, welken hij eens had gelezen, had hem op die gedachten gebracht. Hij had zich voorgesteld, beneden in het huis brand te stichten, dan naar boven te snellen om de vier kinderen (allen onder de 6 jaren) te redden, en tevens zoo vroeg alarm te mal<en, dat 't huis en de menschen- levens geen gevaar liepen. Maar beide keeren was de brand gebluscht vóór hij zijn reddingsplan ten uit voer kon brengen. Hij werd tot 60 dagen gevangenisstraf veroordeeld en is niet bepaald gestegen in de gunst van zijn patroon. In de rue de la Cóte d'or te Parijs is dezer dagen een afschuwe lijke misdaad ontdekt. Ongeveer drie jaar geleden kwam daar een vrouw wonen met een zoontje van een jaar of vijf. Zij was nog jong en zeide van haar man gescheiden te zijn. Al spoedig liet haar levenswandel veel te wenschen over, doch daar zij goed voor haar kind scheen te zijn, liet men haar loopen. Tegen het einde van Fe bruari bemerkten de buren echter, dat het kind verwaarloosd werd. Het jongetje werd mager en bleek en zag er vreeselijk haveloos uit. Zooals het in achterbuurten gaat, de een controleert den ander, en de moeder moest dan ook heel wat hooren over haar slechte zorgen voor het kind. Eindelijk zeide zij beter voor hem te zullen zorgen en hem bij| een bloedverwant, die buiten woonde, te zullen besteden. Dit ge schiedde zoogenaamd, de buren waren gerustgesteld en de vrouw mocht ongestoord haar slecht levensgedrag voortzetten. In Juli maakten de schuldeischers 't haar echter te lastig en zij ver huisde. Alvorens te vertrekken, vroeg zij een harer kennissen in stilte een koffer met goed van haar te willen bewaren, daar zij dien niet durfde mee te nemen, uit vrees dat er beslag op werd gelegd. Haar verzoek werd ingewilligd, zij vertrok, en de koffer bleef bij haar kennis, zekeren D., die het voorwerp op een zolderkamertje in een hoek zette. Weldra bemerkte D. echter dat er een onverdragelijke stank uit den koffer kwam hij aarzelde nochtans langen tijd alvorens hem te openen, eindelijk verleden Maandag ging hij er, in tegenwoordigheid van een paar buren, toe over, en vond tot aller vreeselijke ontsteltenis, op een bos stroo het geraamte van een kind liggen, waarin slechts met moeite het kind der slechte vrouw werd herkend. Aan de ijverige nasporiugen der politite gelukte het al spoedig haar te vinden. Natuurlijk werd zij gearresteerd en Zaterdag is zij bij het onherkenbaar lijkje van haar kind gebracht. Zij was vreeselijk aangedaan, viel flauw en kon, bij gebracht, niet dan met moeite uit brengen, dat het altoos zwakke kind zijn natuurlijke dood gestorven was. Of men haar gelooven mocht Omtrent de verongelukten bij het spoorwegongeluk te Hugstetten heeft men nu stellige opgaven. Vijf- en-zeventig personen werden terstond gedood of overleden later aan hunne wonden. Voorts bekwamen 95 per sonen ernstige wonden, en 100 ande ren lichte kwetsuren, Het totaal aan tal slachtoffers is dus 270. Van de zwaar gewonden verkeeren vier nog in levensgevaar, en ook on der de minder zwaar gekwetsten zijn er zeker nog niet buiten gevaar. Zoo is onlangs een burger van Colmar, die bij het ongeluk er heelhuids was afgekomen, plotseling, toen hij op een feest deelnam aan den dans, dood neergestort, tengevolge van inwendi ge kneuzingen, die hij door den ge weldigen schok bekomen had. Toegekende bekrooningen op de Landbonw-Tentoonstelling te Wieringen. Aardappelen. Ie pr. A. Akkerhuis, 2e pr. N. WBgemaker en S. C. Z. Bakker. Witte Erwten. Ie pr. A. Wiegman, 2e pr. N. Az. Mostert en Weert Poel. Groene Erwten. Ie pr. J. Busker, 2e pr. Breebaart en Tool en Weert Poel. Grauwe Erwten. Ie pr. Jb. Kool, 2e pr. E. Kuit. Zeeuwsche Tarwe. Ie pr. J. Busker, 2e pr. Breebaart en Tool. Deensche Haver. 2e pr. Breebaart en Tool. Haver. Ie pr. J. Busker, 2e pr. Nan Lont, Breebaart eu Tool. Garat. Ie pr. Schaaps en Sloos, 2e pr. J. Busker. ZomergarBt. Ie pr. Weert en Poel en J. N. Mulder. Rogge. Ie pr. P. Lont, 2e pr. Nan Lont. Paardeboonen. Ie pr. J. Busker. Ronde Kaas. lepr. F. Kuit, 2e pr. C.Bakker. Groene Kaas. Ie pr. J. N. Mulder. Boter. Ie pr. J.Yeerdig, 2e pr. J. N. Mulder. Wol. Ie pr. P. Lont, 2e pr. C. Koorn. Verzameling Groenten. Ie pr. H. D. Dijkshoorn. Ploegen. Ie pr. L. Luit, 2e pr. M. Koorn. Ossen. Ie pr. Nan Hellingman. Vette Koeien. Ie pr. J. Klijn, 2e pr. P. H. Kooij. Schotters. Ie pr. M. Heiblok, 2e pr. Erve A. Ruiter. Kalfschotters. Ie pr. S. Klijn en Volkert Heiblok, 2e pr. Trijntje Bakker. Kalfvaars. Ie pr. S. Klein, 2e pr. N. Mulder. Melkgevende Koeien. Ie pr. S. Klein. Drachtige Koeien. Ie pr. Erve A. Ruiter en Jan Snooij, 2e pr. M. Koorn en Wed. Asjes. Geldekoeien. Ie pr. Erve A. Ruiter, 2e pr. M. Koorn. Kalveren. Ie pr. Wed. Joh. RotganB, 2e pr. Nan Keizer. Engelsche Rammen. Ie pr. Siinon Klijn. Texelaehe Rammen. Ie pr. P. Keizer, 2e pr. Burgemeester P. Meets. Melkschapen. Ie pr. P. Mulder. Lammeren. Ie pr. S. Klijn. Kippen. Ie pr. P. Rotgans. Eenden. Ie pr. Wed. Janes Kooij. Tuigpaarden. Ie pr. Simon Klein, 2e pr. Hein Boerssen. Paard met Veulen. Ie pr. Bosker. 2-Jarig Paard. Ie pr. Jan Wagemaker, 2e pr. Simon Rotgans. 1-Jarig Paard. Prijs 8imon Klijn. Veulen. Prijs Bosker. Stieren. Prijs Simon Bakker en P. P. Kooij. 't Maandblad van de Vereeniging tegen de Kwakzalverij, gaat steeds onver moeid voort, den strijd te voeren tegen onwetendheid en lichtgeloovigheid aan de eene, en 't slim overleg der charlatans aan de andere zijde. Wenschelijk ware 't dat de artikelen, daarin door mannen van wetenschap, doc toren en pharm&ceuten, geplaatst, meer onder de aandacht van 't publiek kwamen; want men zou dan zich kunnen overtuigen hoe waardeloos de meeste medicamenten zijn, die in de couranten duur worden ge adverteerd, tenminste hoe ze niet kunnen beantwoorden aan den lof, hunne heilzame uitwerking toegezwaaid. De lezing van dat blad moet ieder tot de overtuiging brengen, dat bij voorkomende ongesteldheid men 't verstandigst doet zich te wenden tot zijn geneesheer en diens raad te volgen, of, in overleg met hem tot een of andere specialiteit, door hem zelf als zoodanig erkend. In 't laatste no. van 't Maandblad komt een artikel voor, die 't boerenbedrog van 't Sonnambulisme duidelijk in 't licht stelt. De patiente was een meisje, lijdende aan tuberculeuze infiltratie der rechter long. Gehoorgevende aan den bezorgden drang harer familie, gaf ze hare toestemming tot 't inroepen van de hulp des magnetiseurs, die met f 5 per visite betaald wordt, 't Is wel duur, maar dat zou minder zijn, als 't iets goeds uitwerkte. Op den bepaalden tijd, verschenen de magnetiseur en de sonnambule, onder het patronaat van den arts Auema, die uit menschlievendheid of om andere redenen 't toezicht houdt. Men maakte de patiënt in slaap, de clairvoyante onderzocht haar en de uitspraak was Een ziekte in 't hoofd, met sporadische aanvallen van krankzinnigheid; een ziekte in den buik; esn pijnlijke plek op de borst; bij een borst- of longlijder, zeer natuurlijk) een ziekte in alle gewrichten en ten slotte habitus scrophulosuswaarvoor men geen som nambule behoefde te zijn om dat te consta- teeren. Met den deftigsten ernst werd de op somming van die reeks kwalen, lang geen kleinigheid, aangehoord. De geneesheer der patiente had evenwel van die bijgekomen kwalen niets kunnen merken. In 't denkbeeld dat rIs de eene hand de andere wascht, ze beiden daarbij profi- teeren, diene De somnambule, na hare opsomming der kwalen, nog in slapenden toestand op den heer A. wijzende met verontwaardiging „En daar zit me nu zoo'n ongeloovige dokter bij, die niets wil aannemen van hetgeen ik zeg en 'er niets van gelooft. Dr. A. met verbaziug de handen om hoog heffende en in extase „Dagelijks leer ik hier dingen die ik niet wist. 't Is me onbegrijpelijk, totaal onbegrijpelijk Niet te veel kunnen dergelijke zaken aan t licht gebracht wordenom 't pu bliek de oogen te openen. Stoomvaart-Berichten Het stoomschip PrinBes Wilhelmina is 22 Sept. te Port-Said aangekomen en vertrok den volgenden dag naar Batavia. Het stoomschip Prius Erederik vertrok 25 September van Marseille naar Batavia. Het stoomschip Prins van Oranje is 24 Sept. van Amsterdam te Southampton aan gekomen. Het stoomschip Prinses Amalia vertrok 24 September van Marseille naar Amsterdam. Markt-Berichten. Alkallab, 23 Sept. 3 Paarden f75 a 200, 33 Koeien f180 a 295, 19 nuchtere Kalveren f12 a 20, 326 Schapen f 18 a 30, 104 magere Varkens f 13 a 26, 314 Big gen f 5 a 9, 11 Bokken en Geiten f4all. Hoorn, 23 Sept. Tarwe f 9 a 11,50, Gerst f 5,50 a 6, Haver f 3,75 a 4,50, Erwtenwitte f 14, groene f 16 a 19, grauwe f 18 a 22, vale flöa 17,50, bruine Boonen f 14 a 16,50, 20 Paarden f65 a 220, 250 Schapen f 29 a 44, 140 Lammeren f 20 a 29, 12 Kalveren f8 a 24, 70 Varkens f 14 a 24, 9 Zengen f30 a 55, 250 Biggen f 5 a 10, 100 Kippen f 1 a 2, 3200 Kip eieren f 4 a 4,50, 1230 koppen Boter f0,67j 0,72$. Visscherij-Berichten. 26 Sept. v.m. Binnen 3 blazers met 230 Roggen, 56 a 59 Cent. 4 korders met weinig vangst; 10 a 20 Tongen, 60 a 70 Cent, 40 tot 100 kleine Tongen, 12 a 25 Cent per stuk. Scharren per mand f 2.00. Kleine Schol per mand f2.75. De overige schuiten zijn nog in zee. Burgerlijke Stand Helder. Van 21 tot 26 Sept. 1882. ONDERTROUWD N. L. ten Hacken, smid cn A. Dijker. GETROUWDJ. v. d. Vliet en C. M. C. Taijlor. J. Dekkers en E. C. Wallast. BEVALLENJ. M. ter Burg, geb. v. d. Linden, z. M. C. Braaf, geb. Val kenburg, d. A. W. Wildenberg, geb. v. Tongerloo, d. D. Holtz, geb. Verberne, d. P. P. Kooiman, geb. Munter, z. M. Kok, geb. Bruin, z. J. Roosloot, geb. Stins, d. T. Sluiter, geb. Jelles, d. S. Harder, geb. Sluijter, z. R. Snoek, geb. Dupont, z. R. Jacobs, geb. Corper, d. OVERLEDEN: T. Zwaan, 1 m. T. de Klerk, 4 d. M. de Klerk, 4 d. S. C. Wollenstein, 9 m. Correspondentie. Het ingezondene over verkeerde gymnas tische toeren der straatjeugd is voor dit no. te laat ontvangen. Bij de vermelding der namen van de oplossers van het raadsel is gebleken dat eenigen hoewel op tijd de bon ingezonden te hebben, niet zijn genoemd gewerden, het zijn deze J. B. H. Bach, W. J. Duinker, J. C. van Essen, A. Leewens Sr., T. J. Leewens, L. G. Tjittes, P. C. de Vogel, en H. J. A. van Voornveld, allen te Helder. Dit verzuim is nu hersteld, terwijl wij er bij verzekeren dat allen ook aan de trekking hebben deelgenomen. Red. Vervolg- der Berichten. Bij gunstig weder zal het mu ziekkorps der Schutterij heden avond in de verlichte tent in 't plansoen een muziekuitvoering geven. Gisteren vergaderde ten Raad- huize alhier de Bouwcommissie, door de gemeente benoemd tot het in stellen van een onderzoek naar de plannen, in betrekking tot het be straten, rioleeren en hekken der Kei zerstraat. De besprekingen hebben een niet ongunstig resultaat gehad, daar de meeste hinderpalen van een enkele tegen het bezwarende hekken zijn weggenomen. Eerlang kunnen de bewoners van den keizerlijken weg 't eindigen van hunne billijke grie ven te gemoet zien. 't Was zeer fraai weder, toen jl. Zondagvoormiddag ten 11 ure in 't Park Tivoli, de wedstrijd aanving van de schiet- club Willem Teil, die als gasten genoodigd had de leden van het Artillerie Vrijkorps en van de Onderofficiers-Vereeuigiug van Land- en Zeemaoht Vaderland en Oranje. Er werd door de talrijke deelnemers zwaar gekampttoch heerschte onder hen den meest vredelievenden, kameraadschappelijken geest. Ten ruim 2 ure des namiddags was de strijd beslist en deelde de president mede, dat de uitslag was geweest als volgt: lste prijs de heer A. van Duin, lid van V. en O. 2de prijs de heer G. Overman, lid van V. en O.3de prijs de heer L. W. E. Oudenhoven, lid van W. T.4de prijs de heer C. Anschutz, lid van V. en O.5de prijs de heer J. D. van Gard erenlid van W. T.; 6de prijs de heer G. J. Bijvoet, lid van V. en O.; 7de prijs de heer J. Schuijt, lid van 't Art. V.Ssto prijs de heer J. J. Bekkers, lid van 't Art. V.9de prijs de heer H. van Leeuwen, lid van W. T. 10de prijs de hr. E. J. Bussing, lid van 't A.V. De korpsprijs werd behaald door de Ver eeniging Vaderland en Oranje. De prijzen, in zeer nette voorwerpen be staande en in de zaal tentoongesteld, werden, na afloop van den wedstrijd, uitgereikt door den heer T. Mooy, ecrelid der Vereeniging. Spreker wenschte de overwinnaars geluk en drukte de beste wenschen uit voor het voort durend bestaan en den bloei der Vereeniging. Hij sprak de verwachting uit, dat, mochten eens nood en gevaar voor 't Vaderland aanbreken, de geoefende leden van zulke Vereenigingen onder de beste verdedigers van 's lands vrijheid en onafhankelijkheid sullen behoor en. Yoor eenigen tijd werd door den sergeant H. W. L. A. Peltzer, alhier, met goed gevolg examen af gelegd tot toelating in de 2de klasse of voorbereidende afdeeling van den hoofdcursus voor de opleiding tot officier. Genoemde onderofficier is thans tot dat doel naar Amsterdam verplaatst. Tot aanvulling van ons bericht omtrent de evolutiën, Dinsdagavond der vorige week op de reede alhier gehouden, moge dienen: Dat de telegraaflijnen in werking waren om door middel van de bazis- planchet-afstandmeting om de 20 se conden te bepalen op welke hoogte van de batterp 't vijandelijk schip zich bevond. Ook straalde 't licht van 't fort Kijkduin, alwaar voor dit doel een electrische lamp met Gramme-stoom- werktuig was opgesteld en in wer king gebracht. Dat licht was uit den aard der zaak 't sterkst en helderst. Men verzoekt ons mede te deelen dat de Jongelings-vereeniging «Vriend schap baart Vreugde", weldra hare tooneelvoorstellingen in dit seizoen met het drama Balt de Marskramer" zal openen. Maandagochtend werd door de Nederlandsch-Amerikaansche Stoom vaartmaatschappij" het navolgende te legrafische bericht ontvangen »Het stoomschip »Lepauto" van Huil heeft Donderdagavond bij dik ken mist de »Edam" middenscheeps ingeloopen, op een-en-veertig graden Noorderbreedte en zes-en-zestig graden Westerlengte. De »Edam" zonk na twintig minutenalle opvarenden zijn gered in de booten van de »Edam," en door de »Lepanto" te New-York geland, met uitzondering van den derden en vierden machinist, die op hun post gedood werden. In het N.-Holl. Kanaal bij 't Zand in de Zijpe is drijvende gevonden het lijk van een onbekend mansper soon, gekleed als volgtzwart ge ruite broek, blauw en rood gestreepte borstrok, bont overhemd met roode streepjes, fluweelen vest met bloem pjes, blauw overhemd, roode zakdoek, zwart zijden halsdoek, laarzen, blauwe kousen en blauwe onderbroek. Sedert eenige dagen is de nieuwe schelpbaggermachine Friesland" op de Laan, een bank tusschen den Helder en Texel, werkzaam. Op deze schelpenbank kon in het voorjaar niet gevischt worden wegens het menigvuldige zand, dat de schelpen overdekte. Hier en daar was de zand laag zelfs 3 vademen dik. Thans schijnt het zand van de schelpen weg gestroomd te zijn en is de vangst re delijk. Een jongeling, werkzaam in een drukkerij te Alkmaar, had Zaterdag het ongeluk in aanraking te komen met de machine, waardoor een zijner armen werd verbrijzeld. Dat fijne peren duur zijn is bekend. Toch verdient vermelding, dat te Tiel voor een mud vpgepeeren f 50 werd geboden. Het bestuur van de Vereeniging Willem Barents" verzoekt mede te deelen, dat de Barents" gistermor gen van Hammerfest vertrokken is en dus na half Oetober verwacht kan worden te IJmuiden, Onze Noordpool-expeditie heeft sedert het verlaten van Matotschkin- Scharr op 6 Aug. zeer wisselvallig weder gehad, nu eens warm, dan weder koud, zonneschijn, dikke mist, in de zon 10 gr., bij betrokken weer soms 1,5 gr. C. onder 0. enz., ge heel overeenkomende met het eigen aardig karakter der Poolstreken. Natuurlijk was mist niet erg geschikt om een open vaarwater te vinden. Toch drong men op den 70en breed tegraad ongeveer 18 Eng. mijlen (equator minuten, elk gelijk aan 1855 meters) in het ijs, maar werd daarin van 9 tot 12 Aug. door den mist opgehouden. Na 12 Aug. was men gelukkiger. De schepen bleven den ijsrand vol gen en brachten het op den 15en tot een breedte van 69° 53" en een lengte lengte van 58° 6", waar men ankerde in het gezicht van Vaigatz. Het ijs was in de laatste dagen be langrijk om de Noord gedreven, doch men vernam tevens van het Noorsche schip, waarmede de brieven zouden worden gezonden, dat het, den oos telijken ingang van de Kara-straat doorgedrongen zijnde, de Kara-zee geheel door het ijs bezet had gevonden. De laatste berichten dagteekenen van 24 Aug. in een telegram van onzen vice-consul te Tromsöe, die 't volgende seinde Varna" en »Louise," het laatst gezien drijvende tusschen het ijs in de Karische Poort op den 24en Aug. Willem Barents" den lOen Sept. gepraaid bij Matotschkin Scharr, alles wel." Hieruit wotdt opgemaakt, dat de Varna" wel ingesloten maar niet ingevroren is en het losraken van het ijs afwacht. De vrees voor overstrooming in Noord-Brabant, door den hoogen waterstand der laatste dagen, begint gelukkig te minderen. Gisteren werd uit Maastricht ge seind, dat alle gevaar voor overstroo ming is geweken. In de omstreken van Deventer, Zalt Bommel en 's Bosch is echter reeds veel schade veroorzaakt. Uit Vreeswijk schrijft men van gisteren Alhoewel het te voorzien was, dat het water der rivier de Lek belangrijk zou wassen, toch werd niet verwacht, dat die was zich zoo schie lijk en daarom op zoo verontrusten de wijze zou openbaren. De droeve gevolgen zijn dan ook niet achterwege gebleven. Verschillende oeverlanden en lage waarden staan reeds onder water, zoodat de rivier op sommige plaatsen een ontzettende breedte heeft bekomen. Het 18jarig meisje, hetwelk met haren beminde en een dienst bode in den nacht van 20 op 21 dezer het gehucht Paal, bij Houte- nisse, heimelijk verlaten had, is vol gens de Belgische bladen te Ant werpen opgespoord. De som welke zij uit de ouderlijke woning had me degenomen, bedroeg f 800 en een be langrijk deel daarvan was door haar, die blijkbaar de kassierster van het reisgezelschap gebleven was, reeds in 3 passagebiljetten naar New-York belegd. Tegen de uitvoering van dit reisplan is haar vader zich ech ter komen verzetten, en kort vóói het vertrek der boot is, op zijn ver zoek, de politie het geluk van het jonge paartje komen storen, hetwelk iu een hotel aan de Vlaamsche Kade te Antwerpen als tortelduifjes koosde. De dochter werd aan de vader toe vertrouwd, die terstond met haar vertrokde beide andere leden van het reisgezelschap, die wegens het vertrek der kassierster zonder eenig middel van bestaan waren, werden als landloopers in hechtenis genomen. Welk een ontgoocheling voor den jonkman na vier dagen der zoetste droomen. Te Londen werd dezer dagen, wegens diefstal van een hond, een man gevat, die bleek reeds vroeger veroordeeld te zijn geweest tot een gevangenisstraf van 18 maanden, wegens het stelen van een hond en vijf jaren dwangarbeid, wegens het stelen van den halsband van het dier.

Vliegend blaadje : nieuws- en advertentiebode voor Den Helder | 1882 | | pagina 2