B 'T VLIEGEND BLAADJE. KLEINTE COURANT VOOR HELDER. NIEUWEDIEP EN TEXEL I No. 1004. Vrijdag 29 September 1882. Tiende Jaargang. Verschijnt Dinsdag- en Vrijdagmiddag. Kalender der Week. s, EMANCIPATIE. fijne >11 en de 3.00, niet Abonnement per 3 maanden binnen de gemeente 50 Cent. >3 franco per post75 Afzonderlijke nummers2 UitgeversBERKHOUT Co. te Helder. Bnremn: SPOORSTRAAT ea ZUIDSTRAAT. ia.dLvertentlön van 1 tot 5 regels25 Cent. Elke regel meer5 Grootere letters worden naar plaatsruimte berekend. Advertentiën moeten uiterlijk des DINSDAGS- en VRIJDAGSMORGENS vóór 10 uur aan de Bureaux bezorgd zijn. Onzen geabonneerden buiten deze Gemeente worden verzocht de verschuldigde abonnementsgelden over 't 3C kwartaal 1882 in postzegels of per postwissel te willen overmaken vóór 5 October a. s., zullende anders met 10 cent verhooging per post worden beschikt. DE UITGEVERS. OO- ïims it. 7 roet. EE- en OCTOBER, (Wijnmaand), 31 dagen. Opkomst der Zon 6 u. 2 m. Ondergang 5 u. 36 m. aast tan- Zondag i Maandag I Dinsdag Woensdag Donderdag Vrijdag i Zaterdag Leidens Ontzet. Laatste Kwartier. Israël. Loofhuttenfeest. Vreugdedag der Wet. 55. ijt NIEUWSTIJDINGEN. HELDER, 29 Sept. 1882. Z. M. heeft den Minister van j Marine gemachtigd aan de zeemiliciens der lichting van dit jaar, naarmate j zij voldoende geoefend zijn, onbepaald verlof te verleenen. Op eenigen afstand van Har- lingen heeft de beurtschipper op zijn reis naar Texel een lijk zien drijven, i 't welk in zulk een vergevorderden staat van ontbinding verkeerde, dat het niet kon worden opgevischt. i Oogenschijnlijk was 't het lijk eens visschers. De winterdienst op de Staats- en Hollandsche spoorwegen zal met 1 November, en op de overige j spoorlijnen met 15 October aan vangen. Vroeger zag men te Amsterdam, alleen wanneer H.H. M.M. het Paleis op den Dam betrokken, een officier als commandant aan de Hoofdwacht anders slechts een onder-officier. Thans ziet men echter reeds sinds eenige dagen steeds een officier mede de wacht betrekken. De oorzaak hiervan ligt, naar wij vernemen, in het feit, dat, ettelijke dagen geleden, de ge- heele wacht, op de schildwacht na, er op een goeden nacht eens »van door" is gegaan, zoodat men het veiliger heeft geacht, voortaan het bevel over de wachthebbende man schappen aan een officier op te dragen. Het stoomschip Lepanto' ',kapt. Roger, van Huil naar New-York, hetwelk met het stoomschip »Edam," kapt. Taat, van New-York naar Am sterdam bestemd, in aanvaring is geweest, arriveerde den 24en dezer te New-York met ingedrukte boeg. De aanvaring had plaats des ochtends van den 21 en Sept., ten 10 ure 15 min., bij dikke mist, en kort na het zinken vau de »Edam" voer de» Le panto" door de wrakstukken van het gezonken stoomschip, hetwelk waar schijnlijk door ontploffing der stoom ketels bij het zinken uit elkander is geslagen. Er werden geene kleederen der opvarenden of iets hoegenaamd van de »Edam" geborgen. Uit Londen worden nog de vol gende bijzonderheden geseind »Er hing een dikke nevel. Het schijnt dat de »Edam" en Lepanto1" elkaar hoorden en elkander's signalen maar dat de »Lepanto" ze verkeerd verstond, of ze te laat gewaar werd om de aauvaring te voorkomen. De »Edam" signaleerde en stuurde correct. De Lepanto" bonsde drie maal tegen de »Edam" en vergrootte bij eiken stoot de opening. De »Edam" zonk spoedigmaar er bleef tijd om de passagiers, bemanning, chronome ters en scheepspapieren in de booten te redden. De machinisten Leyeu- decker en van Geyt worden vermist en zijn waarschijnlijk bij het zinken der »Edam" omgekomen. Toen het schip zonk, sprong de stoomketel." Naar men aan de Mb. mededeelt is de millloenenjuffrouw weder zoo gezond als een visch. Zij eet en drinkt en danst, vermoedelijk voor de digestie, nu en dan een wals. Zij schijnt zonder eenige vrees te zijn en laat zich herhaaldelijk ontvallen, dat men haar geen leed kan doen. Het getuigenverhoor moet zeer groote pro- portiën aannemen. Door den Minister van Water staat enz., alsmede door de gedepu teerde Staten van Noord-Holland, is het bestek voor de uitvoering van de werken tot verbinding van het Noordzeekanaal met de Yoorzaan goedgekeurd, zoodat men nu een spoedige uitvoering daarvan verwacht. Leiden, de stad, welke op het van kunsten en wetenschappen sedert eeuwen zooveel licht verspreidde, verkeerde Maandagavond zoo niet geheel dan toch bijna in een Egyp tische duisternis. Tengevolge van het uit elkaar springen van een voor de gasfabricage benoodigden toestel, wat met een geweldigen slag gepaard ging, maar waardoor men gelukkig geen persoonlijke onheilen te be treuren heeft, kon er sedert een paar dageu geen nieuwe voorraad ge maakt wordeu en moest de nog voor handen hoeveelheid lichtstof met de noodige zuinigheid verbruikt worden, wilde men niet eens geheel zonder gas zijn. Gelukkig dat de mane schijn het niet noodig maakte dat ook de straatlantaarns moesten wor den ontstoken. Toch zag men zich in meuig huisgezin genoodzaakt, naast de gaspit, nog de reeds sedert lang op zij gezette petroleumlamp weder te ontsteken. De stoom tram Oldambt, die eerst onlangs in gebruik werd gesteld, heeft Zondagavond jl. hare eerste slachtof fers geëischt. Bij Finsterwolde kwam een stoomwagen, die van rails ver wisselde, in botsing met een stilstaan- den trein. Vier jongens, allen van omstreeks 14 jaren, die achter op den eenen wagen waren geklommen, geraakten er af en bekwamen zulke ernstige kwetsuren, dat een op de plaats dood bleef, een ander eenige oogenblikken later, tijdens zijn vervoer naar Winschoten den geest gaf, ter wijl een derde naar het ziekenhuis te Groningen werd overgebracht met zulk een beenbreuk, dat tot afzetten moet worden overgegaan. De vierde knaap bekwam letsel van minder ernstigen aard. In een herberg buiten de voor malige Steenbergsche poort te Bergen- op-Zoom, is na een heftige woorden wisseling een vechtpartij ontstaan tusschen een paar personen, met het noodlottig gevolg, dat een hunner een gevaarlijken messteek bekwam in het onderlijf. De dader werd onmiddellijk in arrest genomen. Maandagnacht had te Ambt Vollenhoven een hevige vechtpartij plaats, die een bloedig einde nam. De een sneed den ander bijna den neus af. Minnenijd was de oorzaak van den twist. Uit Grave wordt van Woens dagmiddag 1 uur gemeld Waterstand 10,41 val 0,20. Wegens het on stuimige weder geschiedt de overtocht alleen met de roeiboot. Wind zuid barometer laag en nog dalende. Uit Heusdeu meldt men: Waar men voor eenige dagen den landbouwer ijverig op zijn veld bezig zag, waar men toen nog de beesten rustig in de welige weiden zag grazen, is alles nu herschapen in een zee. Op enkele plaatsen is men nog zoo gelukkig dat men door het opwerpen van aarden wallen tijdig het water heeft kunnen keeren, maar niet overal kan dit helpen, en met vreeselijk geweld weet het water langzaam maar zeker door te kwellen. Uit eenige door de N. R. Ct. uit Indië ontvangen latere berichten, loopende tot 25 Aug., blijkt dat het Alg. Dbld. het volgende bevat Na de bloedige ontmoetingen in de eerste dagen dezer maand, is geen nieuws uit Atjeh vernomen. Omtrent het gevecht van 7 Aug., toen wij 8 lijken in handen des vijands moesten laten, die later eerst verminkt terug gehaald konden worden, wordt nog het feit vermeld, dat een fuselier, die het lijk van zijn kameraad niet in den steek wilde laten, dit verdedigend gesneuveld is, en dat een ziekenop passer, evenzoo een gewonde niet onverzorgd willende laten, vreeselijk gewond werd. De Atjehers verbrand den onze bruggendie bruggen zijn wel zoo heel groot niet, maar de nieuwe tactiek des vijands is lastig. Onder de voordeelen van een Wester- sche natie in oorlog tegen een Oos- tersche behoort ook, dat de eerste ijzeren bruggen kan hebben. Ook dit voordeel wordt echter door ons nog ongebruikt gelaten. Op den 14en Aug. werden op Poelo Merak, door het ontijdig ont ploffen eeuer dynamietmijn, de op zichter 3e kl. bij den waterstaat en 's lands burgerlijke openbare werken A. J. Jansz, één mandoer en twee koelies gedood, terwijl een koelie een lichte verwonding bekwam. (Jav. Ct.) Men zal zich allicht nog den gerucht makenden zelfmoord te Wee nen herinneren van een Fransche ar- tiste, die zich met haar kamenier in het park van den graaf van Couden- hove, haar minnaar, van kant maakte. Een telegram uit Weenen meldt nu dat de baron ook plotseling aan een be roerte overleden is. Twee rampen van nog al be- teekenis worden uit Amerika gemeld. Te Philadelphia is een suikerraffina derij der heeren Harrison, Havemeijer Co. totaal afgebrand met een schade van 1 millioen doll. Bij Lancaster is een spoortrein verongelukt, waar mee een wilde-beestenspel werd ver voerd. Drie mannen kwamen om, 11 werden gewond, ook eenige diereu werden vermorseld. Een tijger ont snapte maar kwam uit eigen bewe ging in zijn hok terug. Luidens berichten uit Kopen hagen van 23 Sept., heeft eindelijk de eerste omzeiling van IJsland in dit jaar, door een poolschip, plaats gehad, zij het ook dat enkele havens, wegens de ijsverstopping, nog niet binnengeloopen konden worden. De behoefte aan koren en andere waren was in het binnenland zoo groot, dat de kapitein ook zulke uitgaf, die voor het West- en voor het Zuidlana be stemd waren. Met den hooioogst bleef het zeer slecht staan en men zag het slachten van het nuchtere vee tegen den herfst tegemoet. Het jaar 1882 is een van de treurigste in de jaarboeken van het eiland. Naar luid van tijdingen uit Manilla zijn tot dusver 26,000 in landers op de Phillippijnsche eilanden aan de cholera overleden en 76 Europeanen. Amerikaansche telegrammen maken melding van een geweldigen regenstorm aan de Atlantische kusten die van Donderdag tot Zaterdag woedde van Maine tot de Carolina's. Te Philadelphia viel 10 duim water en waren de voorsteden overstroomd. Vele spoorwegbruggen zijn weggesla gen en overigens is veel schade toe gebracht. Zaterdagavond trok de bui naar zee. Een nieuwe reddingsboei in den vorm van een reistasch is uitgevonden door den luitenant Klixbüll te Ko penhagen. In het bovenste gedeelte kunnen reisbenoodigdheden geborgen worden en heeft, zelfs wanneer dit geheel en al gevuld is, nog een draag kracht van 21 pond. Er zijn ver scheidene proeven mede genomen, die zeer bevredigend uitvielen. Ook openlijke proeven zullen genomen wor den. De algemeene agent voor Euro pa, waar meu patent nemen kan voor deze nieuwe uitvinding, is de Heer F. C. Klixbüll te Kopenhagen, Sölvgade 95. Een commies aan een der niini- steriën te Berlijn werd dezer dagen door zijn hond gered. Hij kwam des avonds tegen elf uur thuis, stak een sigaar aan, werkte eenigen tijd en ging slapen. Midden in den nacht wordt hij plotseling wakker en voelt iets vochtigs en kouds in zij n gezicht. Telkens krijgt hij een slag op het hoofd, die hem geheel ea al doet ontwaken, niet weinig ontsteld natuurlijk. Vóór zijn bed staat zijn New-Foundlander, die op het oogenblik dat zijn baas zich opricht nog eens met ziju poot naar hem slaat. De geheele kamer was vol rook en de prullemand stond in vlam men. Waarschijnlijk was het bran dend eindje sigaar er in gevallen Spoedig was de brand gebluscht. Dat de jonkman niet door den rook is gestikt, heeft hij zijnen hond te danken, van wien hij als souvenir tevens een paar flinke litteekens in het aangezicht ontving. De Loudensche winkelbedienden zijn aan het samenspannen om ver mindering van werkuren te verkrijgen. Hunne uren van bezigheid zijn thans van 's ochtends 77a tot 's avonds QUg, en 's Zaterdags tot middernacht. Wél dus mogen zij vau deze slavernij een grief maken. Men rekent dat er een 120,000 jonge mannen alleen in de winkels van minderen rang in Londen werkzaam zijn. In de kolonie Cayasta in Boli via is, een maand geleden, een vree- selijke moord gepleegd. De zoon van den stichter dier kolonie, een Franschman, bij wien een Zwitserscbe familie inwoonde, ontving bezoek van vier zoogenaamde veekoopers, die bij terstond bij zich te eten vroeg. De vader der Zwitsersche familie schijnt afwezig te zjjn geweest, althans het diner werd alleen door den heer des hnizes, zijn vier gasten en een zoon en vier dochters van den Zwitser bij gewoond. De laatsten trokken zich na den maaitijd terug, waarop do veekoopers" plotseling op hun gast heer aanvielen, hem vermoordden en daarna ook de Zwitsersche meisjes doodden of althans vreeselijk verwond den. Haar broeder wist te ontvluch ten, Kameraden der bandieten had den zich van het dienstpersoneel des huizes meester gemaakt. De moorde naars wordeu ijverig gezochtvier hunner zijn gesignaleerd door den ont vluchten jongeling. Den derden en vierden Octo ber komt de zaak van Conrad, die te Berlijn zijn vrouw en vier kinde ren vermoordde, voor de rechtbank. De beschuldigde blijft nog ontkennen, maar er zijn zulke bezwarende bewij zen, dat bet als zeker kan beschouwd worden, dat hij de moordenaar is. Hij is, sedert hij in de gevangenis is, zeer veranderd en zit voortdurend doelloos voor zich uit te kijken, ter wijl hij geen enkel woord met zijn op- wisselt. Dwaas is het, als men in deez tijd De émancipatiezucht bestrijdt En dames wil beletten Zich te bekwamen in elk vak; Voor 't leeren zijn zij niet te zwak: Dwaas dus zich te verzetten. Waarom toch zou de vrouw op aard Versuffen moeten aan den haard, Om in het vuur te poken, Te naaien, wasschen en zoo meer, Te slaven voor haar man en heer En altijd maar te koken P Neen, lang gebroken is het ijs, De dames gaven bet bewijs, Dat ze alles kunnen leeren Zij schildren, teek'nen en zoo voort, Zij dansen op het slappe koord, Of rooken als de heeren. Zij kunnen, wat de mannen doen In alles geven ze 'm katoen En doen, wat nooit voor dezen Van haar verwacht werd; zelfs staan zij Als dokteressen lijders bij, Die ze in den grond genezen. Zij kunnen schrijven, vlug cn net, Zij redeneren soms koket, Verrichten alle zaken In telegraafdienst, posterij, Ja, in welk vak of ambt het zij, Kan niemand 't beter maken. Ons mannen voegt dus geen verzet, Geen dame worde 't dan belet Om zich te émancipeeren Een dume kan, wat elke man Vermag; maar wat zij nimmer kan? Zij kan haar baard niet scheeren.

Vliegend blaadje : nieuws- en advertentiebode voor Den Helder | 1882 | | pagina 1