'T VLIEGEND BLAADJE. ELEIHTE COURANT VOOR HELDER. NIEUWEDIEP EN TEXEL Nu. 1006. Vrijdag 6 October JL882. Tiende Jaargang. Verschijnt Dinsdag- en Vrijdagmiddag. Kalender der Week. ATDonnement per 3 maanden binnen de gemeente 50 Cent. 3 franco per post75 Afzonderlijke nummers2 UitgeversBERKHOUT Co. te Helder. BsrexaxSPOORSTRAAT en ZCIDSTRAAT. Advertentien van 1 tot 5 regels25 Cent. Elke regel meer5 Grootere letters worden naar plaatsruimte berekend. JUUUV1UJJ1& uumuicio U U1UUVUC ioiiwiu M UIUUU UUU.J. JllU/UWl U1U1UV UU1UJJ Advertentiën moeten uiterlyk des DINSDAGS- en VRIJDAGSMORGENS vóór 10 uur aan de Bureaux bezorgd zijn OCTOBER, (Wijnmaand), 31 dagen. Opkomst der Zon 6 u. 14 m. Ondergang,, 5 u. 20 m. Zondag 8 Alkmaars Ontzet. Maandag 9 Dinsdag 10 Woensdag 11 Donderdag 12 Nieuwe Maan. Vrijdag 13 Zaterdag 14 NIE U WSTIJDIN GEN HELDER, 6 Oct. 1882. In de zitting van den raad dezer gemeente, jl. Woensdag ge houden, is de heer Jansen beëedigd en als raadslid opgetreden. Door B. en W. is de begrooting voor 1883 ingediend, bedragende in ont vang en uitgaaf f 178,814.12. De begrootiug van 't algem. wees huis bedraagt f 13816.78 en die van 't burgerlijk armbestuur f 9000. Benoemd zijn tot onderwijzers bij de gemeentescholen de beeren J. ter Heide, J. H. Corporaal en R. Kuiper en tot onderwijzeressen de dames H. M. A. Jungius en IJ. S. Brandligt. Aan mej. A. J. M. Veltkamp is, op baar verzoek, wegens bare benoeming te Amsterdam, eervol ontslag ver leend als onderwijzeresse. Eenige wijzigingen zijn vastgesteld in de verordening op de voor den open baren dienst bestemde straten en wegen, meer bepaald met bet oog op bet rijden met vrachtwagens. Door de vergadering werd kennis genomen van het afwijzend ant woord van den minister van Water staat, Handel en Nijverheid, op 't verzoek tot bet geven in erfpacht van den grond aan de haven, be- noodigd tot bet bouwen van een lokaal voor den viscbafslag. Er werd echter besloten nog eens een poging tot verkrijging daarvan bij den minister aan te wenden. Met dankbetuiging werden door den raad aanvaard een paar staalgravuren, door den beer W. Pb. de Kruiff voor bet gemeente-archief aangeboden. Deze platen hebben betrekking op eene strafoefening nabij Kijkduin, in de jare 1764. Volgens bericht is bet alhier te- buis behoorende barkschip Pieter, kapt. Flugger, den 3n October te Sundsval aangekomen voor de vierde reis van dit jaar van Nederland en terug naar Sundsval. Met de stoomschepen der Maat schappij Nederland," die op 14 en 25 dezer maand van Amsterdam naar Batavia vertrekken, zullen op die dagen rechtstreeks uit Amsterdam en op 24 October en 4 November e. k. over Marseille, rechtstreeks brieven en andere stukken naar Atjeb kunnen verzonden worden. te Oude Schild, op Texel, ds. W. H. Snetblage, pred. te Gaastmeer c. a. Van 1 October 1881 tot 1 Sept. 1882 zijn 353 jongens bij de Mari ne in dienst getreden. De muzikanten bij de korpsen van het leger zijn bij Kon. besluit voor hunne pensioenen met onderof ficieren gelijk gesteld. De kapelmees ter met den graad van adjudant- onderofficier. Volgens opgave van bet Bureau Veritas zijn in de maand Aug. 1882 verongelukt 74 zeilschepen, waaron der een vermistvan Amerika 5, Engeland 28, Denemarken 5, Spanje 1, Frankrijk 8, Griekenlandl, Neder land 1, Italië 5, Noorwegen 8, Rus land 3, Zweden 2, Duitschland 7. In dezelfde maand verongelukten 16 stoomschepenvan Duitschland 2, Engeland 12, Spanje 1, Nederland 1. Per stoomschip Amsterdam van de N. A. S. M. gaat den 7n a. s. van Texel weer een gezelschap emi granten naar de Vereenigde Staten van Noord-Amerika vertrekken. Ook deze personen komen van De Coeks- dorp, van welk dorp sedert eenige ja ren bijna de halve bevolking naar den vreemde verhuisd is. Het dorp Den Hoorn was 1 Oct. bij bet vertrek van den predikant Ebl Wendingen, die, bet beroep naar Cbaam opvolgende, derwaarts vertrok, in geduchte opschudding. De mare, dat een boer, een vijand van den predikant, het gewaagd bad meteen geweer op den dominé te schieten, ;d spoedig de ronde en deed alle dorpelingen zich om den wagen ver dringen. In boe verre in deze zaak aan boos opzet gedacht moet worden, zal de justitie uitmaken, doch bet is een feit, dat de boer, door wien bet schot is gelost, zich meermalen be dreigingen tegenover den predikant heeft laten ontvallen. De kermisreizigster, bijgenaamd pak de leuningvan wiens verdwij ning uit Arnhem wij melding maakten, is te Esscben nabij Roosendaal door deBelgische gendarmerie aangehouden. Zij was nog in bet bezit van bet gestolen goud. Nadat baar dit was afgenomen, is zij, als reeds de gren zen gepasseerd zijnde, weder op vrije voeten gesteld. Twee sergeanten, V. en S. ge naamd, van het 2e reg. inf. te Ber gen op Zoom, die zich verwijderd hebben met een som van ongeveer f 300 uit de kas der soldaten-menage, hebben uit Antwerpen een afscheids brief gezonden. Zij zouden niet te- rugkeeren, maar vermoedelijk dienst nemen bij bet vreemdenlegioen in Algiers. Zondagavond ontstond in een herberg te Kampen tusscben 2 per sonen een hevige twist. Een van ben, Stijf genaamd, bracht zijn tegen partij, Yinke gebeeten, een belang rijke messteek in de zij toe, zoodat men vreest voor bet behoud van zijn leven. Geen rustiger dorp dan Schier monnikoog. In 50 jaren tijds is daar geen brand geweest. Het mocht ook bezwaarlijk anders zijn, want een groot deel van bet jaar is ongeveer bet gansche manlijke personeel af wezig. Vrijdag echter is er brand geweest, en toen moesten de pom pen door jonge meisjes bediend worden. Een schuur met hooi is ondanks deze lieftallige hulp af gebrand. Door de politie te Utrecht is de band gelegd op een 20-jarige dienstmaagd, die in den laatsten tijd herhaaldelijk schoolgaande 4 en 5-jari- ge meisjes van bare gouden oor- en balssieraden bad beroofd. De dievegge is naar de cellulaire gevan genis overgebracht. Een paar dagen geleden ging de landbouwer L. V., te Tiel, des avonds te 7 uur, met zijne vrouw van buis om bun vee uit de weide te balen, daar bet land op bet punt stond van door bet booge water te zullen onderloopen. Bij hunne te rugkomst, een uur later, ontdekten zij met schrik dat de buitenvoor deur en de linnenkast, welke in bet woonvertrek stond, opengebroken waren. Gelukkig bleek weldra dat bet geld, hetwelk kort te voren uit de linnenkast was genomen en op een andere plaats geborgen was, nog aanwezig was. Bij bet nazien van bet goed werden geen andere voor werpen vermist dan een horloge en een gouden broche. De politie deed terstond onderzoek, en bet is baar gelukt de ontvreemde voorwerpen te ontdekken en in beslag te nemen. De vermoedelijke daders zijn opgespoord. Maandagmorgen is te Amster dam wederom een landbouwer van een der naburige gemeenten bet slacht offer geworden van oplichters en spelers. Hij bad vee verkocht op de markt en werd in de Kerkstraat bij de Weesperstraat aangesproken door een persoon, die veinsde jnist daareven een kwartje te hebben ge vonden, en den boer met zijn knecht voorstelde voor bet geld een slokje te nemen. Zoo geschiedde. In een keldertapperijtje aan den Amstel nam bet drietal een borreltje. Daar zaten een paar personen om grof geld kaart te spelen. De buitenman wordt overgehaald mee te doenbij wint aanvankelijk kleinigheden en eindigt met f 300 te verliezen. De man was leep genoeg de politie te waarschuwen, die onderzocht en procesverbaal opmaakte. Een treurig ongeval beeft Zon dagavond in een herberg aan »De Kruisberg", gemeente Uelestraten, plaats gehad. In een twist tusscben den herbergier en twee zijner gasten (vader en zoon), loste de eerste een revolver op de laatsten waardoor de vader gedood werd en de zoon een kogel in den arm kreeg. Er loopen verschillende lezingen over de aan leiding tot dezen manslag met zeker heid echter laat zich nog niets zeg gen. De dader is gevankelijk naar Maastricht overgebracht. Het anders zoo stille dorpje Noordwijkerhout was Maandagavond bet tooneel eener verschrikkelijke gebeurtenis. Zekere J. v. d. B. een bekend strooper kwam in be schonken toestand te buis, en weldra ontstond tusscben hem en zijne vrouw een twist, die al spoedig een buren- oploopje teweeg bracht. Onder de toegeschoten personen bevond zich ook een zwager van J. v. d. B., die trachtte bet ongenoegen in der minne bij te leggen. J. v. d. B. werd bier door zóó woedend, dat bij zijn jacht geweer greep, bet schot loste en zijn zwager in den onderbuik trof. De moordenaar sloot zich in zijne wo ning op, dreigende ieder die hem durfde naderen. De getroffene zal, naar men verwacht, spoedig den laat sten adem uitblazen. De rechter lijke macht uit 's-Hage was, tijdens de afzending van dit bericht, met dr. J. van Nes van Noordwij k, te Noordwijkerhout. Tot aanvulling en gedeeltelijke verbetering van dit bericht, meldt de N. R. Ct. De getroffene die thans nog in leven is, doch wiens overlijden ieder oogenblik verwacht wordt, beet C. B., was ongehuwd en Kostwinner zijner moeder. Tusscben den moor denaar en zijn zwager G. B. bestond sinds lang reeds eene veete, omdat G. B. meende dat v. d. B. zijne vrouw slecht behandelde. Den avond van den moord kwam C. B., die wat ruim aan Bacchus scheen geofferd te hebben, weer bij J. v. d. B. daarover twist zoeken. Toen v. d. B. dit ten laatste begon te vervelen, wierp bij zijn zwager de deur uit, doch deze kwam terug en weder werd bij de deur uitgeworpen v. d. B. dreigde toen tevens hem te zullen doodschie ten en volvoerde tegelijker tij d zijne bedreiging bet schot kwam niet in den buik, maar in de linker borst. Het geweer was geladen met stukken van een tinnen lepel. J. v. d. B. is in hechtenis geno men en naar 's-Hage overgebracht. In Parijs is wederom iemand op een zonderlinge manier verdwenen. Een koopman had zijn bediende met een rijtuig uitgezonden om in de omstreken geld te ontvangen. De bediende kwam niet terugen boe- wel bij altijd trouw en eerlijk was geweest, ging de koopman aangifte doen bij de politie, die dadelyk een onderzoek instelde. Naast bet rij tuig vond men een ledigen geldzak. Van den bediende beeft men echter niets vernomen en de koopman vreest, dat bij in een hinderlaag is gelokt en vermoord geworden. Te Madrid is de hertog van Santona,grande van Spanje, overleden, aan zijne eenige dochter een ver mogen van 15 millioen nalatende. De overledene was van geringe af komst bij is te Cuba als boeden- maker begonnen; vandaar kwam bij naar Madrid, waar bij een groote fabriek opzette en millionair werd. Aan de beweging voor Koning Al- pbonsus nam hij een werkzaam deel en ook dat beeft hem natuurlijk geen windeieren gelegd. De Parijsche koffiehuisbediende, die voor eenige weken een lepel naar binnen slikte en daardoor een moeie- lijke operatie moest ondergaan, is hersteld uit bet ontslagen. Hij eet en drinkt goed en kan alles goed verteeren. De lepel zal als curiositeit in de Aca demie worden bewaard. Een paar jaren geleden werd de omtrek van Straatsburg onveilig ge maakt door eon man, die vrouwen en meisjes met een dolk aanrandde. Er werden daar niet minder dan 18 vrouwen door hem aangevallen, die bij bijna allen een steek in de borst toebracht. Hij verdween daarop plotseling uit die streek, maar her baalde eenigen tijd later zijn zon derlinge aanvallen te Bremen, waar hij eindelijk gevat werd. Deze man, een kapper, Tbéopbile Mary, werd te Bremen tot 7 jaren gevangenisstraf veroordeeld en daarop aan bet gerecht te Straatsburg uit geleverd. Daar stond bij onlangs terecht. De 18 jonge vrouwen die bij gelukkig niet gevaarlijk verwond bad, verschenen als getuigen tegen hem, en bet gerechtshof ver oordeelde hem tot nog een jaar ge vangenisstraf boven bet vonnis dat te Bremen over hem geveld werd. Hoe duister de geruchtmakende zaak van Tisza-Eszlar (den moord op een Christenmeisje, waarvan men de Joden beschuldigt) ook weze moge het is duidelijk gebleken, dat bet gerecht van het Szabolcser comitaat zich zeer onwaardig gedragen heeft en tot ongehoorde, middeleeuwscbe gewelddadigheden zjjn toevlucht beeft genomen. Menscben, die men van medeplich tigheid aan bet verdwijnen van de arme Estber Solimossy verdacht hield, werden op allerlei wijzen gepijnigd en tot bekentenis gedwongen, en zelfs personen, die alleen getuigenis had den af te leggen, werden gegeeseld of maanden lang gevangen gehouden. Aan bekentenissen, op die wijze af gedwongen, is niet veel waarde te hechten. Niet slechts in deze zaak, maar sedert verscheidene jaren moet dit eerbiedwaardige gerecht op die wijze zijn te werk gegaan. Maar thans zal aan die gruwelen, welke men in onze eeuw in een beschaafd land een on mogelijkheid zou achten, een eind komenEr is thans, vooral op aan dringen van den Minister-President Tisza, een onderzoek ingesteld tegen de schuldigen, die natuurlijk uit bun betrekking ontzet zullen worden en, naar te hopen is, bun welverdiende straf niet zullen Een herbergier te Portsmoutb bad sedert eenigen tijd de gewoonte van Zondags-ochtends uit te gaan met een dikke tinnen buis die om zijn lichaam paste, en die een halven gallon sterken drank bevatte. Zoo bediende bij al rondwandelende zijne kalanten. Hij beweerde voor de recht bank, dat dit zoo zijne manier was van sterken drank te genieten hij gebruikte die nu eenmaal graag uit zulk een tinnen buis. Niettemin moest bij 40 shillings boete betalen. Yolgens telegram uit New-York is van wege de agenten van bet stoomschip »Edam," 21 Sept. door aanvaring met bet stoomschip »Lepan- to" gezonken, tegen laatstgenoemd stoomschip den 29n Sept. eene eiscb tot schadevergoeding ingesteld ten einde zich hunne rechten voor te behouden ook van wege assuradeuren der lading is een schadevergoeding van 90.000 doll. van gemeld stoom schip gevorderd. Ook de Engelsche buisbedienden beginnen zich te vereenigen en clubs te vormen, welker leden zich op poene van boeten of andere straffen verbin den, om geen werk te doen dat niet rechtstreeks tot bun departement be hoort. In de Bazar klaagt een dame dat baar lakei weigerde de stukken van een gebroken karaf weg te nemen, omdat dit in strijd was met de be palingen van de vereeniging," en het glas moest blijven liggen tot den vol genden morgen, toen bet kamermeisje bet wegruimde. Als de zaken dien weg opgaan, zal men in Engeland even erg er aan toe zijn als in Indië, waar bet beginsel der verdeeling van den arbeid zoo ver uitgestrekt wordt toegepast,

Vliegend blaadje : nieuws- en advertentiebode voor Den Helder | 1882 | | pagina 1