'T VLIEGEND BLAADJE. KLEINTE COURANT VOOR HELDER. NIEOWEDIEP EN TEXEL No. 1007. Dinsdag 10 October 1882. Tiende Jaargang. Verschijnt Dinsdag- en Vrijdagmiddag. iur A.T3onnement per 3 maanden binnen de gemeente 50 Cent. 3 franco per post75 Afzonderlijke nummers2 Uitgevers: BERKHOUT Co. te Helder. BareauSPOORSTRAAT ea ZUIDSTRAAT. Advertentiën van 1 tot 5 regels25 Cent. Elke regel meer5 G-rootere letters worden naar plaatsruimte berekend. Advertentiën moeten uiterlijk des DINSDAGS- en VRIJDAGSMORGENS vóór 10 uur aan de Bureaux bezorgd zijn. ek, de- ig ort- en gen oed, be- die niet den >rde van ren, ïhte NIEUWSTIJDINGEN. HELDER, 10 Oot. 1882. Gelijk men weet, zijn voor re kening van de stoomvaartmaatschappij In sulinde, twee stoomschepen bij de Koninklijke fabriek van stoom- en andere werktuigen, te Amsterdam, in aanbouw. Deze schepen zullen heeten: Koning Willem III" en ^Nederland en Oranje." in tijd geleden zijn twee de een onder Oude Nie- dorp, de ander onder Ursern woon achtig, beiden gehuwd en vaders, respectievelijk van 3 en 5 kinderen, met de Noorderzon vertrokken, na vooraf zooveel mogelijk alles, granen, vee enz. te hebben verkocht. Hunne vrouwen en kinderen heb ben zij in de diepste armoede achter gelaten. Onder voorwendsel van in Gelderland of elders ander vee te willen koopen, verlieten zij in den vroegen ochtend van Woensdag, 27 Sept. jl., hunne vrouwen en kinderen, die niets kwaads vermoedden, maar keerden niet tot hen terug. Er be staat gegronde reden om te vermoe den dat zij naar Amerika de wijk hebben genomen. Een droevig ongeval had te Zuidscharwoude plaats, ten huize van den landbouwer S. Zijn 5-jarig zoontje struikelde en viel op een theestoof, waarin een ketel koffie te vuur stond. Het kind kreeg het kokende vocht over zich heen, tengevolge waarvan het hevige brandwonden bekwam en reeds den volgenden dag overleed. De eerste dronkaard, tengevol ge der drankwet tot plaatsing in een der rijksinrichtingen veroordeeld, is, naar de Asser Ct. bericht, dezer dagen in het gesticht Ommerschans aangekomen, om er gedurende drie maanden te verblijven. De heer J. G. Engels, lid van den gemeenteraad van Amsterdam van de Provinciale Staten van Noord-Hol land en van de commissie van den graanhandel te Amsterdam, heeft Woensdag de stad verlaten zonder orde op zijne zaken te hebben gesteld. Het is onbekend, waar hij zich bevindt. (Hbl.) Zekere Reindert Verschoor, op 22 September jl. ontslagen uit de Ommerschans, zwierf dezer dagen te Rouveen rond in kennelijken staat." Na met veel moeite door de politie in den toren te zijn gebracht, om aldaar zijn roes uit te slapen, heeft hij zich van zijn boeien ontdaan, is boven in den toren geklommen, en toen van een hoogte van 80 voet naar beneden gesprongen. Onmid- delijk was hij een lijk. Te Deventer is de prijs van het vleesch met 10 cents per kilo afge slagen. De daling der vleeschprijzen tegen den tijd, dat het vee uit de weide naar den stal moet worden overgebracht, is een gewoon en na tuurlijk verschijnsel. Toch is het te verwachten, dat het dit jaar minder algemeen zal zijn. De overvloedige en uitmuntende hooioogst zal wel ten gevolge hebben, dat men vee voeder genoeg heeft voor de koeien en dus niet, gelijk andere jaren, min of meer gedwongen is ze van de hand te doen. Dit moet invloed op de prijzen uitoefenen. De sergeant B. van het 3 reg. inf. te Bergen-op-Zoom zal voor den krijgsraad terechtstaan, als ver dacht een horloge van een zijner col lega's ontvreemd te hebben. Er bevindt zich thans aan den hemel een komeet van zoo prachtigen glans, dat zij bijna als een ster van de eerste grootte schittert, in de onmiddellijke nabijheid der zon. Zij bevindt zich thans in het sterrebeeld de Bekeren heeft een sierlijken staart van 20 graden lengte. Die 't genot wenscht te smaken met deze hemelbewoonster kennis te maken, behoort zich te haasten en vroegtijdig bij de hand te zijn, want zoo wat om 5 uren duikt zij onder den horizon. 't Helpt voor ons in deze noorde lijke gewesten niet om het schouwspel nog indrukwekkender te maken dan het nu reeds is, maar met opgetogen heid spreekt men van de schitterende vertooning, die de komeet maakte in het westelijk halfroud. Die deze komeet hebben aanschouwd in de genoemde hemelstreek, kunnen geen woorden vinden om het schitterende en indrukwekkende verschijnsel naar waarde te roemen. (Hbl.) Uit Tiel meldt men van 5 Oc tober Heden wemelt het hier ter stede vau in de vorige maand met onbe paald verlof vertrokken milicien-plaat- vervangers van de lichting 1881, uit verschillende gemeenten des lands afkomstig. De één kijkt nog treuriger dan de ander, en geen wonder allen zijn schandelijk bedrogen. Hun rempla^antenbaas, A, J. Van Gelder alhier, had hun geschreven om op heden te zijnent te komen, ten einde hunne afrekening te ont vangen. Zij vonden echter zijne woning ge sloten en nergens was hij te vin den. Reeds gisteren was hij met de noorderzon uit deze gemeente ver trokken. Onder hen zijn er, die tusschen de f300 en f400 hadden behooren te ontvangen, en nu, in plaats van met dat geld huiswaarts te keeren, onder stand moeten komen vragen bij het gemeentebestuur voor de terugreis, daar zij bij het van huis gaan er niet op hadden gerekend dat zij zoo slecht zouden varen. Het is aan de Goudsehe politie niet gelukt de betrekkingen op te sporen van het'kind, onlangs in het plantsoen te Gouda gevonden, en dat thans in het weeshuis aldaar is opge nomen. De Scheveningsche vischvloot heeft in tal van jaren niet een zoo goed jaar gehad als ditmaal. Er wordt buitengewoon veel haring ge vangen, die dan ook in prijs dalende is. Niettemin blijven de besommingen meer dan f2000 beloopen, soms in eenige dagen verdiend. De Neueste Na ch richt en bevelen het volgende middel aan tegen het walmen derpetroleumlampen. De pitten worden 1 uur lang in sterke azijn geweekt en dan goed gedroogd alsdan branden zij zonder walmen of reuk, zoodat de geringe moeite zeer beloond wordt. De graanoogst in Rusland moet, volgens officieele opgave, dit jaar bijzonder goed en over het algemeen boven de gemiddelde opbrengst zijn. Maar aan den anderen kant heeft de graanhandel veel schade geleden door de belemmering van het vervoer, tengevolge van het lage water op de Wolga en andere rivieren. Men zal zich herinneren dat er onlangs melding is gemaakt van den koetsier Conrad te Berlijn, die van zijne vrouw gescheiden leefde en op zekeren ochtend bp haar komende, het huis gesloten vond, waarna hij er met hulp van een buurman is inge klommen en beiden alstoen bemerkten dat de vrouw zich zelve en hare vier kinderen door ophanging van het le ven had beroofd. Verder zal men zich herinneren, dat er bij die ontdekking het een en ander plaats had, waarin de politie aanleiding vond om Conrad in hechtenis te nemen. Uit de behande ling dezer zaak bij de rechtbank van gezworenen is thans gebleken, dat Conrad zelf zijne vrouw en kinderen had opgehangen. Diensvolgens is hij ter dood veroordeeld. Een vrouw met welke hij leefde, is wegens val- sche getuigenis in deze zaak tot 6 maanden gevangenisstraf veroordeeld. De Berlijnsche moordenaar Con rad was tijdens zijn proces buitenge woon kalm en op zij%q^rxive.j toeu het doodvonnis over 'hem werd uitge sproken is echter de reactie gekomen en hij is nu aan de vreeselijkste ze nuwachtigheid ten prooi. Toen hij na de uitspraak in zijn cel werd ge bracht, wierp hij zich op den grond en bleef daar verscheidene uren be wegingloos liggen. Hij wilde van niets meer wetenalleen zeide hij, toen de cipier hem eenig water bracht en hij het glas aannam, »deze pols zal spoedig geheel ophouden te slaan." Een zonderlinge erfenis viel on langs te Brooklijn aan 71 personen ten deel. Een aldaar overleden bur - ger, die er niet minder dan 71 pan talons op nahield, had in zijn testa ment bepaald, dat die verzameling ten voordeele van de armen verkocht moest worden, maar met de uitdruk kelijke voorwaarde, dat geen der koo- pers op meer dan één broek mocht bieden aan, welke bepaling men dan ook voldeed. Kort na de verkooping bemerkte een der koopers, dat boven in de voering van het nieuw gekochte klee- dingstuk iets was ingenaaid. Hij tornde het genaaide los en vond tien banknoten van 100 dollars. Zijn vondst werd natuurlijk weldra ruchtbaar de andere koopers onderzochten nu ook de door hen gekochte pantalons en von den allen duizend doll. aan bankpapier er in. In liet Fransche dorpje Petit Noizé leefde een brave landbouwer, Desfougères genaamd, die een vrouw en twee dochters had, van welke de oudste, Maric geheeten, door zekeren Richardin ten huwelijk was gevraagd, ltichardin kreeg een weigerend antwoord. Hij was hierover uitermate ver bitterd, te meer daar hij vernomen had, dat Marie's hand toegezegd was aan een ander. Hierover wilde Richardin wraak nemen. Hij ging naar Angers, kocht er een revolver, vijf-en-twintig patronen en een dolk. Aldus gewapend, trok hij naar Petit Noizé en kwam Js ochtends omstreeks zes ure aan de woning van Desfougères. Hij vond er dezen achter het huis aan den ar beid, ging naar hem toe cn loste den re volver op hem af. De vrouw van Desfou- gère, en de beide dochters, die aan het venster stonden en getuigen waren van misdaad, vlogen dadelijk naar de dour om hulp te bieden. Op het oogenblik dat de moeder de deur opende, kwam Richardin naar haar toe met den revolver in de hand, doch zij had nog juist den tijd om te vluch ten. De moordenaar vuurde nu op Marie, maar de kogel mistezij nam nu insgelijks de vluchtRichardin vervolgde haar, haalde haar in, greep haar, wierp haar op den bo dem en sloeg haar met den revolver. In de worsteling viel het vuurwapen op den grondtoen greep Richardin zijn dolk en stak haar in de borst. Vervolgens vloog hij naar de zuster van Marie, die hij bij deu schoorsteen ontdekte, pakte het geweer dat hij in een schouderriem droeg, en vuurde op baar, maar de kogel trof haar niet. Ri chardin ging toen op nieuw naar Marie en bracht haar eenige dolksteken toe, en daar de moeder om hnlp schreeuwde, zette hij het nu op een loopen. De buren schoten toe en vonden Desfougères dood. Zij gin gen vervolgens den maire waarschuwen. De moordlust van Richardin was echter nog niet verzadigd. Hij ging naar het huis van zekere weduwe Martin, aan wier zoon de hand van Marie was toegezegd. Hij loste den revolver op hem en trof hem in den arm. Het huis verlatende, zocht hij een zijner neven op, dien hij beschuldigde van hem in een proces gewikkeld te hebben. Een werkman, Sainson, kwam op dat pas uit dc woning van den neef, en hetzij Ri chardin zich in den persoon vergist had, hetzij hij ook Samson haat toedroeg, omdat deze een vriend was van zijn neef, hij legde op 3 a 5 passen op hem aan en trof hem in den buik. Samson viel;, vrcesejijk was zijn toestand, de ingewanden hingen uit het lichaam. Dc neef snelt toe. „Ik red u het leven, mijn vriend," riep de onge- iukkige Samson. Middelerwijl had Richar din zich uit de voeten gemaakt. Het ge- heele dorp was gaandeweg op de been ge komen en de gansche omtrek werd door zocht om den moordenaar op te sporen, doch het was te vergeefs. Den volgenden dag ging een landbouwer uit een nabijge legen dorp naar buiten om zijn vee te ver zorgen. Hij kwam bij een water, aan welks rand bij een hoed, een broek eu een ge weer vond liggen. Iets verder gaande, zag hij twee schoenen boven het water uitste ken. Hij riep een paar menschen, en met behulp van dezen haalde hij het lijk van Richardin te voorschijn. De rampzalige had na zooveel misdaden zich van kant ge maakt. Sanuon is kort na zijne verwonding over leden. De toestand der andere gekwetsten is niet hopeloos. Het vergaan der „Edain." Omtrent het vergaan van het stoomschip „Edam" der Ned. Am. Stoomvaart-Maat schappij, op 41o 8' NB. en 66o 50' WL., kunnen wij de volgende bijzonderheden vermelden De „Edam" verliet New-York, volgens verslag van kapt. Taat, Woensdag 29 Sept. 10,15 's morgens met 5 kajuitspassagiers, 16 tusscheudekspassagiers eu 54 koppen bemanning. Het weer bleef goed tot den 21 sten des namiddags, toen er nevel kwam opzetten, die spoedig in een mist overging, welke tegen half tien ure zeer dik werd. De machines werkten met halve kracht en de misthoorn werd voortdurend geblazen, om naderende schepen te waarschuwen. „Om 9,50," zeide de kapitein, „hoorde ik den hoorn van een ander schip omstreeks 3 streken van den stuurboordboeg. Wij wierpen het roer dadelijk naar stuurboord over en floten tweemaal, om het andere vaartuig te waarschuwen, dat wij naar bak boord afhielden en dus in N. O. richting stuurden. „Kórt daarop hoorden wij betzelfde sig naal dwars van ons aan stuurboordzijde. Wij bleven onze richting dus houden, den kende dat alles goed ging en de boot 0113 angs stuurboord zou passeeren. Maar bijna op 't zelfde oogenblik zagen wij een stoom schip met den boeg op ons afkomen, en daar het te laat was om te wenden, konden wij niets beter doen dan het schip door te laten loopen, hopende dat het nog vrij zou komen. Doch de uitkomst bedroog die verwachting spoedig, want de vreemde boot („de Lepanto") liep ons met ontzettend geweld in de flank, juist bij de zwakste gedeelte van het schip. Zij ging dwars door ons dekhuis, sloeg een reddingsboot aan stukken en haalde het dek en de zijde van het schip geheel open tot aan de koel kast. De „Lepanto" sprong terug door den schok en trof de „Edam" nogmaals bij het grootwant en voor een derde maal bij den saloningang, waarbij zij een andere boot vernielde met de davids en de verschansing. „Ik had order gegeven de machines da delijk te stoppen, maar dit bevel werd niet uitgevoerd, daar de 3e machinist, die de wacht had, en een assistent door de botsing helaas het leven verloren hadden. „De meeste passagiers waren in het bed tijdens het ongeval, en wij haastten ons ze te wekken en van den toestand op de hoogte te stellen. De Edam was intusschen hard aan 't zinken en drie der grootste booten werden met spoed doch in de besta orde overboord gezet, nadat eerst de vrouwe lijke passagiers daarin hadden plaats ge nomen. Er was in den beginne iets van een paniek, maar spoedig waren allen kalm en schikten zich moedig in hun lot. Be halve de beide machinisten kwamen allen veilig in de booten. De doctor had eenige pijnlijke oogenblikken te doorworstelen, daar door den schok een gedeelte van zijn hut te zamen gedrukt was geworden, het geen hem belette de deur tc opeuen. Ge lukkig slaagde hij er iu het paneel met een vouwstoel te verbrijzelen en zoo met moeite zich uit zijn cel te verlossen. „ïn vijf minuten waren allen op dek in de meest zonderlinge costuums, bijna zonder iets te kunnen redden. „Binnen een kwartier na de botsing hadden allen het schip verlaten en 10 minuten daarna zonk het prachtige stoomschip voor goed in de diepte weg. De Lepanto had intusschen booten uitgezet om ons hulp te bieden, en een dezer ontmoette weldra de onze, en ondanks den dikken mist werd de Lepanto gelukkig bereikt, dank zij den misthoorn, dien zij voortdurend liet hooren." De Lepanto had een groot gat in haar boeg gekregen, dat hare veiligheid in groot gevaar bracht, doch gelukkig bleef de zee kalm tot New-York en werden allo passagiers der Edam Zondagmorgen daarop aan boord der W, A. Scholten opgenomen. Het was een treurig weerzien, nadat de „Edam" den vorigen Woensdag met zulk prachtig weer was uitgestoomd, en niemand had ge dacht dat dit trotsche vaartuig toen voor 't laatst New-York had aanschouwd. De oorzaak van de botsing is geweest, dat de late officier der „Edam" de fluit der „Lepanto" aan stuurboordzijde hoorde (wat inderdaad juist bleek te zijn), terwijl de kapt. der „Lepanto" meende, dat de „Edam" aan haar bakboordzijde was en dientengevolge hield zij koers naar het Noordwesten, daardoor helaas de „Edam" juist vlak in de zijde loopende, die naar het N.Oosten hield, hopende de „Lepanto" aan stuurboord te laten passeeren. Het onderzoek zal dus waarschijnlijk de officieren der „Edam" ten volle vrijspreken, omdat alle omstandigheden der botsing duidelijk toonen, dat zij de „Lepanto" in de juiste richting opmerkten en alle maat regelen namen om baar te ontloopen door signalen enz. De schuld zou dan bij don officier der wacht op de „Lepanto" berusten, zoo men dien voor een verkeerd waarnemen ter^goeder trouw verantwoordelijk kan stellen. Één ding springt bij dit ongeval in het oog: hoe het mogelijk was, dat de „Lepan to" met zulk een kracht de „Edam" drie maal kon troffen, terwijl de kapitein ver klaarde, met alle kracht gestopt te hebben. De „Edam" was gebouwd aan de Clyde, voor de som van f 750,000, en verzekerd in Holland. Stoom vaart-Berichten Het stoomschip Prins van Oranje vertrok van Marseille 5 Oct. naar Batavia. Het stoomschip Prins Frederik vertrok van Suez 5 Oct. naar Batavia. Het stoomschip Koningin Emma is 6 Oct. van Port-Saïd vertrokken naar Amsterdam,

Vliegend blaadje : nieuws- en advertentiebode voor Den Helder | 1882 | | pagina 1