MersJunta. TsiSPSiST Vnain mi torttrii m Mmml Al Dlaalsen zin vrij. ZOO m ZIJN VIJ NOG NIET. Advertentiën. ben en beeft, naar ik hoorde, juist daarop geheel haar stelsel van be schuldiging gebouwd. Ook Armand verwerpt de aantijging met nadruk. Toch schijnt het een feit dat Ber- nays, een oogenblik overtuigd van zijn ongeluk, destijds elke betrekking met hem heeft afgebroken en Armand eerst in de tweede helft van 1881 zijne vroegere plaats tusschen de ech telieden hernam. Van toen af begon de ontknooping van het bloedige drama, dat eenige maanden later aan het huis No. 159 in de Weststraat te Brussel een zoo akelige bekendheid heeft gegeven en de gemoederen in geheel België ont roerd heeft. Hoe de zaak zich verder heeft toe gedragen, hoop ik u in nadere mede- deelingen te kunnen uiteenzetten, Het vonnis, door het crimineel gerechtshof van Versailles geveld in zake den beruchten moord van Pecq, waarbij Fenayron, de moordenaar van denapotheker Aubert, ter dood, zijn vrouw, Aubert's vroegere ge liefde, die bij de misdaad behulpzaam was, tot levenslangen dwangarbeid en zijn broeder Lucien, als mede plichtige, tot zeven jaren tuchthuis straf werden veroordeeld, werd, zooals men weet, door het hof van cassatie vernietigd, dat de zaak naar de recht-' bank van gezworenen te Parijs verwees. Deze heeft thans opnieuw uitspraak gedaan, en Fenayron en zijn vrouw tot levenslange tuchthuisstraf verwezen, maar Lucien Fenayron vrijgesproken. De zaak van het vergaan van het stoomschip »Mosel" is te Bremen voor geweest. De kapitein is van alle vervolging ontheven, de eerste officier echter heeft zijn plicht niet gedaan en mag dus niet meer als stuurman dienst doen. De bankier, Davidson, die voor eenige dagen door zijn beminde door een pistoolschot werd gewond, is in het gasthuis te Berlijn overleden. Zoo nu en dan wordt in Rus land nogal eens iemand opgehangen en altoos leest men in het bericht ervan, dat de beul dronken was. In het laatst der vorige maand moest het doodvonnis van een staatsgevan gene te Irkutsk voltrokken worden; alle gevangenen en een groote menigte volks waren er bij tegenwoordig. Hoe pijnlijk was de indruk, toen de executie bijna een kwartier uurs duur de, alleen doordat de scherprechter smoordronken was. De meest gezegende vader te Berlijn is op dit oogenblik een kleer maker, die dezer dagen bij den amb tenaar van den burgerlijken stand de geboorte aangaf van zijn 26e kind. De man nam nog niet voorgoed af scheid van den ambtenaar, maar deelde zijn voornemen mede om het dertig tal vol te maken. De schoenmaker, die eenigen tijd geleden meedeelde dat hij zgn 21e kind had aangegeven, moet nu aan den snijder de eer af staan van het grootste contingent voor het Pruisische leger te hebben geleverd, daar de 26 kinderen van den kleermaker bijna allen tot het manne lijk geslacht behooren. De burgemeester eener kleine gemeente in Limburg is gehuwd met een schoon, doch arm meisje, wier broeder vroeger kunstrijder was, doch die nu de kunst van hardloopen uit oefent. Op een zijner kunstreizen komt hij ook in het stadje, waar zijn zwager als burgemeester fungeert, met het voornemen om de vereischte per missie te vragen tot het geven van een voorstelling in de edele kunst van hardloopen. Zijne papieren zijn in volmaakte ordezijn zwager kan hem dus de toestemming moeielijk weigeren. De burgemeester is ech ter weinig ingenomen met het plan van zijn aanverwant en vraagt hem op norschen toonHoeveel verdien je met zoo'n hardlooperg Hier min stens tien gulden." »Nu daar heb je tien gulden scheer je nu weg, want ik zou niet gaarne hebben, dat iemand, wie dan ook, te weten kwam, dat de broeder van mijne echtgenoote hard- looper is." Hartelijk dank; vaarwel heer zwager." Zes weken later komt zwager terug en behandelt de zaak thans eenvoudiger. Hij opend n. 1. de deur van het bureau en zegt tot den burgervader: »Tien gulden of ik loop. Snel en sneller gaan wij voorwaarts Standen zijn er baast niet meer; Als mevrouw kleedt zich de dienstmaagd, En de knecht als zijn mijnheer, 'k Wed, dat men alras piano's In de kleinste keukens liet, Waarep meiden les ontvangen Maar zoo ver zijn wij nog niet. Hooger stijgt steeds de belasting, En zij klimt van jaar tot jaar Velen vinden dat niet prettig, Ik althans noem 't ronduit naar. 'k Wed, dat eerlang het salaris, Dat men heeft, te kort nog schiet, Om zijn lasten te betalen 't Is goddank zoo ver nog niet. Kind'ren worden snel ontwikkeld, En reeds op hun achtste jaar Drinken onze knapen Beiersch, Rooken tevens een sigaar. 'k Wed, dat men met een glas Beiersch, Beter dan met 't wiegelied, Dra het schreiend kroost zal stillen Doch zoo ver zijn wij nog niet. Wat een macht van surrogaten Heeft men reeds voor dit en dat Boter maakt men zonder koeien, Wijn reeds zonder druivennat. 'k Wed, dat men ons dra van rostbief 's Middags rijkelijk voorziet, Snel gemaakt van oude schoenen Maar zoo ver zijn wij nog niet. 't Doet vast menigeen genoegen, Dat met onverflauwden lust, Velen in deez' dagen ijvren Voor wat milder Zondagsrust; Spoedig hebben ambtenaren 's Zondags vrij, en geen verdriet Wegens drukke bezigheden Maar zoo ver zyn wij nog niet. Alles maakt de mensch zich dienstbaar, Ook zelfs de electriciteit, Die hem lang reeds nut en voordeel En het grootst gemak bereidt. '1: Denk, dat eerlang alle arbeid Door electriciteit geschiedt, Zelfs het kiezen onzer raadsleên Maar zoo ver zijn wij nog niet. Zijn wij nog niet ver gevorderd In zoo menig nutte zaak, 't Streven zij gedurig voorwaarts, Daarin zoeke men vermaak. Verder, verder moet men komen In al wat voor 't algemeen Zegenrijk, of nuttig zijn kan Dit is plicht voor iedereen. CORRESPON DENTIE. Aan de annonce van T. D. M. is „te veel geur," om in ons blad op te nemen, 't Betaalde bedrag ligt aan 't Bureau Spoor straat ter beschikking. Stoomvaart-Berichten Het stoomschip Prins van Oranje is 14 Oct. van Suez vertrokken naar Batavia. Het stoomschip Conrad is 12 Oct. van Port-Said vertrokken naar Amsterdam. Het stoomschip Madura passeerde 12 Oct. te St.-Vincent naar Batavia. Het stoomsohip Prinses Amalia vertrok 15 Oct. van Sonthampton naar Ned. Indië. Het stoomschip Koningin Emma is 14 Oct. van Batavia te Erioul aangekomen, quarantaineplaats van Marseille. Het stoomschip Prinses Wilhelmina, 6 8eptember van Amsterdam vertrokken, ar riveerde den 16den October te Batavia. Markt-Berichten. Hoorn, 14 October. Tarwe f 9,50 a 11, Gerst f 4,75 a 6, Haver f 3,25 a 4,75 Erwten: witte f 12 a 14, groene f 14a 17, grauwe f 18,50 a 22, vale f 13 a 16, bruine Boonen fll a 15, 18 Paarden f 75 a 230, 10 Koeien f150 a 200, 230 Schapen f27 a 38, 190 Lammeren f 20 a 29, 8 Kalveren f 17 a 24, 125 Varkens f14 a 22, 345 Biggen f 5 a 9, 200 Kippen f 1 a 2, 2000 Kip-eieren f 5 a 5,50, 1259 koppen Boter f 0,70 a 0,75 Alkmaar, 14 Oetober. Aangevoerd 1 Paard, 22 Koeien en Ossen f180 a 295, 9 nucht. Kalveren f 12 a 23, 346 Schapen f14 a 29, 111 magere Varkens f14 a 24 262 Biggen f 5 a 7, 8 Bokken en Geiten f 4 a 7, Boter per kop ('s middags 12 uur) fO,87i a 0,96. 310de STAATS LOTERIJ. 5de Klasse. Ie Lijst. No. 16475 f1500. Nos. 4212, 5563, 6972, 9477 en 13219 elk flOOo- Nos. 8626, 10186, 15788 elk f400. Nos. 2383, 7572, 8044, 9859, 18412 elk f200. Nos. 734, 2754, 7801, 9342, 10875, 16223, 17940, 18501, 90092 elk f100. Burgerlijke Stand Helder. Van 13 tot 17 Oct. ONDERTROUWD: Geene. GEHUWDGeene. BEVALLEN: E. Spigt geb. Rijkers, d. A. E. Hubregtsen geb. de Vos, z. A. C. Huber geb. Le Mat, z. J. Bakker geb. Kramer, d. A. M. v. Bieraen geb. Schoen maker, z. J. Blok geb. Touw, d. A. Schen- delaar geb. Nieuwenhuizen, d. OVERLEDENA. D'hondt, 1 m. H, J. Berg, 28 j. T. Visser, 75 j. Vervolg der Berichten. Door de commissie te Utrecht, belast met het afnemen van het litterarisch - mathematisch examen ter verkrijging van den graad van artszijn van de 10 candidaten, welke 13 en 14 dezer mondeling en de beide voorafgaande dagen schrif telijk examen hebben afgelegd, toe gelaten de heeren J. Boon en A. W. Drijver (leerling van de school voor M. U. L. O. van den heer Dolk,) beiden van hier, en A. v. Veen, te Lemmer en Mej. Heintz, te Deventer. Naar aanleiding van de annonce, in 't Vliegend Blaadje geplaatst door de vereeniging tot bevordering van Zondagsrust, vestigen we de aandacht onzer lezers op de bijeenkomst, die hedenavond in 't lokaal Tivoli wordt gehouden, onder leiding van geeste lijken van verschillende gezindten. De gedachtenwisseling over dat on derwerp, reeds meermalen woordelijk en schriftelgk behandeld, zal zeker gewichtig genoeg zijn om belangstel ling te wekken. We twijfelen niet aan een talrijke opkomst. Zondagavond werd door de Onderofficiers-Vereeniging der Zee macht Admiraal de Ruyter," in 't lokaal Tivoli, opgevoerd »Mathilda of een Vrouwenhart." De opkomst was vrij talrijk en de stilte, die er voortdurend heerschte, gaf blijk dat men 't spel met aandacht volgde. Met een woord van lof gewagen we van Mathilda, die de titelrol met veel gevoel weergaf. Ook de kunstschilder had zeer goede oogenblikken. De andere spelers werkten insgelijks mede tot eerf goed geheel. Zijn hart zit in Scheveningen," een grappig nastukje, bracht de lachspieren her haaldelijk in beweging. Bij vonnis van den zeekrijgs raad a/b van het wachtsch. alhier, is de machinist-leerling le kl. J. G. vrijgesproken van de hem ten laste gelegde beschuldiging van het zich toeëigenen van gelden, die hem in zijn betrekking van besteller waren toevertrouwd, doch schuldig verklaard aan desertie in tijd van vrede en deswege veroordeeld tot 6 maanden militaire detentie, te ondergaan, in 3 maanden eenzame opsluiting met degradatie tot machinistleerling 2e klasse. Hellevoetsluis, 14 October. De meesterknecht op 's Rijks Werf al hier J. Kloprogge, herdenkt heden zijn 60jarigen dienst. Den 14 Oc tober 1822 als leerling zonder dag geld op 's Rijks Werf te Vlissingen geplaatst, werd hij den 1 Maart 1824 opgenomen onder de leerlingen op een daggeld van f 0.20den 1 Maart 1832 bevorderd tot scheeps timmerman 1 December 1847 tot vice-kommandeur23 April 1852 tot kommandeur1 Augustus 1867 overgeplaatst naar Hellevoetsluis als meesterknecht 2e kl.1 Maart 1874 bevorderd tot meesterknecht le kl. In het bezit eener goede gezond heid vervult hij zijn plichten nog met nauwgezetheid en ijver. Te zijner eer wapperde heden de driekleur op 's Rijks Werf. Van vele zijden ontving hij bewijzen van belangstelling en door het personeel, behoorende tot het vak van scheeps bouw, werd hem een geschenk aan geboden. In de Laurierstraat te Amsterdam trad Vrijdagavond een jongeling van omstreeks 18 jaar, die beschonken scheen, een koomenijswinkel binnen, waarin zich op dat oogenblik niemand bevond, en greep het kaasmes van de toonbank. Naar buiten snellende, wilde hij met het mes een jongmensch, die met zijn verloofde juist voorbij ging, te lijf. Gelukkig had de aan gevallene de tegenwoordigheid van geest om den slag af te weren en het mes den woedenden tegenstander te ontwringen, die daarop in flauwte viel. De aanleiding tot dezen aanval is onbekend, daar beide personen, volgens verklaring van een hunner, elkander volkomen vreemd waren. Te Zaandam heeft Zondagavond op de Spoorstraat een hevige vecht partij plaats gehad. Eenige Duitsche werklieden van de in aanleg zijnde spoorlijn kwamen van een uitstapje naar Amsterdam terug. Er schijnt hun een belëediging in woorden aan gedaan te wezen, waardoor zij zoo in woede geraakten, dat zij hunne messen trokken en als dollen raakten wat zij konden. Velen zijn door hen verwond, waaronder een persoon zelfs zeer be denkelijk. Door het geroep van moord moord kwamen honderden op de been, die ook niet nalieten de po litie te helpen om de belhamels achter slot en grendel te brengen. De politie had moeite de arrestanten en hun eigen persoon tegen de me nigvuldige slagen met stokken en andere voorwerpen te beschermen. De gearresteerden hebben ook allen ver wondingen bekomen. Jan Pret te Leiden, 32 jaar oud, verliet den 30en Sept. stil zijn huis, zijne vrouw en 5 kinderen in hulpbehoevenden toestand achterla tende. Cornelia Hoogevorst te Am sterdam verliet 14 dagen geleden heimelijk haren man. Elisabeth Van der Regden vertrok uit Leiden met achterlating van haar V-/a jarig kind. Pieter Laurens Mulders te Schiedam, oud 58 jaar, verliet zijn vrouw en 4 kinderen. Men vermoedt dat hij zich naar Amerika heeft be geven. Men verzoekt ons alsnog het volgende bericht uit de ElburgerCt. over te nemen Weder is een van de mannen, die in de veldslagen van Qnatre-Bras en Waterloo onze vrijheid hielpen beschermen, ons door den dood ontvallen. Jan Coenraad Seyhel, geboren 2den November 1795, nam in 1813 dienst als vrijwilliger bij het Haag- sche vrij korps, dat Woerden van de Eran- schen wilden verlossen. Kort daarna nam hij dienst bij het leger voor O. I., maar nog voor zijn vertrek werd hij ingedeeld bij het Nederlandsche leger, dat onder aan voering van den Prins van Oranje zulk een werkzaam aandeel gehad heeft in de gebeurtenissen van 16, 17 en 18 Juni 1815. Tot onderofficier bevorderd, vertrok hij daarop naar Oost-Indië en werd vijf jaar later gepasporteerd. In het moeder land teruggekeerd, werd hij ambtenaar bij de belastingen te Winterswijk, waar hem in 1827 het ongeluk trof het gebruik van zijn beide oogen te verliezen. Sterk van gestel, opgeruimd van humeur en begaafd met een uitmuntend geheugen en voorstel lingsvermogen, droeg hij zijn treurig lot met groote lijdzaamheid. Opmerkelijk was het, den ouden man, versierd met het zil veren kruis, hem in 1865 namens Z. M. geschonken, met zijn stok en zijn lange Duitsche pijp zonder eenig geleide door Elburgs straten te zien wandelen. Nimmer vergiste hij zich, altijd wist hij waar hij was, elk huis, elke stoep, elke gootplank zelfs, kende hij. Groot en klein ging voor hem uit den weg, en aardig was het dik wijls te zien hoe de kinderen zich beijverden om hem van dienst te zijn. Hij overleed na een ongesteldheid van weinige dagen. Door Gods zegeu voorspoedig be vallen van een Zoon, J. v. d. VOORT, geb. Zeeman. Katwijk a. d. Rijn, 14 Oct. 1882. Heden overleed, tot diepe droefheid van mij en mijne drie nog jeugdige kinderen en verdere Familie, na een langdurig doch geduldig lijden, mijn hartelijk geliefde Echtgenoot Jn. Crz. LOND, in den ouderdom van circa 37 jaar. Wieringen, 14 October 1882. Wed. J. C. LONDRoos. C. LOND. M. ROOS. Jb. ten BOKKEL. D. ten BOKKELLond. Heden ontvingen wij het be richt van het overlijden van onzen geliefden Zoon en Broeder ARNOLD WOUTER JOHAN- NES, in den leeftijd van 23 jaar, te Passaroean in Ned. Indië. Uit aller naam, C. G. C. F. ISING. Helder, 16 October 1882. Eenige Kennisgeving. Heden overleed, na eene ern stige ongesteldheid van slechts drie dagen, onze geliefde vader en behnwdvader, de Heer JAN J. KUIPER, in den ouderdom van ruim 66 jaren. Mede uit naam mijner -broeders en zuster, J. J. KUIJPER. Oosterend op Texel, 14 October 1882. Strekkende deze tot algemeene kennisgeving. Bij deze betuig ik mijnen oprechten en hartelijken dank, aan allen, voor de ondervondene belangstelling en liefderijke hulp, bewezen bij het over igden en het teraardebestellen van mijne geliefde Echtgenoote. A. R. DIJKER. Mede uit naam der ouders en Familie. Helder, 16 October 1882. Aldegenen, die nog iets te vorderen hebben ■■f of verschuldigd zijn aan ondergeteekende, vervoegen zich KANAALWEG I 88. Jb. BAKKER. AFDEELING HELDER. Allen, die belang stellen in de be vordering der ZiOIl(i£tgS- PUSt, worden dringend uitge- noodigd tot eene bijeenkomst in het lokaal TIVOLI, op DINSDAG 17 OC TOBER, 's avonds 7Vg uur precies. Tot goedmaking der kosten zal van de niet-leden 5 Cents entree worden gevraagd. Het voorloopig Bestuur, D. SNIJDER. C. G. BACH. Pastoor BRINKMAN. J. P. van der VEGTE. J. H. J. SCHMIDT. L. HARTOG. P. J. DU1NKER. Aanstaanden Woensdag 18 October, 's avonds ten 7 ure, zal zoo de Heer wil. in het lokaal in de Vijzelstraat het Evangelie worden verkondigd, door den Evangelist P. VAN DEN HOEK. Helder. DERDE CONCERT op DONDER DAG 19 OCTOBER, des avonds precies te acht uren, in 't lokaal „TIVOLI." Eerste bijeenkomst en opening der Lees-Bibliotheek, op Donderdag 19 Oc tober, des avonds ten balt acht uren en verders om de veertien dagen, sp bovengennemden dag en uur. HET BESTUUR. Er wordt gevraagd een flinke Dienstbode, die met de Wasch kan omgaan. Loon f 80.'s jaars. Adres Berkhout Co.

Vliegend blaadje : nieuws- en advertentiebode voor Den Helder | 1882 | | pagina 2