r 'T VLIEGEND BLAADJE. KLEINTE GOURKMT VOOR HELDER. NIEUWEDIEP EN TEXEL No. 1012. Vrijdag 27 October 1882. Tiende Jaargang. Verschijnt Dinsdag- en Vrijdagmiddag. Kalender der Week. Atoonnem ent per 3 maanden binnen de gemeente 50 Cent. 3 franco per post75 Afzonderlijke nnmmers2 Uitgevers: BERKHOUT Co. te Helder. Bnreau: SPOORSTRAAT en ZVIDSTR1AT. Advertentiën van 1 tot 5 regels25 Cent. Elke regel meer5 Grootere letters worden naar plaatsruimte berekend. Advertentiën moeten uiterlijk des DINSDAGS- en VRIJDAGSMORGENS vóór 10 uur aan de Bureaux bezorgd zijn. ilpzsam bij n?'" geven." aar het >t," ver- )n staan >nd zeer moet worden, itieman, mgt een jtuig er tal zulk 3 gerust 1 tot uw zeer ge- groote kunnen zaam en De wag- rron was r nog al edig mo OCTOBER, (Wijnmaand), 31 dagen. Opkomst der Zon 6 u. 25 m. Ondergang 4 u. 34 m. Zondag 29 Maandag 30 Dinsdag 31 NOVEMBER, (Slachtmaand), 30 dagen. Woensdag 1 Aller Heiligen. Donderdag 2 Aller Zielen. L. Kwartier. Vrijdag 3 Zaterdag 4 NIEUWSTIJDINGEN. HELDER, 27 Oct. 1882. Voor de Hoogduitsche taal (middelbaar en lager onderwijs) akte A, is te Utrecht diploma verleend aan den heer A. van Dissel, alhier. De dwaze mode om vogels op de dameshoeden te dragen zal niet van langen duur zijn. Een dame in onze gemeente, die gewoonlijk het eerst met de nouveautés" schittert, had zich een hoed laten maken, ver sierd met een kanarievogeltje, dat onder groen verscholen, kunstig was nagebootst. Reeds was zij de voor naamste straten en grachten gepas seerd en had de bewondering gewekt van de voorbijgangsters, toen een ondeugende kater haar van achteren besprong, het lieve vogeltje ver scheurde en een gedeelte van den hoed vernielde. Tableau De Maatschappij tot exploitage van de brakke grond, te Amsterdam, geeft een blad uit, onder den titel »Officieele courant der internationale tentoonstelling 1883." Van October tot aan Mei zal er om de veertien dagen een nommer verschijnen en daarna, tot aan 't sluiten der ten toonstelling, geregeld iedere week. In dat blad zullen alle officieele stukken, op de tentoonstelling be trekking hebbende, opgenomen wor den. Daarbij wordt gezorgd voor illustratiën plans, enz.zoo 't ver- eisebt wordt, verschijnen er ook bijbladen. De prijs van 't abonnement is f 15 en daarvoor beeft men een werk, dat, behoorlijk ingebonden, een blijvende geschiedenis der tentoon stelling bevat. Ook de onderofficieren, aan boord Zr. Ms. wachtschip te Amster dam hebben aan den minister van marine een adres gezonden, ten einde betere regeling der huisvesting aan boord te verkrijgen. Het logies toch waarin de onderofficieren a/'b van dien bodem verblijf moeten houden is weinig comfortabel, en biedt ter nauwernood ruimte aan voor 6 onder officieren, terwijl er op dien bodem bij afwisseling van 20 30 moeten wonen. Er valt nog heel wat te doen, alvorens de onderofficieren der marine zich in dezelfde behandeling mogen verheugen, als die der land macht. Bij den nieuwen steiger te IJmui- den, aan de mond der Binnenhaven, is Dinsdag een werkman getroffen door een grooten steen, die geheschen werd. De ongelukkige kreeg het gevaarte op de borst, die daardoor werd ver pletterd, zoodat hg op de plaats dood bleef. Tegen den voortvluchtigen En- van Amsterdam, is thans ook rechtsingang verleend wegens valsch- heid in geschrifte. Daardoor zal een eventueele uitlevering door Amerika mogelijk zgn, overeenkomstig art. 11 van het tractaat van 19 Augustus 1880, hetwelk geen uitlevering toestaat wegens bedriegelijke bankbreuk, en voor misbruik van vertrouwen alleen uitlevering toestaat,wanneer daartegen in de Yereenigde Staten een criminee- Ie straf is bedreigd. Engels heeft vroeger jaren lang in Amerika gewoond, was daar genatu raliseerd en was bij zijn vestiging in Nederland dus Amerikaansch burger. Dit burgerschapsrecht gaat echter verloren bij afstand daarvan tegelijk met den overgang in een ander staatsverband. Het zweren van den eed van trouw aan een anderen Staat nu wordt voor dergelijken af stand en overgang in een ander staatsverband gehouden, zoodat E., die lid van een gemeenteraad den eed van trouw aan den Nederlandschen Staat en zijn wetten beeft afgelegd, geen Amerikaansch burger meer is en dus door Amerika kan worden uitge leverd. Een ingezetene van den Haag wilde volstrekt een bepaald huis op den Achterburgwal te Amsterdam koopen: De bewoner wilde het niet verlatenna onderhandeling kocht hij echter voor een paar duizend gul den het recht om in den kelder van dat huis te graven. In de verbor gen lade toch van een ouden lessenaar, welke vroeger aan een bewoner van dat huis had toebehoord, had de Ha genaar een papier gevonden, het welk hem grond gaf tot het ver moeden, dat er een aanzienlijk ver mogen in dien kelder was verborgen. Werkelijk vond men ook een nis en een vermolmde kist, maar de in houd was verdwenen. Men herinnert, zich nu, dat 25 jaar geleden een bewoner van het huis op eens zeer rijk was geworden, zonder dat men wist hoe. Een leerling van de Hoogere Burgerschool te Heerenveen, een zoon van den landbouwer P. Sybenga, te O'jdesloot, is Maandag op zgn weg naar huis in twist geraakt met een anderen knaap, die hem met een scherp voorwerp even boven het hart heeft verwond. De toestand van den gekwetste moet zeer bedenkelijk zgn. Het gerecht heeft reeds een onder zoek ingesteld. Er schgut geen sprake te zijn van boos opzet, doch de treu rige daad moet het gevolg van pla gerij geweest zgn. Uit Groningen meldt men 't volgende omtrent een zelfmoord. Het slachtoffer, een meisje van 21 jaar, was de dochter van een braaf werkman. Zij was een bekwame modemaakster en verdiende ruim haar brood. Voor U/s jaar bracht het noodlot haar in kennis met een deugniet, die zijn invloed, op haar zoo verderfelijk aanwendde dat zij doof bleef voor de vermaningen van hare ouders en vrienden, en hem in de gemeenste krotten en gezelschappen volgde, tot schade van haar karakter en cliëntele en zooals weldra bleek van haar lichaam. De verleider liet haar langzamerhand gevoelen en big ken, dat hg niet meer van haar gediend wenschte te zgn. Na een verblgf in het ziekenhuis gedurende dezen zomer, vond zij haar plaats in zijn hart ingenomen door een andere. Al haar illusies verdwenen ziende en aan armoede en schande ten prooi, heeft de flinke deerne Zaterdag in het verbindingskanaal een eind ge maakt aan haar jeugdig, rampzalig leven. In het Zuiden van Frankrijk begint de dynamiet-liefhebberij op onrustbarende wijze toe te nemen. Zoo heeft men nu weer te Lyon, bij het Théatre Bellecourt, drie hommen doen ontploffen, waarij drie personen zwaar en andere ernstig gekwetst werden. Naar de schuldigen wordt nog gezocht. Yan de Russische expeditie, die zich voor de internationale waarne mingen in de poolstreken te Maly Kormakouly, op Nova-Zembla geves tigd heeft, zij n te Archangel berichten ontvangen. De zon vertoont zich niet meer en er heerscht reeds strenge koude, maar de manschappen ver keerden in welstandmen is ruim van levensmiddelen voorzien en er wordt overvloed va,n wild en visch Een vermakelijke rechtzaak werd onlangs te Brighton behandeld. Daar was een dame gedagvaard door haar modemaakster, omdat zij weigerde 13 sh. te betalen, welke deze van haar te vorderen had. De dame beweerde dat de modiste haar japon had be dorven, en de modiste beweerde, tot groote verontwaardiging der dame, dat voor zulk een slecht figuur als deze had, geen goede japon te maken was, te meer daar zij, wegens een kwaal, niet de minste drukking kon verdragen. Om den strijd te beslechten, werd nu in een aan de gerechtszaal grenzend vertrek, de japon aangepastmaar de dame weigerde er mee in het publiek te verschijnen, de rechter moest bij haar in de kleedkamer komen. Zijn beslissing luidde, dat het kleed slordig gemaakt was, en dat de eischeres geen recht had op het gevorderde ld. Twee maanden geleden werd in het »Canal Sint Martin,te Parijs, het lijk van een meisje gevonden, dat blijkbaar gewelddadig van het leven was beroofd, en haar minnaar, met wien zg den dag te voren twist had gehad, werd beschuldigd van den moord. De man, die in de doode zgn verloofde herkende, loochende alle schuld, maar werd in weerwil van zijne betuigingen, naar de vangenis gebracht. Dezer dagen echter kwam een vrouw, die ook voor het gerecht de inden- diteit der vermoorde had bevestigd het doodgewaande meisje op straat tegen. Zij had zich, uit vrees voor den toorn van haar minnaar, eenigen tijd schuil gehouden bij een vriendin, en niets van de geheele zaak verno men. Zij ging nu terstond mee naar den prefect van politie, en de be schuldigde, die schreiend van vreugde zgn verloofde begroette, werd onmid dellijk in vrijheid gesteld De politie zal nu trachten te ont dekken van wie het gevonden lijk, dat onder den naam der doodge waande hegraven werd, is geweest. Een rijke, hoogst origineele Rus sedert eenige dagen te Parijs. Hg is genaamd Samuel Abramowitsch, maar wordt in Odessa, waar hij thuis behoort, in de wandeling »boeuf a la mode" genoemd. Hij is een aanbid der van Wagner. Zgn vrouw, een lieve Russin, echter niet, en het ver veelde haar reeds lang dat zij ter- wille van »Nibelungen" en Wagner veronachtzaamd werd. Het slot er van was, dat zij een ander beminde. Op het hooren van dit ontzettend bericht keert Abramowitsch naar huis terug, doch in plaats van zooals wel het natuurlijkste zou wezen, boos te zgn, haast hij zich de noodige stap pen voor de echtscheiding te doen, en dit tot beider genoegen afgeloopen zijnde, figureert hg bij het tweede huwelijk van zijn echtgenoote, en om de kroon op alles te zetten, schenkt hij haar nog een bruidschat van 200,000 roebels. Een vreeselijke ramp heeft, ge lijk reeds in bijzonderheden is gemeld, de stad Trente en hare omgeving in Zuid-Tyrol getroffen door de over- stroomiugen der laatste maanden. Een bevolking van 400,000 personen is daardoor op verschrikkelijke wijze geteisterd. Er heeft zich daarom te Trente een commissie gevormd, om giften voor die ongelukkige slachtoffers in te zamelen, onder voor zitterschap van den heer Albert de Rungg aldaar. De Commissie roept ook de hulp der Nederlandsche liefda digheid in. De telegraaf heeft iets gemeld van een aanslag op het leven van den Koning van Servië. Zooals men weet heeft Z. M., met zijne gemalin, een lange buitenlandsche reis gemaakt. Yolgens gebruik begaf het echtpaar zich terstond na de thuiskomst naar de hoofdkerk, om daar in bijzijn van eene dichte volksmenigte, den dienst bij te wonen. Bij hun binnentreden schoot de weduwe van kolonel Mar- kovitch welke laatste in 1878 te Tapolie wegens hoogverraad gedood op den Koning. Zij raakte hem echter niet, doch verwondde een vrouw, die zich onder de menigte in 's Konings nabijheid bevond. De Koningin viel flauwde Koning droeg haar naar het rijtuig en kwam later alleen terug, om den gestoor den dienst bij te wonenhg was zon der escorte en dat verdubbelde na tuurlijk het enthousiasme van het volk, dat hem bg zijne aankomst ook al schitterend ontvangen heeft. De ongelukkige vrouw, die zich over den dood van haren man schandelijk heeft willen wreken door een moord op den Koning, werd door het volk zeer mishandeld en zou waarschijnlijk lyncht zgn, als de minister van bui tenlandsche zaken haar niet verlost had. opstak zoo spoedig doenlijk trachtten de visschers de haven te bereiken, hetwelk aan de meesten gelukte het binnenvallen dezer vaartuigen aan de mond der haven, was een treffend gezicht; wind en stroom belette de vlugge scheepjes naar gewoonte ge regeld binnen te loopen en hierdoor ontstond als 't ware een verstopping. Op en tegen elkander botsende, ge leek die menigte, door rappe man nen bestuurde vaartuigen, een doel- looze, door den storm heen en weder geslingerde massa. Yelen er van be reikten eindelijk een ligplaats, eeni gen ankerden ter reede en anderen brachten, geworpen op den steenen- dam, gevaarlijke oogenblikken door. Aan de sleepboot »Stad Amsterdam" gelukte het de vaartuigen van de j reede en den dam ter behouder plaatse te brengen. Minder zeker dan de toestand van de hier bovengemelden is die van eenige andere visschers vaartuigen, die men nog vermistde berichten daar omtrent zijn niet geruststellend. Een scheepje is op den Hors gestrand, een ander, naar men zegt, in Eijer- land behouden aangekomenook beweert men dit van een paar te Terschelling. Op den Zuidwal (de Balg) is ge strand het Italiaan sche barkschip »Andrea Spezzia," in ballast van Bre inen naar Cardiff. Een Eng. koljer is in de Noorder- yronden vergaan, het volk evenwel aeeft zich in de sloep kunnen bergen. Omtrent dienzelfdon tijd verzeilde ook daar een Zweedsche bark. De beman ning hiervan redde zich eveneens in de sloep en na toen ook de mannen van den koljer opgenomen te hebben, is het hun te zamen gelukt dm Hel der te bereiken. STORM-BERICHTEN. Nu de kalmte na den storm van Dinsdag is teruggekeerd, komen van verschillende kanten treurige be richten, voornamelijk uit zee, om op nieuw te getuigen dat dit element in dien toestand voor schip en sche peling rampspoedig kan zijn. Een groot deel der visschersvloot, gewoon hier de vangst ter markt te brengen, was in zee toen de storm De sleepb. Stad Amsterdam stoomde inmiddels met de bemande redding boot naar zee, om adsistentie te ver- leenen, en zoo mogelijk het barkschip in vlot water te brengen, dat doel gelukte, het schip dat reeds verlaten was is gisterennacht in de haven gebracht. De hark is genaamd Hudiksvall," kapt. Byland, met hout naar de de Goede Hoop bestemd. Gisterenmorgen werd hier nog bin nengesleept het Nederl. driemastschip Voorlichter" in ballast van Rotter dam, genoemd schip heeft gestooten en is daarom hier binnengebracht. Het gerucht loopt ook dat in de gronden een onbekend schip met man en muis is vergaan. Te Oude Schild is nog aangespoeld het wrak van een verbrijzeld schoo- nerschip. Op 't eiland Texel heeft men 't zwaar te verantwoorden gehad. Tus- schen Oudeschild en Oosterend was men den ganschen nacht in de weer, onder leiding van de heeren J. Roeper en C. Keizer, om met zeilen van vaartuigen de zwakste plaatsen te steunen en zoo doorbraak te voor komen. Een paar Urker botters, No. 7 en No. 61, zijn daar tegen dgk geslagen en bekwamen groote schade. Schipper Kramer, van eerstgemeld vaartuig, sloeg overboord en werd slechts met veel moeite gered.

Vliegend blaadje : nieuws- en advertentiebode voor Den Helder | 1882 | | pagina 1