Advertentiëri. met eenig eten bij zich. Hare man nen mochten zich den geheelen dag niet op straat vertoonen, de wijf kes" hadden vrij spel. Een paard met 2 vaten langs de zijden, waarin wijn was, werd rond gereden en overal haalden de vrouwen nog wat eten op. Dan gingen ze weer naar het markt plein, waar muzikanten waren, en dansten met vreemde mannen, terwijl hunne mannen thuis zaten. Allerlei moedwilligheden werden verzonnen en de lieve menschjes eindigden met overal de ruiten in te gooien. De liefhebberij van Russische bankbilletten na te maken is zoo groot dat in het jaar 1881 voor een bedrag van 35,590 roebels aan valsche bankbilletten werd aangehouden. De meesten er van worden in Londen vervaardigd, maar wie de vervaar digers zjjn kan men niet ontdekken. Omtrent den hevigen storm, die Dinsdag in Engeland woedde, worden een aantal treurige bijzonder heden medegedeeld. Op vele plaat sen zijn de rivieren buiten hare oevers getreden en uitgestrekte gronden zij n overstroomd, vooral in Wiltshire en Somerset- De aan de Theems gelegen voorsteden van Londen stonden onder water te Bristol werd een groot deel van de stad (men rekent van 3000 huizen) overstroomd en daar, evenals te Wimborne, voer men in schuiten door de straten. Te Bristol stortten twee huizen in, gelukkig nadat de bewoners ze verlaten hadden, en ver scheidene andere dreigen mede te be zwijken. Stratfoïtf en Avon, Eves- ham en de omtrek van Stafford ston den ook geheel onder water. Ver scheidene personen kwamen om het leven. Het spoorwegverkeer was op vele plaatsen gestremd en groote scha de werd op de wegen aangericht. Te Cattistock, bij Dorchester, stort te een spoorwegbrug, door het water ondermijnd, in, juist toen een trein uit Bristol er over heen was gegaan. De achterste waggon viel in het wa ter, maar er was gelukkig niemand in. De locomotief werd beschadigd en de stoker en machinist werden ge kwetst. Bij Sleaford ontspoorde een trein, door het wegzakken van de rails op den doorweekten weg. Drie personen wer den bij dat ongeluk gewond. Op vele plaatsen zijn boomen uit den grond gerukt, schoorsteenen af gewaaid en verscheidene menschen werden door steenen gekwetst. Een wa gen woei met voerman en paard te water. Ook te water kwamen tal van on gelukken voor. Op de kust vergin gen verscheidene schepen bij Yar- mouth strandde een onbekende bark, wier bemanning in de golven om het leven kwam. Op het kanaal had een aanvaring plaats tusschen den Engel- schen ijzeren klipper »Benares" en het Italiaansche stoomschip »Gerarda" waardoor het laatste zonk en negen matrozen verdronken. Op de Theems zonken 30 bootjes en ter hoogte van Bessemer's staalfabriek verging een schip, welks bemanning echter gered werd. Te Genève bevindt zich tegen woordig een man, met nameKaupt, die niet slechts letterlijk op het wa ter wandelt, maar ook nog een krui wagen er op voortduwtvoorts rookt hij een pijp en draagt een para- pluie onder den arm. Hij voert dit kunststuk uit, terwijl hij aan de voe ten schoenen draagt met houten zolen, die hol zijn en met saamgeperste lucht gevuld. Dit is ook met het rad van den kruiwagen het geval. Stoomvaartberichten. Het stoomschip Prins Frederik, van Am. ■terdam, arriveerde te Batavia 25 October- Het stoomschip Prinses Amalia, van Am sterdam naar Batavia, vertrok van Marseil le 26 Oetober. Het stoomschip Insnlinde, van Amster dam naar Batavia, passeerde 29 Oetober het eiland Ouessant. Het stoomschip Prinses Marie vertrok 28 Oct. van Batavia naar Amsterdam. Het stoomschip Voorwaarts arriveerde te Aden 28 Oetober en zette denzelfden dag de reis voort naar Amsterdam. Het stoomschip Prins Alexander vertrok Van Marseille 29 Oetober naar Amsterdam. Markt-Berichten. Hoorn, 28 Oetober. Tarwe f 9 a 10,50, Gerst f 5,50 a 6,50, Haver f 4 a 4,50, Erwten: witte f14, groene f 16 a 17, grauwe f 19 a 21, vale f 15 a 18, bruine Boonen f7 a 7,50, 27 Paarden f 55 a 200, 50 Schapen f32 a 36, 270 Lammeren f21 a 29, 10 Kalveren f 16 a 28, 65 Varkens f 17 a 28, 13 Zeugeu f30 a 60, 370 Big gen f 5 a 9, 225 Kippen fl a 2,25, 3000 Kip-eieren f 5,50 a 6, 1221 koppen Boter f0,72* a 0,80. Alkmaar, 28 Oetober. Aangevoerd 5 Paarden f 95 a 185, 19 Koeien en Ossen f175 a 290, 12 nucht. Kalveren f 12 a 29, 198 Schapen f14 a 36, 54 magere Var kens f15 a 24, 336 Biggen f 5 a 8, 8 Bokken en Geiten f 4 a 8, Boter per kop ('s middags 12 uur) f0,85 a 0,92a. 310i» STAATS LOTERIJ. 5de Klasse 8ste Lijst. Nos. 1352, 14906 en 20604 ieder f 1000. Nos. 6347, 14822 en 16636 ieder f400. Nos. 11187, 14067, 15415 en 19541 ieder f200. Nos. 267, 1263, 2235,2926,3531, 4780, 5062, 7838, 9800, 14470, 15977, 16572, 17004, 19039, 19766, 20893 en 21000 ieder f100. Burgerlijke Stand Helder. Van 27 tot 31 Oetober. ONDERTROUWD: J. F. Groen, ma gazijnmeester en A. Vos. GEHUWD: Geene. BEVALLEN A. Lippe, geb. Krijnen, z. D. Veerkamp, geb. Been, z. P. Dekker, geb. v. d. Velde, z. R. Hoogschagen, geb. Zeeman, d. J. Boikes, geb. Brandt, z. T. Simonse, geb. Rijsder3, d. N. v. d. Made, geb. Troost, z. J. M, Eilarski, geb. v. d. Wolt, z. A. de Kok, geb. v. Hoven, d. D. Buis, geb. Griek z. A. J. v. d. Meer, geb. Harms, z. J. Koch, geb. Buij- tendijk, z. OVERLEDEN T. 8imonse, geb. Rijn- ders, 32 j. J. Konat, 39 j. H. W. Scheen, 2 m. J. Pranger, 2 m. Correspondentie. Hetgeen wij in ons vorig nommer om trent 't fregatschip Voorlichter mededeelden, als zou het schip gestooten hebben, blijkt onjuist te zijn gemeld schip is hier binnen om eenige schade aan het tuig te herstellen. Red. Vervolg der Berichten. De zeerampen der laatste dagen zijn op onze kust weder met een ver meerderd. In den vroegen morgen van jl. Zondag strandde ten 5ya ure op de Noorder Haaks, nader aange duid noemt men die plek »de Pan- nekoek," het Engelsche stoomschip »Golf of Panama,'' Kapt. Thomsen, van Japan met rijst naar Breinen bestemd en door 27 koppen bemand. De zee was zeer onstuimig en op die plaats, waar de boot zit, vermeerdert dit het gevaar zeer. Het ongeval werd hier door het sein van den vuurtoren spoedig bekend, waarop de sleepboot »Hercules"onmiddellijk naar buiten stoomde, bij zich hebbende een vlet, bemand met hen, die ge woonlijk instappers" der reddingboot zijn. Men scheen, in zee gekomen, te bemerken, dat de hulp der vlet in de hevige branding onvoldoende zou zijn, waarom de boot terug stoomde naar de haven om opnieuw te vertrekken, ditmaal met de red dingboot op sleeptouw, doch helaas te laat. De bemanning van 't schip, onbekend met de pogingen die wer den aangewend om hen te redden, ver lieten deze omstreeks half acht ure met eigen booten het schip, één bemand met 17 en twee andere ieder met 5 man nen. Twee er van zijn spoedig daarna omgeslagen, zoodat de opvarenden in de golven omkwamen de laatste boot, bemand met den kapitein, stuurman, bootsman, kok en een matroos, zijn door den loodskotter No. 7, schipper D. Lap, opgenomen en hier aangebracht. Later bericht De sloep van de Golf of Panama," welke aanvankelijk bemand was met zeventien personen, is te Petten aan gekomen, met nog één der opvarenden levend aan boordeen kameraad, welke met deze het geluk had in de sloep te blijven, is onderweg bezwe ken. Het aantal behouden manschap pen van genoemd stoomschip is alzoo 6. Yan de visschersvloot zijn nog drie schuiten wegvan één is het totaal verlies bekend, het is schipper Albert Kramer, van Urkmen hoopt nog op terugkomst, ofschoon de twij fel vermeerdert, van Evert Hoefnagel, van Urk, en S. Bakker, alhier wo nende. Gisterenavond werd in Tivoli de reeks der Volksbijeenkomsten, uit gaande van de M. t. N. v. 't A. voor dit seizoen geopend. Na uitvoering van een paar muziek nummers door 't Muziekkorps der K. N. M., onder directie van den Ka- pelmeeeter A. Bernhardt, werd den aanwezigen, die, niettegenstaande den eenigszins verhoogden entréeprijs, tal rijk waren opgekomen, 't welkom toegeroepen door den president der commissie, den heer T. Mooy. Spre ker dankte allen, die medewerkten tot het welslagen dier bijeenkomsten, en inzonderheid den heer Bernhardt en diens korps, alsook den hr. Paehlig. De heer C. G. Bach hield de aan wezigen daarna bezig met een be schouwing over den winter, die, vol gens zijne meeningondanks zijn harren naam, minder te vreezen was dan 't late najaar. Spreker gaf vele middelea aan om een langen winter avond te korten. Talrijke geestige op merkingen gaven kleur en gloed aan die voordracht. De heer F. G. A. de Ruiter le verde een bijdrage in poëzie, getiteld: »De ge vangen wagen." Zijne gevoel volle voordracht boeide de toehoor ders, die met de grootste aandacht luisterden. Een alleraardigst blijspelSichard en Mathilde of de Tooneelrepetitie" werd uitmuntend afgespeeld en wekte voortdurend den lachlust op. Gaarne hebben we een woord van lof over voor beide spelers. Dat die bijeenkomsten steeds even druk bezocht worden, is een bewijs voor de onverflauwde belangstelling en getuigt tevens dat ze zeer in den smaak vallen. Het detachement onderofficieren en mindere schepelingen, dat den 6en Decemher a. s. onder bevel van den luit t/z. 2de kl. J. K. Sybrandi per stoomschip Voorwaarts" naar Oost-Indië wordt uitgezonden, zal bestaan uit ongeveer 230 man. Naar men verneemt, zal in het laatst van December a. s. een tweede transport onderofficieren en mindere schepelingen der Nederlandsche zee macht naar Oost-Indië worden uit gezonden, De machinist der marine 2e kl. F. G. A. Wissel alhier, heeft met gunstig gevolg examen afgelegd voor machinist le kl. Volgens een ontvangen bericht omtrent het in ons vorig nommer reeds vermeldde verbrijzelde schip »Laurine Thur," is dit vermoedelijk de Deensche schooner »Laurine,r' kapt Nielsen, uit Thuro, 14 Oct. van Pernau vertrokken met lijnzaad en bestemd naar Schiedam. Het ijzeren galjootschip »Bernar- dus," schipper M. J. Gorter, is gistermorgen van Bergen uit Noor wegen te IJmuiden aangekomen, aan boord hebbende de equipage van een Noorsch schip, welke in een sloep drijvende door gemeld galjootschip werden opgenomen. Texel, 30 Oct. Tot de schippers, die het tijdens den storm bijzonder hard te verant woorden hadden, behooren de visschers Stark en Burger. Na een gevaar vollen tocht uit de Noordzee, waarbij de schuit half vol water geraakte, de schipper bijna over boord ging en een deel van het vischtuig verloren werd, kwam de blazer op de Laan ten anker. Men zag zich eindelijk genoodzaakt den kabel te kappen en geraakte toen op de Hors, waar men een hangen nacht doorbracht. Ge lukkig bleef de schuit dicht en kwam 's morgens vlot, zoodat zij met schade en verlies van materieel behouden de veilige haven bereikte. Oude Schild, 30 Oct. Voor een geacht echtpaar van dit dorp, de heer W. Hillenius en echt- genoote is het heden een belangrijke dag. Het echtpaar viert onder deel neming van bijna alle dorpelingen het 40-jarig echtfeest. Vele vlaggen zijn ter eere der feestvierenden uit gestoken, terwijl door eenige vrienden een fraai stoffelijk blijk van achting en hulde aan het waardig echtpaar is vereerd. Dat de heer H. en echtgenoote nog lang een vader en moeder van dit dorp mogen zijn, zooals tot heden, velen ten zegen, is stellig veler wensch. Men schrijft uit Amsterdam 30 Oetober Hedenmiddag ten half twee ure arriveerde, onder het gejuich eener verzamelde menigte, de Willem Barents" met zijn wakkeren com mandant Hofman en zijne koene be manning. Allen zagen er frisch en welvarend uit. De tocht van IJmuiden, vanwaar men van morgen ten 8 ure naar hier vertrok, was een ware zegetocht. Overal waar men langs kwam, wap perden vlaggen en werden luide welkomstkreten geuit. Te Velzen kwamen namens de commissie, de heer Ch. Boissevain, de kolonel Steffens, ondercommandant der marinewerf, en de officieren van het wachtschip »de Wassenaer" aan boord, om den commandant en de overige tochtgenooten geluk te wen- schen. Treffend was de verwelkoming van bloedverwanten en vriendendie gaandeweg langs de de Ruyterkade in booten en sloepen de Barents" na derden. Onder deze behoorden ook de Senaat van het Amsterdam sch Studentencorps en een aantal leden er van en een 16-tal Utrechtsche studenten, die onder een luid Iö Vivataan boord klauterden. Aan de Marinewerf was het zwart van menschen, en onder een luid en menigwerf herhaald hoera kwamen de Noordpoolvaarders behouden aan wal. Behouden GelukkigWel mag op dit laatste de volle nadruk gelegd worden, als men nagaat hoe het betrekkelijk kleine, maar gelijk ge bleken is hoogst zeewaardige vaartuig in de laatste dagen met storm en golven te kampen had. Gelijk onzen lezers bekend is, was men Dinsdag reeds voor IJmuiden, maar kon toen, wegens het breken van den stalen tros, niet worden binnengesleept. Het bleek onmo gelijk een tweeden tros aan het schip te bevestigen, zoodat men weer zee moest kiezen. Wild was het weer en hoog gingen de golven, 't Was zeilen wat men zeilen kon om weer van onder de kust te komen. Van Woensdag op Donderdag had men daarentegen 24 uren stilte, waarop echter weer hevige wind volgde. Eindelijk kwam men Zon dagavond onder de Engelsche kust; daar sloeg de wind om en kreeg men van nacht ten ruim 5 ure de vuren van IJmuiden in het gezicht, en kon Hedenmorgen ten acht ure naar hier worden gesleept door de sleepboot Barents." Er was onder de tochtgenooten maar één roep over de kalme en waardige houding van den comman dant, en zeer worden door allen op prijs gesteld de pogingen, door de Commissie in het werk gesteld, om door middel van twee uitgezonden booten zich omtrent het lot van de Willem Barents" te vergewissen. Van den tram die Zondagmorgen te 10 uur van Harlingen naar Bols- ward vertrok, geraakte de personen wagen, bij het passeeren van den hoek, inde nabijheid van het station, los, ten gevolge waarvan hij ontspoorde en in de aangrenzende sloot terecht kwam. Alle passagiers, pl. m. 20 zijn min of meer verwond geworden, doch niet ernstig en kregen boven dien een nat pak. De wagen is ge heel over den kop geslagen. Te Amsterdam is opgericht een Vereeniging Amsterdam's Thuis voor Dieren," door de mevrn. Ziege- laar Gortmans, Conard en Caste ren van Cattenburgh. Als directeur treed voorloopig op de heer C. Ru- sche. Maandagnacht zijn te Scheve- ningen weder een 12tal schuiten aangekomen, die gelukkig geen ver lies van menschenlevens hebben te betreuren, doch wel van netten, zeil doek, ankers, tuig enz. Er zijn er die bijna niets van den storm hebben geleden daarentegen andere veel. f30,00 belooning voor degene die het lijk van RENSE A. KRAMER, Visscherman, bij de laatste storm nabij Texel omgekomen, aanbrengt. Aan het rood haaien hemd gemerkt R. A. K. De vinder wordt verzocht zich te vervoegen hij J. A. KRAMER, Brouwerstraat No. 438, Nieuwediep. Den 3n November hopen j wij den 30-jarigen Huwelijks dag te herdenken van onze waarde Ouders: L. J. SCHIETEKATTE en E. EBELIE. Namens Kinderen, Behuwd- j en Kleinkinderen. 4 NOVEMBER, hopen mijne geliefde ouders j J. v. d. P L U IJ M en A. DE KEIZER hunne 35jarigeEcktvereenigin? te vieren.*; Helder, 28 Oetober 1882. Hun dankbare eenige Zoon JAN. Van daag is mijn oude vriend, H. Zeeman, bijgenaamd »oude Zeerob," 77 jaar. In zijnen tijd heeft j hij met zijn kameraden 26 schipbreukelingen van een j gewissen dood helpen redden, j waarvoor zij geschenken heb- ben gekregen. Zijn kameraden zijn allen reeds in den Heere j ontslapen. De oude Zeerob I zou het toch nog wagen, om te water te gaan, als het te l pas kwam. Zijn vriend, J. GRAS. Ondertrouwd J. F. GROEN en A. VOS. Eenige en algemeene kennisgeving. Geen Receptie. Helder, 27 Oetober 1882. Geboren: JAN, zoon van C. van der MADE en N. van der MADE, Troost. Nieuwediep, 28 Oetober 1882. Bevallen van een Zoon, D. BUIS, geb. Griek. Nieuwediep, 30 Oetober 1882. Algemeene kennisgeving. Voorspoedig bevallen van een Zoon. J. M. FILARSKI, geb. van der Wolt. Helder, 28 Oetober 1882. Algemeene kennisgeving. Voorspoedig bevallen van een Zoon J. KOOH, geb. Buijtendijk. Helder, 29 Oetober 1882. Heden overleed te Anna Pau- lowna, tot onze diepe droefheid, onze geliefde Moeder en Behuwd- moeder H. VERDAUW, geb. van der Linden, in den ouder dom van 66 jaren. Amsterdam, 30 Oct. 1882. J. HARRIVAN, en Echtgenoote.

Vliegend blaadje : nieuws- en advertentiebode voor Den Helder | 1882 | | pagina 2