'T VLIEGEND BLAADJE. KLEINE COURANT VOOR HELDER. NIEUWEDIEP EN TEXEL. Mo. 1018. Vrijdag 17 November 1882. Tiende Jaargang. Verschijnt Dinsdag- en Vrijdagmiddag. Kalender der Week. Abonnement per 3 maanden binnen de gemeente 50 Cent. >3 franco per post75 Afzonderlijke nnmmers 2 Uitgevers: BERKHOUT <fc Co. te Helder. Bureau: SPOORSTRAAT en ZUIDSTRAAT. Advertentiën van 1 tot 5 regels25 Cent. Elke regel meer5 Grootere letters worden naar plaatsruimte berekend. Advertentiën moeten uiterlijk des DINSDAGS- en VRIJDAGSMORGENS vóór 10 uur aan de Bureaux bezorgd zijn. NOVEMBER, (Slachtmaand), 30 dagen. Opkomst der Zon 7 n. 31 m. Ondergang 4 n. m. Zondag 19 Maandag 80 Dinsdag 21 Woensdag 22 Donderdag 23 Vrijdag 24 Zaterdag 25 Volle Maan- NIEUWSTIJDINGEN. HELDER, 17 Not. 1882. Bij de opvoering van »Door strijd tot Zege," door de Onderofficiers- Vereeniging Admiraal de Ruyter," ten voordeele van de visscherswe- dnwen Bakker en Post, was de zaal van Tivoli Dinsdagavond, boewei goed bezet, niet zoo vol als we ver wacht hadden, hetgeen we toeschreven aan 't barre en koude weer. De opvoering voldeed aan de ver wachting van 't publiek, hetgeen bleek uit de menigvuldige applaus, die de hoofdvertooners, Arthur, U1- rich Hartmann en Mar ie, herhaalde] ijk ten deel vielen. De inhoud van 't stuk was boeiend en van 't werkelijk verdienstelijk spel geven we gaarne een loffelijke ver melding. Daarop volgde een aardig blijspel »De dochter van den barbier," dat los en vrij werd voorgedragen. Zooals ons blijkt uit de ingezon den annonce, voorkomende in dit nommer van onze courant, zal het zelfde stuk, door een ander blijspel gevolgd, zondagavond bij een volks voorstelling dienen. Afgaande op de herhaalde toejui chingen, bij bovenvermelde opvoering, hebben we reden een volle zaal te verwachten. Zr. Ms. scbroefstoomscbip Bo naire," commandant luit. ter zee le kl. H. M. van der Wijck, wordt eerstdaags alhier verwacht. Nevens de te Amsterdam be staande vereeniging van Land- en Zeemacht »'s Koningskroon,heeft zich dezer dagen ook een geconsti tueerd, speciaal voor onderofficieren der Marine, onder den titel »van Speijk", die eveneens deze hare bijeen komsten in het lokaal Koningskroon in de Plantage aldaar houden zal. De vereeniging telt reeds 50 leden, en stelt zich ten doel, om, behalve vriendschappelijke bijeenkomsten voordrachten, tooneelspelen enz., te trachten hunne belangen onderling te verbeteren. Het beschermheer schap is aangeboden aan den Minister van Marine en Maandag 4 Dec. a. s. zal onder presidium van den koustabel- majoor der marine M. J. E. Kriens, een buitengewone vergadering worden gehouden, waartoe alle onderofficieren, en oud-onder-officieren zijn uitge- noodigd. Men spreekt er van, dat Nor- denskjöld aanspraak maakt of denkt te maken op de belooning van f25000, uitgeloofd op het vinden of totstand- brengen van de N. O. doorvaart. De uitlovers waren voor meer dan 21/, eeuw de Hollandsche Staten- Generaal en, naar beweerd wordt, zou de premie nooit zijn ingetrokken, Als nu een andere bewering juist is, nl. dat dan ook de tegenwoordige Nederlandsehe Regeering, als de. op volgster van genoemde St.-Generaal, verplicht is de premie nu uit te betalen, dan ontvangt Nordenskjöld het geld, gelukkig zonder den interest op interest er van. Men schrijft uit Amsterdam Dinsdag heeft de winter zich voor onze stad met groote gestrengheid aangekondigd. In den namiddag en avond woei er een hevige wind, met sneeuwstorm gepaard, die het ver keer op de straten voor voetgangers zeer moeielijk maakte. Hier en daar ontstonden groote opeenhoopingen van sneeuw op den Westerdoksdjjk nabij de veesteigers o. a. ter hoogte van circa drie voet. Als gevolg van den stormwind, werd in de Kalverstraat bij Den dam te half acht uren de voerman van een expeditiewagen door een stuk zink, van een der daken vallende, op het hoofd getroffen ernstig gekwetst moest men hem naar het binnen-gasthuis vervoeren. Door het omverwaaien der tele graafpalen, in de nabijheid van het station Wormerveer, geraakte de laat ste trein van Uitgeest naar Amster dam even voorbij genoemd station in de draden dier palen verward, waardoor een vertraging van een uur ontstond. Niemand bekwam echter eenig letsel en de trein kon, na dit oponthoud, de reis naar Amsterdam voortzetten. Behalve het te laat aankomen der treinen, is overigens van geene storing of ongeval op de spoorlijnen iets be kend. Een tjalkschip, met een lading schelpen naar Zwolle vertrokken, is in de Zuiderzee gezonken. De schipper, Raurier genaamd,benevens zijn knecht, zijn gered. Nabij het Oudeschild zijn klee- dingstukken van visschers, alsmede wrakhout, aangespoeld. Achter de Westen spoelt nog voortdurend steen kool aan het strand. --- Niettegenstaande de koffiehui zen te Amsterdam als paddestoelen verrijzen, loopen er toch thans meer dan 200 koffiehuisknechts zonder werk. Een dienstbode in de Choor- straat te Utrecht is ten derden male door eigen onvoorzichtigheid in het water aan de Visehmarkt gevallen en ten derden male gered door een voorbij gaand bootje. IJmuiden 14 Nov. Gisterenavond kwam hier binnen en voer heden op naar Amsterdam de schoonerkof Aurora, kapt. Zwaai, waarvan de reis zoo buitengewoon laug duurde, naar hier, dat ieder het schip verloren waandehet verhaal van de reis is dan ook belangwek kend. Op 5 Oct. van Bergen vertrok ken, waar het schip voor noodhaven was binnengeloopen, had de Aurora storm uit allerlei richtingen, die het vaartuig her- en derwaarts over de Noordzee slingerdede proviand raakte natuurijk ten laatste uitgeput aan binnenvallen ergens viel niet te denkensedert dagen waren erwten het eenig voedsel geweest, terwijl aan zoetwater zulk groot gebrek be gon te komen, dat men om zich te wasschen, niets had, maar ook in het drinken zich moest beperken dagen waren voorbijgegaan, dat de vrouw en het kiud van den kapitein de kooi niet konden verlaten. Aan deze af- mattenden toestand kwam gelukkig voor de bemanning gisteren een einde. De jaarlijkscke algemeene ver gadering van de kweekschool voor machinisten werd Dinsdagmiddag in het lokaal Eensgezindheid te Amsterdam gehouden. Nadat het jaarverslag was goed gekeurd, deelde de Voorzitter mede, dat de provinciale staten aan de school andermaal een subsidie van 2000 gulden en nu voor 3 jaar hadden verleend. Bij het eindexamen was verder gebleken, hoe groot de belangstelling was, die men uit alle oorden van ons vaderland voor de kweekschool aan den dag legde. Na de verschil lende klassen doorloopeu te hebben, moeten de leerlingen alvorens aan het eindexamen deel te kunnen nemen, een jaar practisch gewerkt hebben en daarvan de cerficaten overleggen. Nu bleek uit deze certificaten, dat de volgende industrieelen uit den lande bereidwillig de behulpzame hand daartoe hadden geboden, n.1. de heeren Suijver Co., gebr. Stork, Jonker Zoon, gebr. Schutte, de heeren Huygens, John Elder te Glas- gow, en verder de Amsterdamsche Droogdokmaatschappij, Maatschappij Nederland, Feyenoord, De Schelde, de fabrikanten van den Kinderdijk, de Grofsmederij te Leiden, de Holl. Spoorwegtnaatsch., de Staats-Spoor- weginaatschapp., de Rijn-Spoorweg maatschappij, de Noord-Amerikaan- sche stoomvaartmaatschappij en de marine. Aan hen allen bracht de voorzit- een warm woord van dank. De Com missarissen G. A. A. Middelberg en J. Peelen, die volgens art. 8 van het reglement moesten aftreden, werden herkozen en de rekening en verant woording van den penningmeester, waaruit bleek, dat het nadeelig saldo f 1869.90 bedroeg, zoomede de be grooting van het volgende jaar, goed gekeurd. Het was Dinsdagmorgen zoo stormachtig op 't IJ, er ging zulk een zee, dat de havenbooten geene passagiers voor de Zwemschool of het dok konden afzetten, en verschil lende passagiers voor de Rietlanden liever de reis te voet maakten, dan gevaar te loopen zeeziek te worden, zoo stampten en slingerden de bootjes. Dinsdagmiddag moesten de haven booten Damrak Rietlanden wegens den toenemenden storm den dienst staken. De dienst op Nieuwendam werd voortgezet. Door den hevigen wind is Dinsdag morgen een vlet, waarin zich één man bevond, omgeslagen in het IJ nabij de handelskade. De opvarende verdronkzijn lijk is nog niet ge vonden. Maandag jl., toen de stoomboot van Rotterdam komende, op 't punt was de haven van Brielle binnen te varen, sprong een koloniaal vlak bij de raderkast over boord. Met groote inspanning mocht het eindelijk aan de bemanning der boot gelukken, hem met behulp van de sloep binnen te halen. Twee kindertjes van den heer V. G. te Rotterdam, die Vrijdagmor gen ter school gingen, doch daar niet zijn aangekomen, zijn sedert dien tijd vermist. Het zijn meisjes van 9 en 6 jaar. De toestand der ouders is niet te beschrijven. (Mb. Omtrent den moordaanslag op den veldwachter van Laag-Soeren schrijft men uit Dieren het volgende Naar men hedenochtend (13 Nov.) uit Laag-Soeren verneemt, is gisteren avond de veldwachter Hindriks, die na besloten tijd de tapperijen ging inspecteeren, in een dier huizen, door zekeren v. d. B., een berucht stroo- per op wild, door een pistool- of revolverschot zoodanig verwond, dat men aan het behoud van zijn leven wanhoopt. De dader is daarna op de vlucht gegaan en hoewel er tal van politieagenten zoo spoedig moge lijk de bosschen waren ingetrokken, was het tot hedenmiddag nog niet gelukt den dader te vatten. Kopenhagen, 11 Nov. De gezagvoerder van de vischsloep Coakatoe, arriveerde hier den llden Nov., aan boord hebbende zes bijna naakte Grieksche zeelieden. Hij rap porteert den 5den Nov. de Grieksche bark Antfall aangetroffen te hebben in geheel ontredderden staat bij hooge zee en stormweder. Hij trachtte zijne boot nit te zetten, welke echter door de zee stuk sloeg. Zes der Grieken sprongen daarop geheel naakt in zee en de gezagv. slaagde er in om ze in zijne sloep op te nemen. De kapi tein van de Grieksche bark, welke gekleed te water ging, verdronk met 200 p. st. aan goud bij zich, vier man met de Engelsche loods zijn aan boord van de Grieksche bark geble ven, dewijl men die niet van het wrak kon afhalen. Er was, toen het schip door de Grieken werd verlaten, 5 voet water in het ruim. Berlijnsche bladen vertellen het volgend middel, dat aldaar aangewend wordt door menschen die wegens wanbetaling de gehuurde woning zouden worden uitgezet. Op het oogenblik dat de deurwaarder komt, om hen de woning te doen ontrui men, komt een onbekende binnen, die op zijn gemak gaat zitten. Mag ik u verzoeken zegt de deurwaarder tot hem. Mij? wat?! Wel, dit hnis te verlaten, ik heb een be velschrift tot ontruiming tegen den huurder. Uitstekend, maar ik ben de huurder niet, ik ben hier in den kost en denk er niet aan het huis te verlaten. En de kostganger" blijft, maar natuurlijk ook de oor spronkelijke huurder met hem. Zou de Duitsche wet dit gemakkeiijk middeltje niet weten te ontze nuwen. In Denemarken zal dezer dagen de doodstraf worden voltrokken aan zekeren Anders Melton. Het Deen- sche blad, dat dit meedeelt, geeft een overzicht van de doodvonnissen in de laatste jaren. Tan 1870 tot 1880 werd geen enkel vonnis ten uitvoer gelegd. In 1869 werd zekere Hans Hansen ter dood gebracht, die zijne moeder had doodgestoken, omdat hij zich thuis verveelde. In de haven van Sydney is een Engelsche stoomboot, de »Austral," bij het innemen van kolen, omge slagen en gezonken. De victnalie- meester en vier anderen van de bemanning kwamen om het leven. Door onvoorzichtigheid met kruit, zijn te Whitehall, New-York, weer twee mannen om het leven ge komen. Zij rookten in de onmid dellijke nabijheid van vaten buskruit en veroorzaakten daardoor een ont ploffing. Men vond hun overblijfselen tot op een halve mijl afstand van de plaats van het ongeluk. De Koningin van Spanje is van een dochter bevallen. Dit kind is onder heel wat ceremoniën ter wereld gekomen. Zondagochtend werden hellebardiers uitgezonden om alle ministers van de kroon en hooge staatsdignitarissen, de leden der daar toe door Senaat en Cortes benoemde commissie, de vertegenwoordigers der Grandes en van het Gulden Vlies, de gezanten en tal van andere auto riteiten op te roepen ten paleize. Al die heeren bleven daar den gehee- len dag in een kamer naast de kraamkamer en waar behalve twee bedden het bidstoeltje der Koningin stond, die door hare moeder, aarts hertogin Isabella, een Oostcnrijksche gravinjen den geneesheer, dr. Riedel, werd gezelschap gehouden. De leden der koninklijke familie en de andere geneesheeren waren in de derde kamer en de koning liep onrustig op en neer, precies als een gewone eenvoudige burgermansvader En toen nu eindelijk Maandag het geschut aankondigde, dat Spanje een prinses rijker was, verscheen de her tog Sexto in de kamer, waar al dé genoemde personages wachtten, die nu weer naar een andere kamer ge leid werden, waar de koning spoedig verscheen met de pasgeborene op een prachtig kussen en gevolgd door senor Segasta en de leden van het hof. Het prinsesje werd vervolgens aan de markiezin Santa Cruz over handigd, die benoemd is tot hoofd van de huishouding der Koninklijke infante" en de Koning kreeg daar door zijn handen vrij om de acte te teekenen, die de Minister van Justitie van de gewichtige gebeurtenis had Te Hautum, bij Vilvoorde, woonde een koopman in aardappelen, in de geheele buurt onder den naam vau Jantje" bekend. Sedert eenige dagen is Jantje verdwenen. Verleden Woensdag is hij met een wagen met aardappelen naar Brussel gegaan's avonds keerde hij terug en te mid dernacht hebben personen, die in een rijtuig zaten en zich naar Brussel begaven, onderweg een wagen met een paard gezien, doch zonder voer man. Deze personen hielden hun rijtuig stil en stapten af om te zien of de voerman zich niet in de na bijheid bevond. Hun zoeken bleef vruchteloos. Op den wagen lagen nog twee zakken aardappelen en een muts, die van Jantje was. Sedert dit oogenblik heeft men den koop man in aardappelen niet meer terug gezien,nog te Hautem, nog te Brussel, en niemand kan eenige inlichtingen omtrent hem geven. Te Jupille, hij Luik, is Zondag avond zekere vrouw Arpaut, terwijl haar man even uit was, vermoord. Toen haar man zijne woning naderde, zag hij er iemand uitkomen, die ijlings de vlucht nam. Arpaut be greep dat er iets had plaats gehad, liep naar zijn kas en zag zich inder-

Vliegend blaadje : nieuws- en advertentiebode voor Den Helder | 1882 | | pagina 1