'T VLIEGEND BLAADJE. KLEINTE COURÜWT VOOR HELDER. NIEUWEDIEP EN TEXEL. No. 1019. Dinsdag 21 November 1882. Tiende Jaargang. Verschijnt Dinsdag- en Vrijdagmiddag. ü.L>onnem.©iit per 3 maanden binnen de gemeente 50 Cent. >3 franco per post75 Afzonderlijke nummers2 Uitgevers: BERKHOUT <fc Co. te Helder. Bureau: SPOORSTRAAT es ZUIDSTRAAT. Advertentien van 1 tot 5 regels25 Cent. Elke regel meer5 Grootere letters worden naar plaatsruimte berekend. Advertentiën moeten uiterlijk des DINSDAGS- en VRIJDAGSMORGENS vóór 10 uur aan de Bureaux bezorgd zijn NI EU WSTIJ DINGEN. HELDER, 21 Nov. 1882. Blijkens een bij het departement van marine ontvangen telegram is Zr. Ms. schroefstoomschip Bonaire," onder bevel van den luitenant-ter-zee der lste klasse jbr. H. M. van der Wijck, in den namiddag van 16 dezer van Malta vertrokken, i ter voortzetting zijner reis naar Nederland. (St.-Ct.) Naar men uit vertrouwbare bron verneemt, is Zr. Ms. schroef- i stoomschip le klasse Tromp", onder bevel van den kapitein ter zee H. D. Guijot, den 3den November van St. m Vincent vertrokken, direct koers stel- lende naar Batavia. De reis was tot dusverre zeer voorspoedig ge weest, en het blijkt, dat genoemd oorlogsschip een prachtig vaartuig is. Naar men verneemt is door den luit. t. z. 2de klasse W. Voormolen een brancard ziekenkot uitgedacht, waarmede op zeer practische en ge- makkelijke wijze gewone sloepen der marine bij expeditiën tot ziekensloepen kunnen worden ingericht. Deze brancard-ziekenkotten hebben tevens het voordeel dat zij als veld- Ïbed kunnen dienen en aan boord de minder geschikte zeildoeken-kotten ■i kunnen vervangen. Op last van den Minister van marine wordt een model van genoemde vinding vervaardigd in de K. N. Grofsmederij te Leiden. Het Paaschverlof der adelbor sten (zoogenaamd klein verlof) zal Jtliniet meer voor 14 dagen worden verleend, maar daarentegen wordt dit jaar 14 dagen verlof gegeven aan or is a(Ie^ors^en van kek Kon. Inst. ider-van marine alhier, beginnende een week vóór en eindigende één na Kerstmis, zoodat de Oude- «jn. jaarsavond en de Nieuwjaarsdag ook B door hen bij de familie wordt door- -jg.ta.eht Het vermoeden, dat vijf Sche- voor veningsche bomschuiten in den Oc- >ord. toberstorm zijn vergaan, is, nu geen enkele geruststellende tijding uit den Totjvreemde mocht ontvangen worden, een een treurige zekerheid geworden, mij Vijf-en-veertig personen, voor het meerendeel gehuwd, hebben alzoo daad het leven verloren. Het getal der verongelukten in October en Novem- ber van dit jaar is reeds geklommen tot drie-eu-vijftigSedert den be njet kenden Pinksterstorm eischte de zee van van Seheveningen niet zoo talrijke mgst iOffers. Treffend is het volgend histo- H en ïisch staaltje van koelbloedigheid, tsten Een Urker vischschuit kampte bij ;ij de !den storm van 24 October 11. tegen zeer !de golven, en het ranke vaartuig u^" verkeerde in gevaar van zinken. »Het zal ons laatste nachtje wel zijn, ouwe riep de schipper zijn knecht toe, Koeltjes antwoordde deze: »dan eet ik eerst nog het restje pap op dat er nog staat," en voegde de daad bij het woord. »Zie zoo," zei hij, waar pap in mijn maag ligt, kan ten minste geen water liggen De Sumatra-Courant bevat de volgende nadere berichten uit Atjeh, zoowel omtrent de gevangenneming van 30 a 40 Atjehers, als omtrent de reeds bekende voorvallen te Sama- die bet hare die een afge- legaf, ieino erder n van ardig >lgd.) langan »Het nieuws, dat ik mede te deelen heb, is eenigszins bemoedi gend. Sedert het vertrek der laatste boot naar Padaug, losten de gebeur tenissen hier zich op in twee feiten, namelijk het gevangen nemen en la ter weêr loslaten van een bende ma- raudeurs bij Tongkoep en het voor komen van een attaque van Sama- langan. Bij Toengkoep hadden zich een zes en veertigtal Atjehers verzameld om te beraadslagen waarover wordt niet verteldgenoeg, zij hadden de wapens in hun onmiddellijke nabij heid en werden onverwacht door of op last van den majoor Segor, op gepakt en naar Toengkoep in arrest gebracht. Na een tweedaagsch onderzoek werd door den Gouverneur gelast die men- schen vrij te laten, doch de kolonel Schafer dacht er anders over en diende zijn bezwaren daartegen in. Ofschoon ieder, zoowel militair als civiel persoon, overtuigd was, dat die lieden daar niet met goede bedoelin gen konden gekomen zijn, werden ze vrij gelaten, met of zonder wapens weet ik niet en ook niet of onder die wapens Beaumontgeweren wa ren. Enfin, die zaak zal later wel tot klaarheid komen. De tweede zaak speelt te Samala- gan en heeft meer werkelijk voordeel gehad. De vijand want daar is het per sé vijand had in een kring, om ons heen, drie kampongs uitermate versterkt, zoodat onze ver sterking daardoor als het ware was ingesloten. De drie versterkingen toch lagen zoo, dat onze marine er maar één van kon beschieten, zonder gevaar te loopen de onze te raken. Dit werd dan ook met succes ge daan die éene kampong werd door een oorlogsschip en door een 200 worpen uit onze versterking zoo beschoten, dat ze verlaten werd. Intusschen hadden de Atjehers uit de twee andere kampongs loopgraven aangelegd, tot op 200 pas van onze beuting. De commandant dier benting, de kapitein Van Geugten had, onmid dellijk nadat de vijand begonnen was de omliggende kampong te verster ken, meerdere troepen aangevraagd, welke hem dan ook toegezonden werden, onder commando van luit. Van den Ende. Hierdoor gesteund, waagde Van Geugten een uitval en had het geluk door het graven van een greppel, de vijandelijke loopgraven onder water te zetten, en aldus zijn versterking voorloopig te vrijwaren tegen een gere gelde insluiting. Een inwoner van Gorinchem, zekere O, wandelde voor eenige dagen aldaar naar het kerkhof en wees den doodgraver aan, waar hij zijn graf wilde gegraven hebben. De aan gesprokene dacht aan een grap en haalde op verzoek van den heer O. een glas water. Teruggekomen, vond hij hem stervende. Hij had uit een fleschje vergif ingenomen. Te Woensel heeft zekere D, met zijn oudsten zoon heimelijk zijne woning verlaten, vier onverzorgde kinderen achterlatende, die thans op last van het armbestuur zijn uitbesteed. De manufacturier Broeken, van Loppersum, heeft op een treurige wijze zijn leven verloren. Het rijtuig waarin hij zat, geraakte te Dijkshorn in een sloot, doordien het paard schrik te voor eene stoomboot. De heer B. werd zoo deerlijk gewond, dat hij weldra overleed. Twee andere personen die in het rijtuig zaten, kregen lichte kwetsuren. Te Weert (in Limburg) heeft alweder eene vechtpartij met het mes plaats gehad. De verwonde, een 60- jarigman, verkeert niet buiteu gevaar, De dader, een 28-jarige jongeling, heeft de vlucht genomen. Een matroos van het stoomschip Zaandam, liggende in het Y, had Don derdag het ongeluk in het ruim te vallen en was onmiddellijk een lijk. Ook Hoetink, de bruidegom van Jannetje Struik, de zoogenoemde millioenen-julfrouw, is in hechtenis genomen, nadat bij de instructie za ken aan het licht waren gekomen, die hem ouder verdenking brengen van medeplichtigheid aan oplichterij Men schrijft uit Apeldoorn van Vrijdag Heden werd bijna den ge- heelen dag opnieuw huiszoeking ge daan bij G. Struik, broeder van de millioenenj uffrou w, alhier woonachtig, door twee rechercheurs uit Rotter dam, in tegenwoordigheid van den rechter-commissaris, den officier van justitie en den griffier der arr.- rechtbank te Zutfen. Eenige voor werpen zijn in beslag genomen. G. Struik zelf is gevankelijk naar Rot terdam gevoerd. Vrijdagmiddag werd te Abben- broek een kind van 5 jaar door de wiek van een in volle werking zijn- den molen getroffen. Het bleef op de plaats dood. Ook het Panopticum zal eerst daags electrisch verlicht worden. De daarvoor benoodigde toestellen zijn reeds aangekomen. De Duitsche hoogleeraar Büeh- ner heeft merkwaardige proeven ge nomen ter beantwoording der vraag of geestrijke dranken al of niet gunstig werken op de spijsvertering. Het antwoord luidt ontkennend. Hij liet personen met een gezonde maag een bord soep, een grooten biefstuk en een broodje eten met een kwart liter wijn of een halven liter bier, en onderzocht dan 6 uur later, in welken staat van vertering de gebruikte spijzen zich in de maag bevonden. Hij bevond, dat^de witte Rijnwijn- soorten, onversneden gebruikt, de spijsverteering 24 uren vertragen maar met drie deelen water aange- gelengd, slechts 10 uren vorderen. Champagne - wijn werkt evenzoo Bordeaux echter nog langzamer. Bier evenzoo, en dranken, die 20 tot 60 pet. alcohol bevatten, als rum, cognac, enz., houden de vertering nog veel langer tegen. Wat het bier betreft, schrijft hij die vertraging toe aan de alcalische phosphaten, die het chlorhydrisch zuur opnemen, noodig om het pepsine uit het mangsap te doen werken. Bij wijn kan de reden alleen te vin den ziju in het bouquet. Te Parijs kan men in of vóór Café Riche dagelijks een man vinden bezig met zijn kop koffie te drinken en die in 1869 doodgeschoten" is, Het is de overste Marteras uit Ura- guay, die in 1869 op de nominatie stond om president der republiek te worden, doch even te voren ten val kwam en toen natuurlijk ter dood werd veroordeeld. Hij vertelde zelf het volgende aangaande zijne terecht stelling. »Den 29en Juni 1869, het was op een Zondag, trad een priester, de eerwaarde vader Domenica Santa, in mijne gevangenis, een kamer in het paleis van den president. Ik sliep juist zeer vast en hij wekte mij. Ik presenteerde hem terstond een cigarette en een glas aguardiente de cataluna, waarvan ik een flesch bij mij had. Hij nam het aan, dronk zijn glas uit, trok een paar malen aan de cigarette en zeide daarop op ernstigen toon Mijn broeder, be reid u tot den dood voormorgen met het aanbreken van den dag moet ge er aan ik was bereid ik wist dat mijn lot onherroepelijk besloten was en wilde als dapper sol daat uit het leven scheiden. Trouwens, het leven kwam mij in dien tijd al weinig wenschenswaard voor. Ik stond alleen op de wereld en had al veel geleden. Ik biechttehierop dronk de eerwaarde vader nog een glas Aguardiente, stak een nieuwe cigarette aan en vertrok. Ik wierp mij in een leunstoel en sliep spoedig weer in. Ik zweer, zonder daarop veel roem te willen dragen, dat ik niet de geringste vrees koesterde. Den volgenden morgen hoorde ik tegen drie uur een groot lawaai in den gang, die blijkbaar vol soldaten was. Ik riep om mijn dienaar, die mij gewoonlijk aankleedde. Deze trad weenend binnen en ik liet mij door hem aankleeden en friseeren. Toen mijn toilet gereed was, kwam mijn biechtvader. Waar gaan wij heen vroeg ik hem. Naar de vrijheid antwoordde hij met kalmen ernst. Ik volgde hem en wij traden in den gang. Daar wachtten ons de soldaten, die ons door de geheel ledige straten naar de gerechtsplaats geleidden, een kwartier uurs buiten de stad gelegen in een weiland, door woud omringd. Ik omarmde mijn biechtvader en ging op een stoel zitten. Nog een laatsten blik wierp ik op mijne omgeving, op de ruwe, onverschillige soldatentrouies, de heer lijke zon, die in de bladeren der grooto boomen speelde, in de verte een kudde paarden, die door de vlakte galoppeerden en twaalf schreden van mij verwijderd 't peloton dat een einde moest maken aan mijn leven. Tres riep de kapitein, die sn, twee, driegeteld had. In hetzelfde oogenblik gevoelde ik een vreeselijken schok en viel voorover, zonder gehoord te hebben, dat er geschoten was. Een maand latei- kwam ik weer tot bewustheid, want ik was niet geheel gedood, doch men had het niet de moeite waard gevonden, mij de rest te geven. Een doodgraver, die mij had moeten be graven, had mij tot zich genomen en verpleegd. De man is nu mijn kamerdienaar. De weduwe van den overleden Bey„ van Tunis heeft zich, zoodra zij den dood van haar echtgenoot vernam, naar haar naaste bloedverwanten be geven, die haar in een afgelegen ver trek hebben gebracht, waar zij, in volstrekte afzondering, haar overige levensdagen moet doorbrengen. Dat is zoo het gebruik in Tunis, voor vrouwen, die haar man verloren hebben. Wat hebben de vrouwen toch al een mannen ten val gebracht. Ze begonnen met Adam, den eersten den besten zij eindigen met den laat sten misschien Nu zijn weer tal van eerzame »industrieelen" de slacht offers eener vrouw geworden. Eeni- gen tijd geleden richtten zij te New- York namelijk een maatschappij op tot het drijven van handel in *u ja, in het een of ander, terwijl men tevens het bedrijf zou uitoefenen van valsche-munterij. Voorloopig stelde men zich voor 25 millioen frs. in Fransche banknoten te »realiseeren." Op den faubourg Brooklyn had men een prachtig huis gekochtallss werd van buiten keurig, van binnen com- fortable ingericht, zóó comfortable, dat op het eerste sein van een wach ter, die boveu op het dak den om trek begluurde, de geheele werkplaats als was het op 't tooneel, in den grond kon zakken en plaats maken voor een bureau of pakhuis. Ook had men uitstekende werklieden en werktuigen, waarmede men zeldzaam bedriegelijke bankbiljetjes zou kunnen maken, zooveel men maar wilde Welk een toekomst voor onze mannen! Maar zie, daar komt een vrouw alle plan nen in duigen en de heeren in de gevangenis werpen. Een der min dere werklieden had namelijk een al lerliefste vrouw, maar die hem wat te lief was jegens een der chefs van de onderneming, en toen hij be merkte dat zij hem bepaald bedroog, verklikte hij uit wraak alles aan de politie. Naar aanleiding van de ont duikingen van de militiewet, die on langs in den Elzas aan het licht kwa men (waar verscheidene Israëlietische jongelieden, andere gebrekkigen, in hun plaats voor den krijgsdienst lieten afkeuren,) heeft de Duitsche Regee ring een onderzoek doen instellen, en daaruit is gebleken, dat ook in ver scheidene andere deelen des Rijks der gelijke bedriegerijen zijn gepleegd. Er is nu besloten, dat in alle ver dachte districten een nakeuring van al de ongeschikt verklaarde militie- plichtigen der jaren 1876 en 1882 zal plaats hebben. Voorts zullen in het vervolg de dienstplichtigen in hun ne geboorte-districten gekeurd moeten worden. De Britsche studenten onder scheiden zich meermalen bij hun grap pen, hun practical jokes, door verre gaande flauwiteiten en baldadigheden. Daarvan leverden de studenten van de universiteit te Aberdeen een bewijs, bij gelegenheid van de inwij dingsrede van hun nieuwen rector, Prof. Bain. Zij hebben in de concertzaal, waar van het gebruik hun eerst om vroe gere onordelijkheden geweigerd, en later slechts noode toegestaan was, schandelijk huisgehouden. Dr. Bain kon zich door het geweld niet ver staanbaar maken, en ging heen, zonder een woord gesproken te hebben. De jougelui sloegen in de zaal alles kort en klein, en gooiden met al wat zij grijpen en vangen konden, waardoor

Vliegend blaadje : nieuws- en advertentiebode voor Den Helder | 1882 | | pagina 1