'T VLIEGEND BLAADJE. KLEINE COURANT VOOR HELDER. NIEUWEDIEP EN TEXEL No. 1020. Vrijdag 24 November 1882. Tiende Jaargang. Verschijnt Dinsdag- en Vrijdagmiddag. Kalender der Week. üLlJoiinement per 8 maanden binnen de gemeente 50 Cent. >3 franco per post75 Afzonderlijke nnmmers2 UitgeversBERKHOUT Co. te Helder. BnreituSPOORSTRAAT ea ZUDSTRAAT. Ad.vertentl6n van 1 tot 5 regels25 Cent. Elke regel meer5 Grootere letters worden naar plaatsruimte berekend. Advertentiën moeten uiterlyk des DINSDAGS- en VRIJDAGSMORGENS vóór 10 uur aan de Bureaux bezorgd zijn. NOVEMBER, (Slachtmaand), 30 dagen. Opkomst der Zon 7 u. 43 m. Ondergang 3 u. 52 m. Zondag 26 Maandag 27 Dinsdag 28 "Woensdag 29 Donderdag 30 DECEMBER, (Wintermaand), 31 dagen. Vrijdag 1 Zaterdag 2 Laatste Kwartier NIEUWSTIJDINGEN. HELDER, 24 Nov. 1882. De tooneelvoorstelling, gehouden ten voordeele van de weduwen Bakker en Post, door de vereeniging Admi raal de Ruyter", heeft netto f40.17 opgebracht. De luit. t/z. 2e kl. C. Van Rijn, dienende aan boord van Zr. Ms. wachtschip alhier, wordt met den laatsten dezer op non-activiteit ge steld en met 6 Dec. a. s. vervangen door den luit t/z. 2e kl. J. Kuyp. De transporten onderofficieren en mindere schepelingen, die den 6n en 27n December a. s. respectievelijk onder de bevelen van de luits. t/z. der 2e en le kl. S. K. Sijbrandi en J. Van Brakel Schimmel, per stoom schepen Voorwaarts" en »Sumatra," naar Oost-Indië zullen worden over gevoerd, bestaan elk uit 157 man. Volgens opgave van Bureau Veritas zijn in de maand September de volgende schepen verongelukt 4 Duitsche, 19 Amerikaanscbe, 35 Engelsche, 3 Oostenrijksche, 1 van Chili, 3 Deensche, 2 Spaansche, 8 Fransche, 1 Grieksch, 1 Nederlandsck, 8 Noorsche, 1 Russisch, 2 Zweedsche, 2 Italiaansche, totaal 90. Hieronder zijn begrepen 3 schepen waarvan geen bericht is ingekomen. Gedurende dezelfde maand verongelukten acht stoomschepen, en wel 1 Amerikaansch, 5 Engelsche en 2 Hollandsche, hier onder is begrepen, dat als vermist wordt opgegeven. De Rijkscommissie voor de exa mens ter verkrijging van een diploma als stuurman aan boord van koop vaardijschepen zal, aanvangende den 12den December aanstaande, te 91/l uren zitting houden in bet Raadhuis te Amsterdam. Zij, die tot een dier examens wenscheu toegelaten te wor den, moeten hiervan vóór 5 December schriftelijk en vrachtvrij kennis geven aan den voorzitter der commissie (den Heer J. H. C. E, Kniphorst) met overlegging van geboorte-acte en opgave der tegenwoordige woon plaats. Zie verder St.-Ct. N°. 275. Verleden week werd te Bar- singerhorn, bij Schagen, door een der oudste jagers van Noord-Holland, den heer S. Spaans, een vogel geschoten, die wat den vorm betrof, in alles op een gans geleek, doch op het lichaam fazantkleurige veeren droeg, terwijl de uiteinden der vleugels wit waren. Aan een der pooten was een stukje perkament vastgemaakt, waar op Amerika Oranje City" te lezen stond. Uit IJmuiden wordt van 21 Nov. Een zeer droevig ongeluk had he dennacht hier plaats. Van het maan licht maakten eenige schepen gebruik om de haven binnen te zeilen. Een dier schepen, de brik »Jeremias," bevond zich juist tusschen de zee hoofden, toen door het breken van den op de houtlading gespannen zoogenaamden wandelspier, de ge zagvoerder Veen over boord sloeg de ongelukkige greep de fokkenscboot en werd daarmede onder en over de zee gesleurdaan manoeuvreeren met het schip viel niet te denken, de toestand dwong tot lijnrecht binnen sturen een geringe afwijking had bet schip op de pieren geworpen al bet mogelijke werd gedaaneen der matrozen, met een lijn om het mid den, werd over boord gevierd, toen Veen eindelijk uitgeput losliet en achter het schip nog bleef dry ven een vlet met vletterlieden, tot aan zee bet schip naderende, beijverde zich toen om den ongelukkige te redden, doch bij den drenkeling ge komen, zonk hij in de diepte weg. De gezagvoerder Veen was een man van ruim 30 jaren en gehuwd. Alle dragers der Citadel-medaille worden nitgenoodigd tot deelneming ■san de feesten te Amsterdam en zich daartoe aan te melden vóór 25 dezer per brief of briefkaart, met duidelijke opgaaf van naam, voornaam, rang en adres, aan den kapitein der infanterie J. C. Van Schermbeek te Amsterdam. Zij, wier middelen niet toelaten reis- en verblijfkosten te betalen, worden verzocht daarvan bij hun schrijven kennis te geven. Onder de weinige overgebleve nen van de bezetting der citadel van Antwerpen bekleedt een eerste plaats generaal graaf M. D. van Limburg Stirum, de bekende strijder tegen de dienstver vanging bij onze militie. Hij werd op den 6en December, toen een magazijn van levensmiddelen in brand geschoten was, bij een poging tot blussching daarvan, door een granaat aan den voet zoo ernstig gekwetst, dat bet been afgezet moest worden. Destijds luitenant-ingenieur, bleef hij als zoodanig in dienst, klom op tot generaal-majoor en was van 6 Juli 1872 tot 14 Sept. 1873,minister van oorlog. Bovendien was by lid der commissie, die zorg droeg dat het stoffelijk overschot der gesneuvelden op de Citadel in Aug. 1871, vóór het sloopeu van die sterkte door België aan ons toevertrouwd, naar het kerkhof te Ginneken overgebracht en aldaar vereerd werd door een gedenkteeken, op 30 November 1874 onthuld. Een man, die verleden week in de Tuinstraat te Amsterdam een einde maakte aan zijn bestaan door ophanging, scheen daartoe overge gaan te zijn door bet slechte gedrag zijner kinderen. Bij de teraardebe stelling gaf het publiek aan zijne verontwaardiging zoodanig lucht, dat de politie tusscbenbeide moest komen om handtastelijkheden te verhinderen. Door een Engelsche boot is Woensdagochtend in bet IJ bij de Kalkmarkt een splinternieuwe onge laden tjalk in den grond gevaren. De schipper en zijn gezin werden met moeite gered. Men zegt dat het onheil veroorzaakt is doordien machine der boot niet spoedig genoeg achteruit werkte. is te Lent, tegenover Nijmegen, uit de Waal op- gevischt het lijkje van een pasgeboren kind, dat blijkbaar is vermoord, daar het nog een stropje om den bals droegvan een der armpjes was het vleesch gedeeltelijk afgereten. Het lijkje moet nog slechts weinige da gen in het water gelegen hebben. Uit Raamsdonk meldt men aan de N. Rt. Ct. van 19 November Heden voormiddag beeft alhier een verschrikkelijke gebeurtenis plaats gevonden ten huize van den land bouwer J. P. Terwijl deze naar de kerk was en zijne zuster te huis bleef, is een persoon of zijn meerdere personen dit is nog onbekend) het huis binnengekomen en hebben de zuster zoodanig mishandeld, dat men voor haar leven vreest. Al de wonden schijnen toegebracht te zyn met een groot stuk hout, het welk in het vertrek is gevonden, waarna de daders de sleutels uit haren zak hebben genomen en daar mede bet kabinet hebben geopend, waaruit alles door het vertrek lag verspreid. Groote geldswaarde was er niet aanwezig, zoodat er weinig vermist wordt. De broeder vond bij zijne tehuiskomst zijn zuster op den grond liggen onder een laken, bet- welk over bet lichaam schijnt ge worpen te zyn. De politie was heden namiddag ijverig in de weer om een onderzoek in te stellen, doch tot heden avond heeft zij nog niets met zekerheid kunnen ontdekken. Werd reeds vroeger de aandacht gevestigd op het gevaar voor onge lukken op stoomtrams, waar de machine slechts door één persoon bediend wordt, een treurig ongeluk, Woensdagmorgen op den eersten stoomrit naar Krommenie voorge vallen, bewyst boe groot de verant woordelijkheid is der directie, die zulk een zuinigheidsmaatregel voorschrijft. Waarschijnlijk reeds op de viaduct te Amsterdam, viel de machinist van den tram van 8,45 voorover tegen een kraan waardoor hy een zware hoofdwonde (schedelbreuk) bekwam, die hem ter neder deed zinken. On- bestuurd ging de trein verder tot bij de spoorbrug over bet IJ, toen de conducteur J. F. Ottings onraad ver moedde, van den wagen afsprong (loopplanken langs de wagens ont breken), en, loopende, de locomotief van den inmiddels met tamelijke snelheid voortgaan den trein bereikte waar hij zich, ondanks die vaart, opwerkte. Het gelukte hem achter eenvolgens den trein te doen stil houden en hem later na het gewone oponthoud aan den overweg, te Zaandam voor het station te brengen. Hier werd de eerste hulp verleend, waarna de gekwetste per inmiddels door de goede zorgen van den chef aldaar van Amsterdam ontboden extra-trein, naar het Gasthuis te Amsterdam werd vervoerd. Vóór zyn vervoer was de toestand, hoewel ernstig door het bloedverlies, niet hopeloos. Uit Delft meldt men De juffrouw die Dinsdagnacht uit de gracht aan 't Oude Delft werd opgehaald, heeft de vorige week voor de arrond. rechtbank te 's Hage te recht gestaan wegens oplichterij en de officier van j ustitie heeft gemeend een celstraf van 183 dagen te moeten eischen. Zij heeft een oogenblik den dood boven de cel verkozen, doch eenmaal in de gracht liggende, is ze op haar voornemen teruggekomen en heeft om hulp geroepen. Een der sterkste pen, die ooit gebouwd werden, is onlangs door de Eng. admiraliteit besteld bij de Thames Iron Company, te Blackwall. Het groote gevaarte zal 10,000 tonnen meten en voorzien zijn van machines die 7500 paardekrachten desnoods 9500 kunnen ontwikke len. Vooreerst zal men het vier 60-tons kanonnen gevenmaar later krijgt het zwaarder geschut aan boord. Men rekent dat dit schip, de Ben- bow, als het de werf verlaat, ongeveer 600,000 p. st. (f 7,200,000) gekost zal hebben. De gruwelen, door de Montene- grynen en Albaneezen wederzijds ge pleegd, zijn verschrikkelijk. Een tien tal weken geleden heeft een Montene- grijn een vrouw uit Gruda opgelicht de inwoners van Gruda verzochten der overheid de misdadigers te straffen, doch daarvan kwam niets en de Al baneezen besloten zelf wraak te nemen. Eerst werd een oude Montenegrijn- sche herder vermoord, en daarna alle gemeenschap met de Montenegrynen afgesneden. Door dezen werd daar na echter een nog veel verschrikkelijker misdaad gepleegd. Een Montenegryn, Baco Curti, had een aangenomen broe der, die tevens zijn wapenmaker was en Lulas Hilla heette. Lulas woon de bij de Albaneezen. Baco Curti noodigde hem uit, niettegenstaande het besluit der Albaneezen, zyn broe der niet te vergeten en dns over de grenzen te komen, daar Baco hem bovendien noodzakelijk moest spreken. Lulas Hilla, die evenveel vertrouwen in Baco stelde als in zichzelf, kwam bij bracht zijn zoontje mede en nau welijks was hij bij Baco of deze vermoordde hem. Het jongske wist echter te ontvluchten en bracht het bericht der wraak aan Lula's dorps- genooten over. Nu is dus de benrt weer aan dezen om wraak te nemen Een nietige aanleiding kan soms groote gevolgen hebben. Dit onder vond de beer Henry L. Clapp, van New-York, op minder aangename maar toch komische wijze. Hy bracht een vriend weg, die naar Europa vertrok en bleef tot aan het einde der haven aan boord, denkende met de loodsboot in tijds terug te kunnen keeren. Al pratende in de kajuit, waarschij n- lijk onder menigen welgemeenden af scheidsdronk, bemerkte bij niet dat de boot plotseling was weggestoomd en er bleef hem niets anders over dan nolens volens de reis over den Oce aan mee te maken: Eerst in Europa kon hij per telegraaf zijn in doods angst verkeerende familie geruststel len, die intusschen van niets afwe- tende overal naar den afwezige had gezocht en geïnformeerd en reeds de tectives in den arm genomen. Ook de couranten moesten er het hare van hebben en verdiepten zich in wys- geerige gissingen, die te ingewikkel der waren, daar er geen enkele reden voor dit zanderling verdwijnen was aan te voeren. De beer Clapp toch het hoofd van een solide firma en had een groot creditsaldo bij zijne bank openstaan. Jammer voor de liefhebbers van sensatieberichten, dat de oplossing zoo hoogst prozaïsch was, maar éen ding is zeker, dat Mr. Clapp, die da delijk de terugreis heeft aanvaard, de noodige kwinkslagen op zyn zee tochtje niet zal kannen ontloopen. en wel vooreerst geene vrienden op zulk eeu hartelijke, doch minder ge bruikelijke wijze uitgeleide zal doen. Een tweegevegt op een nieuwe manier zal eerlang plaats hebben tusschen Louis de Cassagnac en een ander Fransch officier. De twee partyen zullen nl. te paard zit ten en vechten met cavalerie-sabels. In het werkhuis te Uxbridge is een vrouw, die den leeftijd van 102 jaren heeft bereikt. Zij is nog in bet bezit van al hare vermogens en moet eeu hartstochtelijke liefhebster van rooken zyn. Of haar hooge onderdom aan laatst genoemde liefhebberij te danken ie, wordt niet gemeld. Te Odessa zyn zeventien per sonen gearresteerd, verdacht van deel neming aan de nihilistische beweging onder ben zyn drie journalisten en twee studenten. De reis naar Amerika. Groot-Britannië zwaait op het ge bied van den scheepsbouw van oce aanbooten den scepter. De groote vloot van stoomschepen, die de zee doorkruist naar de vele havens van het vasteland van Europa, is, op enkele uitzonderingen na, geheel door de Engelsche scheepstimmerwerven gebouwd. Elk jaar loopen er weer schepen af, die de vorige in grootte en kracht overtreffen, en telkenmale wordt de duur van de reis daardoor korter, die zelfs in de laatste dertig jaren op minder dan de helft is ge bracht. Dertig jaar geleden toch noemde men den overtocht van Engeland naar Amerika in zestien dagen zeer vlug. Langzamerhand werd daarop het punt bereikt, waarop elf dagen als minimum gold. De overtochten, die de schepen der Cunardlijn maakten, waren steeds vlug, veilig en zeer gelijkmatig en dit karakter hebben zij behouden. Een nieuwe lijn met snelvarende en schoone booten deWhite star lijn trad mede op en deze concurrentie leidde weldra tot vermeerdering der snelheid, waardoor de minimum duur van den overtocht, 8 dagen en 15 uur bereikte. In 1871 was de ge middelde duur van 24 reizen, 8 dagen, 15 uur en drie minuten. Het stoom schip Adriatie maakte daarop den overtocht in 43 minuten korter, 't geen weder een belangrijke voor uitgang was, daar bet schip op deze reis voortdurend tegenwind had. De City of Berlin maakte in 1877 den overtocht van Queenstown uit in 7 dagen, 14 uur en 12 minuten en werd gevolgd door de Britannië, die in 7 dagen, 10 uur en 53 minuten overstak. De Arizona van de Guion- lijn deed in 1880 de reis van New- York uit in 7 dagen, 10 uur en 47

Vliegend blaadje : nieuws- en advertentiebode voor Den Helder | 1882 | | pagina 1