'T VLIEGEND BLAADJE. KLEINE COURANT VOOR HELDER. NIEUWEDIEP EN TEXEL. No. 1025. Dinsdag 12 December 1882. Tiende Jaargang. Verschijnt Dinsdag- en Vrijdagmiddag. Abonnement per 3 maanden binnen de gemeente 50 Cent. >3 franco per post75 Afzonderlijke nnmmers2 Uitgevers: BERKHOUT <fc Co. te Helder. BareiuSPOORSTRAAT Cl ZLIDSTRAAT. Ad.verten.tien van 1 tot 5 regels25 Cent. Elke regel meer5 Grootere letters worden naar plaatsruimte berekend. Advertentiën moeten uiterlijk des DINSDAGS- en VRIJDAGSMORGENS vóór 10 uur aan de Bureaux bezorgd zijn. NIEUWSTIJDINGEN. HELDER, 12 Deo. 1882. Z. M. heeft benoemd tot lsten luit.-kwartiermeester bij de dd. Art. Schutterij alhier, de heer Fr. Mulder, thans sergeant-majoor. Het colossale stoomschip Stir- ling Castle" heeft onze haven weder verlaten. Zaterdagmiddag werd alhier publiek verkocht de gekoperde en kopervaste romp van de Zweedsche bark »Hudiksvall," zooals dezelve is liggende in de Buitenhaven alhier, met een daarbij aanwezend anker en de trossen en kettingen, waarmee het schip is vastgemeerd. Kooper werd de heer J. P. Van Os alhier voor f1100. Van de lading katoen uit het bij Callani^oog gestrande stoomschip Strathmore zijn hier ruim 1500 balen aangebracht. Van de over boord geworpen lading zijn 180 te Callants- oog aangespoeld De lossing gaat ge regeld. Er is contract gemaakt met visscher- lieden voor het alhier in goeden staat aan land brengen van elke baal ka toen, tegen f 9 per baal. Indien het weder goed en 't schip dicht blijft, zoo als tot nu toe het geval is. verwacht men het schip vlot te krijgen als het leeg is. Naar men verneemt zal door de Centrale Commissie binnenkort de definitieve vaststelling der verschillen de onderstanden aan de nagelaten be trekkingen in zake de Adder" ge schieden, opdat die met 1 Januari a.s. kunnen ingaan. Overigens hebben zij, die terstond ondersteuning behoefden, die voort durend ontvangen. De staatscommissie, welke een onderzoek instelde naar de oorzaak van 't vergaan van den ramm. Adder gaf o. a. als haar meening in haar breedvoerig rapport te kennen, dat een kustwacht door haar onont heerlijk wordt geacht en dat zij meent te moeten aanbevelende organi satie van een geheel stelsel van kustbewaking. Naar aanleiding van deze behartigings- waardige wenken, vestigt de heer Jules Van Hasselt uit Kampen de aandacht op de kustwachten in Amerika, die daar langs de geheele kust worden aangetroffen, en welke geregeld patrouille houden. De ver schillende reddingsstations zijn daar onderling door den telegraaf of de telephoon verbonden, zoodat zonder eenig tijdverlies hoegenaamd hulp ingeroepen kan worden. In 't afge- loopen dienstjaar kwamen in de na bijheid van Amerika's kust slechts 12 menschen in de golven om. Terschelling, 8 December. Op het Bon-rif is gestrand de Eng. stoomboot >Marna," kapt. M9. Louid, van Libau, met garst en slippers naar Antwerpen. Nog vijf man en de kapt. bevinden zich aan boord; elf man redden zich met hun eigen boot. De reddingsboot is uitgegaan om hulp te verleenen. Terschelling, 8 December. De drie personen, welke zich nog aan boord van de Northern Chief" bevonden, hebben met hun eigen boot het schip verlaten, maar zijn niet gevonden. In een manufactuurwinkel te Amsterdam kwam onlangs een vrouw met een kindje op den arm om eenige goederen te koopen. Zij kocht niets, doch toen zij heenging bemerkte de winkelier dat onder de rokjes van het kind eenige goederen waren verborgen, Bij haar aanhou ding verontschuldigde de vrouw zich met de bewering dat de goederen aan hare parapluie waren blijven han gen. Daarmee nam de politie echter geen genoegen. Tot onze smartelijke verwon dering, zegt de Amersf. Ct., heeft de minister van koloniën, die Maandag (4 Dec.) het jongst Atchin-telegram bekend maakte, toen niet getelegrap- heerd het daarin vermeld sneuvelen van kapitein Botter, aan diens te Amersfoort wonenden broeder, den heer J. C. Botter, gep. Oostindisch hoofdambtenaar, die dit overigden Dinsdag uit dagbladen heeft vernomen. Een paar echtelieden te Barne- veld wachtte de vorige week een onaangename verrassing. Hun werd een zoontje geboren, wiens dood zij geenszins betreuren. Het kind n.1. had twee halve armen en van de onderste ledematen miste het rechts den voet en links het onderbeen tot aan de knie. Door den kantonrechter te Oostburg zijn twee gemeenteraads leden van Aardenburg en Ede beboet wegens openbare dronken schap. Vooral in den laatsten tijd nemen vele jonge lieden dienst bij het korps genietroepen, wellicht ten gevolge van gebrek aan werk, zoodat er op dit oogenblik 305 vrijwilligers zijn bij gemeld korps. Bij het instorten eener muur van de nieuw te bouwen R. C. kerk te Vugt, (Noordbrabant) zijn on middellijk 6 personen gedood en 4 zwaar gekwetstvan de vier laatsten zijn later nog twee personen aan de gevolgen overleden. Men hoopt de beide anderen nog in het leven te houden. De waarneming van den over gang van Venus voorbij de zon heeft hier te lande door de bewolkte lucht weinig kunnen opleveren. Te Londen, Madrid en Parijs (waar men groote toebereidselen gemaakt had) en op andere Europeesche plaat sen werd het merkwaardige verschijn sel van Venus' overgang voorbij de zon, dat er gedeeltelijk te zien zou zijn, door het bewolkte weder ook niet of zeer gebrekkig waarge nomen. Maar in de Vereenigde Staten was het verschijnsel zeer goed te zien, en honderden photographiën werden er van genomen te New-York te Was hington, maar vooral ook op Florida, waar men aanhoudend photogra- De waarnemingen te Kaapstad en te Durban werden door goed weder begunstigd en ook omtrent die op Madagascar, in West-Indië en Austra lië heeft men goede verwachtingen. Te Philadelphia is een bende lijkroovers gevat, in wier bezit zes gestolen lijken gevonden werden, die zg aan verschillende geneeskundigen en aan de medische faculteit der hooge- school wilden leveren. Een onderzoek bracht aan het licht dat deze dieven een der kerkhoven voor een groot gedeelte ledig gestolen hebben. Een paar dagbladreporters zjjn de schuldigen op het spoor ge komen en hebben als vrijwillige po litieagenten medegewerkt tot hun ge vangenneming. De misdaad heeft na tuurlijk in de geheele stad groote verontwaardiging verwekt. In de Londensche wijk Ayde Park is een dame door het instor ten van een balkon gevallen en aan de gevolgen overleden. Het balkon was vermolmd, maar niemand had dit tot dusver bemerkt. De huizen schijnen daar in dit opzicht veel te wenschen over te latenwant bij de lijkschouwing verklaarde de coroner, dat hem in deü laatsten tijd vele an- pere ongelukken door het instorten van balkons waren voorgekomen. Op den militairen gouverneur van Achter-Baikal in Siberië is, vol gens de Irkoutscher Sibirskaja Gaseta, dezer dagen een revolverschot gelost, dat hem in den buik trof. De mis dadige is een schoon 18-jarig meisje, dat tot de nihilisten behoort. Juist toen zij het wapen tegen zichzelf gekeerd had, werd zij door een gen darme gegrepen. De krijgsraad heeft haar onmiddellijk ter dood, door mid del van den strop, veroordeeld. Een nieuwe brand in Londen is zeer ernstig geweest. Sinds den brand in Tooleystreet van 20 jaar geleden heeft zulk een brand in Londen niet gewoed. Hij brak uit in een blok tusschen Londen Wall, Addlestreet, Philip-lane en Wood- street. In de groote pakhuizen van Forter, Porter Co., handelaars in shawls, mantels, linten enz., werd de brand het eerst 's nachts ontdekt door een voorbijgaand politieagent. Binnen enkele minuten was een stoomspuit op de plaats, maar reeds waren de vlammen meester in het pakhuis. Naar alle aeelen der stad werd om hulp geseind en binnen 40 minuten stonden 30 stoomspuiten bij het brandend gebouw, waarvan toen het dak ineenstortte. De opschietende vlammen, werden mijlen ver gezien. Niettegenstaande de sterke wind de vlammen afdreef van de kantoren en pakhuizen der firma Peter Rylands Co. (general ware housemen) en van Silver en Fleming, fabrikanten en importeurs van articles de luxe, werden al deze groote gebouwen een prooi der vlammen. De sterke 3- en 2-steens muren tusschen de huizen hielden den brand lang tegen, maar door de daken vatten ze vlam. Het huis van de firma SargoodButler and Nichel, met enkele anderen, worden nu aangetast. Opmerkelijk is, dat de Curriers Hall, (de beurs van het looiersgilde) ofschoon tusschen de gebouwen der heeren Rylands ingesloten, geheel ontsnapte. Ook het dak was brand vrij. De muren waren zeer dik en aan het dak was extra zorg besteed, die nu rijk beloond werd. Men heeft te Aberdeen weer herhaalde proeven genomen met het uitgieten van olie op de golven om ze te doen bedaren. De uitkomst van die proeven is, dat het middel met vrucht gebruikt kan worden om kleine vaartuigen bij stormachtig weder de haven veilig te doen bin nenkomen, maar dat het bij groote schepen de gewenschte uitwerking mist. Een welbekend heer in Berlijn die, ofschoon hg ernstige vaderplich ten te vervullen heeft, toch nog jeug dig bloed in zijn aderen voelt en menige gelante kennismaking aan knoopt, vervolgde dezer dagen des avonds een dame, wier dichte voile hem belette hare gelaatstrekken te herkennen. Hij spreekt haar aan, biedt haar zijn geleide aan, doch 't antwoord luidt, zacht fluisterend Getrouwde mannen durf ik niet vertrouwenSnel trekt onze vriend zijn trouwring van den vinger en verbergt dien in zijn vestzak. »Ge vergist u, mejuffrouw, zegt hij daarop ik ben ongetrouwd!" »Zoo ant woordt de dame, dat wist ik niet, en terwijl zij haar sluier opslaat, ziet hij't gelaat zijner eigen schoon moeder. Proces Peltzer. In het Peltzer-proces is men in de laatste dagen na de uit voerige besprekingen van het huise lijk leven der Bernays en de ver houding van Mevr. Bernays tot Ar- mand Peltzer, die het bijna deden schijnen alsof daarin het voornaamste tot de hoofdzaak, den moord en de omstandigheden waarin die gepleegd werd. Het gerecht heeft zooals men weet een bezoek gebracht aan het huis Rue de la Loi, en de gerechtelijke geneeskundige hebben hunne bevin dingen omtrent den toestand waarin het lijk gevonden werd medegedeeld. Maar onder de getuigen, die door de vereeniging werden opgeroepen, is ook Dr. Guillery, een bekend ge neesheer, die op alle punten de uit spraak der gerechtelijke geneeskun digen tegenspreekt en o. a. beweert, dat wat zij voor den indruk van Armand's voet in de bloedvlek hielden, door een knie daarin was gemaakt nl. die van Léon, toen hij naast het lijk neerknielde. Dr. Schoenveld is het hierin met hem eens. Dr. Guillery legde, naar men be richt, zijn getuigenis af op zeer humo ristische wijze, hg maakte herhaaldelijk het publiek en het hof aan het lachen, en Léon Peltzer, die zeer goedlachs schijnt te zijn en altijd pret heeft als er iets grappigs wt rdt gezegd, stemde van harte in met de alge- meene vroolijkheid. De gerechtelijke geneeskundigen, die niet tegenwoordig waren bij Dr. Guillery's verhoor, blijven bij hun verklaringen, di°> lijnrecht met de zijne in strijd zijn. Ook de vader van Mevr. Bernays, de heer Pecher, was onder de gehoor de getuigen. Hg trachtte te bewijzen, dat er een toeleg bestond om zijn dochter krankzinnig te maken; zijd wijze van optreden maakte over het geheel een ongunstigen indruk. INGEZONDEN. Aan de Redaotie van het Vliegend Blaadje te Helder wordt beleefd plaats ruimte verzocht voor onderstaande re gelen. M. M. Met het oog op het vele wat er in den laatsten tijd, ook ter dezer plaatse wordt gedaan, tot verlichting van den nood van weduwen, rees bij steller dezes de vraag, zon er geen uitzicht bestaan, tot het nemen van maatregelen om het lot van onze vrouwen en kinderen te verzaoh- ten bij ons overlijden. Wel is waar, zijn de meeste huisgezinnen reeds verzekerd in een of meer uitkeerings- fondsen bij overlijden; in den regel, de man voor een hooger bedrag dan de overige huisgenooten, opdat zijn weduwe niet da delijk hulpbehoevend zal zijn. Maar hij, die goed uit zijn óogen ziet en de zaken nagaat, weet ook welk een opoffering het kost, die wekelijks terugkeerende uitgaven, tegenover de voordeelen welke de weduwe bij zijn overlijden geniet. Hij weet, dat die maar al te gering en spoedig opgeteerd zullen zijn. Nu wordt, wat zeer toe te juichen is, door de meesten, zoo niet allen corporatiën in deze gameente en elders veel, zeer veel gedaan tot leniging vn« dien nood, a. a. door het geven van voordrachten, zang- of tooneeluitvoeringenmaar hoe gaat dit in den regel; bij het treffen van een groote ramp of plotseling ongeluk, dat ter algemeene kennis komt; maar de velen, die daar ongemerkt achterblijven, die hun nood met zich in het graf voèren, op dezulken is ons oog meer gevestigd. Nu zal door sommigen gezegd worden misplaatst eerge voel, zoo niet erger; ik voor mij zeg, niet te wenschen, dat zulk eergevoel de wereld uit is; zou het niet troostrijker zijn, als wij bij ons leven, zooveel als in ons vermogen is, voor de onzen zorgden, dan dat wij die zorg op anderen laten aan komen. Welaan dan mannen, vaders en moeders, slaan wij zelf de handen aan c n ploeg en bearbeiden wij zelf den grono, waar wij eendrachtelijk in kunnen zaaien, opdat onze weduwen en kinderen de vruchten er van genieten. Maar, hoor ik vragen, is er grond om te bearbeidenP Ja; die is er; maar wil men daar vruchten van genieten, dan iB daartoe noodig: „eendracht zonder vooroor deel of bijoogmerk." Zie hier dan eenige gegevens daartoe. Het zijn opgaven, op mijn verzoek welwil lend toegezonden door vier administrateurs, elk van een afzonderlijk fonds in deze ge meente, (waarvoor ik dien heeren hier mijnen oprechten dank betuig). Die opgaveu geven aan, op hoeveel ge huwde mannen (leden van hun fonds) er gemiddeld per jaar een weduwe komt door overlijden van het mannelijk lid. Volgens de le, ged. 15 jaar, 1 op 109 mann. 2e, 6 1 100 3e, 8 1 61 4e, 11* 1 157 Nemen wij de laatste opgave niet in aan merking, dan geven de drie eerste te zamen 1 weduwe op 90 mannen; maar zeggen wij, ook dat getal mannen is te groot; dus stellen wij het cijfer op 70, dan nog zou men met 70 man door gemiddeld 26 cents in de week te storten, na één jaar gestort te hebben, die weduwe, gedurende den tijd van 10 achtereenvolgende jaren, een jaar- lijksche uitkeering doen van flOé, dus in de 10 jaren f1040 (zegge duizend en veertig gulden.) Hij, die zijn contributie verdubbelt, zou van zelf op een evenredige uitkeering recht hebben. Nu betwijfel ik niet of velen zullen met mij eens zijn, dat onze weduwen (ten minste in de eerste 10 jaren) niet van allen onderstand ontbloot zullen zijn, te meer daar hare kinderen dan 10 jaar ouder zuilen zijn en wellicht de moeder kunnen vergoeden wat zij alsdan als weduwe missen moet; terwijl -I3 het in de praktijk bewaarheid wordt, dat het aangegeven sterftecijfer van bovengenoemde heeren opgaat, dan zal de kas van zelf vele baten rijker zijn, te meer

Vliegend blaadje : nieuws- en advertentiebode voor Den Helder | 1882 | | pagina 1