'T VLIEGEND BLAADJE. KLEINE COURANT VOOR HELDER. NIEOWEDIEP EN TEXEL No. 1026. Vrijdag 15 December 1882. Tiende Jaargang. Verschijnt Dinsdag- en Vrijdagmiddag. Kalender der Week. Atoonnement per 3 maanden binnen de gemeente 50 Cent. >8 franco per post75 Afzonderlijke nnmmers2 Uitgevers: BERKHOUT <fc Co. te Helder. Birau: SPOORSTRAAT ei ZUIDSTRAAT. Advertentlön van 1 tot 5 regels25 Cent. Elke regel meer5 Grootere letters worden naar plaatsruimte berekend. Advertentiën moeten uiterlijk des DINSDAGS- en VRIJDAGSMORGENS vóór 10 uur aan de Bureaux bezorgd zijn. DECEMBER, (Wintermaand), 31 dagen. Opkomst der Zon 8 n. 9 m. Ondergang 3 u. 44 m. Zondag 17 Maandag 18 Dinsdag 19 Woensdag 20 Donderdag 21 Vrijdag 22 Zaterdag 23 3e Advent. NIEUWSTIJDINGEN. HELDER, 15 Deo. 1882. In de zitting van den Gemeenteraad, jl. Dinsdag gehouden, zijn deze verordenin gen vastgesteld1. Tot het geven in tij delijk gebruik van terreinen, aan de gemeente toebehoorende, tot het opslaan van goederen, het houden van verkoopingena. aan de Achterbinnenhaven, voor eiken strekkenden metergrond wordt per drie maanden f 0,35 gevorderd; b. voor 't Westplein, f2,50 per dage. voor 't Molenplein f 5,per dag en d. voor het pleintje, nabij de Willems brug (aan den mond van 't Held. Kanaal) f 1,25 per dag. 2. Tot invordering der heffing onder sub 1 genoemd. 3. Tot heffing van havengelden op 't Held. Kanaal, waarin wordt bepaald, dat voor ieder schip, boven de 4 ton inhoud, moet worden be taald per maand f 1 voor onoverdekte en f 2 voor overdekte vaartuigen, alsmede f 1 voor hontvlotten. De jaarwedden der onder- Iwijzers en onderwijzeressen aan de gemeente- [soholen worden aldus geregelder zullen :3 klassen zijn, met jaarwedden van f600, f700 en f800. In de hoogste klasse kun nen alleen zij worden opgenomen, die de hoofdacte bezitten. Overeenkomstig de voorschriften van de onderwijswet wordt 't berhalings-onderwijs in deze gemeente alsnu geregeld, 't Zal strekken, zoowel tot uitbreiding als tot herhaling van 't vroeger geleerde, en deze vakken omvatten lezen, schrijven, rekenen, Ned. taal, aardrijkskun de en vrouwelijke handwerken. Er zullen zijn twee leerjaren. De leerlingen moeten bij hunne toelating minstens 12 jaar oud zijn. 't Onderwijs wordt gegeven op Maan dag, Dinsdag, Donderdag en Vrijdagavond van iedere week, voor de jongens van 79 en voor de meisjes van 5j7±. De school wordt gehouden in dc localen der gemeente school No. 7a. Tot directeur wordt benoemd de heer G. E. Kloosterhuis. Tot onder wijzer aan de gemeenteschool No. 6 wordt benoemd de heer J. C. Hennis, van Haar lem. Gratificatiën worden verleend aan eenige onderwijzers en aan de brugwachters en politie-diennren. Benoemd werden tot leden van 't bestuur van 't Weeshuis, me vrouw Jelgersma, Lastdrager en de heer W. J. Maalsteedtot leden van het Bur- gelijk Armbestuur de heer C. J. Verheyen C. J. van Hoolwerff; tot commissaris van 't ziekenhuis de heer H. Bitter; en tot leden der commissie van bijstand in zake de gemeentewerken, de beertn Tinkelenberg, "Vos, Maalsteed en Beukenkamp. Goed gekeurd werd het 2e suppletoir kohier van den hoofdelijken omslag ad f322,58. At.ngeb ouden tot de volgende zitting wer den a 't voorstel van B. en W. om het pontveer nabij de Keizerstraat te verpachten en b dat van den heer Vos, om op de aan geduide plaats een nieuwe brug over het Held. Kanaal te leggen. Naar aanleiding van een adres van de heeren C. M. Zur- muhlen, E. Larsen, W. C. M, van Bruggen en L. W. F. Oudenhoven, betreffende de pogingen tot stichting van een gebouw voor den vischafslag, werd besloten 1 om aan die heeren 't antwoord, van den minister van waterstaat ontvangen, mede te deelen, en 2 om aan cene Commissie van 8 leden op te dragen bij Z. Ex. den minister op 't toestaan van 't verzoek om afstand van de benoodigde gronden aan te dringen. Tot leden der bedoelde commissie werden be noemd de heeren van Gijn, Vos en Giltjes. Er wordt gelezen een schrijven uit Scheveningen, houdende aandrang om lief degaven af te staan en te verzamelen voor de 32 weduwen en 97 weezen, die bij den October-storm hunne verzorgers hebben verloren. De geruchtmakende zaak van het Egmonder oproer maakte Dins dag jl. een onderwerp van behandeling uit bij het gerechtshof te Amsterdam. Niet minder dan dertig beschuldigden moesten te dier zake op de bank der beschuldigden plaats nemen, die hen ternauwernood allen kon bevatten. De beschuldiging gold twee hoofd punten, vooreerst het vernielen met geweld en in samenrotting van eet waren (visch) en ten tweede feitelijke en gewelddadige wederstand door meer dan twintig gewapende per sonen tegen bedienende beambten, die handelen ter uitvoering van be velen van het openbaar gezag. Zondag en Maandag vóór Pinkster hadden zij namelijk het anders zoo vreedzame Egmond het tooneel doen worden van een oorlog op kleine schaal. Engelsche visschers (de Engelschen schijnen overal twist te stoken) hadden niet minder dan 30 kisten doode visch aan de Egmonders verkocht, meestal voor een weinig tabak of drank. Deze visch werd echter door de Egmon der visschers in zee geworpen en de los sing van verdere aangevoerde visch door hen belet. Toen zond de officier van justitie te Alkmaar een aantal rijks veldwachters, om een en ander te keer te gaan. Het gevolg was dat er twist ontstond, die in een hevig gevecht ontaardde, waarbij men met steenen wierp en enkelen zelfs met vuurwape nen streden. Sommige veldwachters ontvingen bloedende wonden of ernsti ge kneuzingen, hoewel de overwin ning toch ten slotte aan hunne zijde bleef. Tegen drie beschuldigden vroeg de advocaat-generaal een gevangenisstraf van 3 jaren, tegen twee beschuldig den een van 1 jaar, tegen vier een van 8 maanden, tegen drie een van 7 maanden en tegen zestien een van 6 maanden. Mr. de Haas, die voor 18 beschul digden optrad, verzocht een lichtere straf, gelijk ook de advocaat Helle gers, die voor de 12* overigen be schuldigden optrad. De gepens. vice-admiraal P. A. Yan Rees is in het Hbl. opgetreden om den goeden naam van wijlen Simon Yan der Aa te handhaven, die z. i. in het Adder-rapport is aangerand. Als kenmerkend voor het hoofdpunt, dat den overleden kommandant der Adder in dat rap port werd ten laste gelegd, ontleenen wij daaraan het volgende Tot goed verstand voor de onin- gewijden in marinèzaken een voor beeld uit mijn eigen loopbaan. »In 1869 werd ik benoemd tot kommandant van het ramtorenschip Prins Hendrik der Nederlanden. Ik had nog nooit een ramtorenschip of monitor gezien, en ik wist dat die bodem, al dadelijk na mijn overname van het kommandement, bestemd was om een reis naar Glasgow te maken. »Nu zullen de lezers van dit stuk wel willen gelooven, dat ik bij de marine juist niet bekend ben, als iemand die voor een klein geruchtje vervaard is. De geschiedenis van mijn marineleven i3 publiek eigen dom. Ik ben zoo vrij daarnaar te verwijzen. Toch vond ik het noodig voor het dilemma, waarvoor ik geplaatst was, naar den toenmaligen Minister van Marine te gaan, en hem te vragen, met het oog op mijn aan slaande reize naar Engeland, order te willen geven aan den aftredenden bevelhebber, die geheel met de nieuwe beweegkracht bekend was, met mij een dag op de reede van Texel rond te stoomen, opdat ik van hem de wetenschap zou kunnen overnemen en niet onvoorbereid naar zee be hoefde te gaan. En wat kreeg ik ten antwoord Maar kolonelHoe kunt gij zoo iets vragen Ik ont raad u ten sterkste, bij uw voor ganger in de leer te gaan. Iedereen zou zeggenYan Rees durft de zaak alleen niet aan." »Ik berustte, ging met het schip waarmee ik nooit gemanoeuvreerd had naar zee, en ben er gekomen, en niet door mijn eersten officier, want die was te gelijk met mij ge plaatst en de zaak was voor hem zoo nieuw als voor mij. »Neen, honderdmaal neen Zulke voorzichtige zeeofficieren als de com missie verlangt, zouden hiermede niet gediend zijn Ten aanzien van het argument betreffende den loods antwoordt voorts de admiraal: »De eene loods is wat beter dan de andere, maar alle in dienst zijnde loodsen zijn, of moeten althans goed zijn. Uit het rapport blijkt niet, dat de loods van de Adder ongeschikt was. Hij had bovendien zijn dienst verricht door den monitor uit IJmuiden te loodsen. In zee houdt de werkkring van den loods op en is de kommandant verant woordelijk. Dat de loods niet ge admitteerd was voor de Hellevoetsche gaten, doet hier niets afdaardoor is de Adder niet vergaan wel door onzeewaardigheid in volle zee op het terrein van den bevelvoerder." Men deelt mede dat de wed. van den loods Duinker, op aanvrage, oogenblikkelijke ondersteuning door het centraal comité in zake de Adder verleend is. Die hulp is echter niet meer aangevraagd, omdat daaraan voorhands geen behoefte meer be stond, daar genoemde weduwe zoo wel door nog toekomend traktement van wijlen haren echtgenoot als door toegekend rijkspensioen, uitkeering in ééns en jaarlijkschen onderstand door het fonds loodswezen, voldoende geholpen werd. In verband met het zoeken naar de nog steeds vermiste negentien pas sagiers en schepeliugen v/d Koning der Nederlanden," heeft de Java-Bode opgemerkt, dat een tot de Chagosgroep behoorend eiland, »Legour," nog ge heel onbezocht bleef. Dit heeft eeni ge bladen aanleiding gegeven te vra gen of het mogelijk zou zijn, dat ook dit eiland nog werd aangedaan door een onzer marine- of particuliere stoombooten We mogen vertrouwen dat de Regeering of particuliere maat schappijen den wenk niet in den wind geslagen hebben of zullen slaan. De justitie te Rotterdam zoekt nog altjjd naar de voorwerpen, die juffrouw Struik den zoon des heeren Bosch uit de handen heeft gerukt. Ook bij een kruier te Amsterdam is huiszoeking gedaan, zonder resul taat. Omtrent de huiszoeking bij den kruier v. d. P., op de Prinsengracht, deelt men nader mede, dat gewich tige papierende millioenen-j uffrou w rakende, bij hem gevonden zijn. Men kwam tevens tot de wetenschap, dat bij dien kruier een koffer is ge borgen geweest, waarin vele zaken van waarde waren, en door hem naar elders werd verzonden. Naar dien koffer wordt thans onderzoek ge daan. Dezer dagen overleed te Amster dam een nog al bekende bedelaar, die daar hij geen armen meer had en er steeds erg armoedig uitzag, bij velen het medelijden opwekte. Daar hij geen familiebetrekkingen schijnt gehad te hebben, ruimde men zijn boeltje op en vond in een der hoekjes bijna vier duizend gulden aan geld. Ingevolge de bepalingen van raadsbesluit is door B. en W. van Am sterdam aan de heeren P. Hoorn en E. Lazare, voorloopig voor den tijd van twee jaar, vergunning verleend tot het plaatsen van cabinets d'aisanx et de toilette op den Dam, het Rem- brandtsplein en op de Stadhouders kade bij het Yondelpark. Deze in richtingen van openbaar nut zullen in smaakvolle chaletstijl worden op getrokken, met afzonderlijke ingangen voor dames en heeren. Behalve de privaten zijn er toiletkamertjes, waar men voor een luttele vergoeding zich kan opfrisschen en een juist voor eens geschikt stukje zeep en een handdoek ter beschikking heeft. Aan de inrichting der privaten wordt de meeste zorg besteed, opdat ze in derdaad zullen zijn inodores. Elk huisje neemt een ruimte in van 33 vierk. meter. De concessionarissen hopen ze tegen 1 April e. k. te kunnen openstellen. De uitkomsten der ex ploitatie zullen vermoedelijk doen zien dat ze noodig waren. Den 7en Dec. 1.1. werd de po litie door K., wonende in de 2eSpaarn- dammerstraat, te Amsterdam, in ken nis gesteld van een aanbod tót het koopen van kippenvoer," hem den vorigen dag door twee jongelieden ge daan. Op zijn toestemmend antwoord waren hem twee zakken gerst gebracht, die voorloopig in een bij zijne woning staande ongebruikte vigilant waren geborgen, maar waarvan de herkomst hem, om de goede qnaliteit, verdacht voorkwam. Daar de verkoopers heden om geld zouden komen, verborgen twee re chercheurs zich in zijn huis. K. had echter, terwijl men in afwachting was, de onvoorzichtigheid met een voorbij komend politieagent een gesprek te voeren, dat door de aankomenden spoedig bemerkt werd, die zich met allen spoed, achter de woning van K. om, langs den Westerdoksdijk uit de voeten te maken. Den volgenden dag echter werd de poging tot verkrijging van geld, in gezelschap van een derden persoon, wien men een aandeel in de winst beloofd had, hervat, en de politie, weder tijdig gewaarschuwd, maar nu in een ledigstaand rijtuig op de straat verscholen, vatte er twee. De derde koos het hazenpad, maar werd, als bij de politie bekend, op de Willem straat gevat. Uit het verhoor bleek, dat de zak ken gerst afkomstig waren van een pakhuis in de Haarlemmer Houttuinen bij den heer L. tot berging van grut terswaren in gebruik. De zakken waren door een 22jarig bediende al daar aan beschuldigden afgegeven. Deze, ondervraagd zijnde, bekende deze en nog meerdere diefstallen, o. a. van 25 zak haver, boonen, enz., al hetwelk geschiedde op aandrang van een oud man, neef van den bestolene en eveneens in het pakhuis werkzaam. Ook deze bekende ten laatste zijne medeplichtigheid en zijn aandeel in de voor het gestolene ontvangen gelden. Door de flinke handelwijze van K. werd dus aan een reeks diefstallen een einde gemaakt. Naar wij vernemen is het bedrag van het gestolene ongeveer f2000. Twee boerenknechts van den landbouwer N., te Westenholte, na men Maandagavond een pot doove- kolen mede om hun slaapvertrek te verwarmen, met het gevolg dat men den volgenden morgen een hunner dood en den anderen bewusteloos vond. Zaterdagmorgen vond een boer, die van Hergenrath naar Aken wan delde, in de nabijheid van Grund- haus een kaf, waaruit bloed vloeide. Dit trok zijn opmerkzaamheid en terstond onderzocht hij het voertuig, waarin bij een man vond uitgestrekt, wiens hoofd een menigte wonden vertoonde en die nog zacht steunde. Snel besloten nam hij de kar mede naar Aken, en gaf haar daar aan het bureau van politie over. Het ongelukkige slachtoffer had geen geld bij zich en was waarschijnlijk ook van zijn horloge beroofd, daar het bandje nog aanwezig was. Men vermoed den dader op het spoor te zijn. In een dorpje bij Lippstadt in Duitschland is het volgende ontzet tende geval voorgekomen. Een grondbezitter, die een aardig bedrag voor verkocht hout ontvangen had, sloot bij zgn thuiskomst zijn ont vangst in een kast en ging daaron naar de herberg, om onder een as bier van de vermoeienissen des daags uit te rusten, terwijl hij zijn twee zoontjes van 7 en 9 jaar thuis liet. Kort nadat de vader vertrokken was, kwam in het vertrek, waarin de 2 jongens zich bevonden, met een vree- selijk gebrul en een bijl gewapend, een man binnen, wiens gezicht geheel zwart gemaakt en zelfs geheel in een dierenhuid gewikkeld was. Hij ver telde den jongens, dat hij de rechte duivel was en hen mede zou nemen, zoo zij niet zeiden, waar hun vader het geld geborgen had. Zij wezen hem de kast aau en verborgen zich in het aangrenzend vertrek. De jong ste, wien de wijze van openmaken der kast verdacht voorkwam, daar hij meende dat een duivel het zonder breekijzer wel zou kunnen, wees zijn broeder op het geweer huns vaders, die het van de wand nam en het onmiddellijk op den duivel afschoot, welke levenloos ter aarde stortte. Th?.ns bleek dat het de vader zelf was, die 't noodig gevonden had zichzelven te bestelen, teneinde uitstel

Vliegend blaadje : nieuws- en advertentiebode voor Den Helder | 1882 | | pagina 1