'T VLIEGEND BLAADJE. KLEINE COURANT VOOR HELDER. NIEUWED1EP EN TEXEL No. 1032. Vrijdag 5 Januari 1883. Elfde Jaargang. Verschijnt Dinsdag- en Vrijdagmiddag'. Kalender der Week. Abonnement per 3 maanden binnen de gemeente 50 Cent. 3 franco per post75 Afzonderlijke nnmmers2 Uitgevers: BERKHOUT Co. te Helder. Buream: SPOORSTRAAT es ZUID8TRAAT. Ad.vertentlöii van 1 tot 5 regels .25 Cent. Elke regel meer5 Grootere letters worden naar plaatsruimte berekend. Ad verten tiën moeten uiterlijk des DINSDAGS- en VRIJDAGSMORGENS vóór 10 uur aan de Bureaux bezorgd zijn. JANUARI, (Louwmaand), 31 dagen. Opkomst der Zon 8 u. lln, Ondergang 4 u. 3 m. Zondag 7 Maandag 8 Koppermaandag. Dinsdag 9 Nieuwe Maan. Woensdag 10 Donderdag 11 Vrijdag 13 Zaterdag 13 NIEUWSTIJDINGEN. HELDER, 5 Jan. 1883. De heer P. G. Appelboom, 011- onderwijzer aan de Normaalschool alhier, is benoemd tot hoofd der gemeentetchool te Akersloot. Volgens bij het dep. van marine ontvangen bericht, is Zr. Mr. schroef- stoomschip Leeuwarden, kommandant van Woclderen, na 81 dagen reis via de Kaap 'In Indië aangekomen. In het afgeloopen jaar hebben te Amsterdam plaats gehad 484 schoorsteenbranden, 518 kleine en 8 groote binnenbranden, 15 kleine en 5 groote uitslaande branden, 5 scheeps branden en 14 buitengewone branden, terwijl de brandweer door 485 ge ruchten uitgeroepen werd. Bg het departement van kolo niën is het navolgende telegram van den gouverneur-generaal van Neder- laudsch-Indië, van 2 dezer, ontvangen Op 29 Dec. werd in Atjeh een trans port door talrijke benden aangevallen. Van Atjehsche zijde gewaarschuwd, had de militaire commandant af doende maatregelen genomen. Met grooten moed tastten onze troepen den overmachtigen vijand aan, die op de vlucht sloeg, 18 dooden in onze handen latende, Aan onze zgde sneuvelde 1 mindere militair en werden 22 mindere militairen en 2 dwang arbeiders gewond. De vervolging wordt voortgezet. Naar de Amst. verneemt, heeft een der grootste bankiersfirma's te Amsterdam eenige dagen geleden den ontvanger der zegelrechten reeds doen sommeeren tot levering van plak- zegels, en hebben eenige andere ban kiers aldaar thans bij deurwaarders- exploit opnieuw tegen den plakzegel- nood geprotesteerd en den minister aansprakelijk gesteld voor alle door bun te lijden nadeelen. Naar men verneemt, zullen HH. MM. de Koning en de Koningin in de maand Mei a. s. opnieuw een be zoek aan Engeland brengen. Gedurende het 4de kwartaal van 1882 zijn van Amsterdam naar New-York vertrokken 2386 land verhuizers. Zaterdagavond werd te Amster dam een werkman in de Passeerder- dwarsstraat door een zijner kameraden gewekt, om in de aangrenzende her berg het werkloon te komen afrekenen. De ander schoot, nog half in den slaap, een kleedingstuk aan, dwaalde de straat uit, viel in de Looiersgracht en verdronk. Nieuwjaarsavond ongeveer kwart voor vijf ure brak een hevige brand uit in de perceelen 57 en 59 op den Nieuwendgk bg de Raamskooi te Amsterdam, waarin de magazijnen zijn van de heeren Merkelbach Co. In een dezer was gevestigd de Central Bazar en in 't andere waren model stoom- en electrische machines, tooverlantarens en vuurwerk. De brand is ontstaan door een ontploffing van vuurwerk, hetgeen een zeer he- vigen knal gaf. Beide perceelen zgn nagenoeg uitgebrand. Volgens het N. v. d. D. is de brand ontstaan door den moedwil van een knaap, die een voetzoeker, z. g. rotje" had gekocht, dien aan stak en brandend over de toonbank wierp. Daar de brandende voetzoeker in een kist met vuurwerk terechtkwam, stond in een oogwenk niet slechts de winkel in lichtelaaie, maar schier tegelijkertijd, door de trekking, ook het aangrenzende magazijn. De be woners moesten allen de vlucht nemen naar boven, waar zij, man, vrouw, vijf kinderen, de moeder van den heer Merkelbach, een zwaarlijvige 77jarige dame, en twee dienstboden, met levensgevaar, door een zeer nauw dakvenster, over de daken bg de buren een toevlucht vonden. Onbeschermde vrouwen." Een neringdoend burger te Amsterdam, wiens jonge vrouw, wanneer zij uit ging, telkens en telkens op de straat werd lastig gevallen (nageloopen en op vuile praatjes onthaald) door een bekend liederlijk sujet hier ter stede, vervoegde zich bij de politie. Deze stond hem niet alleen met de meeste welwillendheid te woord, maar de com missaris (bureau Leidscheplein) ont bood den aanrander die vaste klanten" loopen zoo langzamerhand in het oog op het bureau en las hem daar in tegenwoordigheid van den man en diens echtgenoot, zóó geducht de les, dat hij vooreerst zijn vaardigheden" wel laten zal. We beleven het nu mogelijk óók nog wel dat maar dan behoort de burgerij ook geregeld aan te geven op de lastigste personen zeker vast toezicht wordt uitgeoefend en althans belet, dat ze betrekkingen bekleeden, waarin ze schaden kunnen. Dat is beter dan wanneer, zooals met het bovenbedoeld individu dezer dagen op den Dam het geval was, de vrou wen zich recht verschaffen. Een com plotje van een kleine dertigschoo- nen heeft daar namelijk, onbeschermd en wel, te zamen hem ongenadig af gerost. Een der lezers van het N. v. d. D. zendt het de volgende, door hem waargenomen bijzonderheden omtrent de weersgesteldheid in 1882. Zeer schoon 84 dagen. Goed weer 118 dagen. Regen 107 dagen. Betrok ken, waardoor soms regen of mist ontstond, 56 dagen. Dinsdagochtend is uit het IJ voor Amsterdam opgehaald het lijk eener onbekende vrouw van middel baren leeftijd. Naar de kleeding te oordeelen is het een Duitsche, die waarschijnlijk deel uitgemaakt heeft van een partij landverhuizers. De werkzaamheden tot verbin ding van de Voorzaan met het Noord- zee-kanaal vorderen goed. De per ceelen, die door de gemeente Zaandam van verschillende eigenaars moesten worden aangekocht voor vergraving, zgn thans alle reeds gemeente-eigen- dom. Men verwacht, dat de nieuwe doorvaart, die reeds met 1 Mei a. s. moet gereed zgn, tijdig in orde zal komen. Het Hbl. bevat een bericht uit Scheveningen van 2 Januari. De werklieden aan de scheeps timmerwerven hebben heden hun ar beid gestaakt, naar aanleiding van een loonsverlaging. Uit Rotterdam wordt gemeld: De beschuldigde Consenheim, thans voorloopig te Rotterdam in arrest, in de zaak der »millioenenenjuffrouw" heeft, toen hem bekend was dat hij naar de rechtbank verwezen was, gepoogd zich het leven te benemen. Een Hagenaar, die Oudejaars avond een Flobertgeweer in orde maakte, kreeg door het ontbranden van een patroon een kogeltje in den buik, dat uit zijn rug te voorschijn kwam. Voor zijn leven wordt niet gevreesd. Te Oss hebben twee nog jeug dige personen den avond van den tweeden Kerstdag een boer op den eenzamen weg opg ^'icht, hem on verhoeds aangevallen en niet minder dan 20 a 25 messteken en sneden toegebracht, zoodat hij voor dood is blijven liggen. Beiden zijn in hech tenis genomen. Een treurig uiteinde was Ou dejaarsavond aan een jong paar in Den Haag beschoren. Op de Groote Markt struikelde een jonkman, iu zijn val zijne gezellin medeslepende, juist op 't oogenblik dat een tweespan in hun nabijheid was, dat beiden over reed. Den jongeling werden dien tengevolge beide beenen gebroken, terwijl ook het meisje werd gewond. Te Meertelhoven, in Noord- Brabant, is dezer dagen een vrouw overleden, in den ouderdom van 101 jaar. Amerika kan zich beroemen op een gemiddeld aantal van 150 fail lissementen p e r w e e k. In de 1ste week van de vorige maaud hadden er zelfs 190 plaats Gambetta zal op Staatskosten begraven worden. In Frankrijk heeft zijn dood een diepen indruk gemaakt, De National Zeitung zegt in een artikel over Gambetta: Duitschland heeft een grooten vij and verloren, bij wiens lijk wij naar billijkheid den degen laten nederdalen. In zijne oppositie jegens ons was hij geen fanaticus. Hoe weinig hij Duitschland haatte, heeft hij getoond door Duitschers naar zijne omgeving te trekken en zgn natuurlijken zoon in Duitschland te doen opvoeden. Maar hij wist dat zijn roem en zijne toekomst waren samengewrocht met den revanchekrgg tegen Duitschland, en al zijne krachten waren dan ook op de voorbereiding van dien strijd gericht. Voor den Europeeschen vrede was Gambetta een blijvend ge vaar, en de dood van den Franschen staatsman is in de jaarwisseling van 188283 een groot historisch feit. Ten gevolge van een huislijken twist had een meisje te Luttré de ouderlijke woning verlaten, zonder iets van zich te doen hooren. Eenige da gen geleden werd uit eene naburige vaart het lijk van een vrouw opge haald. De vader van het verdwenen meisje verklaarde eerst zijne dochter niet in het lijk te herkennen, doch toen zijne twee zoons, de broeders van het meisje, zeiden overtuigd te zijn dat het hunne zuster was, liet de vader zich hierdoor meesleepen en zeide ook, dat het zijne dochter was. Onder een grooten toeloop werd de ongelukkige begraven. In den avond van de begrafenis, toen de geheele familie aau tafel was gezeten, hoorde men een groot rumoer op straatop hetzelfde oogenblik ging de deur open en trad de ver dwenen dochter biunen, gevolgd door een menigte buren en inwoners van Luttré. Men kon zich den schrik der familie voorstellen de moeder wilde eerst hare dochter,die zij dood waande, niet herkennen. Het meisje had eerst van hare be grafenis gehoord, toen zij in den trein stapte om weer huiswaarts te keeren. Ook de opschudding onder de werklieden was groot, toen zij de gene in den waggon zagen komen, die zij des morgens begraven hadden. Wie de persoon is, die men begra ven heeft, is nog niet ontdekt. Uit Genève wordt van Zondag omtrent de overstroomingen nader het volgende aan de Daily News" gemeld Yan alle kanten komen er berich ten omtrent verwoestingen, door de regenvlagen in de afgeloopen week veroorzaakt. De Val de Travers (kanton Neufchatel) is in een uitge strekt meer veranderd. De gemeen schap tusschen de dorpen wordt on derhouden door middel van bootjes. De Aar, Arve, Rijn, Rhöne, kortom genoeg alle rivieren zijn buiten hare oevers getreden en hebben een nog onberekenbare schade en nood teweeggebracht. Verschillende val leien in Grauwbunderland zijn ge teisterd door herhaalde sneeuwvallen. Door het afbrokkelen van rotsgronden en het nederstorten van sneeuwber gen was de dienst op den St. Got- hard-spoorweg gestremd. Bij het wegspoelen van grond is de Simplon'- spoorweg hij Sierre over een lengte van een kilometer vernield de dienst aldaar zal minstens 14 dagen moeten stilstaan. Een aantal wegen in het geheele land zijn onbegaanbaar overal zij n er bruggen zwaar bescha digd. Wanneer het nog een dag zoo voortgaat, zal alle handel en verkeer onmogelijk zijn. Mannheim, 3 Januari. Gisteren namiddag is een groote schuit op de terugvaart uit Oppau (alwaar men levensmiddelen had gebracht voor de noodlijdenden door overstroomingen) op eenige boomen gestooten en ver gaan. Van de veertig aan boord zijnde personen zijn er slechts twaalf Berlijn, 3 Januari. De laatste bijzonderheden van den Boven-Rijn schilderen de verschrikkelijkste ver woestingen door de overstroomingen verscheidene dorpen zgn vernield en verlaten. Inden afgeloopen nacht werd overal bij fakkellicht door pioniers, ondersteund door de bevolking, aan de versterking der dijken gewerkt, meestal echter tevergeefs. Volgens een lang niet overdreven raming zijn thans reeds meer dan duizend boerderijen ver woest en tot dusver circa 100 menschen gedood. Daarbij houdt de regen aan en blijven de rivieren wassen. Boven dien beerscht hedennacht boven het geheele overstroomde landschap een geweldige orkaan, waardoor tallooze huizen instortten. Bij Oppau zgn, volgens nadere berichten, 28 personen verdronkenhet dorp Friesenheim be staat niet meerhet is totaal verwoest. Niet een huis bleef staan. De nood is op zijn hoogst gestegen. Ontzet tend is het lijden der zwaar beproef de ingezetenen. En naar uit Keulen wordt geseind, is de Rgn hedenmorgen te 10 uren opnieuw gaan wassen, zoodat men nieuwe ellende wacht. Een geestigheid van spitsboeven. Een winkelier in de Frankforterstras- se te Berlijn bemerkte Nieuwjaars morgen bij het openen van zijn winkel, dat er 's nachts dieven in huis geweest waren, en dat de lade van de toon bank was opengebroken. Gelukkig waren er slechts 5 markstukken in geweest, en daar de dieven waar schijnlijk teleurgesteld waren wegens de kleine vondst, had men een briefje in de kas gelegd van den volgenden inhoud: Gelukkig nieuwjaar! Wanneer de buit grooter geweest was, zouden wij u een mooierën nieuwjaarswensch gezonden hebben nu is er geen geld genoeg voor." Dat de winkelier dezen wensch voor voldoende bield behoeft geen twijfel. Eenige dagen geleden hebben couranten mededeeling gedaan van de heldhaftige en opofferende pogingen, betoond bij de ge lukkig geslaagde redding van zes schip breukelingen van bet stoomschip „Mama," in de Terscbellinger gronden gebleven. Niets zou ik aan den lof, dien deze daad verdiend heeft, tekort willen doen, omdat ik te zeer bewust ben, dat bij dergelijke gebeurtenissen bet oordeel nimmer nog overschat is, integendeel meermalen, of schoon dikwijls onwillens, zaken onvermeld blijven, die in niet mindere mate aanspraak maken op de hulde van ieder edeldenkend menscbzoo ock nu heb ik reden te mee- nen, dat na de stranding vau gemeld stoom schip en de daarna vermelde gelukkige redding van zes man, men had behooren mede te deelen, dat negen mannen der equipage, na met eigen boot het strand bereikt te hebben, door de ontstane ellende, niet in staat waren verder te komen. In dezen toestand werden die mannen gevonden door C. A. Kooiman, J. P. Bakker enC. F. Boer, die hen de hulp verstrekten, welke bet mogelijk maakte bet buis van T. Hek te bereiken. Hier werden die schipbreuke lingen geherbergd niet alleen, maar werden van alles op liefderijke wijze voorzien. Die daad maakt mede aanspraak op er kentelijkheid en had, naar mijn oordeel, door j den berichtgever van Terschelling niet mo gen verzwegen worden. Ik vraag mij af: wat is de oorzaak van die eenzijdige mededeelingen P 't Is niet aan te nemen, dat men onbekend was hoe die negen mannen werden gered en verpleegd. Is bet dan opzet, dat men, om onedele nevenbedoelingen te bevorderen, de namen van hen, die zich verdienstelijk hebben ge maakt, verzwijgt? Zoo dit bet is, is het goed, dat bet publiek bet wete, en is *t, zoo ik noode zou kunnen gelooven, een schuldeloos verzuim, dan rooge dit geschrijf goed zijn om te dienen, die mannen, die eer te geven, welke hen toekomt. U dank zeggende, M. d. Red. voor de welwillende opname van deze regelen, ben ik Uw dienaar, D. BAKKER, yan Terschelling.

Vliegend blaadje : nieuws- en advertentiebode voor Den Helder | 1883 | | pagina 1