'T VLIEGEND BLAADJE. KLEINE COURANT VOOR HELDER. NIEUWEDIEP EN TEXEL No. 1033. Dinsdag 9 Januari 1883. Elfde Jaargang. Vernchijnt Dinsdag- en Vrijdagmiddag. Abonnement per B maanden binnen de gemeente 50 Cent. 3 franco per post75 Afzonderlijke nnmmers2 Uitgevers: BERKHOUT Co. te Helder. BareamSPOORSTRAAT ea ZUIDSTRAAT. Advertentien van 1 tot 5 regels25 Cent. Elke regel meer5 Grootere letters worden naar plaatsruimte berekend. Advertentiën moeten uiterlijk des DINSDAGS- en VRIJDAGSMORGENS vóór 10 uur aan de Bureaux bezorgd zijn. NIEUWSTIJDINGEN. HELDER, 9 Jau. 1883. Het lijk, 11. Woensdag te Rot terdam in de rivier de Maas drijvende gevonden, is berkend voor dat van zekeren H. Buis, wonende te Helder, oud 26 jaren, van beroep machinist, die voor eenige weken uit Alkmaar, waar hij op een sleepboot in betrek king was, zich heimelijk beeft ver wijderd. Aan bet Eierlandsche strand zijn eenige kisten met lampenglazen aangespoeld. Aan boord van een der ram- monitors zullen proeven worden ge nomen ter voorziening in de noodige ventilatie der machinekamer en stook plaatsen, door wijziging van den loop der pijpen van den exhauster. De Min. van Marine zal het Adder-rapport officieel aan de Tweede Kamer overleggen, «aangevuld met alle mogelijke bescheiden en inlichtingen, op den ramp betrekking hebbende. Men schrijft uit Alkmaar Heden geraakte de portier B., bij het rangeereu vau treinen, onder de locomotief, met het noodlottig gevolg, dat de beenen hem werden afgesneden. Hij werd naar het gasthuis gevoerd. Naar men verneemt, is aan den Minister van mariue, door de diric- tie van de koninklijke zeil- en roei vereeuiging tot aankweeking van ma trozen te Amsterdam, het voorstel gedaan om de voor den dienst afge keurde oefeniugsbrik Zeehond" aan te koopen. Die vereeniging heeft thans de »Ajax," ex-wachtschip, te Amsterdam in bruikleen. In de vorige week werd op het Kwakersdijkje te Amsterdam een bruiloft gevierd. Tot de genoodig- den behoorde ook een 27-jarige dienst bode, die van een der in slaap ge raakte gasten zijn portemonnaie ontvreemdde. Te huis gekomen, ontdekte zij dat zij een meer dan mooie vangst had gedaan, f 400 was in de portemonnaie aanwezig. De schat werd zorgvuldig verborgen, doch toen de politie kwam en een onderzoek instelde,bekende zij spoedig, en werd naar de cel gebracht. Terwijl de heer H., commies bij de belastingen te Amsterdam, zich op de brug van een stoomschip bevond, werd de trap dier brug weg genomen zonder hem hierop opmerk zaam te maken. Dit verzuim had ten gevolge, dat de heer H., naar beneden willende gaan, van de brug op het dek neerstortte en belangrijke inwendige kneuzingen aan het hoofd bekwam. Zijn toestand moet zeer bedenkelijk zijn. Het jaar 1882 kan men met recht het regenjaar" noemen. Vol gens een opgaaf van het observato rium te Montsouris zou het slechts op 157 dagen niet geregend hebben, doch hiervan was op 99 dagen de lucht nog bewolkt, zoodat men slechts 58 heldere mooie dagen gehad heeft. In het afgeloopen jaar hebben op allen zeeën der wereld in 't ge heel 1790 schipbreuken plaats gehad, tegen 2039 in 1881,1680 in 1880 en 1879 en 1594 in 1878. In 1881 eischte de zee 4129 menschenlevens, terwijl in de laatste vijf jaren niet minder dan 20763 menschen op de zee zijn omgekomen. Omtrent de millioenen-juffrouw en hare trawanten wordt thans weer uit Rotterdam 't volgende medegedeeld. Van Zutphen, bij wien zij in den laatsten tijd inwoonde en bij wien ook de brillanten in de bottines ge vonden werden, moet ook al een oude kennis niet alleen van Jannetje Struik, maar tevens van de Justitie zijn. Toen Jannetje Strnik nog een boerinnetje was zegt men was v. Zutphen veldwachter te Vuren en werd voor een jaar in het tuchthuis gezet, omdat hij goederen van be smettelijke zieken, die hem waren toevertrouwd, ten eigen bate bad aangewend. Consenheim, de Amsterdamsche gearresteerde, heeft, zooals men weet. voor eenige dagen getracht zich van het leven te berooven. Thans is hem het recht van op pistole te zitten ontnomen en is hij in een gemeen schappelijk vertrek geplaatst. Ook de millioenen-juffrouw zelve, die tot voor 14 dagen op pistole zat, deelt sedert den kost met de gevan genen, waut sedert schijnt haar geld op te zijn geraakt. Behalve Jannetje Struik en Con senheim zit thans nog in het huis van arrest zekere Jools, terwijl de andere gearresteerden allen in de celgevangenis bewaard worden. Op Nieuwjaarsochtend zou de vrouw vau zekeren arbeider J. v. d. W. te Appeltern naar de vroegmis gaan. Om den dijk te bereiken moest de man haar op de schouders tillen, om al wadende (nb. barrevoets) zijn last aldaar neer te zetten. Na dien ar beid in zijne woning teruggekeerd, vond hij zijn jongste kind bijna ver dronken. Nog eenige minuten later en het kind had aan den eigen haard, bij een smeulende kachel, den dood in het water gevonden. Terwijl een vrouw op een plank van een vaartuig bezig was, om in de Torbeckegracht te Zwolle, haar goed te spoelen, wilde een andere vrouw het voorbeeld volgen, waarop die plank door midden brak en beide vrouwen in het water vielen, waar zij zeker zouden verdronken zijn, wan neer niet een 14-jarig dochtertje van de wed. Wolters tot onder de armen zich te water had begeven en beide vrouwen, waarvan een zwangere, bij de handen wist te grijpen en naar den wal te trekken. Het jongetje te Rotterdam, dat reeds verscheidene malen, het laatst nu ongeveer een half jaar geleden, bij herhaling insecten uitbraakte, was, na weder verscheidene weken in het ziekenhnis geweest te zijn, schijnbaar geheel hersteld. Thans echter her haalt zich dat verschijnsel opnieuw en braakt het knaapje, met korte tusschenpoozen, een vrij groot aantal doode en levende insecten. De postbode L., van Dordrecht op Alblasserdam is door de politie aangehouden, verdacht van verduis tering eener som van ongeveer f 1000 voor geïncasseerde wissels, hem ter hand gesteld door drie aldaar ge vestigde firma's. L. is ter beschikking der justitie gesteld en naar de ge vangenis overgebracht. Te Groningen heeft men Don derdagmorgen het lijk van eene wasch- vrouw in hare woning gevonden. De buurvrouw, die niet gewoon was dat het er 's ochtends zóó stil bleef, ging het huis in en vond het lijk uitgestrekt op den grond liggen. Oogenblikkelijk werd de politie met het geval bekend naakt, eu door een geneeskundige werd een onderzoek ingesteld, waaruit bleek, dat de 40-jarige vrouw gestor ven was aan misbruik van sterken drank. Men zegt dat het Brusselsche parket een belooning van 25000 fr. zal uitloven voor dengeen, die den moordenaar ontdekt, wiens slachtoffer het ongelukkige meisje van Molen- beek-St. Jean is geweest. Wij hebben velerlei soorten van schouwburgen, waar menscb en dier als spelers optreden, nam. gewone theaters en dito voor paarden, hon den, apen, verscheurende dieren en vlooien wfihC ais do meest gebrui kelijke mogen beschouwd worden. Kunst en wetenschap gaan echter rusteloos den weg vau verdere ont wikkeling op eu zoo zal vermoede lijk binnen korten tijd een nieuw soort van theater de bestaande ver meerdereu. Te Parijs behoort thans tot de vier voetige kunstenaars een allerliefst aardig miniatuur viervoetertje, een klein zwart varken van zuiver Spaansch bloed, met een paar guitige kijkers en een krauig gekruld staartje. Deze nieuwe kunstenaar heeft zijn loopbaan betreden in bet bekende paardenspel van Francoui en moge het niet de eerste maal zijn, dat een in dividu van dit ras in een circus optrad van een zoo schitterend artist maakt de theatergeschiedenis tot heden geen melding. Men verbeelde zich dat de kleine kunstenaar door hoepels en over barrières springt als de beste gedresseerde poedels en paarden. Daar enboven voert het nog een menigte andere kunststukken uit, welke vroeger uitsluitend tot het domein behoorden, der buitengewoon ontwikkelde paar den en bonden. Naar de verzekering des heeren Billy, een der leden van het gezel schap Francout, die zich met de dres suur van het bevallige kunstenaartje heeft belast, bestaat er geen twijfel hoegenaamd, over de verdere ontwik- ke ling vau de uitstekende hoedanighe den van zijn vlijtigen leerling. Dit verschijnsel heeft nog een zeer opmerkelijke zijde het blijkt uit dit voorbeeld, dat tot beden de verstan delijke vermogens van het geslacht waartoe de leerling des heeren Billy behoort, zelfs door Bufton en andere beroemde mannen der wetenschap veel te laag zijn geschat. Eenmaal overtuigd dat zij het tot een trap van ontwikkeling knnnen brengen, zal men zich meer aan hen gelegen laten liggen. Het borstelige geslacht is een schitterende toekomst geopend. Den 28sten der vorige maand ontspoorde de trein op de lijn Mal- më-Ystad, waarschijnlijk door te snelle vaart op een helling van den weg. De locomotief werd op een afstand van 40 voet van de baan geslingerd de tender en eenige goederenwagens onderstboven geworpen en verbrijzeld de conducteur was onmiddellijk eenlyk de stoker stierf kort daarna. De wag- gons, schoon ontspoord, bleven op den weg staan geen der passagiers is ge vaarlijk gewond. Den 29sten Dec. woedde in bet middelste gedeelte van Zweden zulk een hevige sneeuwstorm, dat langs ver schillende spoorweglijnen de dienst ge stoord werd of gestaakt moest worden, ondanks het gebruik van sneeuwploeg en twee locomotieven bij de meeste treinen. Ten gevolge van den sneeuwstorm zijn ook de posten uitgebleven. Berlijn, 6 Januari. Volgens vluchtige berekening zijn alleen in den Rijupfalz 10,000 personen zonder dak geworden. Het dorp Wighei in, totdusver door 980 personen bewoond, is geheel verwoest. Alle inwouers moesten vluchten. Het dorp Friesen- heim, tot dusverre 3400 inwoners tellende, heeft er nu nog slechts 552. In de overgebleven halfverniel.de hui zen liggen o. a. iu een kamer circa 20 kindereu, wier ouders niet te vin den zijn. In Ludwiugshafen zijn al leen reeds 2500 menschen zonder dak. In Oppau zijn 148 huizen geheel ingestort. Bij het thans vallende wa ter komen onder het drijvende puin eu afbraak vele lijken van menschen en dieren te voorschijn. In de over stroomde streken nabij Manbeim en Ludwigshaten worden uitgestrekte wa tervlakten door electrisch licht ver licht, om de werkzaamheden aan de dijken en tot redding mogelijk te ma ken. De Hessische regeering richtte een groot kamp van barakken op voor de ongelukkigen en vroeg voorts een crediet aan tot verbetering van het stroom gebied van den Rijn,van Mainz tot Bingerbrück. In Kendel (Engeland) overleed jl. Maandag, oud 102 jaren, Sara Birkett, de weduwe van een soldaat, die met baar man den geheelen Spaanscben veldtocht medegemaakt had en in den slag bij Toulouse ge kwetst werd. Zij had 14 kinderen, verdiende den kost met wasschen en breien voor officieren, en verheugde zich tot aan haren dood in den groot sten welstand naar lichaam eu geest. De Engelsche rechtbanken we ten, zooals bekend is, dierenbeulen naar verdienste te straffen. Te Maldon is een man, die een schaap bij 't slach ten levend gevild en middendoor ge sneden had, tot een jaar dwangarbeid veroordeeld. Dezer dagen is te Boston een electrische klok voor spoorwegstations tentoongesteld, die op de bepaalde tijden de seinen geeft voor bet ver trek van de verschillende treinen. De ze seinen, die men naar willekeur kan regelen en veranderen, worden gegeven door het opwekken van electriche stroomen. Het uurwerk wordt ook da gelijks door een electrischen stroom ge regeld. Een andere uitvinding ten dienste van het spoorwegverkeer is onlangs door een Zwitsersch ingenieur voltooid. Het is nl. een toestel dat gemakkelijk in alle waggons en locomotieven aan gebracht kan worden en dat automa tisch de snelheid van het rijden, het getal aangedane stations, alsmede den tijd en den duur van het oponthoud aldaar met groote juistheid aangeeft. Het toestel, waarmee zeer goed ge slaagde proeven genomen werden, zal eerlang op een gedeelte der spoorweg- lijn Moskau-St. Petersburg worden in gevoerd, Men krijgt een denkbeeld van den omvang van Londen, wanneer men leest dat in 1882 aldaar zijn ingeschreven 133,201 geboorten, en 82,905 sterfgevallen, zoodat alleen door het verschil van beide cijfers der bevolking met ruim 50.000 is vermeerderd. Onder die 82,905 sterf gevallen waren 20,122 of bjjna eeu v i e r de van kinderen beneden het jaar, en 17,184 of ruim een vijfde die boven 50 jaar oud waren. Het aautal huwelijken was 34,144, waarvan 2500 zonder kerkelijke plech tigheden. Yan de 68288, die in bet huwelijk traden konden 2433 mannen en 3529 vrouwen niet schrijven, in 1032 gevallen geen van beide echt- genooten. De uitkomsten der laatste volks telling in Frankrijk, zijn nu volledig bekend gemaakt. Daaruit ziet men, dat de groote republiek 37,405,290 bewoners telt, waaronder 92,250 vrou wen meer dan mannen. Er zijn 7l/s inillioen gehuwde paren, ruim 1 mil- lioen weduwnaars en bijna 2 millioen weduwen. De landbouwende klasse telt 18,205,000 personen, de nijver heid 9.324,000, de geleerde vakken 1,630,000 en er komen 2.148,000 op de gezinnen van renteniers. In de Berlijnsche dagbladen las men dezer dagen een vrij zonderlinge aankondiging, waarbij werd gevraagd een palfrenier, om dadelijk in dienst te treden, en een rijtuigmaker, in staat om een doelmatig rijtuig bin nen een bepaalden tijd af te leveren. Oppervlakkig beschouwd luidt het vreemd, indien men verneemt, dat deze advertentie vele malen is her haald wel een bewijs dat men niet spoedig op zijn slag is gekomen en aan rijtuigmakers en palfreniers be staat toch geen bijzondere schaarschte. 't Zal hem dan ook zitten in de soort, die verlangd werd, want de palfrenier moet »met vlooien kunnen omgaan" en van den rijtuigfabrikant werd ge vorderd, dat hij een galakoets voor een viespan springlusfcige kleppers van genoemd ras zou maken. De steller dier advertentie is de eigenaar van een apen- en vlooien theater, staande op de groote markt te Breslau. In 1884 zal het honderd jaar m zijn, dat de eerste acht balen katoen van Amerika naar Engeland zijn gezonden. Ter berinnering aan deze gebeurtenis heeft men in Amerika het plan opgevat in 1884 een ten toonstelling van katoen en hare in dustrie te organiseeren. De nationale vereeniging van katoenplanters, die hiertoe het initiatief heeft genomen, is van meening dat deze tentoon stelling, evenals de laatste welke te Atlanta is gehouden, een groot succes zal hebben. Waarschijnlijk zal deze tentoonstelling te Cincinnati gehou den worden. Berlijn, 6 Januari. Een jong Hollandsch meisje, Matje Konijn ge- heeten, uit Rotterdam rfkomstig en die bij haren oom, een bankier in Hil-

Vliegend blaadje : nieuws- en advertentiebode voor Den Helder | 1883 | | pagina 1