Advertentiën. logeerde, is sedert 22 Decetn- )er spoorloos verdwenen. Alle po die tot dusverre in 't werk verden gesteld, waren vruchteloos. is het water in de nabijheid Hildesheim afgeviseht, omdat men veronderstelde dat het meisje wellicht verdronken zou zou kunnen zijn. Ook dit was echter te vergeefs en de po litie heeft thans 100 Mark belooning uitgeloofd voor hem, die eenige inlich tingen omtrent de vermiste verstrek ken kan. List tegen bedrog. Onder dezen titel wordt in een Duitsch blad een geschiedenis verhaald, die onlangs in een klein plaatsje in Lithau heeft plaats gehad. Een grondbezitter woonde op zijn landgoed in Polen, Zijne vrouw was sedert lang gestorven en zijn eenige dochter, die met een ambtenaar getrouwd was, woonde ver van hem af, zoodat een huishoudster zijn huishouden waarnam. Toen hij stierf, verdween eensklaps de huis houdster, nog voordat de dochter, die van het overigden van haren vader verwittigd was, was aangekomen Toen de dochter de nalatenschap van haren vader in orde bracht, bemerkte zij dat alle papieren van waarde niet meer te vinden waren. Natuurlijk bracht men dit in verband met het plotseling vertrek der huishoudster, Doch de bestolen erfgename weet zich te helpenzg gaat naar een naburige stad, waar zij in een heeren- kleeder-magazijn binnengaat, en komt een uur later als een echte dandy naar de laatste mode gekleed, weder te voorschijn. Ook haar haardos had zij voor haar plan opgeofferd, Zoo vermomd, gaat zg naar de plaats, waar zg wist dat de vroegere huis houdster van haren vader zich terug getrokken had. Als Poolsch grond eigenaar bij de huishoudster geïntro duceerd, weet onze dandy door ga lanterie en mooie woorden haar zoo aan zich te biuden, dat zij na verloop van zes weken verloofd waren. Toen de eerste dagen der verloving voorbij waren, begon de bruidegom een be drukt gezicht te toonen en na lang vragen van zijn bruid, bekende hij dat hg in geldverlegenheid verkeerde. De niets kwaads vermoedende bruid, die trotsch is haren bruidegom te kun nen helpen, geeft hem ongeveer 15000 roebels aan bankpapier en hiermede snelt onze heldin naar de politie en stelt haar van het gebeurde in kennis. Vervlogen zijn nu de luchtkasteelen, die de huishoudster zich op het huwelijk met den Poolschen grond eigenaar gebouwd had. Zij werd in hechtenis genomen en zal nu voor den gepleegden diefstal moeten boeten. Gedurende de plaats gehad heb bende feestdagen van Kerstmis en Nieuwjaar, wanneer het in de Pa- rijsche modewinkels de drukste tijd van 't jaar is, heeft de politie in de grootste magazijnen inspecteurs ge plaatst, die meer dan 200 personen op diefstal betrapt hebben, waarven het grootste deel vrouwen zijn. Men heeft er getrouwde dames onder ge vonden, die zelfs tot den fatsoenlijken stand behooren. De mannen beoefen den alleen het bedrijf van pick-pocket uit. Bij een van hen heeft men een twintigtal portemonnaies gevonden, waarin zich een groote waarde be vond. Bij een der dames, ean zangeres van een der café-chantants te Parijs, heeft men bg een huiszoeking een waar magazijn gevonden van linnens,stoffen, zijden en allerhande nieuwe voorwer pen, welke zij, volgens hare beken tenis, in de winkels van de hoofdstad gestolen had. Zg verklaarde, dat zij gewoonlijk een gedeelte verkocht en het overige aan haar vriendinnen ten geschenke gaf. Bij een andere dame heeft de politie meer dan voor 50.000 francs aan verschillende waarden ge vonden. Zij bekende zelfs een kapi taal te bezitten, dat haar 10.000 francs rente jaarlijks afwierp en verdiende bovendien nog een zelfde som met het lesgeven aan vreemdelingen. Het stelen moet dus bij sommige personen wel als een ziekte beschouwd worden. Uit Keulen wordt gemeld, dat de Rijn blijft dalen. Intusschen is uit het naburige Wörringen bericht ontvangen dat er dag en nacht met verdubbelde krachten moet worden voortgewerkt, om den aldaar aange ven dam te versterken. De water stand was ook daar wel dalende, maar in nauwelijks merkbare mate. Uit Calmar wordt gemeldHet grootste gevaar voor den Beneden- Rijn is voorbij. De vloed blijft lang zaam dalen en men ziet reeds ver scheidene plekken droog loopen. Het grootste gevaar lag bij den spoorweg- dam onder Vgnen. Dit is namelijk de plek, alwaar de stroom zich ge woonlgk een weg baant in de richting van Nijmegen. Zaterdag werd hg echter door den krachtigen westenwind afgevoerd. Daarentegen was er zooveel te meer aandrang van water naar de overzijde. Gelukkig echter ligt die kant hooger, en dus veiliger. In middels worden de postverbindingen te Calcar zoo goed mogelijk voortge zet. Alleen de weg naar Xanteu ligt zoo diep onder, dat de postkar- ren er niet doorheen kunnen komen die naar Kleef en Goch loopen nog wel, maar moeten toch nog diep er door heen waden. Londen, 8 Jan. Gisteren voor middag is, op twintig mijlen afstand van Liverpool, een botsing ontstaan tusschen de City of Brussels, van New-York komende, en de Kirby Hall, op een proeftocht van Glasgow naar Liverpool. De City of Brussels zonkacht man der equipage en twee passagiers (Italianen) zijn ver dronken. INGEZONDEN. Mijnheer de Redacteur Tot mijne niet geringe verwondering, zag ik mij ter sprake gebracht in hot pamflet van den Heer von Oterendorp, opgenomen in uwe courant van Vrijdag jongstleden en moetende dienen ais antwoord op een door een ander ingezonden etuk. Voor en aleer daartoe over te gaan, zoude het voor den schrijver meer voegzaam zijn geweest, mij eerst te antwoorden op de door mij in de Held. en Nieuwed. courant van den 27en December aan hem gestelde vraag, en in geen geval had ik kunnen denken, h ij reeds in den aanhef daarvan van m ij nog het leveren van cijfers zoude verlangen, die hem reeds eenmaal cijfers voorlag en onder de ocgen bracht, hetgeen hij zeker nog niet vergeten zal zijn. Nog meer van het stuk te zeggen zal men van mij wei niet verwachten. Verplicht voor de plaatsing heer Red., Nieuwediep, Uw Dw. Dienaar, Januari 1883. IJ. STRIKWERDA. Stoom vaartberichten. Het stoomschip Voorwaarts vertrok 5 Jan. van Marseille naar Batavia. Het stoomsohip Sumatra vertrok 6 Jan. van Suez naar Batavia. Het stoomschip Prinses Marie vertrok 7 Jan. van Southampton naar Batavia. Het stoomschip Prins van Oranje passeerde den 6en Jan. Sagres naar Amsterdam. Markt-Berichten. Alkmaar, 6 Jan. Aangevoerd 3 Paarden f 40 a 80, 1 Koe f 200, 14 nucht. Kalveren f10 a 17, 265 Schapen f 12 a 30, 65 magere Varkens f14 a 28, 118 Biggen f6 a 11, 2 Bokken f 4 a 9, Boter per kop ('s middags 12 uur) f 0,80 a 0,90. Hoorn, 6 Jan. Gerst f5,75, Haver f3,25 a 4, bruine Boonen f 13 a 16, 12 Paarden f75 a 200, 80 Schapen f30 a 42, 50 Lam- meren f 18 a 28, 14 Kalveren f 16 a 26, 45 Varkeus f 16 a 27, 220 Biggen f 5 a 10, 125 Kippen fl a 2,25, 1600 Kip-eieren f 6 a 6,50 per 100, 837 koppen Boter f 0,70 a 0,80. Burgerlijke Stand Helder. Van 5 tot 9 Jan. 1883. ONDERTROUWD Geene. GETROUWD: Geene. BEVALLEN: M. Johansen.geb.Rade maker, d. A. C. P. v. d. Woude, geb. Bood, z. J. C. de Boer, geb. Garstenveld, d. 8. Capiteins, geb. IJfsma, d. A. Schraa, geb. Groenewoud, d. A. Walboom, geb. Lub, d. A. Keet, geb. Filmer, z. OVERLEDENJ. J. Hendriks, 59 j. J. v. d. Wolt, 63 j. M. Wessel, geb. Meyer, 87 j. R. Schenk, 2 j. J. Wil- lemse, 25 j. Vervolg- der Berichten. Volgens de in dit no. voor komende advertentie van Helders Mannenkoor," belooft de avond van den 17en dezer een voor muzieklief hebbers bij uitstek genotvollen avond te zijn. Zeer zeker zal dan ook de zaal van Tivoli niet te groot zijn, om al de kunstlievende leden met hunne dames en verdere introducé's te kunnen bevatten. Niemand toch, die lid van dit gezelschap is, zal verzuimen heen te gaan, en menig een. die nog geen lid is, zal na het lezen der advertentie zich haasten, der bestuursleden te verzoeken hem als lid voor te stellen om nog dien avond de uitvoering te kunnen bijwonen. Zondagavond jl. gaf het college »Entre Nous" openbare uitvoering van eenige musicale studiën en een paar tooneelstukjes. Met genoegen zullen zeker velen er bij tegenwoordig zijn geweest. De keuze der stukken reeds toonde aan, dat bet den leden ernst was het publiek te willen ge rieven, inzonderheid mag dit gezegd worden van No. 3 van 't programma »De krankzinnige musicus." Die dramatische scène werd met onver deelde aandacht gevolgdde Wald hoorn, hierbij zoo artistique door den heer Graeffenhe in behandeld, maakte dat deze aanspraak had op een groot deel der toejuichingen van de bezoekers. Een woord van lof over de declama tie der hierbij passende woorden is mede ten volle verdiend, 't Geheel op dezen avond was niet onverdien stelijk. Het blijspel Schuiven gaan ze" vooral, gaf algemeen genoegen. Een opgewekt hal besloot den avond. De reeds bejaarde maar nog steeds ijverige ambtenaar dezer ge meente de heer Amse, geraakte Zaterdag, tijdens de aankomst der stoomboot »Flevo," onder een omni bus. De oorzaak van dit ongeval moet volgens een toeschouwer alleen worden toegeschreven aan het onbe suisd rijden van den voerman, 't zou zeer wenschelijk zijn, dat ook bg aankomst der Texelsche boot het gezaghebbend oog der Politie zich somtijds ook daar vestigde. Het ontwerp tot herziening der kiestabel is thans gedrukt. Daarbij wordt de vermeerdering van het leden tal der Kamer tot >)2 voorgesteld, met het oog op de toegenomen be volking. Het streven van den Minister is naar evenredig gelijke vertegen woordiging van de politieke meenin gen der kiezers. Zeer ernstig over woog hg de verdeeling des rijks in weinige districten of invoering van het stelsel-Hare. Doch de proefne ming met dit nog nergens op groote schaal ingevoerde stelsel, achtte hij niet wenschelijk. Waar geen stelsel van proportioneele vertegenwoordi ging wordt aangenomen, is verdee ling in groote kiesdistricten niet aanbevelenswaardig. Vandaar dat bg dit ontwerp aangenomen is het stelsel van enkelvoudige districten, waardoor politieke kansbereking onmogelijk wordt, de minderheden in meervou dige districten kans hebben meerder heden te worden in enkelvoudige districten en het onderling overleg der kiezers gemakkelijker wordt. Alleen Amsterdam, Rotterdam, 's- Gravenhage cn Utrecht zgn meer voudige districten gebleven. Onder meer nieuwe districten is ook de gemeente Helder opgenomen. Uit Ymniden wordt geschreven: Het jaar 1882 heeft hier in den al- gemeenen toestand nog weinig ver andering gebracht; geen spoorweg (zoo menigmaal in het verschiet) ver bindt nog Ymuiden, geen visscherij- haven geen aanleg- en losplaats geen bestrating voor vele huizen, zelfs niet voor die van openbaren dienstgeen bijbouw van huizen, alleen eenig meer vertier door den aanleg der fortificatiën aan zee, de werkzaamheden der Amsterdamsche ballastmaatschappg en de gewone werken, noodig tot instandhouding van de haven. Van het fort aan zee is het metselwerk hoven de fonda menten, achter de duinen verscholen in eene wijde diepte. Van buiten af is daarvan nog weinig te zien de geheele bouw loopt over vijf jaren, De ballastmaatschappg heeft door middel van haren geregeld loopenden spoorweg al een breeden duinrug in een vlakte herschapen dat het haar ernst is om op dien weg voort te gaan, bewijst de bouw aan de Noord zijde van een loods, dienende tot woning van haren machinist en ber ging van materialen. De arbeid dier maatschappij kwam velen ten goede zij verschafte werk aan menigeen, ontlastte den oever van een verbazen- den drnk en verfraaide den omtrek, terwgl het uitgedolven zand, behalve als ballast, als dempmiddel overal waarde heeft. Aan den mond der binnenhaven kwam de aanleg- en losplaats met daaraan verbonden spoorweg door de duinen naar den zuidpier gereed. De diepte in de buiten- en binnen havens bleef steeds op dezelfde hoogte en vermeerderde zelf iets. Diepe schepen kwamen steeds zon der averij binnenjammer dat het peil binnen de sluizen in 't kanaal, niet vermeerdertzoodat nog altijd de schepen met meer dan 65 a 66 dM. diepgang moesten lichten. De portier B., te Alkmaar, wien Zaterdag door een locomotief de beenen werden afgesneden, is den volgenden dag overleden. Volgens een van den Gouver neur van Atjeh en onderhoorigheden ontvangen mededeeling, gedagteekend 24 Nov. jl., werden naar aanleiding van berichten, dat zich in de Moe kim Piëeng kwaadwilligen verzamel den met het voornemen, aldaar ver sterkingen aan te leggen, in die streek herhaaldelijk militaire patrouilles ge maakt. Den 23n Nov. jl. werd een uit Anagaloeéng uitgezonden patrouille op den terugtocht bij Pantei-Karang hevig beschoten en kreeg zg daarbij zes gewonden. Den daarop volgenden dag had hetzelfde plaats en werden vijf mili tairen gekwetst, terwgl een officier snevelde. Intusschen was het gelukt de kwaad willigen uit hunne stellingen te ver drijven en hun belangrijke verliezen toe te brengen. Volgens mededeeling van den re sident van Kedoe is te éen uur in den nacht van den 15de November jl. in het geheele gewest een hevige aardbeving gevoeld. Zij duurde eenige seconden de richting, waarin zg zich bewoog, kon echter niet worden be paald. Een jonge dame, die 11. Vrij- dag met den laatsten trein van Haar lem naar Amsterdam wilde terugkee- was bijna het slachtoffer harer roekeloosheid geworden. Niettegen staande de trein reeds in beweging was, snelde zg, onder den uitroep »ik moet mee!" en voor de stations chef of beambten haar konden weer houden, naar den trein en sprong op de loopplank, waar zg meende dat een besteller, die haar zag komen aan- loopen nog pogingen aanwendde om het portier van een der wagens te openen. Deze echter scheen daar geen kans toe te zien, hg verliet althans onmiddellijk de loopplank, en daar stond zij nu, beladen met mof, para- pluie en pakjes, met fladderend kleed terwgl de sneltrein met al grooter vaart zich voortbewoog, zich vast klemmende aan een der koperen hand vatsels van den wagen. Het duurde eenige minuten eer haar hachelijke toestand door de drie hee- ren, die in de coupé waaraan zg zich vastgeklemd hield gezeten waren, werd opgemerkt. Het raampje werd daarop nedergelaten, en terwgl de eene haar stevig bij den arm hield, en de dame daardoor gelegenheid had door de ope ning haar pakkage naar binnen te werpen, beproefden de beide anderen haar door het geopende raam naar binnen te krijgen. De vrees echter dat zg, door de horizontale houding die zij aan moest nemen, met het een of ander aoorwerp in het voorbijrij den in aanraking zou komen, deed hun van dat voornemen afzien, en daar het na eenige inspanning ge lukte om het nog al klemmende por tier, waartoe reeds door de dame de buitenhaak was afgelicht, open te krg- gen, trok men haar naar binnen en was zg gered. Dit alles geschiedde in vliegende vaart, en men siddert bij de gedaeh- te dat, wanneer haar fladderende man tel hier of daar aan ware blijven ha ken, zg onverbiddelijk van den wagen ware gesleurd en zoo wellicht een vreeselgk einde had gevonden. De laatste berichten uit Duitsch- land melden thans een algemeenen val der rivieren. De ellende, die de overstroomingen hebben teweeg ge bracht is groot. Neemt men daarbij in aanmerking, dat bg overstroomin gen niets zoo zeer wordt geducht als felle koude, dan behoeft het geen betoog, dat de vrij strenge vorst, die Zondagnacht heeft geheerscht, het lijdeu der ongelukkigen nog ver tienvoudigd heeft. Wij hopen dan ook, dat het beroep door den Duit- schen Verrein op de Nederlandsche liefdadigheid niet onverhoord zal blijven. V i sscherij-Beri chten 7 Jan. Binnen 2 sloepen. Schipper K. Valkenier met 3800 schelv., per 100 f30.50. Schipper G. Jongejan met 200 1. kabelj., 6 lengen en 1 heilbot; 1. kabelj. per stuk f 3.65. 700 schelv. in het ijs, per 100 f 13.238 d. kabelj., per stuk f 1.95 f2.10. 8 Jan. Binnen 8 sloepen. Schipper Jb. Zwartveld met 5200 schelv., per 100 f27.50; 5 kabelj. per stukfl. 3 ben vleet. Schipper H. Langbroek met 3700 schelv., per 100 f27.5 kabelj., per stukfl. 3 ben vleet, per mand f2. Schipper C. v. d. Hoek met 3850 schelv., per 100 f26.3 ben vleet. Schipper J. v. d. Hoek met 3800 schelv., per 100 f 24.50; 9 kabelj., per stukfl. 2 ben Vleet, per mand f2. Schipper L. Koster met 4000 schelv., per 100 f 23.508 kabelj. a f 1.2 ben vleet. Schipper Jb. v, d. Hoek met 4600 8chelv., per 100 f24.50; 10 kabelj. a f 1.1 ben vleet f 2. Schipper P. Verhoeve met 3800 schelv., per 100 f 24.5 kabj. a fl.2 ben vleet a f2.2 punt rog a f 1.00. Heden hopen wij onze 45-jarige Echtvereeniging te herdenken. LOTJWRENS DORLIJN en l ALIDA SUZANNA HERMAN. Helder, 10 Januari 1883. Algemeene kennisgeving. rj Woensdag 10 Januari 1883 pi! hopen onze geliefde Ouders en H Behuwdouders 1 L0UWREN8 DORLIJN en ALIDA SUZANNA HERMAN, ïj hun 45jarig Huwelijksfeest te 8 herdenken. Met blijdschap denken wij, dat jj (45 jaar voor dezen, God zijne goedheid aan hen f (heeft bewezen. Zij zgn dan 45 jaar vereend door f (den huwelijksband. |j fjWij kinderen wenschenhun den (zegen van Gods hand. J' Uit naam hunner dankbare kinderen, behuwd- en kleinkinderen. L. J. DORLIJN. J. S. DORLIJN—v. Hoek. P. A. DORLIJN. M. W. DORLIJN—Azaert. j A. DORLIJN, J. DORLIJNter Beek. J. DORLIJN. J. S. DORLIJN. j Helder, 10 Januari 1883. Bevallen van een Dochter H. M. VERMEER geb. Büchele. Helder, 9 Januari 1883. Heden ontving ik het voor mij zoo droevige bericht van 't overigden van mijn dierbaren Echtgenoot P. C. SAMWEL, le Machinist v. c. bij de K. N. M. te Soerabaija, in den ouderdom van 39 jaren en 6 maanden. Helder 7 Jan. 1883. Wed. P. C. SAMWEL, geb. C. M. H. Weiss.

Vliegend blaadje : nieuws- en advertentiebode voor Den Helder | 1883 | | pagina 2