'T VLIEGEND BLAADJE. KLEINE COURANT VOOR HELDER. NIEUWEDIEP EN TEXEL. No. 1034. Vrijdag 12 Januari 1883. Elfde Jaargang. Verschijnt Dinsdag- en Vrijdagmiddag. Kalender der Week. Atoonnoment per 3 maanden binnen de gemeente 50 Cent. >3 franco per post75 Afzonderlijke nummers2 UitgeversBERKHOUT Co. te Helder. Bareaai: SPOORSTRAAT en ZUIDSTRAAT. Advertentiën van 1 tot 5 regels25 Cent. Elke regel meer5 Grootere letters worden naar plaatsruimte berekend. Advertentiën moeten uiterlijk des DINSDAGS- en VRIJDAGSMORGENS vóór 10 uur aan de Bureaux bezorgd zijn. JANUARI, (Louwmaand)], 31 dagen. Opkomst der Zon 8 u. 6 m. Ondergang,, 4 u. 14 m. Zondag 14 Maandag 15 Dinsdag 3 6 Eerste Kwartier Woensdag 17 Donderdag 18 Vrijdag 19 Zaterdag 20 NIEU WSTIJDIN GEN HELDER, 12 Jan. 1883. De beer J. M. Kippersluijs, machinist 2e kl. bij de Kon. Ned. Marine, is na volbracht examen be vorderd tot len machinist, ingaande 1 Febr. a. s. Zr. Ms. schroefstoomschip Bo naire, onder bevel van den luit. t/z. Ie kl. Engelbrecht, thans liggende in de haven alhier, waar het eenige kleine voorzieningen ondergaat, zal worden bewapend met twee revolver kanonnen, stelsel Hotschkies. Volgens aanschrijving van het min. van marine mogen voortaan alle onderofficieren, uitmuntende door goed gedrag, en alle korporaals, tamboers, pijpers en minderen van het korps ma riniers, welken ten minste 6 j. dienst hebben en een uitstekend gedrag, zich in 't huwelijk begeven. - Naar men verneemt zullen er te Hellevoetsluis dit jaar twee monitors voor Zomeroefeningen in dienst wor den gesteld. Aan den schipper van de red dingsboot en zijne kloeke roeiers te Terschelling, die den 8en December van het vorige jaar de bemanning van de Eng. stoomboot »Marna" redden, is een geschenk in geld, ten bedrage van f75, gezonden dooreen ongenoemde dame. Als een bewijs boe sober som mige arbeiders in Eierland op Texel leven, diene het volgende, dat als historisch wordt medegedeeld. Een arbeider trad bij zijn boer binnen, toen deze het middagmaal juist ge nuttigd had. Op den schotel lag nog een stuk spek, dat de boer den arbeider gulhartig aanbood. >Ik zou het liever meenemen," zei de arbeider, »dan kon mijn zoon, die al 12 jaar is, ook eens spek zien en proeven, want die beiden zijn hem nog nooit overkomen Nu van 80 cent per dag kan men met een groot gezin weinig doen. Gebruik om koeien bij 't ge wicht te verkoopen wordt totdusver weinig of niet gevolgd. Daarom vermelden we als iets nieuws op het gebied van den handel, dat door den landbouwer Schokkenkamp te Ter wol- de 8 vette koeien in één koop zijn verkocht voor 42*/a cent per KG. Het eerste offer der nieuwe zegelwet is op Nieuwjaarsdag reeds te Groningen gevallen. Een geacht ingezetene aldaar quiteerde namelijk, zonder om de nieuwe wet te denken, inderhaast een nota van f 13.en gebruikte geen plakzegel. Een can- didaat-notaris, zoon van de dame, die de rekening had laten betalen maakte de bevoegde macht op dat- verzuim opmerkzaam, zonder eerst den handelaar te waarschuwen, die nu de hooge boete zal moeten betalen. Uit den Zwanenburgwal is te Amsterdam het lijk opgehaald van een vrouw, die op het oogenblik dat men tot redding toeschoot, nog hulp kreten deed hooren. Het zeldzame feit heeft zich te Amsterdam voorgedaan, dat een mili tair ter zake bedelarij is aangehouden. 't Was op het Sophiaplein. Een infanterist vroeg daar aan een voor bijganger om een aalmoes, voorgevende reisgeld noodig te hebben om naar zijn garnizoenplaats terug te keeren. Een onverbeterlijke dronkaard te Rotterdam werd in 't afgeloopen jaar door het 2e kantongerecht, we gens openbare dronkenschap, bij ver schillende vonnissen zelfs tot f313 aan boete of 183 dagen subsidaire gevangenisstraf veroordeeld. Woensdag is de heer Werker, eigenaar van het Bible Hotel, door den rechter van instructie te Rotter dam, mr. Croockewitgehoord in zake de millioenen-juffrouw. Uit de met zooveel zorg gevoerd wordende instructie moet nl. gebleken zijn, dat op enkele avonden als bij Jannetje Struik de geldschieters met hunne vrouwen gasten waren, de portier van dat hotel in last had haar te komen roepen, met de boodschap dat notaris van Houten er was. Na zulk eeu boodschap verontschul digde Jannetje zich bij haar gasten, ging de kamer uit en vertoefde dan een half uurtje in een andere kamer. Wanneer zij dan in haar vertrek ken terugkeerde, had zij altijd veel nieuws te vertellen, over de mede- deelingen, haar door den notaris aan gaande den stand der uitbetaling van de erfenis gedaan. Het hooge water heeft te Maas tricht een offer geëischt. Een zoon van den vleeschhouwer P. S. aldaar, oud 30 jaren, die sedert 14 dagen vermist was, is op den Scharnderweg (die overstroomd was) dood terugge vonden. Men vermoedt, dat hij, door de duisternis misleid, te water geraakt en verdronken is. Te Berkel en Rodenrijs heeft een ontzettend ongeluk plaats gehad. De arbeider v. d. E. had terwijl hij buiten werkzaam was, zijn 9jarig zoontje bij zich. Het knaapje had de onvoorzichtigheid een geladen ge weer van een nabestaande kar te nemen, met het ongelukkig gevolg dat het schot afging en den vader zoodanig in de borst trof, dat de dood onmiddellijk volgde. De oppas sende werkman laat een weduwe met vijf kinderen achter. Aan den Roxheimer dijk, bij Frankenthal, heeft een gevecht plaats gehad tusschen de arbeiders die werk ten aan de versterking van den dijk en de bewoners van het dorp Lam- pertheim, aan den rechter Rijnoever, die zich tegen het herstellingswerk verzetten, in de hoop, het water, zoo mogelijk, van hun dorp af te leiden. De Lampertheimers schoten op de mannen van Roxheim, waagden zelfs tot vijf malen toe een aanval op hen, maar zij werden tel kens afgeslagen. De dijk werd daarna door soldaten bewaakt. Zooals men zich herinnert, deden ook de Mundenheimers onlangs een dergelijken, hoewel minder hevigen aanval op den Neckarauerdijk, die Manheim beschermde. De aanvaring tusschen de City of Brussels en de Kirby Hall in den mond der Mersey blijkt in de eerste plaats te wijten geweest te zijn aan een dikken mist, en in de tweede plaats aan de onbesuisdheid waarme de het laatstgenoemde stoomschip, danks dien mist, zich voortbe woog. De City of Brussels, van de Inman- lijn, met een aantal passagiers aan boord, was Donderdag vóór acht da gen uit New-York vertrokken. Bij het invaren van de Mersey bevond zij zich plotseling in eeu zoo dikken mist, dat de gezagvoerder, kapitein Land, besloot niet dóór te stevenen, maar onder stoom te blijven nabij het buitenste lichtschip. Terwijl het schip daar lag, werd er niet alleeu een scherpe uitkijk gehouden, maar tevens werd door middel van belge lui en hoorngeblaas allés in het werk gesteld om mogelijk narrende vaar tuigen te waarschuwen. Ondtiuks die maatregelen, hoorde men plotseling het gedruisch van een aanzettend omschipmen zag, op slechts weini ge yards afstand, een groot vaartuig met snelheid uit den mist opdoemen en vóór er iets kon gedaan worden ter afwering, had de boeg van de Kirby Hall in de zijde van de City of Brus sels een scheur gekloofd, door wel ke het water met ontembare kracht naar binnen bruiste. On middellijk deed kapitein Land (wiens houding zeer geprezen wordt, ziende dat zijn schip verloren was, de pas sagiers in de booten naar de Kirby Hall overbrengen, welk laatstge noemd schip wel zoo grootmoedig was om ten minste uiet dóór te stoo- n. Dit reddingswerk ging vlug ordelijk toe. Inmiddels, terwijl de kapitein en een deel der beman ning zich nog aan boord bevonden, was het schip snel zinkende en er wa ren nauwelijks 20 minuten na de bot sing verloopen, of het reusachtige vaartuig maakte een geweldigen zwaai, waardoor de manschappen, die in het want geklommen waren in zee slingerd werden en schoot met den boeg vooruit omlaag, in 14 vademen diepte. De in het water spartelenden, on der welken ook kapitein Land, werden met veel moeite en gevaar door de sloepen van de City of Brussels (de Kirby Hall was niet genoeg bemand om een enkele boot te kunnen uit zetten) opgevischt. Niet allen ech ter. Toen men aan boord van de Kirby Hall appèl hield, bleek het dat er twee passagiers, Italianen, en acht koppen van de bemanning (ook de tweede stuurman en de timmerman) bij het onheil waren omgekomen. De Kirby Hall is een vonkelnieuw schip van de Hall-line, voor den dienst tusschen Liverpool en Indië. Zij kwam, voor het eerst te water, van Glasgow, om te Liverpool hare lading en passagiers in te nemen. Voor hare maiden voyage was dit een fataal begin. Ook aan den naam van City of Brussels waren reeds noodlottige herinneringen verbonden. Het was een audëre City of Brussels, mede tusschen Liverpool en Amerika varende, die vóór eenige jaren met eeni ge honderden menschen aan boord, spoorloos verdween. Aan de New-York Herald is gemeld, dat aan de golf van Kha- tanska twee mannen zijn aangekomen, die behooren tot de troep van luitenant Chipp van de »Jeannette." Toen de briefschrijver ze vond, was de een reeds dood en stierf de andere spoedig. Uit Washington wordt echter geseind, dat men het bericht daar niet gelooft, omdat het gouver nement er niets van heeft vernomen, wat zeker geen sterk bewijs is. Het gekibbel over de premie van 26,000 francs, die voor het ge vangen nemen van den moordenaar van den advocaat Bernays werd uit geloofd, duurt uog altijd voort. Zooals meu weet, makeu verschillende per sonen aanspraak op dat geld, o. a. een burger vau Hooy, die het eerst het schrift van Henry Yaughau her kende, en een bediende van het sta tion te Keulen, die Leon Peltzer liet gevangennemen, toen hij op het punt was, in den trein te stappen. Deze bediende zal tegen den Belgischen Staat eeu eisch tot uitkeering van de premie iustellen. Er kan echter niets beslist worden omtrent de betaling, of de ver deeling van het geld, vóór in de Pelt- zerszaak in het laatste ressort uit spraak gedaan is. Het uitlooven van dergelijke pre- miën is op zichzelf reeds stuitend, maar het wordt dat in dubbele mate door het gehaspel, waartoe het gewoonlijk aanleiding geeft. De gevaarlijke gewoonte der dames, om hare hoeden met groote pennen vast te steken, heeft een heer bijna een oog gekost. Een dame, met wie hij in gezelschap was, wendde plotseling het hoofd om, en wondde hem met de pen van haar hoed in het linkerooghet scheelde weinig of hij was voor goed aan dat oog blind geweest. De wond kan echter genezendoch daar er door onreinheden van de metalen naald ontsteking is bijgekomen, zal dit nog verscheidene weken duren. Moge het geval onze schoonen tot waar schuwing strekken. In het Russische dorp Suido, district Jambury, hebben onlangs de boerenvrouwen een rooverhoofdman, die een half jaar lang met zijn bende de schrik vau den omtrek was, on schadelijk gemaakt. De roover kwam vermoeid en hon gerig bij een bloedverwante van hem in het dorp aan. Onder voorwendsel van het een en ander voor hem te halen, ging de vrouw haar woning uit, riep de andere vrouwen van het dorp (de mannen waren allen afwezig) en voor de roover van zijn verbazing en schrik bekomen was, lag hij met een strop om den hals, half geworgd op den grond, terwijl de vrouwen, met bijlen, dorschvlegels, mestvorken enz. gewapend, om hem heen stonden. Weldra kwam nu het dorpsbestunr er bijde gevangene werd aan het gerecht overgeleverd, en zijn bende van haar opperhoofd beroofd, ver strooide zich van zelf. In het Finsche stadje Kumo waren op Kerstmorgen 2000 men schen in de vroegmis. Eensklaps riep iemand Brand Alle aanwe zigen drongen naar de deuren, die naar binnen dicht sloegen, zoodat door de opdringende massa geen mogelijkheid was om ze te openen. Er ontstond een groot gedrang. Ve len, die op de galerijen zaten, spron gen door de vensters op het kerkhof, waarbij menigeen armen of beenen brak. Intusschen weerklonk de kerk van het akelig gebrul der in het gedrang gekwetsten. Eindelijk be zweken de stevige deuren voor het gewicht der dringende massa. Doch niet allen konden vluchtenvelen bleven met gebroken ribben liggen. Twee mannen en een kind waren doodgedrongen, en 6 personen stier ven tengevolge van den sprong uit het venster. Bovendien waren 200 menschen meer of minder ernstig gekwetst. Brand was er niet in de kerk 't was een valsch alarm. De dader van de afschuwelijke misdaad te St. Jans-Molenbeek, op de kleine Marie Watschaert gepleegd, heeft de verontwaardiging der volks menigte ten top doen stijgen door een handeling, die van een onge hoorde boosheid getuigt. Op nieuw jaarsmorgen ten 7 ure vond de Suisse of hondenslager van de St. Jean Bap- tistkerk in het urinoir ter rechterzijde van de kerk, de overblijfselen van een parapluie, die het slachtoffer op den dag der misdaad bij zich droeg. Het regenscherm, in verscheidene stukken gebroken, moet daar in den nacht van 30 op 31 zijn weggestopt. De begrafenis van het afschuwelijk vermoorde kind bracht duizenden menschen op de heen. Het stoffelijk overschot der aanminnige, lieve kleine werd door zes meisjes in rouwgewaad gedragen. Al de leer lingen der gemeentescholen volgden dezen treurigen stoet. De steenkolen- zak waarin het lijk werd gevonden, is herkend. Men meent eindelijk den af schuwelijken moordenaar van het meisje te Molenbeek in handen te hebben. De gearresteerde noemt zich Eduard Leroy, Franschman van ge boorte. Hij droeg twee broeken, waarvan er een met bloed was be vlekt. Volgens zijne verklaring is dat bloed afkomstig van kippen, die hij geslacht heeft, maar de politie meent allen grond te hebben om dit in twijfel te trekken. Een aanzienlijke diefstal heeft in een der voorsteden van Parijs plaats gehad. Een weduwe woonde alleen in een klein appartement, en daar haar echtgenoot haar een kapitaal van 250,000 fr. had nagelaten, was zij reeds in onderhandeling om een klei ne villa buiten de stad te gaan be wonen. Zondag ging zij uit en kwam eerst 's avonds terug. Daar zij den volgenden dag een wissel van 2000 fr. te betalen had, ging zij naar de kast, waarin zij gewoonlijk hare contanten wegsloot. Hoe groot was echter hare verbazing, toen zij den zak niet meer vond, waarin zij 's morgens nog een tiental -bankbiljetten van duizend fr. geborgen had, benevens eenig zilver geld. Doodelijk verschrikt liep zjj naar haar bed, waar zij tusschen de matrassen haar groote schat bewaar de. In een oude lederen reistasch had zij de vrucht van oen twintigja rigen arbeid geborgenmaar deze

Vliegend blaadje : nieuws- en advertentiebode voor Den Helder | 1883 | | pagina 1