Advertentiën. De nadere berichten aangaande den braud in het paardenspel te Berditschew (gouvernement Kiew) doen de haren te berge rijztn. In den circus-Cootarie, dio, zooals meest met dergelijke gebouw ren het ^eval is, uit hout was opgetrokken, werd den 13en een voorstelling ge geven ten bate van de paart Irijdster Loisset. De tent was stampend vol en bevatte ongeveer 600 menschen, waaronder wel 400 Joden waren, die te Berditschew in groot getal wonen. Het vijfde nommer was vertoond, eenige clowns maakten wat grappen, toen er een in 't renperk sprong met den kreet: »Ogien (brand!) Eerst geloofde het publiek dat dit een g ip was, iets dat bij de aardig- hedei—jhoorde, en het lachte. Een oogei k daarna vlogen 3 stalmeesters bannen en riepen: »Gorze! Gorze!" vflet brandHet brandGillen en '-reten vulden nu de ruimte. De menschen sprongen van de Q.rgen, en sommigen bleven met i kaftan aan de spijkers hangen, zoodat zg in de lucht bleven zweven vaders en moeders grepen de kinderen en wierpen ze in vertwijfeling over de borstweringen in de met zand bestrooide rgbaan, waar een dik tapijt was gespreid voor de vertooningen der clowns. Weldra sprongen ook de oudere lieden uit het parteire en het amphitheater in de rgbaan, zoo dat daar een kluwen van menschen ontstond. De kinderen werden meest *-dat gedrukt, en verstikten eer de vlammen het gebouw zelf aantastten. Een tiental paarden, schuw geworden van de vlammen en 't leven, renden onder den hoop, over de menschen, ild in 't rond. Binnen 20 minuten stond de tent in volle vlam. Redding was er onmogelijk, voor wie er zich binnen bevonden zij verbrandden of verstikten. En dat was meer dan de helft van het aantal toeschouwers. Bij den uitgang werd, volgens be richt van ooggetuigen, om leven en dood gevochten. De sterksten redden zich, de zwakkeren werden terugge worpen in de vlam. Bij al 't ongeluk kwam nog dat de brandspuit van Berditschew in het ijs zakte en eerst door 40 man er uitgehaald kon wor den. Ook was er door de vorst ge brek aan water, en moesten diepe gaten in de Berdiwiza worden gehakt om dit te krijgen. Volgens raming zijn er verbrand 60 kinderen, 120 vrouwen en 90 mannen. Onder de laatsten verscheidene vreemdelingen, want er was juist huiden- ea leder- markt. Ook de bevelhebber van het politiekorps is omgekomen. De lieden liepen als waanzinnigen door de stra ten, rukten zich de haren uit en verscheurden de kleederen. Wat de oorzaak was van de ramp is reeds gebleken. In den houten stal had een oppasser cigaretten gerookt, en het stroo, waarop hg lag, was in brand gevlogen. Hij en een kameraad wilden het vuur uitdoovende een stampte met de voeten op het stroo, de ander ging een emmer water halen. Bij het openen van de deur ontstond zoo'n sterke trek, dat de vlam nog meer aanwakkerde. De beide brand stichters zgn ook omgekomen. De directeur van 't paardenspel en het gezelschap is geheel geruïneerd. Twee clowns, Allowis en Merton, zijn ver brand. Van 31 paarden konden er maar 4 gered worden, De ontzet tende ramp had nog een treurig na spel. Een burger van Berditschew, Moses Beresowar, verloor zgn vrouw en drie kinderenhg beweerde dat de oudste van het gild der kooplie den, Karasilow, de vrouw, aan wie de kinderen zich hadden vastgeklemd, in de vlammen had teruggestooten om zelf 't leven te reddenhg stak hem midden op straat daarom over- overhoop en wilde zichzelf daarna de keel afsnijden. Vier vrouwen, die haar man verloren, zgn krankzinnig geworden. In Windsorstreet, een der stra ten van de Londensche City, heeft een zware brand gewoed in een ar moedig huis, dat door verscheidene gezinnen bewoond werd. De vlammen hadden in korten tijd de trappen aan getast en velen der bewoners den uit- afgesneden. Verscheidenen spron gen uit de vensters, en drie vrouwen en een knaap werden daarbij ernstig gewond. Vijf anderen kwamen in de vlammen om het leven. Velen wer den met moeite door de brandweer of de buren gered. Het huis is geheel afge brand. In de overstroomde plaatsen aan den Donau valt nu het water aanhoudendmaar de schade is er groot. Te Mohacs werden, naar men bericht, 600 huizen overstroomd, waarvan ongeveer de helft instortten. De bewoners wisten zich te redden. Tegenwoordig schijnen de Parij- sche dieven het op de hotels gemunt te hebben. In een enkele wijk van Parijs hebben tien eigenaars van ho tels bij den commissaris van politie aangifte gedaan, dat verscheidene hun ner kamers sedert eenige dagen van al het aanwezige bestolen zijn. Overal gebeurt het op dezelfde wijze. Een man en vrouw, die natuurlijk een val- schen naam opgeven, huren een ka mer voor één nacht en slagen er in 's nachts het hotel onopgemerkt te verlaten, terwijl zg pendule, candela- bres, beddelakens enz. medenemen. In een hótel in het quartier Mont- parnassa hebben de dieven twee ka mers geheel ledig gehaaldbedden, tafel, stoelen, kast, alles was verdwe nen, toen de eigenaar den volgenden morgen den diefstal bemerkte. Alles schijnt het venster doorgegaan te zijn, dat in een klein stil straatje uit kwam, Een vreeselijk onheil had den 5en dezer bij Laesó (Denemarken) plaats. Vrijdagmorgen geraakte de brik Flora" van Laurvik aan de Noordzijde van het eiland aan den grond. De reddingsmannen van Laesó gingen aan boord er werd om de reddingsstoomboot getelegrapheerd, die Zaterdagmiddag een sleeptros op de brik wist te krijgen. Tegen den avond brak de tros door aanlandigen storm en hooge zeeën. De brik dreef weer op landraketten werden af geschoten en troffen het schip. Een jol ging met behulp van tros verbin ding mede uitin vijf malen werd de aanwezige bemanning, ongeveer 35 personen, aan land gebracht, maar zeven redders waren doodgevroren. -Te Moskau heersch zulk een strenge koude, dat dagelijks op straat lijken gevonden worden van personen, die van koude zijn omgekomen. Zondagnacht is in Amerika weder een hotel verbrand en wel het Planter's house te Saint-Louis in Mis- souri. Met groote moeite hebben de reizigers en bedienden zich kunnen redden. Vier personen kwa men in de vlammen om en de stof felijke schade moet zeer belangrijk zgn. In Hongarije, waar, zooals men weet, meer dan ergens elders geklaagd wordt over achterstallige belastingen, heeft onlangs een belastingoproer plaats gehad. De bewoners van het dorp Toma- sic, in het district Karlstadt, hadden jaren lang hardnekkig geweigerd, hun ne belastingen te betalen alle deur waarders, die beproefd hadden ze te innen, moesten on verrichter zake te- rugkeeren, en nog bigde zijn, er heel huids af te komen. De belastingen waren doordoor tot een zeer aanmer kelijk bedrag geklommen. Wie bv. f20 per jaar moest betalen, was voor f300 schuldig. Nu kwam dezer dagen een commis sie, onder geleide van gendarmes, naar het dorp, om de belastingen te innen. Maar de boeren wilden weer van geen betalen hooren, en toonde zich zoo bar, dat de commissie het beste vond, maar weer heen te gaan. De boeren zetten de commissie na, haalden haar in en vielen haar aan. Het sein tot den aanval gaf een boer, die den bevelhebber der gendarmes met een hevigen slag op den grond deed tuimelen. Een der gendarmes schoot daarop dien boer neder, en toen werd het gevecht algemeen. De commissie en de gendarmes weerden zich dapper en behielden dan ook de overhand. Verscheidenen hun ner aanvallers werden gewond, en zes in hechtenis genomen. Zg dragen allen den familienaam Tomasic, die daar zoo algemeen is, dat het dorp er naar genoemd is. Den volgenden dag kwam er een afdeeling infanterie in het dorp, om voor verdere rustverstoringen te wa ken, en nu betaalden de meeste in woners eindelijk de achterstallige be lastingschulden. Te Rome is dezer dagen een merkwaardige proef genomen, om 't kleeden der nieuw aangekomen sol daten te vereenvoudigen. De heer Bazzini heeft nl. een machine uitge vonden, om den milicien in een oog wenk alle maten te nemen, die noodig zgn voor zijne uitrusting, van de schoenen af tot de képi toe. Dit doodeenvoudige werktuigje noemt de uitvinder een antropometer. Aan 70 mannen van het 3de reg. infanterie en 30 bersaglieri werd met 2 anthro- mometers de maat genomendaarna kreeg ieder een blad papier in de hand, waar al de kleedingstukken op ge schreven waren, met de maat er achter. Zoo gingen zg in kleine troepjes naar het magazijn, waar de kleederen uit gezocht en meteen aangetrokken werden. In minder dan een uur waren die 100 man gekleed, gewa pend en in gelid geplaatst. Een der beambten van het post kantoor te Lemerick vond bij het stempelen der brieven een enveloppe zonder adres, en legde ze ter zijde. Gelukkig dat hij het bijtijds bemerkte, want bij nader onderzoek bleek, dat deze enveloppe dynamiet bevatte en zoo hij het stempel er op gezet had, zou dit een ontploffing veroorzaakt hebben, waardoor het geheele per soneel gedood of minstens verminkt had kunnen worden. Stoom vaartberichten. Het stoomschip Koningin Emms passeerde 18 Jannari Point de Galle naar Amsterdam. Het stoomschip Prinses Marie passeerde 15 Jan. St. Vincent naar Batavia. Het stoomschip PrinBes Wilhelmina ver trok 17 Januari van Amsterdam naar Ned.- Indië. Het stoomschip Madura, passeerde 17 Jan. St. Vincent naar Amsterdam. Markt-Berichten Purmbhend, 17 Jan. 104 stapels kleine Kaas, Boter laagste prijs f 1.50, hoogste prijs f 1.60 per kilogram. 71 Runderen matig, hoog in prijs. 16 Paarden, 71 vette Kalveren, f0.90 a 1.10 per pond, stug. 53 nucht. f10 a 30 per stuk, ving. 79 vette Varkens, f 0.46 a 0.60 per pond, matig. 10 magere f 12 a 20 per stak, stug. 102 Biggen f5 a 8.50 per stnk, stug. 202 Schapen en Lammeren ving, hoog in prijs. 100 manden Appelen f2.45 a 3. per mand. 75 manden Peren f4.50 a 6. Kip-Eieren f4.a 5.per 100. Schagen, 18 Jan. 5 Paarden f 60 a 120, 12 Geldekoeien f170 a 270, 8 nucht. Kal veren f8 a 17, 380 Schapen f 18 a 26, 45 Biggen f6 a 8, 30 Kippen 75 a 150 ct., 150 Eenden 80 a 125 ct., Boter per kop 90 a 100 ct., Kaas per kilogram 40 a 50 ct., Kip-Eiersn per 100 f 3.a 4. 311de STAATS LOTERIJ. Tweede Lijst. No. 19715 f25.000. No. 17207 f1000. No. 11386, 19217, 19835 elk f400. No. 3055, 9744, 12290, 13021, 18915, 19636 elk f 100. 3de Lijst. No. 12348 f5000. No. 2183 f2000. No. 15858 en 18066 ieder f1500. No. 14299, 14495 en 17241 ieder f1000. No. 18030 f200. No. 708, 5685 en 19089 ieder f 100. 4de Lijst. Prijs van flOO: Noa. 1790 en 11136. Burgerlijke Stand Helder. Van 16 tot 19 Jan. 1883. ONDERTROUWD W. Soholte, matroos en R. J. Berendsen. S. Boon, hofmeester en C. Hnijbens. O. Soderland, magazijn meester en C. G. E. 8nel. GEHUWDC. N. A. over de Linden en M. A. v. Vliet. J. Elniter en G. v. Wolferen. C. Hendrikse en A. M. v. d. Hoeven. BEVALLEN A. Leijding, geb. Rooda, d. A. Seijbel, geb. Hagenaar, a. J. Jon ker, geb. Dito, z. D. v. Leeuwen, geb. de Roob, z. A. Hnijsdens, geb. Dienaar, 2 d. OVERLEDEN: R. Kalf, 26 j. M. Metzclaar, geb. Breet, 82 j. E. Darphorn, 2 m. Burgerlijke Stancl Texel. Van 11 tot 18 Jan. ONDERTROUWDArie Hin Pz. en Martje Zijm. GETROUWD: Geene. GEBORENCornelis, zoon van Pieter Bremer en Trientje Hartog. Kasae, zoon van Kasse Zegel Fransz. en Antje Dekker. Dirkje, dochter van Klaas Kikkert en Adri- aantje Lagerveld. OVERLEDEN Hendrik Reuzenaar, 23 jareu, zoon van Marinus Reuzenaar en Ma ria Martha Meulman. Pieter Steenland, 77 jaren, weduwnaar van Neeltje Taselaar. Hendriea Kolterbach, 82 jaren, gehuwd met Pieter Lampe. Cornelia Brnin, 70 jaren, gehuwd met Albert Bakker. Jacoba Dekker, 65 jaren, weduwe van Pieter Koen- raad. Kantongerecht te Helder. Zitting van 17 Jan. Het zich in kennelijken staat van dron kenschap bevinden op den openbaren weg J. K., J. S. Z.( W. S., P. P., D. v. d. H., G. L. d. J., E. B., ieder boete van f 3.J. S., J. J. ieder boete van f 5. Enkele diefstal van bontP. B. Z., W. V., ieder flO.— Het rijden des nachts zonder brandende lantaarn D. v. S., f 1.Het rijden op een voetstraatJ. M., f 1. Het zonder den vereischten leeftijd te hebben, besturen van een rijtnigC. v. Z., f 1. Het op den bepaalden tijd niet sluiten zijner tapperij J. L. V., f 6. Allen subsidiaire gevangenisstraf en in de kosten. Vervolg der Berichten. Z. M. heeft, met ingang van 1 Mei a.s., op daartoe gedaan ver zoek, op pensioen gesteld: de vice- admiraals L. R. de Haes en J. vau Goch, de schout-bij-nachts W. B. F. Esscher en J. A. van de Velde, re spectievelijk met f4425.f 4275. f3975.en f3525.'s jaars. Benoemd tot schout-bij-nacht de kapt. t/z W. Euslie, J. W. Binkes en F. H. P. van Alphen. Met 1 Mei a.s. de betrekking vau directeur en kommandant der marine te Willemsoord opgedragen aan den schout-bij-nacht W. K. v. Gennep; te Amsterdam aan den schout-bij- nacht Renselaar Bowier en te Hel- levoetsluis aan den schout-bij-nacht W. Enslie. De schout-bij-nacht van Alphen treedt op als kommandant der zee macht in Oost-Indië. Helders Mannenkoor gaf Woens dagavond in Tivoli een vocaal en instrumentaal concert, onder leiding van den heer H. A. ïïgberts, waarbij 't muziekkorps der Kon. Ned. Marine medewerkte. Ook de heeren H. Ven- verloo, tenor, en Joh. P. J. Smit, bariton, beiden van Amsterdam, ver leenden hunnen bijstand. Talrijk waren de leden en geïn- troduceerden opgekomen, in de ver wachting muzikaal kunstgenot te smaken, en die verwachting is niet alleen bevredigd, maar zelfs over troffen. »Een Nacht auf dem Meere," werd prachtig uitgevoerd. Plechtig klonk in den aanvang de Hymne an die Nacht. In 't duet van tenor en bas (bariton), klonk de zuivere eu melodieuse tenor van den heer V. prachtig tegenover of vergezeld van 't edel en krachtig baritongeluid vau den heer S. Verder droegen bei de solisten vereend of afzonderlijk hunne duetten of solo's voor. 't Recitativ getuigde van goede muzi kale studie. De koren werden frisch en fijn geaccentueerd gezongen. Een woord van lof hebben we gaarne over voor de instrumentale bege leiding van dit stuk, die Vijzonder verdienstelijk was. Een drietal nummers, door den heer V. voorgedragen, werden met adem- looze stilte aangehoord en 't applaus was welverdiend, 't Glanspunt van zijne voordrachten bereikte de heer V. voorzeker in »Es war einTraum." In »Die Zeit" kwam de ijverige en strenge studie, onder leiding van zijn bekwamen directeur ten volle uit en »Auferstehn" was een waardig slot nummer. De opwekkende ouvertures Felsen Mühle en Ruy-Blas, brachten de aan wezigen in een goede stemming voor 't genot, dat daaruate smaken zou zgn. Helders Mannenkoor mag met vol doening op den avond van 17 Janu ari terugzien en de heeren Egberts en Bern hardt hebben zich wederom als degelijke musici doen kennen. We vestigen de aandacht on zer lezers op de voorstelling, Zondag avond 28 Januari in Tivoli te geven door de vereeniging Aurora", 't Stuk »Richard Moor" is goed gekozen en 't nastukje Barbier—Brugwachter" wordt op vereerend verzoek nog maals gegeven. De goede indruk, de eerste maal op 't publiek gemaakt, mag een druk bezoek doen verwachten. Een zeer gevarieerde voorstel ling wacht 't publiek Zondagavond in Tivoli. Tooneelspel, gymnastiek en tableaux vivants, gevolgd door een arlequinade. Dit afwisselend pro gramma zal bepaald de aandacht trekken en tot een bezoek uitlokken, waartoe de geringe entréeprijs zeker zal bijdragen. Gisterenavond ten llu. poogde een marinier zich meester te maken van een kist sigaren in dé Concur rent." Althans hg vroeg een kistje sigaren te koop, waarmede hij zich in allerijl verwijderde. De politie had hem echter reeds bij de Nieuwe kerk in handen. 1 Texel, 19 Januari. De alhier aangespoelde vaten petro leum, ruim 4000 in getal, welke nabij 't bierhuis van den heer A. de Ruyter zijn geborgen, zullen den 31sten a.s. 's avouds in het openbaar worden verkocht. Oosterend, 11 Januari. Ten behoeve van het onge lukkige gezin te Cocksdorp werd hier een inzameling langs de huizen ge houden. Het bedrag dier collectie, een som uitmakende van f 63.64, is heden aan den heer J. van Putten overgemaakt. Door den raad dezer gemeente is in zijne zitting van gisteren als plaats vervanger van den heer Dr. J. Ensing, die in de volgende maand naar Scha- gen vertrekt, benoemd de heer J. Timmer, arts te Markelo. Zooals bereids door eenige couran ten is gemeld, vonden eenige knapen dezer dagen in een sloot een aantal kleedingstukken. De politie en justitie onderzoeken nog steeds zonder het gewenschte gevolg, wie deze goederen, welke misschien vau een wasch zgn ontvreemd, kan hebben geborgen. Gelukkig behoort het tot de uitzonde ringen het waschgoed aldus t6 behan delen; indien het regel werd, kon de reputatie als zindelijke vrouwtjes, door onze huismoeders zoo wel ver diend, lichtelijk te loor gaan. Oudeschild, 18 Januari. De sociëteit »Neptunus" verschafte haren leden gisteren weer eens een recht genotvol avondje. Als spreker trad op de heer Muller, die een en ander over het eten ten beste gaf. De heer C. Visman le verde een keurige bijdrage over het levend begraven vau Beijling. Tal van andere leden gaven voorts nog bijdragen, meestal van luimigen aard ten beste. Gisteren zgn in het Groot-He melrijk te Amsterdam twee kinderen, die in aanraking kwamen met de kachel, verbrand, terwijl de ouders afwezig waren. Het eene was drie, en het andere vier jaren oud. Bg Maasegk zijn nog drie lij den gevonden met verschrikkelijke wonden. Een is herkend als zijnde van een soldaat te Luik. Bg Dilsen in de Maas is wederom een lijk ge vonden, mede overdekt met wonden. Een onderzoek is aangevangen. Het eiland Marken verkeert thans in een volslagen staat van af zondering. Niet alleen het gewone verkeer is door het ijs gestremd, maar ook de post- en telegraafgemeenschap is verbroken. De voortdurende dooi zal echter Marken wel spoedig be reikbaar maken. Heden herdenken wij de 30-jarige Echtvereniging van Se| onze Broeder en Zuster k PIETER BURGER en fi FROUWTJE BROUWER. Oude Schild, 20 Jan. 1883. I A. BURGER. Mede uit naam van Broeders en Zuster. K

Vliegend blaadje : nieuws- en advertentiebode voor Den Helder | 1883 | | pagina 2