Advertentiën. Dankbetuiging. hebben voortgesleept en velen hunner daar bij moesten worden ondersteund, een wo ning te laten voorbijgaan om ze nog circa anderhalf uur verder te gaan brengen, al ware het ook dat daar gestoofde konijnen op hen wachtten P Dat zou in ons oog on- mensckelijk zijn geweest. Ware het ons om eigenbelang te doen geweest óf zooals W. het laat voorkomen om rekening van kosten te kunnen brengen bij den consu- lairen agent, dan hadden wij ze naar onze eigene woningen te Oosterend kunnen bren gen, ongeveer 20 minuten verder, maar van deze schipbreukelingen een enkelen stap verder te vergen dan strikt noodzakelijk was, zou onmensohelijk zijn geweest en dat ze later te Oosterend zijn gebleven, was op last van den consulairen agent. Dit tot antwoord aan W. waarom de schip breukelingen niet bij Ruig zijn gebracht. Zijn tweede vraag is, waarom C. Kooyman niet met de reddingboot mêe is gegaan P Tot antwoord diene, dat W. zeker wel zal weten dat het op straf verboden is, zonder toestemming van den bootsman in de reddingsboot plaats te nemen. Welnu, hij is door den bootsman daartoe niet ge vraagd, terwijl twee naast hem staande per sonen wel gevraagd zijn. Wellicht is de reden van dit voorbijgaan te zoeken hierin, dat hij verscheidene malen schipper T. P. Rakker behulpzaam is geweest in het red den van schipbreukelingen met eigen boot Maar genoeg. Onder dankzegging voor de verleende plaatsruimte teekenen wij ons: J. P. BAKKER. C. A. KOOIJ MAN. Mijnheer de Redacteur Mag ik van uwe vrijgevigheid hopen dat U onderstaande regelen een plaatsje gunt in uw geacht blad P Eerst heden kwam mij het Nb. van 5 Jan. in handen en 't trof mij daarin een stukje te vinden, beoordeelende de opgaven omtrent de redding der manschappen van de op 8 Dec. gestrande „Marna." Uw beriohtgever schijnt bepaald „opofferende" pogingen tot redding met gewone wegwij zing te verwarren. Want wat toch is het geval geweest P De landbouwer Neeltje Ruig van Lies bevond zich den 8en Dec. toevallig op 't strand en juist toen kwam een gedeelte der bemanning van de „Mama" met eigen boot aan strand. Onder die be manning bevond zich de 1ste stuurman en deze begaf zich met Ruig naar diens woning, om van daar te paard naar Westerschelling te gaan, teneinde te zien daar door de sleepboot „Adsistent" hulp voor de over gebleven zes man te verkrijgen. Alvorens van 't strand te vertrekken, was er met goedvinden van den stuurman bepaald, dat de reeds geredde mannen der equipage onder geleide van een persoon (ik meen dat dit C. E. Boer was) naar Lies zouden gebracht worden, om daar de eerste ver pleging te ontvangen, ten huize van S. Ruig. Hoe het zij weet ik niet, maar zeker is het dat de geredden, niet bij S. Ruig in Lies, maar wel te Oosterend bij twee verschillende personen werden ingebracht en dat ze daar zijn verpleegd. Ik zal D. Bakker in zijne wijze van be- oordeelen niet volgen, want men mag toch niet aannemen dat deze geleider met „op zet" om „onedele bedoelingen te bevorderen," die menschen bij anderen bracht, dan in overleg met den stuurman was bepaald Men mag toch niet gelooven, dat geldbejag het hoofdmoment is geweest P Maar een andere vraag is deze waarom zal een verslaggever van eene courant uit weiden over eene „begeleiding" van schip breukelingen van het strand tot de plaats waar hulp kan worden aangeboden Welke verdienste zit er toch in menschen den weg te wijzen P Immers dit geschiedt dagelijks en komt het ooit in 't brein van den weg wijzer op, om daarvoor den dank van zijn evenmensch in te oogsten Niets anders heeft de geleider gedaan dan ze den weg te wijzen en op eigen beenen loopende kwamen ze te Oosterend. Of nu zulk een daad als D. Bakker be doelt met de bazuinen der volken moet bekend gemaakt worden is niet mijn oordeel en evenals nu, zal ik in het vervolg bij berichtgeving van „edele" daden en derge- lijken, ze met stilzwijgen voorbij gaan. U dankende voor Uwe bereidwillige op name dezer regelen, noem ik mij mot achting, Terschelling, Uw. Dw. Dienaar, 25 Januari 1883. A. ZANDIJK. Stoomvaartberichten. Het stoomschip Prinses Wilhelmina, ver trok 29 Jan. van Marseille naar Batavia. Het stoomschip Prins Erederik is 30 Januari, te Southampton aangekomen van Amsterdam. Het stoomschip Prinses Amalia, den 20sten December van Batavia vertrokken, is 30 Januari te IJmuiden aangekomen. Het stoomschip Prins Alexander ver trok van Batavia naar Amsterdam don 31 Januari. Het stoomschip Prinses Marie, van Am sterdam naar Batavia, vertrok van Suez den 31 Januari. Het stoomschip Insulinde vertrok 1 Fe bruari van Marseille naar Amsterdam. Markt-Berichten Pubmeeend, 30 Jan. Aangevoerd 11 Paarden, 91 Koeien, handel stug hoog in rijs, 70 vette Kalveren f 0.90 a 1.10 per 118 nucht. dito f10 a 28, beide han del vlug, 489 Schapen en Lammeren, han del vlug, 46 varkens 40 a 60 ot. per P., 128 Biggen f6 a 9, beide handel matig, Kip-eieren f 4 a 5, per 100, Boter per P. f 1.60 a 1.70. Kleine kaas f 36, aangevoerd 56 stapels. Schagen, 1 Februari. Aangevoerd 38 Geldekoeien f180 a 270, Kalf koeien f 180 a 270, 12 nucht. Kalveren f8 a 20, 315 Schapen f18 a 30, 10 magere Varkens f1 a 15, 40 Biggen f6 a 9, Kippen 60 a 176 cfc., 150 Eenden fl.a 1.25, Bo ter per kop 95 a 105 ct., Kaas per kilo gram 40 a 60, Kip-Eieren per 100 f 3. a 4. 311de STAATS LOTERIJ. 4de klasse. 2de lijst. No. 5121 f25.000. No. 4658 f5000. No. 11454 f2000. No. 3797, 4129, 16523, elk f1000. No. 9825 f 400. No. 13623, 14721, 14894, 15496 elk f100. 3de Lijst. No. 7748 f1000. No. 1630, 3174 en 8404 ieder f400. No. 2132 en 18812 ieder f 200. No. 5711, 6039, 15229 en 20292 ieder f100. 4de Lijst. No. 14982 f100. Burgerlijke JStand Helder. Van 30 Jan. tot 2 Febr. 1883. ONDERTROUWD J. Schouten, werk man en C. de Bruijn. GEHUWDK. Buijs en J. H. Dörr. W. Scholte en R. J. Berendsen. S. Boor, en C. Huijbens. BEVALLENJ. v. d. Voorde, geb. Geldhoff, z. M. de Groot, geb. Reinders, z. P. J. Kroonstuiver, geb. Kraan, d. E. Prass, geb. Brugts, d. E. Kramer, geb. Kuiper, d. A. C. Groeneveld, geb. Kikkert, d. J. Bakker, geb. v. d. Bogaard, z. OVERLEDENH. Noot, 14 j. Burgerlijke Stand Texel. Van 96 tot 31 Jan. ONDERTROUWDGsene. GETROUWDArie Hin Pz, en Mar- tje Zijm. GEBORENWillempje, dochter van Jan Buijs en Anna Johanna Martinusse. Arie, zoon van Arie Eelman en Cornelisje Bruin. Gerrit, zoon van Sacom Roozendaal en Grietje Eelman. Adriana Margaretha, dochter van Simon de Porto en Erancisca Margaretha Smits. Aagje, dochter van Klaas Slot Jr. en Wijntje Kales. OVERLEDEN: Abram de Ridder, 10 maanden, zoon van Abram de Ridder en Dieuwertje Klok. Cornelis Dalmeijer, 6 jaren, zoon van Willem Dalmeijer (overle den) en Marretje Daalder. Jan Zijm, 22 maanden, zoon van Pieter Zijm Hz. en Neeltje Zijm. Burgerlijke Stand Wieringen. Maand Januari 1883. ONDERTROUWD en GETROUWD Cornelis Rotgans en Neeltje Bekerdam. Jan Dirks en Trijntje Lont. GEBOREN: Gerlof, zoon van E. van Keulen en A. E. van de Wint. Geertje, dochter van G. ter Keurst en A. Kooij. Simon, zoon van I. Koorn en D. Smit. Simon, zoon van A. Russelman en M. Post. Pieter, zoon van S. Dekker en A. Rotgans. Johan Nicolaas, zoon van A. Blaauw en J. P. van Eden. Pietertje, dochter van J. Lont en A. Metselaar. Pieter, zoon van C. Kooij en S. Mulder. OVERLEDEN Simon Half weeg, 35 jaar, Echtgenoot van Geertje Kuit. Neel tje Smit, 63 jaar, wed. van Jan Krommedam. Vervolg- der Berichten. Gisteren was het veertig jaren geleden, dat de dirigeerende officier van gezondheid der lste klasse J. D. Sachse, van het hospitaal der Marine alhier, werd benoemd als officier van gezondheid der 3de klasse bij de Koninklijke Nederlandsehe Marine. Opvolgend werd hij benoemd tot officier van gezondheid der 2de kl. den lsten April 1849 officier van gezondheid der lstekl. 1 Jan. 1856; dirigeerend officier van gezondheid der 2de kl. 1 Mei 1867 en dirigeerend officier van gezondheid der lste kl. den lsten Jan. 1870. Nadat een persoon door de po litie in verhoor was genomen inzake de aan boord van het tjalkschip Cas- tor en Pollux gepleegden diefstal, welken hij echter bleef ontkennen, is het gestolen bedrag (tot groote blijdschap van den schipper) den vol gende morgen aan dek in de waring van het vaartuig teruggevonden. Gisterenavond hield de Afd. Helder van de vereeniging tot be vordering van Zondagsrust een bijeen komst in Tivoli. De opkomst was vrij goed. Nadat de president de vergadering had geopend, trad de heer Bacli als spreker op en behandelde drie bezwaren tegen Zondagsrust. 1°. De concurrentie maakt deelneming moeielijk2°. Men beweert dat het idee van Zondagsrust van 't publiek en niet van neringdoenden moet uit gaan 3°. Bestreed spreker 't bezwaar dat Zondagsrust aanleiding zou geven tot ledigheid, verveling, enz. Na de pauze trad de heer Brink man op en maakte een vergelijking tusschen voorheen en thans. Spreker roemde de vooruitgang der weten schap, maar betreurde 't gebrek aan godsdienstzin, dat daarmee gepaard schijnt te gaan, en betoogde daarna dat de Zondagsrust een instelling van den Schepper, den mensch tot zegen was ingesteld en zijne maat schappelijke belangen eer zou bevor deren dan tegenwerken. De vergade ring werd vervolgens door den president gesloten. Door schipper Wittekoek, met de vischsloep Saturnus heden alhier binnen, wordt gerapporteerd dat ter wijl hij Dinsdagnacht, circa 12 uur, Kijkduin O. t. Z., 2 uur uit den wal zeilende was, zijn opmerkzaamheid werd getrokken door fakkellicht, het welk op eenigen afstand werd ont stoken. Hierop hield hij onmiddellijk aan en ontwaarde een grooten schoo- ner, welke blijkbaar in nood verkeer de, daar de zeilen en stengen langs de masten hingen en de voorzeilen voor den boeg klapperdeneen wit licht was tusschen de masten gehan gen, doch men kon van de beman ning niets ontwaren. Eerst voorbij geschoten zijnde, hield de Saturnus nogmaals op het schip aan, doch hier van was toen niets meer te ontdekken. Oude Schild, 30 Jan. Door de .ederijkerskamer »Heije" alhier, werden op Zaterdag en Zon dag jl. uitvoeringen gegeven voor hare leden. De stukken, die opge voerd werden bestonden in het too- neelspel »Het geheim van den blinde", door J. K. G. Muller, benevens de blijspelenDe kasteleinesse van Fis- bach" en De tweelingbroeders." Het programma werd flink afgewerkt en mocht de tevredenheid der leden bij- zonder wegdragen. Het onafschei- delg k bal, dat de uitvoeringen be sloten, verhoogde niet weinig het ge zellig genoegen, waardoor deze ver gaderingen zich gewoonlijk onder scheiden. Texel, 1 Febr. Nog steeds is de hier aangespoelde petroleum een bron van verdiensten voor vele ingezeten van dit eiland. Yrachtboeren en schippers zijn nu weer aan de beurt een behoorlijk daggeld met het vervoeren der ver kochte petroleum te verdienen. De publieke verkoop, welke gisteren avond gehouden is, bracht f 40,953,75 op. Door den heer J. J. Kuyper te Oosterend, is dezer dagen een bedrag van f10 overgemaakt ten behoeve der weduwen en weezen van hen, die in Oct. 11. zoo jammerlijk met de loodskotters verongelukten. Bedoelde som was de zuivere op brengst eener verloting, welke door den heer K. gehouden is. Terschelling 1 Febr. In de Terschellinger gronden is eene schoener gestrand; deze schijnt onder water te zitten, en vermoede lijk is het volk door de loodskotter gered. De gestrande schoener is de Humboldt, kapt. Godings, van Shields met steenkolen naar Yarmouth be stemd. De equipage, bestaande uit 4 man, is door den loodskotter aan land gebracht. Te Herwijnen is een öjarig jon gentje, dat bij den molen liep, door een der wieken zoodanig getroffen, dat het in de wetering daarnaast gewor pen werd. Hoewel nog levend op gehaald, is het kort daarna over leden. De kruitontploffingen zijn in 't jaar 1883 aan de orde van den dag. Eerst de ramp te Muiden en te gelijk een nog vernielender ontploffing in Californië thans een dergelijk onge luk in Engeland en tevens de tijding dat te Linares in de Spaansche pro vincie Jean (Andalusie) een kruitfa briek in de lucht is gesprongen. Bij 't afzenden van 't bericht uit Spanje spande men bovenmenschelgke krach ten in om het vuur te blusschen, daar in de onmiddellijke nabijheid een dynamietmagazijn gelegen is. Laatstleden Zondag liep een dierenoppasser in de Berlijnsche dier gaarde over het hooi, waarvan een olifant stond te eten. Onmiddellijk greep het dier hem aan en vermor- selde hem tegen den muur. Uit Londen schrijft menSchip breuken schijnen met het jaar toe te nemen. In 't jaar 1882 zijn niet minder dan 284 stoomschepen en groote rivierbooten verongelukt. On der de stoomschepen bevonden zich 192 Britsche, 16 Amerikaansche, 2 Oostenrijksche, 3 Belgische, 5 Deen- sche, 6 Nederlandsche, 16 Fransche, 1 Grieksche en 3 Zweedsche schepen en 41 wier nationaliteit men niet heeft kunnen te weten komen. 141 Stoom schepen stranden, 32 zonken na aan varing met andere vaartuigen, 4 gin gen door ontploffing te gronde, 2 ver brandden, 6 werden door het ijs tot zinken gebracht en de overigen leden op andere wijzen schipbreuk. In 't geheel kwamen hierbij 2002 menschen om 't leven. Een Londensch koetsier en zijn patroon stonden wegens dierenmis handeling terecht, omdat de eerste een paard, dat te oud was om te wer ken, voor zijn voertuig gespannen en laatstgenoemde daartoe last gegeven had. Nadat een veearts als getuige ge hoord was en den treurigen toestand van het paard bevestigd had, werd de eigenaar van het dier tot 21 dagen en de koetsier tot 7 dagen dwangar beid veroordeeld. Bremen, 29 Januari. Kapt. Haesloop, gezagvoerder van het schip Black Hawk," rapporteert den 21n dezer op 54° NB. en 5° 27' ÓL. voor de wind was lenzende met zwaar stormweder. Hij besloot, dewijl wind en zee zeer toenamen, om bij te draaien. Bij het oploeven kwam een zware stortzee over, waardoor veel schade aan dek werd aangericht, en de opperstuurman en zes man overboord sloegen, welke allen ver dronken. Een Fransch luchtreiziger, Mayet genaamd, is te Madrid bij het opstij gen met zijn luchtballon aan den ge vel van een huis blijven haken, waar door hij na eenige minuten uit het schuitje viel en op de straat terecht kwam. De ongelukkige was onmid dellijk dood. De oudste koe in de Vereenigde Staten vindt men te Hawkinsville, Georgia. De eigenaar verzekert, dat het dier 100 jaren oud is en toch geeft zij nog melk. Deze koe was vroeger het eigendom zijner groot ouders geweest. De hooge achting, waarin de bezitter van het beest bij het publiek bekend staat, waarborgt dezen wonderlijken ouderdom. Geboren: DOROTHEA PETRO- NELLA, Dochter van: H. B. KNUPPEL en C. SCHENKELS. Alkmaar, 30 Januari 1883. Yoorspoedig bevallen van een Dochter T. BLOM, geliefde Echtgenoote van S. KONING. Terschelling, 26- Januari 1883. Algemeene kennisgeving. Yoorspoedig bevallen van een wel geschapen Zoon, JACOBA BAKKER, geb. van den Bogaard. Helder, 1 Februari 1883. Algemeene kennisgeving. Bevallen van een welgeschapen DochterE. KUIPER, Echtgenoote van P. J. A. Kramer. Helder, 2 Febr. 1883. Door Gods goedheid bevallen van een welgeschapen Dochter, C. BRUGTS, geliefde Echtgenoote van F. PRASS. Tevens breng ik mijnen hartelijken dank aan Mej, PICÊNI-OTTEN, voor hare liefderijke zorg, aan mgne Echt genoote bewezen. Algemeene kennisgeving. Door Gods goedheid voorspoedig bevallen van eene welgeschapen Dochter P. J. KROONSTUIVER, geb. Kraan. Helder, 30 Januari 1883. De Weduwen te Callantsoog en Petten, wier Echtgenooten bij de stranding der »Strathmore" zgn om gekomen, betuigen hun hartelijken dank aan den President en verdere leden der vereeniging Ontwaakt bij Tgds," van wie zg te zamen de belangrijke som van f 273.7 U/s^^ben ontvangen. (Door omstandigheden is deze an nonce eerst nu geplaatst.) Voor de vele big ken van belang stelling en deelneming, ondervonden gedurende de ziekte en bg 't overigden van mijn geliefd dochtertje MARTHA, betuig ik mijnen innigen dank. In 't bijzonder ben ik dit bovenal ver plicht aan de kinderen der Zuster en Herhalingschool,en aan de dragers, die haar de laatste eer hebben be wezen. Haar bedroefde Moeder De Wed. A. VINKE—Dijker. en Kinderen J. L. VINKE. KOOSJE VINKE. Helder, 1 Februari 1883. Ondergeteekende brengt door deze haren hart el ij ken dank, aan allen, welke haar bg het noodlottig omkomen van haren Echtgenoot, zoo mild met stoffelijke gaven hebben geholpen, tot leniging van haar lot. Inzonderheid mijnen dank aan de Heeren Mr. D. P. A. ABERSON en A. G. J. DE VRIES, welke geene moeite ontzien hebben, hare belan gen te behartigen. Helder, 1 Februari 1883. Wed. K. DAMMULLER. Plaatsgenooten I Het Besluit van HH. Slagers, reeds meermalen gepu bliceerd, zal zeker worden toegejuicht door ieder, die het hoog belang der Zondagsrust voor personen en ge zinnen inziet. Zou daarom elke aan beveling van dat besluit op zichzelf overbodig kunnen schijnen, toch wenschen wij door dezen voor HH. Slagers uw aller medewerking dringend in te roepen en u te verzoeken hun het houden van dit besluit mogelijk te maken1° door uwe op den Zondag benoodigde vleeschspijzen altijd op Zaterdag of Zondagmorgen vóór 9 uur in te slaan; 2°. door uwen ge wonen slager uwe gunst niet te ont nemen, als hij u voortaan op Zondag niet meer ten dienste zal kunnen staan. Want het verlies van klanten zou voor menigen slager ten gevolge kunnen hebben, dat hij in het stof felijk belang van zgn gezin gedwon gen werd weder zijnen winkel te openen, en daardoor niet alleen zijn eensgeven woord te verbreken, maar ook zichzelven en de zijnen den zoo gezegenden rustdag weer te ontnemen. Daardoor zou een goed begonnen zaak weldra ten eenenmale schip breuk lijden en tegelgk, omdat niet alle slagers zich aansloten, de deur voor eene zeer onedele concurrentie worden opengezet. Houde daarom ieder lid van Zondagsrust." in 't belang der zaak, zich stipt aan de bepalingen van het Reglement der Afdeeling, art. 4 al. 2, en werke ieder, wie het ook zg, met hierna genoemde slagers mede, opdat zij met hun gezin een rustdag kunnen houden, waaraan zg blgkens de reeds geplaatste advertentie, toonen behoefte te hebben. »Het Bestuur der Afdeeling Helder van de Vereeniging tot bevor dering der Zondagsrust," J. P. VAN DER VEGTE, Secretaris.

Vliegend blaadje : nieuws- en advertentiebode voor Den Helder | 1883 | | pagina 2