Adverlentiën. 't hoofd is, hoewel niet bepaald krank zinnig. De geneeskundigen, die haar ook van politiewege onderzochten, stemden allen daarin overeen. Zij zal nu voorloopig in het gesticht, in de rue Picpus blijven. Hamburg, 10 Febr. Het »Seeamt" heeft de verhandelingen in de zaak der Cimbria begonnen met de voor lezing van de verklaringen, welke door de bemanning van de Sultan zijn af gelegd. Daarop werd Cuttill, de ge zagvoerder van laatstgenoemd stoom schip, gehoord. Zijne verklaring komt in hoofdzaak overeen met hetgeen over het gebeurde door de dagbladen reeds medegedeeld is. Alleenlijk verklaart Cuttill, dat het bericht van de Times volgens 't welk de Sultan het eerst het bakboordslicht van de andere stoomboot zag, op een misverstand berust. Dit heeft betrekking op een ander schip, voor hetwelk hij uitge weken was. Op de aanmerking, dat hij in zijne vroegere en onder eede bevestigde verklaring een andere op gave had gedaan, antwoordde de ge tuige, dat hier een dwaling bestond en hij de vraag verkeerd begrepen moet hebben. Het verhoor werd des avonds te 8J/s uur gesloten. Dat der getuigen van de Sultan is afgeloopen, De ver klaringen, bij het voorloopig onder zoek door de getuigen der Cimbria afgelegd, werden voorgelezen. Twee voorstellen van den Rijkscommissaris zijn aangenomen, als: tot oproeping van den directeur der Stoombootmaat schappij tegen Dinsdag, en tot onder zoek van het wrak der Cimbria door duikers. Het kleed dat de keizerin van Rusland bij de kroning dragen zal, moet een waar kunstwerk zijn, uit zilverbrocaat en zilverborduursel. Het borduursel rondom den zoom van het kleed heeft aan den sleep een breedte van ongeveer 7/10 meter en het zilver is zóó zwaar, dat de sleep alleen ruim 10 kilogram weegt. Aan een pelshandelaar te Petersburg is opgedragen de vervaardiging van twee met hermelijn gevoerde purperen mantels,voor den keizer en de keizerin. Met dezelfde stoffen zal een reusach tige baldakijn versierd zijn, en de trappen van den troon zullen met een hermelijntapijt bedekt zijn. Alleen voor den baldakijn zijn niet minder dan 80,000 hermelijn vellen noodig. Het appèl van de veroordeelden in het Ringtheater-proces is thans in hoogster instantie verworpen, en het vonnis bevestigd, waarbij de directeur Jauner tot vier maanden opsluiting, de verlichtiug-inspecteur Nitsche tot acht maanden en de gebouw-inspec teur Geringer tot vier maanden strenge gevangenisstraf veroordeeld werden. i x 1',zoN DEN.~ Mijnheer de Redakteur! Mag ik u voor het onderstaande een plaatsje in uw veelgelezen blad verzoeken? Mij Donderdag op weg begevende, om de opvoering van „Madame Favart" te gaan bijwonen, toen, ja ik moet 't ronduit be kennen, toen had ik geen goede verwach ting van hetgeen ik te zien en te hooren zou krijgen. Als men bedenkt met hoeveel moeite en zorgen de hier bestaande rederij kerskamers en dilettanten-clubs reeds te kampen hebben om een tooneelstuk eenigs- zins naar behooren op te voeren, hoeveel te meer moet dit dan niet het geval zijn, wanneer men een opera voor het voetlicht wil brengeniedereen toch weet, dat daaraan voor dillettanten eigenaardige, ja soms on overkomelijke bezwaren verbonden zijn. Toen dus 't Isr. Coll. „Eendracht baart Genoegen" den moed had om de Opéra- Comique „Madame Favart" van Offenbach Donderdag en Zondag ten tooneele te bren gen, toen verwachte ik niet, zooals ik boven reeds zeide, dat ik iets goeds ten gehoore zou krijgen; doch hoezeer ben ik in die verwachting gelogenstraft. Die opvoering toch heeft mij een avond van genot verschaft en heeft bij mij een aangena- men indruk achtergelaten. Met mij zullen velen 't eens zijn, dat zij uitmuntend ge slaagd is. De hoofdpersonen voldeden uit stekend en waren op hun plaats, en ver dienen een woord van lof voor de goede vertolking hunner partijen. Vooral Madame Favart heeft hare rol tot het einde toe uit muntend volgehouden, evenals Hector, Su- zanna en Favart. De voordracht van solo's, duo's, trio's en kooren leverde mij 't bewijs, dat er veel en flink gestudeerd wasinzon derheid voldeed 't Tyroler lied, gezongen door Mad. Favart en Hector, en dat dan ook zeer lief klonk, alsmede 't duet tusschen Favart en Mad. Favart; kortom, mijns in ziens gelukte die uitvoering volkomen. Een woord van bewondering kan ik niet weerhouden jegens den heer M. P. Polak, voor diens flinke leiding en vooral voor het arrangeeren der Opera, en men is het aan hem verschuldigd, dat alles zoo goed van stapel liep. Moge hij nog lang in de ge legenheid zijn om zijne zeer gewaardeerde medewerking aan die vereeniging te ver- leenen, en dat de leden mogen voortgaan 't Excelsior te betrachten, dan geloof ik, dat „E. b. G." een schoone toekomst tege - moet gaat. B. Stoom vaartberichten. Het stoomschip Insulinde is 9 Febr. te IJmuiden aangekomen. Het stoomschip Prins van Oranje vertiok 12 Febr. van Southampton naar Batavia. Het stoomschip Conrad vertrok 10 Febr. van Suez naar Amsterdam. Het stoomschip Prins Frederik vertrok 12 Febr. van Marseille naar Batavia. Het stoomschip Koningin Emma vertrok 12 Febr. van Marseille naar Amsterdam. Markt-Berichten. Alkmaar, 10 Febr. 1 Paard f85, 14 Koeien en Ossen f170 a 290, 51 nuchtere Kalveren f7 a 20, 122 Schapen f 16 a 27, 78 magere Varkens f15 a 24, 218 Biggen f6 a 9, 10 Bokken en Geiten f4 a 8, Boter p. kop ('s middags 12 uur) f 0.90 a 1.05. Hoorn, 10 Febr. Tarwe f 8 a 10, Rogge f7.50, Gerst f5.25 a 6, Haver f3.50 a 4.25, Erwten: groene f 14.50 a 17, grauwe f21, vale f14 a 16, bruine boonen f10 a 16, 8 Paarden f90 a 190, 80 Schapen f 17 a 32, 130 Lammeren f14 a 19, 90 Kalve- reu f6 a 13, 40 Varkens f16 a 24, 9 Zeugen f 30 a 60, 300 Biggen f 6 a 10, 70 Kippen fl a 2.25, 8000 Kip-eieren f4 a 4.50 per 100, 461 k. Boter f 0.80 a 0.90. 311^ STAATSLOTERIJ. 5de klasse. 1ste lijst. No. 4870 en 18083 f1000. No. 6885, 11435, 15385 en 20378 f400. No. 2792, 6247, 8643 en. 11131 f 200. No. 805, 6354, 8611 en 16721 f100. Burgerlijke Stand Helder. Van 9 tot 13 Febr. 1883. ONDERTROUWD): Geene. GEHUWDGeene. BEVALLENE. Krijger, geb. Bijl, d. M. Kohn, geb. Edelenbosch, z. J. M. Clee, geb. Siegers, d. G. Visser, geb. de Boer, z. M. Molenaar, geb. Schotvanger, d. N. van 't Sant, geb. Francois, z. A. Kager, geb. Kooij, d. J. Tissing, geb. Vermeulen, z. OVERLEDEN: S. Faber, 45 j. F. Darphoru, 1 m. S. H. Hopmans, geb. Bouwbyes, 68 j. L. Bruin, 52 j. J. v. Straten, 17 j. A. Vroom, geb. Boontjes, 80 j. S. Sander, 68 j. Vervolg- der Berichten. De Eng. bark »Ulva," kapt. Oakley, geladen met salpeter van Iquique naar Hamburg, was zeilende in de Noordzee, maar geraakte bui ten koers, met dit gevolg, dat om streeks 7 uur in den avond van 11 dezer, het schip op de Noorderhaaks strandde. Reeds vroeg werden door Heldersche vletterlieden noodvuren opgemerkt, zonder dat echter moge- gelijkheid bestond een tocht van af den wal te ondernemen; evenwel werd voortdurend wacht gehouden op den dijk. Omstreeks middernacht naderde een boot met 8 man der equipage; deze hadden op eigen risico den tocht van het schip gelukkig volbracht. Onmiddellijk daarna werd door ge melde vletterlieden bericht naar de sleepboot gebracht, waarna de »Stad Amsterdam," kapt, Roozendaal, met vletten naar zee stoomdehet bleek echter, naderbij komende", dat de redding der overgebleven mannen ondoenlijk was, zoodat noodig was de reddingboot te halen. De plaats der stranding werd eindelijk opnieuw bereikt en de boot bemand met elf man, schipper C. de Roover, Jb. Been, Thed. Rijkers, H. Kenninck, H. Rensmaag Wz.C. Bethlehem, A. Been, J. Minneboo, G. Spil, A. van der Broek en Adriaan Kuijper, naderbij komende, bespeurde men evenwel niets meer van de equipage aan boord der barkhet vermoeden bestond, dat ook deze met eigen boot het schip had verlaten en, daar de kans om den wal te bereiken door wind en tij thans niet bestond, ze zwervende moesten zijn; dit vermoe den werd spoedig bevestigd, door dat de reddingboot, die op zee bleef om ben zoo mogelijk op te sporen, hen, na een paar uur zoekens, geheel buiten koers ontdekte. Dit was het behoud der opvarenden, die reeds wanhoopten en bij het zien van hulp noodteekens gavenbet waren de kapitein, 1ste en 2de stuurman, de kok en één matroosallen werden overgenomen. De sleepboot Am sterdam," die ter plaatse kruisende was gebleven, stoomde op bet waar nemen der redding noordelijk, ver- na redders en geredden aan boord werden opgenomen. De mannen in de reddingboot hebben bij deze gelegenheid een ijver betoond, die aanspraak maakt op erkenning. De heer Rosendaal komt mede een deel dier lof toe, want met de hulp der sleepboot werd de red ding minder onzeker. Het schip zit vrij goedmen hoopt de lading nog te kunnen lossen. Dezer dagen werd in een bui tengewone vergadering van brand meesters en adsistent-brandmeesters het jubilé herdacht van P. van Dalen, die reeds 25 jaren de functie van adsistent-brandmeester met zeer veel toewijding vervuld had. Aan deze herinnering verbond men een stoffelijk blijk van hulde; een fraaie regulateur werd den jubilaris namens allen, als blijk van achting, overhandigd. Moge de heer P. van Dalen, die voor velen meer bekend is onder den naam van Pieterbaas," zich nog lang dien dag herinneren. De voorloopige Commissie voor 't houden eeuer Nijverheids-Tentoon stelling in den loop van dit jaar, heeft zich bij circulaire gewend tot allen, die haar pogen in een of ander opzicht kan schragen. Er zijn reeds, naar we met zekerheid vernemen, een vrij groot aantal personen inge schreven; de commissie we.nscht dit getal nog uit te breiden, om daar door de Tentoonstelling nog belang rijker te maken. Dames worden uitge- noodigd om handwerken in te zenden en de verschillende takken van nij verheid zullen, zoo we hopen, zich niet Vruchteloos laten uitnoodigen om hun bedrijf op de Tentoonstel ling te doen vertegenwoordigen. Eerst in Augustus heeft de Tentoonstelling plaats dus heeft men ruim den tijd om een of ander te fabriceerenthans wordt alleen opgave gevraagd en aan den voet der bladzijde van de circu laire vindt men gelegenheid om de verlangde opgave te doen. De Argus, gisterenmorgen uit gezeild, is kort daarop met adsistentie der sleepboot weder binnengebracht. Het onklaar worden was oorzaak dat bet scheepje buiten koers ge raakte en daardoor hulp noodig scheen. Niet te vergeefs zal ditmaal de commissie van de vereeniging Willem Barents" een beroep doen op de algemeene medewerking der Nederlanders, om den tocht van 't bekende poolscbip ook dit jaar te doen slagen. Moesten de vorige reizen dienen uitsluitend in 't belang der wetenschap, ditmaal wordt er nog iets meer beoogd en wel een poging tot redding van onze landgenooten. die hoogst waarschijnlijk met 't stoom schip Varna" tusschen de ijsschot- sen zijn ingesloten. Hoe zullen zij reikhalzend uitzien naar verlossing en redding, nu ze, zoo we hopen, de bittere koude en 't lijden in die barre gewesten hebben doorgestaan. Hoe groot zal hun dankbaarheid zijn, wanneer ze door de bekende hulp vaardigheid hunner landgenooten 't dierbare vaderland mogen terugzien. Voor zulk een doel beeft ook de man, die 't nut en voordeel der weten schappelijke tochten niet naar waarde kan beseffen, een penninkske over, want 't geld bier een meer tastbaar in 't oog van velen een meer effec tief doel, 't is hier de vraag land genooten uit een hoogst gevaarlijken en pijnlijken toestand te verlossen en aan de hunnen te hergeven. Aan onzen plaatsgenoot, den jon geheer J. Dunselman, is de hooge onderscheiding ten deel gevallen van te zijn benoemd tot pensionnaire van Z. M. den Koning. Met genoegen maken wij van dit feit melding en als vroegere leerling van den heer J. C. Leich is de beteekenis er van dubbel groot; vooral is het een hulde aan het talent van den jeugdigen schilder. Als leerling der Antwerp- sche schilderschool hebben zijn in zendingen van Schilderstukken en crayonteekeningen aan Arti te Am sterdam de aandacht getrokken, welke die belooning tengevolge had. De volksvoorstelling van Ma dame Favart," Zondag jl., heeft zeer aan de verwachting voldaan. Indien wij mogen afgaan op de overvolle zaal in Tivoli, dan was de roep, die de opvoering van »Mad. Favart" se dert Donderdag achterliet, van gun stige getuigenis. Eendracht baart genoegen" heeft zich ditmaal geuit in musicaal genoegen, waaraan die operette zeer rijk is, maar welke eerst verkregen werd door grondige studie, die de leden van genoemd college zich getroost hebben. Hier voor komt hen alle lof toe. Aan de verdiensten, die de overige vertoouers aan het welslagen er van toebrachten, wenschen wij niets te kort te doen, zoo wij meenen, dat het glanspunt van de opvoering van dit zangspel, zich het meest openbaarde in de voordrachten van Hector, Justine en Susannadeze dames, dillettant-ar- tisten, gaven blijken van goed be grepen opvatting harer partijen en zeker was de hulde voor zang en spel, welke het publiek hen daverend toebracht, ten volle verdiend. In de reeks voorstellingen, welke nu en dan hier plaats hebben, was deze opera comique een aangename afwisseling, die, ware het mogelijk, in dat genre, meermalen mocht herhaald worden. De nieuwe spelling der Ned. taal, eindelijk door de hoogste col- legiën verplichtend vastgesteld, is nu ook oorzaak dat aan het twijfel achtig spellen van namen van steden mede een einde komt. Het ministerie van Nijverheid bepaalt van een groot aantal de nn te volgen spelling zoo behoort nu onze gemeente, tót nu toe den Helder genoemd, voortaan geschreven te worden alleen Helder, 't Zand alleen Zand en Texel zooals de uitspraak is T e s s e 1. De voor standers dezer laatste spelling, en die zijn er reeds velen, hebben nn een bevredigend succes. Dr. B. J. Tideman, hoofdinge nieur en adviseur voor scheepsbouw bij de marine, te Amsterdam, is aldaar Zondag in 47-jarigen ouderdom over leden. Yan den gouverneur van Atjeh en Onderhoorigheden is ontvangen een op den lsten dezer te Penang aangeboden telegram, luidende 29 December. Heden ochtend vroeg werd van Atjehsche zijde gewaar schuwd, dat transport boekit Seboen- Oleh-leh door talrijke benden uit Le- pong en elders in IV Moekims ge komen, zou worden aangevallen. Militaire commandant zond onver wijld versterking naar Oleb-leh; na hevig gevecht, waarbij onze troepen met groote onversaagdheid overmach- tigen vijand aantastten, werd deze met groot verlies op de vlucht ge jaagd, achttien dooden in onze handen latende. Ons verlies bedroeg aan mindere militairenéén gesneuveld en twee en twintig gewond en twee gewonde dwangarbeiders. Benden trokken in richting van Le- pong terug. Vervolging werd voortgezet. Vrijdag zeilde de vischschuit »De Jonge Hansa" van Terschelling, van Harlingen uit, met bestemming naar huis. Een eindweegs buiten de haven gekomen, sloeg het zeil over, waar door de schipper S. Dijker overboord sloeg. Schipper Hessel Bakker maakte onmiddellijk zeil op zijn vaartuig, doch toen hij op de plaats was aangeko men, zonk de ongelukkige weg in de diepte. Vletterlieden die mede tot redding waren uitgegaan, brachten »De Jonge Hansa" in de haven terug. Van de bomschuit van den ree der W. Dubbelman, reeds 19 dagen ge leden uit Katwijk afgevaren, is nog niets bekend. Een der slachtoffers van de ramp te Muiden was, zooals bekend is, de vrouw van een der werklieden, die in het kraambed overleed tengevolge van de ontstelteuis bij het vernemen van het doodsbericht van haar man. De zuigeling is nu door een welgesteld echtpaar geadopteerd; het kindje zal door deze lieden, wier huwelijk tot dusver kinderloos bleef, als hun eigen kind worden grootgebracht. Eeuige dagen geleden overleed te Vlissingen een gehuwde vrouw uit de kleine burgerklasse. Vóór baar dood had zij baar man verzocht om, in tegenstelling met de gewoonte, met de kleederen die zij aanhad he graven te worden. De man beloofde dat en hield woord. Aangezien de vrouw tijdens haar leven het beheer over de penningen moet hebben ge had, deed de man na de begrafenis, onderzoek naar waarden, die hij ver moedde aanwezig te zijn. Te ver geefs echter. Hij vond niets. Een onderzoek hij kassiers en instellingen, waar de man meende dat geld ge deponeerd was, gaf de zekerheid dat de vrouw vóór haren dood een be langrijke geldsom in bankpapier had geïncasseerd, welk bedrag niet in de wouing gevonden werd. Wijl de ver standhouding tusschen de echtelieden, naar de booze wereld zegt, nu en dan wel eens iets te wenschen over liet, kwam men eindelijk in ver band met het verzoek om haar na haar dood niet te ontkleeden tot het vermoeden dat de vrouw, uit wraak tegen haar man of om andere redenen, het geld niet zich in de kist had genomen. Men wil, dat de man pogingen zal aanwenden om verlof te krijgen tot het opgraven van het lijk en dan een onderzoek in te stellen in hoeverre dit vermoeden gegrond is. Bij de verschillende regimenten infanterie ontbraken op den lsten Februari jl. 155 sergeanten, 8 fouriers en 429 korporaals. Een bewijs, dat gebrek aan kader bij bet wapen, der infanterie gaandeweg vermindert, is, dat 6 weken geleden het incompleet bij genoemd wapen bestond in: 213 sergeanten, 6 fouriers en 481 kor poraals. Het Instructie-Bataillon werkt niet het minst tot dezen vooruitgang mede. Werden toch den 9en Jan. Ij. 55 korporaals aan de regimenten versterkt, op den 16en Febr. e. k. zullen weder een vrij aanzienlijk ge tal jongelieden vau daar vertrekken, om voor een gedeelte de bestaande korporaalsplaatsen aan te vullen. Een proces, door de Amerikaan- scbe naaimachine-fabriek Singer inge steld tegen den Londensche verte genwoordiger van de Berlijnsche naai machine-fabriek Trister en Rossmann, doordat deze fabriek voor hare ma chines den naam Singer gebruikte, is dezer dagen in het hoogste ressort door het Huis der Lords beslist ten gunste van de gedaagden. Aan de Singer-fabriek werd haar eisch ont- zegd en zij zag zich in de kosten f180,000 veroordeeld. Een dergelijk proces hier te lande, door de Singerfabriek gevoerd, werd, zooals men zich berinneren zal, in tegenovergestelden zin beslist. De ge daagde firma zag zich bier tot een schadevergoeding veroordeeld. Getrouwd J. JONKER, Weduwnaar van W". Daalder, en T. VISSER, Weduwe van S. Koneng. j Helder, 8 Februari 1883. Bevallen ven een dood kind, K. ANNÉE, geliefde echtgenoote van A. KOOMEN. Helder, 10 Februari 1883. Algemeene kennisgeving. Tevens betuigt hij zijn' hartelijken dank aan Mej. DE RUITER-SLORT, aan wie zijne vrouw, naast God, haar leven heeft te danken.

Vliegend blaadje : nieuws- en advertentiebode voor Den Helder | 1883 | | pagina 2