'T VLIEGEND BLAADJE. KLEINTE COURANT VOOR HELDER. NIEUWEDIEP EN TESSEL. No. 1048. Vrijdag 2 Maart 1883. Elfde Jaargang. Verschijnt Dinsdag- en Vrijdagmiddag. Kalender der Week. Atoonnem ent per 3 maanden binnen de gemeente 50 Cent. >3 franco per post75 Afzonderlijke nnmmers2 Uitgevers: BERKHOUT Co. te Helder. BareanxSPOORSTRAAT el ZUIDSTRAAT. Advertentiën van 1 tot 5 regels25 Cent. Elke regel meer5 Grootere letters worden naar plaatsruimte berekend. Advertentiën moeten uiterlijk des DINSDAGS- en VRIJDAGSMORGENS vóór 10 uur aan de Bureaux bezorgd zijn. MAART, (Lentemaand), 31 dagen. Opkomst der Zon 6 n. 40 m. Ondergang,, 5 u. 44 m. Zondag 4 Maandag 5 Dinsdag 6 Woensdag 7 Donderdag 8 Vrijdag 9 Nieuwe Maan. Zaterdag 10 NIEUWSTIJDINGEN. HELDER, 2 Maart. 1883. Voor een weduwe en 6 kin deren, wier man en vader, na een langdurige en slepende ziekte van bijna anderhalf jaar, is overleden, zal het jongeliugs-collegie Vriendschap baart vreugde" eerstdaags een voor stelling geven, die, zoo we hopen, op flinke wijze zal ondersteund worden. Eenige hulp in dit huisgezin is drin gend noodig. Lijsten zullen eerst daags worden aangeboden. Bij vonnis van den zeekrijgsraad a/b. Zr. Ms. wachtschip alhier, is de marinier 3e kl. P. R. schuldig verklaard aan diefstal bij nacht in een bewoond huis, gepleegd onder verzachtende om standigheden, en deswege veroordeeld tot een jaar correctioneele gevangenis straf, te ondergaan in 1/s jaar eenzame opsluiting met ontzegging gedurende 5 jaren van het recht om bij den gewa- penden dienst of als militair beambte te dienen. Het voornemen bestaat om, voor de aanstaande zomer-oefeningen, Zr. Ms. ramschepen Schorpioen" en »Buffel" in dienst te stellen bij de directie der Marine alhier. Bij Kon. besluit van 23 dezer is bepaald, dat de lichting der militie van het jaar 1883 bedraagt 11.000, waarvan 600 voor den dienst ter zee bestemd worden. Het aantal, door elke provincie te leveren in het voor den dienst ter zee bestemde deel der lichting, is, voor zoover mogelijk, bepaald naar de verhouding welke bestaat tusschen het getal dergenen, die zich in de provincie voor den dienst bij de zeemilitie hebben aan gemeld, en het gezamenlijk getal van hen, die in het geheele Rijk zich daarvoor hebben opgegeven. Het getal in dienst zijnde sche pen der Marine bedroeg op 1 Jan. jl. 5 Fregatten»Adolf Hertog van Nassau" te Willemsoord, Admiraal van Wassenaer" te Amsterdam, >Anna Paulowna" te Rotterdam, Prins v. Oranje" te Hellevoetsluis, Zeeland" te Batavia. 2 Ramtorenscbepen Koning der Nederlanden" en Prins Hendrik der Nederlanden," beiden in Oost-Indië. 1 Corvet Prins Mau- rits der Nederlanden" te Amsterdam. 5 Schroefstoomschepen le klasse Tromp" op reis naar Batavia, Leeu warden" te Batavia, »Cura9ao" te Soerabaia, »Atjeh" en Koningin Emma der Nederlanden" in O.-Indië. 1 Schroefstoomschip 2de klasse, Watergeus" in Indië, 1 idem 3de klasse, Alkmaar" te Cura£ao en 11 idem 4de klasse, waarvan 1 te Wil lemsoord, 1 te Paramaribo en 9 in O.-Indië. 1 Raderstoomschip 2de klasse, 3 idem 3de klasse en 4 idem 4de klasse, allen in Indië. 3 In structiebrikken te Amsterdam en Rotterdam, 1 artillerie instructieschip, 3 instructievaartuigen, 1 torpedo in structievaartuig, 1 drijvende batterij, 1 stoomkanonneerboot, 2 kanonneer- booten, 1 gaffel-zeilschooner en 1 opnemingsvaartuig »Hyarograaf," dit laatste in O.-Indië. Zr. Ms. stoomschip Tromp," onlangs uit Nederland aangekomen en thans ter reede van Onrust lig gende, zal hoogst waarschijnlijk bin nen een paar maanden de terugreis om de Kaap aanvaarden. De meeste officieren van dien bodem zijn reeds overgeplaatst naar andere oorlogs schepen in den Indischen archipel en zullen of zijn vervangen door officieren, die wegens langdurig ver blijf in deze gewesten in aanmerking komen om te repatriëeren, ten einde met dien bodem de terugreis te maken. Het eenige nieuws uit Atjeh wordt aangebracht door de Penang Times van 16 Januari. Hieruit blijkt, dat de met inbegrip der koelies 700 man sterke expeditie tegen Sepong den 5en dezer te Oleb-leh terug is gekeerd, na het land grootendeels te hebben afgebrand, zonder iets van Nja Oemar ontdekt te hebben. Den 5en Januari werd een trans port van Sepongara naar Tjot Basa- toel aangevallen en kreeg zes dooden en acht gekwetsten. De militaire bevelhebber te Anagaloeng was, vol gens het Engelsche blad, genood zaakt de zes dooden naar Lambaroe te zenden, om daar te worden be graven. De vijand toch had zich dicht bij Anagaloeng genesteld, en er waren geen troepen genoeg om de benting en tegelijkertijd de begra fenis onzer dooden tegen een aanval te beschermen. De sergeant, die de vorige maand de twaalf lijken van Atjehers naar Panteh Karang voerde, is in het zooeven vermeld gevecht gedood. De geringste hoop vervliegt langzamerhand dat er iets van de twee verloren gewaande schuiten der Scheveningsche visschersvloot terecht is gekomen. Er is thans een mast van een vischschuit omgekeerd drij vende in de Noordzee gevonden. Te Muiden is Maandag op de plaats des onheils het lijk gevonden van Gerrit Kreuner, een der nog ver miste slachtoffers van de ramp. Het lag ruim een voet onder den grond, geheel met aarde bedekt. Een hond krabde daar den grond weg en trok een kous naar boven. Dit gaf vermoeden dat er misschien iets te vinden was. Men vond den onge lukkige nog geheel gaaf. Aan den Hoofd - Agent der Singer Maatschappij, den heer W. Kappelmeier, magazijn houdende Kal- versfr* at 25 te Amsterdam en Ka- naalweg 42 alhier, werd, nadat hij er zich gedurende de laatste jaren in mocht verheugen enkele Naaima chines ten dienste van 's Konings Hofhouding te leveren, thans ver gunning verleend Z. M. wapen te voeren. De gemeente Loosduinen is door een paniek getroffen. De burgemeester G. N. De Voogt, die een 10-tal da gen geleden verlof had gevraagd en bekomen, om in het buitenland de zaken van het te Loosduinen op te richten badhuis te regelen, heeft door een tusschenpersoon doen telegraphee- ren, dat hij niet in de gemeente zou terugkeeren, doch zich met zijn gezin naar Amerika had begeven. Zou dit feit op zichzelf al geen onoverkomelijk ongeluk opleveren, toch heeft het indien de geruchten zich bevestigen een donkere zijde voor tal van gemeentenaren, die het hoofd hunner gemeente belangrijke sommen hadden toevertrouwd om in solide fondsen te beleggen. Men spreekt van één, die zijn geheele be zitting, uit f 10.000 bestaande, in handen had gegeven, terwijl een ander f 5000 en verscheidene personen klei nere sommen bij den burgemeester hadden gedeponeerd. Ongelukkige speculatiën zouden nu, vermoedt men, die gelden grootendeels hebben ver slonden. Maandagavond is, onmiddellijk na ontvangst van het treurig bericht, een buitengewone Raadszitting belegd en daarna aan de civiele en rechter lijke autoriteiten kennis gegeven van het gebeurde. (D). Blijksns een bericht in het Utr. Dbl. is op de Sterrewacht aldaar een nieuwe komeet gezien, welke den 28 dezer door de heeren Brooks en Swift in Noord-Amerika ontdekt was. De komeet is voor het bloote oog nog niet te onderscheiden, doch in een kijker is zij vrij helder en is een zwakke, van de zon afgekeerde staart, duidelijk zichtbaar. Sinds eenige weken doet zich in deze gemeente, dus schrijft men uit Amby bij Maastricht, onder den rook der hoofdstad van Limburg, het olgende zonderlinge verschijnsel voor. De bewoners der Heukelstraat wor den des morgens bij het openen hun ner deuren verrast door het schouw spel van een vreemd soort geschenk, onder den vorm van 6 a 7 kilogram wegende roggebrooden, welke door een onbekende hand des nachts in de tuinen en boomgaarden worden neder- Niettegenstaande de herhaalde po gingen, die men tot heden heeft aan gewend om den geheim zin nigen wel doener te vinden, heeft men daarin nog niet mogen slagen. Het zonder lingste dezer historie is, dat de aldns begiftigden niet alleen geen gebruik van het geschonkene maken, maar het gebeurde als een onheilspellend voor teeken beschouwen, zoodat men zich verdiept in allerlei gissingen en een ware paniek de gemoederen der land lieden heeft aangegrepen. Aan de kust van Beneden-Cali- fornië is door de paarlvissehers een paarl gevonden, die alle andere in grootte overtreft. De lengte is ruim twee en een halve cM., bij een dikte van twee cM. De grootstè parel, vroeger bekend, werd ook aan die kust gevonden en sierde de kroon van de Koningin van Spanje. Het aan baron Nordenskjöld toegeschreven plan om de f 25.000 te eiscben, door Hunne Hoogmogen- den in 1596 uitgeloofd, wordt door de Engelsche dagbladen besproken, De Standard is van meening, dat er heel wat veranderd is in de wereld, sinds de Yereenigde Provinciën voor hun onafhankelijkheid worstelden en Spanje hun den weg naar Indië ver sperde. »De moedige Hollanders zochten naar een nieuwen weg naar Indië door het Noorden naar het Oosten. Wij weten dat die weg, al ware hij te bevaren, slechts weten schappelijk belang beeft, maar toen, na het mislukken van de poging van Willem Barents, de belooning werd uitgeloofd, vestigden handelsvolken hun hoop op dien weg door het ijs naar de Stille Zuidzee. De uitgeloofde premie wordt na 300 jaar geëischt, doch men kan niet zeggen dat Nordenskjöld dien weg ontdekt heeft, daar hij voet voor voet door verschillende ontdekkers bereisd en gevonden is. Wij gelooven, dat baron Nordenskjöld beter zou doen dien eisch niet in ernst te doen. Aangenamer is het bericht dat hij voorstelt een nieuwe onderneming te beginnen, doch wij zien dat hij zijn plan opgeeft om de Siberische eilan den te bezoeken. Het mislukken der poging van n, die o p z ij n r a a d de Job en Jenesseï hebben pogen te bereiken, schijnt hem afgeschrikt te hebben. Hij gaat dan nu ook dezen keer naar de zjjde van Groenland." Gelijk wij herhaaldelijk opmerkten, was het enkel ten gevolge van een samenloop van gunstige omstandig heden in een buitengewoon goed ijs- jaar, dat baron Nordenskjöld de Kara Zee kon doorkomen. Een millionair te zijn moet zoo wel zijne grieven als zijne genoegens hebben. Behalve op eiken dag bestormd te worden door bedelarijen van aller lei aard en zelfs door dreigbrieven, wanneer niet binnen zekeren tijd aan een of ander verzoek voldaan wordt, durft de man zich bijna niet op reis te begeven uit vrees van opgelicht en voor een losprijs gehouden te worden. Wij bedoelen, dus lezen wij in een Amerikaansch blad, den millionair Yan der Bilt, in ons land welbekend, die met eenige leden zijner familie een reis zal ondernemen door de ver schillende staten van de Unie. Men achtte het echter niet onwaarschijn lijk, dat, terwijl de heer Van der Bilt in zijn elegante spoorwegpaleizen langs de ijzeren spoorstaven vliegt, een of meer ondernemende roovers hem een poets konden spelen en zijn trein doen ontsporen, hem zelf ge vangen nemen en naar het gebergte slepen, in afwachting van een losprijs van eenige millioenen. De heer Van der Bilt werd van dit gevaar onderricht en zeide, dat hij daarin ten volle voorzien had. Hij zeide »'t zou onmogelijk zijn mij te ontvoeren, al had men de beste plan nen gesmeed. Niemand weet vijf minuten vooruit, waar ik mij bevin den zal. Ik heb alles zoo geregeld, dat ik op eenig oogenblik in een of andere richting kan gaan, zoodat men moeielij^ een strik voor mij zou kunnen spannen." Een gewoon bur german reist toch veel veiliger. Een advocaat te Florence, die eenige dagen geleden van een jacht partij per sneltrein naar zijn woon plaats terugkeerde, was vermoeid in den waggon ingeslapen. Door eenige steken in het gezicht wakker gewor den, zag hij een man voor zich met hol liggende oogen en verwilderde haren, die hem wilde scalpeeren. Alleen met inspanning van krachten gelukte het den advocaat zijn aanvaller van het lijf te houden. Alle hulpkreten en het rinkelen van de ruiten, die bij de worsteling ingestooten werden, werden niet gehoord en zoo bracht hij een vol uur in grooten angst en vertwijfeling door. Eerst bij aankomst van den trein te Florence werd hij van zijn beul verlost. Deze was een onderwijzer, die uit een krankzinni gengesticht was ontvlucht. De ad vocaat moet in korten tijd geheel grijs geworden zijn. Een groote levendigheid heerschte Zondag aan het Noorderstation te Brussel, daar zich het gerucht ver spreid had, dat men den moordenaar van het meisje, dat te Molenbeek- St. Jean op Kerstavond vermoord is, ontdekt had en hij des avonds te Brussel zou aankomen. In werkelijkheid had zich een ze kere Demayer, 34 jaar oud en schoen maker van beroep, bij den commis saris van politie te Iseghem aange meld, bekeonende dat hij de moor denaar van de kleine Marie Walschaert was. Door bemiddeling van bet parket te Kortrjjk, waar bij zijn misdaad volmondig bekend bad, werd hjj naar Brussel vervoerd; aldaar door den rechter van instructie ondervraagd, weigerde hij echter elke vraag te be antwoorden. Aangezien hij zonder werk was en zich in een ellendigen toestand bevond, begint men te twijfelen of hij zich niet in de handen der justitie gesteld heeft, om onder dak te komen. Het onderzoek zal dus moeten leeren of hij de ware schuldige is. Yolgens opgave van het Bureau voor Landbouw in de Yereenigde Staten, zal de graanoogst van 1882 alle oogsten van vorige jaren in hoe veelheid overtreffen. Men schat den oogst op 500 millioen bushels, tegen 380 millioen in 't vorig jaar. (27 bushels is 10 hectoliter). Amerika zelf verbruikt daarvan niet meer dan de helftde andere helft blijft dns dis ponibel voor export. Vermoedelijk zal Europa evenwel die hoeveelheid niet kunnen nemen,daar de graanoogst in't algemeen in de oostelijke Staten zeer goed uitgevallen is, in de overige Staten goed en alleen in Engeland slecht. In elk geval moet deze ruime oogst in Amerika zich doen gevoelen in onze graanprijzen; 't waretewenschen ook eens in onze broodprijzen Te Jefferson City, de hoofdstad van Missouri, is een oproer uitge broken in het tuchthuis, waar 1400 veroordeelden bijeen zijn. Vrijdag na den schafttijd, toen de veroordeel den naar de verschillende werkplaat sen waren teruggekeerd, brak de muiterij uit in de zadelmakerij, waar de meesterknechts werden overmand. Een der muiters stak toen wat los stroo aan, en in een oogenblik stond het gebouw in volle vlammen. Toen de brandweer toegesneld kwam om te blusschen, sneden de gevangenen de brandspuitslangen door. De man nelijke bevolking der stad bood toen vrijwillig haar diensten aan, en was in een oogenblik in een legertje her vormd onder 't bevel van den adju dant-generaal Waddell. Een cordon, met geladen geweren gewapend, werd

Vliegend blaadje : nieuws- en advertentiebode voor Den Helder | 1883 | | pagina 1