'T VLIEGEND BLAADJE. KLEINTE COURANT VOOR HELDER. NIEUWEDIEP EN TESSEL. No. 1049. Dinsdag 6 Maart 1883. Elfde Jaargang. Verschijnt Dinsdag- en Vrijdagmiddag. Abonnement per 3 maanden binnen de gemeente 50 Cent. >3 franco per post75 Afzonderlijke nummers2 UitgeversBERKHOUT Co. te Helder. Bureau: SPOORSTRAAT en ZUIDSTRAAT. Advertentien van 1 tot 5 regels25 Cent. Elke regel meer5 Grootere letters worden naar plaatsrnimte berekend. Advertentiën moeten uiterlijk des DINSDAGS- en VRIJDAGSMORGENS vóór 10 uur aan de Bureaux bezorgd zijn. NIEUWSTIJDINGEN. HELDEB, 6 Maart. 1883. Door de afdeeling Helder, van de Nederlandsche vereeniging tot be vordering van Zondagsrust werd jl. Vrijdagavond de jaarljjksche alge- meene Vergadering gehouden in het lokaal Tivoli alhier. De heer Snijder nam den voorzittersstoel in. Nadat hg de vergadering met een gepast woord had geopend, stelde hij aan de orde de werkzaamheden, die volgens 't reglement in deze bijeenkomst ge vorderd werden1 aanvulling van 't bestuur der afdeeling2 't uitbren gen der jaarverslagen en 3 kiezen van een afgevaardigde naar de te Utrecht te houden vergadering van den Bond. Gekozen werdenals bestuurslid de heer Mooy als afge- vaardige de heer Snijder en als plaats- vervangend-afgevaardige de hr. Brink man. De heeren v. d. VegteenSchmidt brachten als secretaris en penning meester achtereenvolgens de verslagen uit over 't afgeloopen jaar. 't Aan tal leden bedraagt volgens opgave 148. De staat der geldmiddelen liet nogal eenige ruimte over voor 't afstaan van geldelijke bijdragen een der leden gaf daarom in overweging om hiertoe de gelegenheid open te stellen en zulks aan te bevelen bg allen die 't streven der vereeniging wenschen te schragen. Een der leden wenschte meerdere openbare vergaderingenhet tweetal dier sa menkomsten, zooals 't Reglement voor iederen winter voorschrijft, achtte hij te gering voor 't doel. Datzelfde lid wenschte ook, dat alle leden on middellijk gevolg gaven aan de ver bintenis om den Zondagsarbeid te staken. Van beide deze opmerkin gen werd door het bestuur nota ge- noirten. Eenige der aanwezige leden verbonden zich om met het bestuur mede te werken, teneinde nering doenden door hun bezoek te brengen te bewegen om hunne winkels op Zondag te sluiten. Aan 't einde der vergadering wekte de voorzitter op om zooveel mogelijk personen, die tot dusver nog verre bleven staan, op te wekken het lidmaatschap te aanvaarden. De voorzitter wees er op, hoe het van groot belang is, dat het ledental zich uitbreidt, niet slechts om 't geldelijk belang, maar vooral ook om den zedelijken invloed, die daardoor aan de ver eeniging geschonken wordt. De eerste aardbeziën van dit jaar zgn den Koning aangeboden door den fruithandelaar Holste, in de Utrechtschestraat, te Amsterdam. Naar wjj vernemen komen met het stoomschip »Conrad," Maandag te Marseille gearriveerd, eenige inlan ders mede, die gedurende de Inter nationale Tentoonstelling te Amster dam vertoeven. Het zijn drie vrou wen en tien mannen. Onder deze laatsten bevindt zich Si Mail Galar Soetan Maradja, de mandoer die inder tijd de leden der Sumatra-expeditie op hunne tochten vergezeldevoorts treft men onder hen aan twee Bataviasche bamboe-werkers en twee Bantamsehe visschers, waarvan één een afstam meling is van het oude sultansge- slacht, Van de dieren, met dezelfde gele genheid onderweg en voor de tentoon stelling bestemd, zijn der vermelding waard een Borneosche honingbeer, een Sandelwood-paard, een Makas- saarsch paard, twee Soembawapaarden een Bataksch paard, een Koeningan- nar- en een Buitenzorgsch paard. Voorts vier Tengersche en vier Ja- vaansche honden, een bok en een geit, zes katten, een zeer makke tijgerin, een stier en een koe en eindelijk een aantal beo's, parkieten en rijstvogels. Het aantal personen, die ge durende het jaar 1882 van de land macht en van het korps mariniers gedeserteerd zijn en omtrent wier lot bij de korpsen, waartoe zij be hoord hebben, op 1 Januari van dit jaar niets stelligs bekend was, be draagt 163, terwijl een 17taldie in vorige jaren zijn gedeserteerd, zijn gearresteerd of zich vrij willig hebben aangemeld. De Minister van marine brengt ter kennis van belanghebbenden, dat in de maand Mei bij de directie der marine te Hellevoetsluis een verge lijkend examen zal plaats hebben van jongelingen, die als machinist-leerling 2e klasse wenschen te worden aange nomen. Het getal der als zoodanig te plaatsen jongelingen zal zich tot vijftien bepalen. Nadere bijzonderheden bevat de St.-Ct. van 3 Maart. >Roode Cas," de oude hond van de landswerf te Amsterdam, aan wien vroeger reeds enkele regelen werden gewijd, is niet meer. Eenige dagen geleden stierf hij op »zijn werk", nog onverwachts. Zijne ouderdoms gebreken verhinderden hem niet, op drie pooten hinkende, gelijk met het personeel, trouw de werf op en af te gaan. Zestien jaar lang deed hij dit en waarschuwde altijd, even voor 't klokgeklep, door luid geblaf, dat de tijd van komen en gaan daar was. hij droeg een halsband met Marine" er op en werd beloond met kluifjes en overschot van 't middagmaal. Hij is op >zijn terrein" begraven onder een boom niemand volgde zijn lijk alleen een andere jongere hond, >Fan- ny", die met welsprekende oogen opkeek en toen den man naliep, die Cas droeg, welke zg sinds eenige jaren kende. Vraag ieder op de Lands werf naar »Rooie Cas" en ge zult den lof over schranderheid en trouw vernemen, die in een hond zelden zooals bij hem werden aangetroffen. Men zegt dat sommige werklieden zóo gewoon waren aan 't waarschu wen van Cas, dat zg de eerste dagen na zgn dood bleven doorwerken, toen zijn geblaf hun niet meer herinnerde, aan den tijd van vertrek 1 Naar men verneemtis de toevloed van verpleegden in de rijksgestichten weder uóó groot, dat het gesticht te Ommerschans geen transporten meer kan opnemen, en in het 3de gesticht te Veenhuizen ook bijna geen plaats meer over is. Te Purmerende circuleert een request aan den Minister van Oorlog om te verzoeken, dat de met buskruit geladen schepen, die telkens door het Noord-Hollandsch Kanaal gaan en dan eenigen tgd in de Purmerender sluis moeten liggen, voortaan de reis naar hier over de Zuiderzee mogen nemen, ten einde aldus het gevaar te voorkomen, dat de aan het Kanaal gelegen plaatsen telkenmale dreigt. Woensdag had tusschen Sidde- buren en Pieterburen een treffend onheil plaats. Een schipper uit Sappe- meer, H. Spijk, lag daar in het diep met een lading stroo. Bezig die met zeildoeken te bedekken, ver loor hij het evenwicht !en stortte achterover in het water. I Niemand was er om tejielpen dan zijn kind, een meisje van 10 jaar. Spoedig liet zg een touw naar be neden en riep haar vader toe dit aan te pakken, maar deze kon dat niet doen, omdat hij al spoedig onder 't schip geraakte. Toen later andere hulp opdaagde, was het reeds te laat de ongelukkige was bezweken, zoo dat men slechts zijn lijk ophaalde. De man had alleen zgn beide kinderen van 6 en 10 jaar aan boord, terwijl de moeder reeds vroeger overleden is. Men heeft de ongelukkige weezen vooreerst in het armeu-werkhuis te Eendrum een onderkomen bezorgd. De dienstbode te Arnhem, die zich onlangs bij het aanmaken van de kachel met petroleum z<^> deer lijk brandde, is aan de gevolgen daar van overleden. De bodem der gemeente IJsel- mniden schijnt op sommige plaatsen merkwaardige antiquiteiten te bevat ten. Een ingezetene, die verleden jaar een nieuw perceel betrokken heeft, vond dezer dagen bij het ver planten van een boom in den grond tweehonderd gave flesscheu,welke vol gens de kenners onvervalschte Schie dammer tot inhoud hebben gehad. Donderdagavond liet te Amster dam een jongen zich verschalken door iemand, die deed alsof hij een kwartje vond. Hij trad met de bekende dob belaars in een tapperij en verspeel de zgn horloge met ketting. Kort daarop kwamen een paar rechercheurs en namen den jongen in arrest- Het was namelijk gebleken, dat hij de ver speelde voorwerpen gestolen had van zijn oom. Donderdag tegen middernacht bracht een ontzettend ongeluk groote ontsteltenis onder her personeel, werk zaam bij de stokergen van de stedelijke gasfabriek te 's-Hage. Een der sto kers viel in een ketel met kokende sal- moniak en werd levenloos uit de ver hitte massa opgehaald. De werkman laat een vrouw met vier kinderen achter. Een verver te Breda, Pattenier genaamd, heeft een jachtbootje ver vaardigd, dat ongeveer anderhalve Meter lang is, tuigage naar evenre digheid heeft, en door fraaie bewerking uitmunt. De maker heeft het in zgn snipperuren vervaardigd. Hij heeft er een machinale beweging aan ge geven, die zoo goed gelukt is, dat het bootje zich 8 uren te water kan blijven voortbewegen, welke beweging het op het land 12 uren kan blgven volhouden. Hiertoe aangespoord, is Pattenier naar Den Haag gegaan, om de vrucht van zgn arbeid aan Z. M. den Koning aan te bieden, die het bootje welwillend in ontvangst heeft genomen. Als een staaltje van overdreven dienstijver (een andere naam ware meer gepast) zeker niet naar den geest der wet, deelt de Leeuw. Ct. mede dat dezer dagen bg zekeren v. d. Molen, te Surhuizum, een onbekend persoon naar het scheen een particulier, maar zooals later bleek, een onbezoldigd rijksveldwachter van Gron.-O., binnen komt en een slokje jenever vraagt, hetwelk wordt geweigerd onder de opmerking: »Wij hebben geen ver gunning en mogen u dus niet schenken." De man stelde zich echter zeer ver moeid aan en vroeg smeekend hem dan toch wat bitter met jenever te geven, waarop v. d. Molen nogmaals te keunen geeft: goede man, voor geen vijf gulden schenk ik u sterken drank." Hierop verwijdert de gast zich, zeggende: »bier of madera lust ik niet." Maar wat bleek nu? Driemannen in veldwachtersuniform staan buiten op wacht. Was de spion naar eisch geslaagd en de listige zet gelukt, dan was, zegt het blad, een onschul dig burger, die ter goeder naam en faam bekend staat, in den hem ge stelden strik geloopen en in het onge luk gestort. Dat landerijen en huizen tegen woordig hier en daar in prijs zijn verminderd, is van algemeene bekend heid, doch dat een burgerwoning, benevens 15 Meter grond daarachter, f 11.50, met inbegrip der kosten, opbrengt, zal wel tot de zeldzaam heden behooren ja ongelooflijk schijnen, en toch is dit Donderdag jl. te Ursem gebeurd. De notaris Haar- selhorst te Obdam heeft de woning van zekeren Rouwinkel te Ursem doen veilen onder de conditiën dat genoemde R. en diens echtgenoot, beiden p. m. 60 jaren, levenslang gratis daarin moeten wonen, en dat herstellingen, assurantiën, enz., ten koste van den kooper komen. Het hoogste bod was f 15, door eenen Nieuwboer, waarvoor deze f 5 strgk- geld ontving, waarna de prijs bij afslag tot op f 15 afliep, waardoor N. eigenaar werd van huis en grond voor f10, benevens fl.50 voor de onkosten. Te Apeldoorn worden Vrijdag de goederen verkocht, behoorende aan Jannetje Struik, waarop ton huize van haar broeder beslag is gele~J ten bate van crediteuren. De hr. J. W. De Koff, arts te Utrecht, deelt in het Maandblad van de Vereeniging tegen de kwakzalverij" mede, hoe hij den waterkijker G. S. Van der Plaat te Rotterdam (platte lands heel- en vroedmeesterzich noemende dr. V. d. Plaat) op de proef stelde. Den 29en Sept.jl. zond hij aan V. d. Plaat als eerste proef op naam van den heer J. W. te Utrechteen brief met klachten over lang sukkelen, opgezetten buik met neiging tot bra ken, lendepijn en moeheid. Welk medicus (vraagt hij) kan uit dit samenraapsel eene diagnose maken Daarbij werd gevoegd een flesch met paarden-urine, benevens f 1.55. Het antwoord van v. d. Plaat dato 30 Sept. luidde Patiënt is lijdende aan verouderde koude op de lever (zoogenaamde sleepende leverziekte) met hoest, kortademigheid, soms braking en koortsachtig. Ik kan echter geen kwaal ontdekken"; ge- teekend v. d. Plaat.*. Het recept luidde: pillen met nitras kalicus. En de leefregel was gebruiken als trek is hongeren en niet vasten geen zuur, zoet of zout, en dergelijke nonsens. Tweede proef. Den lOen Oct. jl. zond de heer De Koff aan v. d. Plaat een schrgven op naam van den heer C. L. Collet (de geboortenaam zijner echtgenoote) adres Utrecht, Vreeburg hoek Drieharingsteeg, zijnde het door hem bewoonde huis. In dezen brief schreef hij ZEd. om raad, dewgl hij, zonder geneeskundige behandeling zijnde en hoofd van ef gezin en een zaak, dagelgks zwak' werd. Hij gaf geen enkel au verschijnsel op; daarbij zond hg, ii_ plaats van urine, ongeveer 300 gram Beiersch bier in een flesch tot on derzoek. Verder verzocht hij te weten of hg beter deed zich in Utrecht onder geregelde geneeskundige be handeling te stellen, wegens den grooten afstand van Rotterdam, dan of hij zich op ZEd. kon of mocht vertrouwen ingesloten f 1.55. Het antwoord dato 11 Oct. luidde: Na onderzoek is gebleken dat do pa tiënt lijdende is aan verouderde koude op de lever en longen, waaruit ont staat kuchhoest, kortademigheid en soms binnenkoorts. Het recept als vroegerpillen met nitras kalicus. En dit alles na v. d. Plaat een flesch met Beiersch bier in plaats van urine te hebben overgezonden Derde proef. Den 15en Oct. zond hg aan v. d. Plaat op denzelfden naam C. L. Collet weder een schrgven, meldende, dat hij de pillen eenige dagen had gebruikt en wilde weten of hij vooruit ging of niet, waartoe hij weder een flesch met pl. m. 300 gram Beiersch bier in plaats van urine overzond met de weder ver schuldigde fl.55 ingesloten. Het antwoord 15 October luidde: Na onderzoek is gebleken er aan vankelijk iets verbetering is te be speuren, weshalve u moet doorgaan met de pillen en mg van tgd tot tijd op de hoogte houden geteekend Dr. v. d. Plaat.*. Waartoe v. d. Plaat den moed niet had, dit was het invullen van een formulier, het overigden op den 9en November van zijn gefiogeerden pa tiënt meldende. Hg begrijpt, dat als hg voor fl.55 dit doet, de gevange nis of boete bij den rechter voor hem te wachten is. Zalvend schreef hg dit niet te mogen doen, zonder het lijk te schouwen of te zien, er bg- voegende, dat God ae weduwe mocht sterken, en hopende dat haar man in zaliger gewesten mocht zgn heen gegaan, dit zg mijn wensch (geteekend Dr. v. d. Plaat.*.) Jaarlijks wordt den Sultan van Turkije de keuze aangeboden uit een verzameling van honderd-en-één jonge meisjes. Deze worden onder plech tige ceremoniën naar een der mos- keën gebracht. Zg zijn allen gelijk en zeer eenvoudig gekleed, met los hangende haren. De Groote Heer verlaat zijn paleis bij avond, vergezeld van hovelingen, soldaten en fakkel dragers. In de moskee gekomen, richt de Opperpriester eerst een warme aan spraak tot hemdan neemt hij plaats op een soort van troon en voor hem

Vliegend blaadje : nieuws- en advertentiebode voor Den Helder | 1883 | | pagina 1