'T VLIEGEND BLAADJE. KLEINE COURANT VOOR HELDER. NIEUWEDIEP EN TESSEL No. 1050. Vrijdag 9 Maart 1883. Elfde Jaargang. Verschijnt Dinsdag- en Vrijdagmiddag. Kalender der Week. per 3 maanden binnen de gemeente 50 Cent. >3 franco per post75 Afzon derlijke nnmmers2 Uitgevers: BERKHOUT <fc Co. te Helder. Bartnoi: SPOORSTRAAT es ZUIDSTRAAT. Advortontiön van 1 tot 5 regels25 Cent. Elke regel meer5 Grootere letters worden naar plaatsrnimte berekend. Advertentiën moeten uiterlijk des DINSDAGS- en VRIJDAGSMORGENS vóór 10 uur aan de Bureaux bezorgd zijn. MAART, (Lentemaand), 31 dagen. Opkomst der Zon 6 u. 24 m. Ondergang 5 u. 57 m. Zondag 11 Passie-Zondag. Maandag 12 Dinsdag 13 Woensdag 14 Donderdag 15 Eerste Kwartier. Vrijdag 16 Zaterdag 17 NIEUWSTIJDINGEN. HELDER, 9 Maart. 1883. De storm beeft ook onze ge meente een droevigen slag toegebracht. Twee visschersschuiten, een van de Maatschappij Triton" en een van den beer Liedmeijer, zijn bij Zand- voort aangespoeld. In de laatste vond men twee lijken, terwijl de andere opvarenden vermist worden. De Burgerkring Harmonie" mag zijne liefdadigheidsvoorstelling, Woensdagavond in Tivoli gegeven, als volkomen geslaagd beschouwen. De zaal was eivol, 't Opgevoerde stuk, »De brouwer van Gent," voldeed uit muntend, waaraan 't spel van Philips v. Artevelde, Pieter Dubois en Alice veel toebracht. De Tweelingbroe ders," dat als blijspel volgde, vormde een aangenaam slot. Gaarne hebben we een woord van hulde over voor ben, die hunne krachten willen wijden aan 't ondersteunen van hulpbehoef- tigen. Maandag is de Algem. Verg. van de Duinwaterleiding-Maatschappij van den Helder en het Nieuwediep te Amsterdam gehouden. Uit het verslag door den directeur, den Heer C. J. van Spall, medegedeeld, bleek dat niettegenstaande de vele regens, die in het jaar 1882 waren gevallen, de uitkomst der exploitatie niet onvol doende was, en dat na ruime afschrij ving op de eigendommen der Maat schappij, aan aandeelhouders een di vidend van 4 pCt. kan worden uit gekeerd. De Verg. keurde de balans goed en besloot de pijplegging in de gemeente uit te breidenwaardoor groo tere inkomsten verzekerd worden. Iögevolge machtiging des Ko» nings, bij besluit van 4 dezer, n°. 13, wordt Zr. Ms. raderstoomschip le kl. »Valk," liggende alhier, met 24 Maart a. s., tijdelijk in dienst gesteld en 't bevel daarover opgedragen aan Zr. Ms. adjudant in buitengewonen dienst, den kapitein ter zee J. W. Binkes. Bij bet onderzoek omtrent de zaak van de Adder heeft men veel hooren spreken van de moeielijkheid om dat vaartuig te lichten en behou den in een haven te brengen. In verband daarmede is het, gelijk in een Londenschen brief aan de Haarl. Ct. vermeld wordt, niet zonder ge wicht te hooren, dat men in Au stralië, onder voorlichting van den ingenieur John Stansfield, een schip van 5588 register-tous, en waarvan het gewicht onder water ongeveer 6000 tons bedroeg, namelijk de stoomboot Austral, uit een diepte van 50 voeten water heeft gelicht met hulp van kunstmatige waterdichte verschan singen, boven de waterlijn uitste kende, en dat schip, dat voor 200,000 p. st. verzekerd was, thans weder in behouden haven ligt. Zooals men zich zal herinneren, was dit schip bij het innemen van kolen omgeslagen en gezonken. Een visscherschokker, Eukhuizen No. 49, is gestrand bij de Zuiderpier vau de haven van IJmuiden. De opva renden zijn allen gered. Uit Hellevoetsluis deelt men mede, dat door de bemanning van een binnengekomen loodskotter één Urker schokker omgeslagen drijvende gezien is, en men drie schokkers heeft zien omslaan. Men meldt uit Helle voetsluis Zooals uit IJmuiden werd gemeld, waren aldaar een twintigtal Urker vischschuiten aangekomen, die dage lijks naar zee gaan om te visschen. Dit hebben zij ook Maandag ge daan en zijn toen door den Noord westelijken storm overvallen, die hen zuidwaarts heenzweepte. Een Hel- levoeter loodskotter, die huiswaarts keerde, vond hen Dinsdagochtend voor ons zeegat in benarden toestand, door de hooge zee en hunne weinige bekendheid met de zuidelijke kust en zeegaten. Een negental vaartuigen volgde toen den kotter naar binnen. Men hoopt dat de overigen een der zuidelijke zeegaten hebben kunnen be reiken de behouden binnengekomen varenslieden waren niet zonder be zorgdheid over het lot hunner makkers. Bij IJmuiden strandde Dinsdag de Noorsche bark >Vesta," geladen met koffie, bestemd naar Hamburg. Men meldt ons dat de reddingboot bij de pogingen om de bemanning te redden is omgeslagen, doch de opvarenden allen werden behouden. Later werd de bemanning door de reddingboot gered. Twee man kwa men met reddingboeien zwemmende aan den wal. De kapitein is echter kort na het aan strand komen door uitputting bezweken. Het schip is wrak en de lading geheel beschadigd. Men meldt uit Scheveningen Maandagochtend vertrokken een 60 schuiten naar zee ter uitoefening der visscherij. De wind liet niet toe dat zij ver in zee staken, tengevolge waarvan de meesten Dinsdagmorgen naar den wal kwamen. Een bleef evenwel in de branding als het ware hangen, de mast brak door een hooge zee, tengevolge waarvan de zee kracht kreeg op het vaartuig, en het in het gezicht van honderden, die op het strand stonden, kantelde. De be manning sloeg over boord en kwam jammerlijk in de branding om. Het vaartuig zelf dreef ten slotte aan land bezuiden den vuurtoren. Het is herkend als te zijn de schuit n°. Zonder vlijt geen zegen," schipper P. De Mos, reeder Jb. Tuyt. Enkele schippers rapporteeren een schuit bij hun thuiszeilen onderste boven te hebben gezien, waarvan nog een man op den bodem zat, die met zijn pet om hulp wuifdedoor den storm was er evenwel niets aan te doen. Een stortzee sloeg den man van den bodem af en hij verdween in de diepte. Dinsdagochtend kwam aan de schuit »Drie Gezusters Groen," schipper d. Zwan in de branding gekomen, kreeg het vaartuig een golf water over, waardoor de matroos K. Pronk overboord sloeg en jammerlijk ver dronk. Door den storm was het on mogelijk iets; tot j, redding bij te brengen. Volgens tamelijk zekere berichten moet de tweede schuit, die veronge lukt is, de »Noord- en Zuid-Holland" zijn, schipper C. Pronk, van den reeder Gijsb. Den Duik. De beman ning bestond uit 8 koppen, i Benoorden den vuurtoren te Sche veningen is gestrand een Egmonder bomschuit, gemerkt n°. 18, met verlies van zwaarden en verder rondhout. Het gerechtshof te Amsterdam heeft Woensdag E. S. J. Baartscheer, weduwe van C. F. Hermann, v r ij- gesproken van de beschuldiging van het door middel van bedrog en geweld doen wegvoeren van haar eigen 6-jarig dochtertje van de plaats waar het was gebracht door den vader, die dat buiten huwelijk verwekt kind met hare toestemming bij notarieele acte had erkend. Het hof heeft uit verschillende omstandigheden afgeleid, dat 't bewijs niet is geleverd van de tot dit misdrijf vereischte misdadige bedoe ling. Beschuldigde toch heeft niet begrepen, dat zij door hare mede werking tot die akte hare rechten op het kind zou kunnen Verliezen. De man toch had haar alleen mede gedeeld, dat zij tot bevordering van het geluk van haar kind bij den no taris moest komen. Uit de omstan digheden blgkt, dat zij vermoedelijk die toestemming niet zou hebben verleend, als zij geweten had dat haar kind haar zou worden ontno men door den man, met wien zij vroeger buiten echt had geleefd en onder zijne macht zou komen. Men leest in de N. Rott. Ct. Gelijk wij vroeger berichtten, werd in de zaak der valsche bankbiljetten tegelijk met N. J. Kouw, ook zijn achttienjarige bijzit H. M. T. door de politie gevangen genomen, van mede plichtigheid verdacht. Naar wij ver nemen, is al spoedig door de instructie dit meisje buiten vervolging en op vrije voeten gesteld. Door hare be langrijke aanwijzingen aan de justitie is zij als getuige gebruikt. Behalve de verschillende valsche bankbiljetten van zestig en honderd gulden, bij Kouw iu beslag genomen, naar wij vernemen vijf-en-dertig stuks, moeten zich thans nog meerdere, ge heel gelijke bankbiljetten in handen der justitie beviuden, vroeger te Rot terdam en elders uitgegeven. Toen Natban Blom bij het spoorwegongeluk aan den Beugels- dijk te Rotterdam beide beenen ver loor, werd hem namens de Holl. Spoorweg-Maatsch. de keus gelaten tusschen een som van f 14.000 als schadevergoeding of een lijfrente. Blom die aldaar in het ziekenhuis werd verpleegd, deelde dit aan zijn vrouw mede, die op haar beurt er den bur gemeester van Loosduinen mede be kend maaktedeze gaf haar den raad om het geld te nemen, want zoo een maatschappij kon wel eens op de flesch gaan en dus was 't toch beter een vogel iu de hand dan tien in de lucht." Hij (burgemeester) zou het geld dan wel uitzettenf 4000 hield Blom in zijn zaak en de overige f 10.000 zijn thans met den burge meester naar Amerika verhuisd. Door den Koning van Zweden en Noorwegen zijn de navolgende belooningen toegekend aan kapitein S. J. Krijt eu een sloepsbemanniug van het door hem gevoerde stoom schip ^Rotterdam" der Ned.-Amer. Stoomvaartmaatschappij, wegens het in nood verkeerende Noorsche brik schip »Braziliau," kapitein Berger, op den 278ten Augustus 1882, als, aan kapitein S. J. Krijt, een zilveren kijkglas, 2den stuurman F. Karst, een gouden remontoirhorloge, en aan de matrozen Du Mez, Brauu, Rösler, Fran^ois en Petersen elk een zilveren remoutoirhorloge. De gescheukenalle voorzien van toepasselijke inscriptiën, werden door den consul-generaal voor Zweden en Noorwegen te Amsterdam aan kapt. Krijt overhandigd, Uit Ouddorp meldt men Aan de noordzijde dezer gemeente zijn Dinsdag gestrandeen Urker visschersvaartuig, beraaud met 2 man, die beiden gered zijn, en een schokker No. 34, die door de equipage was verlaten (waarschijulijk verdronken). Nog twee andere vaartuigen »ijn ge strand, waarvan nog niets bekend is. Op 66-jarigen leeftijd naar de Schans.Bij de invoering der drank wet is in 't gesticht voor vrouwelijke verpleegden te Yeenhuizen een zaal afgezonderd voor vrouwelijke veroor deelden, naar aanleiding van boven genoemde wet. Als eersteling in dit appartement is aldaar dezer dagen, voor den tijd vau zes maanden, aan gekomen een moedertje van 66 jaren. Te Zalt-Bommel is een geachte familie in zwaren rouw gedompeld, doordien een harer leden op de wan deling in het plantsoen aldaar in den vijver geraakte en verdronk. De Middelburgsche rechtbank heeft de echtgenooteu Gunters en den geneeskundige Kimmel, te 's Gravenhage, beiden wegens onbe voegde uitoefening van de geneeskunst en medeplichtigheid daaraan, veroor deeld tot 3 maanden celstraf en f 100 boete. Te Heerdt bij Neuss is in een herberg een voerman door zijn zwager doodgeschoten, nadat zij twist ge kregen hadden over een borrel. De voerman was gehuwd en had zeven kindereu. De stoomboot By well Castle, die zooals men zich zal herinneren in den herfst van 1878 de plei- zierstoomboot Princess Alice op de Thames, dicht bij Woolwich, in den grond boorde, waarbij meer dan 500 menschen verdronken, is in de baai Biskaye met hare 50 koppen beman ning verongelukt. Het eiland Foulaii, ongeveer 20 mijlen ten Westen van Shetlaad, is met zijn 300 bewoners door hevige stormen, sedert het begin van dit jaar van de buitenwereld afgezonderd geweest. Men vond de bewoners in een ellendigen uitgeputten toestandvelen waren reeds op het puut te bezwijken van honger en gebrek. Een dievegge, die onlangs in een winkel te Weenen op diefstal betrapt werd, wist op een kluchtige manier weder te ontsnappen. Zg bood aan, haar kleederen te laten onderzoeken, trok haar jak en een rok uit, en terwgl men die kleedingstukken onderzocht en niemand er op verdacht was, vluchtte zij plotseling in haar zeer primitief costuum de straat op, waar zij verdwenen was, voor iemand er aan dacht haar na te loopen. Te Chester had een moeder, beschonken thuis komende, haar kind van 14 maanden in 't vuur geworpen. De- buren kwamen tusschenbeide, maar tot driemalen toe ontrukte zij het wicht aan de handen der redders en wierp het opnieuw op het vuur. Eindelijk werd men haar meester. Het kind verkeert in hopeloozen toestand. Fransche bladen deelen een treffend verhaal mede van den dood van een scheepsjongen, die omkwam ij het redden van acht zeelieden. Hij was aan boord van een schip dat langs de kust van Bretagne voer. Het vaartuig werd onlangs door een storm overvallen, bij kaap Corsen (Finisterre). |y| v den hevigen wind voortgedreven, JVr ^de het telkens langs de scherpe rJUlVfan die ge vaarlijke kust, totdat het "eindelijk tusschen twee rotspunten bleef vast zitten, ten prooi aan de golven, die met woeste kracht de brooze planken beukten. Het schip was reddeloos verloren. De bemanning en de kapitein liepen in radeloozen angst op het dek. Aan de kust, op 100 meter afstand, zag men een aantal mannen druk in de weer. Het waren visschers, die een boot trachtten los te maken, om tiis- schen het gestrande vaartuig en de kust een touw te spannen, waarlangs de schipbreukelingen zich konden redden. De kapitein nam een touw, maakte er een grooten knoop in, en vroeg: wie wil dat naar land brengen Geen antwoord. Toen trad de scheepsjongen naar voren, een arme ouderlooze knaap, die altijd heel wat had moeten ver duren van den ruwen kapitein en de anderen, en met een fieren blik op de mannen die hem zoo dikwijls mis handeld hadden, riep hij: Dat moet ik doen, om mij zal niemand treuren." Hg deed het touw om zijn lijf, en sprong, vóór iemand hem kon tegen houden, in zee. De knaap zwom, door allen bewon derend nagestaard, met krachtige slagen voort. Hij werd nu eens doo de golven opgeheven, dan weder in de diepte neêrgeploft, maar telkens meer uaderde-.Lij zijn doel. Einde lijk klonk er een luid hoera boven het stormgeloei uit; de scheepsjongen was aan land. Hij was echter, vlak bij de kust, door de golven op den scherpen kant van een rots geworpen, waardoor zijn hoofd verbrijzeld werd. Toen de vis schers hem van het touw ontdeden, was hij reeds dood. De arme knaap had zijn makkers gered, maar ten koste van zijn eigen leven. Men heeft zijn graf op het kerkhof in het dorpje van een gedenksteen voorzien, waarop zijn daad vermeld staat.

Vliegend blaadje : nieuws- en advertentiebode voor Den Helder | 1883 | | pagina 1