'T VLIEGEND BLAADJE. KLEINE COURANT VOOR HELDER. NIEUWEOIEP EN TESSEL No. 1051. Dinsdag 13 Maart 1883. Elfde Jaargang. Verschijnt Dinsdag- en Vrijdagmiddag. Atoonnement per 3 maanden binnen de gemeente 50 Cent. >3 franco per post75 Afzonderlijke nnmmers2 Uitgevers: BERKHOUT <fe Co. te Helder. Bareau: SPOORSTRAAT ra ZUIDSTRAAT. iAdvertentlfin van 1 tot 5 regels25 Cent. Elke regel meer5 Grootere letters worden naar plaatsruimte berekend. Advertentiën moeten uiterlijk des DINSDAGS- en VRIJDAGSMORGENS vóór 10 uur aan de Bureaux bezorgd zijn. NIEUWSTIJDINGEN. HELDER, 13 Maart. 1883. Door den kapitein eerstaanwe zend ingenieur alhier zal op 28 dezer worden aanbesteedhet uitvoeren van verbeteringen in de gemeenschaps linie en het fort Dirks-Admiraal in de stelling van den Helder (raming f 3250). Bij Zr. Ms. besluit van 8 dezer is de kapt.-luit. ter zee J. C. De Ruyter de Wildt, op zijn verzoek, eervol afgevoerd uit het corps zeeofficieren der Nederlandsche marine en hem met lo. April a. s. bepaaldelijk op gedragen de betrekking van inspecteur over het loodswezen, de betonning, bebakening en verlichting in bet 3de district alhier. Met 1 April a. s. wordt de post- pakketdienst ook op bet Postkantoor alhier ingevoerd. Het personeel zal tegen dien tijd met nog een bestel ler worden vermeerderd. Het N. v. d. D. meldt, dat in het bekende geval te Naarden vijf onderofficieren zijn gestraft met 4, 8, 10 en 14 dagen provoost, om den anderen dag water en brood; twee onderofficieren met 4 dagen cachot, alle dagen water en brood; een onderofficier is gedégradeerd tot gewoon soldaat. Al de betrokkenen hadden 22 dagen in voorarrest gezeten. Wegens de ongeregeldheden op 's Konings verjaardag te Amsterdam gepleegd, zijn drie mariniers voor den krijgsraad gebracht, en de anderen die zich te buiten gingen, disciplinair gestraft. Bij Z. M. besluit van 8 dezer, is de hoofdingenieur der marine voor algemeene diensten, A. J. H. Beeloo, belast met de waarneming der werk zaamheden, verbonden aan de betrek king van Adviseur voor scheepsbouw. Bij een vechtpartij te Amster dam heeft een der strijders een ander den neus afgebeten. Een gehuwd persoon te Am sterdam die in millitairen dienst wilde treden doch de daartoe noodige vergunning zijner vrouw niet ver krijgen kon, liet zich door een andere vrouw een zoodanig stuk verschaffen, valschelijk onderteekend met den naam der zijne. Beide zijn in ver zekerde bewaring. IJmuiden, 9 Maart. De lossing der lading koffie uit de gestiande bark Vesta is tegen een bergloon van 27 pCt. aanbesteed; ijverig is men bezig met bergen, de lossing kan echter uit den aard der zaak niet spoedig gaan, dewijl de koffieboonen door bet indringend zee water dermate zijn gezwollen, dat bet geheele ruim overvuld is, zóó dat de dekbalken en dekdelen naar boven zijn gebersten en de zakken ook bi, alle zijn gebersten; overigens is het schip wat den vorm betreft, nog in het geheel, ook wat betreft de tuigage komt de noordoosten wind, dan is het water ver weg, zoodat men thans ron dom het wrak kan loopen bij laag water. Indien het water daar niet stond als droevig getuige van hetgeen geschiedde, zou men het niet mogeljjk wanen dat op die plek voor eenige dagen doodsgevaar heerschte. toen het zeewater in donderende golven tot aau den voet der duinen kookte. Men kan gemakkelijk het wrak beklimmen en het is verbazend, te zien welke enorme vernielingskracht de zee bezit een bezoek, uit dit oogpunt, bij frraai weder, is het wrak ten volle waard. Naar het U. D. verneemt heeft de arts J. W. De Koff tegen den door hem ontmaskerden urinekijker v. d. Plaatte Rotterdambij de justitie een aanklacht ingediend. Men schrijft uit Utrecht: Door de politie alhier is een ver volging ingesteld tegen vrouw B*, wegens het uitoefenen van het bedrijf van waarzegster. Men meene niet, dat dit feit van geringe beteekenis is voor onze stad. Het is hier, on danks alles wat er voor degelijk on derwijs wordt gedaan, een gezegend terrein voor waarzegsters. Enkele straten (en vooral de Veen-of Kroon- straat) hebben naam gemaakt op dit geheimzinnig gebied. Bij de lagere volksklasse, waar men bij geringere ontwikkeling meer bijgeloof mag ver wachten, is het raadplegen van kaartlegsters etc. niets buitengewoons, maar dat deftige burgervrouwen en dames" 's avonds, als in het geniep, de verdachte stulpen binnen sluipen, zal wel niet overal het geval zijn. In Utrecht is dat geene zeldzaam heid. En ook als vrouw E. met haar waarzegsters-patent (bestaande in een mandje met citroen-appelen) aan de deur komt, dan weet menig dienst meisje, dat (als mijnheer niet thuis is) aan mevrouw moet gezegd wor den wie aan de deur staat. En 't is zeker, dat onze vrouw E. in menige, schijnbaar dèftige woning een groote rol speelt. Aan de weduwe van den sto ker, die onlangs bij de ontploffing van den ketel in de salmoniak-in- richting van de gasfabriek te Ylis- singen om het leven kwam, is door de Directie der »Imperial Continental Gas-association," aan welke die fa briek toebehoort, een jaarlijksche toelage van f365 verzekerd. Zaterdag zijn te Apeldoorn de goederen (kleedingstukken) van de millioenen-juffrouw bij executie, door den heer Wamsteeker gedaan en beslag gelegd, verkocht en hebben opgebracht de som van f 1130,25 waaronder een fluweelen mantel, met bontwerk ge voerd, f495 opbracht. Men leest in de L. Ct. Hedenochtend teekende de ther mometer 24° Fahr., dat is 8° vorst. Singelgrachten en vaarten waren met ijs bedekt. Als de winter zoo voort gaat, zal weldra een oud Vlaamsch rijmpje in \orinnering komen, dat luidtOp Sinte Mathijs Er was nog geane sneeuw of ijs, En op alve Meert, Rijzende te voet of te peerd! Sint- Matthias nu valt op 24 Februaria, en men vermoedt dat het rijmpje dagteekent van 1794 of 1795, toen Pichehru zijn gedenkwaardigen tocht op Tessel deed. De winter echter van 1844 op 1845 is bij velen nog lang niet uit het geheugen. Op pa- schen van 1845 toch (23 Maart) be woog men zich zonder gevaar op schaats en slede, en zeilde men er met ijsschuitjes op het ijs der Zui derzee. Nog beroemt men zich Paasch- eieren op het ijs georberd te hebben. In de eerste helft van April bedroeg de dikte van het ijs in het Haar lemmermeer nog een rijnl. voet. De winter was toen op Februari., voor de tweede maal, met groote streng heid begonnen. Ook het voorjaar van 1855 was buitengemeen koud, eerst half Maart begon het te dooien. In Januari 11. vergenoegde men zich, bij gebrek aan beter, met een dunne schilfer veldijs te scheppen, om er de ijskelders mede te vullenthans worden wagens vol met stevig ijs uit slooten en vaarten in die kelders gestort. Te Zwolle is jh Woensdag onder zeer akelige omstandigheden een zelf moord gepleegd door een persoon die sedert eenigen tijd een ambteloos leven leidde en mijmerend was. Nadat die persoon gepoogd had zich den pols aan zijn linkerhand door te snijden met een scheermes, heeft hij dat op een nabestaande tafel gelegd en zich daarna aan de kruk van een kamer deur, blijkens de houding waarin zijn lijk gevonden werd, 'geworgd. Men zegt dat een op onrechtmatige wijze verkregen erfenis zijn gemoed bezwaarde, wat wg onder reserve mededeelen. Uit Yerseke meldt men Er heeft hier Woensdag een ge rechtelijk onderzoek plaats gehad naar eene schandelijke jarenlange mishandeling van een nu 16-jarig meisje, door haren vader en hare stiefmoeder. Het kind werd dikwijls onmenschelijk geslagen, kreeg weinig of geen voedsel, had zelfs in de strengste koude bijna geen kleederen aan het lijf en moest zich verge noegen met een slaapplaats te vuil voor het minste vee. Zij kreeg nooit verschooning en had tengevolge der onreinheid op sommige plaatsen wonden in het lichaam. Lichamelijk, verstandelijk en zedelijk is zij zeer achterlijk gebleven, en schijnt in haar geestvermogens gekrenkt. Gelukkig is zij nu buiten de ouderlijke woning, en heeft zij van het burgerlijk arm bestuur betere kleederen gekregen hare maag was zóó verzwakt, dat zij in het begin geen gewonen maal tijd kon verdragen. Langzamerhand moest zij daaraan gewend worden. Onder de nieuwste toepassin gen van den telefoon, behoort zeker de invoering daarvan in het gasthuis te Weenen. In de ziekenzalen en in alle kleine vertrekken, bestemd voor besmettelijke ziekten, zijn tele fonen aangebracht. De patiënten kunnen daarvan ten allen tijde ge bruik maken om te spreken met vrien den en bekenden, zonder gevaar te doen ontstaan van besmetting. De toestand der zieken, die vroeger streng afgezonderd werden gehouden, zal door dezen maatregel veel drage lijker worden. Gedurende de maand Februari passeerden 214 schepen het Suez- Kanaal, tegen 290 in Febr. 1882 en 174 in dezelfde maand van 1881. Vergeleken met verleden jaar, is dat dus eeu vermindering van 76 schepen. De ontvangsten bedroegen 4.240,000 fr., tegen fr. 5.247,960 iu 1882 en fr. 3 299,360 in 1881. Een proces, wegens verbreking van trouwbelofte, tegen het Iersche Parlementslid Biggar heeft te Londen veel opzien verwekt. De eischeres was zekere Miss Hyland de beklaagde beloofde indertijd te Parijs haar te zullen huwen, maar weigerde later ziju belofte te vervullen. De gerechtszaal was stampvol, en de bijzonderheden omtrent de vrijage van deu leelijken mismaakten volks vertegenwoordiger gaven stof tot groote vroolijkheid onder het publiek. De eisch was 5000 schadevergoeding. De uitspraak der gezworene kende aan de eischeres een schadevergoeding van £400 toe. Iemand die op klaarlichten dag met voorbedachten rade, brand sticht bij een, wien hij herhaaldelijk tever geefs om geld is lastig gevallen, wordt te Parijs vrij gesproken door de jury. Sterker kan de instelling der jury's zichzelve wel niet veroordeelen. Een jongmensch, die beweerde de natuur lijke zoon van prins de Polignac te zijn, wat door dezen beslist ontkend werd, was den prins herhaaldelijk om geld gaan vrageneindelijk begon dit den prins "te vervelen, hij weigerde verdere hnlp en nu stak de jonkman de gordijnen bij den prins in brand. Hij werd gegrepen, doch zijn verde diger wist zoo roerend te pleiten, dat de jury eenparig van oordeel was, dafc de schuldige aan het wettig en over tuigend gebleken feit, dat ook door hem niet werd ontkend, toch niet schul dig was. Te Guimaraus, in Portugal, stierf dezer dagen een rijk mau, over wiens gierigheid een aantal anecdoten in omloop waren. Voor eenige jaren had een ambtenaar hem een bijzonderen dienst bewezen, waardoor de gierigaard zich gedrongen gevoelde den ambtenaar een geschenk aan te bieden. Toen het geschenk aan de woning van den ambtenaar werd afgegeven, gaf de ont vanger aan den bezorger 200 reis (ongeveer 60 cents) als fooi. Ver heugd stak de bode, die niemand anders dan de gever zelf was, de fooi in zijn zak en verwijderde zich met het aangename gevoel van ten minste nog 200 reis bij de zaak verdiend te hebben. STORM-BERICHTEN. Na de verschijning van ons vorig no. zijn omtrent den storm der vo rige week nog vele rampen bekend geworden, die we hieronder zooveel mogelijk vermelden. De bemanning van de veronge lukte alhier thuisbehoorende schuit H. D. 19 bestoud uit: B. Goos, schip per Jb. de Graaf, P. de Graaf (vader en zoon), J. de Wolff en D. Boes, en die van de botter H. D. 12 uit: D. Wijkman, schipperL. Snoek en W. Alberts. Een groot gedeelte van de visschers- vloot van Moddergat (Friesland) is bij den jongsten storm verongelukt. Tot Donderdag waren er van de 22 schepen slechts 5 teruggekomen. De binnengekomen vermoedden dat de overige 17 met man en muis vergaan zijn. Zij hebben althans verscheidene schepen in hunne nabijheid zien omslaan. Een schip zit op het Amelander strand, niets is echter van de be manning bekend. Een ander schip ligt omgeslagen op de Engelschmans- plaatin de kajuit hiervan is't lijk van een 13-jarigen jongen gevonden. Yan andere schepen is wrakhout of visschersgereedschap drgvende gevon den. Wordt het vermoeden der bin- nengekomenen bevestigd, dan hebben 84 visschers, waaronder ongeveer 50 hoofden van huisgezinnen, hun dood in de golven gevonden. Uit Dokkum wordt nog betreffende de ramp gemeld, dat de aak van ie Leghoog in het strand te Ameland zittende, met een sleepanker voor den boeg naar het strand is gedreven de bemanning is gered. Vier andere aken, No. 3, 5, 12 en 14, liggen onderst boven op 't Amelander strand, en vijf liggen eveneens on derst boven op het strand van Schiermonnikoog. Yan de 22 vischake» zijn slechts 5 behouden gebleven. Rekent men dat deze schepen, door elkander, be varen worden met 5 a 6 man, dan zgn 80 a 90 mannen en jongelingen, in de kracht van hun leven, nood lottig in het gezicht van de kust omgekomen. De toestand van het arme visschersdorp is verschrikkelijk, de jammer en ellende niet te over zien. Broodeloos, zonder steun, staan daar 30 a 40 weduwen, en wie weet hoeveel kinderen. Yóór jaren is dat visschersdorp verwoestde bemanning der visschers vloot is verdwenen, en met hen, wat ze bezaten, hunne schepen. Omtrent de redding van een jeug digen visscher schrijft men uit Schier monnikoog van 7 Maart In den nacht van 6 op 7 dezer zgn op onze kust gestrand 2 visch- schuiten en één op de naburige Eugelschmausplaat. De hier op de kust gestrande zgn afkomstig van Moddergat. Een, »No. 2 Nooit ge dacht," lag onderstboven op he- strand. Toen men heden voorm. 1 ure met laag water het schip kov;^ bereiken, beklommen eenige mannen^ den bodem van het schip en hoorden tot hunne groote verbazing om hulp roepen. Dadelijk ging alle man aan het werk om met bijlen een gat in den bodem te slaan, met dat geluk kig gevolg, dat men een man aan een gewissen dood kon ontrukken. Het verhaal van den zoo wonder baar geredde, Bata Geur geheeten, komt hierop neerHg was met zgn vader, broederoom en neef aan boorddoor den storm overvallen, sloeg het schip Dinsdagmiddag 2 ure omzgn vader, broeder en neef verdronken, zijn oom was beneden in de kajuit, en bij kwam ook in de kajuit terecht bij zijn oom het water stond hem tot aan de borst en tot 's avonds omstreeks 8 ure kon hij zijn oom het hoofd boven water houden, toen deze uitgeput neerzonk en stierf. Yan de Zoutkamper visschers vloot ziju vermoedelijk 13 personen in den storm omgekomen. De laatste bom, die uit Egmond aan Zee nog absent was, is zonder noemenswaardige averij gelukkig teruggekeerd. Zij had gedurende den storm met gestreken mast voor anker gelegen, de vuren vau IJmuiden in gezicht.

Vliegend blaadje : nieuws- en advertentiebode voor Den Helder | 1883 | | pagina 1