'T VLIEGEND BLAADJE. KLEINTE COURANT VOOR HELDER. NIEOWEDIEP EN TESSEL. No. 1054. Vrijdag 23 Maart 1883. Elfde Jaargang. Verschijnt Dinsdag- en Vrijdagmiddag. Kalender der Week. bonnement per 3 maanden binnen de gemeente 50 Cent. >3 franco per post75 Afzonderlijke nnmmers2 Uitgevers: BERKHOUT Co. te Helder. BareaniSPOORSTRAAT ei ZUIDSTRAAT. AdLvortentiön van 1 tot 5 regels 25 Cent. Elke regel meer Grootere letters worden naar plaatsruimte berekend. Advertentiën moeten uiterlijk des DINSDAGS- en VRIJDAGSMORGENS vóór 10 uur aan de Bureaux bezorgd zijn. MAART, (Lentemaand), 31 dagen. Opkomst der Zon 5 u. 51 m. Ondergang 6 u. 82 ra. Zondag 85 Paasohfeest Maria Boodschap. Maandag 86 Dinsdag 27 Woensdag 28 Donderdag 29 Yrijdag 30 Zaterdag 31 Laatste Kwartier. NIEUWSTIJDINGEN. HELDER, 23 Maart. 1883. De vereeniging Oefening baart Kunst is voornemens op 1 April a. s. eene tooneeluitvoering te geren, waarvan de opbrengst zal strekken ten roordeele van het huisgezin van C. Slikker, inwoner dezer ge meente, welke den lOden Maart jl. een zware beenbreuk bekwam bij bet verrichten zijner werkzaamheden op bet fort de Harssens. Wij hopen dat onze plaatsgenoo- ten zullen medewerken om in den ellendigen en bopeloozen toestand der vrouw met vijf kleine kindereu van den ongelukkigen werkman te helpen voorzien, wiens gedrag, naar men ons verzekert, uitstekend en tevens een goed huisvader is. De Holl. IJzeren Spoorweg- Maatschappij geeft met de Paasch- dagen weder 4daagsche retourbiljet ten, geldig van Zaterdag tot Dins dag a. s. Het heeft Z. M. den Koning behaagd ter zake van de verdediging der versterking Samalangan in Sep tember 18821° te benoemen tot ridders 4e kl. der Militaire Willems orde: den kapt, der infanterie G. J. H. Yan der Geuten en den fuselier F. W. Hobelmann; 2° bij afzonder lijke dagorders, zoo in Indië als in Nederland, eervol te doen vermelden: de kapiteins ter zee H. J. S. Yan der Sloot en jbr. J. H. P. Yon Schmidt auf Altenstadt, alsmede den luitenant ter zee le kl. J. Van Scbeers. Dinsdagnacht werd te Amster dam een man wegens openbare dron kenschap in hechtenis genomen. Aan het politiebureau bleek, dat de over treder zelf een agent van politie was, die van zijn vrijen dag een zoo ver keerd gebruik bad gemaakt. De beer van Rees heeft de op dracht tot het samenstellen van een Ministerie nedergelegd. Naar men verneemt, is daarop de beer mr. J. G. Gleichman met de taak belast. In de afgeloopen week beeft zich zekere H. S., te Wieringen woonachtig, en nu en dan bande lende in deze gemeente, door op hanging van bet leven beroofd. Dit bet verslag der Noord- en Z.-Hollandscbe Redding-Maatschappij blijkt, dat in bet jaar 1882 in bet geheel 72 schipbreukelingen door de booten der maatschap pij zijn gered, waardoor bet totaal der geredden sedert bare oprichting (1824) tot 2900 klimt. Geen wonder dus, dat de maatschappij zieb nog steeds in de groote belangstelling van alle Nederlanders verheugt, waarvan zij ook in bet afgeloopen jaar verschil lende bewijzen ontving. De 17-jarige diamantslijpers- leerling A. Tb. Holland stond Maan dag voor bet Gerechtshof te Amsterdam terecht, ter zake. van* moedwilligen doodslag, gepleegd in den avond van 1 Januari in de Oadezijdsarmsteeg te Amsterdam op den slacbtersknecbt J. M. Heek. Er was in een danshuis twist ontstaan tusschen een zekeren Wiegman en beschuldigde over de omstandigheden dat laatstgemelde met een 15 jarig meisje bad gedanst, waarmede eerstgenoemde verkeering bad. Wiegman bad beschuldigde een klap gegeven, die weder beantwoord moet zijn. De zaak zou nu buiten uitgemaakt worden. Wiegman gaf hem ook daar een slag, toen zou hij volgens diens verklaring, een mes hebben ge trokken, waartegenWiegman zich met een laars verdedigde. Heek ontving een wond in den buik toen bij zich met de zaak bemoeide en beschuldigde wilde wegvoeren. Aan die wonde is hij den volgenden dag in bet bin nengasthuis overleden. Yolgens de verklaring der geboorde deskundigen was deze wonde op zichzelf doodelijk. Beschuldigde ontkende bet opzet en wist ook niet dat hij te midden van onderscheidene omstanders Heek met een mes zou hebben verwond. Dat mes bad bij toevallig van een ander in bewaring gekregen. De Advocaat-Generaal Mr. A. E. J. Jolles, achtte bet door de wet gevor derde bewijs in deze geleverd. Gaarne nam hij echter aan, dat er verzach tende omstandigheden zijn, als bet eens door beschuldigde ontvangen van een slag, zijn billijke vrees voor zyn talrijke tegenstanders en zijn vroeger onbesproken gedrag; zijn eisch luidde: veroordeeling tot een celstraf van twee jaren. De advocaat mr. Tb. Heemskerk oordeelde bet opzet niet bewezen. Beschuldigde bad hevige slagen op bet hoofd ontvangen. Met een beroep op de psychiatrische aanteekeningen van Dr. Ramaer, trachtte bij aan te toonen dat in zulk geval een bewus teloosheid kan ontstaan, die aan eeni- ge handeling bet karakter van opzet ontneemt. Neemt men intusschen bier het opzet aan, dan is bier in elk geval provocatie. Deze is door de verklaring van vijf getuigen be wezen. Het requisitoir is daarom bij zonder scherp. Pleiter wees op de gunstige getuigenissen over dezen persoon en concludeerde tot vrijspraak en subsidiair tot bet opleggen van een zoo licht mogelijke straf. Na re- en dupliek bepaalde de Hof de uitspraak op Dinsdag 27 Maart. Een gepensioneerd militair te Zwolle, zekere v. d. Y., lijdende aan delirium tremensenin den kost bij eea kastelein, stond Dinsdag ochtend 4i uur op, schoof bet raam der 2de verdieping open, en zeide tot de andere kostgangers »Ik zie vuur, ik spring bet raam uit," Wer kelijk deed bij den sprong en werd dood van de straat opgenomen. Den 6den Maart overleed te Am sterdam in den omtrek der Elands gracht, in een slop, een oude bede laarster. De vrouw was in den laat- sten tijd malende en een paar dagen te buis gebleven. Op waarschuwing der buren zorgde de politie voor de teraardebestelling. Bij bet onderzoek der kleeren echter werd voor de waarde van f290 op bet lichaam der oude bedelaarster gevonden. Op den scha- melen en vuilen inboedel werd beslag gelegd en een curator benoemd. Toen deze met notaris, makelaar en getui gen kwamen onderzoek doen, vond men nog de som van 1177 gulden, hier en daar verborgen. Geen erfge naam is bekend. De hoofdcommissaris van poli tie te Rotterdam verzoekt namens de moeder, de opsporing en opzen ding van Hermine Hermsen, oud 18 jaren, geboren te Nijmegen, die op 3 Januari de ouderlijke woning beeft verlaten. Zij was gekleed als dienst bode en droeg een zwart wollen om- spelddoekje. Als verder uiterlijk ken- teeken dient, dat zij uit bet linker oog niet goed zien kan. De persoon van J. Z., die den 6en Augustus van bet vorige jaar in bet bnis van arrest te Middelburg verbleef, als verdacht van poging tot moord op den landbouwer A. L. T. te Heikenszandis naar 's-Hage overgebracht, waar bij zich dezer dagen voor bet gerechtshof over bedoelde zaak zal moeten verantwoorden In den loop der vorige week hebben eenige Engelsche reizigers een poging ondernomen om den Montblanc van de zuidzijde te be klimmen. Op de ernstigste wijze bad men getracht ben van dit voor nemen te doen afzien. Te eigenzinnig om aan goeden raad gehoor te geven, bleven zij volharden in het dwaze voornemen. Zij togen op weg, wer den door een sneeuwstorm overvallen en zijn vermoedelijk allen bet slacht offer geworden hunner roekeloosheid. Een ontdekking, die groot op zien verwekt, wordt uit Purkersdorf gemeld. 22 jaren geleden verdween de vleeschhouwer Ertl, zonder eenig spoor achter te laten. Dezer dagen werd zijn skelet in een zandhoop ge vonden, die zich in den kelder van den mandenmaker Wallner bevindt. Wallner en zijne vrouw hadden bun dienstmeisje streng verboden den zandhoop aan te raken, waardoor de nieuwsgierigheid der laatste geprik keld werd, betgeen tot de ontdek king aanleiding gaf. Zoo spoedig bet vinden van bet skelet bekend werd, is bet echtpaar Wallner, als verdacht van den moord gepleegd te hebben, in hechtenis genomen. Een geruim en tijd geleden werd een bericht meegedeeld, betreffende een »zeer gewichtige" voorspelling. Eenige meteorologen te New-York hadden berekend, dat te beginnen met 9 Maart van dit jaar en drie dagen daarna een geduchte orkaan ganscb Noord-Amerika zou teisteren. Zoowel bet vasteland, als de oost en de westkust der Vereenigde Staten zouden een orkaan hebben te ver duren, welke grooter verwoestingen zou aanrichten, dan bij menscben beugenis ooit was beleefd. De weer kundigen", die maanden te voren dezen vreeselijksten aller orkanen hadden voorspeld, verlangden van de booge regeering, dat zij bet uit- loopen van schepen zon verbieden, ter voorkoming van onheilen, welke bet late nageslacht zouden doen sid deren." De regeering beeft die dringende waarschuwingen zoo ernstig opgevat, als zij verdienden. Den 9n Maart is gekomenkalm en rustig is die dag en de drie volgende voorbij ge gaan tot beschaming van de kun dige mannen, die nu dapper worden uitgelachen, zelfs door de lichtgeloo- vigen, op wier benevelden geest der gelijke hersenschimmen nog invloed konden oefenen. Brussel, 21 Maart. Het bof van cassatie beeft het beroep der gebroe ders Peltzer bij uitvoerig arrest ver worpen. Een treurig voorbeeld van dom bijgeloof wordt uit Pest gemeld. Op de kliniek van Prof. Kovacks aldaar werd onlangs een knap meisje bevrijd van een naald die in baar keel stak, en die zij voorgaf twee maanden ge leden door onvoorzichtigheid ingeslikt te hebben, De patiënte werd na de operatie nog in bet gasthuis gehouden, omdat aanhoudend klaagde over stekende pijn in den endeldarm. Dezer dagen gevoelde zij zich zeer ongesteld en viel eindelijk bewusteloos neer. Met bet oog op de operatie welke zij ondergaan bad, onderzocht de dokter baar en baalde nog drie naalden uit bet lichaam van het meisje. Zij gevoelde zich toen zeer wel en bekende berouwvol, dat zij drie naal den bad ingeslikt, op raad van een Zigeunervrouw, die baar voorspeld bad, dat zij op die wijze het hart zou winnen van een jonkman, op wien zij verliefd was, maar die niets van baar weten wilde. Toen men baar van de eerste naald had bevrijd, over viel haar de vrees dat bet toovermid- del niet zou helpen, en om weder drie naalden in bet lichaam te hebben, slikte zij er nog een in. Men zal haar voorloopig nog in bet gasthuis houden, want zij gelooft zoo vast aan de kracht van het too ver middel dat zij, naar de dokter vreest, bij de eerste de beste gelegenheid weer drie naalden zou inslikken. De Eng. politie is in zake de ontploffing te Westminster nog niets wijzer. De schuldigen blijven zoek, ondanks den kapitalen prijs die er op hunne aanwijzing staat uitgeloofd en die ook, met de kwijtschelding van straf, te behalen is door mede plichtigen, mits niet rechtstreeks de bedrijvers van de daad. Professor Abel meent dat de hoeveelheid ge bezigde dynamiet ongeveer 20 En gelsche ponden moet bedragen heb ben. Te Glasgow beeft bij bet spoor wegstation van Englinton-street een botsing tusschen twee treinen plaats gehad, tengevolge waarvan een der treinen voor een groot gedeelte ver brijzeld werd. Drie menschen wer den gedood en 20 a 30 gewond. Het ongeluk moet aan onachtzaam heid van een der machinisten te wijten zijn. INGEZONDEN. Nog eens „de Adder." Er ligt eenc vertroostende waarheid in de ervaring, dat de tijd slijt, met andere woorden, dat niets spoediger in het boek der vergetelheid wordt opgeteekend dan de verschillende rampen des levens, zelfs die, waardoor da innigste banden, 't zij van per sonen met personen, of van personen met zaken, vaak verscheurd of vernietigd zijn geworden. Mogen dikwijls de striemen nog lang aanwezig blijven, de slagen zijn gele den de hoop op leniging en verbetering doet berusten en vertrouwen. Dat die hoop en dat vertrouwen meestal niet beschaamd worden, men moet Nederlander zijn, of de Nederlanders kennen, om daarop uit de volle borst in waarheid niet „het zij zoo," maar 't „het is zoo" uit te spreken. Groot en veel beteekenend is daarvoor als getuige de treffende ramp, die in Juli 1882, veie gemoederen diep geschokt, talrijke, innig i betrekkingen verscheurd of vernietigd, maar ook duizenden van landgenooten ge dreven heeft, om die nablijvende weduwen, weezen, enz., de wonden te balsemen, de toekomst ten goede te verzekeren en zdo des te spoediger te doen vergeten, 't geen zij door 't noodlottig zinken van den monitor „de Adder" hadden verloren, wat toch an ders, bij gemis van hulp eu bijstand, wel te duchten zoude geweest en dan zeker meer betreurd en meer pijnlijk gevoeld zoude geworden zijn. Nu zou de ramp, zoo als altijd, nu zij gelenigd werd in die mate, minder smartelijk zijn, vergeten wor den, maar.... toch opgeteekend blijven. Rijk vloeiden dan ook de bronnen van het Nederlandsche medelijden en de natio nale dengd „weldadigheid;" „die telg van „hemelsch zaad" was werkelijk een behoefte „en lust van 't hart." Maar en hier komen we op 't eigen lijk punt, dat we gaarne in het licht zou den gesteld willen zien, (men mag dat im mers bescheiden vragen), „waarheen zijn „die bronnen gevloeid, welke beken, stroom pjes en watertjes hebben niet alleen roed- ,sel er uit ontvangen, maar wat was elka bescheiden deelP" Tot heden is de com missie, die het mandaat der natie, omtrent beheer en verdeeling der voor de recht- hebbende achtergeblevenen der slachtoffers van „de Adder gestorte sommen" ('tgeen wij cursy- veerden) vrijwillig en onbaatzuchtig op zich nam, op die vragen voor als nog het antwoord schuldig gebleven, ofschoon wij instemmen met de bewering, dat hare be moeienissen veie en velerlei geweest zijn. Dat antwoord (bij wijze van verantwoor ding) wordt reikhalzend door velen te ge- ioet gezien, vooral ook, omdat juist op 't oogenblik, dat wij dit schrijven, de pers de nog niet opgehelderde bijna plotselijke me- dedeeling doet, dat eene som van f 20.000 zoude overgeschoten ziju, na eene ruime verdeeling (dus pond-pondsgewyze der be hoeften) onder de uageblevene rechtheb benden, en met bet bewustzijn, dat ook in de toekomst, zooveel mogelijk evenredig, voor die allen is gezorgd. We hopen het van ganscher harte! Onwillekeurig nochtans rijst de vraag: waarvan dan alle die „on dit's", welke men hier en elders uit goede en minder ver trouwbare bronnen boort putten, omtrent de wijze van verdeeling en de personen aan wie bijstand is verleend P We willen liever alle die bronnen niet releveeren, noch namen noemen, omdat daarvoor nog het oogenblik niet gekomen is. Eene bedaarde afwachting der tegemoet gezien wordende verantwoording, zal wel licht veel ophelderen en de tweede Adder- Commissie in casu, zal, en men mag dit billijkerwijze op goede gronden verwachten, doen zien, dat zij ten minste in haar be heer der belangrijke sommen, geofferd op het altaar der weldadigheid, voor de na blijvende rechthebbenden der slachtoffers van de „Adder", ook der pas besproken teruggehouden f 20,000, aanspraak kan ma ken, op de dankbaarheid der weldadige, immer offervaardige natie. Deze toch, hoe wel immer bezield met hulpvaardigheid voor den lijdende of behoeftige, ziet ook gaarne, dat, 't zij gegeven of vrijwillig aanvaarde, mandaten, worden geëxecuteerd, naar den aard dier volmacht zelve. Dat dit zoo zij," onderschrijven wij, iu de volheid der hope, ten slotte. den 16 Maart 1883. F.

Vliegend blaadje : nieuws- en advertentiebode voor Den Helder | 1883 | | pagina 1