Advertentiën. deur van de kamer af en namen de vlucht. Bij het openbreken van de deur vond men de vrouw vastgebonden en akelig verminkt dood op den grond liggen. Zij was blijkbaar met een zwaren hamer vermoord. Er was slechts een som van 80 M. te stelen geweest. Naar de moordenaars, bij de politie opgegeven als een 27jarig schilder Kreitmayer, en een 29jarig kunstkooper Kesslinger, worden ijve rige nasporingen gedaan. Dezer dagen heeft een ver maard scheikundige, de heer Sormanie te Berlijn, een zeer opmerkelijke ontdekking gedaan, die te recht be vreemding verwekter zijn kunst matige koffieboonen in den handel gebracht. In grootte, vorm en kleur komen zij geheel met de echte koffie boonen overeen, en zij hebben nog deze bijzondere eigenschap, dat de beste Javakoffie even gemakkelijk kan worden nagemaakt als de Beste Brazil. Aan de mindere soort wordt door vervalschers geen aandacht ge schonken. Zij houden zich getrouw aan de betere en beste soorten. Deze kunstboon, die naar het uit wendige geen enkel verdacht ver schijnsel aanbiedt, laat zich evenals de echte boonen uitmuntend branden en malen. Gewoonlijk wordt er bij de eerlijke winkeliers in valsche boonen" op 250 Gram één kilogram gezonde, echte boonen vermengd, zoodat maar een vierde gedeelte aan valsche waar wordt verkocht, ,Bij de oneerlijke" is echter geen grens van vervalsching aan te wijzen. Het onderzoek heeft geleerd, dat de hoofd-bestanddeelen van den kunst boon zijnfijngemalen eikels en tuin- of andere boonen van zeer slechte soort, met nog een paar an dere tot poeder vermalen plantaar dige stoffen, welke voldoende tot een stevige pap gekneed, daarna den oogbedriegelijken vorm van de echte koffieboonen hebben verkregen. Men legge de boonen gedurende eenige uren in koud waterde echte boon wordt daardoor niet geschaad, doch de valsche vergaat er als sneeuw voor de zon, en als een laag onooge- ljjk poeder vindt men de valsche waar op den bodem terug. De Standard verneemt uit Kopenhagen dat er te Drontheim een massa vulkanische asch neerge vallen is, afkomstig (zoo onderstelt men) van een ernstige uitbarsting van den Hekla op IJsland. Qet stoomschip Prinses Ainalia vertrok 23 Maart van Suez naar Batavia. Het stoomschip Soenda vertrok 24 Maart van Marseille naar Batavia. Het stoomschip Voorwaarts vertrok 25 Maart van Suez naar Amsterdam. Stoomvaartberichten Het stoomschip Burgemeester Den Tex vertrok 24 Maart van Southampton naar Batavia. aijn dan een bedelaar, wanneer ik mijn hand van u aftrok? Is uw kennis groot genoeg om slechts de helft te verdienen van 't geen ge tot heden alleen aan siga ren verdaan hcbtP Ik wil u echter mijne voornemens mededeelen, opdat ge zult we ten, hoe het met uw erfdeel staat. Op dat gene wat ik mij verworven heb, hebt ge voorloopig geen aanspraak en zoolang ik leef zal ik over mijn vermogen naar wille keur beschikkenhoeveel ge na mijnen dood zult krijgen, zal geheel afhangen van de wijze waarop gij leeft. Verandert ge niet, geeft ge uwe werkeloosheid niet op, dan zal uw erfdeel zeker hoogst gering zijn." dr „Ik wil zulke woorden niet langer koo ien," riep Heino. „Gij wilt zulke woorden niet hooren," antwoordde Polier, terwijl hij dicht en drei gend voor zijn zoon ging staan. „Neen," gaf Hcino driest en trotsch ten antwoord. Hij verkeerde in zoo hooge krin gen en zou hij zich dus zulke woorden van zijnen vader laten zeggen? „Haha, zoolang gij als nietsdoener van mijn geld leeft zult ge ze je wel moeten laten welgevallen," riep Polier. „Zie mij niet zoo driest aan, anders mocht ik er eens toe komen om van mijn volle macht als vader gebruik te maken. Een koppig paard moet men vaster in toom houden, en zoo zal ik in 't vervolg ook met u hande len. Ik zal bepalen hoe gij leven zult. In de eerste plaats zult ge geregeld aan de tafel verschijnen van hem uit wiens zak gij leeft staat u dit niet aan, welnu dan is de wereld groot genoeg en een hard levenslot heeft reeds menigeen, die tot niets deugde, gebeterd. Hij, die zich niet ver beteren wil, moet maar onder gaan in den strijd des levens." Opgewonden verliet Polier de kamer. Wordt vervolgd. IM GE ZO IN DEN. Mijnheer de Redacteur! In het Vliegend Blaadje van Vrijdag jl. komt onder nieuwstijdingen een aanbeveling vtor, voor een tooneelvoorstelling, waarvan de opbrengst zal strekken ten voordeele van het huisgezin van C. SLIKKER, welke den lOn Maart jl. een zware beenbreuk bekwam bij het verrichten zijner werkzaamheden aan het fort „de Harssens." Dat de toestand van een huisgezin, waar aan plotseling do broodwinner ontvalt, door wat omstandigheden dan ook, zoo treurig is, zal zeker niemand ontkennen, evenmin als dat hnlp daar niet zeer nocdig zou zijn. De uitdrukking echter in die aanbeveling „om in den eliendigen en hopeloozen toe stand te voorzien," kan, dunkt mij, het denkbeeld doen ontstaandat ik mij noch aan SLIKKER, noch aan zijn huis gezin heb gelegen laten liggen (hoe anders de woorden „ellendig en hopeloos" te rij men) hetgeen in mijn kwaliteit van aanne mer van het fort op de Harssens, zeker zeer inhumaan zoude zijn. Alléén om hieromtrent een verkeerde op vatting te voorkomen, deel ik u mede, dat SLIKKER voor mijne rekening in het Mi litaire Hospitaal alhier, wordt verpleegd en ik mij tot helen finantiëel ook niet aan het huisgezin heb onttrokken. Het verleenen van hulp blijft natuurlijk een zeer aanbevelenswaardige zaak. Hoogachtend, Helder, Uw dw. dr. 27 Maart 1883. P. DU1NKER. Markt-Berichten Hoorn, 24 Mrt. Tarwe f8.50 a 10, Gerst f5.25 a 6, Haver f3.75 a 4.75, Erwten: witte f 18, groene f 15 a 18, grauwe f20 a 28, vale f 15 a 18, bruine Boonen f10 a 22, 12 Paarden f70 a 200, 75 Schapen f 30 a 34, 300 Lammeren f27 a 41, 90 Kalveren f7 a 15, 12 Varkens f 16 a 28, 4 Zeugen f 30 a 55, 330 Biggen f4 a 9, 100 Kippen f 0.80 a 2, 9000 Kip-eieren f4 a 4.25, 2000 Eend-eieren f 3.75 a 4 per 100, 1539 koppen Boter f0.55 a 0.57*. Alkmaar, 24 Mrt. 4 Paarden f 85 a 175, 24 Koeien en Ossen f150 a 260, 195 nucht. Kalveren f 4 a 16, 155 Schapen f 16 n 36, Lammeren f 14, 80 mag. Varkens f14 a 24, 321 Biggen f7 a 12, 6 Bokken en Geiten f 4 a 9, 3 kleine Bokjes f0.40 a 0,60, Boter per kop ('s middags 12 uur) fO.77* a 0.87*. Burgerlijke Stand Tessel. Van 14 tot 21 Maart 1883. ONDERTROUWD Pieter Koorn Jbz. en Aaltje de Jager. Pieter Koorn Mz. en Antje de Jager. GETROUWD Job Kikkert en Trijntje Dijksen. Jan Kuiper Jsz. en Nseltje Blom. GEBOREN Maria, d. v. Gerrit Bakker en Jetske Alderliefste. Niesje, d. v. Frans Zegel Fz. en Naatje Krijnen. Maartje, d. v. Dirk Hemelrijk cn Jannetje Schagen. OVERLEDEN: Willem Visser, 16 j., z. van wijlen Gerrit Visser en Cornelisje Duinker. Meis Koorn, 69 j., gehuwd met Pieter Bakker. Dirkje Dekker, 9 m., d. van Teunis Dekker Sz. en Jantje Bakker. Dirk Johan Witte2 j., z. van Jan Witte Jsz. en Neeltje Schraag. Vervolg- der Berichten. We ontvingen heden een ver slag van bet Centraal-Comité voor de inzameling en verdeeling van gel den, ten behoeve der nagelaten be trekkingen van de verongelukte be manning van Zr. Ms. Ra-nmonitor Adder." Daar we dit stuk te laat ontvingen om 't heden te plaatsen, zullen we 't in 't volgend n°. opnemen. Naar men verneemt zal de ka pitein ter zee P. Ten Bosch als kom man dant van het Kon. Instituut worden vervangen door den kapitein-luitenant ter zee G. Doorman. Z. M. heeft, met ingang van den len April a. s., benoemd bij 's Rijks werven tot schipper op een werkvaar- tuig, den matroos D. Yan den Broek; tot haas der smeden, den comman deur M. Hopmans; tot teekenaar le kl. den teekenaar 2e kl. C. D. Claassen en J. H. Kramme; en tot opz. der conserveerders W. F. Hendrikse. Burgerlijke Stand Helder. Van 23 tot 27 Maart 1883. ONDERTROUWD W. C. Reij, goud smid, eu A. M. M. Moorman. GEHUWDGeeue. BEVALLEN A. de Jong, geb. Bakker, d. M. Damengeb. Wijkhuizen, z. A. E. v. Dijkman, geb. Gerritsen, z. OVERLEDEN T. Bronsma, 79 j. T. Juch, geb. de Lauge, 71 j. De Onderofficiers-Vereeniging Admiraal de Ruyter" voerde gis terenavond in Tivoli ten tooneele Arthur of zestien jaar later." Het publiek was niet zoo talrijk opge komen als we dit hadden verwacht. Yoor 't werkelijk verdienstelijk spel der leden hebben we gaarne een woord van lof over. De gymnastische toeren, die sierlijk en net werden uitgevoerd, verwier ven een welverdiend applaus. "t Grappig nastukje»Te zijn en niet te zijn of de Schilderswinkel" wekte herhaaldelijk den lachlust. Duidelijk is 't op te merken, dat het streven der vereeniging is door studie meer en meer op 't gebied der tooneelspeelkunst vooruit te gaan. Genoemde onderofficiersvereeniging zal op 25 April een liefdadigheids voorstelling geven ten behoeve van de nagelaten betrekkingen der bij den jongsten storm omgekomen visschers en wel uitsluitend alleen voor hen, die hier ter plaatse woonachtig waren. Een dergelijke onderneming behoeft bij deu bekenden liefdadigheidszin onzer plaatsgenooten, geen aanbeve ling, zooals nu ook weder blijkt uit de lijsten, die sinds eenige dagen circuleeren. Echter is er hier veel noodig en de offers der liefde, voor dit doel bijeengebracht, achten we welbesteed. De Jongelings - Vereeniging Aurora" zal bare krachten beschik baar stellen voor een liefdadig doel. Het tooneelstuk »De Schipbreuke lingen" zal worden opgevoerd ten voordeele der ongelukkige slachtoffers der jongste zeerampom der wille hiervan mogen hare pogingen met guustigen uitslag worden bekroond en de lijsten, welke men ter teeke- ning zal aanbieden, ruime bijdragen voor die ongelukkigen bevatten. Eenige dagen geleden hadden alhier, in tegenwoordigheid van den districts-schoolopziener, den heer Dr. W. B. J. van Eyk, examens plaats tot toelating voor de Rijksnormaal school en de opleidingsklasse. Yan de 9 jongelieden, die zich voor eerstgemeld examen hadden aangemeld, slaagden C. J. M. Lie- bregts, P. Pieters, en de jongejuff. C. H. Eikema, M. C. J. Ligtenberg, G. H. A. Heeroma en A. Wijn. Voor 't tweede, 16 sollicitanten, slaagdenC. Schumaker, C. N. Hin, P. W. Akkerman, H. C. v. d. Laag, G. Oostendorp, J. Spanjerdt, J. R. Ebbinkhpf, W. C. v. Gessel en de jongejuff.A. W. M. E. Damave en W. C. Klerck. Bij de Rijksnormaallessen zijn van de 1ste naar de 2de klasse bevorderd C. v. Twisk, C. de Looze, C. Mad- derom, P. Visser, C. de Geus en de jongejuff.D. Hoogendijk en A. W. Jansen. Yan de 2de naar de 3de klasse F. v. TwiskJ. KohnhorstP. D. Gorter, B. D. de la Houssaije, J. J. Janzen, F. Sckraa, R. de Graaf en de jongejuff. A. M. Kuik. Van de 3de naar de 4de klasse de jongejuff. G. Sevenhuijsen, A. JVTeijers, E. Eikema en J. J. Deiss. Men schrijft uit Pernis Toen verleden week stuurman J. Noordzij met zijne sloep te Grimsby was, kwam er een Engelsche visscber aan boord, die een Hollandscben vis- scher had zien vergaan. Het was eene zwarte sloep met twee lange masten en geheel getuigd als de sloep van stuurman J. Noordzij. Men vermoedt dat dit de sloep Rhea, stuurman C. Noordzij is, die reeds 25 dagen uit is, en welke sloep geheel overeenkomt met de gegeven beschrijving. De commissie, door de vereeni ging »A1 doende leert men" te den Hoorn op Tessel benoemd tot inza meling van giften voor de ongelukkige visschers wed uwen en weezen, heeft hare taak volbracht, en de uitkomst heeft verre de verwachtingen over troffen. Zijn toch in den regel de verwach tingen klein van 't dorpje den Hoorn, nu toch heeft het getoond eene plaats waardig te zijn in de rij der dorpen en dat er menschen wonen, die ge voel hebben voor het leed hunner medemenschen. De giften, die er zijn ingezameld, maken het aanzienlijk bedrag uit van f 116.30, waarlijk een belangrijke som voor een dorp als dit, waar toch verre de meesten met handenarbeid, vis- ïz. in bun onderhoud moeten Dat andere dorpen dit voorbeeld volgen Veel, zeer veel is er noodig om den nood te lenigen HH. MM. zullen, naar wij ver nemen, op HD. reis naar Londen, op 3 April a. s ook prinses Wilbelmine medenemen en verder vergezeld wor den door Zr. Ms. adjudant-generaal, vice-admiraal jkr. Yan Cappellen, van den adjudant particulier secretaris kolonel graaf Dumonceau en van den ordonnance-offic. luitenant de Ranitz. (Dgbld.) Te Alkmaar is aanbesteed het onderhoud van de Hondsbossche zee wering, gedurende 3 achtereenvol gende jaren. Minste inschrijver G. Moorman te Helder, voor f 33.300. De Koning heeft, op eeu des wege ingediend verzoekschrift, aan P. L., boekdrukkersknecht te Breda, die door het gerechtshof te 's-Hag€ wegens het in den band des huwelijks aangaan van een ander huwelijk vóél de ontbinding van het vorige, tot drie maanden eenzame opsluiting werd veroordeeld, kwijtschelding van de hem opgelegde straf verleend. Geen grooter Don Juau, eigen oog de goeden natuurlijk niet te na gesproken dan de Am- sterdamsche slagerknecht. Zijne ver overingen onder de dienstmeisjes telt hij niet meer bij enkelen, maar bij geheele grachten, en gelijkelijk ver deelt hij onder haar zijne eigenaar dige liefkozingen. Doorgaans be staat die hierin, dat hij haar met bloe derige hand onder de kin strijkt, haar »zussie« noemt, haar geestig- lijk tegen de wangen slaat met de lappen lillend vleesch, die zij straks voor hare meesteres zal moeten reiden of schuine grappen tegen haar dibiteert. Of ze het aardig vinden We hebben van haar smaak betere gedachten. Maar zeker niet aardig vond het Donderdagavond in de Leidschestraat een Dienstmeisje, dat daar plotseling een slagersknecht 't scheen de bedoeling te wezen een kus te rooven zoo van zijn bloedig werk kaar als een dog naar de keel vloog. In hare pogingen om zich van 's mans onfrissche aanraking te bevrij den, verloor zij haar mutsje, dat onder een voorbijkomend rijtuig ge raakte, terwijl zij zelve een oogen- blik later door een tram werd om ver gereden en zich daardoor zóo bezeerde, dat men haar in een win kel moest brengen, om wat te be komen. De slagersknecht was in middels stil afgedropen en weer aan zijn werk gegaan, nadat hij van zijn toegeschoten baas nog even een duchtig standje had gekregen. N. v. d. D. Geabonneerden buiten de Gemeente wordt vriendelijk verzocht het verschuldigde abonnementsgeld over het eerste kwartaal in Postzegels of Postwissel vóór 5 April a. s. te willen overzenden, omdat bij beschik king door ons per post-quitantie 10 ct. verhooging voor onkosten niet kan vermeden worden. DE UITGEYERS. P.S. Yoor Geabonneerden te Wie- ringen, Anna-Paulowna en Koegras, is dit niet noodzakelijk. Als bijdrage voor de weduwen en weezen der verongelukte visschers ontvingen wij f 2.van een whistpar tijtje." Die edele intentie, welke de spelers gehad hebben, willen wij gaarne als aanleiding noemen, dat wij ons be reid verklaren elke gift in ontvangst te nemen, welke men voor hetzelfde doel ons zou willen toevertrouwen. Yan alles zullen wij in ons blad melding maken. Allichb zijn er nog anderen, die in een edelmoedigen zin denken aan die weduwen en hulpe- looze kinderen en 't zelfde willen doen. REDACTIE. Van een Whistpartijtje f 2. Zaterdag den 31n Maart, j hopen wij door Gods goed- I heid de 30-jarige Echtveree- iiiging te herdenken, van onze geliefde Ouders: SIMON KALIS en ANTJE VISSER. Prins-Hendrikpolder, Tessel. Uit uaam hunner dankbare i kinderen, behuwdzoon en kleinkinderen. GeborenCORNELIS JOHANNEi JACOBUS, zoon van P. A. E. THIJSSEN en N. ABBENES. Helder, 24 Maart 1883. Eenige en algemeene kennisgeving- Bevallen van een wel Dochter, A. DE JONG, geb. Helder, 24 Maart 1883. Bevallen van een Dochter W. J. HENNES Dieïeveen. Helder, 25 Maart 1883. Op 22 Maart jl. overleed in den ouderdom van ruim 79 jaren, onze beminde Yader THOMAS BRONSMA. Helder, 27 Maart 1883. F. BRONSMA, en Echtgeuoote. Heden overleed tot onze innige droefheid onze geliefde Moeder TRIJNTJE DE LANGE, Wede. van JOHANNES JUCH, in den ouderdom van 71 jaar en 4 maanden. Helder' 25 Maart 1883. Namens Broeders en Zusters P. JUCH. Heden overleed tot onze diepe droefheid, onze geliefde vader en grootvader FRAN COIS GUILLAUME, in den ouder dom van ruim 83 jaar. Vlissingen, 24 Maart 1883. Namens de Familie, G. HUVERS. S. P. HUVERS—Guillaume. DANKBETUIGING. Yoor de vele blijken van deelne ming, ons betoond bij het overlijden van onzen geliefden zoon, betuigen wij onzen oprechten dank. A. HOPMAN. G. HOPMANMulder. En verdere familie. Ymuideu, 24 Maart 1883. In de annonce van jongstleden' Vrijdag in dit blad is sprake van de Jongens-Vereeniging. Daarmede werd bedoeld de Jongens-Vereeniging Au rora" en niet het Jongelings-Col- legie Vriendschap baart Vreugde," daar de laatstgenoemde vereeniging werkzaam is ten voordeele der Wed, Tukke en niet voor de betrekkingen der omgekomen visschers. A. G. J. DE VRIES, President van Ontwaakt bij Tijds. uiaic vpeuuuic ie» zaï gege* den op VRIJDAG 30 MAART i v o 1 i, des avonds ten 7 ure, De laatste openbare les zal gege ven worden jtffi a.s., in T i Ouders en verdere t hebben vrijen toegang. De Secretaris, B. L. VRIES ZANGVEREENIGING VRIJDAG 30 MAART a.s„ repe titie op gewonen tijd en plaats. Getrouwe opkomst wordt dringend verzocht. DE DIRECTIE.

Vliegend blaadje : nieuws- en advertentiebode voor Den Helder | 1883 | | pagina 2