'T VLIEGEND BLAADJE. KLEINE COURANT VOOR HELDER, NIEUWEDIEP EN TESSEL. No. 1056. Vrijdag 30 Maart 1883. Elfde Jaargang. Verachijnt Dinsdag- en Vrijdagmiddag. Kalender der Week. Abonnement per 3 maanden binnen de gemeente 50 Cent. >3 franco per post75 Afzonderlijke nummers2 Uitgevers: BERKHOUT Co. te Helder. Bsreiu: SPOORSTRAAT ea ZÜIDSTRAAT. ii.avertentl©n rail 1 tot 5 regels&5 Cent. Elke regel meer5 Grootere letters worden naar plaatsruimte berekend. Advertentiën moeten uiterlijk des DINSDAGS- en VRIJDAGSMORGENS vóór 10 uur aan de Bureaux bezorgd zijn. VERSLAG van het Centraal-Comité voor de inzameling en verdeeling van Gelden ten behoeve der Nagelaten Betrekkingen van de verongelukte Bemanning van Zr. Ms. Rammonitor „A DDE R." Het verslag aan Z. M. den Koning van het onderzoek naar de vermoedelijke oorza ken waaraan de zeeramp van Zr. Ms. rammonitor Adder moet worden toegeschreven, uitgebracht door de Commissie, benoemd bij Zr. Ms. besluit van 21 Juli 1882, No. 1, eindigt haar overzicht van hetgeen voor zoo verre bekend is met het verongelukte vaartuig is voorgevallen, met de volgende woorden „en zoo bleven het vergaan van Uwer M's. rammonitor Adder en het omkomen van 7 officieren, 56 onder-officieren en minderen, een loods, een opvarende, op een zomer avond, binnen een geografische mijl van het strand van Soheveningen, voor U. M., voor de Regeering en voor geheel Nederland, een geheim, totdat plotseling het aanspoelen van het lijk van den loods Duinker, weldra gevolgd door het aanspoelen van meer lijken, schrik en ontsteltenis verspreidde in de harten van allen." Die schrik en ontsteltenis vonden niet slechts uiting in woorden en in het stellen van vragen, die ook het rapport aan Z. M. den Koning onbeantwoord lietdiep mede lijden openbaarde zich alom met de betrekkingen der, helaas, omgekomen bemanning, en luide sprak bij het Nederlandsehe volk de stem der liefdadigheid, om hulp te ver- leenen aan hen, die door de verongelukte zeelieden waren achtergelaten. De eerste stap daartoe werd gedaan door eenige hoofdofficieren en hoofdambtenaren bij de Marine te Amsterdam, die zich onder presidium van den Schout-bij-nacht W. B. F. Escher tot eene Commissie vormden, welke reeds den 21en Juli 1882 zich bij circulaire bereid verklaarde tot het ontvangen van giften ten behoeve van: „een Fonds tot voortdurende ondersteuning van de nagebleven betrekkingen der bemanning van Zr. Ms. monitor Adder." In de overtuiging, dat weldra het alzoo gegeven voorbeeld op verscheidene punten des lands zou worden gevolgd, nam de Commissie te Amsterdam het initiatief, om een Centraal-Comité in het leven te roepen, dat zich zoti belasten met de sommen door verscheidene Commissiën bijeen gebracht, in ontvangst te nemen. Zoodanig Comité zou zich dan tevens belasten met de beschikking over de bijeengebrachte som, ten behoeve der betrekkingen van de verongelukte schepelingen, in verband met de wenschen der gevers. De Commissie te Amsterdam wendde zich met dit doel tot Z. Exc. den Vice-Admiraal R. L. de Haes, te Willemsoord, die onmiddellijk bereid werd bevonden om de leiding van een Centraal-Comité te aanvaarden. Verschillende personen werden door Z.E. uitge- noodigd, om aan het comité deel te nemen en den 30 September 1882 werd het Centraal- Comité geconstituëerd als volgt j Z. Exc. R. L. de HAES, Vice-Admiraal, te Willemsoord, President. Mr. G. VAN TIENHOVEN, Burgemeester van Amsterdam, Vice-President. Jhr. C. 11ARTSEN, Staatsraad in buitengewonen dienst, te Amsterdam, 1 ePenningm. Mr. E. N. RAHUSEN, Advocaat te Amsterdam, 2e Penningmeester. Mr. S. A. VENING MEINESZ, Burgemeester van Rotterdam. Mr. J. G. PATIJN, Burgemeester van 's Gravenhage. Z. Exc. N. VAN WILLES, Luit.-Generaal, Inspect. van 't wapen der Inf. te'sGravenh. L. J. T. BROEKHOFF, Secretaris-Generaal bij 't Depart. v. Marine, te 'sGravenhage. J. VAN DE VEN, Griffier bij de Directie der Marine, te Amsterdam, Secretaris. Belangrijke giften vloeiden weldra van verschillende zijden des lands toe, en bij voortduring werden bijdragen door verschillende Subcommissiën hier te lande en in de Koloniën en Overzeesche Bezittingen toegezegd. Alvorens het Comité tot eenige uitkeering aan belanghebbenden kon overgaan, moesten de personen bekend zijn, die vermeenden daarop aanspraak te kunnen maken, en moest het Comité kunnen nagaan over welke sommen men zou kunnen beschikken. Het on vermijdelijk gevolg was, dat een geruime tijd moest verloopen alvorens men handelend zou kunnen optreden. Intusschen waren er behoeften die luide spraken, en waaraan tegemoetkoming geen uitstel gedoogde. In die behoeften werd, naar mate de verzoeken om ondersteuning inkwamen, dadelijk voorzien door wekelijksche uitkeeringen, waartoe opvolgend eene som van f 660.werd aangewend. In de maand November was door de liefdadigheid onzer landgenooten eene som bij eengebracht van 72,566.01, die van lieverledn aangroeide tot 80,862.85*, en die door den ln Penningmeester was ontvangen uit handen van verschillende commissiën, particulieren, dagbladen, enz. Middelerwijl door oproeping in de dagbladen met de verschillende belanghebbenden bekend geworden, vermeende het Comité dat het tijdstip was gekomen om aan die gelden eene bestemming te geven, en in de vergadering van 25 November jl. werd dienovereenkomstig besloten. De taak door het Comité aanvaard, bleek evenwel eigenaardige moeielijkheden op te leveren. Het gold niet alleen, om, door een nauwkeurig onderzoek naar de betrokken personen, te komen tot eene juiste verdeeling der gelden; het betrof in de eerste plaats, om van de bijeengebrachte sommen zoodanig gebruik te maken als de bedoeling der milde gevers medebracht. Die bedoeling was niet bij allen dezelfde geweest. De meeste giften waren verleend om te strekken tot onderstand van de nagebleven betrekkingen der met den monitor Adder verongelukte schepelingen. De Subcommissie te Amsterdam evenwel had bij circulaire een beroep gedaan op de liefdadigheid tot vorming van een blijvend fonds, en hoewel die Subcommissie bij missive van 17 Augustus 1882 No. 15 aan het Cen traal-Comité eenigszins op die stelling terugkwam, bleef toch de wensch doorstralen, dat althans een gedeelte der bijeengebrachte gelden tot een blijvend fonds zou worden aangewend „ten einde alzoo luidde de brief van 17 Augustus 1882 ook later in de gelegenheid te zijn, om behoeftige weezen en wedu*- jn van zeelieden geldelijk te steunen, zonder op nieuw een beroep op de publieke liefdadigheid te doen." Dien wensch eerbiedigende, vermeende het Centraal-Comité de vervulling eenigszins afhankelijk te mogen maken van de behoeften der nagelaten betrekkingen van de met den monitor Adder verongelukte schepelingen. Het Comité droeg aan twee zijner leden op om in eene nadere vergadering, die be paald werd op 9 December 1882, en later door dringende omstandigheden tot den 16 December verdaagd, een voorstel te doen over de repartitie der bijeengebrachte gelden, daarbij den wensch der Subcommissie te Amsterdam in het oog houdende, op de wijze zooals die door het Centraal-Comité werd opgeyat. De leden aan wie deze opdracht werd gedaan, poogden door een nauwgezet onder zoek naar de betrokken personen en, waar het noodig was, door zich met dezen per soonlijk in aanraking te stellen, te komen tot een juist, doeltreffend gebruik der Bchikhare gelden. Als resultaat van hunne bemoeiingen stelden zij in de Vergadering van 16 Decem ber aan hunne medeleden voor, om Aan drie weduwen eene inschrijving te verstrekken op het Grootboek der N. W. S. a 2* pCt, ingaande lo Januari 1883, tot een bedrag van 9358.12* Aan 21 weduwen, moeder-weduwen en'gebrekkige ouders, eene lijf rente te verzekeren, insgelijks ingaande lo Januari 1883, tot een bedrag van33067. Aan 34 betrekkingen eene nitkeering voor ééns te doen, te zamen groot 17080. (waaronder begrepen de vroeger vermelde som van f 660. En aan de personen, voor wie eene inschrijving op het Grootboek, en aan hen, voor wie eene lijfrente wordt voorgesteld, bovendien te verstrekken respectievelijk 6|m. rente en 1|4 van het jaarlijkseh bedrag der lijfrente, wijl de belanghebbenden eerst na zes en drie maanden op die stukken betaling kunnen erlangen, zijnde 797.50 Totaal 60302.62* en het saldo der bijeengebrachte som aan te wenden tot stichting van een blijvend fonds, overeenkomstig de wenschen der Subcommissie van de Marine te Amsterdam. Die som zal, vermeerderd met 157.26* door gekweekte rente, korting op contracten van lijfrenten en na aftrek van kosten, voorloopig een saldo opleveren van ƒ20717.49*, behoudens hetgeen nog kan wordeD ontvangen. Deze voorstellen werden in de Vergadering van 16 December 1882 goedgekeurd. Zij werden uitgevoerd zoodanig, dat de renten op de in het Grootboek in te schrijven imen en de lijfrenten van 1 Januari 1883 af aan ten bate kwamen der belang hebbenden, en de uitkeeringen onverwijld werden uitgereikt. Bij de uitvoering stuitte het Centraal-Comité op eene moeielijkheid, namelijk de keuze der Inrichting tot welke men zich zou wenden voor den aankoop der contracten van lijfrente. Van meer dan eene zijde waren daarvoor inrichtingen aanbevolen, die op verschillende punten des lands haren werkkring hebben. Het was voor het Centraal- Comité niet doenlijk om aan al die aanbevelingen te beantwoorden, en ten einde den schijn van eenzijdigheid te vermijden, heeft het Comité zich gewend tot de oudste dier instellingen hier te lande en de uitgereikte contracten aangekocht bij de „Hollandsche Sociëteit van Levensverzekeringen" te Amsterdam. Het heeft een onderwerp uitgemaakt van nauwgezette overweging welken weg het Comité zou volgen omtrent de organisatie van het Fonds, waartoe voorloopig de som van 20.717.49* beschikbaar blijft. In t'e vergadering van 3 Maart jl. is besloten tot die organisatie te komen door het st.chten eener Vereeniging, wier doel is een Fonds te scheppen tot ondersteuning lo. van de nagelaten betrekkingen van hen die in 's Lands zeedienst door eenig ongeval, aan een van 's Rijks Marineschepen overkomen, het leven hebben verloren; 2o. van hen die in 's Lands zeedienst door een dergelijke oorzaak voor den dienst ongeschikt zijn geworden, en buiten staat zijn om in hun onderhoud te voorzien. Aan het stichten dier Vereeniging wordt gevolg gegeven. Wij eindigen dit verslag met een woord van dank voor het vertrouwen, dat in ons werd gesteld en waaraan wij hopen te hebben beantwoord, maar ook met een woord van dank aan allen, die door hunne milde gaven leniging hebben aangebracht bij diep geslagen wonden. De uitoefening der taak, die wij hebben aanvaard, moge ons met weemoed hebben vervuld bij het aanschouwen van zooveel rouw en ellende, wij waren op nieuw getuigen van de zucht bij het Nederlandsehe volk om lijdende landgenooten te hulp te komen, en van de onveranderd warme belangstelling in het zeewezen, de bakermat van ons volksbestaan. Amsterdam, Maart 1883. R. L. DE HAES. G. VAN TIENHOVEN. C. -HART8EN. E. N. RAHUSEN. 8. A. YENING MEINESZ. J. G. PATIJN. N. YAN WILLES. L. J. T. BROEKHOFF. J. VAN DE YEN. APRIL, (Grasmaand), 30 dagen. Opkomst der Zon 5 n. 32 m. Ondergang 6 u. 34 m. Zondag Maandag Dinsdag Woensdag Donderdag Vrijdag Zaterdag 1 2 3 4 5 6 7 Nieuwe Maan. NlliU WSTIJDINGEJN. HELDER, 30 Maart. 1883. H. H. M. M. de Koning en de Koningin zullen den 2en April des middags 1 u. 40 m. uit den Haag afreizen, om, tegen 4 u. 40 min. te Ylissingen aangekomenvan daar met de »Valk" naar Engeland te vertrekken. De »Valk" is Woensdag van hier naar Vlissingen vertrokken. Men kan thans met zekerheid aannemen, dat de vischsloep »Rhea" met man en muis in de Noordzee is vergaan. De sloep, bemand met 13 koppen, had de volgende visschers aan boordC. Noordzij, stuurman, L. 't Hart, J. 't Hart, G. Van Vliet, W. Hordijk, P. Weinolds, C. Koster, J. Meiboom, C. Verhagen, A. Roobol, C. Berghout, P. Verschoor en J. Van der Steen. Bij den landbouwer C. Spijker te Hazerswoude, in het Langeland, heeft een schaap 5 lammeren ter we reld gebracht. Zij zijn allen flink ge zond en loopen reeds in de weide. Het gerechtshof te Amsterdam heeft Dinsdag uitspraak gedaan in de bekende strafzaak tegen A. F. Holland, den 17-jarigen diamantslijpersleerling, die in de vorige week terecht stond ter zake van den op nieuwjaarsavond in de Nieuwezijds Armsteeg aldaar gepleegden doodslag op den slachters knecht Heek. Het Hof heeft als bewezen aangenomen 1°. dat de be schuldigde den messteek aan Heek heeft toegebracht en dat deze laatste aan de gevolgen der daardoor beko men verwonding is overleden, 2°. dat hij daarbij met opzet heeft gehandeld, èn zulks omdat hij met een mes heeft gezwaaid, ten einde aanvallen af te weren, alvorens hij door getuige Wiegman en den verslagene is aan gegrepen en geslagen. Het Hof heeft zich intusschen vereenigd met het gevoelen der ver dediging, dat de door beschuldigde van hen ondervonden aan het feit voorafgegane mishandelingen 't mis drijf verschoonbaar maken. Hij is mitsdien schuldig verklaard aan moed willigen doodslag, verschoonbaar door provocatie en deswege veroordeeld tot een celstraf van 1 jaar. Het doodvonnis van Armand en Leon Peltzer is door den Koning der lgen in levenslange gevangenisstraf veranderd. De beide broeders zullen eerst tien jaren cellulair gevangen zitten te Leuven, en daarna overge bracht worden naar de minder strenge gevangenis te Gent. Te Taganrog in Rusland heeft onlangs te middernacht een ont ploffing plaats gehad onder een ven ster der woning van een leeraar in de Grieksche taal. Het geheele trot toir was vernield en alle ruiten ver brijzeld. Bij onderzoek is gebleken, dat de ontploffing door middel van dynamiet is ontstaan. Reeds eenige dagen te voren had de leeraar een paar auonyme brieven ontvangen, waarin hij met het ergste bedreigd werd, zoo hij zijne leerlingen niet anders behandelde. Het Frausche blad de Gaulois geeft nu zijn lezers een voordeel, dat recht in den geest is van onzen tijd premiëo. Alleen door abonné van het blad te zijn nl. is men voor een bedrag van f 2400 verzekerd tegen spoorweg-, tram- of andere rijtuig ongelukken. De directie betaalt, in geval van overlijden, die som uit aan de erfgenamen en bij verwondingen een bedrag naar evenredigheid, op vertoon van de laatste quitantie. Zelfs de kooper van een enkel num mer kan zijn leven voor genoemde som verzekerd achten indien hem ge durende dien dag een of ander on geluk gebeurt. De beide moordenaaars van de weduwe Zirkelbach te München die bjj deze vrouw kamers huurden en haar bij afwezigheid van hare dochter om hals brachten zijn nu in handen der politie. De een werd te Velden, inNeder- Beieren, gevat, op het oogenblik ter wijl hij bedaard zijn vader het verhaal van den moord uit een courant voor las. De andere moordenaar werd te München in hechtenis genomen. Beiden hebben reeds een uitvoerige bekentenis afgelegd. Een doodgewaande erfgenaam. Voor een jaar ongeveer stierf te Sheffield een rijke fabrikant, Mack laarnd. Bij het openen van zijn testament vernam men, dat hij zijn aanzienlijk vermogen aan zjjn neef, dokter Mack, vermaakt had, doch deze was niet te vinden. Hij had als officier van gezondheid den Rus- sisch-Turkschen oorlog medegemaakt en sedert had men niets meer van hem vernomen. Juist was toen in de gevangenis te Wandsworth een aan de familie bekende Eng. dokter, die beschuldigd was van zjjn zwager vergiftigd te hebben. Dokter Samson, zoo heette hij, was ook op de slag velden in Bulgarije werkzaam geweest en had daar dokter Mack ontmoet. De executeur - testamentair wendde zich tot hem om inlichtingen en bekwam tot antwoord, dat hjj zich goed herinnerde den jongen Mack in een veldtent doodeljjk gewond gezien te hebben. Daarop verklaarde de rechtbank den erfgenaam voor dood en gaf de noodige orders voor het regelen der nalatenschap. Nau- weljjks waren echter de noodige do-

Vliegend blaadje : nieuws- en advertentiebode voor Den Helder | 1883 | | pagina 1