'T VLIEGEND BLAADJE. KLEINTE COURANT VOOR HELDER. NIEUWEDIEP EN TESSEL. No. 1058. Vrydag 6 April 1883. Elfde Jaargang. Verschijnt Dinsdag- en Vrijdagmiddag. Kalender der Week. Atoonnem ent per 3 maanden binnen de gemeente 50 Cent. >3 franco per post75 Afzonderlijke nummer»2 Uitgevers: BERKHOUT Co. te Helder. Bareau: SPOORSTRAAT ea ZUIDSTRAAT. Aavortentien yan 1 tot 5 regels*25 Cent. Elke regel meer5 Grootere letters worden naar plaatsruimte berekend. Advertentiën moeten uiterlijk des DINSDAGS- en VRIJDAGSMORGENS vóór 10 uur aan de Bureaux bezorgd zijn. APRIL, (Grasmaand), 30 dagen. Opkomst der Zon 5 u. 18 m. Onderg. 6 u. 46 m. Zondag 8 Verjaardag van de Groot hertogin van Saxen-Weimar. (Zuster des Konings.) Maandag 9 Dinsdag 10 WoïNSDAG 11 Donderdag 12 Vrijdag 13 Zaterdag 14 Eerste Kwartier. NIEUWSTIJDINGEN. HELDER, 6 April 1883. De weilanden op Tessel, die er in Januari reeds frisch groen be gonnen uit te zien, staan thans dor en kaal en vertoonen eer een vaal gele dan een groene kleur. De hooge weilanden hadden in den laatsten tijd zelfs last van het overtollige water. Het grootste stuk land op den Hoogenberg (15 M boven A. P. ge legen) geleek meer een modderwed dan een stuk weiland. Gelukkig dragen de akkers nu wat afspoedige ver andering in de weersgesteldheid is voor den landbouwer en veehouder, dien het tot nog toe niet meeloopt, zeer wenscheljjk. Warmte kan nog veel goed maken en is voor de jonge lammeren, die in deze maand bg duizenden geboren worden, noodig om tierig te zijn. De koninklijke familie is Dins dagmorgen ten 8 ure, na een zeer voorspoedige reis, te Queensborough aangekomen. Naar men uit Scheveningen meldt, zijn de boeien van de Adder weggeslagen en hebben de visschers daardoor reeds schade aan hunne netten bekomen. Ongetwijfeld is er geen beter middel om den sterken drank als volksdrank te bestrijden, dan goed en goedkoop bier overal in het land verkrijgbaar te stellen. In die over tuiging is er onlangs op de algemeene vergadering van bet Volksbond tegen drankmisbruik een commissie benoemd om te onderzoeken op welke wijze bovengenoemd doelde vermeerdering van bierverbruik om den sterken drank te verdringen, het best bevor derd kan worden. Het eerste resul taat van de bemoeiingen dier com missie zal waarschijnlijk hierin gelegen zijn, dat bg gelegenheid van de a. s. internationale tentoonstelling te Am sterdam vanwege 't Volksbond goed en krachtig bier zal worden verkrijgbaar gesteld, maar alleen bier, dat weinig alcoholgehalte beeft, bij scheikundig onderzoek gebleken is zuiver te zijn en voor vijf cent per glas van een derde liter inhoud kan worden ver kocht. Om echter aan dat plan uitvoering te kunnen geven is er veel geld volgens voorloopige ra- ming f4000 noodig en daarom beeft bet hoofdbestuur van het Volks bond een beroep gedaan op de mede werking van allen, die bereid zijn de zaak der drankbestrijding ook financieel te steunen. Bij dragen voor dat doel zullen gaarne worden aan genomen door mr. H. Goeman Bor- gesius en dr. H. J. E. Van Hoorn te '8 Gravenhage en den heer A. Van Der Voort Az. te Haarlem. Een 65-tal korp.-tit. van het instr.-bat. te Kampen vertrok naar verschillende regimenten, om aldaar in den effectieven graad over te gaan. Door het groote aantal korporaals, dat het instr.-bat. aan de regimenten levert, dit jaar reeds 168, wordt de behoefte aan kader langzamerhand minder. De zoon van den Amerikaanscben spoorwegkoning Vanberbilt gaf dezer dagen in zijne nieuwe woning een gemaskerd bal, waarop eenige duizen den gasten waren genoodigd. De kosten van het bal bedroegen ongeveer f240.000. Te Wrexbam had Zaterdag een ontploffing van mgngas plaats, waar bij drie mijnwerkers het leven verloren. De ontploffing moet ontstaan zijn door het onvoorzichtig omgaan met dynamiet, dat voor het springen van rotsdeelen gebruikt wordt. Te Aha, een gehucht in bet Scbwarzwald, waar de buizen zeer verspreid staan, was onlangs een arme vrouw met vier kinderen zoo zeer ingesneeuwd in baar huisje, dat zij zich niet meer van levensmiddelen kon voorzien. Eerst den vierden dag ging de waard van Aha, die zich herinnerde dat hg in zoolang nie mand van bet gezin bad gezien, met zijn knecht en een voorraad spijs en drank naar bet huisje. Hij kwam daar nog juist bij tijds om de vrouw en de kinderen te redden van den hongerdood. Zij waren allen zeer zwak en uitgeput en niet in staat zicbzelven te helpen. De President der Vereen igde Staten had 17 Maart een groot ge zelschap ten zijnent geïnviteerd en tevens Patti uitgenoodigd om die soiree door baar zang op te luisteren. De verwende artiste Het op den dag zelf echter weten dat zjj verhinderd was. Het gezelschap was natuurlijk zeer teleurgesteld, doch men wist zich op eigenaardige wijze te wreken. Terstond werden alle plaatsen in den schouw burg, waar Patti en Nicolini den volgenden avond in de Lucia zouden optreden, opgekocht en men schonk de biljetten aan het gemeenste gepeu pel dat maar te vinden was. Dit had tengevolge, dat de voorstelling op 18 Maart tooneelen opleverde, zooals de groote zangeres die nog nooit had bijgewoond. Allen zongen de bekende airs in koor mede enz. Ten slotte moest de politie tusschenbeidenkomen om de zaal te doen ontruimen. Uit Hamburg wordt een broeder moord bericht. Een slagersknecht, die bg zijn broeder werkte, bracht Maandag zijn schoonzuster, die hem verweet, dat hg zijn tijd in de kroeg verbeuzelde, een slag toe, en stak zgn broeder, toen deze haar ',<s hulp kwam, met een mes in 't hart, zoodat 'hg on middellijk dood neerviel. In de ver warring gelukte het den moordenaar te ontkomen, Alvorens naar het tuchthuis te Leuven te worden overgebracht, had Armand Peltzer het verlangen te kennen gegeven zgn dochtertje Ma- riette nog eenmaal te omhelzen, doch zgn schoonvader, de heer Boeking, verzette er zich tegen. Mr. Schoenfeld en ds. Rochedieu zgn daarop Woens dag naar Neukirchem vertrokken, om den heer Boeking over te halen aan het verlangen van Armand Peltzer te voldoen, doch zij zijn onverrichter- zake teruggekeerd. Berlgn, 4 April. Tegen 12 uur brandde het groote Nationaltheater in het noord-oostelijk gedeelte van Berlgn af, waarbg geen menschenlevens te betreuren zgn. De brand ontstond na afloop der repetitie in de bergplaats der coulissen en om twee uur stonden alleen de muren en de corridors. De belendende percee- leu werden door de brandweer gered. Het theater werd meestal door de inwoners der voorstad bezocht. Het had ruimte voor 3000 personen en met den daarbij behoorenden tuin voor 6000. Het theater voerde volks stukken en balletten op. In den laatsten tgd maakte het slechte zaken. De oorzaak van den brand heeft men nog niet ontdekt. Wanneer de brand bij avond, gedurende de voorstelling, was uitgebroken, zouden vele onge lukken zgn voorgekomen, omdat in korten tgd de geheele binnenruimte in lichter laaie stond. Het gebouw was van binnen geheel met hout betimmerd. De Keizer zond zgn adjudant naar de plaats des onheils. Te Neumünster (Holstein) zgn door de beambten der Berlijnsche crimineele politie de uit Kopenhagen komende socialistische rijksdag-afge- vaardigden BebelDietz en Auer gevangen genomen. Na een verhoor hetwelk een uur duurde en waarin zij weigerden inlichtingen te geven betreffende het congres te Kopenhagen en na het in beslag nemen hunner papieren volgde hun invrijheidstelling. Naar verzekerd wordt zgn, met betrekking tot de kroning van den Russischen Czar, de volgende be schikkingen gemaakt. Den 8sten Mei (oude stijl) verlaat het Hof St. Petersburg en den lOden doet de Czar zijn plechtigen intocht in Moskau. De vier volgende dagen zullen uitsluitend gewijd zgn aan feesten van godsdienstigen aard en den 15den geschiedt de kroning. Den 24sten zal de Czar tegenwoor dig wezen bg de wijding der kerk van den Heiligen Verlosser en daarna vertrekt hij weder naar St. Petersburg. Door de revolutionnaire partij is inmiddels weer een nieuwe pro clamatie uitgevaardigd, waarin zij aankondigt, dat ook hare toebereid selen tot het kroningsfeest gemaakt en thans voltooid zijn en dat zij alle hoop heeft van te zullen slagen. Zij waarschuwt ieder, die zijn leven lief heeft, gedurende de plechtigheid niet in de onmiddelijke nabijheid van den Keizer te vertoeven, daar andermaal voor Rusland's vrijheid een slag zal worden gewaagd. De proclamatie eindigt met de aansporing aan alle ware Russen, om de revolutionnairen te helpen tot verwijdering van den last van verderf en valschheid, waar onder land en natie zuchten. De proclamatie is gedrukt met rooden rand en roode letters. Waarschgnlijk zal de politie nu wel nog waakzamer worden. Vol gens de jongste berichten werden op het Kremlin alle vloeren opengebroken en vernieuwd, een en ander terwijl beproefde soldaten, met de bajonet op, de wacht hielden. Men meldt uit Petersburg, dat aldaar een hoeden fabriek is ontdekt, waar men hoeden vervaardigde, die tusschen de voering dynamiet bevatten. Men vermoedt, dat die hoeden bestemd waren om bg de kroning, als in een oogenblik van geestdrift, onder de wielen van het rijtuig van den Czaar geworpen te worden. Te Weenen heeft zich een 68- jarige gepensionneerd majoor, waar schijnlijk tengevolge van een smarte lijk lichamelijk lijden, doodgeschoten en daarbij een zeldzame wilskracht aen den dag gelogd. Toen men de gesloten kamer met geweld opende, vond men den majoor in een plas bloed liggen, een revolver met zes loopen krampachtig in de hand houdende, waarmede hij niet minder dan vijf kogels op zich had afgeschoten. Bg een geneeskundig onderzoek bleek, dat hg eerst drie schoten op de lin kerborst had gelost, die echter niet doodelijk waren. Toen had de majoor den revolver tegen het voorhoofd ge legd en had zich tusschen de oogen en den neus een kogel door het hoofd gejaagd. Ook deze kogel trof het doel niet en eerst het vijfde schot tegen een der slapen had den dood tenge volge. Volgens de laatste berichten is een nieuw schelmstuk door de Penians en de moordenaarsclub gepleegd. Een correspondent van de St. James, die alle vertrouwen waardig genoemd wordt, deelt mede, dat de »onver- winlijken" pakken met besmet linnen, dat pokken- en typhus-lijders ge dragen hebben, gezonden hebben aan vrouwen, wier echtgenooten zich gehaat hebben gemaakt bij de Na tionalisten. Eenige vrouwen van leden der ministerieele partij hebben zulke pakken ontvangen. Te Liverpool hebben ze in een pak huis in Springer-street ingebroken, en een aantal vaten met jenever en whiskey stukgeslagen. De whiskey vloeide in de straat, doch de politie ontdekte de aanslag eer de brand in de vaten gestoken was. In de ijzerfabriek te Marnaval bij St. Dizier (Frankrijk) is een der stoomketels gesprongen. Het was 's morgens even over ach ten, juist toen de arbeiders na hun schafttijd het werk wilden hervatten dat de groote ketel met een vreese- lijken slag uiteensprong, het gedeelte van de fabriek waar hg stond deed instorten, en bijna allen, die zich in de nabijheid bevonden, gewond of ge dood werden. De deelneming in de ramp is alge meen; men verschafte hulp van alle zijden en opende reeds een inschrijving voor de slachtoffers en de nagelaten betrekkingen. Er is een onderzoek ingesteld naar de oorzaak van het on geluk. Door Geyelin is met veel zorg nagegaan, hoeveel eieren de kippen leggen in de verschillende jaren van haar leven. Uit deze cijfers is ge makkelijk na té gaan, hoe lang men kippen moet houden om er voordeel van te trekken. Zijne cijfers zgn de volgendeEen kip legt in haar le levensjaar van 1520 eieren, in het 2e 100—120, in het 3e 120—135, in het 4e 100115, in het 5e 60 80, in het 6e 50—60, in het 7e 35 40, in het 8e 1520, in het 9e 110. Waaruit blijkt, dat men kippen niet langer moet aanhouden, dan tot het einde van haar 4e levensjaar. Te Frankenthal, Rijn-Beieren, heeft een vrouw haar man vermoord. Zij was een groenteverkoopster, die hard haar best deed om voor haar vijf kinderen den kost te winnen, terwijl haar man, een onverbeterlijke dronkaard, bijna niets inbracht. Onlangs, toen de man weer zwaar beschonken thuis kwam, sleepte de vrouw hem naar een schuur, bond hem vast en sloeg hem herhaalde malen met een hamer op het hoofd, wnardoor hij weldra den geest gaf. De moordenares werd onmiddellijk gevangen genomen en haar arme kin deren zgn er nu ellendiger aan toe dan ooit. Lijkverbranding begint in Japan zeer algemeen te worden. Omstreeks 9000 lgken worden er jaarlijks aan het vuur toevertrouwd. De in richting der ovens wordt als zeer een voudig en toch doeltreffend beschreven. Een hooge schoorsteen voert de gassen opmiddellijk daarheen waar de wind ze verstrooit. De overblijvende asch wordt in urnen verzameld. De geheele bewerking kost slechts één yen, d. i. ongeveer f2.10. Het schip Norman Court, kapt. Mc Bride, groot 804 ton, strandde na een reis van 102 dagen van Java naar Greenock met suiker, in den nacht van 27 Maart in de nabijheid van Holyhead op een klippenrif tus schen Rossneigir ed Cymmerau. On middellgk na de stranding viel het schip over en was de uit 21 man bestaande equipage genoodzaakt de toevlucht jte nemen tot het fokkewant, waarin zij den geheelen nacht bleven zitten. Het was bitter koud, de regen viel bij stroomen neer en de zee brak voortdurend over het schip. "Vruch teloos werd van den wal beproefd om door middel van het vuurpijltoestel gemeenschap met het wrak te ver krijgen. Het zat te ver weg, zoodat de lijnen het gestrande vaartuig niet konden bereiken. Bg het aanbreken van den dag werd de reddingboot van Rossneigir te water gebracht en slaagde deze er in niettegenstaande de hooge zee het wrak te bereiken, toen een man door de zee uit de reddingboot werd geslagen en bij de poging tot redding een der roeiboor- den gebroken werd. waardoor zij ge noodzaakt werd terug te keeren; ook de reddingboot van Holyhead die naar de strandingsplaats gesleept werd, was na twee uren vruchteloos getracht te hebben de schipbreukelingen van het wrak te halen, genoodzaakt terug te keeren. Ten 8 uur des avonds kwam een nieuwe bemanning, geheel uit vjgwilligers bestaande, per extra trein van Holyhead naar Rossneigir en dewijl de bemanning der redding boot van die plaats onwillig was om in den donker eene tweede poging tot redding te wagen, nam de Volun- teer Crew" bezit van hunne boot en slaagde na veel moeite om langszijde van het wrak te komen en de 19 per sonen die 26 uren in het want door-

Vliegend blaadje : nieuws- en advertentiebode voor Den Helder | 1883 | | pagina 1