"T VLIEGEND BLAADJE. KLEINE COURANT VOOR HELDER. NIEUWEDIEP EN TESSEL No. 1065. Dinsdag 1 Mei 1883. Elfde Jaargang. Verschijnt Dinsdag- en Vrijdagmiddag. Abonnement per 3 maanden binnen de gemeente 50 Cent. franco per post75 nummers2 UitgeversBERKHOUT Co. te Helder. Bureau: SPOORSTRAAT el ZCIDSTRAAT. AdLvertentlën van 1 tot 5 regels25 Cent. Elke regel meer5 Grootere letters worden naar plaatsruimte berekend. Advertentiën moeten uiterlyk des DINSDAGS- en VRIJDAGSMORGENS vóór 10 uur aan de Bureaux bezorgd zijn. NIEUWSTIJDINGEN. HELDER, 1 Mei 1883. Waarschijnlijk met bet oog op bun vertrek van bierverkeerden Zondagavond eenige infanteristen in zenuwachtigen toestand. De wakkere verdedigers des vaderlands kregen twist en sloegen met bunne wapens op de Zuidstraat ergens de glazen in. De politie stoorde ben ecbter in dat onschuldig vermaak, nam ze mee en gaf den helden gelegenheid een wei nig tot bedaren te komen. Ze willen dus nog een souvenir van den Helder meenemen, in den vorm van eenige dagen arrest. De netto opbrengst der voor stelling, door de onder-officiers-ver- eeniging der zeemacht Admiraal de Ruyter, alhier gegeven ten voordeele der betrekkingen van de omgekomen visscbers alhier woonachtig, bedraagt de aanzienlijke som van f241.76. Aan de navolgende onderoffi cieren en schepelingen, behoorende tot de rol van Zr. Ms. wachtschip alhier, zijn eereteekens. voor langdu- rigen dienst toegekend, alsde kleine gouden medaille aan den bootsmans maat J. N. P. Bongaarts, de zilveren medaille aan den botfceliersmaat W. Mank en de vuurstokers der le kl. R. N. Donker en A. Keveling, de bronzen medaille aan den vuurstoker le kl. J. A. Weimar en den torpe- dist 2e kl. J. Vos. Zaterdag is alhier door de stooin- sleepbooten Hercules en Adstitent van Terschelling binnengebracht het wrak van een brik, hetwelk eenigen tijd geleden onderst boven op zee was gevonden en door de Adsistent in genoemde haven was binnenge sleept. Het wrak is geladen met hout, doch naam en herkomst zijn tot heden onbekend. De zomerdienst op de Holl. IJzeren Spoorweg, zal eerst 1 Juni aanvangen. Bij de opening der Amsterdam- sche Tentoonstelling zal aan H. M. de Koningin een ruiker worden aange boden, uit enkel oostersche bloemen samengesteld. In de Belgische afdeeling der tentoonstelling te Amsterdam zal o. a. prijken het kasteel te Arolsen, de geboorteplaats van H. M. de Konin gin, vervaardigd uit stukken band, veters en dergelijke artikelen. De eer van deze eigenaardige gedachte komt toe aan de firma F. Van Dam me en Zonen, teHammebijDendermonde. Door eenige heeren en dames te Westerschelling werd een tooneel- opvoering gegeven, waarvan de netto opbrengst, zijnde een bedrag van f78,89 is overgemaakt aan den bur gemeester der gemeente Zoutkamp, ten bate van de nagelaten betrekkin gen der in den laatsten storm omge komen visscbers. Van tijd tot tjjd kwamen in de bladen aankondigingen voor van iemand, die tegen een zéér hoog loon meisjes opriep, genegen om ge durende de tentoonstelling het toe zicht te houden over een etalage. Bijvoeging van portret was vereischte. Wat die adverteerder in zijn schild voerde, weten wij niet; vermoedelijk echter was het niet veel goeds, want uit een onderzoek, door de Am- sterdamsche politie iugesteld, aan wie voor haar ijver in deze zaak alle lof toekomt, is gebleken, dat die meisjeszoekende adverteerder niets met de tentoonstelling te makeniheeft. Hij is apothekersbediende, heet Berend Haitzema Enuma, en woont in de Jacob van Lennepstraat No. 75 te Amsterdam. Reeds vroeger is hij wegens geldsnoeien tot celstraf ver oordeeld geweest. In zijn bezit werden gevonden een paar honderd portretten van meisjes, zoodat zijn advertentie blijkbaar wel gereflecteerd werd. Men schrijft uit Utrecht: Tot waarschuwing van argelooze hee ren en dames die langs den meer en meer gebruikelijken weg" tot een gelukkige echtvereeniging trachten te geraken, diene het volgendeEene dame wier jeugdig hart door een huwelijks-advertentie in lichterlaaie was gezet, las in antwoord op haar brief, in het Nieuws van den Dag, dat de heer die een levensgezellin zocht, haar zou komen bezoeken met den Rijuspoorfcrein, waarvan hij bet uur van aankomst opgaf. Hij ver zocht haar, hem aan den uitgang te wachten en als herkenningsteeken een boek in de hand te houden. Hij zou hetzelfde doen. Ongelukkigerwijs werd de adver tentie ook door anderen gelezen, die uit het opgegeven uur van aankomst spoedig begrepen dat de samenkomst nergens anders dan te Utrecht kon plaats hebben. En zie, op dat uur was niet één heer, maar waren er wel vijftig heeren met een boek in de hand en niet alleen de trouw lustige juffrouw had een boek, maar ook de dame die nabij den uitgang aan een zekere plaats" de wacht houdt, bladerde in l'Assommoir van Emile Zola. De ware Jozef intusschen was een trein vroeger gekomen, waarschijnlijk om eerst ongemerkt het extérieur der zich aanbiedende schoone in oogen- schouw te nemen. Of dat extérieur hem niet beviel, of wat het anders zij, de liefhebher zag kalm toe dat de schoone verdween aan de zijde van een heer met een bosk, die niet geadverteerd had om een vrouw, maar er toch niet af keerig van scheen te wezen. Zij togen Hommelwaarts. Spoedig bleek natuurlijk het be drog en schaamrood keerde het meisje terug, dat nu zelf niet meer wilde weten van den heuschen minnaar" die het paartje op een afstand ge volgd was. Deze laatste, die zoo spoedig mogelijk weer naar Amster dam terugkeerde, had bij zyn vertrek veel plagerijen te verduren van de jongelui, die met allerlei boeken, van opera tekstboekjes af tot groot foli anten toe, voor zijn coupé stonden. (N. R. Ct.) Mevrouw de weduwe Westen brink Meijer, geb. Mulder, heeft hare nalatenschap vermaakt aan het Pro- testantsche bestedelingenhuis te Arn hem. De erfenis bedraagt de ver moedelijke geldswaarde van f26,000 bezwaard met een levenslang vrucht gebruik van f500 en f400, te zamen f900 Den 22sten April jl. ontving de burgemeester van Amsterdam per post een brief, onderteekend J. F. H., waarin deze aan het poste-restante f 100 verzochtgebeurde dit niet, dan zou hij den burgemeester het leven benemen. Natuurlijk werd het geld niet gezonden, maar de brief in handen der politie gesteld, die den schrijver, die zijn waren naam opgegeven en candidaatnotaris vau beroep, doch thans zonder betrek king was, in arrest nam. Hij ver klaarde door armoede tot deze mis daad te zijn gekomen een soortge lijken brief had hij ook aan den bur gemeester van Abcoude geschreven. Onder beschuldiging van het namaken en uitgeven vau 35 bank biljetten, staat voor het gerechtshof te 's Gravenhage terecht, zekere N. J. K., oud 34 jaar, zonder beroep, wonende te Delfshaven. Volgens de acte van beschuldiging wordt den besch. ten laste gelegd te Rotterdam of elders in Nederland gedurende de laatste jaren, en wel na den 3en October 1878, bedriege- lijk met het doel om ze uit te geven, te hebben nagemaakt 34bankbiljetten, ieder van f 60, allen gemerkt en genummerd C. R. 2150, eu 1 bank biljet van f 100, gemerkt en ge nummerd A. Y. 5408, en desbewust van drie der genoemde valsche bank biljetten van f 60 bedriegelijk gebruik te hebben gemaakt, door eeu dier biljetten op 26 Augustus 1879 ia den winkel van O. T., te Rotterdam, in te wisselen tegen zilvergeld, een an der door vrouw H. M. D. F. in Sept. 1882 te doen uitgeven bij M. B., huisvrouw L. de J., teDelfshaven (Coolschestraat), eu het 3e te Delfs haven, op 2 October 1882, aan den winkeljongen A. T., in dienst van den winkelier in kruidenierswaren J. G. v. V., te Rotterdam in betaling te geven ter voldoeniug van een door hem, besch., aan dezen v. V. verschuldigde winkelschuldgroot f 2.28, waarop aau hem door dien winkeljongen, namens v. V. voor noemd, een bedrag van f 57.72 is terugbetaald. De Advocaal-Geueraal Mr. Gregory oordeelde de schuld bewezen en eischte 15 jaren tuchthuisstraf en 38 boeten van f50. De verdediger, Mr. Vail- lant, twijfelde aan de schuld, maar riep subsidair 's Hofs elementie in. De uitspraak is bepaald op 4 Mei. Een fabrikant te Eindhoven, die dezer dagen bij oproeping een kantoorbediende vroeg tegen een jaar- lijksch salaris van f 1000, kreeg niet minder dan driehonderd twaalf aan biedingen. Terwijl de familie G. te Heins- berg bezig was met het inpakken van den huisboedel, om de reis naar Amerika te aanvaarden, nam Zater dagmorgen, hun 3-jarig kind een revolver in de hand. De moeder springt toe en wil het wapen haar lieveling ontnemen, maar. een schot en een schreeuwde moeder ligt dood ter aarde. Naar wij vernemen, is de Mil joenenjuffrouw" zeer ernstig onge steld, lijdende aan verzwakking, zoo dat men hare overbrenging naar het Ziekenhuis heeft noodig geacht. Dit is ook de oorzaak, dat de be handeling van de zaak door de Rot- terdamsche Rechtbank is uitgesteld. Het Hoog militair gerechtshof heeft Vrijdag de zaak behandeld van den officier van administratie 2de kl. bij de marine M. D. L. H. (debau- cheeren van jonge meisjes). Door den krijgsraad was hij veroordeeld tot 45 dagen celstraf met f75 boete het gerechtshof heeft dat vonnis ver nietigd en den beklaagde opgelegd een maand celstraf zonder boete. Donderdag 11. zou te Kampen een schipperszoon in den echt ver bonden worden.De huwelijksakten wa ren reeds gereed. Even vóór 't bepaal de trouwuur kwam de huwelijkscan- didaat zich echter ter secretarie ver voegen met de mededeeling, dat zijn vader beloofd had hem een schip ten huwelijk mede te geven, doch bij slot van rekening zijn belofte niet wilde nakomen. Enkel met Hymen's boot je van wal te steken en zonder een stevig schip de huwelijksreis te aan vaarden, durfde hy niet wagen, zoo dat de ambtenaar van den burgerlijken stand de huwelyksacten moest door halen. Men leest in het blad La Gi- ronde het volgende De Zweedsch-Noorsche consul te Bordeaux, de heer H. Gundersen, heeft onlangs een practisch middel uitgedacht, dat de flesch kan ver vangen die in tijd van nood over boord geworpen wordt, om tijdingen aan land te brengen. Men is er lang op uit geweest, iets te vinden dat beter aan het doel zou beant woorden. Men heeft toestellen volgens verschillend model, meest kleine boei en of vaartuigen van blik of hout vervaardigd, maar allen hadden zy het gebrek, dat zy te kostbaar waren of te veel plaats aan boord innamen, zonder dat zij zich gunstig boven het andere middel onderscheidden. Het denkbeeld van den heer Gundersen is zoo eenvoudig dat men niet grijpen kan, dat men er niet vroeger op gekomen is. Het is een voudig dé aanwending van die kleine elastieken ballons, waarmee de kin deren spelen en die ettelijke centen kosten. Men legt den brief, dien men naar land wil zenden, in het ballonnetje, blaast dit op en bindt de opeuing met een touwtje af. Wordt zulk een ballon in zee geworpen dan drijft hy spoedig voort, want de ge ringste wind doet hem van golf tot golf springen en men merkt hem licht op. Een proeve, onlangs met zulk een ballon genomen, werd met een goeden uitslag bekroond. Het schip Peruviano, dat aan den heer Gundersen toebehoorde en onder weg was van Sundswal naar Roche- fort, geraakte den 12den Sept. bij Elseneur aan den grond, maar kon de reis voortzetten. Des morgens vroeg van den 20en derzelfde maand was het schip op d8 hoogte te Dover. De kapitein wierp toen een ballon uit met een brief er in. Twee uur later was de brief op het post kantoor te Dover gebracht door iemand, die hem gevonden had en den volgenden dag kwam hij te Bor deaux aan. Hierdoor werd Gundersen in staat gesteld de assuradeurs om trent den toestand van het schip in te lichten en een nieuwe vracht te bespreken, die hem anders zou ont gaan zijn, daar de bevrachter vreesde, dat het schip te lang zou uitblijven. Latere pogingen zijn even goed gelukt en over het algemeen kan men wel aannemen, dat van twee ballons, die in de nabijheid van een kust met aanlandige wind over boord geworpen worden, één binnen weinige uren zal gevonden worden, terwijl van honderd over boord ge worpen flesschen slechts weinige het land bereiken, en dan meestentijds eerst na verloop van maanden. Men zou raeenen, dat met pa pieren hoeden, papieren vaatwerk en spoorwegraderen enz. zoo ongeveer de grens was bereikt vau 'tgeen uit papier kon gemaakt worden't heeft er niets van. Thans echter is in Breslau een schoorsteen van vijftig voet hoog opgebouwd uit papierpap, natuurlijk vooraf met scheikundige middelen onbrandbaar gemaakt. Wat zal nu aan de beurt zijn In den aanstaanden zomer wacht den Parijschen honden een groote verrassing, Men ziet namelijk achter de groote winkelruiten breede honden braceletten, die aan de linkerpooten van Byou, Joli, Amienz. moeten schit teren. De mode schrijftvoor witte hon den gouden, en vóór zwarte zilveren braceletten voor. Wat zullen die diertjes een vermaak hebben in deze praalzucht van hunne meesteressen. En welke schoone vooruitzichten voor de Paryzenaars met lange vingers. De werkstaking vandeWeener bakkers is geëindigder is een schik king tusschen de knechts eu patroons tot stand gekomen. Ook de Berlynsche Droschken-koet- siers hebben het werk hervat. Voor de rechtbank te CarcRSSonne werd dezer dagen een zonderlinge zaak behandeld. Een rijke weduwe, Mad. de Pointies, die die niet baar Sljarige dochter op een kasteel daar in den omtrek woonde, had een rent meester, Poncignon genaamd. Deze man had met zijn vrouw een plan gevormd om zijn meesteres en hare dochter een echtge noot te bezorgen, en zelf een aardig voor deel te trekken van de huwelijks-candidaten, die zij voorthielpen. Zij vonden er eerst een voor de weduwe, een armen markies, die hun 60.000 fr. als loon toezei, te betalen na het huwelijk, en dien zij zoozeer bij de dame in gunst wis ten te brengen, dat zij zich met hem ver loofde. De markie3 dronk zich echter op zekeren dag in den roes zijner vreugde een werkelrjken roes, en werd de deur uitgejaagd. Toen begonnen de echtelieden voor de dochter te werken, en zij vonden weldra een jonkmandie zeer in den smaak der moeder viel, maar niet in die der jonge dame. Deze laatste vluchtte, toen haar moeder haar tot een huwelijk met den pre tendent wilde dwingen, met een kuiper, Signourel genaamd. Poncignon ging toen met de* tcleurge- 8telden minnaar, die van de moeder vol macht had gekregen, naar Marseille, om 't jonge paar te zoeken en 't meisje desaoods met geweld terug te halen. Zij namen eenige mannen in dienst om bij de ontvoe ring te helpen, maar zy kwamen te laat; de jongelieden waren gevloden. Mevrouw de Pointies die, toen zij den uitslag van dezen mislukten toeht vernam, naar Marseille kwam, schoot een revolver af op den man, in wiens huis haar dochter en haar minnaar verblijf gehouden hadden, ma»r zonder hem te raken. Olgade dochter, en haar kuiper zijn intusschen in het huwelijk verbonden. De huwelijkscandidaatBaron d'Arberat, en Poncignon zijn nu t:-t een maand ge vangenisstraf veroordeeld wegens hun poging om Olga gewelddadig te ontvoeren, en hun twee voornaamste helpers tot 20 en 25 dageu gevangenisstraf. Mevr. de Pointies werd voor haar revolverschot slechts gestraft met eene boete van 6 francs.

Vliegend blaadje : nieuws- en advertentiebode voor Den Helder | 1883 | | pagina 1