'T VLIEGEND BLAADJE. KLEINTE COURANT VOOR HELDER. NIEUWEOIEP EN TESSEL No. 1066. Vrijdag 4 Mei 1883. Elfde Jaargang. Verschijnt Dinsdag- en Vrijdagmiddag. Kalender der Week. EEN KROON VOOR AMSTERDAM. Abonnement per 3 maanden binnen de gemeente 50 Cent. >3 franco per post75 Afzonderlijke nummers2 Uitgevers: BERKHOUT Co. te Helder. Bureau: SPOORSTRAAT ei EVID8TRAAT. Advertentiën van 1 tot 5 regels$5 Cent. Elke regel meer5 Grootere letters worden naar plaatsruimte berekend. Advertentiën moeten uiterlijk des DINSDAGS- en VRIJDAGSMORGENS vóór 10 uur aan de Bureaux bezorgd zijn. MEI, (Bloeimaand), 31 dagen. Opkomst dsr Zon 4 u. 20 m. Onderg. 7 n. 34 m. Zondag. 6 Nieuwe Maann. On zichtbare Zoneclips. Maasdag 7 Dinsdag 8 Wobnsdag 9 Verjaardag van Prinses Marianne. Dondbrdag 10 Vrijdag 11 Zatikdas 12 IS IEUWSTIJ DINGEN. HELDER, 4 Mei 188S. Bij kon. besluit zijn o. a. benoemd tot Commies der posterjjen 3e kl. de heer G. Giltjes, thans 4e kl., tot Commies 4e kl. den heer L. A. Hare maker, thans Surnumerair en tot Surnumerair de heer F. van Twisk. Aangezien geen der tappers aan het dorpje Koog op Tessel, na de invoering der nieuwe drankwet, ver gunning heeft aangevraagd, is daar geen sterke drank meer te bekomen. Ruim dertig bestellers van de Rijkstelegraaf te Amsterdam, die te zamen eenige tiende loten in de Staatsloterij speelden, trokken de f 20,000, zoodat zij ieder een buiten kansje van f 50 hadden. Bij Zr. Ms. besluit is benoemd tot rechter in de arrondissements rechtbank te Alkmaar, mr. Th. A. Sannes, thans subsituut-griffier bjj die rechtbank. Bij Kon. besluit is tot voor zitter van de internationale jury voor de toekenning der bekroningen op de internationale koloniale en uit voerhandel-tentoonstelling te Amster dam benoemd jhr. C. Hartsen, oud lid van de Eerste Kamer der Staten- Generaal. Aan Z. M. den Koning zijn de eerste asperges van den kouden grond aangeboden door den heer W. A. Blokhuis te Noordwijkbinnen. De in kennelijker! staat van onvermogen verklaarde en voortvluch tige notaris A. te Venloo is door de rechtbank te Roermond uit zijn ambt ontslagen. Door een zestal onderofficieren van het regiment grenadiers en jagers werden Dinsdagnacht grove wanor delijkheden te 's Hage gepleegdtwee werden door de politie gearresteerd en aan de wacht overgeleverd. Aan allen werden door den chef van het korps min of meer ernstige straffen opgelegd, een zelfs werd tot soldaat gedegradeerd. Een Chinees, die Maandag aan het Westeinde te Amsterdam wan delde, werd door het brutaalste ex emplaar van het gepeupel de haar- streng afgesneden. Zondagavond werd te Haarlem een fatsoenlek gekleede dame onder een grooten toeloop van menschen van het station naar het politiebureau gebracht. Een dame, zoo werd daar- bjj verhaald, had met haar te Zand- voort in dezelfde coupé plaats ge nomen en miste, bjj bet zoeken naar haar kaartje, haar portemonnaie, die bij het vertrek uit Zandvoort nog in haar bezit was. Bij aangifte en on derzoek te Haarlem werd die bij eerstgenoemde dame gevonden, die dan ook, bjijkbaar tot groote ver bazing der vele wandelaars, tusschen twee agenten naar het politiebureau in de Zeilstraat gebracht werd. Jl. Maandag hebben HH. MM. de koning on de koningin op de Kon. Ned. Fabriek van Stoomwerktuigen, de kiellegging bijgewoond voor het eerste stoomschip, waarmede de West- Indische maildienst zal woeden ge opend. De heer Jhr. Tiudal noodigde de Koningin uit, met een hamerslag den naam van het schip te ontsluieren, en aanstonds vertoonde zich het bord waarop: »Oranje-Nassau.» De verrassing was duideljjk op 's Konings gelaat te zien, en met na druk sprak Z. M. de hoop uit* dat zegen op deze onderneming mocht rusten. Als belooning voor de va derlandsliefde en trouw daarbij betoond had Z. M. zelf het Koninklijk be sluit medegebracht, waarbij aan de Maatschappij vergund werd zich »Koninkljjke» te mogen noemen. Een daverend hoera" uit huizen de kelen in en op de reusachtige stellingen en in aanbouw zijnde sche pen wemelde het van werklieden begroette HH. MM., zoowel bij de aankomst als bij het vertrek. Z. M. de Koning en de Koningin hebben Woensdagmorgen omstreeks 9 ure de hoofdstad verlaten, en zich per Rgnspoor naar Luxemburg be geven. Ondanks het gure weder, waren de vorsteljjke reizigers, in bur gergewaad gekleed, weder in open rijtuigen gezeten. Den burgemeester heeft de Koning zijn bjjzondere tevredenheid over de ontvangst betuigd en hem de gewone gift van f 2000 ten behoeve der stads armen ter hand gesteld. Uit Atjeh wordt van 8 Maart aan de Sum. Ct. gemeldVolgens opgave hadden we in de laatste 14 dagen bij onderscheiden ontmoetin gen met den vjjand 7 dooden en 17 gewonden, onder welke laatsten 6 zwaar. Morgen Zaterdag vertrekt de Willem Barents" naar het Noorden, om te pogen onze landgenooten, die in het jjs overwinterden, van dienst te zijn. In Engeland toont men de grootste belangstelling voor dezen tocht. De heer Clements Markham, secretaris van den »Royal Geographical Society," was heden overgekomen, om den schoener uitgeleide te doen. De heer Leigh Smith, die met de bemanning van zijn schip, de »Eira," verleden jaar door de Barents gevon den werd, en in zjjn officieel verslag daarvoor zijn warme erkentelijkheid uitdrukt, eveneens overgekomen, om persoonlijk zijn dank te brengen voor de hulp hem verschaft. Met hem is gekomen sir Allan Young, de beroemde ijsvaarder, op wiens schip de »Pandora" Koolemans Beijnen zijn eerste twee tochten naar de pool- zeën maakte, en die verleden jaar met de »Hope" Leigh Smith in 't Noorden zocht en hem terugbracht. De heer Grant, die verleden jaar met zijn vriend sir Henry Gore Booth op de >Kara" eveneens de bemanning van de Eira zocht, gaat nu als vrij williger mede op de Barents om onzen landgenooten hulp te brengen. De hartelijke belangstelling van mannen als deze is een nieuw bewijs van hetgeen de Barents doet voor de eer der oude vlag, en de Nederlandsche burgerij, op wier kosten het schip jaarlgks wordt uitgezonden naar het hooge Noorden, heeft voldoening van haar vaderlandslievend werk, in dienst van zeemanschap en wetenschap. Ook in Nederland zal nu jaar lijks, evenals in Engeland tusschen Cambridge en Oxford, een roeiwed- strijd plaats hebben, tusschen stu denten-roei vereenigingen Njord te Leiden, Triton te Utrecht en Laga te Delft. Deze drie vereenigingen hebben een >universiteits race-bond" opgericht, die elk jaar te Alfen a/d Rijn een wedstrijd zal uitschrijven voor een vierriemsploeg uit elk der genoemde vereenigen. De eerste dier wedstrijden zal over ongeveer een maand plaats hebben. De drie gebroeders Teunis te Tongelre, in hechtenis genomen als de vermoedelijke daders van den moord op den persoon J. Klaassen, hebben reeds hunne schuld volledig bekend. Bij de lijkschouwing bleek, dat den verslagene drie diepe schedelwonden, waarvan een van twee centimeters, waren toegebrachthieruit volgde eene hersensschudding, die onmiddellijk den dood ten gevolge had. Het bleek bij de voorloopige in structie, dat de verslagene sedert ge- ruimen tijd in onmin leefde met de familie Teunis. In den avond om streeks 11 uur kwam de verslagene met een knuppelhout gewapend, op het erf van Teunis. Een der broeders, naar buiten komende, werd door K. op woeste wijze aangevallèn. Op zijn hulpgeschrei snelden zijne broe ders naar buiten. Een hevige wor steling volgde, waarbij K. het leven verloor. Uit Eindhoven wordt echter nader gemeld, dat de drie gebroeders Teunis thans weder op vrije voeten zijn ge steld. Daarentegen is een broeder van den verslagen, M. Klaassen, in hech tenis genomen, als zjjnde vermoede lijk de persoon, die aanleiding tot den twist heeft gegeven. De nu aan gehoudene ontkent echter alle schuld. Aangezien vele vergeefsche po gingen worden aangewend om het aan tongblaar lijdende vee eenig voedsel toe te dienen, mag het op merking en navolging verdienen, voor hen die daartoe in de gelegenheid zijn, dat bij den landbouwer K. Jonk heid, te Bloemendaal bij Gouda, wiens koeien sedert eenige dagen ljjdende zijn aan tongblaar, de dieren met het beste gevolg worden gevoederd met verzuurd gras. Sommige zijner koeien, die bepaald onmogelijk hooi konden eten, terwijl het haar telkens weder uit den bek viel, aten van dit gras met het meeste gemak en met buitengewone graagte. Tegen een der meest gegoede ingezetenen van Gorinchem, den heer M. T., is door het O. M. bij de rechtbank aldaar een celstraf geeischt van 14 dagen en daarna opzending naar een bedelaarsgesticht voor den t^jd van 6 maanden, ter zake van herhaalde dronkenschap. - Aangespoord door het succes, voor omstreeks een jaar te Maas tricht behaald bij de operatie van de maag-resectie bij een vrouw, die thans zeer welvarend is, werd door dr. Van Kleef Vrijdag jl. andermaal aldaar een maag-resectie ondernomen. Zaterdagavond was de patiente zeer wel. Waarschijnlijk zal dit dus de tweede operatie van dien aard in Nederland zijn, met goeden uitslag bekroond, en beiden door Van Kleef uitgevoerd. (U. D.) Blijkens een uit Sundswall ont vangen telegram is de scheepvaart aldaar heropend. In de ijzergieterij v. Dame Sons te Stirling zpn door het springen van een ketel vijf arbeiders op de plaats ge dood en verscheidene anderen zwaar gekwetst. De helm van den ketel werd door den muur van het ketel huis heen nog 300 voet ver geslin gerd, zonder verdere schade aan te richten. - Uit Catana wordt gemeld, dat nieuwe schokken van aardbeving te Nicolosi, gevoeld zijn. Een groot aantal huizen zijn ingestort. In de stad heerscht een gröote paniek. Soble, de moordenaar van den Berlijnschen brievenbesteller is ter dood veroordeeld. Hy moet op het denkbeeld van zijn misdaad gebracht zijn door den te Ween en gepleegden moord op een besteller van aangeteekende brieven. Soble is iemand van fatsoenlijke familie. Hij heeft verscheidene be roepen gehad, maar kwam nergens vooruit, eu hij greep dit misdadige middel aan, om zich geld te ver schaffen en in betere omstandigheden te geraken. Jaren lang had de hoofdstad van Neder land gesluimerd in een zacht dolce far niente, terende op den roem en de schatten, door de voorvaderen verworven; maar ein delijk begreep men, dat de tijd vooruitging en men moest werken, om niet geheel ten achter te geraken. Energieke mannen, waarop Neêrlands hoofdstad roem kan dra gen, gaven voor eenige jaren dien stoot, en weldra verscheen er een nieuw Amster dam, meer aan de eischen des tijds beant woordende. Amsterdam nam 't voorkomen van een wereldstad aan, daarbij nu eens Parijs, dan weer Londen zich tot voorbeeld stellende. Toch ontbrak er nog iets. Een man van genie, dien titel geven we hem vol gaarne, begreep dat Amsterdam een wereld tentoonstelling moest hebben om recht te verkrijgen op den naam van wereldstad, en dat denkbeeld is tot stand gekomen. De eerste Mei 1883 heeft op haar brevet als wereldstad het stempel gedrukt, 't Was of ieder Amsterdammer het gevoelde, dat hij belang had bij de Internationale Kolo niale Wereldtentoonstelling, want de geest drift was algemeen. De Nederl. driekleur wapperde overal en de lieve zon zelf scheen er een welbehagen in te hebben, want ze scheen zoo vriendelijk, als men het maar verwachten kon. Op het terrein der ten toonstelling, dat de aanzienlijke ruimte van meer dan 200.000 M3 beslaat, waren dui zenden aanwezig. Over den indruk, die 't ge heel op de meeste beztoekers maakte, zallen we later spreken, nu bepalen we ons bij de opening. Een afdeeling matrozen en mariniers, voorafgegaan door het Muziekkorps derK. N. Marine, posteerden zich ter linkerzijde. De muzikanten, onder directie van den be kwamen kapelmeester, den heer Bernhardt, hielden zich flink en bliezen er op los, dat we er schik in hadden. Er zat kracht en opgewektheid in het korps. Het terrein, waarop de plechtigheid plaats had, was de ruimte tusschen het Rijksmuseum en het hoofdgebouw der tentoonstelling. Kwam men nit de passage, dan was de tribune voor Z. M. den Koning, H. M. de Koningin en de verdere rechthebbenden recht, terwijl op een tribune links een aantal andere genoo- digden hadden plaats genomen. Hli. MM. zaten op vergulde stoelen, onder een troon hemel van rood fluweel. Een zangkoor, onder leiding van den heer Verhuist droeg een cantate voor, waarvan de tekst door den heer ten Kate geleverd was. De voor dracht was indrukwekkend en schoon. De bezielende woorden van den diohter laten we hier volgen Gegroet, gegroet, gij feestgenooten, Aan 't einde van uw pelgrimsgang De tempeldeuren zijn ontsloten Maar allereerst een jubelzang. Een groet van heil, een beê van zegen, Ruischt op den drempel luid u tegen. Van heinde en verre stroomt gij samen Naar 't oud en gastvrij Nederland, Wij vragen naar geslacht noch namen, Wij bieden n de broederhand. Heel d'Amstel doet in blijde chooreu U allen 't hartelijk welkom hooren. Wat belangen de volken ooit scheid' op (deez aard, Hier geen Staatszorg of erflijke veeten, Hier écn doel, wel de liefd' aller natiën (waard, Wel het edelst, het beste mag heeten. Hier een wedstrijd voor alles wat goed is (en schoon, Wat de welvaart eens volks kan doen stralen, Hier éen streven naar nijverheids bloeiende (kroon. Waar geen bloedige lauwren hij halen. Als de geest het stof bezielt, Dan kan d'ijver wondren werken, Die geen storm des tijds vernielt, Kennis is de macht der sterken. Vlijt de zenuw aller kracht, Waar bij eenheid in 't verscheiden, Deze twee tot d'arbeid leiden, Wordt het heerlijkst eens volbracht. Waar dan ook uw erfgrond zij, Zonen onzer eeuw werkt mede Tot beschavingsheerschappij, Tot den grooten wereldvrede. Gij God van elk en allen, Gij leidde ons op nw paan, Neem Gij met welgevallen Ons needrig danklied aan. Gij steunde en stierde ons pogen, Des geven nimmer moe, Uw liefde en alvermogen, Komt onze aanbidding toe. De volkren hier, ontmoeten Elkander tot uw eer En leggen aan uw voeten De vrucht nws zegens neer. Wil onze beê bekronen En wek den morgenstond, Als niets dan broeders wonen Op heel dit waereldrond. En nu o zoet aanschouwen, Nu gaat ons allen voor, Wilhelmus van Nassanën, Weergalmt ons tempelchoor. Lang moge Oranje leven, Heil Koning, Koningin, Blijft d' aarde 't voorbeeld geven Yan 't liefdrijkst huisgezin. Daarna richtte de heer D. Cordes, voor zitter van het Uitvoerend Comité, een aan spraak tot den Koning en de Koningfin. Spreker riep HH. MM. en de andere aan wezigen het welkom toe en uitte den wensch dat de tentoonstelling mocht strekken tot be vordering van handel en nijverheid in het algemeen en voor Nederland in 't bijzonder. Na het einde der toespraak werd de In- ternationale koloniale tentoonstelling door Z. M. geopend.

Vliegend blaadje : nieuws- en advertentiebode voor Den Helder | 1883 | | pagina 1