AïinïiWliïM Adverlenliën. Huisduiner Kerk. lis. TER HAAR ROMENEIJ, Van de entrée der tentoonstelling hebben we reeds gesproken en nu willen we onze lezers eens een wei nig rondleiden; misschien komt 't bij een bezoek te pas. Begeven we ons rechts, dan krijgen we eeniger- mate 't idee van een verspreid lig gend dorp, of liever van een kermis, die nog niet geheel is opgebouwd, evenwel met dit onderscheid, dat 't artistieke denkbeeld zich openbaart en de verschillende bouwmeesters aan hun genie lucht geven. 't Terrein is op dit oogenblik nog geen aangename wandelplaats, want men zakt hier en daar tot over de enkels in 't zand en de wind jaagt stofwolken naar omhoog. Wordt 't recht warm, of, wat erger is, snik heet, dan begrijpen we niet, hoe de wandelaars 't zullen uithouden. Zijt ge liefhebbers van 't pittoreske, kijkt dan naar de gebouwtjes, die we u zullen aanwijzen. Daar zien we eerst een tuin-paviljoen, met zink bekleed, in 't zonlicht schitteren 't torentje steekt sierlijk omhoog. Daarover staat een tempeltje met mille colonnes, misschien een paar minder't is een sigaren-étalage van Boelen. Nu zien we een muziek tent, die omgeven is van de restau rants voor Hollandsche, Fransche, Duitsche en Engelsche magen. We kunnen niet oordeelen over de con sumptie in elk dier inrichtingen, alleen willen we zeggen, dat 't in de Hollandsche op den dag der ope ning wel wat te wenschen overliet. De Ghineesche tent is een lief, be vallig gebouwtje. Wil men zich eens verfrisschen, dan lokt een paviljoen van naast en op elkander gestapelde vaten u uit een glas Spaansche wijn te proe ven en op de aangeboden adres kaart ziet gedat ge in de Asoci- ation de Vinadores Iberos zijt geweest. Het paviljoen der stad Amsterdam toont u de stadsgebouwen en tevens een uitmuntende plattegrond dier stad. Een biersalon, in den vorm van twee door elkander geschoven vaten, lokt de vereerders van het gerstenat uit tot een teug. 't Pavil joen des Konings met zijn antiek ameublement raden we ieder aan te gaan zien, die eens wil weten hoe 't er bij onze voorvaderen aan den huiselijken haard uitzag, 't Journa listen-pa villoen, waarvan we ons een grootsch denkbeeld hadden gevormd, was nog slechts in aanbouw en het kostte heel wat moeite en vragen, eer we het gevonden hadden. De inrichting van 't post- en telegraaf bureau is zeer doelmatig. Een aantal gebouwen, nog niet afgewerkt, kunnen we niet beoordee- len. Voor we echter dit terrein verlatenbrengen we hulde aan de expositie van beeldende kunsten, door België geplaatst. Kenners zul len het met ons eens zijn dat daar echte meesterstukken worden aan getroffen. Nemen we nu eens een kijkje bij de Indische afdeeling, zooals we maar kortheidshalve zullen zeggen, en be zien we de hutten van Indianen met 't daarbij behoorende vee, dan krij gen we van die dingen een beter denkbeeld, dan platen ons kunnen geven. De koloniale afdeeling is ten volle gereed en zoowel bouw meesters als opstellers hebben eer van hun werk. Yoor 't gebouw zien we 't standbeeld van Jan Pietersz. Koen, met den plattegrond van Ba tavia in de hand, vlak tegenover een monument, gewijd aan de grond leggers van 't Nederlandsch gezag op Sumatra. Even ter zijde vindt ge een wintertuin met tropische planten. By 't betreden der kol. afd. ziet men in de vestibule een prachtigen mozaiekvloer,met 't woord welkom" in Hollandsche, Arabische en Maleische karakters in 't midden, geflankeerd door 't wapen van Am sterdam links en van Batavia rechts. Daarbij is gevoegd een muurbeklee- ding van tegels, renaissance-styl, alles werk van de firma Villeroy en Boch, Mittlach a. d. Saar en geëx poseerd door hunne agenten Fol- kerts Co. te Amsterdam. Daar ziet men ook de afbeeldingen van alle gouverneurs-geneneraal, die 't gezag over Indië hebben uitgeoefend, benevens trofeeën van wapens, door onze dapperen op zeeroovers of op standelingen veroverd. Zijn die wa pens niet van inlandsch maaksel, dan zien ze zeer primitief uit. W an neer we 't hoofdgebouw en 't ge bouw der kol. afdeeling binnentre den, zien we zooveel, dat 't in geen paar woorden kan worden medege deeld; we zullen 't merkwaardigste daarom in een volgend nummer aan duiden. 't Kan onzen lezers mis schien van nut zijn, wanneer ze een bezoek aan de tentoonstelling bren gen. Verstandiger zou 't geweest zijn den toegang met 1 Juni open te stellen, want 't zal wel zoolang duren, eer alles op orde is. Stoom vaartberichten. Het stoomschip Madura, vertrok van Ba tavia naar Amsterdam den iden Mei. Het stoomschip Prins Alexander, van Amsterdam naar Batavia, arriveerde te Mar- seilie den 2 Mei. Markt-Berichten. Pürmrrend, 3 Mei. Aangevoerd 193 stapels kleine Kaas, 1 Middelbare. Boter: laagste prijs f 1.30, hoogste prijs f 1.40 per kilogram. 316 Runderen stug, lager prijs. 11 Paarden. 266 vette Kal veren, f0.70 a 0.90 per pond, vlug. 218 nuchtere dito f8 a 18 per Btuk, stug. 94 vette "Varkens, f 0.44 a 0.58 per pond, stug. 80 magere dito f 16 a 26 per stuk, matig. 308 Biggen, f4 a 9.per stuk, matig. 1138 Schapen en Lammeren stug, lager prijs. Kip-Eieren f2.70 a 3.20 per 100. Eend-Eieren f3.75 per 100. Kievits-eieren 13 a 14 cents per stuk. V isscherij-Berichten 3 Mei nm. 18 beugers met 100 tot 250 scbelv., per 100 f 8 a f 8.50enkele rog gen per stuk 36 ct.; weinig vangst van geep; 2\ tal geep van Wieringen, per tal f12. 4 April vm. 1 zalm f15, 1 korder met 9 mandjes kleine schol, per mand f 3. 1 schuit met 60 roggen, per st. 36 cent. Schuiten naar zee. 312de STAATSLOTERIJ 2de Klasse. 2de Lijst. Nos. 9273, 14138 f400. Nos. 18001, 18394 elk f200. No. 524, 5700, 9624, 9790, 16265 elk 100. 3de lijst No. 8714 f1000. Nos. 6393, 19921 elk f400. No. 5467 f100. Afloop der Openbare Verkooping gehouden op Woensdag 2 Mei jl., in het lokaal Tivoli te Helder, ten overstaan van den Notaris P. 8. Hordijk. Een Huis en Erf aan de Molengracht, L 257. Kooper de hr. J. Faber voor f1635. Een Huis en Erf aan de Kuiperstraat, P 112. Kooper de hr. 8. Biersteker v. f 824. Een Huis en Erf aan den Kanaalweg I 9. Kooper de hr. P. Akkerman, v. f1265. Een Huis en Erf aldaar I 10. Kooper dezelfde, voor f720. Een Huis en Erf aldaar, I 11. Kooper de heer 6. Koppen, voor f 730. Een Huis en Erf aldaar, I 12. Kooper de heer C. Mulders, voor f730. Een Huis en Erf aan de Achtergracht- Westzijde, L 179. Kooper de heer L.W. F. Oudenhoven, voor den heer W. N. Mahieu, voor f1040. Burgerlijke Stand Helder. Yan 1 Mei tot 4 1883. ONDERTROUWD: H. Kuiper, vlet- terman en A. Stoll. GEHUWDJ. Drijver en V. Kuiper. G. Otto en H. Bruijn. J. Ham en C. Veldman. A. Zwaai en E. Pronker. J. Pronk en M. C. Tielrooy. J. Stroomer en J. Schilder. W. Zegel en M. Dogger. BEVALLENA. A. Korsman, geb. Hendriksc, z. OVERLEDENM. A. Broersma, 5 j. Een levenloos aangegeven. Burgerlijke Stand Tessel Van 26 April tot 2 Mei 1883. ONDERTROUWD Hendrik Zij ra 8z., en Cornelia Zijm. Franciskus Maria Ver- berne en Antje Huisman. GETROUWD Reindert Smit Cz., en Aagje Mulder. Bernardus Gregorius Boom en Neeltje Hin. Aris Plaatsman Jsz. en Trijntje de Jager. GEBOREN Neeltje, dochter van Gerrit Krul Gz. en Trijntje Kiljan. Arie en Tjeerd, zoons van Tjeerd Dijkstra en Ariaantje Boon. OVERLEDENGeene. Vervolg der Berichten. In het lokaal Tivoli alhier heeft heden de indeeling plaats der mili ciens uit het noorder kwartier dezer provincie. Aan ieder der 4 vletter lieden. R. Lamerre, Jb. Duit, Jb. Zeeman van Huisduinen, en Th, Brouwer van Petten, die bij de ramp te Kallants- oog ook bet hunne hebben gedaan tot redding der drenkelingen, is door de Reddingmaatschappij een beloo- ning van f 10 toegekend. Bij Kijkduin is Woensdag door een Helderschen botter in de kor opgevischt een groote bokaal, van circa anderhalf liter inhoud, waarop was gesneden een bloempot, waarin een bouquet met lelie. Glas- en snijwerk bewijzen, dat de bokaal van zeer ouden oorsprong is. 't Voorwerp was geheel begroeid met zeeschelpen en andere zeegewassen. De bokaal is in het bezit van den reeder der viscbschuit, den heer Schellinger. Z. M. heeft bevorderd bij het korps mariniers tot kapt. 1ste kl. den kapt. 2kl. C. H. Pilaar tot id 2de kl, den lsten luit. J. R. J. P. Cambier. Voor het examen als adspirant- administrateur by de marine heeft zich niemand aangemeld. Aan den machinist der le kl. in het vaste korps van 's Rijks stoomvaartdienst J. L. Dambrink, thans op non-activiteit is de kleine gouden medaille uitgereikt voor 36- jarigen dienst met de daaraan ver bonden gratificatie van f50. De machinist-leerlingen 2e kl., oudste studiejaaar, te Hellevoetsluis, zijn allen geslaagd in hun examen voor den rang van machinist-leerling le klasse, en wél naar nevensgaande volgorde Van der Harst, C. M. Pleyte Mz., Carpentier, Van der Ben, Kersbergen, Drost, Burger, Ouwerkerk, Van der Pijl, Nep ven, Flik, Stooker, Dassel, De Jong, Werner, Van der Ban, Knaap, Constance en Boogert. De De leerling van der Harst komt na afloop van den practiscben cursus voor den prijs in aanmerking, terwijl dan tevens beslist wordt aan wien de premie ten deel zal vallen, aan den leerling Pleyte of aan Carpentier. Zr. Ms. instructievaartuig Urania, is heden morgen met de adelborsten naar de Zuiderzee vertrokken tot het doen der oefeningstocht. Aan boord van Zr. Ms. wacht schip alhier is door den zeekrygsraad ten uitvoer gelegd het vonnis waarbij de vuurstoker 2e kl. P. J. W., wegens diefstal by nacht in een bewoond huis, onder verzachtende omstandig heden, is veroordeeld tot 1 jaar en 6 maanden gevangenisstraf met ontzeg ging van het recht om bij de gewa pende macht of als militair geëm- plooieerde te dienen gedurende den tijd van 5 jaren. Op Donderdag 7 Juni zal aan het gebouw voor provinciaal bestuur te Haarlem worden aanbesteed: het bouwen van 2 woningen voor het per soneel bij het Noordhollandscho ka naal (raming f8550). De netto - opbrengst van een loterij, voor Urk gehouden door een Dames-commissie te Haarlembe draagt f 3063. Er waren 3001 loten uitgegeven. Dinsdagmorgen is te 's-Hage dood op zijn bed gevonden met ver brijzeld hoofd de heer L wonende in de Boekhorststraat. De ongeluk kige had zich met een revolver, dat hij nog krampachtig omklemd hield, den dood gegeven. Hij leed in deu laatsten tijd zeer aan zwaarmoedig heid. In de middengalerij van het Hoofdgebouw der tentoonstelling werd Dinsdagmiddag een Chineesché vaas van f3000 door iemand uit de me nigte gebroken. Men schrijft van Terschelling: Ten behoeve van de nagelaten be trekkingen der verongelukte visschers te Zoutkamp is bier een voorstelling gegeven, waarvan het netto bedrag was f 75. Het geheel der in deze arme ge meente bijeengebrachte gelden beloopt thans bijna f 600. Te Tonlon is een boot met 67 man op de reede gezonken. Twee stoomschepen slaagden er in 9 man te redden; de anderen verdronken. Dublin, 2 Mei. De beschuldigde Delaney heeft in de bekentenis zijner medeplichtigheid aan den moord, volkomen het getuigenis vau de ver klikkers Carey en Kavanagh. Hij verklaarde dat lord Cavendish en de heer Burke door Boady en Kelly met dolksteken waren vermoord. Getrouwd J. PRONK en M. C. tielrooij. Helder, 2 Mei 1883. Getrouwd G. OTTO en H. BRUIJN, die, mede namens wederzydsche be trekkingen, hun hartelykeu dank be tuigen voor de betoonde belang stelling. Helder, 2 Mei 1883. Getrouwd Jn. drijver en V. KUIPER, die tevens bun dank betuigen voor de vele blyken van belangstelling, bij hun huwelijk ondervonden. Helder, 2 Mei 1883. Getrouwd J. STROOMER en J. SCHILDER. Helder, 2 Mei 1883. Getrouwd W. ZEGEL en M. DOGGER. Helder, 2 Mei 1883. Algemeene kennisgeving. Heden beviel myne geliefde Echt- genoote EVERHARDINA DISCH voorspoedig van een Dochter, welke echter kort na de geboorte is over leden. C. G. L. WOCHE. Helder, 1 Mei 18S3. Heden overleed, na een korte ongesteldheid van tien dagen, onze geliefde Vader en Behuwd- Vader, ABRAHAM MOOIJ, in den ouderdom van ruim 72 jaar. Helder, 2 Mei 1883. A. MOOIJ en familie. Heden ontsliep zacht en kalm, na een kort, doch smartelijk lijden, in den ouderdom van ruim 19 jaren, mijn inuig ge liefde dochter JOHANNA CA- THARINA VAN ES, diep be treurd door ons allen. Die haar gekend hebben zullen beseffen wat wij en hem, met wien zij spoedig zou worden vereenigd, in haar verliezen. Helder, 2 Mei 1883. Wed. G. VAN ES. Mede uit naam van den Heer en Mej OVERKAMP. Bij deze betuig ik tevens har telijk dauk aan Mej. HEWERT, geb. Koningsteijn, voor de lief derijke hulp, ons bewezen. '■m&mmim&BsammeaBiÊÊÊÊaiÈm Heden overleed, na een kort stondig doch smartelijk lyden, in den jeugdigen leeftijd van 19 jaar, mijn geliefde zuster JO HANNA CATHARINA van ES. Nieuwediep, 2 Mei 1883. Tevens betuig ik mijnen har- telijken dank aan den Wel Edelen Heer Dr. BAKKER, voor de hartelijke zorgen, aan baar be toond, alsook aan mijn geliefden broeder PIETER VAN ES en Mej. HEWERT, geb. Koning- steijn, voor hunne liederyke handelwijze. W. F. VAN ES, Weduwe van J. Poll. Heden overleed, in den onder- dom van circa 85 jaar, onze ge liefde moeder, behuwd- en groot moeder, Mejuffrouw ANTJE POT, weduwe van den Heer Theodorus Moorman. Helder, 3 Mei 1883. Uit aller naam, G. MOORMAN. Op den lu Mei jl. ontving ik de voor my en mijne kinderen droevige tijding, dat mijn ge liefde Zoon en hun broeder FRANS LÜKAS STEENMAN, den 15 April 1883 te Kalamazoo (Michigan, N.-Amerika), na een smartelijk doch geduldig lyden van 10 maauden, in den ouder dom van 54 jaar en 3 maanden is overleden. Zwaar valt my op rniju hoogen ouderdom deze slag; doch ik hoop op een ge lukzalig wederzien. Helder, 1 Mei 1883. Namens kinderen, behuwd-, en kleinkinderen, Wed. Hk. STEENMAN, geb. M. v. Diest. Op den 15n April 1883, be haagde het deu Heer van leven en dood, van mijne en mijner kinderen en behuwdkinderen zijde, weg te nemen, mijn innig geliefden Echtgenoot en bunnen vader FRANS LUKAS STEEN MAN, na een smartelijk doch geduldig lijden van 10 maanden, iD den ouderdom van 54 jaar en 3 maanden, na een gelukkige echtvereenigiging vau bijna 30 jaar. Zwaar valt ons deze slag, doch wij hopen in Gs4s on- veranderlyken raad te berusten, daar zijn heengaan in vrede was. Kalamazoo (Michigan, Noord- Amerika), 15 April 1883. Namens kinderen en behuwdkinderen, Wed. F. L. STEENMAN, geb. E. Warnika. Hedenmorgen te ongeveer 4 uur overleed zacht en kalm myne geliefde Ecbtgenoote J. C. GOR TER, in den ouderdom van 45 jaren. Helder, 4 Mei 1883. M. ANDERSON, en Familie. Algemeene kennisgeving. Heden overleed onze lieve JACOBA, in den ouderdom van ruim 16 jaar. Helder, 3 Mei 1883. De familie STAALMAN. Door deze breng ik mijnen harte- lijken dank aan Ouders, Vrienden en belangstellenden, voor de vele bewy- zen van vriendschap, mij en mijne ecbtgenoote op 3 Mei jl. aangedaan. Tevens neem ik deze gelegenheid te baat, om mijn oprechten dank te betuigen aan het personeel der vuur werkmakers, op 's Rijks werf werk zaam, voor hunne lieve attentie op dien dag, en geven wij hun de ver zekering, dat dit door ons op hoo gen prijs wordt gesteld. Helder, 4 Mei 1883. F. H. DE GOEIJ en Echtgenoote. Op den eersten Zondag in Mei zullen voortaan de godsdienstoefenin gen te Huisduinen een aanvang nemen 's voormiddags ten tiexx ure te HELDER (Palmstraat). ZO.mtG 0 Hei a. s. voormiddags 10 uur, zal D. V. als Spreker optreden de WelEerw. Heer Emer. Predikant te Bennebroek.

Vliegend blaadje : nieuws- en advertentiebode voor Den Helder | 1883 | | pagina 2