'T VLIEGEND BLAADJE. KLEINTE COURANT VOOR HELDER. NIEUWEDIEP EN TESSEL Dinsdag 22 Mei 1883. Elfde Jaargang. Verschijnt Dinsdag- en Vrijdagmiddag. l\o. 1071. Atoonnement per B maanden binnen de gemeente 50 Cent. 3 franco per post75 Afzonderlijke nummers2 Uitgevers: BERKHOUT Co. te Helder. Bureau: SPOORSTRAAT en ZCIOSTRAAT. Advertentl6n van 1 tot 5 regels25 Cent. Elke regel meer5 Grootere letters worden naar plaatsruimte berekend. Advertentiën moeten uiterlijk des DINSDAGS- en VRIJDAGSMORGENS vóór 10 uur aan de Bureaus bezorgd zijn. NIEUWSTIJDINGEN. HELDER, 22 Mei 1883. Zr. Ms. stoomkanonneerbooten Ever en Gier zullen tegen medio Juni a. s. in dienst worden gesteld tot bet doen van de jaarlijksehe oefenings- tochteu met de adelborsten op de Zuiderzee. De commando's over ge noemde bodems worden respectievelijk opgedragen aan de luitenants t/z. Ie klasse A. P. Tadema en J. J. Kraak man. Tegen het einde van Augus tus a. s. worden zij weder buiten dienst gesteld. Met 1 Juli 1883 is bij Zr. Ms. besluit bepaald dat [bij de marine kunnen worden aangesteld 2 pro voosten, met den graad van korpo raal. Hiervoor komen in aanmer king geschikte matrozen en mariniers. In verband hiermede is bepaald dat voortaan op de bemanniugslijsten der monitors, rader- en schroef- sloomscbepen 4de kl. zal voorkomen de qualiteit van provoost, waardoor zeer wordt tegemoet gekomen aan surveillance benedendeks op die kleine schepen, daar voor den dienst van provoost in den regel een onderof ficier met de qualiteit van zeilmaker, schoenmaker of ziekenoppasser moest worden aangewezen. De minister van marine brengt ter kennis van belanghebbenden, als vervolg op het bericht voor Zeevaren den dd. 15 Mei 1883, dat met zons opgang van den len Juni a. s., het bestaande draailicbt van de tweede grootte, op de Noordpunt van Tessel bij De Cocksdorp zal worden gebluscht, ten einde de noodige werkzaamheden te verrichten tot bet vervangen van dat licht door een krachtiger wit dioptriek licht van gelijke grootte. Met zonsondergang van dienzelfden datum zal aldaar worden ontstoken, op dienzelfden lichttoren, op gelijke hoogte boven den waterspiegel, een vast wit licht van de 4de grootte, dienende tot hulplicht met schitte ringen, welk licht zichtbaar zijn zal van het N.O. door het Zuiden tot N.W., miswijzend kompas, op een afstand van 31/t geographische mijl. Dit hulplicht zal gedurende 40 seconden vertoonen een vast wit licht, gevolgd door een verduistering van 81/, seconde, een schittering van 3 seconden, waarna weder een ver duistering van 81/* seconde. Nader zal worden medegedeeld de juiste datum waarop het hulplicht door het nieuwe licht van de tweede grootte zal worden vervangen. De minister van marine brengt ter kennis van belanghebbenden, dat op het buitenduin te Terschelling is geplaatst een scherm" (zwart), het welk in één met den Bandaris, de richting aangeeft van de uiterton van het Noordoostgat. Bij Zr. Ms. besluit van 17 April 1883 No. 35 is, om in werking te treden met 1 dezer, een nieuwe regeling van het personeel van 's rijks stoomvaartdienst vastgesteld. Be halve eenige bepalingen van onder geschikten aard, valt vooral in het oog de gunstige bèpaling voor machi nistleerlingen der 1ste klasse, die nu na 2 jaren binnen- of buitenlandsch te zijn geweest, examen mogen af leggen voor machinist 3de klasse. De machinisten 2e en 3e klasse daarentegen moeten thans driejaren in dien graad gediend hebben, voor dat zij tot een examen voor hoogere qualiteit worden toegelatan. Door den Minister van Marine is bepaald dat alle ankers en ket tingen voor 's Rijks schepen en vaartuigen van oorlog en het loods wezen, alsook die voor schepen der Indische militaire en gouvernements marine, door tusschenkomst van het departement van marine hier te lande gebouwd en uitgerust, zullen moeten worden vervaardigd aan de Konin klijke Nederlandsche grofsmederij te Leiden. Naast een zee-wolfen een zee-engel c bezit het Aquarium, te Amsterdam door tusschenkomst van de visscherij-ruaatschappij Neptu nes, alhier, thans ook een zee-duivel, een reus onder zijns gelijken, daar het dier door zijne lengte van l1/^ meter als een groote zeldzaamheid onzer fauna te beschouwen is. Deze visch, die door zijne levenswijze, zijne zonderlinge monsterachtige vormen en zijne vreemdsoortige aanhangsels op en langs de zijlijnen van den kop en het lichaam zeer merkwaardigis, wordt aan onze kusten ook hozen- mond-!: of hozenbekgeheeteh, ook wel »kikvorsch,« »zeekikvorsch,« »visschende kikker,»wijdmuil,« hengelaarenz. Al deze namen zijn min of meer aan eigenschappen of aan uitwendige vormen van het dier ontleend. Het is zeer te hopen, dat deze nieuwe aanwinst lang in het leven moge gehouden worden. Naar wij vernemen, zal gr in de eerste dagen van Augustus een nationale schietwedstrijd worden ge houden op de heide nabij Bussum, waartoe legerschutterij en alle weerbaarheidskorpsen zullen worden uitgenoodigd. Daarbij zal op de per- soneele banen ook aan alle vreemde lingen gelegenheid tot een wedstrijd worden gegeven. Z. M. de Koning heeft aanvaard het beschermheerschap van de inter nationale landbouwtentoonstelling, in 1884 te Amsterdam te houden. Ofschoon de commissie, inder tijd door den Volksbond benoemd om te onderzoeken in hoeverre het ge bruik van bier als volksdrank bevor derd kan worden, nog geen definitief rapport heeft uitgebracht, zal van wege den Bond, tijdens de Tentoon stelling, een drietal Kiosken worden geopend, alwaar bieren van 3pCt. alcohol-gehalte en zuiver brouwsel, per glas van ruim 300 gram (circa 1/3 liter) voor 5 cents verkrijgbaar zullen zijn. De voor die kiosken aan gewezen plaatsen zijn: nabij het Rijks-Museum, aan de Van Baerle- straat, naast het Zuiderzee-gebouw, en op de Weteringschans, naast het gebouw der Vrije Gemeente. Binnen weinige dagen hoopt de Amsterdamsche afdeeling van den Volksbond daarmede gereed te zijn. Van het voornemen om op het Ten toonstellingsterrein bier te schenken heeft men om de hooge kosten moe ten afzien. De Tentoonstelliugs-com- missie toch wilde wel kosteloos den noodigen grond afstaan, en ook vrij dom van het concessie-recht a f1500 geven, maar eischte daartegenover het gratis schenken va» twee of meer hectoliters bier per dag. Men vond echter geen vrijheid om daartoe over te gaan, te minder nu toch bier voor 5 cents per glas op de tentoonstel ling geschonken wordt. De reeds door den Volksbond gezette kiosk zal nu worden afgebroken. De Nieuwmarkt te Amsterdam is den laatsten tijd het terrein voor zakkenrollers. Herhaaldelijk komen huismoedertjes thuis zonder beursje of pnrtemonnaie, waarin zich de door den huisvader zuurverdiende pennin gen bevinden. Woensdag werd een vrouw van haar beursje met f 7 be roofd, een ander9 vrouw van haar portemonnaie,} waarin f 2.50. De politie zond twee rechercheurs, die het geluk hadden een elfjarig knaapje D. H. genaamd, te arresteeren. Zij hadden den knaap een poosje gade geslagen, daar stak hij zijn hand in den zak van den mantel van een meisje, haalde zonder dat het meisje het bemerkte, een zakdoek te voor schijn en dacht zich daarmede te verwijderen. Spoedig werd hij ach terhaald en in arrest genomen. Het bleek dat in een der punten van den zakdoek f 1.07 geknoopt was, dus zjjn vangst was nog zoo slecht niet geweest. Vooreerst zal de Nieuw markt van zijn bezoek verschoond blijven, want hij werd naar de cel gebracht. Op het wachtschip te Helle- voetsluis poogde Dinsdagavond 11. een marinier, die tot D/g jaar militaire detentie was veroordeeld en aldaar zich in arrest bevond, in afwachting om naar de gevangenis te worden overgebracht, te ontvluchten en wel door middel van een luchtkoker op het dek, die in verbinding staat met zijne cel. Gedeeltelijk was hij in zijn plan geslaagd, door zijnen bewaker te verschalken en van dek een eind touw aldaar bevestigd door die luchtkoker naar beneden af te vieren. Hij werd echter door de waakzaamheid van den onderofficier der wacht en zijn wachts- volk in de uitvoering verijdeld, en is hem de verdere gelegenheid om aldus te ontvluchten ontnomen. De Geneeskundige Courant maakt melding van vier zelfmoordon. onder overeenkomstige omstandighe den in dezelfde plaats gepleegd, waar uit zij de gevolgtrekking afleidt, dat de zelfmoord aanstekelijk is. Donderdaguamiddag 3 uur brak te Makkinga een geweldige brand uit ten huize van den logementhou der, bakker en winkelier T. Hellinga in een oogwenk stond in het achter deel der woning alles in volle vlam, zoodat aan het vee, een koe en varkens, niet viel te denken. Pas waren de eerste buren bezig, om nog te redden, wat te redden viel uit de voorhuizing, of er wordt wederom geroepen brand Alras bleek dat de flinke boerebe- huizing,welke op slechts eenige meters van eerstgenoemd pand stond en toe- behoorende aan W. Landmeter, ii volle vlam stond. Van de huismeu bels is daar nog iets gered, doch de flinke stal vee werd een prooi der vlammen. Onmiddellijk ook sloegen de vlammen uit dc belendende woning van D. Gorter, en eindelek trof de 4de woning van den landbouwer, grutter en winkelier J. Gorter het zelfde lot. Door de vastberadenheid van de vrouw van J. Gorter, die juist nog het vee lossneed, kon dit be houden blijven. Achter de woning van Hellinga, het eerste pand, werd nog een huis gedeeltelijk verwoest, doordien de ramen en kozijnen uitbrandden hierin woonden 4 a 5 gezinnen. De panden alsmede inboedels zijn, zoo wij meenen, alle verzekerd, doch laag, deels bij De JoDg, Arasterdam, deels te Woudsend. Het gemeente huis, 't welk als een wonder is blijven staan, was reeds geheel leeggepakt en de stukken in veiliger haven ge bracht. Met moeite is het gespaard gebleven, daar reeds de goten brandden. De oorzaak van den brand is niet bekend. De brandspuit van Ooster- wolde heeft goede diensten bewezen. Hoewel er groot gebrek aan water bestaat, heeft de groote algemeeue pomp midden in de plaats volgehou den water te geven. Een eigenaardige werkstaking zag men dezer dagen te Valladolid. De gevangenen van het tuchthuis aldaar ongeveer 1100 in getal hebben in onderling overleg plotseling den arbeid gestaakt, omdat zij ver mindering van werkuren en verbete ring van kost verlangen. In een Amerikaansch wetenschap pelijk blad komt een bericht voor, dat als het op waarheid berust, door visschers gemakkelijk tot hun voor deel benuttigd kan woorden. Men zou nl. dikwijls hebben waargenomen, dat visschen stroomopwaarts langs den linker- en stroomafwaarts langs den rechter oever trekken. Men moet de voddenrapers zoo min niet tellen. New-York heeft er 2000, die naar men berekent, jaarlijks voor een bedrag van f 1.800.000 verzamelen. De vuilnis karren verzamelen jaarlijks onge veer voor een waarde van f 7,200,000. De jaarlijksehe omzet van vodden in het geheele land schat men op f72.000.000. De voorbijgangers van de So- pbiabrug te Weenen waren Zondag getuigen van een zeldzaam schouw spel. Om 9 uur 's morgens sprong een net gekleed heer van deze brug in den Donau. Een heer, die met een hond over de brug ging, zag dit, rukte den hond den muilkorf af en beval hem in 't water te sprin gen en den drenkeling te redden. De hond gehoorzaamde onmiddellijk, sprong in 't water en hield met zijne tanden den zelfmoordenaar boven water. Deze trachtte zich van den hond te bevrijden doch hij hield hem zoo lang boven water tot toegesnelde personen hen beiden op den wal brachten. De geredde merkte toen koelbloedig op, dat hij niet meende, dat verdrinken zooveel tijd kostte. In Oran is een man overleden, die reeds tweemaal formeel begraven is geweest. Eerst in 1848. Op weg naar het kerkhof ontwaakte hij uit zijn schijndood en klopte zoolang tegen de gesloten kist, tot men hem weer opendeed. Zestien jaren later kreeg hij de cholera en stierf naar men meende. Opnieuw werd hij be graven, maar op het kerkhof werd hij nog juist bijtijds wakker, om 't gevaar van levend begraven te worden te ontgaan. Thans stierf hij werkelijk, maar nu wilde niemand gelooven dat hij dood was. Alle kunstmiddeltjes werden aangewend, maar eindelijk vertoonde het lichaam de sporen, die geen twijfel meer overlieten. Te Parijs zijn onlangs inte ressante proeven genomen ter bepa ling van de spierkracht der beide geslachten. Daartoe werden personen uit de middelklassen genomen, wier levensomstandigheden, noch buiten gewoon ontwikkeld, nog bijzonder verzwakt was. Tot meting der kracht diende eene inrichting, die de sterkte van den druk aangeeft, dien de hand in staat is uit te oefenen. Voor de proef werden 64 mannen en 52 vrouwen gebruikt, en het bleek dat de vrouwen s/5 van de kracht der mannen be zitten. De sterkste man oefende een druk uit van 190 pond, de zwakste een van 90 pond, de gem. druk voor mannen beliep 126 pond. Kleine mannen waren ten naastenbij even sterk als groote. Het gem. verschil tusschen de krachtsontwikkeling der rechter- en der linkerband bedraagt 22 pond in het voordeel van de rechter. Bij de sterkste vrouw wees de wijzer 99, bij de zwakste slechts 36 pond aan. Het zwakke geslacht verdient dus, wat physieke kracht betreft, dien naam volkomen De gemiddelde krachtsontwikkeling toch voor vrou wen bedroeg slechts 74 pond. Bij de vrouwen was gem. de linkerhaud slechts 12 pond zwakker dan de rechter. Als een verrassende uitkomst is voorts nog te vermelden, dat kleine vrouwen gem. iets sterker bleken te zijn dan vrouwen van meer dan middelmatige lengte. Een groot huwelijk in de Brus- selsche aristocratie zal, volgens Le Figaro, binnenkort gesloten worden. Graaf Frederic De Renesse huwt barones Sidonie De Tornaca, dochter van den Minister van Staat van het Groothertogdom Luxemburg, Kamer heer van Z. M. den Koning der Ne derlanden. De graven De Renesse stammen in rechte lijn af van de Graven van Holland en de Hertogen van Aquitanië. Onder hun maagschap tellen zij de Loaz De Duras, Van Arkels, de Eg- monds, de Nassaus, de Hoornes, de Montmorencys, de Crecys, enz. Moskou, 17 Mei. In de eerstvolgende dagen zal door de keizerlijke herauten in alle steden des Rijks in het openbaar de pro clamatie van den Czaar, betreflende de aanstaande kroning, afgekondigd worden. Dit stuk luidt aldus: »De allerdoorluchtigste en aller- verhevenste groote heer en keizer Alexauder Alexandrowitsch heeft, bjj het bestijgen van den door zijne voorvaderen hem nagelaten troon des Russischen Rijks, en de daaraan on afscheidelijk verhonden tronen van 't Czaardom Polen en het groöt- vorstendom Finland het voorbeeld der zeer godvreezende heerschers, zijue voorvaderen, gevolgd, en dus goedgevonden ter openbare kennis te brengen De allerheiligste kroning

Vliegend blaadje : nieuws- en advertentiebode voor Den Helder | 1883 | | pagina 1