Afloop lier Openbare MoopiDj Advertentiën. van Zgne Keizerlijke Majesteit en de heilige zalving zal, onder Gods be scherming opMei plaats vinden, welke geheiligde behandeling op zijne gemalin, de groote keizerin Maria Feodorowna, zal worden overgedragen. Van deze plechtigheid wordt aan alle getrouwe onderdanen bij deze kennis gegeven, opdat zij op den genoemden dag tot den Koning aller Koningen het vurig gebed kunnen opzenden, dat Hij in Zijne onuitputtelijke gena de de regeering van Zijne Majesteit moge zegenendat Hij vrede en rust vestige, tot Zijn heiligen roem en voor de onveranderlijke welvaart en den bloei des Rijks." Hot manifest is op perkamentach tig, zeer sterk papier gedrukt. De tekst der proclamatie is met oud- Russisch letterschrift in 't zwart, doch de namen van den Czaar en de Czaritza zijn in 't rood gedrukt. Zij worden omgeven door een breeden bontgekleurden rand (goud, rood, zwart en grauw). De rijke arabesken zijn van Byzantijnschen stijl'. Boven het manifest bevinden zich de keizer lijke kroon, benevens de wapenschil den van de verschillende landen der Russische kroon. Daaronder is in rood het keizerlijk zegel van Rusland afgedrukt. Behalve dit manifest, wordt nog een staatkundige procla matie verwacht. Naar men beweert, heeft de Czaar opnieuw een nihilistisch adres ont vangen, waarin het revolutionair comité mededeelt, dat de kroning zonder incident" zalafloopen; doch dat de nihilisten kwijtschelding van straf voor de veroordeelden en om vangrijke strafvermindering der reeds verbannen en verwachten. In hier verschijnende dagbladen hebben Duitsche ingenieurs ter open bare kennis gebracht, dat eenige der grootste feesttribunes niet te vertrou wen zijn, omdat zij uit vermolmd hout zijn vervaardigd. De keizerlijke familie heeft reeds te Petersburg de gebruikelijke af- scheidsgebeden vóór de reis naar Moskou in de openbare kerk verricht, zoodat een spoediger aan komst van den Czaar verwacht wordt, dan aanvankelijk bepaald was. Voor de grootsche verlichting van Moskou zijn bestemdeen half mil- lioen talkkaarsen, 3500 electrische lampen en acht electrische zonnen (elke zon met een lichtkracht van 40.000 kaarsen). Verder tien kleine electrische zonnen, van te zamen 70.000 kaarsen. Reusachtige reflec tors zullen buitendien op de open bare gebouwen de kracht van het electrische licht vertienvoudigen, zoo dat het in de geheele omgeving van Moskou als klaarlichte dag zal zijn. Te Brussel zijn in hechtenis genomen de personen Berghin en Blain, die den moord hebben bedreven op de dienstbode van een juwelier in het Paleis Royal te Parijs op Pinkster-Zondag j.ï. Berghin is de man van de schoonmaakster die het lijk ontdekte; hij leeft van haar ge scheiden, daar hij herhaalde malen veroordeelingen heeft ondergaan. Uit de bekentenissen blijkt dat Berghin de ongelukkige meid worgde terwijl Blain haar bij de beenen vasthield. Na den moord zochten ze bedaard uit wat naar hun gading was, en 's nachts vertrokken ze naar België, hun geboorteland. De gestolen juweelen waren gebor gen in een doos van bijzonder maak sel, die mede was ontvreemd. Een nauwkeurige beschrijving van de doos werd aan alle grensstations gezonden en de douanen op de Belgische gren zen herinnerden zich dadelijk zulk een voorwerp te hebben gezien. Hun ne inlichtingen brachten de politie op het spoor. De Koning der Belgen is op een wandelrit te Brussel met paard en al omvergereden door een heer op een tweewieler.Hij heeft volstrekt geen letsel bekomen. De akte van beschuldiging in het veelbesproken proces van Tisza- Esslar is thans openbaar gemaakt. Zij bevat de bekende beschuldigin gen tegen de Israëlieten, die van den moord op het Christen meisje Esther Solymossy beticht worden. De voor naamste getuige is een veertienjarige kosterszoon. Woensdag is te Dublin James Fitzharris wegens deelgenootschap aan den moord, op den Heer Bourke ge pleegd, tot levenslange gevangenis straf veroordeeld. Vijf andere beschuldigden zijn tot tien jaren dwangarbeid veroordeeld, en een tot vijf. De jury is hierop ontbonden. Daniël Curley, de tweede ter dood veroordeelde wegens den moord in het Phoenix-park, heeft Vrijdag zijn lot ondergaan met evenveel kalmte en geestkracht, als zijn voorganger Joe Brady. Hij stierf zonder eenige verklaring te hebben afgelegd. Curley was de aanvoerder van het moordkoraplot. Hij was het, die den eedgenooten in het park hunne plaat sen aanwees en hunne rol toebedeelde. Na den moord poogde hij ook Kava- nagh, den voerman, en nog iemand anders die te veel wist, uit den weg te ruimen, Hij was timmerman van beroep, matig en vlijtig, en had een tal van vrienden. In den afscheids brief aan zijne vrouw verklaart hij dat hg als Fenian heeft geleefd en als Fenian heeft willen sterven, ge trouw aan zijnen eed. Het is intus- schen bewezen dat hg kort na zijne aanhouding zich als verklikker heeft aaugeboden, waarbij James Carey hem echter was vóór geweest. Dat zakkenrollers tot allerlei hulpmiddelen hun toevlucht nemen om hun beroep met succes uit te oefenen, blijkt uit 't volgende Een paar dagen geleden zag men op de boulevards te Parijs een man, die met behulp van zijn stok den weg trachtte te vinden. Zijn gang werd telkens langzamer, wanneer hij zich te mid den van een dichte groep menschen bevond. Hij liep dan van tijd tot tijd tegen enkelen aan, en wanneer hem dan eenige harde woorden toe gevoegd werden, gaf hg steeds op klagenden toon ten antwoordneem het mg niet kwalijk, ik ben blind. Twee politieagenten, die dit op merkten vonden deze handelwijze zonderling en volgden hem. Na weder tegen eenige personen aange vallen te zijn, zagen de agenten hem naar een urinoir strompelen, vanwaar hij een oogenblik later terugkeerde om dan hetzelfde spel opnieuw te beginnen. Terwgl een der agenten den blinde in het oog hield, ging de andere de plaats onderzoekenwaar hij gestaan had en vond aldaar een ledige portemonnaie. Toen was men overtuigd met een zakkenroller te doen te hebben. De politieagenten namen hem in hechtenis en brachten hem in een rijtuig naar het politie bureau. Onderweg speelde hij zijn rol zeer natuurlijk, maar toen lig uit het rijtuig stapte, bemerkten de agen ten, dat hg zeer goed de waterplas sen wist te vermijden. De statistiek in Engeland toont aan, dat daar jaarlijks ongeveer 50.000 menschen het slachtoffer zijn van het misbruik maken van ster ken drauk. De helft van de krank zinnigen, twee derden van de armen en drie vierden van de misdadigers worden geleverd door hen, die ver slaafd ziju aan den drank. Volgens statistieke opgaven heeft in Amerika in den tijd van tien jaren de alcohol meer dan 300,000 personen gedood. Zij heeft duizenden krankzinnigen, moordenaars en zelf moordenaars gemaakt, terwijl 200.000 vrouwen weduwen werden en 1000000 kinderen naar de weeshuizen werden gezonden, allen tengevolge van mis bruik van sterken drank. Dit heeft aan den staat meer dan 3 millioen gekost. Het blad waaruit men dit ontleent, deelt tevens mede, dat de absiuth de meest verderfelijke van de sterke dranken blijkt te zijn. Behalve le verziekte en ziekte van de adem halingswerktuigen, wordt ook nier ziekte door het voortdurend gebruik van dien drank veroorzaakt, terwgl niet zelden aandoeningen van het zenuwgestel, zenuwtoevallen en dron- kemans-waanzin (delirium tremens), het gevolg zijn van aanhoudend ge bruik. Vroeger was de absinth bijna uitsluitend in Frankrijk in gebruik, waar zij ook nog veel gedronken wordt, maar ongelukkigerwijs wordt zij thans in andere landen, zelfs in ons vaderland aangetroffen. Stoomvaartberichten. Het stoomschip Prins van Oranje ver trok 18 Mei van Port-Said naar Amsterdam. Het stoomschip Koningin Emma arriveerde 19 Mei te Batavia. Het stoomschip Voorwaarts passeerde 19 Mei kaap San Roca. Het stoomschip Sumatra vertrok 20 Mei van Port-Said naar Batavia. Markt-Berichten. Alkmaar, 19 Mei. Aangevoerd 3 Paarden f75 a 235, 1 Veulen, 51 Koeien en OsBen f170 a 280, 45 nucht. Kalveren f4 a 13, 322 Schapen f 22 n 38, 1161 Lammeren f 10 a 18, 252 magere Varkens f 15 a 26, 741 Biggen f6 a 10, 20 Bokken en Gei ten f4 a 8, 16 kleine Bokjes 60 a 90 ets. Boter per kop ('s middags 12 uur) 721 a 85 ct. V isscherij-Berichten. 21 Mei vm. 3 .vletten met 25 tot 45 roggen, per stuk 30 tot 36 ct.; 3 schuitjes met 6 tot 9^ tal geep, per tal f 10 a f 13. Nam. 6 blazers met 20 tot 150 roggen, per stuk 32 tot 36 ct.3 beugers met 150 tot 300 schelv., per 100 f 12.50 af 13.50. 22 Mei. 0 vletten en blazers met 20 tot 70 roggen, per stuk 40 tot 45 ct.10 korders met 25 tot 72 tongen, per stuk 50 ct.; 60 tot 180 kleine en middelbare tong, per stuk 15 a 25 ct.; 2 tot 3 mand jes kleine schol, per mandje f 2.10 a f 4.10; 5 schuitjes van Wieringen met 5 tot 14 tal geep, per tal f9 tot f 11. Burgerlijke Stand Helder. Van 18 tot 22 Mei 1883. ONDERTROUWD J. H. O. M. Beijer Kammeradstuurman en A. Stoker. GEHUWD Geene. BEVALLENJ. v. Hoolwerff, geb. Greven, z. M. de Wit, geb. v. d. Graaff, d. A. v. d. Heide, geb. Huisman, d. J. L. Kannewasser, geb. Beek, z. E. Oosten- veld, geb. v. Heezel, z. T. Jonker, geb. v. d. Wolt, d. M. K. Klcrcq, geb. Goud swaard, z. OVERLEDEN: K. Oom, 64 j. J. C. B. v. Oostrum, 70 j. W. Oom, geb. Geel, 58 j. C. Sluiter, 12 j. F. Meijer, ie i- van HUIZEN en ERVEN te Helder, ge houden ten overstaan van den Notaris J. W. HATTINGA RAVEN, in het lokaal „Tivoli" aldaar, 21 Mei 1883. 1. Het lokaal „de Koningskroon," staande in de 2e Koningstraat te Helder, sectie A., nos. 5334 en 5606. Kooper de heer J. Winter, voor f4653. 2. Een Huis en Erf aan de Loodsgracht te Helder, gemerkt I no. 385. Kooper de hr. G. E. Kloosterhuis voor f2175. 3. Twee Huizen en Erven nevens elkander, in de Hoogstraat te Helder, gemerkt nos. 378 en 379. Kooper de hr. J. Bethlehem, voor f 1335, 4. Een Huis oh Erf in de Middenstraat te Helder, gemerkt nos. 232 cu 232a. Kooper de hr. P. de Waard voor f 540. Vervolg- der Berichten. Zaterdag vergaderden leden en afge vaardigden van de Gewestelijke vereeniging Noordholland van het N. O. genootschap, benevens eenaantal dames onderwijzeressen in het lokaal „Tivoli," waarbij ook onze gemeenteraad vertegenwoordigd was. De hh. schoolopzieners, Dr. v. Eyk en Mr. Buchner, kwamen later. De heer J. P. v. Varik, voorzitter der plaatselijke afdeeling, riep den aanwezigen het welkom toe, waarop door den heer A. L. Roest, gewestelijk voorzitter, met een korte rede werd geantwoord. Na de be handeling van enkele punten betrad de heer J. Brouwer, leeraar aan 't Instituut Voor de Marine, het spreekgestoelte en hield een rede, die tintelde van geest en eehten humor. Met een lachend gelaat en in den aange- naamsten vorm gaf spreker nuttige en be- hartigingswaardige wenken omtrent opvoe ding en onderwijs. Spreker werd, na het eindigen zijner voordraeht, met een hartelijk en welgemeend bravo voor het gehoorde bedankt. Tot afgevaardigde voor de algemeene vergadering werd, na eenige discussie, de heer D. W. Hinse gekozen en bij stemming werd bepaald dat de volgende gewestelijke vergadering te Beverwijk zou gehouden worden. Daar de heer Overbeek verhinderd was zijne spreekbeurt waar te nemen, trad voor hem de heer A. v. d. Plaats op, die uitvoerig betoogde hoe noodzakelijk de hand having van Art. 194 der onderwijswet was. Deze rede schonk een rustige verpoozing aan de vergadering, na de drukte, door stemming en diseüssiën veroorzaakt. Na een korte pauze werd de vergadering voortgezet. De heer- P. Uurbanus leidde het onder werp „Overdrijving" in. Spreker vond dat er tegenwoordig overal overdrijving heersch- te, maar bepaalde zich meer in 't bijzonder tot overdrijving, op het gebied van onder wijs die zich openbaart in schoolmeubelen, leermiddelen, enz. Ook in de tegenwoor dig zooveel besproken zaak van den onder wijzer Poppink was z. i. veel overdrijving. De gulden middelweg lag hier in de toe passing van Art. 33 der wet op 't onderwijs. Na eenige disenssiën wijzigde spreker zijn gevoelen ten oprechte van zijne stel lingen. Nadat de heer Swildens nog een woord tot aanbeveling der levensverzekering ge sproken had, werd de vergadering door den voorzitter gesloten. Door de goede zorgen van de plaatse lijke afdeeling had men vergunning verkre gen tot het bezichtigen van de Marinewerf en het wachtschip. De stafmuziek der K. N. Marine liet zich hooren, toen de genoo- digden het schip betraden. Na afloop van dezen inspectietocht verza melden de heeren en dames zich in het hotel den Burg, waar men een alleraange naamst uurtje doorbracht en verrast werd door de mededeeling van den gewestelijken voorzitter „Dat men hier op 't oogenblik gast was van de plaatselijke afdeeling." Tot slotte vereenigde men zich weder in Tivoli, tot het nuttigen van een vriend schappelijk dinerwaarbij menige toast werd uitgebracht. Het hier bijna vijf maanden in het marine-dok staande Eng. stoom schip »Strathmore", vroeger te Cal- lantsoog gestrand en later afgebracht, zal einde dezer week het dok verlaten en weder zee kiezen. Genoemd stoom schip moet voor Antwerpen bevracht zijn. Zaterdagnamiddag had op 's Rijks werf alhier aan boord van het stoomjacht Valk" weder een droevig onheil plaats. Bij de werkzaamheden aan de machine is een 16-jarig jon geling, F. Meijer genaamd, door een der raderen zoodanig gekwetst, dat hij kort daarna den geest gaf. Naar wij vernemen is door re dactie en uitgever van »De Vriend van Oud en Jong" in de vorige week nog aan ingezetenen alhier ter hand gesteld de som van f 700, zijnde liefdegaven, bij hen ingekomen ten behoeve van de weduwe Willem Wil- lems, wier man door den jongsten storm zgn graf in de diepte gevon den heeft en die thans met zes kin deren achterblijft, waarvan het jongste 5 dagen na vaders dood het levens licht aanschouwde. Aa* de Kon. fabriek van stoom- en andore werktuigen te Amsterdam, hebben gisteren ernstige ongeregeld heden plaats gehad, welke ontstaan zgn doordien men aan een 30-tal Engelsche werklieden meer loon en beter werk gaf. Een 350 tal opstel lers en klinkers hebben het werk ge staakt. De fabriek moest des na middags te 3 uren gesloten worden. Bij den directeur moeten de glazen zijner woning verbrijzeld zgn. De Eng. werklieden moesten langs een omweg de fabriek verlaten. De gelijktijdige pensioneering van vier vlagofficieren, die indertijd nogal bespreking uitlokte, zal ook in de Tweede Kamer niet onopge merkt blijven, Bij 't onderzoek van een wetsontwerp is in de afdeelingen die zaak ter sprake gekomen. Vooreerst vond men de pensio neering niet in 't belang van den dienst noch in dat der schatkist. Maar ook werd de gissing geuit, dat de oorzaak dier pensioneering in verband stond met het vergaan van de Adder en dan wenschte men gaarne dat verband te kennen. Men weet dat onder de gepensio neerden behooren de kommandant te Amsterdam en die te Hellevoetsluis, beiden in de Adder-quaeetie menig vuldig genoemd. Men schrijft van Terschelling: Er worden krachtige pogingen in het werk gesteld om ook op dit eiland het garnalenkoken te kunnen doen; de verzending heeft plaats met de booten, welke van Harlingen twee maal per week naar Londen gaan. Reeds is een proef verzonden. Tevens heeft men reeds een middel gevonden om alle soorten van visch geruimen tijd versch te houden voor de expe ditie naar 't buitenland. Dat middel, door beroemde scheikundigen in ons land geheel onschadelijk bevonden, is zeer eenvoudig en houdt de visch van meer dan een maand nog recht krimp; visch van twee maanden oud werd bij het koken nog uitstekend bevonden. Men verwacht spoedig uitvoer op groote schaal. De lotelingen der lichting 1880 van het 7e regimeut infanterie zullen worden opgeroepen om van 14 Au gustus tot 18 September onder de wapens te komen, tot het deelnemen aan de herhalingsoefeningen. Alleen die van het 5e bataljon te Naarden komen van 13 Augustus tot 11 Sep tember onder de wapens. In den ziektetoestand van prin ses Marianne is eenige verbetering waar te nemen. Uit Delfzijl wordt geschreven: Den tweeden Maart 1883 vertrok van hier het smakschip »Eems", schipper H. Yan der Leesthet doel der reis was de inhebbende lading, bestaande uit gedistilleerd, tabak en andere waren, aan de in de Noord zee vertoevende visschers te verkoo- pendaar het schip gewoonlijk om de zes of acht weken deze of een andere haven aandeed om nieuwen voorraad op te doen en men sedert den dag van vertrek niets van het vaartuig heeft vernomen, is men be vreesd, dat ook dit vaartuig met zijue bemanning, bestaande uit vijf personen, waarvan vier gehuwd, in den nacht van 5 op 6 Maart 11. (den nacht waarin de Nederlandsche en Engelsche visschersvloot zulke belang rijke verliezen leed) is verongelukt. Door Gods goedheid hopen wij den 26n Mei a. s. de öOjarige Echtvereeniging te herdenken van onze geliefde Ouders W. MENS en M. MENS, geb. Osterling. Namens hunne dankbare Kinderen, Behuwd- en Kleinkinderen, JAN MENS, en Echtgenoote. 25-Jarige Echt vereeniging van HARTOG DE BEER en SIJTJE RICHTER. Helder, 25 Mei 1883. Ondertrouwd J. H. O. M. BEIJER KAMMERAD en A. STOOKER. Helder, 19 Mei 1883. Eenige en algemeene kennisgeving. Ondertrouwd H. KOOPMAN, van Tessel, en T. GRIN, van Amsterdam. Amsterdam, 18 Mei 1883. Algemeene kennisgeving. Getrouwd P. DE BRUIN en E. W. LEEWENS, die, ook namens wederzijdsche familie, hartelijk dankzeggen voor de betoonde belangstelling, bij de voltrekking van hun Huwelijk ondervonden. Helder, 17 Mei 1883. Bevallen van een Dochter, TRIJNTJE van der WOLT, geliefde Echtgenoote van PIETER JONKER, machinist a. b. sleepboot »Stad Amsterdam." Helder, 21 Mei 1883. Bevallen van een Dochter: M. FASOL—Kttijper. Helder, 22 Mei 1883. Algemeene kennisgeving. Voorspoedig bevallen van een Meisje en een Jongen, OTTILIE HA APE, geliefde Echtgenoote van GUST. BUHSE.

Vliegend blaadje : nieuws- en advertentiebode voor Den Helder | 1883 | | pagina 2