'T VLIEGEND BLAADJE. KLEINE COURANT VOOR HELDER. NIEUWEDIEP EN TESSEL. Mo. 1076. Vrijdag 8 Juni 1883. £lfde Jaargang. Verschijnt Dinsdag- en Vrijdagmiddag. Kalender der Week. per 8 maanden binnen de gemeente 50 Cent. 3 franco per post75 Afzonderlijke nnmmers2 Uitgevers: BERKHOUT Co. te Helder. BureauSPOORSTRAAT es ZUIDSTRAAT. ü.cLvertenU6n van 1 tot 5 regels25 Cent. Elke regel meer5 Grootere letters worden naar plaatsruimte berekend. Advertentiën moeten uiterlijk des DINSDAGS- en VRIJDAGSMORGENS vóór 10 uur aan de Bureaux bezorgd zijn. - JUNI, (Zomermaand), 30 dagen. Opkomst der Zon 3 u. 39 m. Onderg. 8 u. 19 m. Zondag 10 Maandag 11 Israël. Pinksterfeest. Dinsdag 12 Eerste Kwartier.^ Woensdag 13 Donderdag 14 Vrijdag 15 Zaterdag 16 NIEUWSTIJDINGEN. HELDER, 8 Juni 1888. Dinsdagmiddag werd albier bij bet aangaan van 's Rijkswerf brand ontdekt in één der drie aldaar in aanbouw zijnde gebouwen voor bet oefenen van zeemiliciens in torenge- scbut. Onmiddellijk werden stoom- en bandspuiten in gereedheid gebracht, doch met behulp van één spoedig aangebrachte bandspuit gelukte bet de vlammen meester te worden. Ge lukkig dat dit alles overdag geschiedde want des nachts zou de ramp niet te overzien geweest zijn, daar de met brandbare stoffen gevulde magazijnen zich in de onmiddellijke nabijheid bevinden. De oorzaak van den brand is tot heden onbekend. Zr. Ms. schroefstoomscbip Bo naire," onder bevel van den kapt.- luit. t. z. F. K. Engelbrecbt, verliet Dinsdagnamiddag alhier de haven tot het voortzetten van den tocht in de Noordzee, ter bescherming van de Nederlandsche visschersvloot. Het eerste gedeelte van het overgangs-examen, af te nemen aan de adelborsten bij het Koninklijk In stituut voor de Marine alhier, zal den 18den dezer een aanvang nemen onder het presidium van den kapi- teiu ter zee P. Ten Bosch, comman dant van die inrichting. Bij vonnis van den zeekrijgs raad, zitting hebbende aan boord van Zr. Ms. wachtschip albier, is de ma troos der 3e klasse A. v. d. G. schuldig verklaard aan lo. het uitdrukkelijk weigeren of opzettelijk nalaten een door zijn meerdere in rang gegeven bevel op te volgen 2o. het met woorden beleedigen van zijnen meer dere in rang en deswege veroordeeld tot 6 maanden militaire detentie. Door de vesting-artillerie alhier zal den Hen dezer maand weer een aanvang worden gemaakt met de practiscbe oefeningen met zwaar ge schut op vaste en beweegbare schij ven, waaraan, evenals ten vorigen ja- re, ook door verschillende compagnies uit andere garnizoensplaatsen zal wor den deelgenomen. Verschillende bijlagen tot de Adder-stukken, die aan de Tweede Kamer zijn toegezonden, zijn thans in druk verscheneno. a. een missive van den directeur en commandant der marine te Amsterdam en een memorie in zake het vergaan van den rammonitor Adder, ten behoeve van de Tweede Kamer der Staten- Generaal, samengesteld door den di recteur en commandant der marine te Hellevoetsluis. De mindere geëmployeerden en werklieden aan 's Rijkswerf te Hel levoetsluis hebben in een adres aan den minister van marine gewezen op het uitblijven van den uitslag dei- werkzaamheden van de commissie, reeds drie jaar geleden benoemd tot het regelen der pensioenwet voor het minder personeel der marine. Nu de wet 1854 hun bijna geheel het uitzicht op pensioen ontneemt, en be- ;orgd voor bun lot op den ouden lag, verzoeken adressanten den Mi nister en, die door genoemden wet hun uitzicht op pensioen hebben ver loren, daarvoor weder in aanmerking te nemen en voor de anderen het pensioen in evenredigheid tot het tegenwoordig daggeld en de veran derde tijdsomstandigheden eenigszins te verbeteren. Dat het zoeken van kievitsei eren aan Tessel een aardig voordeel tje oplevert, kan niet ontkend worden. Dit jaar zijn p. m. 20.000 stuks ver zonden, voornamelijk naar Amsterdam. Gemiddeld ontvingen de zoekers 16 ct. per stuk, zoodat ze te zamen ont vingen f3200. Het zijn voornamelijk jongens, die zich met het zoeken van bedoelde eieren bezighouden. In sommige streken ten noor den van Alkmaar en Scbagen (Noord- Holland wordt in de laatste jaren veel bosch- en weiland in bouwland herschapen. Van tijd tot tijd zijn heele bosschen uitgeroeid, en nog gaat men voort ze in te krimpen. Evenzoo schij nt de ploeg het weiland met elk jaar te moeten verminderen, ora in gelijke mate het bouwland te vermeerderen. Daar bouwland veel productiever is dan bosch of weiland maar ook veel meer arbeiders ver- eiscbt, verschaft deze verandering aan veel meer menscbeu brood, waardoor de algemeene welvaart vermeerdert. Naarmate de bosschen verdwijnen, vermeerdert de bevolking- Een sprekend voorbeeld daarvan is de Heer-Hugo-Waard, waar tegen woordig tientallen woningen zijn, doch eenige jaren geleden slechts en kele verspreide gebouwen te vinden waren Een bezoeker heeft thans juist een rijksdaalder noodig om van alles op de Tentoonstelling te kunnen ge nieten, nl. etnograpische verzameling, Surinaamsche inboorlingen,Gamalang, muzikaal.-teleph. Auditions, Bell. Telephoon en Turkscbe muziek elk 25, Chineesche jonk 50 en de zg. toegangsprijs tot de terreinen 50 ets. De kostbare voorwerpen in de verschillende afdeelingen van het ten toonstellingsgebouw, te Amsterdam, schijnen nog altijd de begeerlijkheid van enkele bezoekers op te wekken. Vooral de Japanscbe afdeeling moest het in de afgeloopen week ont gelden, waar in één nacht voor een waarde van f 400 gestolen werd, en wel meerendeels uit goed gesloten kasten. Maandagavond laat is uit het IJ eindelijk ook het doode lichaam opgevischt van den derden jonkman die bij het ongeluk met de giek De Vriendschaphet leven verloor. Voor de nagelaten betrekkin gen van de verongelukte vissckers te Paesens en te Moddergat was tot Za terdagmiddag bij den algemeenen pen ningmeester der Friesche commissie te Leeuwarden aan giften enz. ont vangen een bedrag van f 114,904.55. Bij een der bataljons, te Amster dam in garnizoen, heeft, men, in na volging van het regiment grenadiers en jagers en enkele regimenten in fanterie, de proef genomen om de korporaals en manschappen de soep en het middageten van steeneu bor den te doen nuttigen. Daartoe wordt het eten in zeer doelmatige gamellen naar de kamers gebracht, en onder toezicht aan de manschappen toegediend. Het spreekt van zelf dat het eten, hetwelk met zorg bereid en zeer goed is, daardoor smakelijker wordt, vooral voor de miliciens, die eerst onlangs de ouderlijke woning verlieten. Het eetketeltje, behoorende tot de uitrusting, blijft echter bestaan, om in kampen, op bivouak enz. te worden gebruikt. Dezer dagen is in het plantsoen te Doesburg gevonden het lijk van een pasgeboren kind, dat door ge weld om het leven schijnt gebracht te zijn. Het Dbl., de behandeling voor het Haagsche Hof aankondigende van de zaak tegen H. de K., van Gorin- ckera, beschuldigd van het plegen van een gruwelijken moord aldaar in het laatst van Maart, maakt daarbij in de volgende regelen gewag van een vaak voorkomende, doch sterk te voroordeelen houding onder de burgerij Wij makeiï van deze gelegenheid gebruik om te wijzen op een hoogst afkeurenswaardig verschijnsel, 'twelk zich ook weder te Gorinchem voor doet. De brave, hoogbejaarde ouders van den beschuldigde de K. worden toch sedert het oogenblik, waarop bun zoon zich zoo zwaar vergreep, door hun stadgenooten bejegend op een wijze, welke niet sterk genoeg kan worden gewraakt. De godsdiens tige ouders worden toch door veleu geschuwddie hun vroeger vriend schap bewezen. Zoo voegt zich nog bij de ontzettende oudersmart het pijnlijke van de inhumane houding van het publiek. Wanneer zal men toch eiudelijk eens tot bet inzicht geraken, dat de leden van een familie niet kunnen helpen, wat een van hen misdoet Men moest zelfs in zulk een geval door verdubbelde welwil lendheid aan het gezin trachten te vergoeden wat het door liet bedrijf van een zijner leden moest lijden. Over een kleinigheid kregen Za terdagavond een paar spoorwerkers te Waspik twist. Geheel onverwacht bracht de een (een echte woesteling) den ander een diepen messteek toe in den onderbuik. Dr. De Rooy, die den getroffene verbond, verklaarde de wond voor doodelijk do dader, die zich in het gras te slapen had gelegd, werd door een paar passeerende maréehaussées gearresteerd. Zaterdagavond omstreeks 10 uur, begaf zich iemand uit een herberg te Oapelle naar buiten, toen hij kort daarop met den uitroep ik ben zoo gestoken" binnenkwam en neerze Bij onderzoek bleek het, dat hij een diepe steekwond in den onderbuik had onvangen, zoodat geen hoop op levensbehoud bestaat. De vermoede- delijke dader is in handen der justitie. De personen, bij Sneek in hech tenis genomen, wegens bet uitgeven van valsche biljetten van de Neder landsche Bank, bevinden zich in de cellulaire gevangenis te Amsterdam en schijnen zich te hebben verpraat ten minste de justitie verkreeg de overtuiging, dat de bankbiljetten wa ren gemaakt door iemand, die hier ter stede domicilie heeft. Na ver schillende huiszoekingen wilde ze over gaan tot de aanhouding van den ver dachte, maar even te voren was de vogel gevlogen. Zijn moeder en broeder werden in verzekerde bewa ring gunomen, maar later wéér ont slagen. Van ben schijnt meti de we tenschap te hebben gekregen, dat de verdachte naar Parijs was vertrok ken, ja zelfs waar hij zich aldaar op hield. De inspecteur der recherche, Dieriks, en de tijdelijke bij dezen tak van dienst ingedeelde politie-inspec- teur Vreede, begaven zich op last der justitie naar Parijs en moeten hun doel volkomen hebben bereikt, terwijl tevens hier een aanhouding is geschied van een persoon, bij het maken der biljetten betrokken. Nicolaas Geerekink, arbeider, wonende te Zevenhoven en laatst ver blijf houdende te Uithoorn, is Woens dag door het gerechtshof te Amsterdam schuldig verklaard aan de hem te laste gelegde twee misdaden vau ver giftiging, ten gevolge waarvan zijn broeder, Daniël Geerekink, is over leden. Hij is deswege tot een levens lange tuchthuisstraf veroordeeld. In verschillende gedeelten van ons land heeft men Zondagavond te ongeveer 11 urea in het luchtruim een lichtenden vuurbol waargenomen die zich in horizontale richting van het zuiden naar het noorden bewoog, gevolgd door een lange heldere streep, die eerst langzaam verdween, toen de bol zelf reeds niet meer zichbaar was. Het geheel duurde ruim 10 mi nuten. Tusschen Essen en Roosendaal is Maandagavond een baanwachter door den trein overreden. De onge lukkige was geheel verraorseld. Te Haarlemmermeer zijn ver brand bet huisje en de inboedel van Jan Bos, IJweg bij den Spaarnwou- derweg. In het huis bevond zich eene kist vau den commensaal Cor- nelis Vermeer, met een klein geslo ten kistje, waarin volgens verklaring van den eigenaar f 585 aan papieren geld en een gouden tientje. Dit kistje is tijdens den brand gered, onder getuigen nagezien, en toen is bevonden dat het ledig was en niet Het aantal landverhuizers naar Amerika zal dit jaar waarschijnlijk veel minder zijn dan verleden jaar. In Mei 11. kwamen er 69,000 teNew- York aan. tegen 88,000 in Mei 1882. Kotta Radja, 3 Mei. Door' den Gouverneur van Atjeh is een bataljon infanterieaaugevraE te Batavia, om daarvan een vliegende kolonne te maken. Het 10de bataljon, in garnizoen te Batavia, stond daartoe gereed en a reeds gecommandeerd, toen den avond vóór het vertrek alles werd afgelast. Nu hoor ik dat dit eerst aan den minister van koloniën is gevraagd. Een mooie boel. Zouden ze soms denken, dat bet niet noodig was, als u bedenkt, dat alleen in'Kotta Radja en voorwerken eiken dag 227 man op wacht trekken en dat die men sehen maar twee vrije nachten hebben, en dat in dit moordend klimaat. Giste ren o. a. zat Nja-Hasson te kampong Labaroe, met het kennelijk doel Oleh- leb aan te vallen (waar men dan ook bepaald bang voor is) en rukte er te half twee uur overdag nog een kolonne uit, sterk p. m. 600 infan teristen en twee sectiën berg-artillerie om ben van daar te verdrijven. De troep kwam er te 5 uur aan, loste zich in 3 kolonnis op, doch zag niets. Zoodra echter de troep zijn Tug liet zien om naar huis te gaan, begon nen ze te vuren, kregen wij zes gewonden (vijf Europeanen en 1 In lander) en brachten ons tot Olek-leh thuis. Op verschillende punten waren lilla's geplaatst, die hunne projectielen de takken van de boomen deden slaan, ecbier zonder ons te raken. Yan die zes gewonden is er slechts éen zwaar gewond (een schot door en door) en hebben de anderen meest schoten in de kuiten. In den afgeloopen winter werd, zooals men zich wel herinneren zal, een jong Zwitserscb paar, dat zich op zijn huwelijksreis bevond, in den tunnel del Giovi aangevallen, en eerst na heftigen tegenstand, waarbij bei den zware wonden bekwamen, ontzet. Voor bun moedig gedrag heeft de Italiaansche regeering aan den man de zilveren medaille van burgerlijke verdiensten geschonken, terwijl zijn vrouw de gouden ontving. De bewoners van Reikiavik op IJsland hebben iets bijzonders, dat geen plaats in Europa met hen ge meen heeft. De langste dag duurt daar drie en een halve maand. Dan volgt het in Noorwegen aan de Wa- ranger fjord gelegen stadje Vardöhus, waar het van 21 Mei tot 22 Juli onafgebroken dag is. In de Zweedsche grensstad Torneo telt de langste dag 2U/s, de kortste daarentegen 2*/s uur. Te St. Petersburg en te Tobolsk in Siberië duurt de langste dag 19 uur, daarentegen de kortste slechts 5 uur. Te Stockholm en Upsela duurt de langste dag 18l/3, de kortste 51/* u. Te Berlijn, Londen en Amsterdam eindelijk is de langste dagtijd 17Vs L'. Terwijl andere jaren by de groote wedrennen te Parijs door de zakkenrollers groote sommen worden afhandig gemaakt, is het publiek er Zondag zeer goed afgekomen. Slechts 12 diefstallen van portemonnaies, portefeuilles, horloges, enz. werden by de politie aangegeven, te zamen een waarde van 50.000 fr. vertegen woordigende. Tien personen werden in hechtenis genomenwaaronder zich een elegant gekleede, Eng. dame bevond, die den vorigen dag te Parys was aangekomen onder den naam van miss James. Zij werd gevat, toen zij een medaljon van groote waarde stal, dat zij onmiddellijk in haar mond verborg. De politie moest haar dit met geweld ontrukken. Een andere dief werd gegrepen, toen hy juist een portefeuille met 18,000 fr. wilde rollen. Er is onlangs te Aaien, in Wurtemburg een knaapje geboren, dat het zeldzame voorrecht genoot

Vliegend blaadje : nieuws- en advertentiebode voor Den Helder | 1883 | | pagina 1