T VLIEGEND BLAADJE. KLEINTE COURANT VOOR HELDER. NIEUWEDIEP EN TESSEL No. 1079. Dinsdag 19 Juni 1883. Elfde Jaargang. Verschijnt Dinsdag- en Vrijdagmiddag. Atoonnement per 3 maanden binnen de gemeente 50 Cent. >3 franco per post75 Afzonderlijke nnmmers2 Uitgevers: BERKHOUT Co. te Helder. Bareau: SPOORSTRAAT ea ZUIDSTRAAT. Advertentiën Tan 1 tot 5 regels25 Cent. Elke regel meer5 Grootere letters worden naar plaatsruimte berekend. Advertentiën moeten uiterlyk des DINSDAGS- en VRIJDAGSMORGENS vóór 10 uur aan de Bureaus bezorgd zijn. NIEUWSTIJDINGEN. HELDER, 19 Jnni 1883. Pieter Brouwer, de man, die verdacht wordt zijne vrouw te hebben geworgd, is Vrijdagavond jl. van hier naar Alkmaar getransporteerd. Door den minister van marine is bepaald dat de bootsmansleerlin gen der 2e klasse bij bet verlaten van het instructieschip in stede van tot bootsmansleerling der le klasse, reeds dadelijk tot kwartiermeester zulleu worden bevorderd en znlks al dadelijk in toepassing te brengen op bootsmansleerlingen der le klasse, zoodat de vervulling van laatstge noemde betrekking hierdoor tijdelijk buiten werking wordt gesteld. Bijna nooit werd op bet eiland Tessel zoo vroeg met het maaien van de hooilanden begonnen als thans. Doordien vele hooilanden tengevolge van de aanhoudende droogte meer achteruit dan vooruit gingen, beslo ten de eigenaars het gras af te maaien. De opbrengst valt zeer tegen. Ook de weilanden zien er kaal en dor uit. Bovendien krijgt men behoefte aan goed drinkwater voor de talrijke kudden, aangezien de meeste kolken zijn uitgedroogd en ook de slooten droog liggen. Als een voorbeeld van trouwe opkomst bij de stembus meldt men aan bet U. D., dat in Kerkwjjk, waar 46 kiezers zijn, 47 biljetten in de bus gevonden werden In die gemeente werd dus nog een stem meer uitge bracht dan er kiezers zijn. Geeft de lijdelijke houding van politie en justitie tegenover de be drijvers van het gebeurde op bet Munsterkerkhof te Utrecht al aanlei ding tot bevreemding zoo schrijft men uit Utrecht niet minder zonderling is de houding van de bij het feit betrokken jongelieden zei ven. In plaats van die kalmte en gematigd- beid in acht te nemen, die aan bet gewicht van do zaak past, ziet men de overmoedige knapen openlijk in landauers door de stad rijden, en de laatste dagen hadden zij bun oude plaatsen bij bet café cbantant in Tiroli weer ingenomen, en ofschoon zp niet, als vroeger meestal, de orde verstoorden dit zou waarschijnlijk n u niet geduld zijn toch amu seerden zij zich blpkbaar zeer goed met de dames en stoorden zich vol strekt niet aan de belangstellende blikken, die het publiek op ben wierp. Het U. D. verklaart de reden, waarom de jongelieden, die mejuffr. D. R. zoo mishandelden nog op vrije voeten loopen. Een bevel tot arres tatie mag volgens art. 88 van bet wetboek van strafvordering alleen worden afgegeven wegens crimineele feiten en voorts wegens diefstal, misbruik van vertrouwen, verwonding, bedelarij en iandlooperij. Daar de dood der ongelukkige vrouw volgens de deskundigen niet bet gevolg der mishandeling is geweest en aan bet lichaam slechts eenige onbeduidende ontvellingen zpn waar te nemen, wordt bet feit gereduceerd tot een eenvoudige mishandeling, ter zake waarvan geen voorloopige inhechte nisneming geoorloofd is. In Wageningen worden de eerste kersen verkocht tegen 10 ets. per half KG. Deze prijs zal nog wel lager wordeii, daar bij publieke ver- koopiogeu slechts 4 ets. per half KG. op den boom is besteed. Het hoofdbestuur der Vereeni- ging tot bevordering van Zondags rust beeft den minister van waterstaat verzocht althaus de volgende verbe- riugen in te voeren bij de posterpen 1°. Het aantal bestellingen op Zondag (in geheel Duitschlaud twee) tot twee of in de grootste steden tot drie te beperken. Yoor af te halen brieven zou het Kautoor, althans op enkele uren, geopend kunnen blijven. 2°. De lichting der bulpbussen op Zondag, tot ééne te beperken. Yoor dringende brieven bleef het postkan toor zelf immers open. 3°. De postpakkettendienst te be perken door bet kantoor voor ont vangst des Zaterdags om drie ure te sluiten, evenals voor postwissels ge schiedt. 4°. De dienst der voetboden ten platten lande zou kunnen worden verlicht, door hen niet meer dan één loop des Zondags te laten doen. Men schrijft uit Venendaal: De rechtbank te Arnhem heeft bij vonnis van den 8sten dezer maaud, rechtsingang verleend tegen 6 arbei ders der Yenendaalscbe stoomspinnerij en weverij, ter zake van bet aldaar plaats gehad hebbende oproer. Deze zullen dus hoogstwaarschijnlijk voor bet gerechtshof moeten verschenen, om crimineel te worden gestraft. Nog een zestal zal correctioneel den 23 Juni e. k. terechtstaan. Dat men in de Noordelijke pro vinciën nog niet zoo bijzonder op de hoogte is van wettelijke bepalingen op den postdienst, blijkt uit bet vol- Een milicien uit de provincie Gro ningen, te '8 Bosch in garnizoen, ont ving van zijne ouders een brief, in houdende in muntspeciën der tig centen Het porto echter van dien brief beliep 271/* cent. De arme jongen was radeloos. Gelukkig voor hem de geachte directeur van bot postkantoor houde ons deze indiscretie ten goede, de milicien kreeg zijne dertig centenen zonder bezwaar van 's Rijks schatkist. In de omstreken van Deventer is de hooioogst dit jaar als mislukt te beschouwen. De opbrengst zal zeer gering zijn. Yele landbouwers en veehouders koopen nu reeds oud hooi in, uit vrees dat zij geen nieuw genoeg zullen krijgen om in het on derhoud van bun vee te voorzien, Ook zal er zeer weinig stroo komen, om dat de rogge over het algemeen zeer kort van stroo is gebleven. De vee- prijzen zijn, evenals de botorprpzen, dalende. Sommige veesoorten zjjn f40 a f50 per stuk lager dan in Maart of April jl. Bp bet hevige onweder, dat zich Vrijdagnamiddag boven Wijhe en omstreken ontlastte, zpn drie koeien van den landbouwer A. Nieuwenbuis op Wijnvoorde, in de buurtschap Tongeren, door den bliksem doodelijk getroffen. Twee meisjes van Steinseltz (Elzas)die bij een onweder een schuilplaats onder een boom gezocht hadden, werden door den bliksem getroffen. Het eene kind werd gedood, bet andere verlamd. Naar men uit Washington be richt, is het verboor in bet proces wegens de postdiefstallen van de Star route, dat ongeveer een jaar geduurd beeft, nu afgeloopen, en de jury is aan bet beraadslagen. Zooals uien weet, betreft bet stelselmatige dief stallen, die jarenlang door ambtenaren werden gepleegd en waardoor de Staat voor tienduizenden dollars be nadeeld werd. Dit is de tweede maal, dat bet proces behandeld wordt. Den eersten keer konden de gezworenen, waar onder er omgekocht waren, het niet eens worden, en thans vreest men dat het ten tweede male mislukken zal. De laatste berichten aangaande den gezondheidstoestand van Henri Conscience zpn weder zeer veront rustend. Hp eet letterlijk niets meer melk is zijn eenige voedsel. Hij is buitengewoon vermagerd en beeft al len arbeid moeten staken. Bij de ontploffing van een kruit magazijn te Scutari zpn 150 burgers eu soldaten gedood, en 53 gewond. Tweehonderd kruitvaten met 6000 patronen ontploften. Yeertig loodsen werden vernield. Een nieuwe tak van nijverheid is het verzamelen der schillen van doperwten. Een scheikundige heeft namelijk een behandelingswijze ont dekt, waardoor men met behulp dier totnogtoe altijd weggeworpen schil len een alcohol kan verkrijgen, die als drank te gebruiken is. Een Franscb blad verzekert, dat genoemde afval reeds door vele vod denrapers verzameld wordt, om ver volgens gewasscheu, gebakt en in den distilleerketel geworpen te wor den, waar de alcohol overgehaald wordt. Men zal dus weldra doperw ten-champagne en doperwten-cognac kunnen drinken. In den schoorsteen van een buis te Li ver pool ontdekte men voor eenige dagen een man, die daar was vastgeraakt. Hp werd met behulp van de politie, na groote moeite, door middel van touwen er uit gehaald. De man had volstrekt geen kleederen aan; bij bleek een dief te zijn, die Zaterdag in den schoorsteen gekropen was, met bet doel om te stelen en niet weer uit zpn benauwden schuil hoek bad kunnen komen. Aan bet spoorwegstation te Rouaan had onlangs een worsteling óp de loopplauk van een voortrijden den trein plaats. Een Engelscbman, die twee jaren geleden dóór twee mannen bestolen werd, en sedert dien tijd, ofschoon tot'dusver vruchteloos, moeite deed ben te doen gevangen nemen, herkende de beide dieven op eens onder een groep van vijf man nen, die aan dat station bp bet buffet stonden. Hp greep onmiddellijk een hunner vast, en riep om politieagenten, maar er was geen aanwezig, en voor men er gebaald had, waren de vier ande re mannen reeds in den trein ge- itapt en reed deze weg. Toen de trein zich in beweging zette, rukte de gevangen dief zich onverwachts los en snelde er been. Zijn vervolger greep hem echter we der vast, juist toen hij op de loop plank stapte. Zij worstelden daar eenigen tijd. De dief trachtte aan houdend zijn vervolger onder den waggon te gooien, maar deze bad zpn arm door een raampje gestoken en hield hem stevig vast. Eindelijk, nadat de trein een tun nel was binnen geredeu, hield men, door het angstig geschreeuw der pas sagiers opmerkzaam gemaakt, stil, en de dief werd aan de politie overge leverd. Te Walton on Thames worstelde een ontsnapte misdadiger, die weer gevat werd, zoo wanhopig met den gerechtsdienaar, dat beiden in de Theems rolden. Toen eerst kon men hem meester worden. De luchtreiziger Lhoste is niet met zpn ballon, Pilatre de Rozier, te Antwerpen neergedaald. Hij werd daar de vorige week gebracht met den Franschen logger »Noémi," die hem in de Noordzee op de hoogte van Goodwind-Sands vond, en aan boord nam. De ballon steeg 8 Juni te Boulogne sur Mer op, met gnnstigen wind. Na verscheidene uren in de richting van het Kanaal voortgedreven te heb ben, was hp in den morgen van 9 Juni, op een hoogte van 4000 meter, in een zoo ongelijkmatige temperatuur, dat de voeten van den luchtreiziger verstijfd van koude waren, terwijl zpn aangezicht gloeide. Hij ging nu langzamerhand naar omlaag, tot op een hoogte van 500 meter, en zag dat hij boven Duin kerken was. Daar daalde bp even neer, maar om weldra weder zpn reis te hervatten. 's Morgeus teu tien ure werd de ballon, op een hoogte van 4000 M., door een onweder overvallen. De donder rommelde geweldigde ballon en het schuitje slingerden hevig been en weder, en Lhoste verloor het be wustzijn. Toen hij weder tot zichzelven kwam, zag bp de zee onder zich. Hp was met groote snelheid ge daald, en nog slechts 800 M. boven het water. Zijn ballast raakte op. Ten 4 ure was alles over boord ge worpen en nog steeds daalde de ballon. Ten 5 ure was de Pilatre de Rozier in bet water. Lhoste riep luid om hulp, maar zonder hoop dat iemand hem hooreu zoualles bleef doodstil om hem been. Zpn krachten raakten uitgeput en bp zag reeds den dood voor oogon, toen hp eindelijk een schip, de »Noémi," gewaar werd, dat hem in het oog kreeg en een reddingboot zond om hem uit zpn vreeselijken toestand te bevrijden. Maar eerst na veel moeite gelukte het, den jongen luchtreiziger (hp is pas 22 jaren) en zijn ballon veilig aan boord te brengen. De ballon heeft een lek gekregen. Sunderland, 16 Juni. Een verschrikkelijke ramp heeft heden avond in de Yictoria Hall gehad, bij het einde eener voor stelling voor kinderen. Toen de toe schouwers heengingen, vielen eenigen nabp den uitgang en anderen giugen over hen heen. Toen had er een afschuwelijk tooneel plaats. 160 kin deren werden doodgedrukt en ver trapt en een groot aantal gekwetst. Te Lichtenstein, kanton St. Gallen, werden eenige voorstellingen gegeven door een gezelschap uit Beie ren. De dochter van een burger aldaar werd op een der kunstenaars ver liefd en een verloving scheen ophanden, toen de burgemeester nog een van de aartsvaderlijken den min naar 25 stokslagen liet toedienen en over de grenzen brengen. De Bei- ersche gezant te Bern heeft zich over deze mishandeling van een zijner landgenooten bp de den Zwitserschen Bondpresident beklaagd. ELFMAAL GETROUWD. Toen ik dezer dagen Philadelphia bezocht, dua schrijft iemand uit Amerika, werd ik «ön een zestigjarige dame voorgesteld, die spijt haar leeftijd en haar veelbewogen leven een koappe vrouw gebleven was, en thans nog het hart van menigen ouden vrijer in gloed kan brengen en dit ook waarschijn lijk wel zal doen. Ruim 40 jaren geleden was juffrouw Aunie Doyl het mooiste meisje van Bristol (Pennsylvanië), waar haar vader winkelier was; en daar voor dc opvoeding der mooie Annie alles gedaan werd wat in dien tijd mogelijk was, ontlook zij als eene achoone, zeldzame bloem. Het baarde dus geen verwondering, dat het mooie, welopge voede meisje veel vrijers had. Op haar ne gentienden verjaardag Bchonk zij aan een wel gezeten jongen pachter van Buks County haar hand. Doch zes weken later kreeg de. gelukkige echtgenoot van Annie een slag van een muilezel, die zijn dood tengevol ge had. Nauwelijks bedekten de groene zoden het overschot des gestorvenen, of een legioen oude en nieuwe liefhebbers daagde op om het hart der thans tot een volko men Bchoonheid ontwikkelde Annie te ver overen. Een jaar na den dood baars mans huwde zij weder. Maar ook deze echtge noot werd na verloop van twee jaren haar ontnomen. Een zenuwkoorts rukte hem iu korten tijd weg' In de daarop volgende tien jaren tot op den dag dat zij den leef tijd van 30 jaren bereikte, heelt zij vijf mannen begraven; met geen hunner leefde zij langer, dan een tot anderhalf jaar. No. 3 was een timmerman, hij viel van een stelling en brak zijn hals. No. 4 viel bij een pleiziervaart iu het water en verdronk, en No. 5 werd door longontsteking wegge rukt. „Ja mijn beste Heersprak de oude dame, „toen ik den zesden huwde, meende ik dat alle kansen gunstig stonden om hem lang te behouden, maar twee jaren daarna kreeg hij op een warmen zomerdag tenge volge van het gebruik van watermeloenen de cholera, die hem ten grave sleepte. Op mijn 33e jaar huwde ik No. 7, die na drio maanden een hartkwaal kreeg, en weder moest ik den lijkbezorger ontbieden, die een goede vriend van mij was, waarschijnlijk omdat er in mijn huis zooveel voor hem te verdienen viel." Annie trouwde No 8, 9, 10 en 11 in de volgende jaren en is thans de weduwe van 11 mannen, die in hetzelfde graf rusten. No. 9 stierf aan delirium tremens, No. 10 aan een bloedvin, en haar laatste man werd in het zuiden opgehangen. Hij liep weg, werd een speler, schoot aan een speelbank iemand ter neer, en werd daarom tot de galg verwezen. Die vrouw woont in haar eigen, bescheiden huisje in het noordwestelijk deel van Philadelphia in de Cornerstraat. Haar elf mannen hebben haar geuoeg nagelaten, om onbezorgd en netjes te kannen leven. Zij zeide mij, dat zij nu besloten had het dozijn vol te ma ken, zoodra een goede partij zich aanbood. De dame met elf mannen heeft nooit kiu- deren gehad, en niemand zou haar meer dau 45, op zijn hoogst 48 jaren geven,

Vliegend blaadje : nieuws- en advertentiebode voor Den Helder | 1883 | | pagina 1