'T VLIEGEND BLAADJE. KLEINE COURANT VOOR HELDER. NIEUWEDIEP EN TESSEL. Dinsdag 26 Juni 1883. Elfde Jaargang. Verschijnt Dinsdag- en Vrijdagmiddag. No. 1081. Abonnement per 8 maanden binnen de gemeente 50 Cent. >3 franco per post75 Afzonderlijke nummers2 UitgeversBERKHOUT Co. te Helder. BueroxSPOORSTRAAT ei ZCIDSTRAAT. Advertentiën van 1 tot 5 regels25 Cent. Elke regel meer5 Grootere letters worden naar plaatsruimte berekend. Advertentiën moeten uiterlijk des DINSDAGS- en VRIJDAGSMORGENS vóór 10 uur aan de Bureaux bezorgd zijn. Ondergeteekenden "Verzoeken beleefdelijk den geabonneerden op »'t Vliegend Blaadje," 't verschul digde bedrag voor 't 2de kwartaal te willen overmaken in postzegels of per postwissel, ten einde de anders daarop vallende kosten van lOceats te vermijden. DE UITGEVERS. NIEU WSTUDINGEN HELDER, 26 Juui 1888. In de zitting van den gemeenteraad, jl. Vrijdagavond gehouden, werd door den voorzitter hulde gebracht aan de nagedach tenis van den heer J. A. S. de Veije van Buuren, die gedurende 30 jaren met ijver en toewijding in den dienst der gemeente werkzaam was, de. laatste 20 jaren als Gemeente-Ontvanger. Aan den heer H. T. Pastoor werd, op zijn daartoe gedaan ver zoek, uithoofde van lichaamsgebreken, met ingang van 1 Augustus a. s., een eervol ontslag verleend als onderwijzer aan een der gemeentescholen alhier. Op voorstel van B. en W. werd besloten in eene missive aan den districts schoolopziener, op zijn ver zoek, eene verduidelijking te geven van 't vroeger schrijven, waarin voorkwam, dat de plannen tot verbouwing van school no. 6, zooals ze door den schoolopziener werden ingediend, bij den Raad bezwaren ontmoet ten van techuischen en financiëelen aard. Op een verzoek van eenige leden van ker keraden om op den Zondag in de kermis- week de vermakelijkheden te schorsen, werd voor dit jaar afwijzend beschikt. Op voorstel van het Dag. Best. werd bepaald, daar zich geene sollicitanten opdoen voor de vacante betrekking van plaatselijk geneesheer voor de armen praktijk, die be trekking t ij d e 1 ij k op te dragen aan den officier van gezondheid Hennes, van de land macht, alhier in garnizoen. Door de heeren van Gijn en Vos werd het lokaal voor den vischafslag ter sprake gebracht. Laatstgenoemde verbond zich, een plan te ontwerpen voor een directe verbinding van de haven met het spoorweg-station, in het belang van een snel vervoer. Bevorderd tot doctor iu de ge- neesk. aau de Rijks-Universiteit te Leiden, de beer A. J. Jelgersma, geb. albier, met acad. proefscbr., get. »Het onderzoek van bet gezichtsver mogen der manschappen, bestemd voor den militairen dienst in Neder- derland, van 1876 tot heden." Men meldt van Tessel: Er bestaat thans alle kans dat de lading spoorrails uit het ten vorigen jare gestrande barkschip Daystar groo- tendeels geborgen zal worden. De bergers, die gisteren op de strandings plaats van gemeld schip een onder zoek instelden, en kort na de stran ding niets konden bergen omdat alles onder den grond was gewoeld, ont dekten dat de rails boven op den zeebodem stonden, ongeveer 10 voet onder water. Er is onmiddellijk een boei op de ijzer massa geplaatst. Het voornemen bestaat nu om in de vol gende week te beproeven alles met een helmduiktoestel te bergen. Naar wij vernemen, bestaat, den Minister van marine bet voor nemen om nog een schroefstoomschip type Atjeh, bij 's Rijks werf te Am sterdam te doen aanbouwen. De tweede kap, die boven bet in aanbouw zijnde schip de Kortenaer stond, is Donderdagmiddag door de brandweer, bijgestaan door de beman ning van de werf, omvergehaald en ligt in duizenden stukken over den grond verspreid. Van de kiel en de spanten der Kortenaer is niets meer te zien, daar zjj geheel onder de zin ken platen en ijzeren bouten der kap bedolven liggen. Men krijgt nu eerst een recht overzicht van de verwoes ting. Waaneer men die massa's ijzer verwrongen, gespleten, gebogen en gebroken op één ziet liggen, begrijpt men niet dat dit bet werk van 't vuur kan zijn. 't ls alsof een reus hier zijn woede heeft gekoeld en in driftigen overmoed niet alleen alles heeft stukgeslagen, maar de brokken nog afzonderlijk, stuk voor stuk ver wrongen en verbogen beeft, opdat alles toch vooral goed verwoest zou zijn. De muur, die bet ijzermagazijn van de Kattenburgerstraat scheidt, beeft een paar bedenkelijke uitzakkingen gekregen, waardoor het raadzaam wordt geacht hem te sloopen; daar mede is dan ook reeds een aanvang gemaakt. Aan de Doggersbank waren de werklieden reeds bezig met bet uit slaan der bouten en klinknagels, een moeielijke en treurige bezigheid, die herinnert aan de moeite, die bet ge kost heeft om die duizenden en dui zenden bouten er in te drijven. De werklieden, die wij spraken, waren allen diep onder den indruk van de verwoesting van dat werk, "waaraan zij zooveel jaren hadden gearbeid en waaraan zij zich sterk hadden gehecht. Op 1 Juli e. k. komen in de machinegalerij der tentoonstelling te Amsterdam de groote werktuigen van de Belgische papierfabriek De Naeijer in beweging, evenals de Ma- rioni-persen, waarop hetvoordeoogen der toeschouwers vervaardigde papier wordt bedrukt. In perceel No. 9 in de Papen brugsteeg te Amsterdam is een ge heim dobbelhuis ontdekt, dank zij bet scherpziend oog van de politie der 2e sectie. De bezoekers, meeren- deels Duitsche kellners, werden op beeterdaad betrapt. Zij zijn reeds, overeenkomstig de vreemdelingen-wet, als zonder middel van bestaan over de grenzen gevoerd. Yier minderjarige kinderen zijn te Amsterdam achtergelaten door Lu- kas Kistjes, timmerman, en drie door Herman Lienersma, terwijl Louise Kottmau, ond 30 jaar, bet kindje, waarvan zij 17 Mei in bet gasthuis te Amsterdam is bevallen, ook onver zorgd beeft achtergelaten. Bij bet Bestuur der Willem Barents-vereeniging zijn de volgende telegrammen uit Solombal ontvangen: Barents aangekomen. Allen goede gezondheid. Niets van de Varna. Te veel ijs om de Karazee binnen te gaan Gouverneur misschienovermorgen tijdingen Varna. Dalen. II. Volstrekt geen tij dingen Varna- Dymphna. Geen Russische of Deen- scbe expeditie gezonden. Gouverneur Arcbangel belooft alle mogelijke na- zoekingen doen. Verzoek vergunning mjjne reis Karazee voort te zetten. Dalen. De vergunning is door 't Bestuur per draad verleend. Het groote stoomschip Stirling Castle, dat dezen winter bier beeft gelost, is 22 Juni te Londen aange komen met de nieuwe thee, hebbende slechts dertig dagen reis van Sbangoe (China). Te Amersfoort kwam dezer da gen ten kantore van een effecten- bandelaar een landbouwer uit Hoe- velakeu, met verzoek om voor hem »een papiertje* te koopen, waartoe bi] zijne spaarpenningen bad mede gebracht. Tot bittere teleurstelling van den man, kwam bij bij deze ge legenheid tot de ontdekking, dat een der bankbiljetten van f100 valsch was. Hij geeft bij de politie aangif te gedaan en bet valsch e bankbiljet ter beschikking van de justitie gesteld. - Het verslag der Commissie uit de Tweede Kamer over de zeeramp van den rammonitor „Adder" is in druk rondgedeeld. Wij outleenen daaraan het volgende De Commissie, saam gesteld uit de heeren ussó, Mees, Kool, Reekers en Yan der Hoop, noemt de taak, die zij vervuld heeft, pijnlijk, de opdracht nam, omtrent de ramp te doorloopen. Dit onderzoek heeft ook hij deze Com missie de overtuiging gevestigd, dat veel heeft moeten samenloopen, eene aaneen schakeling van tegenspoeden heeft plaats gehad, om tot een dergelijk treurig einde te leiden. De Commissie hepaalt zich tot de be handeling van eenige vraagpunten, welke zich in deze zaak voordoen, te weten le. Was het verantwoord met den ram monitor „Adder" een zetveis buitenom van IJmuiden naar Hellevoetslnis te doen ondernemen Uit het gezamenlijk verband der aan de Kamer overgelegde bescheiden blijkt naar het oordeel der Commissie, dat 't antwoord op deze vraag bevestigend moet luiden. Evenwel verdient het, naar hare meening, aanbeveling om een rammonitor geen reis door de Noordzee te doen ondernemen, dan onder bevel van een commandant, die met zijn onderhebbenden bodem vertrouwd is geraakt. 2e. Bestaan er bepalingen, om de veilig heid van rammonitors bij tochten van de eene haven naar de andere te verzekeren Te dien aanzien is de Commissie van voelen, dat de voorschriften op de ver plichte kennisgevingen betreffende de vaart van de oorlogsbodems van de eene Nederl. haven naar de andere dringend aanvulling behoeven, en acht het evenzeer noodzakelijk dat overgegaan worde tot de vaststelling van een algemeen sein, waardoor een schip, op zoodanige wijze, dat elke twijfel worde vermeden, te kennen kan geven, dat 't eene sleepboot verlangt. 3e. Zijn de bepalingen nageleefd? Op deze vraag luidt het antwoord der Commissie, voor zooveel de noodige kennis gevingen betreft, ontkennend. Naar hare meening had de directeur en commandant te Amsterdam, ten einde te kunnen voldoen aan het voorschrift van art. 8 der instructie voor de directeurs en commandanten, aan den bevelhebber van de „Adder" moeten opdragen te zorgen, dat het vertrek naar zee van zijn bodem aan hem, directeur en commandant, geseind werd. Zij kan de andere opvatting van den directeur en com mandant te Amsterdam slechts betreuren, maar daarin, evenmin als in de nit die opvatting voortvloeiende gedragslijn, geen plichtverzuim zien. De Commissie komt tot het besluit, dat ten aanzien van de samenstelling der manning van de „Adder" door den direc teur en commandant te Amsterdam, de bestaande voorschriften niet zoodanig opge vat en uitgevoerd zijn, als met hun geest strookt, en dat scherpere controle op de uitvoering dier voorschriften vanwege het departement van marine het plaats gehad hebbend verzuim ten deele had kunnen voorkomen. 4e. Was de commandant van de „Adder" verantwoord 5 Juli 1882 zee te kiezeu Ofschoon de weerkundige aanduidingen, zooals deze uit de overgelegde beseheiden bekend zijn geworden, den commandant van de „Adder" tot nadenken en voorzichtigheid moesten stemmen, meent de Commissie, dat het bij de zich in den morgen van 5 Juli 1882 voordoende omstandigheden (een aan vankelijk niet ongunstige reis) verklaarbaar is dat hij zee heeft gekozen. 5e. Ware het mogelijk geweest 't schip in nood of althans de manschap te redden P De Commissie is van oordeel, dat niet is gebleken dat met betrekking tot het uit blijven van pogingen om het schip in nood of de manschap te redden aan een der personenwelke den monitor gedurende zijne reis hebben ontwaard, verzuim is ten laste te leggen, behalve dat men van de bemanning van de bomschuit „Twee Gezus ters" eene poging daartoe had mogen ver wachten. Ten slotte spreekt de Commissie het vertrouwen nit, dat, in verband met de in het rapport der regeeringscommissie aanbe volen verbeteringen, van regeeringswege jedaan zal worden wat kan, om deveilig- ïeid der vaart van onze gepantserde oor- u bodems langs onze kusten zooveel doenlijk te verhoogen. Zij meent bovendien dat de afgetreden Minister van Marine ten onrechte geen genoegzame waarde hecht aan het denkbeeld der Regeeringscommissie, dat de commandant, die bij een tocht van een monitor over de Noordzee over zoo- danigen bodem het bevel voert, met zijne eigenaardigheden moet zijn vertrouwd ge raakt. Zij meeut daarom op dit punt nog in het bijzonder de aandacht van de Kamer en de Regeering te moeten vestigen. Gelijk reeds vermeld is, heeft de Commis sie voorgesteld den Heer Minister van Marine, onder toezending van een afschrift van dit verslag, dank te zeggen voor de aan de Kamer verstrekte gegevens en in lichtingen. - De verschrikkelijke gebeurtenis, die in den avond van 29 Maart jl. te Gorin- chera plaats had in de woning van den warmoezier H. De Koning, namelijk de moord op Maria Greve, oud 52 jaren, echt- genoote van E. Monshouwer aldaar, maakte Donderdag in de crimineele terechtzitting van het gerechtshof te 's Gravenhage het onderwerp van een langdurig onderzoek nit. Üe 27-jarige H. De Koning, wien de af grijselijke misdaad wordt ten laste gelegd, was iu de bank der beschuldigden gezeten en maakte door zijn houding een hoogst ongunstigen indruk. Hij had namelijk bij herhaling en op de meest omstandige wijze, bekentenis van schuld afgelegd en thans bepaalde hij zich tot een pertinente ont ken tenis. De volledige bekentenis, door beschul digde in de instructie afgelegd, kwam in hoofdzaak neder op het volgendeAan vankelijk was hij klerk ten hypotheekkan- tore te Gorinchem, maar verliet die be trekking met een geldschuld aan zijn chef. Hij begon toen een warmoezierszaak, die hij voor een som van f 1600 had gehuurd, welk bedrijf zoo weinig opnam, dat hij ee nige dagen vóór het feit, genoodzaakt was van den ouden Monshouwer, een man van 80 jaren, den echtgenoot van de verslagene, een bedrag van f35 ter leen te vragen, welk geld hij ook bekwam, zich verbindende bij de terugkomst van zijn vrouw uit Ut recht het terug te geven. Yan die terug- gare kwam echter niets en op den bewnsten avond kreeg hesch., een bezoek van der vrouw van den ouden man, die hem tot terugbetaling van het geld aanmaande en met het zenden van een deurwaarder be dreigde. Die bedreiging deed in de keuken een woordenwisseling ontstaan en bracht besch. bracht, in drift ontstoken, de vrouw met een ijzeren gewicht van drie kilo een hevigen slag op het hoofd toe, zoodat zij ineenzakte en op den grond viel. Vervolgens trok hij een dolkmes en bracht toen zijn slachtoffer nit vrees voor ontdekking, nog eenige steken in de borst toe. Toen hij vernam dat de vrouw was overleden, waschte hij zich de handen en het mes schoon en droeg ver volgens het lijk naar de achter zijne woning gelegen wagenschuur en verborg bet daar in een chigoreikast. Na de sporen van de misdaad zoo goed mogelijk te hebben verwijderd, ontwaakte bij besch. het plan, ook den man en de zuster van de verslagene nit den weg te ruimen en bracht hij zelfs b ij de fami lie, in het bezit van een groo ten houten hamer een bezoek, dat den geheel en nacht duurde, zonder dat hij gelegenheid vond zijn doel te bereiken. Hij bepaalde er zich slechts toe, den ouden menschen allerlei praatjes over de afwezig heid van de vrouw wijs te maken en zich op de hoogte te stellen van den financieden toestand der familie. In den ochtend naar zijne woning terug gekeerd, ontvlood hij al spoedig de plaats der misdaad en begaf hij zich naar 's-Gra* venhage, waar hij onder een vreemden nuam in het hotel Tuinenburg zijn intrek nam en waar hij al spoedig door den commis saris van de rijkspolitie, den hr. Ditsz, werd gearresteerd, bij welke gelegenheid hij on gevraagd berouwvol bekende den moord te hebben gepleegd. In bet hotel had hij vooraf aan zijn vader een brief geschreven, waarin hij me dedeelde, dat hij zich den vorigen dag door drift had laten vervoeren en dat de ge volgen daarvan zouden te vinden zijn in de wagenschuur en de chigoreikast. De besch. hield thans vol, dat niet hij, maar een ander persoon, wiens naam hij echter ook bij herhaalden aandrang door den president niet wilde noemeu, de mis daad had gepleegd. Hij herriep de afge legde bekentenis met de opmerking dat hij niet wist dat die, volgens hem logenachtige opgave, voor hem verbindend zou worden geacht. Het schrijven aan zijn vader be vatte mede onwaarheid. Hij had zich naar Den Haag begeven met de bedoeling den proc.-generaal van het gebeurde in kennis te stellen, maar daarin was hij door zijn arristatie verhinderd, en om nu nog den te noemen van den door hem be doelden persoon, dit zou hem toch niet meer helpen. Wat betreft den diefstal van bet knipje met eenig geld, dat aan de verslagene had toebehoord, gaf beschuldigde te kennen dat hij dit na de misdaad in zijne woning had gevonden en toen vóór zijn vertrek on willekeurig had bij zich gestoken. Nadat in deze treurige zaak onderschei dene getuigen waren gehoord, waarbij de getuigenis der oude Jjeden Monshouwer een pijnlijken indruk ma&kte, bleef de besch., nog nader ondervraagd, bij zijn ontkentemis volharden. Adv.-gen. mr. Gregory, het woord erlangd hebbende, begon de toelichting van zijn re quisitoir met er op te wijzen, dat door hem nog nooit een manslag was behandeld, die onder zoo afgrijselijke omstandigheden igd was als deze; menige moord was hem minder afschuwelijk voorgekomen dan deze manslag. Hier toch was met de meeste koelbloedigheid en wreedheid ge handeld, alleen uit geldzucht, een harts tocht welke niet gepaard kon gaan met een goed karakter, maar zijn oorsprong vond in den hoogmoed en den trots van den beschuldigde, die niet kon dulden dat hem iets in den weg stond en die ook niets ontzag. Een weerlooze vrouw was op zeer wreedaardige wijze als 't ware geslacht door de hand van den besch. en toen nog heeft hij de onmenschelijke koelbloedigheid een tweeden, ja zelfs een derden moord te beramen, teneinde zich te verrijken met betgeen dat hij wist, dat in het huis der familie Monshouwer was. Zelden had Z. E. G. A. zooveel ondeugden en hartstochten opeengestapeld gezien als hij dezen besch. Nn heeft hij wel, het zou den lachlust kunnen opwekkeu indien de zaak niet zoo ernstig was, zijne omstandige bekentenis ter elfder ure ingetrokken, maar dat kon en zou den beschuldigde volstrekt niet baten. Tal van omstandigheden toch waren voor handen. die de eenmaal afgelegde bekentenis ten volle bevestigenop enkele van die omstandigheden wijst advocaat-generaal, ter wijl hij opmerkt dat hoegenaamd geen gronden voor de herroeping der Bekentenis zijn bijgebracht. Hij noemt de bonding van besch. ijzingwekkend en veel verdriet moge hij voorzeker hebben gebracht over de fa milie Monshouwer, niet minder is dit met zijn eigen familie het geval. Ook de ouders van dezen booswicht verdienen ten volle ieders medelijden, daar het gebleken is, welk een monster zij hebben ter wereld gebracht. Ad. Gen. mitsdien de schuld in alle

Vliegend blaadje : nieuws- en advertentiebode voor Den Helder | 1883 | | pagina 1