Vf! onze lieve bloies verwanten;. and ei DE VREKè Advertentiën. D.D. ARTILLERIE-SCHUTTERIJ. Ebmi timmerlieden TOONEELGEZELSCHAP. WILLEM VAN ZUIJLIN. ALBREGT-ENGELMAN (als Gast' Een partij Piket. aan te prijzen, achten we onnoodig, daar die artikelen zich zelf genoeg aanbevelen. Onze plaatsgenoot Selderbeek, biedt zijne worst en paling, van ouds gunstig bekend, op zijne gewone standplaats, ten verkoop aan. Koppen, met zijne ververschingskraam bezoekt ons ook dit jaar. De wafelen van Bonkamp en de poffertjes van v. d. Kam en Rijken znllen ook nn hnn renommée, ondanks de concurrentie met de Parijzër wafelen, weten op te houden. In speelgoederen en dergelijke artikelen is de heer Koppen ook nu weer ruim ge sorteerd en vertrouwt op een druk debiet. Ook trekt de keurig nette étalage van de Gebr. Bonnier de aandacht. De keuze van fijne artikelen is buitengewoon groot en de sierlijkheid der uitstalling laat niets te wenschen over. Met genoegen blijft menige wandelaar en niet minder de wandelaarsters, als we dit woord eens mogen gebruiken, voor dè étalage van den heer B. Bakker staan; Smaakvol zijn daar, in sierlijke flacons, ver schillende reukwateren opgesteld, van wier geur de meesten heel andere gedachten koesteren, dan van de Duizendbloemengeur, die in ons vorig nommer werd besproken. Danslustigeu, ook voor u is gezorgd. De heer van Wijngaarden, in 't Wapen van Noordholland, en mej. de wed. van Wijngaarden in het Metalen Kruis, bieden u gelegenheid tot dansen aan. Bevindt gij u in den omtrek van het Heldersche plein, dan kunt ge dat vermaak genieten in 't café Noordholland van den hr. Hen- niag, waar men tevens een goed gezelschap acrobaten kan zien werken. Ook in 't lo kaal „de Lindenboom" heeft men voor goede dansmuziek gezorgd. Verder biedt de kermis aan wat ze ge woonlijk geeft; caroussels, schommelschuitjes, tal van speelgoedkramen, koekkramen, enz., teveel om te vermelden, maar die daarom door de wandelaars niet onopgemerkt ge laten zullen worden. Stoomvaartberichten Het stoomschip Soenda is 20 Juni Kaap Frioul gepasseerd naar Amsterdam. Het stoomschip Prins van Oranje, is 29 Juni van Southampton vertrokken naar Batavia. Het stoomschip Voorwaarts is 29 Juni van Aden vertrokken naar Batavia. Het stoomschip Prinses Marie, van Am sterdam naar Batavia is 30 Juni tcPadang aangekomen. INGEZONDEN. Mijnheer de Redacteur In uw vorig nummer komt eene aanbe veling voor van eenige candidaten voor den gemeenteraad, onderteekend door het „voor- loopig comité." Dat dit verwondering wekt spreekt van zelf. Om zich zoo zonder openbaarmaking van beginselen, bevoegd te verklaren tot voorlichting van de Kiezers, is dunkt mij al te beleefd; bij eenig nadenken over de voorgestelde candidaten, komt men al spoe dig tot de veronderstelling, dat het „comité" eigentlijk eene vlag voort, die voor elke natie dienst kan doen. Nooit of nimmer is in onze gemeente een duidelijk en klaar programma van beginse len voorgesteldwaaraan men zich kon houden. Men wenscht dit of dat anders, of door anderen, maar wat gewenscht werd en w a t af te keuren was, nu ja dat weet men niet zoo duidelijk; durft het comité niet voor beginselen uit komen, of erger nog, heeft het die nietwelnu dat het zich een eervolle begrafenis getroostegeen per soonlijke vooringenomenheid met een vriend of een medelid van sociëteit of vereeniging geeft recht tot candidatuur. Eerst gevraagd, wat gaat in onze ge meente niet goed, en w a t wenscht men andersmen stelle een program op van welks instemming daarmede het zal afhangen of men een degelijk burger de candidatuur waardig keurt. Elk weet dan waarom het te doen is, en of het de moeite loont naar de Btembus te gaan. De grootste helft der Kiezers blijft gewoonlijk tehuis, uit ja, eigenlijk uit onverschilligheid wie of gekozen wordt, omdat het op den keper be schouwd op hetzelfde nederkomt of Jan of Piet „lid van den raad" wordt. Dat moet anders, dat zal anders worden als een dui delijk en voor ieder verstaanbaar program omschrijft wat gewenscht, wat begeerd wordt; dat geeft waarborg dat de moeite, daarvoor getroost, niét vruchteloos is. In do hoop, dat een comité of vereeniging zich daarméé voor de Kiezers stelle, en met vriendelijke dank voor de plaatsing dezer regelen, Helder, verblijve Uw Dw. Dr. 2 Juli 1883. K. Markt-Berichten. A i .km aar, 30 Juni. Aangevoerd 15 Paarden f100 a 350, 9 Koeien en Ossen f175 a 270, 24 nucht. Kalveren f 12 a 22, 81 Schapen f 16 a 38, 131 Lammeren f7 a 18, 52 magere Varkens f 14 a 22, 268 Biggen f 4 a 6, 4 Bokken en Geiten f 5 a 8, 4 kleine Bokjes f0.80, Boter per kop ('s middags 12 uur) 92è a 105 ct. Hoorn, 30 Juni. Tarwe f9 a 11, Gerst 6 a 6.50, Haver f 5.50, Erwten groene f16 a 18, grauwe f22 a 25, Bruine boonen f 16 a 20, 15 Paarden f75 a 180, 34 Schapen f26 a 36, 9 Kalveren f 8 a 22, 3 VarkenB f 15 a 23, 2 Zeugen f40 a 55, 79 Biggen f4 a 10, 30 Kippen f 1 a 2, 3500 Kip-ei eren f4 per 100, 706 koppen Boter 75 a a 0.821 ct. Burgerlijke Stand Helder. Van 29 Juni tot 3 Juli 1883. ONDERTROUWDGcene. GEHUWDJ. Giltjes en C. J. Jel- gersma. J. G. de Roever en J. M. v. d. Wali. BEVALLEN A. C. Attinga, geb. Hof land, d. N. Grimijzer, geb. Bakker, z. N. Smit, geb. Grooff, d. J. Wiljouw, geb. Betklehem, d. J. C. Larsen, geb. Stevens, z. J. A. M. C. Sonnenberg, geb. Baersel- roan, z. C. M. Banning, gob. Wetterkamp, z. T. v. Soen, geb. Hordijk, d. M. Daalder, geb. Koorn, z. M. Cepitein, geb. de Groot, z. OVERLEDENH. J. Rippens, 80 j. G. Slikker, 11 m. L. R. Jacobs, 19 j. T. Borst, geb. Klom, 90 j. B. P. J. Berk, 19 m. „Verhaal eerst waar gij geweest zijt, heer. Ze hebben u gevangen genomen en over de zee gevoerd." „Ja, naar de Koraaleilanden, waar ze ons wilden opeten." „O, heergelonk 't klagend om ons heen, „Maar deze mannen kwamen te voor schijn en redden ons," ging hij voort. Dankt hen, want ze hebben Katua en twintig van de zijnen gedood." Rondom ons ontstond vroolijkheid, die echter op een teeken van den ouden man dadelijk verstomde. Wordt vervolgd. Vervolg- der Berichten. Donderdag zal 't grafmonument, ter herinnering aan hen, die bij de ramp, „de Adder" overkomen, nu een jaar geleden 't leven verloren en wier lijkeu hier zijn aan gespoeld, op plechtige wijze onthuld worden. Tal van corporatiën en autoriteiten, he nevens afdeelingen militairen en sohepelin- gen zullen aan die plechtigheid deelnemen. Ter bevordering van orde zullen vijf der genoemde corporatiën nabij de artillerie- kazerne aantreden, ten einde zich gezamen lijk naar 't kerkhof te begeven; Door het stafmuziekkorps der K. N. Marine, Helders Mannenkoor en de weeskinderen zal de plechtigheid worden opgeluisterd. We zou den gaarne uitvoeriger zijn, zoo onze ge gevens vollediger waren. In elk geval is 't een gebeurtenis, die de algemeene belang stelling wekt en we voorzien dan ook dat duizenden van de onthulling van 't graftee- ken getuigen zullen zijn. Gisterenavond vergaderden de leden van de onderofficiers-vereeniging der zeemacht „Admiraal de Rnyter" en hunne genoodigden in de M'arine-cantine, tot onthulling der nieuwe Banier. Achtereenvolgens werd, naar aanleiding van deze feestelijkheid, 't woord gevoerd door de heeren Bonman, Romeneij, Sluijter, van Boxel, Kriens, Bernhardt en Jansen. Tot banierdrager werd benoemd de heer Slooff, sergeant bij de mariniers en ridder der Militaire Willemsorde 4e klasse. De banier, van zwart fluweel vervaardigd en met de oranjekleur uitgemonsterd, ziet er eenvoudig maar netjes uit. In goud prijkt de naam der vereeniging er op, sierlijk be werkt door de dames P. In 't midden is een oud-model oorlogs schip, omgeven door attributen,op de scheep vaart betrekking hebbende, verdienstelijk geschilderd door den heer Grootendorst, van wiens bekwaamheid als schilder we reeds meerdere proeven hebben gezien. Nog lang bleef men in feestelijke stem ming bijeen, die niet weinig verhoogd werd door 't uitvoeren van muzieknummers, onder directie van den heer L. A. Schouten, onder-kapelmeester der K. N. Marine. Bij Zr. Ms. besluit van 29 Juni is benoemd tot adviseur voor scheeps bouw, de hoofdingenieur der marine voor algemeene diensten A. J. H. Beeloo, thans belast met de waar neming van genoemde betrekking. Op het eiland Tessel schijnt men over het algemeen niet ingenomen te zijn met het besluit van den Mi nister van Waterstaat, volgens het welk de ambtenaren bij de posterijen en telegrafie verplicht zijn voortaan de spelling Tessel te bezigen. De wijziging zal, vreest men, ver warring teweegbrengen. In het bui tenland is alleen Texel" bekend. De Raad heeft daarom op voorstel van den Burgemeester, besloten aan dê Regeering het verzoek te richten de spelling Texel te behouden. -- Het bergen der spoorrails uit het vroeger op Tessel gestrande schip »Daystar," gaat steeds voort en ge lukt uitmuntend reeds zijn eenige schuiten met rails in de haveu ge komen. Niet alleen is door Jaantje Struik en Consenheim appel aange- teekend tegen hunne veroordeeling, ook het O. M. is in hooger beroep gegaan wegens de vrijspraak van Gerrit Struik, Antonie Hoetink, Van der Heem en Jools, die nog niet op vrije voeten waren gesteld en hangende het geding in voorloopige hechtenis kunnen worden gehouden. De aardbeien zijn thans te Be verwijk zoo overvloedig, dat zij voor 5 cents de 5 ons voor het vat afge leverd worden. De Minister van Binnenlandsche Zaken, Overwegende dat in de havens van Egypte de Aziatische cholera zich heeft vertoond; Gelet op art. 1 en 2 der wet van 28 Maart 1877 (Staatsblad no. 35); Heeft goedgevonden: alle havens van Egypte besmet te verklaren. Te Ooltgensplaat heeft zich een commissie gevormd (voorzitter de hr. P. Van Prooyen, wethouder), welke zich belast met de ontvangst van gelden ten behoeve van 't ongelukkige gezin, dat dezer dagen met den nood- lottigen dood van den vader en twee zoons werd getroffen. De arme we duwe staart met zeven kinderen de overledenen weemoedig nahet achttal verkeert in kommervolle om standigheden, zoodat het beroep der commissie op den weldadigheidszin van landgenooten zeker een gunstig resultaat zal hebben. Te Gulpen is een jongeling overleden, die vleesch had gegeten afkomstig van een koe, welke aan miltvuur was gestorvon. Een ander persoon, die de huid van het dier had afgenomen, lijdt nog aan opzwel - ling van den arm. Men schrijft uit Friesland'! Zuid-Westhoek Een Duitsch pre dikant, hier rondreizend, om voor de maaiers te preeken, logeert in een hötel op de markt in een onzer ste den. 's Nachts denkt de eigenaar wat riekt het overal naar gas, ik zal eens rondkijken. Zoo komt hij op de slaapkamer van den dominé, waar een stiklucht van gas is hij zet alles open en de predikant, eerst bedwelmd, wordt wakker en antwoordt op de vraag wat hij met het gas gedaan heeftJa, mijneer, gas haben we by uns niet, ik wist niet en heb het uitgeblazen Zouden meer üuitsche predikanten zóó leep zgn? Dit is zeker, dat deze er wel geen van >'t nieuwe licht" zal wezen. In een buitengewoon politieblad verzoekt de officier van justitie te Amsterdam opsporing en aanhouding van Johannes Hendrik Franciscus Koevoets, geboren te Dordrecht, oud 31 jaren, handel gedreven hebbende onder dti firma Schluter Co., laat stelijk gewoond hebbende te Amster dam, lang 1.67 meter, haar en wenk brauwen donkerblond, knevel idem en gevuld, kleur bleek, neus groot, rug boog vermoedelijke kleeding: donker bukskin phantasiecostuum en grijze phantasiehoed. Hg wordt verdacht van bedriegelijke oplichting. Het verschijnen der cholera te Damiate heeft te Alexandrië een groote ontsteltenis teweeggebracht. Alle plaatsen op de Fransche, Oostenrijk- sche en Engelsche stoombooten, die deze en de volgende week uit Alex andrië vertrekken, zgn besproken door passagiers, die de epidemie willen ontwijken. De beurs is flauw, de koersen zgn dalendealle feestelijk heden zgn uitgesteld. Ofschoon de Aziatische cholera tot dusver nimmer is ontstaan, maar slechts werd bin nengesleept, zgn toch de geneesheeren het eens, dat men hier met Aziati sche cholera te doen heeft. De oorzaak wordt gezocht in het slechte voedsel der bevolking van Damiate, vooral wat visch betreft. De gala-receptie in het Gaseltin-Paleis, tot viering der troonsbestijging van den Khedive, was Dinsdag druk bezocht, maar de stemming bleef gedrukt, hoewel de Khedive zich opgeruimd toonde. Volgens de Engelsche bladen weiger den de geneesheeren te Damiate aan de consuls mededeeling te doen van het aantal sterfgevallen, waarover de consuls zich bij den Khedive beklaagd hebben. Per telegrarf is het verbranden van den schouwburg te Dervio mee- degedeeid, waarbij bijna een vijftig tal personen om het leven kwam. Over deze ramp meldt men nog nader Aan den grooten straatweg die van Lecco naar Colico loopt, ligt onmid dellijk aan het ^Comomeer het kleine dorpje Dervio, dat slechts een paar honderd huizen telt. In de herberg aldaar had de eigenaar van een mar- rionetten-theater zgn tent opgeslagen en gaf in een groote zaal op de eerste verdieping eiken avond een voorstel ling. Zondag was de zaal druk be zocht, vooral door jonge lieden. Men gaf »het lijden en sterven van de heilige Philomen a." Tot verfraaiing van de slotscène, die de opname der gemartelden in den hemel moest voorstellen, werd Bengaalsch vuur afgestoken. De zaal diende ge woonlijk voor zijdewormteelt en het hout, waarvan het tooneel vervaardigd was, was buitengewoon droog, zoo dat het spoedig door de vonken vlam vatte. Eerst bleef men zitten, ver- vermoedende, dat dat vuur bij de vertooning behoorde, doch toen de' vlammen grootere uitbreiding kre gen, snelden allen naar de uitgang. Het ongeluk wilde, dat de tafel, waaraan bij den aanvang plaatsbil- jetteu waren afgegeveu, in den gang tegen de deur stond, zoodat zij slechts half open kon. Aan weinigen ge lukte het de gang te bereiken. Eenige volwassenen sprongen uit het ven ster, waarbij zij beenen of armen braken. De eigenaar van het mario netten-theater, die de oorzaak van het geheele ongeluk is, redde zich langs een ladder, doch zgn vrouw en moeder vonden haar dood in de vlammen. Van de 80 personen, die in de zaal waren, zijn 48 verbrand, waarvan meer dan 30 kinderen zgn 9 werden zwaar gewond. De schade door den brand aangericht, is zeer gering, daar de vlammen, na de werk tuigen voor de zijdewormfceelt en het weinige theatergereedschap verteerd te hebben, alleen nog voedsel in de ljjken vonden. Kaptein Johannesen, gezagvoer der van de stoomboot »Nordenskiöld," uitgerust door Sibririakof, telegra- pheert van Trorasö naar Christiania Het vertrek naar de Karische zee is bepaald op 2 Juli. Brieven couranten zullen gaarne ontvangen worden. Men zal scherp uitkgk bon den, en indien de Varna of hare be manning wordt aangetroffen, zal de noodige hulp verleend worden. Een loterij-collecteur te Frank fort heeft zich verwijderd met een prijs van 18.000 mark uit de Sak sische en tjrie van 10.000 mark uit de Hamburgsche loterij, welke voor klanten had geïncasseerd. Het ergste vau de zaak is dat de ongelukkige winners hem niet eens bij bet gerecht durvenjaangeven; naar men weet is het spelen in een bui- tenlandsche loterij in Pruisen ver boden, en zij zouden in ieder geval deswege gestraft worden, terwijl po gingen om den dief in handen te krijgen, hun veel zou kosten en toch waarschijnlijk vruchteloos zouden zgn. Op VRIJDAG 6 JULI a.s. hopen onze Ouders, L. HARTOG en v D. P. ADRIAAN, hun 60-jarige Huwelijksver- vereeniging te herdenken. Hunne dankbare Kinderen, Behuwd- en Kleinkinderen. Felicitatie op Zondag 8 Juli, ten huize van M. KAMP, Keizerstraat. Getrouwd J. GILTJES en O. J. JELGERSMA, die, mede namens wederzijdsche familie hunnen hartelijken dank betuigen voor de vele blijken van belangstel ling, bij hun huwelijk ondervonden. Helder, 29 Juni 1883. Bevallen van een Zoon: J. C. LARSEN—Stevens. Helder, 2 Juli 1883. De ondergeteekende, waardeerende de on derscheiding om door eenige ingezetenen dezer gemeente te worden aanbevolen voor de keuze van een Lid voor den Gemeenteraad, verzoekt bij die stemming niet in aanmerking te komen. J. HOOGENBOSCH. Bevallen van een Zoon A. DE GRAAF, geliefde Echtgenoote van J. KOK. IJmuiden, 29 Juni 1883. Heden overleed zacht en kalm, mijne innige geliefde Echtge noote ELIZABETH ZAATMAN, in den ouderdom van 24 jaren slechts 27s jaar mocht ik met haar vereenigd zgn, mij nala tende een kindje, te jong om het smartelijk verlies te beseffen, diep betreurddoor haar bedroefden Echtgenoot, Ouders en Familie. Beverwijk, 2 Juli 1883. Uit naam van wederzijdsche Familie, J. S. BAKKER. Eenige en algemeene kennis- gering- Op den 5n Maart trof mg de gevoeligste slag mijns levens, door het afsterven van mijne geliefde Echtgenoote JURINA WILHELMINA DIEDERIKA SCHIPPER, na een langdurig en smartelgk lijden, in den ouderdom van circa 42 jaar; doch wij hopen in Gods wgzen wil te berusten. G. v. d. MADE. Mede namens mijne behuwd- zoons B. D. H. TORTEKE. H. H. J. TORTIKE. Helder, 2 Juli 1883. Wegens bnitenlandsche betrek kingen eerst heden geplaatst. Voor de vele bewijzen van deel neming, zoo van hier als elders, on dervonden bij het overigden en het begraven van onze geliefde Dochter CORNEL1A, betuigen wij onzen har- lijken dank. J. DUINKER. G. DUINKERDuinker. Helder, 3 Juli 1883. De ondergeteekenden betuigen bij dezen hunnen hartelijken dank aan Vrienden en Bekenden, voor de be langstelling, op den dag van gisteren hun bewezen. G. J. VAN VARIK en Echtgenoote. Helder, 3 Juli 1883. Gevoelig voor de vele bewgzen van deelneming, ondervonden bij het over igden en de ter-aarde-bestelling van mijne geliefde Echtgenoote en mijner kinderen liefhebbende moeder en be- huwdmoederbetuigen wij onzen hartelijken dank. Uit aller naam, M. WITSENBURG Sr. Helder, 30 Juni 1883. ÏIKLDEin. Onthulling: Gedenkteeken „ADDER." DONDERDAG 5 JULI a. s. Aantreden Kerkgracht, voor het Weeshuis, des middags precies ten 12 ure. Tenue voor Onderofficieren en Korporaals Chacot en Fouragères. De Majoor-Kommandant. HH. Leden worden herinnerd aan de bijeenkomst op Donderdag den 5n dezer, ten 12 uur in de Onder officiers Cantine der Artillerie, ten einde tegeuwoordig te kunnen zgn bij het onthullen van het grafteeken »ADDER." HET BESTUUR. De Leden worden in kennis ge steld dat, de vereeniging, bij de ont hulling van het Adder-Monument" vertegenwoordigd zal worden. Leden, welke genegen zgn daaraan deel te nemen, worden verzocht daar van kennis te geven aan het bestuur, vóór WOENSDAGAVOND 8 ure. HET BESTUUR. Voor het NIEUWS VAN DEN D A G be staat gelegenheid tot medelezing in de Spoor- of Koning straat. Adres Wed. P. C. SAMWEL, Spoorstraat. Mevrouw BEEKHUIS, vraagt 1 Augustus a.s., een flinke nette DIENSTMEID. Zonder goede ge tuigenis komen niet in aanmerking. Adres hoek Westgracht bg de Gas fabriek alhier. kunnen geplaatst worden tegen 18 cent per uur, of loon naar bekwaam heid, bij H. JONKER, te Anna Paulowna. Een Burg-erdag-meisje gevraagd, dat vlug kan bezig zgn; niet beneden de 15 jaar. Adres Berkhout Co. Een Schildersleerling gevraagd. Adres M. PAANS, Breewaterstraat. W. C. THIJSSEN, Hoofdgracht, De vraagt een StalllOU- Helder dorsk.no cD t. meid, ROTTERDAMSCH directeur De Sckouwburgtent is geplaatst voor TI V O tl. Donderdag- 5 Juli 1883: Buitengewone Voorstelling met mede werking van Mevrouw Blijspel in 4 bedrijven van R. Ben m 4) We Vrijdag- 6 Juli 18831. a^/lnfo Buitengewone Voorstelling met m||s koPP|3er werking vau Mevrouw U f'? ,e™l' ALBREGTENGELMAN (als Ga Mentor tein. Blijspel in 5 Bedrijven van Molt f*" ge*' gevold door: Tooueelspel in één Bedrijf van Tor>i nair en Meijer. Aanvang ten 8 nar. PRIJZEN DER PLAATSEN: Ie Rang f 1.49. 2e Rang f 0.99. 3e Rang f 0.70.4e Rang f 0.40 10 Abonnementskaarteo Rang f 12.00. Abonnementskaarten dagelijfc831 de Schouwburgtent verkrijgbar 10 tot 1 ure. Plaatsen kunnen dagelijks Tan tot 3 ure a 10 Cents extra besp*0 worden. tréa J3 Jgemerl Yat»met 2 OPg' fe verkot

Vliegend blaadje : nieuws- en advertentiebode voor Den Helder | 1883 | | pagina 2