'T VLIEGEND BLAADJE. KLEINTE COURANT VOOR HELDER. NIEUWEDIEP EN TESSEL No. 1085. Dinsdag 10 Juli 1883. Elfde Jaargang. Verschijnt Dinsdag- en Vrijdagmiddag. Abonnement per 8 maanden binnen de gemeente 50 Cent. >3 franco per post75 Afzonderlijke nnmmers2 Uitgevers: BERKHOUT Co. te Helder. Bareau: SPOORSTRAAT ei ZUIDSTRAAT. AtiLvertentien van 1 tot 5 regels25 Cent. Elke regel meer5 Grootere letters worden naar plaatsruimte berekend. Advertentiën moeten uiterlijk des DINSDAGS- en VRIJDAGSMORGENS vóór 10 uur aan de Bureaux bezorgd zijn. NIEUWSTIJDINGEN. HELDER, 10 Juli 1883. Door den Minister van Marine zijn de inspecteurs van het Loodswe zen, enz., aangeschreven om het per soneel der kustverlichting op te dragen, steeds goeden uitkijk te doen houden, en wanneer een in gevaar verkeerend schip mocht worden ont dekt, daarvan zoo spoedig mogelijk, zoo aan hen als aan het Departement van Marine kennis te geven, ten einde zoodra doenlijk maatregelen te kunnen nemen tot het verleenen van hulp, Verder zal nog in dit jaar de knstlichttoren van Kijkduin en het directiegebouw der Marine te Willems oord met het telegraaf kantoor alhier telegraphisch verbonden worden, en voor het volgend jaar gelden worden aangevraagd voor een verbinding van de kustlichttorens op Ameland, West- Kapelle en Schiermonnikoog met het telegraafnet. De bergers van de lading spoor rails uit het in November bij Tessel gestrande barkschip Daystar" bren gen nog eiken dag rails boven. Tot heden zijn ongeveer 600 spoorrails geborgen. Indien het weer zoo gtiu- stig blijft, hoopt men de geheele lading in den loop dezer maand te Het schroefstoomschip 1ste kl. »Van Speyk," gebouwd en nog lig gende op de Landswerf te Amsterdam, is bijna gereed voor den dienst. De stoomwerktuigenvervaardigd en ge steld door de Koninklijke Fabriek van Stoom- en andere Werktuigen aldaar, hebben met gemeerd schip gedraaid en voldaan. Binnen eenige dagen wordt dit schip naar hier overgevoerd, om langs den gemeten mijl den proeftocht te doen. Eene beschrijving van het ver branden van het schroefstoomschip le kl. »Doggersbank," scheepskappen enz., zal, naar men verneemt, ver schijnen in Eigen Haard. Teekenin- gen en photografiën van het terrein van verwoesting zijn genomen kort na den brand. De Passage Nieuwendijk Prins Hendrikkade te Amsterdam is geopend. Ettelijke winkels zijn reeds verhuurd. Te Amsterdam is iemand, kort na het overvloedig gebruik van kom kommers en aardbeziën, plotseling overleden. Bij een handelaar op den O. Z. Achterburgwal te Amsterdam werd Donderdagnacht een brulale diefstal met braak gepleegd. Een aanzienlijke hoeveelheid geldswaardig papier wordt vermist. In een huis in de Commelin- straat te Amsterdam was Vrijdagavond ten ongeveer 10 uur eene huismoeder bezig op een petroleum toestel te ko ken. Door het overkoken van den ketel raakte het toestel in brand. De vrouw zag geene mogelijkheid tot blusschen en wierp in haren angst de geheele brandende massa van uit de derde verdieping op straat. Daar door was wel grooter ongeluk van brand voorkomen, maar de gevolgen hadden van nog grooter omvang kunnen zijn. De bewoners in deze straat toch hebben allen tuintjes voor de huizen, en zitten vooral bij de tegenwoordige hitte 's avonds gezamen lijk aan de deur of in die tuintjes. Welk een schrik de daar dommelend zittende buren dan ook beving toen zoo eensklaps een vuurmassa naar be neden kwam, kan men nagaan. Ge lukkig evenwel viel de brandende toestel juist op eene plaats waar nie mand zat en kwamen allen met den schrik vrij. (A. C.) Een artillerist van het detache ment veld-artillerie te Amersfoort, die sinds een paar dagen bij zijn corps werd vermist, heeft Zaterdag den omtrek van den Amersfoortschen berg onveilig gemaakt. Na des ochtends een 19-jarig meisje, zekere V. D., op den openbaren weg te hebben aangeraud, van haar geld te hebben beroofd en haar te hebben mishan deld, sprong hij tegen den middag andermaal uit het kreupelbosch en werden twee dames die den weg pas seerden, Mej. de R. met hare logee, door hom aangevallen, laatstgenoemde van haar gouden halsketting beroofd. De politie liet toen door hare agenten, als boeren verkleed, een drijfjacht houden, met dit gelukkig gevolg, dat de dader nog vóór den avond achter slot en grendel gebracht werd. Bij Z. M. besluit van 3 dezer is, met ingang van 1 Augustus a.s. 1«>. aan den luitenant ter zee der le kl. A. De Bruyue, inspecteur van 't loodswezen, de betonning, bebakening eu verlichting in het 4de en 5de district te Hellevoetsluis, als zoodanig Rotterdam als standplaats aangewezen; 2o. benoemd tot adjunct-commissaris der loodsen te Hellevoetsluis, de heer W. Horst Pz., gewezen stuurman ter koopvaardij. Door schipper C. Bakker, van de vischschuit U. K. 66, is Vrijdag bij de Zuidergronden opgehaald het in vergevorderdeu staat van ontbinding verkeerend lijk van een onbekend manspersoon, gekleed in blauw wollen hemd, zwarte en oliebroek. Door eenige werklieden van de firma G. T. Coers te Arnhem, die met elkander in de loterij speelden, werd eergisteren een gedeelte van de honderd duizend gulden getrokken. Elk van hen kreeg daardoor een zes honderd gulden. Een van hunne ka meraads, die zou medespelen, maar zich kort geleden onttrokken had, deelde niet mede in de winst. Een jongmenseh te Aalten, die bij het baden een zijner kameraden, die zinkende was, wilde redden, werd zelf het slachtoffer, terwijl de ander behouden aan wal kwam. Een passagier die Vrijdag mor gen per mailboot te Vlissingen is aangekomen en per spoor zijne reis voortzette, bespeurde te Rozendaal dat hij zijn portefeuille, waarin ee nige Engelsche banknoten en een plaatskaart. kwijt was. Dat wij dit jaar een drogen" zomer hebben kan ook blijken nit de verzekering van een molenaar, die sinds 22 jaren een polder van ruim 500 H.A. bemaalt. Hij verklaart dat hij het nog geen enkelen zomer zoo gemakkelijk heeft gehad als nu. Se dert den 28en Maart staat de molen stil, geen slag behoefde hij te draaien. Een vreeselijk ongeluk had voor eenige dagen op den Loosduinschen Weg, nabij de houtzagerij van deu heer Van Gogch, plaats. Het 7-jarig zoontje van een loodgieter, wonende in de Leliestraat- te 's-Hage, sprong uit dartelheid op een der wagens van de van Loosduinen komende Westlandsche stoomtram. Toen het knaapje weder een eind verder op den weg wilde springen, had het 't ongeluk dwars over de rails te vallen met het verschrikkelijk gevolg, dat het kind letterlijk doormidden werd gereden. Een op den tram aanwezig chirugijn constateerde onmiddellijk den dood. De toestand der ouders laat zich niet beschrijven. De vader, die nog aan den arbeid was en on middellijk geroepen werd, is radeloos. Aan het spoorwegstation te Gouda, is Donderdagavond een negen jarige knaap, die bij het aankomen van den sneltrein nog gauw den weg wilde oversteken, door dien trein overreden. Hij was onmiddellijk dood. Een geneesheer op een Geldersch dorpje vroeg dezer dagen aan een eenvoudig vrouwtje, of ze óok geen lot in de loterij der Amsterdamsche wereld-tentoonstelling moest hebben. Antwoord: »Nee, Docter! dat niet; want ik mos is zoo'n zwarte negerin trekkenen we hebben noe al genog te krabben veur ons brood, en dan most ik die ook nog onderholden*. De luitjes denken dus, dat er ook levende waar wordt verloot!» Volgens een bericht uit St. Johns, (New Foundland) gedateerd 7 Juni, werden in het noorden der golf van St. Laurens dertig schoeners die op de robbenvangst uit waren, door een groot ijsveld ingesloten en waren de mannen den hongerdood nabij. Een ander bericht van 12 Juni meldt, dat ten noorden der straat van Belle Isle 15 robbenvisschers- schoeners in het ijs zaten en dat de bemanning volslagen gebrek aan levensmiddelen had. Tien mannen hebben een boot over het ijs gesleept, dat tot op een afstand van 30 kilo meter geen spleet vertoonde, in de hoop het vasteland te bereiken, waar zij geheel uitgeput aankwamen. Het Engelsche oorlogsschip Foam ver trok terstond om hen te hulp te komen. Te Marseille is weder een werk staking ontstaan, die zich uitbreidt, en naar men vreest tot ernstige rust verstoring aanleiding zal geven. 350 Italianen, bij de olieslagergen in dienst weigeren te arbeiden, als hun niet een half uur voor het ontbijt en een uur voor het middagmaal worden toegestaan. Zij hebben getracht nog 590 andere werklieden mede te slee pen, doch de politie kwam tusschen beide en nam 14 der oproermakers in hechtenis. De arbeidstakers deden een poging om een frabriek te over rompelen, maar werden door de politie met de blanke sabel hierin verhinderd. Volgens een later bericht weigeren ongeveer 1000 werklieden den arbeid voort te zetten, en zijn 20 hunner in hechtenis genomen, en onmiddellijk tot 3 maanden gevangenisstraf ver oordeeld. Het onderzoek omtrent de ramp in de Victoria-Hall te Sunderland, waarbij bijna 200 kinderen het leven verloren, is nu afgeloopen. De jury is overtuigd, dat de dood der kinderen te wijten is aan het gedeeltelik slui ten van de deur, maar zij heeft niet kunnen uitmake"n wie haar vastzette. Zij berispte den ondernemer van het feest wegens het gebrek aan voldoend toezicht. De deur zal onmiddellijk verwijderd worden. Nauwelijks is het gerechtelijk onderzoek begonnen naar de oorzaken van de ramp, die drie weken geleden in de Victoria-Hall te Sunderland heeft plaats gehad, waarbij circa 200 kinderen het leven verloren hebben, of een nieuwe catastrophe, niet min der verschrikkelijk is in Schotland voorgevallen. Reeds in 't kort hebben wij meldiug gemaakt van het onheil, dat de stad Glasgow getroffen heeft. Aan de oevers van de Clyde aldaar bevinden zich een rei scheepstimmer werven, die veel tot den bloei der stad, van het graafschap Renfrew en zelfs van Schotland bijdragen. Dins dagmorgen moest van een dezer werven van de firma Alesander Step- hen Sons een stoomboot, Daphné genaamd, van stapel loopen, ter grootte van ongeveer 500 tons en 472 M. hoog, welke bestemd was voor de vaart tusschen Glasgow en London- derry. Om half twaalf werden de stutten, die de Daphué tegenhielden, wegge nomen en het schip, van alle banden vrij, liep te water onder luid gejuich der menigte, die bij een dergelijke gebeurtenis steeds in grooten getale tegenwoordig is. Doch op een oogen- blik ging de boot zoo buitengewoon snel te water, dat men reeds aan een ongeluk begon te twijfelen. Zoo als gewoonlijk had men een ketting dwars over de rivier gelegd om te belettendat het schip tegen den tegenoverliggenden oever zou stooten. Iu zijn snelle vaart dacht men eerst dat het schip de ketting losgerukt had, doch later zag men met verwondering dat het schip de ketting nog niet was genaderd en dat de oorzaak een andere was. Om zoo spoedig mogelijk met het stellen der machine te kunnen beginnen, wa ren de werklieden aan boord gebleven. Een honderdtal bevonden zich in 't schip en circa 50 op het dek. Het schip was dus topzwaar en zoo spoe dig het 't water bereikt had kantelde het naar bakboord over en was in een oogenblik voor de oogen der toeschouwers verdwenen. Yan alle werkplaatsen werden on middellijk booten uitgezonden met touwen om hulp te biedendoch slechts weinigen konden gered wor den. Men berekent dat circa 150 werklieden aan boord waren, toen 't schip werd afgelaten en bovendien hadden zich tal van vreemdelingen alleen nit nieuwsgierigheid op de boot ingescheept, zoodat men berekent dat in het geheel 200 personen aan boord waren. Het aantal geredden is slechts 50, zoodat 150 personen omgekomen zijn. Men heeft nu in het geheel 51 lijken van de omgeslagen stoomboot Daphne uit de Clyde te Glasgow op gehaald, en er worden nog 79 man nen en jongens vermist. Het aantal dooden zou dus 130 bedragen. Er zijn pogingen gedaan om het gezonken vaartuig uit het water op te halen maar tot dusver mislukten zij, en men wacht nu met verdere pogingen op betere werktuigen. Andermaal zijn Donderdag in Duitschland op schier wonderdadige wijze eenige Vorstelgke personen aan den dood ontsnapt. Toen de Prins en de Prinses von Wied, dus bericht men uit Neuwied' met hunne gasten, de Koningin van Rumanië (Carmen Sylva) en Prinses Hendrik der Ne derlanden zich op weg naar Coblenz bevonden, om een bezoek te brengen aan de Keizerin, brak een zwaar onweder los, De bliksem sloeg in een boom naast het rijtuig en de la keien werden tegen den grond gewor pen. doch zonder letsel van eenig be lang. De Vorstelgke personen ont vingen niet de geringste kneuzing. Een poëtischen dood is onlangs, naar Fransche bladen verhaleneen jong echtpaar te Joinville le Pont gestorven. De jonggetrouwden had den hunne grootouders bij zich gehad en gingen 's avonds, toen deze ver trokken waren, gearmd in den tuin wandelen. Om wat te rusten traden zij de 20 Meter lange broeikas binnen, waar zg, in vertrouwelijk gesprok, op een bank plaats namen. Waar schijnlijk zgn zij daar in slaap ge vallen en door den bedwelmenden bloemengeur gestikt. Een der knechts vond hen deu volgenden morgen, in elkanders armen, onder de bloemen liggen. De dood van deze gelukkige onge- lukkigen heeft algemeene deelneming verwekt. Hun graf is met tal van schoone en zeldzame bloemen versierd en ruim 1500 menschen volgden hunne lijken naar het kerkhof. De werkelijkheid kan soms al zeer romantisch zijn. De tocht per luchtballon over het Kanaal, onlangs herhaalde ma len te vergeefs door den Franschen luchtreiziger Lhoste beproefd, is thans onwillekeurig volbracht door een Belg, Morum, en een Franschman, Da Costa. Zij stegen te Kortrijk op, met het voornemen in oostelijke richting te gaan. Maar boven Leuven kwamen zij in een anderen luchtstroom, die hen naar zee dreef Zij liepen een tijdlang gevaar van in de golven om te komen, daar de ballon voortdurend daalde; maar door het wegwerpen van ballast rezen zij eindelijk weer, tot zg bg Dover weder begonnen te dalen, en eindelijk te Bromley neerkwamen. In verschillende Noord-Ame rikaan sche steden begint men elec- trische vuurtorens tot verlichting der straten in te voeren. De stad Rock-Island, in Illinois, o. a. heeft onlangs een overeenkomst aangegaan met de Brush-maatschappij, waarbg deze met 20 krachtige lampen op 10 torens, voor de geheele verlichting der stad zal zorgen, tegen een som van f 18.000 per jaar. De torens zullen elk 45 a 53 meter hoog zgn. Vier personen hebben door domme' roekeloosheid in 't Belgische stadje Everen in weinge oogenblikken den dood gevonden. Er wefd een beerput geledigdhet touw raakte

Vliegend blaadje : nieuws- en advertentiebode voor Den Helder | 1883 | | pagina 1