Advertentiën. „Oefening taart Vooruitgang" van den emmer los en achtereenvol gens begaven, de eerste om den emmer te halen, de drie anderen telkens om den voorgaande te redden, zich in den put, zonder te begrijpen dat de uitwaseming van de gassen hen on vermijdelijk moest dooden door ver stikking. Den 3en dezer vermelde het Aftenbladet uit Gothenburg het vol gende telegram De alhier voor Sibiriakof uitgeruste stoombooten Obi en Nordenskiöld zijn gisteren goed en wel te Tromsö aan gekomen en zetten heden hare reis naar Nova-Zembla voort. Erheerschte eene sterke hitte. De visschers zeg gen dat de ijstoestanden gunstig zijn. De cholera in Egypte neemt groote uitbreiding. Ook te Alexandrië is weder een nieuw geval voorgeko men en van de troepen, die't cordon vormen zijn twee man bezweken. Het Fransche dagblad »leTemps" meent, dat de slachtoffers, die de epidemie thans reeds te Damiate eischt, de ijselijkheden van vroeger in herinnering brengen de sterfte in die stad overtreft nog de epidemie van 1865. De maatregelen om de ziekte te beperken tot haar brandpunt schijuen ongelukkig onvoldoende, zegt het blad, hetzij, dat het gezondheids cordon ontoereikend is, of dat door een verderfelijke zwakheid het aan personen uit besmette streken ver gund werd het te verbreken. De cholera is te Alexandrië en te Cairo geconstateerd, zooals reeds vroeger te Port-Said en in de Delta. Neder- Egypte in zijn geheel is er door besmet. In Engeland is weder een werk staking onder de fabriekwerkers op handen, daar men weder eene loons verlaging heeft ingesteld. Te Bir- mingham hebben reeds 7000 werk lieden in de ijzerfabrieken den ar beid gestaakt en afgevaardigden der ijzerwerkers van Midland hebben eveueens daartoe besloten. Londen, 7 Juli. De werkstaking in Staffordshire breidt zich uit. Het aantal werkstakers wordt op 50.000 geraamd. De wanordelijkheden duren voort. Er zijn weer aanvallen daan op eenige fabrieken. De aldaar bezig zijnde werklieden werden ge dwongen den arbeid te staken. Gis teren heeft er nabij Wolverhampton een bijeenkomst van 20.000 werk lieden plaats gehad, waarin hevige toespraken werden gehouden en 1 sloten werd, in de werkstaking te volharden. INGEZONDEN. Mijnheer de Redacteur Verzoeke beleefd plaatsing voor het na volgende. In uw blad van 11. Dinsdag komt een ingezonden stuk voor, van K., omtrent de verkiezing van leden voor den gemeenteraad, welke over 8 dagen zal plaats hebben, het geen ik wil trachten te beantwoorden. Het is voorzeker te betreuren, dat in een gemeente van 20000 inwoners, met ongeveer 1000 kiezers, geen kiesvereeniging meer bestaat, ter voorlichting bij verkie zingen, zooals men dit in de meeste andere plaatsen vindt, en dat men steeds aanbe velingen in de couranten moet lezen, waar aan geen de minste waarde kan en mag gehecht worden, als: „van vele kiezers," „een aantal kiezers,'' „het voorloopig comité" enz. enz.; dit zijn aanbevelingen, gedekt onder verschillende vlag, dikwijls van een en denzelfden persoon, of door invloed van iemand, die gaarne dat baantje had, ge plaatst ten minste, het is een feit in deze plaats, dat personen lid van den raad zijn geworden op zeer vreemde manier en ook anderen, die er in 't geheel niet voor geschikt zijn. Dat die toestand verbetering eischt, zal wel niemand ontkennen, maar het is zeer moeielijk in deze plaats personen te vinden, die openlijk durven en kunnen optreden om hun naam onder aanbevelingen te plaatsen, of eene vereeniging te stichten, waar zij zich aan het hoofd willen stellen. Dit is zeer te betreuren. Toch zijn er genoeg, die in zooverre onafhankelijk genoeg zijn om dit te kunnen, maar door de treurige ondervinding van vroeger hier bestaan heb bende kiesvereenigingen, zich daaraan niet willen wagen. Vroeger bestond hier een zoogenaamde liberale kiesvereeniging, waarvan steller dezes ook lid was; hoe echt liberaal het daar is toegegaan, zullen velen met mij zich nog herinneren. Er heeft ook een con servatieve kiesvereeniging bestaan, die ook zeer conservatief is gebleven. Wat was jau de groote kwestie van ontbinding of tenietgaan P Leden aan 't bestuur, die zich altijd en overal op den voorgrond stelden, iu alle zaken den boventoon wilden voeren, en, als dan soms personen voorgesteld werden, die hen minder aangenaam waren, de geheele vergadering in wanorde brachten. Broodnijd en afgunst, persoonlijke an- tipatie of syrapatie, vóór of tegen deze of gene, „godsdienstkwestie, enz. enz." Een kiesvereeniging kan niet bestaan, wanneer bestuur en leden niet willen begrijpen,dat algemeen belang ver boven persoonlijke ge voelens tegen deze of gene moet staan. De groote vraag bij afvaardiging van personen naar den gemeenteraad vooral, is niet zoozeer of de persoon or thodox of liberaal, protestant of katholiek is, maar wel: is hij fatsoenlijk en ontwik keld medeburger, heeft hij voldoende be kwaamheid en kennis, is hij zelfstandig genoeg om zijne overtuiging en meening te kunnen verdedigen en daaraan getrouw te blijvenP Heeft hij wel tijd en am bitie genoeg, om zich op de hoogte van de belangen en behoeften der gemeente te stellen, heeft hij er persoonlijk wel veel be lang bij of de gemeente in bloei toeneemt of niet Is 't een alhier gevestigd persoon of wel iemand, die ieder oogenblik de ge meente weder kan verlaten, zooals amb tenaren, enz. Er zijn helaas te veel per sonen in den raad, die er van geen nut zijn, en die hetrekking misschien hebben aangenomen uit eerzucht om den titel van „Edelachtbare Heer" te kunnen voeren, maar aan de roeping en verplichtingen, daaraan verbonden, volstrekt niet voldoen die in het dagelijksch leven zich verder weinig om die betrekking bekommeren, noch zich eenige moeite geven om op de hoogte te komen van de behoeften en de belan gen der gemeentekortom, zich in 't alge meen niet moeielijk maken, dan misschien bij feestelijke gelegenheden of voor een baantje als getuige bij de stembus en stem opneming, en zich verder voor weinig inte resseeren; terwijl wederom anderen, sedert jaren lid, en dus op hoogen leeftijd, die met de tegenwoordige snelle ontwikkeling niet meer mede kunnen, ook niet begrijpen, dat hun tijd om is. Dit programma van beginselen en wat volgens mijn inzien, wel verlangd wordt van een gemeenteraadslid, ter beantwoor ding aan K, en op de tweede zin, wat er alzoo niet goed gaat, en wat men beter of anders zoude wenschen in deze gemeente, het navolgende: De algemeen bekende slakkengang, ach teruitzetting en niet afdoening van zaken, die spoed vereischen, en die niet in den smaak vallen van onzen burgervader, zooals b. v de visohkwestie, onderhoudszaken, verlich tingen en zoovele anderen meerde afhan deling van zaken in de publieke vergade ringen, die door burgemeester en wethou ders reeds vooraf behandeld zijn, maar ter bespreking en goedkeuring aan de leden moeten aangeboden worden en met eene zekere kunstvaardigheid in het indienen en afhameren (om er geen andere benaming aan te geven) afgedaan worden, dat het eene lid het andere aanziet, zonder er iets van te begrijpen, en waarmede dan maar nolens volens genoegen genomen wordtge brek aan eendrachtige samenwerking en doorzicht bij de ledenpolitiewezen, als betere bescherming van eigendommen en personen, tegen baldadigheden en vernielings- zucht van de jeugd het niet tegengaan van onzedelijke handelingen, opruiming van stankinrichtingen als de mestbelt en opeen stapeling van vuilnis langs de zeewering en sommige straten, inkrimping van aan nevenbewoners hinderlijke iurichtingen, als vischdrogerijen, rookerijen, tingel-tangels, die tot over middernacht open zijn, betere controle op de verlichting, dat soms gloei ende spijkers zijn of liefst gedeeltelijk niet branden, enz. enz. Dit tot antwoord aan K. wat er niet goed gaat en wat men anders wenscht, en daarom op den keper beschouwd, komt het mij ns inziens volstrekt niet op hetzelfde neder of Jan dan wel Piet lid van den raad wordt, en mocht dit mijn schrijven er iets toe hebben bijgedragen, ofschoon ter elfder uur, dat zich een comité voor de kiezers stelt, die mannen aanbeveelt, welke ten minste het grootste gedeelte van het hierboven omschrevene in zich vereenigen, dan vertrouw ik, het mijne te hebben ge daan ter bevordering daarvan en ben volgaarne bereid daartoe mede te werken. J. E. Z. Stoomvaartberichten. Het stoomschip Prins van Oranje ver trok 7 Juli van Marseille naar Java. Het stoomschip Madura vertrok heden 7 Juli van Southampton naar Java. Het stoomschip Burgemeester den Tex vertrok 7 Juli van Batavia naar Amsterdam. Het stoomschip Soenda, van Batavia naar Amsterdam, passeerde St. Vincent 7 Juli. Markt-Beri chten Alkmaar, 7 Juli. Aangevoerd 6 Paar den f100 a 275, 10 Koeien en Ossen f 140 a 265, 24 nucht. Kalveren f 12 a 23, 80 Schapen f15 a 38, 28 Lammeren f9al7, 30 magere Varkens f15 a 18, 294 Biggen f4 a 6, Bokken en Geiten f 5 a 9, kleine Bokjes fl.10 a 1.30, Boter per kop ('s middags 12 uur) 95 a 105 et. Hoorn, 7 Juli. Tarwe f 8.50 a 10, Gerst 5.75a 6.50, Haver f4.75 a 5.50, Erwten: witte f 16 a 18, grauwe f 20 a 24, bruine Boonen f 14 a 16, 9 Paarden f 80 a 200, 40 Schapen f26 a 35, 7 Kalveren f 11 a 26, 57 Biggen f 4 a 7, 50 Kippen f0.90 a 2, 4200 Kip-eieren f4 per 100, 788 koppen Boter 80 a 0.85 et. 312de STAATS LOTERIJ 5de Klasse. 16de Lijst. No. 15220 f3000. No. 2451, 12865 elk f200. Burgerlijke Stand Helder. Van 3 tot 6 Juli 1883. ONDERTROUWD: W. P. Böhm, vuur- stoker en A. M. v. d. Pot. J. H. v. d. Pol), marinier en J. E. Bonnevelt. GEHUWDGeene. BEVALLEN: C. M. H. Franken, geb. de Bell, z. S. Munnik, geb. Daarnhouwer, d. N. v. Horik, geb. Rijper, d. M. Schenk, geb. de Beurs, z. C. Dekker, geb. Schenk, d. J. M. Schuhman, geb. Labrand, d. A. Steilberg, geb. Faber, z. G. Voort- huijsen, geb. Schrijver, d. H. Gras, geb. Dijt, z. A. Nobbes, geb. Groot, d. W. C, ClifFord Kocq v. Brengel, geb. Roelofs, z. A. v. Willigen, geb. Fray, d. OVERLEDEN C. Schagen, geb. Bruin, 69 j. T. Aenee, geb. Koning, 39 j. H, de Vries, 30 j. J. Hollander, 35 j. A. Kamminga, 2 m. J. Senhauser, 11 ra. C. C. Vink, 6 m. L. Oostendorp, 16 j. J. Jonker, 12 m. Vervolg der Berichten. We maken onze lezers attent op achterstaande annonce, waarin eene samenkomst, te houden in Mu- sis Sacrum, op a. s. Donderdagavond wordt aangekondigd van belangstel lenden' in de verkiezing van gemeen teraadsleden. We twijfelen niet of velen zullen, met het oog op 't groote gewicht dezer zaak, niet verzuimen om die vergadering bytewonen. De dag der verkiezing is zeer nabij dit dringt wellicht des te meer, om de samenkomst niet te verzuimen. Aan de beurt van aftreding zijn de HH. W. J. Maalsteed, S. v. Gijn Pz., 0. Giltj.es, L. Jelgersma, A. J. van Kelckhoven en K. C. v. Vliet. De H.H. Jelgersma en van Vliet hebben verzocht niet weder in aan merking te komen. Wanneer dit nommer onder de oogen onzer lezers komt behoort de kermis weder tot het verledene. Of allen, die onze kermis bezochten te vreden ziju, we durven het niet zeggen. Wat we echter wel durven beweren, is, dat de directie van den schouw burg des heeren v. Zuylen tevreden zal rijn eiken avond toch is de ruime tent flink bezet. Trouwens, stukken als: Inkwartiering," »Onze Vrou wen" en Blonde Els" verdienen een ruim bezoek. Hedenavond zal het gezelschap dat in Tivoli met zooveel succes optrad, een groote afscheidsvoorstelling geven. (Zie annonce). De Minister van Marine, Vice- Admiraal Geerling, getroffen door de belangstelling, welke de ingezetenen alhier betoonen voor de slachtoffers, die verleden jaar bij het onheil van den rammonitor Adder" zijn omge komen, heeft vóór zijn vertrek aan den Burgemeester f 100 ter hand ge steld voor de armen dezer gemeente. Bij Zr. Ms. besluit van 6 dezer, is de kapt.-ter-zee H. D. Guyot met 10 dezer eervol ontheven vau 't bevel over Zr. Ms. schroefstoomschip le kl. Tromp" en op nonactiviteit gesteld, en dat bevel met 11 daaraanvolgende opgedragen aan den kapt.-ter-zee C. F. T. Van Woelderen. De Tweede Kamer heeft onder dagteekening van 5 Juli, van den minister van justitie mededeeliug ontvangen, dat, ingevolge 's Konings machtiging, het wetsontwerp houden de wettelijke bepalingen tot het tegen gaan van overmatigen arbeid en ver- waarloozing van kinderen door de Regeering wordt ingetrokken. Men schrijft van Terschelling, dd. 7 Juli. Heden nacht is door den visscher Knop een hier zelden voorkomend zeedier gevangenmen denkt dat het een zeeduivel is. Het dier is ongeveer een meter lang, en op het breedst ongeveer een halve meter, 't Is een platvisch met een week lichaam; de zeer groote kop is bijna 1/3 van het geheele lichaam. De vinnen zijn 2 zijvinnen, een kleine ver naar achteren geplaatste rugvin en een staartvin daarenboven heeft het dier onder den buik twee zuig- pooten. De boven- en onderkaak hseft twee rijen lange en scherpe tanden en op de tong en in het verhemelte zijn twee beenige platen met tanden, zoo spits als naalden. Daarenboven is het bovenste gedeelte van den kop gedekt met een harde plaat, waarop verschillende hoornach tige knobbels zitten. Eenige uren na de vangst is het monster gestor ven. Te Schagen is eene vereeniging opgericht, welke zich teu doel stelt, een deel der Schager Wielen in eene zwem- en badinrichting te herschep pen. Nog dezen zomer hoopt men van de inrichting gebruik te kunnen maken. Een korporaal der grenadiers heeft zich in de kazerne te 's-Hage door een geweerschot van het leven beroofd. De heer J. van 't Lindenhout, directeur der weezeniurichiing te Neerbosch, heeft uit Brummen van iemand, dio onbekend wenscht te blijven, f 5000 ontvangen. Op het Noordhollandsch Kanaal nabij Alkmaar is Zondagmiddag om 5 uur de kok van een pleizier-stoom- boot te water geraakt en verdronken. Toen na een uur dreggens het lijk nog niet gevonden was, moest de boot doorvaren. De tentoonstelling te Am sterdam werd Zondag door 20,000 betalende personen bezocht, welk ge tal met de vrijkaarten en met hen die, door de steeds openstaande deur achter den restaurant Bou Marché zonder betalen binnenkwamen, zonder overdrijving op 30,000 mag gesteld worden. Zaterdagmiddag is eene gehuwde vrouw, woonachtig in de 2e Laurier- dwarsstraat te Amsterdam, die er sedert vier weken een manufactuur winkel hield, terwijl haar man af wezig was, vertrokken, al haar huis raad medenemende, doch 3 kinderen (voorkinderen v^an haar man) achter latende. Toen de man des avonds ten 6 ure thuis kwam en met behulp van een politie-agent de verdwenene ging opsporen, kwam ook hij niet terug. De buren, vooral die van heb »Weezenpad," trokken zich toen het lot der kleinen aan en voorzagen hen van voedsel enz. Thans de politie er voor. In alle vakken, zegt het G. P. N., heeft men specialiteitenzoo ook in het krijgen van zenuwtoevallen. In den omtrek vau De Ruyterkade te Amsterdam kan men een mau aantreffen, die, wanneer er geen po litie in aantocht is, soms een paar malen in 1 uur een zenuwtoeval heeft. Het schuim staat den man op de lippen, maar het is schuim van een stukje zeep, dat de bedrieger in den mond heeft en dat door beweging met de tong begint te schuimen, zoodoende speculeerende op het medelijden der menschen. Te Middelburg heeft in den nacht vau Zaterdag op Zondag een werkman, dronken thuis komende en aan de tafel rakende, de brandende petroleumlamp omgeworpen en zich zoo gebrand, dat hij Zondagmor gen overleed. De vrouw lag eveneens dronken te bed en de buren konden wel den brand stuiten, maar de man had reeds de hevige brandwonden bekomen, die het bovenstaande nood lottige gevolg opleverden. Drammen, 3 Juli. Gisteren des namiddags ten 4.30 ure, brak er een zware brand uit in Consul Carl Grams duigen pakhuis die zich spoedig aan de houtwerf meedeelde en niet eer gebluscht kon worden voor des avond ten 9 ure. De schade wordt op 150,000 kronen geschat. De bark Disinganno, die bij de kraan lag te repareeren, ge raakte ook in brand en werd de haven uitgeboegseerd, doch is geheel ver brand. Vijf of zes menschen zijn by dien brand omgekomen. Een telegram uit Kopenhagen meldt, dat aldaar in hechtenis is ge nomen zekere Jens Nielsen die bekend heeft in Februari 1881 den ontzet- tenden brand der Victoria dokkeu en twee dagen later een brand hij Londenbridge aangestoken te hebben, uitsluitend met het doel om zich door diefstal te verrijken. Ook bij Kopenhagen had hij vijf huizen in brand gestoken. CORRESPONDENTIE. Aan deu inzender van het stukje, geteekend L. Aanbevelingen kuunen niet anders dan als advertentie ge plaatst worden. Op VRIJDAG 13 JULI ho- I pen wy te herdenken de 40- l Jarige Ecktvereeiiigiug v 8 onze geliefde ouders JAKOB SLOT TRIJNTJE KUNST, i Oudeschild, Tessel. Hunne eenige zoon, behuwd-* en kleindochter. Getrouwd HARMEN LAMMERS, gepensionneerd Provoost, bij de Kon. Ned. Marine, en JOHANNA GERARDINA CORDES. Amsterdam, 4 Juli 1883. Bevallen van een Zoon J. W. DEN BAKKER, geliefde Echtgenoote van A. SPANJERDT. Amsterdam, 5 Juli 1883. •■wamasesBË Heden overleed, mijn geliefde Echtgenoote TEUNISJE KONING, in den ouderdom 39 jaren en 10 maanden. Helder, 5 Juli 1883. H. J. AENEE. Mede uit naam van Moeder, Broeders en Zusters. Algemeene kennisgeving. Heden overleed, na een kort stondig doch geduldig lijden van 18 dagen, onze geliefde Dochter LAMMERTJEin den ouder dom van 167s jaar, diep be treurd door hare bedroefde ou ders en familie. Helder, 8 Juli 1883. G. OOSTENDORP. M. OOSTENDORP, geb. Veldt. Voor de vele en hartelijke bewijzen van belangstelling, ondervonden bij het overlijden van onzen geliefden vader, behuwd- eu grootvader, den heer HENDRIK JACOBUSRIPPENS, be tuigen wij aan allen, zoo binnen als buiten deze gemeente, onzen op rechten dank. Helder, 10 Juli 1883. Uit aller naam, W. RIPPENS. De ondergeteekende wenscht niet weder in aanmerking te komen voor Lid van den Gemeenteraad. L. JELGERSMA Gz. Helder, 10 Juli 1883. Ter bespreking van de Canaidatuur van leden voor den Gemeenteraad, worden kiesgerechtigden uitgenoodigd tot eene bijeenkomst in »Musis Sa crum", op Donderdag den 12n Juli des avonds ten negen ure. Eene talrijke opkomst is zeer ge- wenscht. J. BAIS. P. S. HORDIJK. H. JANZEN Ez. IJ. STRIKWERDA. C. D. ZUR MUHLEN. Zangveheeniging DONDERDAGAVOND om 8 uur precies, verplichte Vergadering:. HET BESTUUR.

Vliegend blaadje : nieuws- en advertentiebode voor Den Helder | 1883 | | pagina 2