'T VLIEGEND BLAADJE. KLEINE COURANT VOOR HELDER. NIEUWEDIEP EN TESSEL No. 1086. Vrijdag 13 Juli 1883. Elfde Jaargang. Verschijnt Dinsdag- en Vrijdagmiddag. Kalender der Week iinement per 3 maanden binnen de gemeente 50 Cent. >3 franco per post75 Afzonderlijke nummers2 UitgeversBERKHOUT Co. te Helder. BareanxSPOORSTRAAT ea ZUIDSTRAAT. Advertentiën van 1 tot 5 regels25 Cent. Elke regel meer5 Grootere letters worden naar plaatsruimte berekend. Advertentie n moeten uiterlijk des DINSDAGS- en VRIJDAGSMORGENS vóór 10 uur aan de Bureaux bezorgd zijn. JULI, (Hooimaand), 31 dagen. Opkomst der Zon 3 u. 58 m. Onderg. 8 u. 13 m. Zondag 15 Maandag 16 Dinsdag 17 woensdag 18 Donderdag 19 Begin der Hondsdagen. Vrijdag 20 Volle Maan. Zaterdag 21 NIEUWSTIJDINGEN. HELDER, 13 Juli 1883. De overvaart van bet schroef- stoomschip le kl, »Van Speyk" uit bet Marinedok te Amsterdam naar hier, zal geschieden op Maandag 16 dezer. Dit schip, waarin geen tuig staat, zal met eigen stoomkracht den tocht derwaarts door het Noord zee kanaal en de Noordzee maken, en van IJmuiden af begeleid worden door een ramschip, om des vereischt, onmiddellijk hulp bij de band te b ebben. Aan boord van bet wachtschip alhier is de matroos 3 kl. D. K. wegens voortdurend berispelijk ge drag, uit den zeedienst ontslagen. De Tesselscbe visschers, die met den duiker de lading rails uit de Daysser zoeken boven water te brengen, hebben weer 68 stuks aan gebracht. De Amsterdamsche Tentoonstel ling, 1 Mei geopend, is heden 10 Juli gereed! De laatste hand is aan de uitmonstering gelegd. Het terrein ziet er thans uitlokkend uit en dit zal nog beter worden, wanneer de pas aangebrachte beplantingen over een dag of acht geheel bekomen zijn van bet transport; 20 a 30.000 bezoe kers is thans het gemiddeld aantal op Zondag. Blijkens een aan het departe ment van koloniën ontvangen tele gram van den gouverneur-generaal van Nederlandsch-Indië, is het zuide lijk marine-magazijn te Batavia, in houdende artilleriematerieel en sloep- geschut, door brand vernield. De granaten bleven ongedeerd. De oor zaak van den brand is onbekend. Omtrent den omvang der schade is nader bericht toegezegd. (St.-Ct.) Dankend voor de goede voor nemens bij het Departement van Ma rine bestaande in zake de verbinding der kustlichttorens met bet telegraaf- net, wordt aan de bevoegde macht tevens in overweging gegeven, de vuurschepen ook in telefonische ver binding met de naastbijzij nde tele graafkantoren te brengen, iets wat voorzeker zeer het gevaar van stran den zou verminderen, de kans op redding bij rampen zou vermeerderen en tevens den handel gelegenheid verschaffen om met voorgaats zijnde schepen berichten te wisselen. Delft, 11 Juli. Toen gisteren avond de maskerade der Delftsche studenten halverwege haren J tocht door de stad had volbracht, k /am de treurmare, dat het feestgebouw, waar vóór den optocht bet kame raadschappelijk diner was gehou den, in m:inder dan 10 minuten heel was afgebrand. De oorzaak van /.jn branjd is onbekendvolgens sommi gen begon hy onder het orkest. Noch de prachtige decoratiën, noch de fraaie vaandels, zoowel van de verschillende corporatien als van het studenten korps konden worden geredook het nieuwe vaandel, dat kortentijd geleden door de Delftsche dames het corps werd aangeboden ging ver loren, ook een groote hoeveelheid muziek is door dè vlammen vernield. Buiten het gebouw was er, naar wij vernemen, niets verzekerd. Ondanks dit ongeluk gaan de feesten door. De repetitie, welke heden morgen op het feestterrein zou plaats hebben, wordt morgen ochtend in het Gebouw voor Kunsten en Weten schappen te 's-Hage gehouden, des gelijks het concert, terwijl er door extra treinen voor de heen en te rugreis zal worden gezorgd. Dinsdagmiddag is te Vlaardin- gen de 3e haringjager aangekomen, met 555* tonnen haring, waarvan 248 tonnen vollen en 307* ton maatjes- De overgave geschiedde van 27 tot 30 Juni, en de jager verliet op 1 Juli de vloot. Op twee schepen na, is de geheele Scheveningsche vloot ter haringvangst afgezeild. De berichten omtrent die visscherij luiden thans beter. Zeldzaam groot zal dit jaar de oogst van appelen en peren zijn. Vele hoornen zijn zoo vol geladen, dat zij onmogelijk den last zullen kunnen dragen. De vruchten bieren echter tot nog toe klein van stuk. Zwarte bessen, waarvan te Reenen ruim 5000 Nea. ponden zijn opgekocht, zijn mede goedkoop, 12 a 13 ets. per Ned. pond, tegen 27 cent het vorig jaar. Met achterlating van een be langrijk deficit in zijne gemeentekas, heeft zich einde Januari dezes jaars, D. C. H., gemeente-ontvanger te Put ten (Veluwe), naar Amerika begeven en zich in Michigan gevestigd, doch is onlangs ter requisitie der Neder- landsche regeering aldaar gearresteerd hij bevindt zich thans reeds ver in zee en zal binnen weinige dagen in Nederland aankomen, om aldaar te worden gekerkerd. Maandag was het 299 jaren een jaar dus vóór den driehonderdsten gedenkdag geleden, dat Prins Willem I door Balthazer Gerards te Delft werd doodgeschoten. Naar aan leiding van dit feit herinnert het A. Hbl. zeer terecht er aan, dat op de trap van het gebouw, waar de moord plaats vond, geen enkele aanwijzing te vinden is die deze plek tot een der merkwaardigste in onze geschie denis stempelt, behalve de sporen der kogels in den muur. Het oude Prin senhof is thans zelfs eene kazerne. Mag dat zoo blijven? Onder de namen der Nederlan ders, die op de Intern, landbouw-ten- toonstelling te Hamburg bekroond zijn, komt ook voor die van den heer Polviet te Hellevoetsluis, en wel met drie eerste prijzen en een eereprys voor zijn ingezonden drie paren duiven. Deze bekroning is des te eervoller, daar er ruim acht honderd paren duiven waren inge zonden van liefhebbers uit verschil lende landen van Europa. Van een pleizierboot, terug- keerende naar Dordrecht met tentoon stellingbezoekers, viel Zondagavond de zoon van den kapitein over boord. De ongelukkige verdronk. De arrondissementsrechtbank te Leeuwarden heeft Maandag A. J., wed. S. R., vroeger herbergierster op de Kleine Bontekoe" onder Leeuwarden, wegens het bevorderen van onzedelijkheid bij jongelieden be neden de 21 jaren, veroordeeld tot 183 dagen celstraf, met ontzegging van voogdy- en curatorschap gedu rende vijf jaren. Een roerende scène had in een der politiebureaux van Parijs plaats. Een dame van ongeveer 40 jaren kwam haar zoon terughalen, die eenige da gen geleden in hechtenis was genomen wegens landlooperij. De ontroering der arme vrouw, toen zij haar zoon terugzag, was zoo sterk, dat zij eens klaps op den grond neerviel. Alle middelen om de levensgeesten weder op te wekken hieven vruchteloos. Tijdens de mis is de bliksem in de kerk van een klein plaatsje nabij Yssingeaux (Frankrijk) geslagen, waardoor meer dan honderd personen grootere of kleinere brandwonden bekwamen. Twee menschen werden gedood, waaronder een moeder van 7 kinderen, waarvan de oudste nauwe lijks 12 jaren is. Er woont te Chicago een hand- scboenenverkooper, wiens winkel bij de dames van die stad zeer in trek is, en het geheim van den bloei zijner zaak bestaat alleen daarin, dat hy winkeljuffrouwen huurt, die er goed uitzien maar groote handen hebben. Hij wil er geen aaunemen die niet handschoenen No. 8. draagt. De han den van zyne juffrouweu moeten altijd grooter zijn dan die zijner schoone klantendezen zijn daardoor gevleid en koopen des te meer bij hem. Reuter seint uit Durban, dat de Volksraad van Transvaal een voorstel heeft aangenomen strekkende tot summiere ontzetting van den heer Jorissen uit zijn ambt. Een vindingrijk industrieel heeft een nieuwe bestrating uitgevonden. De ervaring heeft geleerd, zegt hij, dat al 't geen wij tot bestrating -en bevloering van den openbaren weg gebruiken, niet voldoet aan do redelijke eischen, die wij mogen stellen. Eene bestrating van keien veroorzaakt te veel gedrui8ck en daardoor veel hinder ijzeren en stalen blokken, afgewisseld met bout of ander materiaal, is niet ge schikt op den duur, want in den zomer wordt het zoo verhit, dat het uiterst schadelijk werkt op de hoeven der paarden, om van het schoeisel der voetgangers, die er gebruik van maken, niet te spreken. Houtbestra ting kan op den duur niet voldoen, want ten gevolge van afwisselende vochtigheid en droogte slijt het sterk afaspbalt is onder sommige omstan digheden uitmuntend, maar 's winters wanneer er sneeuw ligt, wordt het een gevaarlijke weg voor paarden, die uitglijden, zich veelal bezeeren en het verkeer stremmen. In een woord, er is geen bestrating, welke in alle opzichten aan de behoefte voldoet. Hierin zal een radicale verandering worden gebracht. De industrieel heeft daartoe een middel uitgevonden, waarop hy octrooi heeft aangevraagd. Zoodra hij de bedoelde bescherming der wet heeft verkregen, zal hij zich wenden tot het gemeentebestuur van Berlijn en tot proef een gedeelte eener druk bereden straat met zijn nieuw middel plaveien. Weet men er nog niet alles van, toch is het geheim gedeeltelijk uit gelekt. 't Zal een papieren bestra ting zijn. 't Klinkt schijnbaar vreemd, maar inderdaad verdient het die benaming. Papieren meubelen, zelfs hoogst kost bare meubelen, kent men sedert lang in Europa. In Noord-Amerika ver vaardigt men papieren huizen, die uitmuntend voldoen in plaats van houten duigen bezigt men papieren om petroleumvateu te maken, die niet aan lekken onderhevig zijn; schepen van papier zijn reeds gebouwd en te water gelaten. En om er nog een afdoend voorbeeld van aan te halen, deelt men mede, dat een der grootste spoorwegmaatschappijen in Pruisen eenige honderden papieren schijven heeft besteld by Krupp te Essen, ter vervanging van de ijzeren wielen der spoorwaggons. De directie dier maat schappij is daartoe niet overgegaan dan nadat zij, door langdurige proef nemingen zich had overtuigd van de doelmatigheid der nieuwe vinding. Het reusachtige koperen beeld der Vrijheid, dat te Parijs gemaakt wordt, om als vuurtoren dienst te doen aan den ingang der haven van New-York, zal over ongeveer zes maanden geheel gereed zijn. Men is nu, in de werkplaats der firma Gaget- Gauthior, waar het naar het model van den beeldhouwer vervaardigd wordt gevorderd tot de borst. Alleen de borst en de linkerarm moeten nog voltooid worden. Het hoofd, dat groot genoeg is om 40 menschen te bevatten, was reeds op de tentoon stelling van 1878 te zien, en de rechterarm is juist uit Amerika terug gekomen waarheen men hem gezon den had, om een denkbeeld van het ontzaglijke gevaarte te geven. Dit beeld, waarvan wij reeds eenige malen melding maakten, zal het groot ste zijn, dat ooit vervaardigd werd voor zoover men weet. Want de vermaarde colossus van Rhodus. tus- schen wiens beenen de scheepen door voeren, was veel kleiner. Het zal 46 meter hoog worden, 2 meter hooger dan de Vendöme-zuil. Door den opgeheven rechtervoet, welks zool nog niet is aangebracht, kan men het beeld binnenkomen, en men behoeft daarbij niet te bukken, want de voet is zoo groot, dat een man te paard met opgeheven hoofd er kan binnen rijden. Wanneer het voltooid is, zal het beeld te Parijs een'tijd lang ter be zichtiging gesteld worden en vervol gens, in ruim 300 stukken, te zamen 200,000 kilogram wegende, in een opzettelijk daar voer bestemd schip naar New-York overgebracht worden. De hoop op een spoedig einde van de werkstaking onder de ijzer werkers in het Engelsche graafschap Stafford is weer vervlogen. Pogingen tot schikking zyn mislukt en het aantal werkstakers neemt toe, hoe wel in sommige fabrieken de arbeid onder politie-toezickt, wordt hervat. Te Bilston, bij Wolverhampston, had een gevecht plaats tusschen politie dienaren en arbeiders, welke laatsten eerst met behulp van een aantal burgers tot rust gebracht werden. Drie der belhamels werden terstond en drie later in hechtenis genomen. Bij het onderzoeken van de te Glasgow gezonken stoomboot Dayphne hadden de duikers te worsten met een groot bezwaar. De luchtpijpen van hunne costumes raakte nl. in de gangen van de boot verward en werden dichtgetrokken, zoodat de mannen niet in het binnenste van het vaartuig konden doordringen. Aan boord van de stoomboot »Aurania" brak onlangs by New- York een der cylinders van de stoom machine, waardoor een ontploffing veroorzaakt werd, die groote ont steltenis teweegbracht, maar zonder verlies van menschenlevens afliep. Deze goede afloop was vooral te danken aan het flinke gedrag van deu tweeden machinist, die zoodra hij de ontploffing hoorde, door den heeten stoom heen naar de machine kamer snelde en de kleppen open zette. Als blijk van erkentelijkheid voor zyn moedigen daad, schonken de passagiers den man een beurs met £70. In alle havenplaatsen van Euro pa zyn thans, blykens bericht in de St. Ct. quarantaine maatregelen tegen de Cholera genomen. Een kok te Calcutta, een Ma- homedaan, die onlangs uit zijn dienst ontslagen was, nam daarover een eigenaardige wraak op zyn meesteres. Hij sloop, met een schaar gewapend, haar huis binnen, knipte al hare ja ponnen, die hy machtig kon worden, in stukken, drong toen door in het slaapvertrek, waar de dame te bed lag, en knipte haar het haar af. De dame was bijna, bij 't wakker worden, ernstig aan het oog bezeerd door de punt van de schaarmaar zij kwam met het verlies van haar lokken en hare japonnen vrij. De kok werd gevat en tot een jaar gevangenisstraf met dwangar beid veroordeeld. Heldersche Moppen. EEN DOCTER BIJ EEN ZIEK KIND. De moederDocter, wat zal ik toch met dit kind uitvoeren P Het ia zwak op zijn beentjes en kan maar niet leeren loopen. De docter Hier kunnen alleen inwrij- vingon helpen. Neem wat jenever De moeder Jenever Heeregod Dat helpt niet voor de beenen. Integendeel. Als mijn man jenever beeft gedronken, ia hij juist erg zwak op zijn beenen. Na den afloop eener begrafenis komt de hoofdbidder bij den erfgenaam. Nog iets van uwe orders P Dank je. Als mebeer tevreden is, zal hij mij zeker niet vergeten. o DOOR DE MAND GEVALLEN. Een student tot zijn oppasser: Johan, van morgen heb ik een heelen boel sigaren, die ik geteld had, hier op mijn schrijftafel gelegd. En nu ontbreken er vele aan. Johan Mij heeft het ook bij 't tellen verwonderd, dat er vijftien stnks aan ont braken. Maar ik wil niemand bij u be schuldigen of verdacht maken.

Vliegend blaadje : nieuws- en advertentiebode voor Den Helder | 1883 | | pagina 1