ia ie léd Ier Bart. M Advertentiën. nsr. osti, frile Geref. GeietDte, Stoomvaartberichten. Het stoomschip Conrad vertrok 11 Juli van Suez naar Amsterdam. Het Btoomsehip Madura passeerde 11 Juli Kaap Rocca van Amsterdam. Het stoomschip Prins Hendrik arriveerde IS Juli te Batavia van Amsterdam. Het stoomschip Koningin Emma arriveerde 12 Juli te Prioul, (Marseille), van Batavia. Markt-Berichten. Schagek, 12 Juli. 6 Paarden f 60 a 110, 34 Geldekoeien f160 a 310,12 Kalfkoeien f180 a 260, 4 Yaanen f140 a 180, 18 nucht. Kalveren f7 a 15, 233 Schapen f 16 a 44, 25 magere Varkens f10 a 15, 30 Biggen f 3 a 5, Boter per kop f 1.05 a 1.15, Kaas per kgr. f0.40 0.55, Kip-eieren per 100 f3.25 a 3.50. Burgerlijke Stand Helder. Van 10 tot 13 Juli 1883. ONDERTROUWD R. Kooijman, mu- eiekant b. d. marine en M. v. Nuijsenburg. E. Jansen, korporaal en J. Vogel. J. H. Kater, schoenmaker en P. M. ter Hacken. J. Hoogschagen, werkman en P. P. Munter. P. W. Dekker, diamantslijper en A. M Oorbals. GEHUWD K. Wijker en A. Hubbeling. K. Hubbeling en M. Wijker. D. Duin en M. G. Regter. A. A. Kikkert en I. Boon. BEVALLEN P. A. Sijne, geb. Ox, z. M. J. v. d. Horst, geb. v. d. Lis, z. J. Vonk, geb. Kuijkes, d. OVERLEDEN T. J. de Ruijter, 8 m. Een levenloos aangegeven. Burgerlijke Stand Tessel Van 5 tot 11 Juli. ONDERTROUWD Teunis Duinker en Maartje Leens. Petrus Hoogenbosch en Trijntje Veger. GETROUWD: Willem Doggeren Grietje Zegel. Gerrit Vlaming Bz. en Aafje Kooger. GEBOREN Melle, z. van Melle Zegel en Oetske de Vries. Betje, d. van Pieter de Porto en Jantje Krijnen. Klaas, z. van Cornelis Boon en Elis&beth Sandifort. OVERLEDEN Betje de Porto, 1 dag, d. van Pieter de Porto en Jantje Krijnen. Vervolg' der Berichten. Bij de directie der Marine al hier is heden aanbesteed: het ver richten van eenige werkzaamheden aan de gebouwen, enz. van het ma- ritime etablissement. Ingeschreven door 19 inschrijverswaarvan de hoogste was de heer J. Giltjes voor f9819, en de laagste deheerenGeb. Boon voor f 7200. Op uitnoodiging van een 5tal heeren, waarvan 2 om redenen niet aanwezig waren, had gisterenavond eene bijeenkomst van kiesgerechtigden Drieënzestig personen teekenden de presentielijstterwijl een groot aantal n i e t bij de zaak betrekking hebbende personen, de zaal van Musis Sacrum met hunne hinderlijke tegen woordigheid vulden. De heer C. D. ZurMuhlen leidde, met goedkeuring van hen, die mede het initiatief had den genomen en aanwezig waren (de hh. IJ. Strikwerda en H. Janzen Ez.) de vergadering en deed, nadat het gedruisch het eenigszins mogelijk maakte, in gepaste woorden het doel dezer bijeenkomst kennen. In hoofd zaak wees hij er op, hoe goed ook aftredende leden hun mandaat hadden betracht, het noodig was mede te gaan met den tijd, die andere be hoeften had leeren kennen, dan die, welke die achtenswaardige leden vóór 25 jaren recht tot zitting gaven nieuw bloed te brengen in dat lichaam, dat minder voortvarendheid bewees, daar waar dit thans zoo dringend noodig bleek, mocht het hoofddoel dezer bijeenkomst zijn. De gewijzigde toestand onzer ge meente, maakte het noodig te letten op datgene, wat haar kan opbeuren daarom wees spreker als voorbeeld op het adres, ruim een jaar geleden door 60 personen geteekend, aan den Raad ingezonden, ter verbetering van den vischafslag en dat thans nog hangende is. Spreker noodigt uit tot openlijk debat, bij het candidaat stellen van nieuwe leden. Den heer J. Korver betoogt, dat het noodig is vooraf het beginsel of het pro gramma te kennen, waarop personen kunnen worden aanbevolende voor zitter merkt op, dat een programma genoegzaam geformuleerd is in een ingezonden stuk voorkomende in het laatste No. van 't Vliegend Blaadje, dat hij onderstellen mag, dat ieder gelezen heeft. Het voorstel tot open lijke bespreken, wordt aanvankelijk op voorstel van den heer J. G. R. Vos, begonnen, alleen in betrekking tot de aftredende leden waarom men die niet zou herstemmen; de heeren B. E. Vries en J. Brouwer on dersteunden ditevenwel vond het bestrijding in den heer L. F. over de Linden, die het beter acht op stembriefjes een keuze van een tien tal te maken. Met den heer W. J. Maalsteed wordt begonnen, hetwelk echter tot geen resultaat leidt; de moeielijkheid openbaart zich, nadat de heer H. Z. de Buisonjé opmerkt, dat zeer weinigen eigenlijk hun ge voelen durven of kunnen uiten. Het voorstel van den heer over de Linden wordt eindelijk aangenomen, alleen in betrekking tot de aftredende leden. Op stembriefjes zal beslist worden, welke leden aanspraak maken hun maandaat te hernieuwende uitslag hiervan was (52 namen aan deze stemming deel) dat de heeren S. van Gijn 39, W. J. Maalsteed 27, C. Giltjes 5 en L. Jelgersma 1 stem bekwam. Na eenige discussie werd op nieuw tot stemming overgegaan, nu van een tiental, om daaruit een keuze voor een zestal te formeeren. De uitslag hiervan was (48 namen aan de stemming deel), dat op de heeren L. F. over de Linden 10, J. Korver Pz. 12, W. J. Maalsteed 25, S. van Gijn 34, IJ. Str;kwerda 36 en H. Janzen Ez. 37 stemmen uit gebracht werden. De leider der ver gadering, de heer Zur Muhleu, welke mede een genoegzaam aantal stem men op zich vereenigde, verklaarde evenwel vooralsnog geen candidatuur te kunnen aannemen. Er wordt op gemerkt, dat het noodig is, vooraf te vernemen, of de gekozenen de candidatuur aannemen en welke be ginselen zij in hoofdzaak voorstaan; De heer H. Janzen Ez. vindt daarin aanleiding, om in een uitvoerig be toog daaromtrent zijn denkbeelden te kennen te gevenhij herinnert aan vele zaken, maar vooral dat hij voorstaat, het zoo tijdig genoemde program, zoo duidelijk omschreven in een ingezonden artikel, in de cou rant hierboven gemeld. De kenze laat hij zich welgevallen. Spreker werd met applaus begroet. Ook de heer Strikwerda stelt zich, met ver wijzing naar dezelfde artikelen en in verband met het gesprokene door den heer Janzen, beschikbaar, zoo ook de heer over de Linden. De heer Korver formuleert vooraf zijn mee ning in een tiental artikelen; ook hij neemt de keuze aan, na eenige discusie met den heer Yos, betref fende de opvatting onderwijs". Hiermede mocht men 't doel dezer bijeenkomst bereikt achten. De voor zitter, de heer C. D. ZurMuhlen, wees op het resultaat der stemming, waar uit bleek, dat een groot getal kies gerechtigden thans hunne keuze be paald hadden op de heeren W. J. Maalsteed, S. van Gijn, aftredende leden, en de heeren H. Janzen Ez., IJ. Strikwerda, L. F. over de Linden, en J. Korver Pz. en beval daarom aan, hoewel die bijeenkomst niet de rechten eener kiesvereeniging bezat en tot eene keuze niet verplicht, dat het gewenscht was de candidatuur van genoemde heeren, welke bijna met eenstemmigheid hier werd gesteld, nu ook buiten dezen kring te onder steunen of te handhaven. Voorts bedankt hg de aanwezigen voor hunne opkomst. De heer G. D. Zur Muhlen verdient een woord van dank voor de uitstekende leiding dezer verga dering de heer J. Korver Pz. was jegens allen hiervoor den tolk, het welk met instemming werd begroet. Staande dit wordt het voorstel tot hem gericht om het initiatief voor 't oprichten eener kiesvereeniging op zich te nemen hiertoe verklaart de heer Zur Muhlen zich bereid als later nogmaals door meerdere kiezers het voorstel gedaan wordt. Middernacht was het reeds toen de vergadering scheidde. Van 15 Juli tot 9 Sept. wordt het Rijksontvangkantoor Helder, we gens vertimmering, gehouden op de Kerkgracht in het gebouw voor ge meentewerken. De heer J. Tichelman leerling aan de Zeevaartkundige school van den heer A. J. Leger heeft gisteren te Amsterdam voor de Rijkscommissie tot het examineeren van varenslieden, het diploma van derde stuurman ver- irven. Door het prov. bestuur van Noord-Holland is gister bij enkele inschrijving herbesteed Het aauleggeu van werken tot ver dediging van het strand, benoorden Petten, behoorende tot de zeewerken in Noord-Holland, volgens bestek no. 69, dienst 1883, met wijziging in 14 van »31 October 1883" in »31 De cember 1883". (Raming f50,000,) Minste inschrijver de heer A. Vos Rz., alhier voor de som van f67,500. Jongstl. Woensdagnacht is in het Koegras een schuur en een klamp hooi verbrand. De oorzaak is onbekend. Tot burgemeester van Harlingen is benoemd jhr. H. M. Speelman, eervol ontslagen commandant van de Argus. Cocksdorp, 12 Juli 1883. Gisteren 11 Juli is door W. Griek, visscherman, alhier woonachtig, nabij de vuurtoren te Eijerland, in zee drijvende gevonden een lijk van het mannelijk geslacht, verkeerende in vergevorden staat van ontbinding,zoo dat er geen signalement meer van gegevenkon worden. Gekleed als volgt: rood baaien onderhemdblauw baaien onderbroekgezondheidgestreept boezeroen twee blauwe wollen onder baaitjes grijze kousenduffelsche bovenbroek, waarover oliebroek en slopkousenlederen steekmouwen zwart zijden daseen wollen halsdoek twee gouden knoopen aan een der baaitjes en één klomp aanondergoed gemerkt W. K. K. Volgens de kleeder dracht is het een Urker visscher. Men leest in het Dagblad van 's Hage, van Woensdag: Het is heden 11 Juli twintig jaren geleden, dat het gevecht van Zr. Ms. stoomkorvet Medusa" tegen de landbatterijen en schepen in Japan plaats had; het, is 20 jaren geleden dat de equipage van de Medusa" bloed en leven veil had voor den roem van Nederland, bij gelegenheid van het forceeren van de straat van Simonoseki. Het roemruchtig wapenfeit leeft nog te versch in de herinnering on zer tijdgenooten, dan dat het noodig zou zijn, het door een relaas dei- gebeurtenis te verdedigen maar de reeds meermalen gedane vraag vinde hier haar plaatsalleen van de hoogst geplaatsten, die er aan deelnamen, kunnen eenigen wijzen op een eere- teeken, ten bewijze dat hun man moedig gedrag door het vaderland werd gewaardeerd maar zouden ook de overigen hun verlangen niet be vredigd kunnen zien, om door een of ander onderscheidingsteeken, liefst uit het brons van 't veroverd geschut vervaardigd, uitgereikt aan allen die aan het wapenfeit deelnamen, het uiterlijk teeken te mogen dragen, dat zij zich in 1863 als dappere nazaten onzer oude zeehelden gedragen hebben? Te Zwolle heeft een treurig ongeluk plaats gehad, ten gevolge van onvoorzichtigheid bij het spelen met vuurwapenen. De 17-jarige J. L., leerling der H. B. school, die met een vriend op zijn kamer zat, hield schertsende een revolver tegen zijn rechterslaap, zeggende: »kijk, als de kogel hier in gaat, komt hij daar weer uit." Plotseling ging het schot af, met dit gevolg, dat de getroffene onmiddelijk een lijk was. Genees kundige hulp, terstond ingeroepen, mocht niet meer baten. Door den aanvoer van lompen uit Rotterdam schijnt de smetstof van pokken te zijn overgebrachtalthans een zoontje van een papierfabrikant te Vaassen, hetwelk knoopen enz, uit de lompen zocht, is door de pok ken aangetast. Voorts zijn nog 2 kinderen in andere woningen, waar schijnlijk door dezelfde oorzaak, aan pokken lijdende. Naar men verneemt moet de ziekte geen kwaadaardig karakter hebben. Een treffend ongeluk, waardoor een achtenswaardige familie in Den Haag in diepen rouw wordt gedom peld, heeft heden aan de uitspanniugs- plaats Boschhek" aldaar plaats gehad. De heer H. bevond zich daar met zijn gezin, logés en kinderen om er den. voormiddag door te brengen. Terwijl de familie zich naar het »Huis ten Bosch" begaf, werden de kinderen onder de hoede eener bonne in den tuin achtergelaten. Een dame, bekende der familie H., die daar mede aan wezig was, nam de zorg voor het jongste kind, een meisje van 21/2 jaar, op zich, opdat de bonne zich meer met de andere kinderen zou kunnen bezighouden. De kleine vermaakte zich met het plukken van bloempjes aan den slootkant en werd uit het oog verloren. Toen de familie terugkeerde, was het meisje nergens te vinden. Na drie uren zoeken en radeloozen angst der ouders werd het lijkje uit een der slooten opgehaald. Voor den krijgsraad te Peters burg zal eerstdaags behandeld worden het proces tegen den geheimraad Rossitzki, den generaal-majoor Iwa- schenko en nog vijf personen, die als chefs en onderchefs der intendance bij de achterhoede van het leger tijdens den oorlog van 1877 werk zaam zijn geweest en van geldver- duistering en knoeiergen beschuldigd worden. De processtukken beslaan 54.000 vellen papier en zijn in 20 deelen gebonden. Het aantal gedag vaarde getuigen is 150. Een ongelukkig slachtoffer van de warmte zag men onlangs aan het spoorwegstation te Höchst. Daar kwam, juist toen de trein van 11.28 van daar naar Frankfort vertrok een heer in bruiloftsdos aanstormen een minuut te laat. De arme man was wanhopend. Hij werd door zijn bruid en talrijke bruiloftsgasten te Frank fort verwacht, waar hij te 12 uren moest trouwen. Lang vóór het be paalde uur gereed, was hg, door de drukkende warmte overmand, een dutje gaan doen op zijn kamer en hg bleef daar zoolang in Morpheus armen, dat hij niet tijdig genoeg in die zijner bruid kon snellen. Ondertrouwd PETRUS HOOGENBOSCH, van Helder, en CATHARINA VEEGER, van Tessel. Tessel, 9 Juli 1883. Eenige en algemeene kennisgeving. Ondertrouwd R. KOOIJMAN en M. VAN NUIJSENBURG. Helder, 11 Juli 1883. Receptie: Zondag 15 Juli. Ondertrouwd PETRUS WILHELMUS DEKKER, Diamantslijper, en ANNA MARIA OORBOLS. Helder, 12 Juli 1883. Namens zijne pleegouders, P. KEIM. J. KEIM, geb. Esbach, Ondertrouwd ALBERTUS BRANDENBURG, van Amsterdam, en CATHARINA ABBENES, van Helder. Amsterdam. 12 Juli 1883. Algemeene kennisgeving. Gehuwd ARIE ADRIAAN KIKKERT met IDA BOON, van Tessel, die tevens, ook namens wederzgdsche betrekkingen, hunnen dank betuigen voor de vele bewijzen van belang stelling, in deze ondervonden. Helder, 12 Juli 1883. Voorspoedig bevallen van een wel geschapen Zoon M. J. VAN DER LIS, geliefde Echt- genoote van E. VAN DER HORST, Helder, 11 Juli 1883. Heden overleed onze geliefde zuster GERBRECHT, in den ouderdom van 82 jaren en 6 maanden. Wieringen, 11 Juli 1883. Namens de familie, J. KLEIN. Woensdag den 4 Juli j.1., overleed alhier in het Marine- Hospitaal,na een smartelijk lijden van ruim veertien maanden, mijne geliefde Echtgenoot HEN DRIK DE VRIES, in den ouder dom van 31 jaar, in leve kon stabel bij de K. N. Marinemg nalatende 4 kinderen, allen te jeugdig, om het smartelijk ver lies te kunnen beseffen. Wed. H. DE VRIES, geb. M. Nieuwkerk. Die tevens door deze haren oprechten dank betuigt aan den WelEd. Heer M. P. de KOSTER, teeken meester op de Marinewerf alhier, voor zijne liefdevolle hulpvaardigheid, aan mg, mijn echtgenoot en kinderen bewezen. Helder, 12 Juli 1883. Voor de vele blijken van belang stelling, bij de viering van ons 60-jarig huwelijksfeest ondervonden, betuigen wij onzen hartelijken dank. L. HARTOG en D. P. ADRIAAN. Hartelijke dankbetuiging aan allen, die gedurende de ziekte en het overlijden van onze geliefde dochter blijken van belangstelling hebben gegeven en vooral aan de Heeren dragers, voor de laatste eer, aan de overledene bewezen. Namens de Familie, G. OOSTENDORP, en Echtgenoote. De ondergeteekende wenscht, wegens zijn hooge jaren, nifbt in aanmerking te komen als lid van den Gemeenteraad. Helder, 13 Juli 1883. A. J. VAN KELCKHOVEN. De ondergeteekende, vernemende, dat eenige zijner vrienden, bij de aanstaande verkiezing van leden voor den Gemeenteraad hunne stem op hem willen uitbrengen, bericht hier mede, ouder dankzegging voor die beleefdheid, dat hg voor die betrek king niet in aanmerking wenscht te komen. C. D. ZUR MUHLEN. te HELDER (Palmstraat.) ZONDAG 15 JULI a. s. voormiddags 10 uur, zal D. V. als Spreker optreden de WelEerw. Heer predikant te Warmond. HOOGSTRAAT. Voorat. 10 aar. 's Namiddags 51/, uur. J. VAN DEN BROEK. Park „T I V O L I.' op Zondag 15 Juli 1883, des avonds ten 8 ure. Entree voor een Heer f 0.49. eene Dame0.25. A. BERNHARDT. Vischkoopers worden uitge- noodigd Zaterdagavond 8 uur, in het „Poolsche Koffiehuis." Gevraagd. een flinke DIENSTBODE, niet;bene den 20 jaar, hoog loon, wasch bui tenshuis. Adres Berkhout Co.

Vliegend blaadje : nieuws- en advertentiebode voor Den Helder | 1883 | | pagina 2