'T VLIEGEND BLAADJE. KLEINTE GOÜRAHT i VOOR HELOER. NIEUWEDIEP EN TESSEL. No. 108». Vrijdag 20 Juli 1883. Elfde Jaargang. Verschijnt Dinsdag- en Vrijdagmiddag. Kalender der Week. De Tentoonstelling en de Werkman. Abonnement per 3 maanden binnen de gemeente 50 Cent. >3 franco per post75 Afzonderlijke nummers2 UitgeversBERKHOUT Co. te Helder. Bardam: SPOORSTRAAT dl ZITDSTRAAT. Adlvertentlën van 1 tot 5 regels25 Cent. Elke regel meer5 Grootere letters worden naar plaatsruimte berekend. Advertentiën moeten uiterlijk des DINSDAGS- en VRIJDAGSMORGENS vóór 10 uur aan de Bureaux bezorgd zijn. JULI, (Hooimaand), 31 dagen. Opkomst der Zon 4 u. 7 m. Onderg. 8 u. 4 m. Zondag 22 Maandag 23 Dinsdag 24 Woensdag 25 Donderdag 26 Vrijdag 27 Laatste Kwartier. Zaterdag 28 De tentoonstelling, of liever, officieel ge sproken, de Internationale, Koloniale en Uit voerhandel-tentoonstelling is gereed, als men op enkele kleinigheden niet ziet. Maar we willen niet critiseeren, we willen liever 't goede zien en voor 't minder volmaakte onze oogen sluiten. Voor ieder die wat goeds en en schoons wil zien, biedt de tentoonstelling te Amsterdam zooveel aan, dat hij, aan zich zelf overgelaten, her- en derwaarts dwaalt, om alles te bezichtigen en dan per slot van rekening dikwijls 't merkwaardigste over slaat. Men kan de bezoekers gevoegelijk in twee cathegoriën verdeelen, in dezulken die louter voor hun vermaak rondflaneeren en op hun gemak nu eens dit «n dan wat anders bekijken, en in hen, die trachten te leeren en hunne ondervinding te verrijken met hetgeen hunne oogen zien. En er is wat te zien en te leeren, als men zien en leeren wil. In elk vak, van nijverheid of industrie wordt 't voortreffe lijkste geëxposeerd, van de nieuwste uit vindingen op elk gebied wordt men op de hoogte gebracht. Wie, vragen we, kan daarvan 't meeste nut trekken? 't Antwoord is ongetwijfeld, de werkman, de man die toch dat alles moet voortbrengen. Zou derhalve de werkman niet de eerste persoon zijn die de tentoonstelling moest bezoeken Zou hij niet de man wezen, die hier ten minste een kijkje moest kunnen nemen Ja en nogmaals ja. Maar dikwijls heeft de werkman, vooral wanneer hij gehuwd is, daarvoor geen ge legenheid; want reizen kost geld en de verteering, die men noodzakelijk moet maken, is ook dikwijls geen gering bezwaar. Honderden zouden dus gaarne willen, wanneer ze niet door financiëele omstandig heden verhinderd werden. Deze over wegingen deden ons besluiten om aan werklieden, die lezers van onze Courant zijn, de gelegenheid te sehenken, de tentoonstelling, waar van iedereen den mond vol heeft, eens te bekijken, zoo mogelijk on der geleide van iemand, die reeds meermalen de tentoonstelling heeft bezocht, waardoor 't hun mogelijk is op één dag meer te zien, dan wanneer ze aan zich zelf waren overgelaten. Gaarne zouden we alle lezers-werklieden, alhier woonachtig, voor onze rekening laten gaanmaar bij eenig nadenken begrijpt men, dat zulks tot de onmogelijkheden behoort. We zullen ons bepalen tot een ACHTTAL, en daarbij ieder laten meedingen, die w e r k- m a n, woonachtig in de gemeente Helder, en daarbij, boven de twintig jaren is. Misschien wekt ons plan werkbazen of patroons op om dit voorbeeld te volgen, zooals reeds op andere plaatsen in ons land is geschied, om ook enkelen van hunne on- derhoorigen dit genot te verschaffen. W ij stellen dus werklieden, (geen patroons, commandeurs of werkgevers,) in de gelegenheid om zich ten onzen bureele aan te melden met den bon, dien we in £en onzer volgende nummers zullen laten drukken en die onder couvert ingevuld zal j moeten worden bezorgd. Bij loting zal er beslist worden, wie tot 't acht tal zal behooren, dat geheel en al op onze kosten een dag de Ten toonstelling zal kunnen bezoeken. Hiermede wenschen we een bewijs te g?yen van aohting voorden werkmanstand en trachten we tevens van onze zijde den nijveren handwerksman een dag te verschaf fen, die hem nut in de eerste en g e n o e- g e n in de tweede plaats verschaft. Dit bezoek zal, zoo mogelijk plaats heb' ben op Zaterdag 4 Augustus a.s. DE UITGEVERS. NIEU WSTIJDIN GEN. HELDER, 20 Juli 1883. In de zitting van den gemeenteraad, jl. Dinsdagavond gehouden en waarin 15 leden tegenwoordig waren, is de benoeming geschied van een gemeente-ontvanger. Vooraf werd de borgstelling op f 10.000 bepaald, 't tractement op f1500 en de vergoeding voor bureau-kosten op f 300'sjaars. Verder werd de instructie voor den ontvanger vast gesteld en bepaald dat de te benoemen titularis in functie zal treden zoo mogelijk op 1 Sept. e. k. Sollicitatiën waren in gekomen van de heeren J. Schuyt, T. Mooy, C. Swaving, F. Mulder, A. P. Staalman, allen alhier woonachtig, en van de heeren A. J. de Jongh, gemeente-secretaris te Anna Panlowna, en H. Jonker, beëedigd kassier bij het kantoor der Rijks belastingen te 's Gravenhage. Overeenkomstig 't bepaalde bij de gemeentewet, werd door Burg. en Weth. deze aanbevelingslijst iugediend lste candidaat de heer J. Schuyt. 2de A. J. de Jongh. Door den heer Beukenkamp wordt de VTaag gedaan of de leden van den Raad verplicht zijn nit die lijst te kiezen. Uit dc wet blijkt de secretaris leest 't daarop betrekking hebbende artikel dat de leden ook nit de overige sollicitanten kunnen kie zen. Door den heer van Vliet wordt herhaaldelijk de wensch geuit naar een wij ziging van de aanbevelingslijst, in dier voege dat daarop uitsluitend personen voorkomen, die hier woonachtig zijn. Spreker dringt hierop aan ook met het oog op eene des wege gedane mededeeling in de vorige zit ting. De voorzitter verzekert echter, dat aan den wensch van den heer van Vliet geen gevolg kan worden gegeven, waarop deze antwoordt, dat hij zeer gaarne daarop uitsluitend de namen van plaatsgenooten had gezien. Er wordt overgegaan tot de stemming. Bij de eerste stemming verkrijgt de heer de Jongh 6 stemmen, de heeren Schuyt en Mooy ieder 4 en de heer Swaving 1 stem. Geen volstrekte meer derheid verkregen zijnde, wordt overgegaan tot eene tweede vrije stemming. Nu ver krijgen de heeren de Jongh en Mooy ieder 6 en de heer Schuyt 3 stemmen. Er heeft vervolgens eene herstemming plaats tusschen de beide personen, die bij de 2e stemming de meeste stemmen op zich vereenigden de heeren de Jongh en Mooy. De heer de Jongh wordt benoemd met 9 stemmen. De heer Mooy verkreeg er 6. 't Eervol ontslag, in de vorige zitting aan den heer Pastoor, onderwijzer alhier, verleend, wordt met algemeen goedvinden verdaagd totdat de certificaten, noodig voor zijne pensioneering, kunnen worden inge zonden. Er geschiedt mededeeling van de op 29 Juni 11. plaats gehad hebbende verificatie van de boeken en de kas des gemeente-ontvangersin kas bevond zich de som van f21475.02. Een adres van bewoners der 2de Molenstraat, om bevor dering van eene goede afwatering nabij de door hen bewoonde perceelen, wordt in handen gesteld van de commissie voor de Gemeentewerken. De uitslag der op 17 Juli ge houden verkiezing voor zes leden van den gemeenteraad was als volgt Uitgebracht werden 325 stemmen, waarvan 1 blanco en 1 van onwaarde. Het aantal kiezers voor de Gemeen teraad is 868. Gekozen werden de heeren S. v. Gyn Pz., met 259, H. Janzen Ez. 229, W. J. Maalsteed 217 en Y. Strikwerda, met 185 stemmen. Her- stemmiug zal voor nog twee leden plaats hebben, op later aan te kon digen datum, tussooen' de heeren L. F. Over de Linden, met 125, P. S. Hordijk 93, J. Verfailie 91 en J. Korver Pz., met 89 stemmen. Voorts werden nog uitgebrachtop de heereu W. J. van Neck 79, C. Giltjes 63, T. C. Govers 51, J. Oortgijzen 50, J. Hoogenbosch 39, J. Brouwer 18, A. G. J. de Vries 15, L. Jelgersma 13, W. C. M. van Bruggen 13, J. C. Mann 12, W. Bakker Hz. 8, C. D. Zur Muhlen 8, C. J. Verheij 8, H. Nas 6 en op een-en-zeventig an dere heeren, respectievelijk 5, 4, 3, 2 en 1 stemmen. Naar aanleiding der in vorige nummers voorkomeude annonces, vestigen we de aandacht op de Co- lorische gaslampen, bij den heer T. C. Govers verkrijgbaar. Een ver sterking van lichtkracht van niet minder dan 40%, een besparing van ruim 33% bij gelijke lichtsterkte, een wit rustig licht en constante vlam, zijn voordeelen, die niet gering ge acht mogen worden. In elk geval zal 't de moeite beloonen er een proef mede te nemen. Door een schipper werd Dins dag te Tessel een bootje aangebracht, waarmee een paar knapen op zee een roeitochtje had ondernomen. De jon gens, weinig ervaren in het roeien, waren, door een donderbui overval len, van de kust gedreven, en zou den er zeker slecht afgekomen zijn, indien de schipper hen niet ontdekt en opgepikt had. Aan het voornemen, om de werkkrachten bij 's Rijks werf te Amsterdam in te krimpen, zal eerst tegen 't einde van dit of 't begin van het volgende jaar gevolg worden gegeven. De kapitein-ter-zee De Josseliu de Jong, die met 1 Aug. a. s. aftreedt als chef van de afdeeling personeel aan het departement van marine, wordt met dien datum non-actief, om in het voorjaar belast te worden met het bevel over een oefenings-devisie. Hoe onvoorzichtig het is kinde ren aan de hoede van kinderen over te laten, blijkt alweer uit het volgende: Een meisje van 10 jaren reed te Hoorn met een kinderwagen langs den Westerdijk. In dien wagen zaten twee kindertjes van 2 en 2y2 jaar. Te dicht aan den kant geko men, kantelde de wagen en rolde al omkantelende over de steenglooiing in zee. De visscher Jan de Best, die reeds meermalen mensckenlevens had gered, sprong op het geschreeuw van het meisje gekleod in zee, ofschoon zich aan de steenen bezeerd hebbende, haalde een der kleinen van onder den wagen uit het water en gaf het een der inmiddels toegestroomden over. Men riep hem toe, dat nog een tweede vastgebonden in den wagen, zich daar bevond. Nogmaals een sprong en tegelijker tijd zijn mes grijpende, sneed hij den riem los en had hij het geluk, ook dat kind te redden voor de ouders, die pas een lieveling door den dood hadden verloren. Het Nederlandsche brood,- koek en banketbakkersbond, zal van 5 tot en met 10 Augustus te Amsterdam een Internationale feestviering orga- niseeren, ter gelegenheid van de In ternationale, Kolonialen, Uitvoerhan del Tentoonstelling. Dit feest be looft, volgens 't uitgebreid program ma, zeer luisterlijk te zullen zijn, daar men, in 't. bezit van een feestkaart, de meeste merkwaardigheden in en om Amsterdam zal kunnen bezich tigen. Het Amerikaanssh stoomjacht Namouna, van den Heer Bennett, eigenaar van de New-York Herald, is Dinsdag te Amsterdam gekomen. Het is een groot, prachtig zeevaar tuig. van 42 decimeter diepgang. In de Spuistraat hij de Ros- marijnsteeg te Amsterdam is een jongetje van 8 a 10 jaren door de tram overreden. Toen men de kleine opnam was hij reeds dood. Eenige weken geleden vervoegde zich bij de firma Sanders en Co., Pa leisstraat te Amsterdam, een Belg, met effecten, welke hij wilde verkoopen. De firma verklaarde zich ongenegen met een onbekende zaken te doen. Weinige dagen later deed de po litie aangifte van een diefstal van effecten, ten bedrage van fr. 200.000, in België gepleegd het signalement van den vermoedelijken dader stemde volkomen overeen met dat van den persoon, die zich bij genoemde firma had aangemeld. Dinsdagmiddag verscheen Biard zoo is 's mans naam, andermaal te haren kantore, metaandeelen Eeckloo- Bruggen, welke hij wilde verkoopen. De nommers kwamen overeen met die van de gestolen effecten. Dank zy dit bezoek, is Biard nu in handen der politie, evenals zijn drie medeplichtigen reeds sedert vier weken te Parijs achter slot zijn. De heer Sanders had echter meer moeite dan wel wenschelijk was, om een dergelijk persoon onschadelijk te maken. Aanvankelijk dacht hij te kunnen volstaan met den naastbij zij nden poli tieagent op te dragen den verdachte, die te zij neut onder voorwendsel werd opgehouden, te arresteeren. Deze achtte zich daartoe niet bevoegd, en de heer S. was dus genoodzaakt zich de wandeling naar het politie-bureel te getroosten. Yan het huis, dat Maandag avond op het Rokin te Amsterdam afbrandde, was het bovenhuis eerst korteling verhuurd. Jongelieden had den daar hun nestje gebouwd en het keurig laten inrichten. Alles was ge reed, de nieuwe meubelen geplaatst, de verschillende geschenken in de huishouding gerangschikt, en dus alles in een staat om de jongelui die op de huwelijksreis waren, waardig te ontvangen. De terugkomst zal ech ter zeer onaangenaam zijn, daar er van den geheelen inboedel niets is overgebleven en naar men verneemt niets geassureerd was. Naar het Handelsblad meldt, heeft een man van omstreeks 102 jaar, wonende in de omstreken van Utrecht, een bezoek gebracht aan Amsterdam. De oude moet zich kostelijk vermaakt hebben en menig maal hebben verklaard Zoo iets zag ik in mijn leren niet." In de katoenweverij der firma De Heyder en Co. te Leiden is een werkman, die in de machinekamer het toezicht op de machines had te houden, vermorzeld gevonden door den directeur, die de machinekamer intredende, het hoofd van den onge lukkige op den grond zag liggen en verschillende lichaamsdeelen aan de rondwentelende machines zag hangen, 't Was een knap werkman, gehuwd en vader van vier kinderen. Hij is waarschijnlijk in een oogenblik van onvoorzichtigheid door de machine gepakt en rondgesleurd. Als een bijzonderheid kunnen we melden, dat op 17 dezer C. M. Thijssen, smidsgezel, die 67 jaar bij dezelfde firma te Zutfen, achtereen volgens bij 4 patroons gearbeid heeft, zijn 80sten verjaardag viert. Tot nog voor 14 dagen werkte de wak kere grijsaard als altijd onverdroten voort. Maandag heeft de sterke drank te Amersfoort weder twee slachtoffers geëischt. R., die in beschonken toe stand als voerman op een wagen zat, viel er af en was al spoedig een lijk, terwijl v. D., die zich, mede in ken- nelijken staat, in een hooiberg te slapen legde, toen men hem wekken wilde, gestikt bleek te zijn. Omtrent »een donkere zaak« vermeld het Indische blad Locomotief het volgende: Vijftien jaar geleden ontving het bestuur van het Prote- stantsche weeshuis een som van 17469 gulden, die aan een in dat gesticht opgenomen meisje uitgekeerd moest worden, zoodra zij meerderjarig ge worden zou zijn. President van het Weeshuisbestuur was destjjds de pre dikant Yan Hengel; secretaris was de advocaat en procureur Mr. van Bosse. De laatste toekende de qui- tantie, waarin de ontvangst van het geld werd erkend. Met interest op interest had de zeventien duizend gulden tot bijna veertig duizend aan gegroeid moeten zijn, toen dezer dagen de Weeskamer het geld voor het nu meerderjarige meisje opvorderde. In plaats van die veertig duizend gulden echter, ontving de Weeskamer het be richt, dat het tegenwoordige Wees- bestuur van die zaak niets wist, en dat het, ondanks zeer veel moeite, geen spoor van het bedoelde geld had kunnen ontdekken Telegraphisch heeft het Weeshuis bestuur daarop den heer yan Bosse gevraagd de fondsen aau te wijzen, en telegraphisch is hierop geantwoord, maar het geld is nog niet terecht Misschien zal een te verwachten brief van Mr. Yan Bosse opheldering geven in deze donkere zaak. Wij bepalen ons daarom voorloo- pig tot de eenvoudige mededeeling van de voor het weesmeisje zeer droe vige en voor anderen zeer compro- jnitteerende feiten. De opheldering is spoedig gevolgd. De Heer Yan Bosse schreef aan de N. R. Ct. het volgende: Vijftien en meer jaren geleden, aanvaardde het Weeshuisbestuur te Samarang voor een der weeskinderen een boedel, waarin het actief (f17.000) door het passief verre overschreden werd. Die boedel werd met inacht neming van alle wettelijke formalitei ten, in beheer genomen, verantwoord en ten slotte, in ziju geheel, aan de daarop rechthebbende crediteuren verr antwoord."

Vliegend blaadje : nieuws- en advertentiebode voor Den Helder | 1883 | | pagina 1