Advertentiën. Het schoonhouden der Parijsche straten kost jaarlijks niet minder dan 5.243000 fr. Er zijn 820 vaste op- korters en 2010 tjjdelijke, mannen en vrouwen, onder 186 opzieners. De losse mannen krijgen 15 ct. per uur. Te Rome wilde een jong paartje juist in de trouwkoets stappen, toen eensklaps een in het zwart gekleede vrouw verscheen, die onder het uit roepen van moordenaar! schurk!" den jongen man een presentje kwam aanbieden in het huishouden, in den vorm van een lief kindje. Terwijl de jonge vrouw in zwijm viel, maakte haar echtgenoot zich uit de voeten. In het 11de arrondissement van Parijs maakt een bende vrouwen dat men zijn woning niet meer met ge rustheid kan verlaten. Door middel van valsche sleutels trachten zij in de huizen te sluipen, wanneer de be woners naar hun werk zijn. Herhaal de malen hebben in de laaste dagen in deze wijk diefstallen plaats gehad, en uit de sporen, door de bottines achtergelaten, heeft men kunnen op maken, tot welke sekse de dieven be- hooren. Hoewel de cholera te Damiate en andere plaatsen, welke hevig ge teisterd zijn, afneemt, strekt zij zich toch verder over Egypte uit. Te Caïro kwamen Donderdag 156 geval len voor, waarvan 71 met doodelij- ken afloop. De epidemie heerscht op het oogenblik in de voorstad Boulac met 50.000 inwoners. Het hevigst heerscht de ziekte in de na- bgheid der werkplaatsen van den spoorweg, die dan ook gesloten zijn. In de boven-stad zjjn slechts enkele gevallen voorgekomen. De Engelsche troepen hebben de kazernen verlaten en men verzekert dat in het Sussex regiment twee gevallen zjjn voorge komen. De Europeanen en rijke inlanders verlaten de stad en trekken gedeel telijk naar Ismaïlia en naar Suez, uit welke plaats men ook van een geval melding maakt. Dat de cholera op de Balearische eilanden zon zjjn uitgebarsten, wordt tegengesproken. De voorzorgsmaat regelen worden door de Spaansche regeering ten strengste gehandhaafd. Londen, 23 Juli. Egyptische cholera-dépêchen luiden zorgwekkend. Het staat vast dat de epidemie zich schrikbarend uitbreidt. Een 500tal menschen sterven dagelijks te Caïro, waar de paniek groot is. Sommige aangetasten vallen dood neer in de straten. De handel staat stil, de winkels zijn gesloten, de landbouw wordt verwaarloosdpostdienst en spoorwegdienst zjjn geheel gedesorga niseerd. Naar de Daily News" uit Alexandrië verneemt, wordt ook de veepest erger, en gaan de inlanders voort met het vleesch der zieke bees ten te eten. Caïro, 22 Juli. De bewoners van het meest besmette gedeelte, Boulak, worden gezonden naar Tarah. Hun huizen worden verbrand. Eiken avond brandt er te Caïro een groot teervuur, ter ontsmetting. In Marokko begint de slaven handel op nieuw te bloeien. Uit Tanger wordt bericht, dat onlangs daar verkoopingen van slaven zijn gehouden. Een jeugdige negerin bracht 45 en een zeer jong meisje 28 dollars op. Bij een tweede vei ling gold een negerin van vjjftien jaar 35, eeu van dertig jaar 38 dollars. Het pijnlijkste geval was dat eener jonge, waarschijnlijk aan haren man ontroofde vrouw, van welke een wel gestelde en bekende Moor eigenaar was. Terwijl men haar aan den meest biedende veilde, gaf zij in krachtige taal hare verontwaardiging te kennen over de behandeling, waaraan zij van de zijde der kooplustigen blootstond. Bljjkens een rapport van sir John Hay,gezant van Engeland in Marokko, worden jaarljjks 30 a 40 slaven te Tanger verkocht. Tegen 7 uur des avonds zagen de bewakers van het kerkhof Ivry te Parijs een vrouw bjj een graf neergeknield, met het hoofd in de handen en geheel in gedachten ver zonken. Daar het tjjd was de be graafplaats te sluiten, naderde men de vrouw om haar te verzoeken zich te verwjjderen. Zjj deed geen enkele aanmerking, stond op, nameen mandje in de hand, dat naast haar „stond en ging waggelend weg. Naarmate zjj vooruitging, werd haar stap onzekerder, zoodat zij wel dra zoo sterk slingerde, dat men haar voor dronken hield. Op straat had zij omiddellijk tal van straatjongens achter zich, die haar uitlachten, duw den, enz. Ten laatste viel zij neder en toen steeg de vreugde der straat jeugd ten top. Eindelijk had de op loop de aandacht der politieagenten getrokken, die de vrouw opnamen en naar het politiebureau brachten. Daar zij zich niet meer bewoog, liet men een dokter komen, die consta teerde, dat de ongelukkige niet dron ken maar vergiftigd was. Welk vergif zij gebruikt had, was spoedig te raden. In haar mandje had zij een flesch, welke het vocht bevatte, zoodat men dus nog bijtijds een braakmiddel kon ingeven. Weder tot bewustzjjn gekomen, vertelde de vrouw, dat zij 54 jaren en sedert 5 maanden weduwe was. Daar zij geheel zonder middelen was, had zjj op het graf van haar man willen sterven. Zij was daarvoor naar het kerkhof gegaan en had daar de helft van het vergif gebruikt, dat zij had medegebracht. INGEZONDEN. Mijnheer de Redacteur „Hier stond de lezer even stil." Die uitdrukking hoorde ik iemand bezi gen, toen hem de stemming en het resultaat daarvan bekend werd, ter gelegenheid der benoeming van een gemeente-ontvanger in de Raadszitting van jongstleden Dinsdag. Veel is sedert over het gebeurde gespro ken, en resumeer ik, moet ook i k zeggen, dat „de lezer stil moest staan." Geef mij s. v. p. eenige ruimte in Uw veelgelezen blad, opdat het onderstaande publiek worde. Wat toch heeft, naar ik verneem, plaats gehad P In de vorige Raadszitting werd door den voorzitter meegedeeld, dat zich reeds ge schikte sollicitanten ook uit deze gemeente voor de betrekking van gemeente-ont vanger hadden aangemeld. Namens het D. B. werd machtiging gevraagd om de oproeping van sollicitanten in de dagbladen achterwege te laten, en met algemeene stemmen werd die machtiging gegeven. Immers de voorzitter had willens of onwillens den indruk teweeg gebracht (twee Raadsleden hebben dit later ook ver klaard) dat men kiezen zou uit de hier Aan de Werklieden alhier I In verband met ons artikel in het vorig nummernoodigen wij U uit het aan ommezijde voorkomend Biljet uit te knippen en in te vullen en ons vóór Woensdagavond 7 uur a. 8. in enveloppe toe te zenden. Ter verduidelijking maken wij hendie dit niet mochten hebben begrepenopmerkzaamdat niet uitsluitend geabonneerden worden bedoeldmaar ook iedere handwerksmandie ons blad geregeld koopt. De loting zal Donderdag a. s.'s avonds ten acht uur, plaats hébben in 't Bureau Spoorstraat. De namen der rechthebbenden zullen in het volgende num mer bekend gemaakt worden. woonachtige sollicitanten, en wie zou dat niet billijk vinden Maar wat volgt Vrijdag 14 Juli jl. wordt de aanbeveling opgemaaktde naam van No. 1 mag da delijk, die van No. 2 niet vóór den vol genden dag 's avonds bekend worden. Daarvoor bestonden zeker redenen, en 't zou m. i. niet schaden aan het prestige van het D. B. indien men die redenen officieus of officieel, publiek bekend maakte. Nu toch zet men de "deur voor allerlei leelijke vermoedens open. Partijdigheid mag men in een D. B. niet veronderstellen, evenmin als wat anders, en daarom zou 't bekend maken van de redenen aan veel gefluister een einde maken. Toen de naam van No. 2 eindelijk be kend werd, was 't die van iemand, elders woonachtig. Was dat billijk, nu men eerst mins tens den indruk had teweeg gebracht bij de hier woonachtige sollieitanten te zullen blijven, en men zelfs elders wonende per sonen, op hunne vragen, zooveel had te begrijpen gegeven, dat zij, omdat zij niet in deze gemeente woonden, weinig kans zouden hebben. Niemand hunner heeft dan ook, na het op hunne vragen ontvangen antwoord, gesolliciteerd. Welke redenen kunnen onder deze om standigheden voor de plaatsing van No. 2 op de aanbeveling bestaan hebben P Waarom steunde men niet algemeen het billijke voorstel van den heer van Vliet en liet men zich afschepen met het antwoord „dat is niet meer mogelijk." Begreep men dan niets of wist men alles Ik zou bijna het laatste moeten veronderstellen. Men scheen bang voor uitstel, want waarom anders ook dat niet gepleit, toen er wijzi ging was gebracht in het tractement en de emolumenten. Men had bemerkende den geest van den Raad zelfs moeten uitstellen, alware het alleen maar geweest om sollicitanten gelegenheid te geven van de wijziging te doen kennis nemen, en hen, die op de ontvangen inlichtingen, hunne sollicitatie hadden achterwege gehouden, tijd te geven alsnog mede te dingen. Moest dan alles in die eene zitting afgehamerd worden P De waarneming der betrekking was immers in uitstekende handen. Waar bleef de consequentie van het Raadslid, die bij de eerste vrije stemming zijn stem op den heer Schuyt uitbracht, om hem die bij een tweede vrije stemming te onthouden P 't Is onbegrijpelijk, maar toch te betreu ren, dat zoovelen nog hebben kunnen me dewerken, zonder iets te vermoeden. Hoe het zij, het gebeurde is niet meer ongedaan te makende kiezers zullen het zich echter, dunkt mij, ten nutte maken, en me gulden letteren aanteekexiing daarvan houden. Dank voor Uwe welwillendheid, Mijnheer de Redacteur, van c- 23 Juli 1883. P. S. Indien het waar is wat mij zoo even ter oore kwam, dat iemand, die het wel weten kan, zou gezegd hebben, dat No. 2 eene plaats op de aanbeveling had gekregen, om No. 1 meer kans te geven, dan kan mijne vraag naar de redenen voor die aanbeveling als beantwoord worden be schouwd. De partijdigheid zou niettemin nog meer uitkomen. K. Stoom vaartberichten Het stoomschip Prins Alexander ver trok 20 Juli van Port-Said naar Amsterdam. Het stoomschip Conrad vertrok 21 Juli van Marseille naar Amsterdam. Het stoomschip Koningin Emma kwam 22 Juli te Amsterdam aan. Het stoomschip Prins Erederik arriveerde 21 Juli van Amsterdam te Padang. Het stoomschip Voorwaarts arriveerde den 22sten Juli van Amsterdam te Batavia. Het stoomschip Madura vertrok 23 Juli van Port-Said naar Batavia. Markt-Berichten. Alkmaab, 21 Juli. Aangevoerd 2 Paarden f76 a 95, 11 Koeien en Ossen f 165 a 260, 1 vet Kalf f20, 16 nucht. Kalveren f14 a 23, 45 Schapen f 16 a 26, 23 Lamme ren f12 a 15, 58 magere Varkens f14 a 22, 193 Biggen f 4 a 0, 5 Bokken en Geiten f4 a 8, Boter per kop ('s middags 12 uur) 90 a 105 ct. Hoobn, 21 Juli. Tarwe f9 a 10.50, Gerst f5.75 a 6.50, Haver f4.75 a 5.50, 24 Schapen f26 a 32, 101 Biggen f4 a 8, 6000 Kip-eieren f3 a 3.50 per 100. 1857 koppen Boter 65 a 72^ ct. Burgerlijke Stand Helder. Van 20 tot 24 Juli. ONDERTROUWD: A. Luijk, vuur- stoker en S. Nelis. J. van Twisk, kon stabel en P. J. Berton. GEHUWDGeene. BEVALLEN: M. J. Levering, geb. Buddingh, z. H. R. Schram, geb. Aenee, d. A. P. Berghuis, geb. Blom, z. en d. OVERLEDEN: G. van Driel, 12 m. L. Egberts, 62 j. W. Leen, 7 m. C. H. Simon, 16 j. W. Levering, 1 d. G. van Beeren 3 m. C. Visser, 6 m. Twee levenloos aangegeven. Vervolg der Berichten. Onze burgemeester, de heer M. K. J. C Stakman Bosse, herdacht Zondag het 30ste jaar zijner komst alhier. Van vele zijden ontving de grijze jubilaris blijken van instem ming, in dezen voor hem zoo beteeke- nisvollen dag. En corps bracht de ge meenteraad ten zijnen huize een bezoek en deed bij monde van den oudsten wet houder, den hr. S. Braaksma, zij ne ge luk wenschen. Ook de hr. A. C. Boon- zaijer en de beambten ter secretarie maakten hunne opwachting. Bij velen in de gemeente zag men ter zijner eere de driekleur wapperen, des avonds bracht het muziekkorps der schutterij een ovatie, welke door een massa personen werd bijgewoond. Omstreeks elf uur des avonds liet het stafmu ziekkorps der Kon. Marine zich mede niet onbetuigddie harmonische toonen stemden ongetwijfeld in met de feestvreugde in het huis van den heer Stakman Bosse. Een illuminatie ter zijner eere namens den directeur der gasfabriek, den heer Zwaanswijk, aangebracht, maakte een schitterend effectook de heer Holmer, bracht den jubelaris aan zijn café, mede door middel van gaslicht, een schitterende hulde. Als een bij zon derheid vermelden wij nog, dat de heer Stakman Bosse gedurende die dertig jaren geen enkele raadszitting heeft verzuimd en zelf altijd den voorzitterstoel heeft inge nomen. Naar men verneemt, bestaat bij het Departement van Marine het voor nemen aan de machinisten en aan al de onderofficieren tot en met den rang van sergeant, vanwege het Rijk, commaliegoederen te vérstrekken. Naar men verneemt, is bij het Departement van Marine een plan in behandeling, waardoor de admi nistratie van het korps mariuiers en die van het scheepsvolk, thans afzon derlijk gevoerd, onder één beheer zullen gebracht worden. Het bestuur der tentoonstelling heeft besloten aan troepen school kinderen of werkliedenvereenigingen een vermindering van de helft op den entréeprijs toe te staan, mits zij zich vooraf bij het bestuur aanmelden, met opgave van het aantal personen en den dag, die voor het bezoek is De Heer Bennett, de bekende eigenaar van de New-York Herald, bracht Vrijdag met zijn sierlijk stoom jacht uit Amsterdam een bezoek aau het eiland Marken en aan Monniken dam. Op beide plaatsen werden rijks daalders, zelfs goudgeld, onder de menigte geworpen, die zich niet on betuigd liet, zoodat aan de reizigers zoo ver mogelijk uitgeleide werd ge daan. Men meldt uit Gouda dd. 23 Juli. De ongeregeldheden van de vorige avonden hier ter stede hadden giste ren buitengewone maatregelen doen nemen tot bewaring der rust. Behalve de gewone en buitengewone politie, was ook de hier in garnizoen liggende infanterie in functie. Op verschillende punten waren militaire wachten op gesteld en eenige patrouilles door kruisten de stad. Bovendien was uit 's-Hage een detachement cavallerie overgekomen onder commando van den 2den luit. jhr. Quarles van Ufford. Dank zij deze maatregelen, dank zg het ongunstige weer, dat vele lieden thuis deed big ven, die anders uit den omtrek naar Gouda zouden zijn gekomen, en dank zij ook de medewerking van het goedgezinde deel der burgerij, is de orde niet op buitengewone wijze verstoord. Wel hadden hier en daar pogingen daartoe plaatsmaar onmiddellijk werden zij onderdrukt, en het is beter afgeloopendan zich aanvankelijk liet aanzien. Daar de gisterenavond gehouden vooorstelling der Passie-spelen" de laatste was in deze gemeente, mag met grond worden verwacht dat de orde weldra weder hier zal zgn terug- De Engelsche schoener Fairy Flower, komende van Foweij en be stemd naar Dordrecht, passeerde den 22sten de haven van Hellevoetsluis. De verificateur Dumoulin en zgn commiezen te water waren er evenals altijd vlug bij de hand, om het schip in te klaren. Allen gingen aan boord der Fairy Flower, op een persoon na, die de wacht hield in de sloep. De sloep kantelde nu door een verkeerde zee en de man, die in de sloep zat, verdween in minder dan geen tijd in de diepte. De ongelukkige heette D. Verbaan. Keizer Frans Jozef van Oostenrijk schonk hem eenige jaren geleden het zilveren kruis van verdienste, wegens het redden van schipbreukelingen van een Oosten- rijksch schip op de Engelsche kusten. Verbaan was toen schipper van een Scheveuingsche bomschuit. Hg laat een bedroefde weduwe en vgf min derjarige kinderen achter. Zaterdag had te Schagen een ernstig ongeluk plaats. Door het los gaan van het lemoen geraakte een paard op hol, met het ongelukkig gevolg, dat de bestnurder van het rijtuig inwendig zoo zwaar werd ge kneusd, dat hg eenige oogenblikken later overleed. Te Noordwijk aan zee is in de vorige week op het strand gevonden een klein vaatje, gevuld met kruit en gemerkt A. Hansing Co., Ham burg. Men vermoedt dat dit afkom stig is van de Adder. Een heer, die de Hollandsche afdeeling der Amsterdamsche tentoon stelling bekeek, liep door achterwaarts te gaan, de kleine vitrine omver, waarin de heer Jb. R. Citroen, fa brikant van gouden kettingen, behalve dit fabrikaat ook onderscheidene kleinere preciosa heeft geëtaleerd, 't Bovenstuk, een glazen stolp, viel en brak, zoodat enkele kleine zaken door de gleuven van den vloer zoek raak ten. De heer overhandigde aan den toesnellenden wachter onmiddellijk zgn adreskaartje, en gaf de verzekering de schade te zullen vergoeden. Ge lukkig bleek deze niet zeer groot te zijn, want nadat enkele smalle plan ken uit den vloer onder de étalage waren opgebroken, zijn op den grond nagenoeg alle preciosa teruggevonden. Slechts een paar eindjes monsterket tingen, ter lengte van 10 centim., worden vermist. Maandagmiddag is in Den Haag een persoon, aan de Lgnbaan wonende, in den jenever gestikt. De Locomotief deelt het vol gende vrij zonderlinge bericht mede Kapitein Lyon, gezagvoerder van de Billiton, was den 29sten Mei des avonds tegen half zes van Penang te Klang aangekomen, wandelde in zgn nachtcostuum, jolig over het dek, kreeg een dikken koeli in het oog, greep hem aan, en hield hem zoo maar voor de uibuiten boord boven het water. De koeli, in angst, sloeg de armen om den hals van den kapitein en door zgn zwaarte trok hij den gezagvoerder over boord en beiden verdwenen in de diepte en verdronken. De baldadigheid werd wel zwaar gestraft. Door Gods goedheid bevallen van een Zoon: M. L. C. MöLLER, geliefde Echtgenoote van G. M. GELIJSTEEN. Helder, 19 Juli 1883. (Wegens omstandigheden eerst heden geplaatst.) Vrijdag 11. beviel mijn geliefde Echtgenoote A. J. DORLAS van een dooden Zoon. Helder, 20 Juli 1883. B. J. BAKKER. Heden overleed te Tessel, op 't onverwachtst, .onze geliefde Moeder en Behuwdmoeder JEN- NEKE JOHANNA MARIA BOLL, weduwe van Jan Bar- neveld, in den ouderdom van ruim 67 jaren. Uit aller naam, A. BARNEVELD. Helder, 21 Juli 1883.

Vliegend blaadje : nieuws- en advertentiebode voor Den Helder | 1883 | | pagina 2