'T VLIEGEND BLAADJE. KLEINE COURANT VOOR HELDER. NIEUWEDIEP EN TESSEL No. 1096. Vrijdag 17 Augustus 1883. Elfde Jaargang. Verschijnt Dinsdag- en Vrijdagmiddag. Kalender der Week. Atooimement per 3 maanden binnen de gemeente 50 Cent. >3 franco per post75 Afzonderlijke nnmmere2 UitgeversBERKHOUT Co. te Helder. BnreaniSPOORSTRAAT ei ZCIDSTRAAT. Advertentiën van 1 tot 5 regels05 Cent. Elke regel meer5 Grootere letters worden naar plaatsruimte berekend. Advertentiën moeten uiterlijk des DINSDAGS- en VRIJDAGSMORGENS vóór 10 uur aan de Bureaux bezorgd zijn. AUGUSTUS, (Oogstmaand), 31 dagen. Opkomst der Zon 4 n. 52 m. Onderg. 7 u. 18 m. Zondag 19 Einde der Hondsdagen. Maandag 20 Hartjesdag. Dinsdag 21 woen8dag 22 Donderdag 23 Vrijdag 24 Zaterdag 25 L. Kwartier. Veijaar- dag van Z. K. H. Prins Alexander, Prins v. Oranje. NIEUWSTIJDINGEN. HELDER, 17 Aug. 1883. Bij Zr. Ms. besluit is, met in gang van 1 September a. s.lo de officier-machinist der tweede kl. C. R. Van Kooten, ter zake van vijftig jarigen ouderdom, op pensioen ge steld, onder toekenning van een jaar- ljjksch pensioen van f987 en van eene verhooging van dat pensioen van f1125 'sjaars, voor werkelijk verblijf in militairen dienst in 's Rijks over- zeesche bezittingen en koloniën en tusschen de keerkringenen 2o be noemd tot officier-machinist der 2e klasse bij 's Rijks stoomvaartdienst de machinist der lste kl. in bet vaste korps A. Brucb. Spoedige hulp aan de Varna. Landgenooten Op een nadere vergadering van de commissie van deskundigen is vastgesteld, dat wegens onoverkomelij ke bezwaren er geen gelegenheid is, dat een Hollandscb zeeofficier de expe ditie tot opsporing van de Varna" vergezelt. Daarentegen zal men nu om verzekerd te zijn van de goede behartiging der belangen van onze landgenooten in bet booge Noorden, voor hunne redding een premie uit loven van f 85.000. Dit bedrag moet dus, behalve de vroeger vermelde cautie van f 105.000, bijeengebracht worden. Om dezen maatregel niet onmogelijk te maken, heb ik per soonlijk die waarborgen op mij ge nomen, onder goed vertrouwen op u. Verschaft mg dus de toezegging voor cautie en premie. De toezegging wordt ingewacht; Meteorologisch Instituut, Utrecht. Büys Ballot. Na gehouden conferentie met de deskundige commissie, heeft het Meteorologisch Instituut besloten het schip tot opsporing van de Varna uit te zenden zonder Nederlandsch zeeofficier, omdat die officier eerst 30 Augustus zou komen op Hammer- fest, dus te laat om nog met succes werkzaam te zijn. Bij het vertrouwen op den ijver van onzen consul en de plichtsbetrachting van den kapitein, den ijsloods en de equipage, heeft men echter een belooning van f35,000 uitgeloofd aan het schip, dat onze reizigers opspoort, om den ijver in deze zaak meer te prikkelen. Dit bericht zal tevens geseind wor den naar de Noorweegsche havens en Archangel. De natie bejjvere zich intusschen voor de som in te schrij ven, waarvoor professor Buijs Ballot borg bleef. Toezeggingen kan men ook zenden aan den heer Volck, te Utrecht. Van onzen gezant te Petersburg heeft de heer Volck de volgende te- legraphische mededeeling ontvangen Volgens bericht van het Russische poolstation te Nova-Zembla hebben robbenjagers, die in Juni aldaar aan kwamen, medegedeeld dat onder de Samojeden te Waygats het gerucht in omloop was, dat een vreemd schip aan de Oostkust van dat eiland heeft overwinterd. Naar men verneemt, heeft ook het departement Tessel der Maat schappij tot Nut van 't Algemeen, het besluit genomen de spaarbank aldaar op te heffener worden maatregelen voorbereid, om de in genoemde spaar bank belegde gelden bij de Rijkspost spaarbank over te brengen. Het is na vele vergeefsche toch ten eindelijk aan de loodstransport- stoomboot Frans Naerebout gelukt den boven water uitstekenden mast van een bij Egmond gezonken loods- vaartuig, waarover reeds vele klachten inkwamen door de schade die dikwijls aan de vischnetten werd toegebracht, door middel van een zwaren steen topzwaar te maken en te doen zinken. Er kan echter nog geruime tgd ver- loopen voor hij, thans onder water zittend, onschadelijk zal zijn. Naar aanleiding van de her haaldelijk gedane mededeeling omtrent het smakelijke van jonge brandnetels, deelt een onzer lezers ons mede, dat ook bladeren van bloemkool, op de gebruikelijk wijze van savoije en witte kool toebereid, een zeer lekkeren schotel met groente geven. Wijl de bladeren gewoonlijk weggeworpen worden, zou men licht de proef kun nen nemen. (N.v.d.D.) Kapitein Sluiter, gezagvoerder van't stoomschip »Mercurius," redde Maandagavond te acht uur tusschen het vuurschip Buitingen en den West- hinder den luchtreiziger L'Hoste, die te Calais was opgestegen in den namid dag te 5 u. 30 m. De ballon was op het punt van te vergaan. L'Hoste had plan gehad het kanaal over te steken. Kapitein Sluiter bevond zich op 13 Aug. des avonds te 8 uur, in de Noordzee, op de hoogte tusschen Ruitinga en West-Hinder, toen men voor zich uitzag een luchtballon, in het mandschuitje, waarin zich een per soon bevond, die in den uitersten nood verkeerdede ballon werd nu eens door de golven heengesleurd en verhief zich dan weder in de hoogte, den persoon die in het schuitje was dus gedurig door de zee heensleurende. Zijn hulpgeroep werd duidelijk ge hoord en de kapitein zette een boot uit, om zoo mogelijk te redden. Na herhaalde pogingen door de beman ning der sloep, om den ballon machtig te worden, gelukte dit eindelijk en had men de voldoening den lucht reiziger uit zgn neteligen toestand te redden. De man, die geheel al leen den tocht had ondernomen van Calais, waar hij op 13 Aug. 's na middags half zes uur was opgestegen, was eerst zeer ontdaan, doch her stelde door de doelmatige behandeling van den kapitein en na een rustigen slaap spoedig weder. Het doel van den luchtreiziger was, het Engelsche kanaal over te steken. De heer 1'Hoste is een nog jeugdig persoon van kleine gestalte, doch met gunstig en moe dig uiterlijk. Zooals in den aan hef reeds is gemeld en uit de door hem gedragen uniform schijnt te blijken, behoort hij tot een luebt- vaartvereeniging in Frankrijk. Maandagochtend heeft de eerste beproeving plaats gehad op den raast- bok, die op het terrein der Amster- damsche tentoonstelling is geëxpo seerd. Een gewicht, bestaande uit 40.000 kilogram, hing aau de ket ting. Deze last bestond uit drie ketels, welke bij de officieele beproe ving zullen gevuld worden met water waardoor een gewicht van 100,000 kilogram zal worden verkregen. Een vrouw, die Maandag in de Lange Leidschedwarsstraat te Am sterdam in brand geraakte door een petroleumtoestel, is Dinsdag in het gasthuis aau de bekomen wonden overleden. De Koning heeft aan den Ita- liaanschen gezant f 500 doen toeko men ten behoeve der noodlijdenden door de ramp van Ischia. De secretaris-generaal bij het Departement van marine, de heer L. J. Th. Broekhoff, heeft tegen 1 Oct. zijn pensioen aangevraagd. In den Haag heeft zich een geval van valsche aangifte van ge boorte voorgedaan. Het kind, waarvoor de inschrijving in de geboorteregisters verzocht en dat reeds 5 Juni te Leiden geboren werd, was dat van een andere vrouw dan die welke het als het hare heeft aangegeven. Deze laatste wenschte zich voor de moeder te doen doorgaan, in de hoop dat zij daardoor het hart van haar vrijer tot zich zou trekken en zij hem door het onderpand hunner liefde tot een huwelijk zou bewegen. De echte ongehuwde moeder woont te Leiden en had verzuimd van de geboorte van haar kind aangifte te doen. (D.) Men schrijft uit Den Haag aan de Rott. Ct Een stukje van Frederik de Groote. Deze bewoog zich dikwerf als ge woon burger onder het volk, om de hoedanigheden van de burgerij vrij en ongedwongen in hare natuurlijke uiting te kunnen bespieden. Iets dergelijks is Donderdag alhier ge daan door den aartshertog en her togin van Oostenrijk, die de residen tie met een bezoek vereeren. De vorstelijke personages wilden Den Haag leeren kennen, zooals het zich gedraagt tegenover gewone bur gers. Zij kwamen hierom, met een voudig gevolg, in eenvoudige kleedij, de vooruitbestelling van logies op zettelijk achterwege latende en een gewone fiacre op het buitenplein van het station nemende. Zoo reden zij als deftige burgers naar hotel »Bel- levue". De Ober-kellner, of welke gedien- stige geest daar den scepter voerde, trok wat zuinig den neus op voor die armzalige" equipage. Neen, voor die sjofele" lui mochten de thans geldswaardige apartementen niet be schikbaar worden gesteld. Geen plaats en de hooge gasten vertrokken. »Zij moesten zich dan maar in het eerste het beste" hotel behelpen. Dat het op de Europe uitviel was nog zoo kwaad niet voor de eigenares en voor de gasten. Maar in Belle- vue keek men ditmaal wat zuiniger op den neus, toen men hoorde wie men had laten heengaan. Zoo ziet men alweer hoe de schijn bedriegt en hoe te groote begeerlijk heid niet ongestraft blijft. De aarts hertog en zijn gemalin hadden hun doel bereiktzg hadden wat men- schenkennis te meer opgedaan in Den Men schrijft nader uit Tiel: De boekhouder van de bank van leening is met zijn gezin vertrokken. Het tekort bedraagt ruim f6000. Toch zal de gemeente geen nadeel lijden. Vier personen hebben zich bij de aanstelling van den boekhouder, als borgen verbonden. Reeds is het tekort door die borgen, voor zoover ze leven, of door hunne erven aange zuiverd. Algemeen houdt men het er voor, dat de commissie van toe zicht beter had moeten toezien. In het Haagsche Dagbl. leest men het volgende stukje van een in zender uit Noord-Brabant- Yoor menigen lezer, of wel voor menige lezeres, kan het zijn nut hebben daar van kennis te nemen. „Eenige dagen, geleden las ik in het Dagbl. het bericht betreffende een koopman op wiens nota's gedrukt stond: „Wien", Brussel, en door wien te Scheveningen lin nen te koop werd aangeboden. Ook mij is dergelijke geschiedenis van zeer nabij be kend. „Eenigen tijd vóór mijn huwelijk kwam die persoon per rijtuig in de woonplaats mijner vrouw en vervoegde zich ook bij haar zich van de brutaalste leugens bedienende, om eenige kleinigheden te verkoopen. Be merkende dat hij niet direct werd afgewe zen, meende hij waarschijnlijk een goeden slag te kunnen slaan, en bood vervolgens twee stukken linnen aan, zoo hij voorgaf ver beneden de waarde. Lengte en breedte werden opgegeven en, onder toegift van de eerste goederen, die nogal eenige waar de vertegenwoordigden, het linnen door hem gelaten voor zeven honderd francs, waar voor twee accepten werden afgegeven. „Hoe groot was echter de ontsteltenis van de koopster, toon zij bemerkte, dat het linnen de breedte had, gerekend tegen oude maat, in plaats van de nienwe, welke "was opgegeven. „Tijdens mijn huwelijk verviel de eerste acceptatie, die ik, als niet zeer vervaard voor den afloop, zeer eenvoudig liet pro testeeren. Een paar brutale brieven volgden, doch verder heb ik er niets meer van ge hoord of gezien, zelfs niet van de tweede acceptatie. Niettegenstaande het meer dan een paar jaar geleden is, liggen de zaken nog ter beschikking zooals ze door den quasi-koopman gelaten waren. „Mocht u hiervan willen melding maken, dan zal dat zijn in het belang van allen, die ooit met dezen koopman of zijne col lega's in aanraking komen. Ook ik kan zeggen: wees op uwe hoede, wanneer dat heer in equipage zich vertoont!" Te Alexandrië stierven volgens de jongste opgave weêr 44 personen aan cholera, terwijl tot nu toe het hoogste cijfer 21 heeft bedragen, zoodat de bevolking oogst wat ze, met haar in den wind slaan van de goede raadgevingen der gezondheids commissie, gezaaid heeft, 't Ministerie heeft nu verordend, dat de bedevaart gangers naar Mekka wegens de cho lera over land moeten reizen. Yan het Engelsch bezettingsleger zgn weer 3 man aan cholera over leden. Yerder overleden van de inboorlingen te Damanhour 55, en elders in Egypte te zamen 570. In de Eng. stad Sunderland, zoo treurig vermaard om haar kin derramp, brandde Zaterdagavond het concertgebouw »Star Music Hall" geheel af. Door de goede zorg der politie werd echter een paniek voor komen. Terstond bij het ontdekken van den brand werden de 1000 a 1300 toehoorders bedaard verzocht om heen te gaan, en zg ontruimden zonder ongelukken binnen 5 minuten het gebonw. De brandweer wist de vlammen tot het gebouw te beperken, en er werd niemand gedood of gekwetst. De graaf Van Chambord ligt op het uiterste. Elk oogenblik kan de tijding van zijn dood ontvangen worden. De geneesheeren hebben alle hoop opgegeven. De kenteekenen van de stoornis in de spijsverterings organen zgn in de laatst verloopen dagen met onbeschrijfelijke snelheid al onrustbarender geworden. De lij- der kan niets meer tot zich nemen. De geringste hoeveelheid gelei, welke hg inslikt, komt weder te voorschijn onder verschrikkelijke pijnen; daarbg komt slapeloosheid, en ten gevolge van een en ander nemen de krachten zichtbaar af. De graaf git dikwijls, en dan hoort men hem mompelen Frankrijk FrankrijkIn den ochtendstond is zijn toestand 't ergste. Aanhoudend bloedverlies uit den neus en uit de ingewanden bevordert de uitputting. Volgens een telegram aan Rit- zau's telegraafbureau is twee derde gedeelte van Stavaern en Frederiks- vaern aan den ingang der golf van Christiania afgebrand, in het geheel 85 perceelen, welke voor 386,710 kronen verzekerd wareu, en bovendien 4 marinegebouwen. De scheepswerf is behouden gebleven; voor zooveel men bij afzending van het telegram wist, waren geen menschen omge komen. Nordenskiöld heeft aan de uni versiteit te Helsingfors in Finland, waar hij zgn eerste wetenschappelijke opleiding ontving, een meteorietblok, door hem in 1870 op het schierei land Disco in Groenland gevonden, ten geschenke gegeven. Vroeger waren Zweden en Denemarken ge lijkelijk begiftigd. Dit blok was in 1876 op de tentoonstelling te Phi- ladelphia en bevindt zich sedert dien tijd steeds in Amerika. Het draagt in het Engelsch het opschriftGe degen aardsch ijzer, uit Oviak op Groenland door A. E. Nordenskiöld aangebracht. Het geschenk werd gegeven onder anderen op voorwaarde, dat wanneer het gzerblok op zgn bestemming zou zgn aangekomen, het steeds in de open lucht moest be waard worden, aangezien deze blok ken, wanneer zg zich in een beslo ten ruimte bevinden, verweeren, maar in de open lucht onveranderd blijven wat hiervan de reden is, heeft de wetenschap nog niet volkomen ver klaard. Een jongmensch te Koniggratz droomde dezer dagen dat hem, in den spoorwagen zittende, een onge luk dreigde. Hij sprong op, greep een naastbij zijnd kistje en sprong

Vliegend blaadje : nieuws- en advertentiebode voor Den Helder | 1883 | | pagina 1