'T VLIEGEND BLAADJE. KLEINTE COURANT VOOR HELDER. NIEOWEDIEP EN TESSEL. No. 1097. Dinsdag 21 Augustus 1883. Elfde Jaargang. Verschijnt Dinsdag- en Vrijdagmiddag. Abonnement per 3 maanden binnen de gemeente 50 Cent. 3 franco per post75 Afzonderlijke nnmmers2 Uitgevers: BERKHOUT Co. te Helder. Braam: SPOORSTRAAT en ZlIIDSTRAAT. AdtvertentiSjji van 1 tot 5 regels^5 Cent. Elke regel meer5 Grootere letters worden naar plaatsruimte berekend. Advertentiën moeten uiterlijk des DINSDAGS- en VRIJDAGSMORGENS vóór 10 uur aan de Bureaux bezorgd zijn. NIEUWSTIJDINGEN HELDER, 21 Aug. 1883. Bij beschikking van den Mi nister van marine zijn benoemd tot adspirant-administrateurs bij de zee macht de heeren Hurk, Mouton, Langlois, Van den Berch, baron Van Heeckeren van Walien, Zur Muhlen en Conwenberg. In antwoord op een uit Zwolle aan den Minister van marine gezon den adres, in zake de opsporing van de Varna, heeft de Minister dd. 15 Aug. aan adressanten te kennen ge geven, dat de Regeering hoog belang stelt in het lot van de opvarenden van het stoomschip de Varna en al les wat daarop betrekking heeft nauw keurig volgtdat zij ten volle bereid is om, voor zooverre zulks binnen de perken harer bevoegdheid ligt, moree- leu en materieelen steun te verleenen aan de pogingen, van het particulier intiatief uitgaande, met het doel om aan de bedoelde opvarenden hulp te verleenen, doch dat zy geene voor dat oogmerk geschikte schepen van den Staat beschikbaar heeft, en de tijd overigens veel te kort zoude zijn, om die alsnog uit te rusten en naar de Poolzee te zenden. (Z-.Ct.) Donderdag jl. was er in het anders zoo stille dorpje Petten heel wat drukte. Een menigte vreem delingen, waaronder verscheiden bur gemeesters uit den omtrek, waren ondanks 't slechte weder opgekomen, om de oefeningen met de reddings middelen der N.- en Z.-Hollandsche Reddingmaatschappij bij te wonen. De zee was ruw, en daarom kon den de oefeningen met de vuurpijlen niet plaats hebben op het wrak van de »Eddystone," zooals anders bepaald was zij werden nu gehouden in een nabyzijnden plas. Daarna stak ook de boot in zee en de bemanning voerde in de sterke branding ver schillende bewegingen uit. Hoewel uit den aard der zaak waagstukken werden vermeden, had men overvloedig gelegenheid te zien op welke wjjze aan den in nood verkeerenden zeeman op onze kusten hulp wordt geboden. De verkoop van het papier, door de firma De Naeyer op de Amster- damsche tentoonstelling, ter beschik king gesteld van de Maatschappij tot opvoeding van weezen in het huisge zin, heeft ongeveer f 350 opgebracht. Aangaande het spoorwegonge luk tusschen Parijs en Amsterdam wordt door een der passagiers aan het Hblad medegedeeld: De trein, die te 7 uur uit Parjjs vertrok, kwam omstreeks half twee, kort voor Mechelen, in botsing met een stilstaanden goederentrein. De reizigers voelden een hevigen schok. De machinist werd zoo zwaar ver minkt, dat hjj spoedig daarna over leed, terwijl de beenen van den sto ker werden verbrijzeld. De hoofdcon ducteur werd eveneens zwaar gewond en de meeste andere conducteurs kre gen min of meer letsel. Evenwel verhinderde dit hun niet om terstond krachtig te helpen. De passagiers kwamen of heelhuids, of slechts met lichte kneuzingen vrij. Uit Mechelen kwam spoedig hulp opdagen. Met behulp van flambouwen werden de gewonden opgezocht en met de pas sagiers naar Mechelen vervoerd. De stoker, die niet vervoerd kon worden, bleef in het naaste dorp achter. Kort nadat de passagiers te Mechelen waren aangekomen, werden zij in de gelegenheid gesteld om met den sneltrein uit Duitschland hunne reis voort te zetten. Sedert 1 Aug. hebben M. A. Schuys, kleermaker, en diens vrouw, te Amsterdam gewoond hebbende, hun 9-jarig zoontje aldaar onverzorgd achtergelaten. Hunne verblijfplaats wordt gezocht. De Duitscher, die te Schevenin- gen in heehtenis werd genomen, heet Carl Backlaatstelijk wonende te Elberfeld, en is aldaar als een aan zienlijk burger bekend. Hij is be schuldigd van door vervalschingen van allerlei aard een som van f 300.000 verduisterd te hebben. Hij was te Scheveningen in een hotel gelogeerd ouder een valschen naam. Bij hem werd bij zyn aanhouding nog onge veer f 6000 gevonden. De heer Arsensbijgenaamd Blondin, zal op Zondag den 26sten Aug. een tweede voorstelling geven. Het koord zal nu op een terrein in de nabijheid van Schollenbrug over land worden gespannen, daar de kabel over de rivier de scheepvaart belem mert. Overigens bestaat het plan om een geheel nieuw programma op te voeren. Aan de Arnh. Ct. wordt uit Groesbeek van 15 Aug. gemeldEen verschrikkelijk ongeluk had hier gis terenmiddag plaats. Terwijl de be woners afwezig waren, geraakte het huis van H. A. door een onbekende oorzaak in brand. De man, vader van 8 kinderen, die op eenigen af stand van het huis op het land werk zaam was, kwam toegesneld en ver schafte zich door het inslaan der achterdeur toegang tot den stal, waarin zich 2 koeien, 1 kalf en 5 varkens bevonden. Eenige oogenblikken daar na kwam hij op handen en voeten er uitgekropen met een kalf voor zich uit, doch zelf geheel brandendein zyn angst liep hg het land op, door een dichte doren heg heen en zoo snel, dat zij, die hem met natte doe ken en water te hulp snelden, hem slechts met moeite konden achterhalen. Alles was hem van het lichaam ge brand. Zgne voeten ea onderbeenen waren geheel verbrand en ook was de huid bjjna over het geheele li chaam verschroeid of verbrand. Het was een verschrikkelijk too- neel, dat ontvelde lichaam in de ar men van zgne wanhopende vrouw te zien liggen, omringd door de schreiende kinderen, en roerend was het daarbg te hooren, dat de zorg volle echtgenoot en vader nog eigen pyn en leed vergat, en men hem slechts hoorde jammeren over het lot dat hun wachtte, die hij weldra zou gaan verlaten. Alleen het huis was voor een kleine som verzekerdvee, inboedel en reeds binnengebrachte oogst daarentegen niet, zoodat het oppassend gezin, dat er zich door ongekende vlijt en arbeid eenigszins had opgewerkt, nu tot ar moede moet vervallen, indien geen welverdiende hulp verleend wordt. Donderdagmorgen is de man aan de bekomen brandwonden overleden. Uit Deventer wordt gemeld Een man, die iich bij herhaling aan misbruik van sterken drank schuldig maakte, verkeerde ook Vrij dag weder in staat van dronkenschap. Terwgl hij op een stoel in slaap lag, begoot zgne vrouw hem met petro leum en plaatste toen vuur bg hem, waardoor zijne kleederen in brand geraakten en hij gevaarlijke brand wonden bekwam. Hij werd naar het gasthuis overgebracht, en zijn toe stand is hopeloos. De rechtbank uit Zatfen kwam 's avonds hier aan om een onderzoek in te stellen. De vrouw is gevankelyk naar Zutfen overgebracht. Het rechtsgeding tegen den gemeente-ontvanger te Putten heeft omtrent den gang van gemeente zaken veel zonderlings aan het licht gebracht. Wyl allicht menige andere kleine gemeente zich aan 't voorbeeld kan spiegelen, volge hier het eenigs zins uitvoeriger verslag van de rechts zaak uit de Arnh. Ct. In 1872 werd te Putten op een salaris van f 300 (later f 825), be noemd tot gemeente-ontvanger D.C.H. Van f300 kan men niet leven, zelfs niet in Putten, en de ontvanger was tevens klerk ter secretarie op een salaris van f 300 en handelaar in kruidenierswaren. De zaken gingen niet vooruitH. verloor met zijn handel, en de gemeentekas moest de tekorten dekken. Dank zij zijne be trekking aan de secretarie, wist H. steeds wanneer de kas moest worden opgenomen, en voor dien eenen dag leende hij dan geld en vergastte de vroede mannen van Putten op het gezicht van banknoten, die noch aan de gemeente noch aan den ontvanger toebehoordenDe boeken moesten ook worden nagezienmaar men schijnt zich met eene vrij vluchtige controle te hebben tevreden gesteld. Dat de financiën van H. bg zgne benoeming in 1872 in de war waren, schijnt in Putten reeds destijds be kend te zgn geweest. Toen vond de burgemeester daarin geen aanleiding eenigszins meer nauwlettend op zgn ontvanger toe te zien, maar behan delde hem met de meeste welwillend heid. Een staaltjeHet gerucht liep, dat er aanmerkingen waren te maken op het gedrag van H. De Raad be sloot H. deswege eene terechtwyzing te geven. En wat geschiedde toen Aan den klerk H. die tevens ont vanger was werd opgedragen een berisping te schrijven aan den ont vanger H., die tevens klerk was. In Januari deed een der Raadsleden zgn beklag over H. bij den Commis saris des Konings in Gelderland. H. achtte het toen wenschelijk zich te verwijderen en vertrok 30 Januari 11. naar Amerika. In zgne kas was een tekort van ongeveer f7000 (waarvan f 5000 door zgn broeder zijn betaald), en de boeken waren niet in orde. H.'s nitlevering werd gevraagd hij kwam echter vry willig terug en stond Donderdag voor het Hof alhier te recht. Gedurende 't getuigenverhoor verspreidde zich een zonderling licht over de wijze waarop in Putten over de gemeente-financiën wordt gewaakt. Vooral de burgemeester had 't soms vrij hard te verantwoorden, toen de verschillende onnauwkeurigheden in de controle aan het licht kwamen. De man was soms aan een kruisvuur van vragen blootgesteld, waaronder die van een der Raadsheeren»en bent u nu nog burgemeester?" hem waarschijnlijk wel zeer bepaald zal getroffen hebben Beschuldigde bekende alles en werd in die zelfde zitting veroordeeld tot vijf jaren tuchthuisstraf en f 600. boete. Op Ischia zij n de bewoners weder aan het werk gegaan. Het eiland levert jaarlijks 5 a 7 millioen liters wijn, en men kan den wijnoogst er niet aan geven. Er hebben in de laatste dagen op den Epome herhaal delijk bergstortingen plaats gehad, maar zonder verlies van menschen- levens te veroorzaken. Prof. Palmieri nu met een commissie van geleer den op dien berg, om waarnemingen te doen. Omtrent den brand in den schouwburg te Tours wordt nader het volgende gemeld: De schoone schouwburg is in de asch gelegd. Men had 't tooverspel vCendrillon" vertoond, met de scher men en al de toestellen, ontleend aan den schouwburg der Gaité van Parijs. De voorstelling was ten één ure 's nachts afgeloopen, en het was wel twee ure eer al de vertooners den schouwburg verlaten hadden. Heeft nu de portier zich te bed be geven in plaats van zgne ronde te doen, zoo als het reglement voor schrijft? In allen geval verklaart hij dat hij ten 4 ure half verstikt ont waakte, door den rook die in zijne slaapkamer dronghij bemerkte toen dat de bovenverdiepingen van den schouwburg in brand stonden. Het alarm werd terstond gegeven en in weinig tijds kwam van alle kanten hulp opdagen. Gelukkig heeft men geene slachtoffers te betreuren. Alles bepaalt zich tot stoffelijke schade, die zeer aanzienlijk is, daar er van den schouwburg slechts vier verkoolde muren overbleven. Naar beweerd wordt, scheen kwaadwilligheid niet vreemd te zgn aan dien brand. Een onderzoek is ingesteld. Aftonhladet meldt het volgende van Kaap Thordsen, d.d. 4 Juni, verzonden bericht, afkomstig van een lid der Zweedsche expeditie, naar Spitsbergen] bestemd Dit telegram zal morgen met de boot, die onze eerste post zal halen, naar Kaap Sa- ratschin worden gezonden. De over wintering van de Zweedsche pool expeditie is gelukkig afgeloopen en de wetenschappelijke arbeid werd ge durende dien geheelen tijd vrg nauw keurig conform de voorschriften der internationale poolcommissie uitge voerd. Het weder was meestal zacht, de sterkste koude was op 2 Januari, toen de thermometer 35.5° aantoonde. Stormen kwamen weinig voor. De jacht heeft vrg wat opgeleverd (vo gels, vosssn en rendieren). Bij ar beid, goede voeding en geestelijk on derhoud was de gezondheid steeds uitstekend. Nog nooit is de Engelsche Bank Holiday zoo gevierd geworden als de vorige week Maandag. De uitspanningsplaatsen van Lon den waren overvuld met bezoekers. De groote Oosterspoorweg vervoerde niet minder dan 102,000 passagiers, over de Westerbaan reisden 23,000; van den Londen Bringhtou and South Coast spoorweg werd door 27,830 ge bruik gemaakt en in evenredigheid met deze cijfers staan die op andere lijnen. De steden van het noorden des lands leverden de tijdelijke ver meerdering der bevolking van de hoofdstad. De visscherg-tenloonstel- werd door 55,000 personen bezocht, de Kew-Gardens door 50,000, Hamp- ton-Court door 50,000 de Zoölogische Tuiu door 26,000, het Kristallen pa leis door 20,000 en het South-Kensing- ton museum door 17,000. Te Rio-Janeiro heeft de kas houder van een bankinstelling een zonderlinge ondekking gedaan. Toen er in zijn kas een te kort van 50.000 dollars aan 't licht kwam, bewees hij den directeuren, dat niet hij het ontbrekende geld verduisterd had, maar dat het na verloop van tijd door een soort witte mieren, welke in Brazilië veel voorkomen en die de gewoonte hebben steeds aan het papier te knagen, verteerd was. Als bewijs overhandigde hij een hoopje tot stof vergaan papier, welke de v e r m is t e bankbiljetten vertegen woordigde. Daar de mieren niet voor de rechtbank gebracht konden worden, zegt een Braziliaansch blad, ging de kassier ongestraft naar huis. Dat olifanten verstandige dieren zgn, is voor eenige dagen in den Jardin des Plantes te Parijs opnieuw bewezen. Een werkman, aan 't hok dezer dieren werkzaam, viel van een hoogte van vier meters en bleef be wusteloos liggen. De olifanten na derden onmiddellijk den ongelukkige en liepen voorzichtig om hem heen, alsof zij begrepen, dat die man hulp noodig had. Ziende dat de man zich niet verroerde, nam een der olifanten hem voorzichtig met zijn snuit op en legde hem op een hoop hooi. Daarna lieten al de dieren het eigen aardig geluid hooren, dat op 't schal len van een trompet gelijkt. Hierdoor gewaarschuwd, snelden eenige bewa kers toe, die den werkman opnamen en wegvoerden. Het vergaan van de Antwerpsche boot Perseverance" bg Wesel aan den Rijn heeft grooter en droeviger gevolgen gehad, dan de geruchten meldden. Van de tien opvarenden zgn slechts een vrouw en een kind gered. De ketel is door alsnog on bekende oorzaak gesprongen. De kapitein werd met den stuurstoel in de lucht geslingerd en hoewel later gered, stierf hij weldra aau bekomen letsel. Werkelijk waren twee amb tenaren der douane te Emmerik aan boord gegaan. Het lijk van den een werd Zaterdagmorgen opgevischt. Volgens het verslag van den uitnemenden deskundige Sir Edward Reed, moet 't omslaan van de Daphne, het ongeluksschip dat bg zgn afloopen een 120 mensehen naar de diepte sleepte hoofdzakelijk geweten wor den aan de geringe stabiliteit van het vaartuig. Dit (verzekert Reed) is een gebrek van de meeste nieuwere bodems der Britsche koopvaardijvloot,

Vliegend blaadje : nieuws- en advertentiebode voor Den Helder | 1883 | | pagina 1