H A. VAN DER POLL Advertentiën. die zonder de hulp yan lading of ballast geheel onbekwaam zjjn tot rechtop drgven. De commissie, die te dezer zake Reed ter zijde stond, aarzelt niet te verklaren dat zeer vele verliezen van schepen, die kort weg moeten verantwoord worden als vermist, zijn toe te schrijven aau om slaan wegens hot gemis van de noo- dige stabiliteit. Een treurige gebeurtenis heeft het dorp Yal-Meudon in opschudding gebracht. Aldaar woonde in een klein huisje een bejaard arm paar; de echt genoot was 60 en de vrouw was 62 jaren oud, met hunne dochter. Voor eenigen tgd verliet de dochter de ouderlijke woning, zoodat de oudjes verplicht waren alleen het werk te verrichten. In de vorige maand kreeg de vrouw een verlamming in de ar men, zoodat het haar onmogelijk was eenig werk te doen. Haar man zette zich toen met moed aan het werk, maar wegens zijn ouderdom kon hij niet alles verrichten wat in het huis houden noodig was te doen. Zij waren langzamerhand in diepe armoede ver vallen en besloten te sterven. De man had den moed zijn vrouw een strik om den hals te doen en haar op te hangen en vervolgens zich zelf aan een spijker te han gen, dien hij boven de deur had geslagen. Een brief, door hem ach tergelaten, gaf aan den commissaris van politie al deze inlichtingen. Aan het strand te Norderney is een der badgasten, die zich te ver in zee gewaagd had, voor de oogen der verschrikte menigte verdronken. Hij was herhaalde malen gewaar schuwd, maar sloeg de vermaningen in den wind. In de mijn Wheal Agar bij Redruth heeft weder een ontzettend ongeluk plaats gehad. Nadat dertien werklieden hun arbeid in de mijn volbracht hadden, werden zij op de gewone wjjze in den bak naar boven gehaald. De bak was reeds den mond der mijn genaderd, de kaapstander volbracht zijn laatste wending om den lieden het uitstijgen gemakkelijk te makentoen plotseling de ketting brak. Een der mannen had nog juist den tgd om er uit te springen en redde zich. Het volgende oogenblik plofte de bak met de 12 mannen naar beneden. Men hoorde een vree- selgken kreet en nog een minuut het bonzen van den bak tegen de wanden van den 600 voet diepen put. On middellijk werd hulp georganiseerd en toen deze op den bodem van den put was gekomen, zag meu niets dan 12 vreeselijk verminkte lijken. De Zweedsche stoomboot Ca- pella kwam de vorige week uit de IJszee terug en bracht 1100 ton robbespek en 15.010 robbevellen aan. Bij het afbreken van een oud huis te Warm Springs (Ver. St.) heeft men achter een dikken muur het ge raamte van een brievenbesteller ge vonden. Hij had een oude posttasch om, waarin verscheidene brieven uit het jaar 1827. In eenige brieven vond men banknoten van een lang te niet gegane bank. Deze omstan digheid doet vermoeden, dat de man niet het slachtoffer van een misdaad, maar van een ongeluk is geweest, te meer, daar de oudste inwoners der plaats zich niets omtrent een misdaad van dien aard herinneren. De Tribune" van New-York heeft een brief ontvangen van een scepticus, die aan den dood van den roekeloozen zwemmer, kapiteinWebb, nog maar altijd niet kan gelooven. De schrgver zegt niet te gelooven, dat Webb zich te water heeft begeven. Hij brengt in herinnering de groote opwinding die te New-York heerschte, toen een dergelijk feit eenige jaren geleden voorviel, voordat men de klip Hallett in de East-rivier had opge ruimd. Een zwemmer waagde zich daar in de nabijheid der gevaarlijke kolk, toenmaals daar te vinden, en verdween. Twee dagen lang sprak men te New-York van niets anders dan van het deerniswaardige slacht offer van eigen roekeloosheid. In- tusschen werd later bekend, dat het slechts een ledepop was geweest, die in het water was geworpen. De schrijver waagt de onderstelling, dat ook Webb zoo verstandig is geweest eerst een pop aan de ontzettende kolken van de Niagara te wagen, alvorens zelf zich aan de gevaren, die zoodanig zwemtochtje oplevert, bloot te stellen. Dien dag was er althans met de grap niets te verdie nen. Onderstel eens dat hij hier of daar langs den oever werd gevonden welk een opzien zou dat baren! En dan zal hij een tweeden zwemtocht over de Niagara wagen en 50- of 100.000 nieuwsgierigen zullen komen kijken. Onze Webb zal dan een kapitaal er bij verdienen. Onthoud wat ik u zeg aldus eindigt de Amerikaan zijn brief binnen ee nige dagen komt Webb weer levend te voorschijn. Ik weet hoe zulke dingen in hun werk gaan. Stoom vaartberichten. Het stoomschip Burgemeester den Tex is 16 Aug. van Batavia te Amsterdam aan gekomen. Het stoomschip Soenda vertrok 17 Aug. van Marseille naar Ned. Indië. Het stoomschip Prinses Marie vertrok 17 Aug. van Sues naar Amsterdam. Het stoomschip Prinses Marie, is 19 Aug. te Port-Said aangekomen van Batavia. Het stoomschip Koningin Emma ver trok 18 Aug. van Southampton naar Batavia. Markt-Berichten. Alkmaxr, 18 Aug. Aangevoerd 2 Paarden f85 a 150, 28 Koeien en Ossen f180 a 320, 2 vette Kalveren f40, 14 nucht. Kal veren f 12 a 28, 39 Schapen f 16 a 28, 30 Lammeren 18 a 17, 76 magere Varkens f 16 a 28, 200 Biggen f 6 a 7, 4 Bokken en Geiten f4 a 9, 2 kleine Bokjes f0.70 a 1, per stuk, Boter per kop ('s middags 12 uur) 85 a 92} ct. Hoobn, 18 Aug. Tarwe 9.50 a 11.50, Gerst 6 a 6.50, Haver f 5 a 5.50, 6 Paar den f90 a 180, 3 Koeien f150 a 240, 49 Schapen f 16 a 24, 5 Kalveren f 38 a a 50, 1 Zeug f35, 77 Biggen f4 a 12, 50 Kippen fl a 1.75, 6600 Kip-eieren f3.50 a 4 per 100, 1148 koppen Boter 60 a 65 ct. Afloop der openbare verkooping van Huizen 6n Erven in het lokaal Tivoli, te Helder, ten overstaan van den Notaris Hattinga Raven, op 20 Aug. 1883. Een Winkel- en Woonhuis aan den Ka- naalweg te Helder, gemerkt no. 146, kooper de hr. J. T. Moorman qq, voor f 3130. Een Huis en Erf aan den kanaalweg te Helder, gem. no. 62, kooper de hr. J. 8oha- ger qq, voor f 2035. Een Huis en Erf op Onrust te Helder, gem. no. 139, kooper de hr. N. J. Franket, voor f620. Een Huis en Erf daarnevens, gem. no. 140, kooper de hr. J. Mens, voor f 700. Een Huis en drie op den achtergrond staande woningen aan de gasfabriek te Hel der, gem. no. 193, kooper de hr. J. Koster, voor f420. De Huizen aan de vischstraat te Helder zijn opgehouden. Burgerlijke Stand Helder. Van 17 tot 21 Augustus. ONDERTROUWD: Geene. GEHUWDGeene. BEVALLENJ. A. Veldhuijzen, geb. v. d. Hoeven, s. A. E. Boelsums, geb. Thijssen, z. J. van de Put, geb. van Eijken, d. OVERLEDENG. J. Bethlehem, 10 m. J. Noorland, geb. de Gast, 75 j. A. Blom, 60 j. J. Schagen, 1 j. Een levenloos aangegeven. Vervolg der Berichten. Ondanks 't heerlijke weder was de opkomst van 't publiek bij 't Volks-Concert niet zoo ruim, als we 't wel verwacht hadden. Muziek, verlichting en vuurwerk werkten sa men om het genoegen der bezoekers te verhoogen. De benoemde officier machinist der 2de klasse A. Bruch wordt met 1 September a. s. geplaatst bij 'sRijks- werf te Willemsoord. Heden houden de onderwijzers in dit district een vergadering te Schagen. Tessel, 21 Aug. Uit het wrak van de »Daystar" zijn thans ruim 1100 spoorrails ge borgen, zoodat meer dan de helft van de lading aan den wal is. Zon dag en Maandag werden met elkaar 120 stuks rails en een ketting ge borgen. De Coksdorp, 20 Aug. Gisteren werd van hier gevanke lijk naar Alkmaar overgebracht zekere B,. beschuldigd een kind te hebben gedood en daarna in zijne woning onder den grond te hebben gestopt. Een bij hem inwonende ongehuwde jonge vrouw moet heimelijk moeder zijn geworden. Naar men zegt moet B. het kind hebben doen stikken. De rechtercommissaris uit Alkmaar kwam hier gisteren deze treurige zaak onder zoeken. Bij zijn bezoek poogde zich de jonge vrouw in een put van het leven te berooven en was bijna be wusteloos toen zij werd opgehaald. B. moet bereids zijn misdrijf bekend hebben. Het opgegraven lijkje is tot nader onderzoek naar de rechtbank opgezonden. De solo-clarinettist van de Bilse kapel, de heer C. P. W. Kriense, is benoemd tot directeur der muziek van de schutterij te 's Bosch, met een subsidie van f 5000 's jaars, tot het aanwerven van eenige solisten. Met 1 Dec. verlaat de heer Kriens zijn tegenwoordige betrekking. Zaterdagmorgen gebeurde op den spoorweg nabij Halfweg Haarlem het volgende ongeluk. Een werkman, wijkende voor een voorbijreden den zandtrein, merkte niet dat van den anderen kant een sneltrein aankwam. Ofschoon zijne kameraden hem door schreeuwen trachtten opmerkzaam te maken op hefc gevaar, hoorde hij dit niet. Een van hen, Roebus genoemd, sprong toen over de rails naar hem toe en trok hem van de gevaarlijke plaats, maar kon niet verhinderen dat de ongelukkige door den trein een schok kreeg en een eind wegge smeten werd. Des avonds is de man aan de gevolhen overleden, eene vrouw en 5 kinderen onverzorgd ach terlatende. De commissie, benoemd in de vergadering, op 24 April 1882 te Amsterdam gehouden in het Odéon aldaar, om de grondslagen vast te stellen voor een pensioenfonds voor werklieden, heeft hare werkzaamhe den voleindigd. Zij is eenparig tot het besluit gekomen, dat tot het in het leven roepen van een pensioen fonds, in dën geest, zooals zg zich dat voorstelt, het noodzakelijk is, dat eene op wettelijke wijze opgerichte vereeniging optrede, die door alle voorstanders van het beginsel van pensioneering van werklieden, in zich zelve en in de tot haar toegetreden leden de vereischte kracht vindt, om die zaak te verwezenlijken en haar na hare tot stand koming als hare schepping te blijven beheeren en steunen. De commissie heeft de statuten voor een dergelijke vereeniging ont worpen, voor welke de koninklijke goedkeuring is gevraagd en verkregen. 't Was Zondag in Amsterdam overal overvol. De tentoonstelling werd bij dag door 28000, des avonds door 9000 betalende bezocht, zoodat met inbegrip van abonnementen, inzenderskaarten en andere doorloo- pende toegangen, benevens groepen werklieden, die halven prijs betalen, ruim 45.000 personen op de terreinen achter het museum hebben vertoefd. Op den sneltrein, die Zaterdag 1.47 uit 's Bosch naar Nijmegen ver trok, is tusschen de stations Nuland- Geffen en Osch een schot gelost. De kogel doorboorde de ruiten. De justitie doet onderzoek. De ongehuwde dochter van H. te Mierloo, verdacht van kindermoord, heeft volledige bekentenis afgelegd. Uit vrees voor de gevolgen van het geen zij had gedaan, doodde zij het kind, na het eerst te hebben gedoopt, en begroef het in den tuin, waar de justitie het lijkje ook vond. Vrijdagmiddag is te Amsterdam een vergadering gehouden van de leden der Varna-expeditie, die, met uitzondering van den heer De Bruyn, door alle leden werd bijgewoond. Opnieuw is er een telegram ver zonden om het opsporingsvaartuig, dat te Sandifort ligt, gereed te houden; de definitieve beslissing wacht nog slechts op het resultaat van de on derhandeling over de cautie. De autoriteiten in het Noorden wenschen dat de waarborg zou ge stort worden bij de Noorweegsche Bank. Daarentegen is van deze zijde ee nig bezwaar gemaakt. Toen is er geëischt, dat de Ne- derlandsche Regeering zich aanspra kelijk zou stellen voor de waarborg som. De onderhandelingen over dit alles zijn nog niet geëindigd, maar zullen zonder twijfel spoedig tot een einde gebracht worden. De uitzending van het vaartuig kan dan onmiddellijk volgen. Het was dezer dagen zeer druk aan het strand te Scheveningen. Dit bracht een vijftal scheepsklerken der Kon. Ned. marine op de goede gedachte om een collecte te houden voor de opsporing van de Varna. Zg gingen met schalen rond en de uitslag was even verrassend als het denkbeeld der jongelieden prijzens waardig. Te Arnhem verhaalt men, dat onze Koning, dezer dagen in de na bijheid van Oranje-Nassau aan het visschen zijnde, een paar knapen ont moette en een hunner verzocht om een paar lokvischjes aan hem te ver- koopen. Op het antwoord van »met pleizier, mijnheerwerd aan het verzoek voldaan, waarop Z. M. den jongen met een rijksdaalder be loonde. Voor dien prijs meende echter de jeugdige visscher kon hij den geheelen inhoud wel missen, welk aanbod evenwel dankbaar van de hand werd geslagen, terwiji dat van den tweeden, die ook voor dien prijs wel wat van zijn voorraad wilde afstaan, gretig door Z. M. werd aan genomen. Men deelt mede dat de heeren, die prof. Buys Ballot met raad bij staan in de afgeloopen week de »Ellida" gedeeltelijk verzekerd hebben aan de Amsterdamsche beurs en nu pogingen in het werk stellen om het schip, dat nog altijd in een Noor weegsche haven ligt, verder in het buitenland te assureeren. Omtrent den moord op den postbode Smith, bevat de Sam. Ct. twee brieven, waarin o. a. de volgende nadere bijzonderheden voorkomen. Oleh-Leh, 25 Juni 1883. De posthouder Smith, een degelijk en an ders nogal zeer betrouwbaar ambtenaar, vertrok eergisteren (Zondag 24 dezer) van bier met 18 pradjoerits, allen gewapend met beaumontgeweren, en Smith met sabel en revolver, medevoerende 50000 beaumont- patronen en f 2000 aan zilvergeldbet doel van den tocht was een kleine benting op te werpen boven Boekit Seboen, Zuidoost waarts van Anak Paja, ter bescherming van den bergpas Glétaroem. Nabij Anak Paja, en dus niet heel ver van Boekit Se boen, hield hij halt, met het voornemen hier te bivouacqueeren en Maandagmorgen zijn marsch te voleindigen naar het minder veilig terrein, waar hij de benting zou oprichten. 's Avonds omstreeks 9 uur kwam het hoofd van de bevriende kampong Anak Paja in het bivouak en verklaarde dat in den omtrek alles rustig was eu hij voor de vei ligheid instond, 't Schijnt dat de fleer Smith hierop de uitnoodiging heeft aange nomen om de kampong gedeeltelijk binnen te trekken, waar hij zijn pradjoerits veiliger achtte en, behalve eenig goed voedsel, ook meer rustkon verschaffen. Ter plaatse aangekomen, werden de geweren aan rotten geplaatst en gebruikte de kleine troep eenig door het vriendelijke kamponghoofd verstrekt voedsel. Naar het schijnt, heeft men gelegenheid gevonden om Smith en zijn pradjoerits met het eten een slaap- of verdoovingsmiddel, het bekende poekau, in te geven, want in de benting teruggekomen, gevoelde allen zich slaapdronken. Tegen half 11 's avonds drongen Atjehers met den klewang in de vuist, de benting binnen. Zij namen de 18 beaumontgeweren met de patronen, en denkelijk ook de re volver van Smith, benevens f 1000 of f2000, die hij bij zich had. Daarna overvielen zij de weerloozen met het uiterste gemak, zon der dat de Atjehers een enkelen doode of gewonde bekwamen. 8mith en 8 pradjoerits werden gedood, 8 pradjoerits werden zwaar en 1 licht ge wond. Naar men vermoedt, heeft de bediende van den Heer 8mith niet meegedaan, aan het gebruik van 't door het hoofd van Anak Paja verstrekte eten, want hij is den dans ontsprongen en heeft het bericht omtrent het gebeurde te Boekit 8eboen gebrachthij deelde tevens mede, dat de moordenaars de revolvers, de 18 geweren, het geld en de 50000 patronen hadden buit gemaakt. Onmiddellijk rukte een troep van Boekit Seboen naar de moordplaats op, doch daar waren de menschen zich van niets bewust ze sliepen den slaap des rechtvaardigen en vonden het aangerichte bloedbad verschrik kelijk. De dooden en gewonden werden in 't holle van den nacht naar Boekit Seboen vervoerd, doch Anak Paja bleef ongestraft en mocht zich weer ter rust begeven. 's Anderen daags, toen de ass.-res. van Lengen de plaats des onheils bezocht, had den het hoofd en de bevolking de plaat gepoetst. In Beieren is de stok en gard weer in eere hersteld op de scholen, als onmisbaar middel tot correctie der jeugd. Echter is daarbij bepaald, dat misbruik daarvan ten strengste door de schoolopzieniers en commis- siën van toezicht moet tegengegaan worden en de straf niet dan na rgp beraad en overleg mag worden toe gediend. Voor de vroedvrouwen in Duitschland is een nieuw formulier vastgesteld van den eed, dien zij bij de aanvaarding van hare betrekking moeten afleggen. Zij zweren o. a. »met dezelfde toewijding haren bij stand te verleenen aan de behoeftige zoowel als aan de rijke." Eenigen tijd geleden werd mel ding gemaakt van het omkomen van een paar Engelsche officieren en een koopman op de Westkust van Afrika, die door een Nglpaard waren aange vallen. Het blijkt thans, dat zij in derdaad op de Majoemba-rivier, wer- waarts een Engelsch schip gezonden was, om een onderzoek te doen naar mishandelingen, aan een Britsch on derdaan gepleegd, zich in een groote, door twaalf inlanders geroeide boot met een waterjacht vermaakten. Zg keerden terug en waren maar tien meter van den oever verwijderd, toen zij door een hipopotamus werden aan getast, die de boot deed kantelen en met woede de te water geraakte op varenden aanviel. De twaalf inlanders en een der officieren bereikten den oevermaar de beide anderen en een koopman, die hen vergezelde, of schoon allen uitstekende zwemmers, werden door het woedende dier dood getrapt. Spoedige hulp aan de „Varna." Landgenooten Met dankzegging aan velen die mg giften of toezeggingen hebben doen geworden ter opsporing van en hulp aan de »Varna", moet ik toch nog weder opwekken tot krachtdadiger en zeer spoedige oudersteuning, o. a. door het vormen van comités. Het is volkomen voldoende toezeggingen te geven met of zonder bepaling dat die zullen aangewend worden voor de expeditie zelf, of voor de borg stelling, welke ik tracht te assureeren. Giften en onvoorwaardelijke toezeg- giDgen zal ik, zoowel voor de borg stelling, als ten nutte der expeditie aanwenden. De verantwoording der gelden zal door een of meerderen buiten 't insti tuut worden nagezien en ter inzage van ieder worden gelegd, daar aan kondiging in de couranten te groote kosten met zich brengt. BUIJS BALLOT. U| 35-jarige EchtvereesigiHg ijf |S P. SLOOTMANS. S §1 Helder, 24 Aug. 1883. Heden zgn overleden, tot onzer aller droefheid, onze twee jongste lievelingen JACOBUS en PIETER; Jacobüs in den ouderdom van circa 2 jaar en Pieter 9 maanden. Wg hopen in den wil des Heeren te be rusten. C. SCHAGEN. J. SCHAGEN, geb. de Jong, en Familie. Helder, 20 en 21 Aug. 1883.

Vliegend blaadje : nieuws- en advertentiebode voor Den Helder | 1883 | | pagina 2