'T VLIEGEND BLAADJE. KLEINE COURANT VOOR HELDER. NIEUWEDIEP EN TESSEL. No. 1099. Dinsdag 28 Augustus 1883. Elfde Jaargang. Verschijnt Dinsdag- en Vrijdagmiddag. DE TENTOONSTELLING Abonnement per 3 maanden binnen de gemeente 50 Cent. >3 franco per post-.75 Afzonderlijke nnmmers2 Uitgevers: BERKHOUT Co. te Helder. BirnuSPOORSTRAAT ra ZlIIDSTRAAT. Advertentiën van 1 tot 5 regels25 Cent. Elke regel meer5 Grootere letters worden naar plaatsruimte berekend. Advertentiën moeten uiterlijk des DINSDAGS- en VRIJDAGSMORGENS vóór 10 uur aan de Bureaux bezorgd zijn. NIEUWSTIJDINGEN HELDER, 28 Aug. 1883. Z. M. schroefstoomschip le kl. Van Speijk is van den proeftocht ter reede van Tessel weder in de ha ven alhier binnengekomen. De ma chine voldoet tot heden nietzij zal op 's Rijks werf moeten worden na gezien, alvorens de proeftocht weder zal kunnen worden gedaan. Zr. Ms. schroefstoomschip 4e kl. »Bali" zal, bij gereedheid, van Hellevoetsluis naar Willemsoord ver trekken, tot het verwisselen van kanon en affuit. De zeildag van genoemden bodem uit laatstgenoemde directie is bepaald op 1 September a. s. Een ingezetene van Amsterdam heeft het 1ste bataljon mariniers onthaald. Ieder kreeg 5 ons vleesch, 3 sigaren en een halve flesch bier, zulks ter gelegenheid dat de gever 25 jaar leverancier der marine is geweest. Het algemeen reglement voor de spoorwegen heeft de volgende wij ziging ondergaan Wie tot hiertoe zijn hond, ja zelfs een schoothondje, op reis medenam, moest hem afstaan, om het in een mand te zien sluiten. Thans mag de hond bij zijn meester blijven, mits deze in een daarvoor aangewezen coupé van de 3e klasse plaats neemt. Een ander verbod is mede verdwe nen als de trein stilstaat, mag men zelf het portier van den wagen openen. Tot dusverre was dit strafbaar, wat evenwel de meeste reizigers blijkbaar niet wisten, daar niemand zich om dat verbod bekommerde. Voorts komt hij, die zonder plaats kaartje in den trein plaats neemt en daarvan terstond aan den conducteur kennis geeft, met bijbetaling van 50 of 25 cents er af. Men schrijft uit Amsterdam. De koning en koningin zijn Za terdagmorgen te acht uur per extra- trein van den Rijnspoorweg hier aan gekomen tot ongeveer het middaguur namen zij op de tentoonstelling de afdeeling schoone kunsten, Duitsch- land, een gedeelte van Frankrijk, een deel van Engeland en Oostenrijk in oogenschouw en gebruikten tegen elf uur een kop bouillon in 's ko- nings paviljoen. Vervolgens werd het nog niet bezochte gedeelte van den Kampong in oogenschouw ge nomen, het Gamelang-concert ge hoord en een wandeling gedaan door de machinegalerijtegen 121/® uur waren HH. MM. bij den burgemees ter om het dejeuner te gebruiken. Tegen 4 uur keerden de vorstelyke personen op de tentoonstelling terug, waar zij in de Hollandsche afdeeling de rijtuigen in oogenschouw namen. Terwijl Z. M. het Parijsche Paviljoen bezocht en een korte wandeling deed door de koloniale afdeeling, herniewde de Koningin hare inkoopen van Fransch speelgoed. In de afdeeling Reprospectieve kunst troffen HH. MM. elkander weder. Daar werden ze, (benevens het nu talrijk gezelschap, daar alle genoodigden van het déjeuner meê waren gekomen), ontvangen en rondgeleid door de heeren Jitta, van der Keilen, Rikoff, De Roever, de Groot Jamin, en vrij lang vertoefden ze in deze zeer curieuse afdeeling onzer tentoonstelling. Ruim 5 uur keerden HH. MM. terug, om tegen half zes per extra trein van den Rijnspoorweg te ver trekken. De onderofficiers vereeniging der zeemacht »Van Speijk" te Am sterdam geeft aanstaanden Maandag een uitvoering ter eere van den op perstuurman der marine den dapperen Jacob Hobeiju. Ook deze vereeniging wil het hare bijbrengen tot de op sporing van de Varna," daarom zal gedurende de uitvoering een in zameling voor dit goede doel gehouden worden. Donderdagavond is op een der privaten van het spoorwegstation te Wormerveer een vrouw bevallen, die sedert 10 maanden weduwe was. Het kind werd levenloos uit den beerput gehaald. De politie doet onderzoek, of hier aan misdaad kan gedacht worden. De vrouw hoort thuis te Beverwijk. In de raadsvergadering eener gem. van ruim 3000 zielen is on langs door een wethouder het vol gende voorstel gedaan, dat om taal kennis en stjjl opmerkelijk is. Voorstel aan den raad om een gehele houte vloer te legge de pri- vaate in een goede staat te brenge de slegte panne verruild voor nieuwe en de verdere reperasie te doen die nadeel uitoefene op de gezondheid om rede het rijk nog twe jaar uit stel geeft." (U. D.) Op den spoorweg van Sottegem naar Aalst verliet de baanwachtster, die bij afwezigheid van haar man, zijn functie waarnam, plotseling haar reglementaire positie, ijlde op de baan en rukte voor den aanstoomenden trein haar kind weg, dat op de baan speelde. Zij wierp het ter zijde, doch werd zelve door de locomotief gegre pen en gedood. Het kind, waarvoor de moeder zich had opgeofferd, bleef bijna ongedeerd. De man te Deventer, die dezer dagen door zijn vrouw met petroleum werd overgoten en in brand gestoken, is thans aan de gevolgen overleden. VooruitgangTe Sneek wordt een agent van politie gevraagd, die o. a. Fransch of Duitsch moet kennen. Van der Putten, schoenmaker, is 15 Aug. uit Watergraafsmeer ver trokken, zijne vrouw en 4 kinderen onverzorgd achterlatende, en Cornelis Visser heeft zich dezer dagen uit zijn slaapstede, in het Groot Hemelrijk te Amsterdam, verwijderd, 3 kinderen eveneens onverzorgd achterlatende. Beide personen worden gezocht. Men schrijft uit Zevenhuizen Er heeft hier een kluchtig voorval plaats gehad. Jl. Zaterdag traden een paar jongelui in het huwelijks bootje. Maar reeds des avonds kregen ze ruzie over een oude vrijage, die zoo hoog liep, dat de jonge man plotseling naar buiten stormde en van boven in de vaart sprong, onder den uitroep»Ik ga mij verdrinken Dat dit onder de bruiloftsgasten heel wat opschudding veroorzaakte, is licht te begrijpen. Na veel moeite kreeg men eindelijk den drenkeling aan wal en weer in huis, waar dade lijk de ruzie opnieuw begon. Onver wacht rukte de jaloersche zich los en liep voor den tweeden keer in de vaart, nu gevolgd door zijne vrouw en enkele bruiloftgasten. Het schijnt echter dat het nachtelijk bad afkoe lend op de verhitte gemoederen ge werkt heeft, althans nadat men allen weer behouden aan land had gebracht, werd een derde poging tot verdrin ken dien nacht niet weder gewaagd, ofschoon de patiënt verklaarde binnen drie dagen zijn plan te zullen vol voeren. Hoewel de drie dagen reeds voorbij zijn, heeft men van zijn dood niet gehoord. Misschien is later alles wel weer in orde geschikt. Fatsoen zegt »De Zoom" is de woekerplant, die voert tot de grootste ramp van onzen tijdleven boven zijn middelen. Met zijn broe der stand," ook al een ontaarde vorm van beschaving, leidt en verleidt bet den mensch tot tal van handelingen en vooral tal van uitgaven, die even zeer nutteloos als ruïneus zijn voor hem, die »zijn fatsoen" meent te moe ten ophouden." Dat fatsoen dwingt naar zijne meening den een om een huis te bewonen, dat grooter is dan hij uoodig heeft en duurder is dan hij betalen kande ander acht zich door zijn fatsoen gedwongen, eenige dienstboden te houden, terwijl hij het best met een of geen zou kunnen stellen en dan vrij wat beter met zyn inkomen zou kunnen rondkomenhier meent er een, voor zyn fatsoen, aller lei openbare vermakelijkheden en plaatsen te moeten bezoeken, terwijl de keuken en dus de lichamen van de leden dier fatsoenlijke familie" de kosten daarvan dragen moeten en schraalhals keukenmeester is; ginds zucht er een onder het wicht van groote rekeningen van modemaakster en hoedenwinkel en kleermaker enz. enz., omdat mijnheer en mevrouw, voor hun fatsoen", niet zoo lang met een ietwat kalende jas of een oud modisch manteltjekunnen verschijnen; zjjn fatsoen" belet dezen vader zijn jongen, die ongelukkig zonder aanleg voor studie geboren is, naar een tim mermanswinkel te zenden, waar de knaap tot een bekwaam handwerks- baas zou kunnen worden gevormd, en een mislukt heer maar heel erg fatsoenlijk," zij het dan ook tevens heel erg kaal groeit er van het slachtoffer van papa's fatsoen" haar fatsoen" verhinderd gene mama, toestemming of gelegenheid te geven tot het huwelijk harer dochter met iemand uit den npveren stand, die een werkplaats of winkel houdt, en het arme kind blijft zitten" zeer fatsoenlijk en eindigt haar mislukt leven met een treurig bestaan, terwijl zij, met behulp van allerlei ontbering, tot den dood haar fatsoen" tracht op te houden. Fatsoen maakt de geboorte van een kind in veler huis tot een ramp; want het fatsoen eischt een baker en allerlei uitgaven, die zeer slecht te stade komen. Fatsoen bezwaart bij honderden den slag van een sterfge val bovenmate, want, een fatsoen lijke" begrafenis met al haar kosten is, voor »de menschen", immer noo- dig. Fatsoen is het grootste struikel blok voor huwelijken, want wat al kosten eischen de fatsoenlijke inrich ting en het onderhoud van een gezin. Fatsoen heeft schulden tot zijn kinderen, en van fatsoen tot armoede is de afstand dikwijls niet groot. Fatsoen is een dwang, een tiran, die de maatschappij overheerscht en de middenklasse vooral zwaar drukt. En tegen de tirannie van het fatsoen komen wij daarom op, ten behoeve van het vrije Nederland. Mocht men eenmaal, meer en meer, algemeen tot de overtuiging komen, dat beschaving en zedelijkheid vrij wat betere deugden zijn dan het holle fatsoen," dan zouden er misschien meer »fashiouable" menschen in de wereld zijn en het individualisme zou er door winnen, wat ook geen schade zou wezen voor onze samenleving. Bij de ramp te Casamicciola kwamen o. a. om Signor en Signora Bonavita. Zij laten ongeveer 5 mil- lioen francs na en hebben geen recht- streekschen erfgenaam. De familie heeft thans verzocht, dat de lijken zullen worden opgegraven om te on derzoeken wie van de twee het eerste stierf, opdat worde uitgemaakt of de familie van den mau of wel die van de vrouw recht heeft op de na latenschap. Er loopt een gerucht, dat de koning en de koningin van Rumanië (Carmen* Sylvia) tot een echtscheiding zouden overgaan, omdat het huwelijk tot dusverre kinderloos gebleven is. In Augustus 1882 deed de N.- Duitsche Lloyd-stoomboot Elba de reis van Liverpool naar New-York in 7 dagen, 20 uren en 5 minuten. De Werra deed later die reis in 7 dagen en 21 uren. Thans heeft laatstge noemd schip de reis over den Oceaan gedaan in 7 dagen en 16 uren. Dit is de snelste reis die ooit over den Oceaan is gedaan. Een edelman v. Canorea, Rijntel genaamd, die tot het Christendom werd bekeerd, is ijverig bezig een bijbelvertaling voor zijn volk voor te bereiden. Hij redde, ongeveer een jaar geleden tijdens den opstand, het leven der koningin en toen de koning hem eiken rang of eer, die hij begeerde, aanbood, vroeg hij als eenige belooning vergunning om naar Japan te gaan en daar de be schaving van andere landen te be- studeeren. In Japan liet hij zich door een Christen inlichten omtrent de leer van het Christendom, en het gevolg was, dat zijn belangstelling overtuiging werd en hij voor eeuigen tijd zich als Christen liet doopen. Zijn vurig verlangen is nu den bijbel aan zijn volk te leeren kennen. Vrijdagochtend hielden de in fanteristen in de Yluchthaven te Keulen geheel gekleed oefening in het zwemmen. Eensklaps verdwenen een onderofficier en vier man, zonder weer boven te komen. Alle pogingen tot redding waren vruchteloos. Eenige uren later werden hunne lijken ge vonden. Volgens de Noorsche bladen blijft de haringvangst in Nordland voort durend gunstig. Uit Weenen komt de lang ver wachte tyding van het overlijden van den Graaf van Chambord. Na een langdurige en pijnlijke ziekte blies hij op zijn geliefd Frohsdorf, waar hij ruim 40 jaren van zijn leven heeft gesleten, den laatsten adem uit. TE AMSTERDAM. IV. Iedereen die de Tentoonstelling bezocht heeft, zal het wel met mij eens zijn, dat Frankrijk flink voor den dag komt; dat de Fransche afdeeling de schoonste van allen is. En toch is de president der Fransche commissie, de heer senator Dietz Monnin, nog niet te vreden! Toen ik hem een dag of wat geleden mijn compliment maakte over de deelneming zijner landgenooten, antwoordde hij mijJa, mijnheer, 't is waar, onze afdeeling ziet er nog al aardig nit. Maar, als het gouvernement wat vroeger was overgaan tot het benoemen eener com missie, (het heeft dit inderdaad eerst in het laatst van November des vorigen jaars ge daan), dan zoudt gij nog iets heel anders gezien hebben, wij kunnen heel wat meer en beter, dan wij hier gedaan hebben, maar wij zijn te laat begonnen." De heer Dietz Monniu schijnt waarlijk niet gemakkelijk te vreden te zijn! Doch niet alleen Frankrijk, ook Neder land ziet er goed uit; veel beter dan men aanvankelijk had mogen verwachten. En wij mogen niet alleen met eere ge noemd worden in het hoofdgebouw, ook in de machine-galerij maken we een zeer goed figuur. Ontegenzeggelijk is men in de kunst om stoomwerktuigen te vervaardigen, in de laatste jaren bij ons te lande, met reuzen schreden vooruitgegaan. Ook deze tentoon stelling leert bij vernieuwing, dat men, als het er op aankomt, zich maar in zeer enkele gevallen tot het buitenland behoeft te wenden. In den regel kan men in ons eigen land even goed en veeltijds beter en goedkooper terecht dan in den vreemde, terwijl ook bij de verbruikers langzamerhand de oude voor ingenomenheid voor alle werktuigen van buitenlandsch fabricaat, plaats begint te maken voor meerdere waardeering van het geen wij zelf construeeren. Van machines sprekende, is het hier de plaats om met een enkel woord te gewagen van de inzending der hh. Keiler en Bakker, fabrikanten van Lindsay's stoompakking, ten uwent. Deze pakking wórdt vervaardigd van hennep, met toevoeging van talk, graphiet en gele was, hydraulisch samengeperst in ringen naar de juiste maat van zuigerstang en werkbus. Zij is ongetwijfeld: de beste pakking die tot dusverre bestaat en uit stekend geschikt voor hoogen stoomdruk; daarbij zeer deugdzaam en onschadelijk voor elk metaal; zij sluit volkomen af, brandt niet en is vooral bij lange reizen en wegens het gemak in het gebruik zeer aan te bevelen. Trouwens, hare goede eigenschappen worden voldoende bewezen door het feit dat zij op de stoomschepen der marine, van de maat schappij „Nederland," van de Kon. Ned. stoomboot maatschappij en anderen, uit sluitend in gebruik is. Ook is hier de plaats om melding te maken van den heer Asselin, te 8t. Denis bij Parijs, die een nieuwen tak van nijver heid heeft geschapen en tevens wederom geleerd, dat alles, niets uitgezonderd, waarde heeftzelfs het oude wagensmeer, dat zich tusschen een wagon of locomotief ophoopt en bij het schoonmaken verwijderd, liever gezegd weggeworpen wordt. De heer Asselin, oiviel ingenieur, ver zoekt de spoorwegmaatschappijen dit afval toch vooral niet weg te doen, maar het te bewaren en aan hem te verkoopen. In zijn fabriek zuivert hij het,waarbij hij gemiddeld bijna 15 pCt. ijzer en ruim 8 pCt. koper wint, dat in de eerste plaats geld waard is, en ruim 4pCt. andere bestanddeelen, een soort van zuren en oliën. Deze industrie is eenig in geheel Europa en opent voor spoorweg-maatschappijen den weg tot het verkrijgen eener nieuwe, gansch niet onaanzienlijke bate. De étalage van den heer Asselin ziet er heel wat aanlok- kender uit, dan men van oud wagensmeer wel zou verwacht hebben. Trouwens, nieuwigheden vindt men op de tentoonstelling bijna bij elke schrede, die men doet. Of is daar, in de Zwitsersohe afdeeling

Vliegend blaadje : nieuws- en advertentiebode voor Den Helder | 1883 | | pagina 1