Advertentiën. die Turksehe wijn ook niet nieuw P Turkije wordt, in het voorbijgaan gezegd, op de tentoonstelling geherbergd door Zwitserland. "Wie heeft ooit gehoord, dat in Turkije wijn verbouwd wordt! Voor Muzelmannen im mers is wijn verboden vruchtToegestemd maar in Turkije wonen alles behalve alleen volgelingen van den grooten profeet. En bovendien er is zooveel wat men eigen lijk niet mag doen, maar toch doet Zoo drinken de Pacha's heel gaarne en heel veel champagne „Dat is geen wijn," zeggen zij, „dat is eenvoudig een speciaal soort van geel gekleurd spuitwater." In de Chineesche afdeeling ontmoeten we ook veel wat voor ons althans nieuw is. Als zoodanig noem ik u alleen de Chineesche tabak, even als de Turksehe zeer licht van kleur, totaal geel, sterk van geur en eigen aardig van smaak. Zij is uiterst fijn; ons zoogenaamd „apenhaar" is er nog een zeer grove snee bij. De Chineesche tabak be staat uit niets meer dan lange vezels, tot een koek saamgeperst. Die koek wordt dan ook met een mes in stukken gesneden. Het spTeekt van zelf dat van zulke tabak geen sigaren of sigaretten gemaakt worden, maar dat zij alleen gerookt wordt in een pijp. Hoewel men er in onze pijpen ook met sucees gebruik van kan maken, ziet een Chineesche pijp er toch heel anders uit, zooals de inzender van den tabak, de Chinees Ta Mine, ons zien laat. De vorige week bood de man mij, met echt Chineesche hoffelijkheid, een pijp tabak aan, om eens te proeven. Nu, ik heb hem geproefd, met genoegen geproefd ook, want nu kan ik zeggen dat ik ook Chineesche tabak gerookt heb, maar ik gevoel niet den minsten lust om van wat ik overhield nog eens te stoppen. In laat die lekkernij gaarne aan de liefhebbers over! Ook het artikel snuif geeft iets nieuws te zien. Algerijnsche snuif. Dit artikel, lichtbruin van kleur, zeer fijn en uiterst geurig, is te vinden in den Algerijnschen Bazar, naast het schooue paviljoen, dat het Fransche gouvernement op het terrein heeft doen oprichten tot herberging van de producten, welke het uit Algerië herwaarts gezonden heeft. In dienzelfden Algerijnschen bazar vinden we prachtig met gouddraad gestikte muiltjes, waarbij er zijn die f 100.het paar kosten. Als ge een paar sloffen noodig hebt, waarde lezer of lezeres, verzoekt de inzender be leefdelijk eerst uw gunst en dan uwe recommandatie Wat er ook onze aandacht trekt, zijn verschillende prachtig bewerkte geëmail leerd koperen artikelen, echte meesterstuk ken van oude Moorsche kunst en die na evenredigheid vrij wat billijker in prijs zijn. Tusschen allerlei Algerijnsche zaken in, vindt gij een aantal groote, grof beschil derde, gewoon aarden pullen staan, en naast elke pul liggen een paar stokjes. Op mijn vraag wat dat toch voor houtjes waren en of die bij die vazen behoorden, antwoorde „de baas van 't spul" mij in een tamelijk onverstaanbaar Fransch: Wel zeker mijnheer, dat zijn de „trommelstok ken!" Meteen lichtte hij een der pullen op en toonde mij den bodem. Ik zag toen een kalfsvel! Al die pullen zijn muziekinstrumenten: trommenMen moet het maar weten Nieuw is ook de Nektar, die jonge meisjes u op de tentoonstelling met volle teugen laten drinken, voor écu dubbeltje maar per glas't Is een nieuwe frank, die, bij wijze van reclame, allerwege op het terrein, in kleine door dames bediende kiosken, ver kocht wordt. Een glas godendrank voor een dubbeltje In alles komt tegenwoordig toch de klad. Stoomvaartbericliten. Het stoomschip Prinses Wilhelmina is 83 Ang. te Batavia aangekomen. Het stoomschip Sumatra, van Batavia, passeerde 23 Ang. ten 10 uur 's avonds Dnngeness naar Amsterdam. Het stoomschip Conrad arriveerde 26 Augustus van Amsterdam te Southampton. Het stoomschip Soenda vertrok 26 Aug. ▼an Suez naar Batavia. Het stoomschip Koningin Emma arri veerde 26 Augustus te Marseille van Am sterdam en heeft 27 Aug. de reis voortgezet. Het stoomsehip Prinses Marie is 26 Aug. van Marseille vertrokken naar Am sterdam. Markt-Berichten. Hoor», S6 Ang. T.rwe f10, Rogge f6.25, Gerst f5.50 a 6, Haver f3.50 a 4, Erwten: Witte f 11 a 12, Vale f 16 a 17, 23 Paarden f70 a 250, 8 Koeien f200 a 300, 53 Schapen f20 a 36, 5 Kalveren f 16 a 24, 1 Zeug f40, 153 Biggen f4 a 11, 100 Kippen f0.75 a 2, 4900 Kip eieren f3.50 a 4, per 100, 901 koppen Boter 70 a 75 ct. 12 Yarkens f14 a 23. At.wa au, 25 Aug. Aangevoerd 28 Koeien en Ossen f175 a 285, 16 nucht. Kalveren f16 a 33, 86 Sehapen f14 a 28, 18 Lam meren f14 a 20, 57 magere Varkens f 16 a 31, 454 Biggen f 7 a 12, 3 Bokken en Geiten f4 a 8. Boter per kop ('s mid dags 12 uur) 87i 100 ct. Burgerlijke Stand Helder. Van 24 tot 28 Augustus. ONDERTROUWD en GEHUWDGeene. BEVALLEN M. Donkerslook, geb. Blik- kenhorst, z. E. G. J. Mouton, geb. Noor- dendoip, d. M. Andringa Tromp, geb. Lu- dekuse, d. J. Prins, geb. Hoeksel, z. E. J. van de Polder, geb. van den Hoven, z. E. Heijkoop, geb. Abbenes, z. H. Meijer, geb. van Straten, z. OVERLEDEN: G. F. de Beurs, 7 m. A. J. Fluiter, 6 m. W. Sluijter, 3 m. Een levenloos aangegeven. 313de STA ATS LOT E RIJ 2de Klasse. lste Lijst. No. 10851 f 5000. No. 6476 f 2000. No. 3440 f1000. No. 6563 en 6058 ieder f400. No. 5430 f 200. No. 776, 8602, 9017, 15899, 18913 en 19552 ieder f 100. Vervolg' der Berichten Op a. s. Zaterdag en Zondag zal de jaarlijksche bloemententoon stelling van Floralia alhier plaats hebben. We verwijzen onze lezers naar de belangrijke en uitvoerige aankondiging van 't bestuur, in een advertentie hierachter voorkomende. De grond van Tivoli met de daarop staande gebouwen is dezer dagen gekocht door de heeren C. Maalsteed en W. Schaap,die met 1 April van 't volgend jaar de exploitage voor hunne rekening zullen nemen. De schietclub Willem Teil" alhier, heeft zich dezer dagen aan gesloten ,én vereen igd met het artil lerie vrijkorps, welke laatstgenoemde vereeniging de militaire inrichting heeft vaarwel gezegd, om voortaan een zuiver burgerlijk karakter te hebben. De officieren van 't Vrij korps zullen daardoor eerstdaags hun eervol ontslag aanvragen bij Z. M. den koning. Zij, die vroeger bezwaar hadden in de. toetreding tot die ver eeniging, omdat men er tegen opzag in een militaire organisatie begrepen te worden, kunnen nu veilig het lid maatschap aanvaarden, 't Vrijkorps is een schietvereeniging, die op min kostbare wijze haren leden gelegen heid verschaft, zich in de behande ling van 't geweer te oefenen en zich zooveel mogelijk vastheid van oog en hand eigen te maken. Reeds van oude tijden af zijn zulke ver- eenigingen zeer gewaardeerde gelegen heden geweest tot aangename en nuttige ontspanning. En ofschoon de tijden wel wat veranderen en de mensch met hen, gelooven we toch, dat er nog velen zullen gevonden worden, die liefhebberij voor de zaak hebben. De toetreding der leden staat thans bij 't bestuur open en gaarne bevelen wij die aan. Bij den schietwedstrijd, die jl. Zondag namiddag in »Musis Sacrum" werd gehouden, werden de prijzen be haald als volgtlste prijs de heer van Garderen, met 23 punten 2de prijs de heer J. J. Bakker, met 22 punten 3de, 4de, 5de en 6 prijs door de heeren M. P. Polak, H. A. Sta- dermann, V. de Wit en J. R. Buijs, ieder met 21 punten. Zr. Ms. stoomschip »Bali" kwam gisteren hier van Hellevoetsluis en zal spoedig naar Oost-Indie ver trekken. Voor het in de vorige week te 's-Gravenhage gehouden notarieel examen, is voor het 2de gedeelte ge slaagd, den heer C. Stammes te Helder. Reuter seint van gister middag uit Batavia 12 uurIn den afge- loopen nacht hadden vreeselijke uit barstingen plaats op het vulkanische eiland Krakatau in straat Sunda. De slagen werden in Soerakarta ge hoord, terwijl de asehregen tot in Cheribon is neergevallen. De vul kanische gloed was te Batavia zicht baar. Serang was in volslagen duister nis gehuld, terwijl daar steenen neer vielen. Ook te Batavia hoerschte bijna volkomen duisternis en gisteren avond werden alle gaslichten uitge doofd. Het is onmogelijk met Anjer te communiceeren. Men vreest voor ernstige rampen op verscheidene punten tusschen Serang en Anjer. Bij Anjer is een geheel dorp door overstrooming der rivier weggespoeld, veroorzaakt door het plotseling bin nen stroomen der zee op de kust. Onder toezicht vau den schout- bij-nacht W. K. van Gennep en de heeren mr. K. J. C. Stakman Bosse, J. C. de ■-■•Rugter de Wildt en P. S. Hordijk, allen leden van de plaatse lijke commissie der Noord- en Zuid- Hollandsche reddingmaatschappij al hier, en in tegenwoordigheid van vele belangstellenden, hadden gistermorgen te 11 uur, aan het strand nabij Huis duinen, proefnemingen plaats met het vuurpijl toestel tot het redden van drenkelingen. De eerste pijl, welke werd afgeschoten, beantwoorde niet aan het doel, doordien de lijn bij den stok was afgebrand en deze dus weder werd ingehaald. Die echter, welke ten tweeden male het luchtruim werd ingezonden, slaagde boven verwach ting en baande zich, niettegenstaande de sterke koelte, lijnrecht een weg over het water, viel op een belang rijken afstand van het strand eerst in zee en werd ongeschonden weder ingehaald. Een jong kindje viel Gister morgen spelende in het kanaal aan de Molengracht. Een koetsier, meer dan anderen het gevaar beseffende, waarin de kleine verkeerde, en ver getende het ernstig costuum waarin hij gekleed is, springt van den Bok" van 't rijtuig te water en heeft de voldoening het kind aan zijn angstig wachtende moeder terug te kunnen geven. Tessel, 27 Augustus. Gisterenmorgen werd op ongeveer een half uur afstand van 't Oosterend, in een sloot aan den dijk, het lijk gevonden van den wierdroger Klaas Koning. De verdronkene was on gehuwd en ongeveer 35 jaren oud. Men verdiept zich in gissingen hoe K. te water kan zijn geraakt. Over het algemeen wordt aan eenig on geluk gedacht. De omgekome was tevens verzorger een er oude moeder. Het duiken op het wrak van de »Daystar" is thans geëindigd. Nog ongeveer 500 spoorrails moeten in en bij het wrak liggen, doch zijn zoo danig onder steenkolen en zand be dolven, dat men er niet meer van bergen kon. Ongeveer 1600 rails met bijna 2000 sluitstukken werden geborgen, benevens twee kettingen en een werpanker. Koegras, 27 Aug. 1883. Onder begunstiging van het fraaiste zomerweder had gisteren de aange kondigde harddraverij aan de blauwe keet te Koegras plaats. De heer Y. Buik had voor een paar aardige prijzen- gezorgd. Door acht paarden werd aan den wedstrijd deel genomen. De prijs werd behaald door den heer Jb. Zander met het paard Snip, bereden door J. Zander, terwijl de premie werd toegewezen aan den heer R. Delver, met den Vos, bereden door J. Delver. Op de aangenaamste wijze liep dit feestje van stapel, hetgeen moet wor den toegeschreven aan het schoone weer, aan de goede zorgen van den heer Buik, maar vooral aan de har monie, die er heerscht tusschen de bewoners van 't Koegras. Moge die geest van overeenstemming steeds zoo blijven. De drukte, waarnaar Amster dam in Mei, Juni en zelfs nog in Juli zoo reikhalzend uitzag, is nu tot zijn toppunt gestegen. Hoewel er dui zenden tramwagens per dag hun tra ject afleggen, toch is er ruimte te kort en men moet bij de hand zijn om een plaatsje te verkrijgen. Ook de rijtuigvereeniging en de stalhou ders hebben handen vol werk om aan alle bestellingen te voldoen. Door al dat rijden is 't op sommige pun ten der hoofdstad bepaald ^gevaarlijk geworden voor de bewoners, en na tuurlijk in nog grootere mate voor vreemdelingen. We achten 't niet overbodig tot de grootste voorzich tigheid aan te manen en op sommige plaatsen bepaald links en rechts te kijken, eer men zijn weg vervolgt. Onze correspondent, wiens brieven over de tentoonstelling we reeds meer malen plaatsten, meldt ons, dat de vertraging zijner correspondentie ver oorzaakt was geworden door een on geval, hem overkomen. Hij geraakte op een druk bereden plek, waar de rij tuigen naar alle richtingen elkaar voorbijsuellen, onder een rijtuig en werd overreden. 't Ongeval heeft gelukkig niet die gevolgen gehad, die 't had kunnen hebben, zoodat we in dit nummer reeds weer een zijner belangwekkende brieven kunnen plaatsen. Gisteren werd de eerste spade in den grond gestoken voor de spoor weglij n Velzen-Ymuiden. Uit IJmuiden wordt van Zon dag gemeld: Door kapt. Van Vliet, van de sleep boot »Simson", is heden op de hoogte van Scheveningen Z. Z. O. 3 mijl uit den wal opgevischt en te IJmui den binuengebracht, het lijk van een zeeman, vermoedelijk Engelsch. Op het lijk zijn bevonden een zilveren horloge, waarop gegraveerd W. P, Bradberg 1857, waaraan een gouden ketting eu medaillon, een pleeten portemonnaie en andere kleinigheden, zooals een haarkam, een knipmesje, een bril met doos, een kurkentrekker, een vergrootglas, een duimstok, een zakdoek en eindelijk een defecte por tefeuille waarin een diploma op per kament, ten name William Pool Bradberg, en twee certificaten als shipmaster. Men vermoedt dat het lijk dat is van den bij de stranding vau den Engelschen stoomer Wil liam Hartmann" voor den Rotterdam- schen waterweg verdronken eersten stuurman van dien bodem, die zoo men weet, bij het verbrijzelen van de reddingboot omkwam. Op de fabriek der Koninklijke Maatschappij de Schelde te Vlissingen had Vrijdagavond in de ketelmakerij een ontzettend ongeval plaats. Een 15jarige jongen geraakte onder een ketel, vanwaar hij, met verbrijzeld hoofd, levenloos werd weggehaald. Op 57 30 NBr., 1.03 WL., is door schipper Jan Plug, reeder L. Porlevliet te Katwijk aan Zee, den 14 Aug. gepraaid Zr. Ms. schroef- stoomschip Bonaire,commandant kapt. luit. ter zee F. K. Engelbrecht. Aan boord was alles wel. Men leest in het Vliegendblad van Amsterdam over de brandkast van Jannetje Struik: Men herinnert zich, dat Jannetje Struik de brandkast van Woudhui zen niet groot genoeg achtte om er hare millioenen in te bewaren, en daarom, met veel drukte, bij de heeren Landré en Glinderman een Chatwood- brandkast kocht, met letterslot. Die brandkast werd eerst naar Woudhui zen gebracht, doch verhuisde later naar het Bible-hotel. Later werd de kast in 't Heeren Logement verkocht, betrekkelijk voor een bagatel, omdat Jaautje het woord niet wilde zeggen, daar er nog geld in was, zooals ze zei. De heer Scholder werd er eigenaar van, doch had er natuurlijk weinig aan, zoolang de »millioenen-juffrouw" haar geheim niet wilde mededeelen. En of de heeren Landré Glinder man al werden geraadpleegd, en of de heer Chatwood al zelf er voor uit Londen kwam, het was alles, ver- geefsch, men kon de kast niet zon der het woord openen, of men moest aan het hakken gaan. De heer Schol der kende echter den chef-machinist van Krasnapolsky, Schulze, en deze verschalkte Jannetje's koppigheid, door het geheim der opening van de kast op het woordG. E. K. te vinden. Wat de inhoud der kast betreft, zooals ieder verwachtte, was het niets Zwart" was het Zondag van menschen, die zich, door het heer lijke weder uitgelokt, langs de boor den van den Amstel bewogen om een wandeling te maken of zich repten om het schouwspel, nu ter gelegener uur gesteld, bij te wonen van Arsens Blondin's tweede voorstelling. Te half drie begon Arsens Blon- din, in »Charlemagne"-costuum, zijn eersten tocht over het stalen koord, dat, ter hoogte van ruim 12 meter, over een weiland gespannen was. De af te leggen weg was 110 meter lang, reeds een werkelijke inspanning dus bg de vele wandelingen, die hij in de lustig brandende zon deed. Achtereenvolgens legde hij den weg af, met balanceerstok, voor- en ach teruit, nu eens met een stoel, waarop hij vrg staan ging, dan weer, onder het blazen op twee cornets a piston, van het Miserere, het Wien Neer- landsch bloed, enz.of ten slotte met een zak over het hoofd; en altijd getuigden zijne zekerheid en de ge makkelijkheid zijner bewegingen hoe hij op dezen inderdaad smallen weg te huis was. Een publiek van 2 a 3000 personen op het terrein volgde met aandacht de kleine maar gespierde gestalte en zijn door de zonnestralen beschenen schitterend gewaad, en telkens klon ken de bewijzen van goedkeuring hem uit de onderwereld tegen, niet het minst toen, ter belooning voor zgn halsbrekende toeren in de eerste af deeling, het orkest hetLang zal hg leven speelde. Als een curiositeit en ter inlichting van hen, die zich wellicht over de langzaamheid zijner bewegingen op het midden van het koord verwon derden vermeldeu wijdatnaar nauwkeurige berekening, de zwaarte van zijn persoon daar op een gewicht van ongeveer 30.000 kilo valt te schatten. Door een Engelsehe stoomboot, welke onlangs te St. John, in Britsch Noord-Amerikaaankwam, werden twee visschers aan wal gebracht, die in een boot door mist van hun schip waren afgeraakt en zes dagen zonder eten of drinken op zee rondzwierven totdat zij door genoemd schip opge nomen werden. In een huis van Grenoble, waar vuurwerk in gereedheid werd ge bracht, zijn twee kinderen, oud 5 en 10 jaren, door een ontploffing levend verbrand, De vader, die hen wilde redden, kreeg zulke brand wonden, dat men voor zgn leven vreest. In een Duitsch plaatsje heeft zich dezer dagen, volgens de bladen, het zeldzame geval voorgedaan, dat iemand voor de derde maal met de zelfde vrouw in den echt trad. De bruidegom, een slachter, zag reeds tweemalen zgn huwelijk met de vrouw zijner keuze ontbonden, en men ver wacht, dat de derde echtscheiding wel niet lang uitblijven zal. Een vreemd geval had onlangs te Charleston, in Illinois plaats. Een huisgezin, met name Hicks man, vrouw, zoon en dochter, werden ge lijktijdig krankzinnig. Toen ze de aandacht trokken der buren, hadden ze reeds een kruis opgericht, waar aan ze een hunner meenden te na gelen. De zoon dacht Christus te zijn, die tot aarde wedergekeerd was. Zij werden allen in bewaring genomen. Door een Italiaansch opmerker is ontdekt, dat de zwarte zwaluwen, die gewoonlijk den 15en of löden Juli hunne nesten verlaten, om naar Egypte of de kusten van Afrika te gaan, dit jaar wel vertrokken, maar na eenige dagen weergekomen zijn. Waarschijnlijk dreef de door de cholera verpeste lucht hen uit Egypte naar Europa terug. Dat de vogels bij het heerschen van besmettelijke ziekten het land verlaten, is meermalen gebleken, o. a. ook te Utrecht bij de cholera-epi- demie van 1865. De domtoren, anders vol kraaien, was toen geheel verlaten. Ook vliegen werden toen daar niet gevonden. fptë Heden herdenken wij de 25- Slf Jarige Echtvereeniging van j§& onze geliefde ouders rag H GERRIT KERSLOOT M H MARGARETHA EVERS. gfe Helder, 28 Aug. 1883. |gf Uit naam der Kinderen <a| en Behuwdzoon. ral Bevallen van een welgeschapen Dochter, J. DE BEURS-RAMKEMA. Helder, 28 Augustus 1883. Bevallen van een Zoon, C. LELIE VELD, geliefde Echtgenoote. van C. SCHORSIJ. Helder, 25 Augustus 1883.

Vliegend blaadje : nieuws- en advertentiebode voor Den Helder | 1883 | | pagina 2