'T VLIEGEND BLAADJE. KLEINE COURANT VOOR HELDER. NIEUWEDIEP EN TESSEL. No. 1101. Dinsdag U September 1883. Elfde Jaargang. Verschijnt Dinsdag- en Vrijdagmiddag. Atoonnement per 3 maanden, binnen de gemeente 50 Cent. >3 franco per post75 Afzonderlijke nnmmera2 Uitgevers: BERKHOUT Co. te Helder. Bureau: SPOORSTRAAT ei ZÜID8TRAAT. Advertentiën van 1 tot 5 regels25 Cent. Elke regel meer5 Grootere letters worden naar plaatsruimte berekend. Advertentiën moeten uiterlijk des DINSDAGS- en VRIJDAGSMORGENS vóór 10 uur aan de Bureaux bezorgd zijn. NIEUWSTIJDINGEN. HELDER, 4 Sept. 1883. De kapt. ter zee P. Ten Bosch, commandant van het koninklijk in stituut voor de marine alhier en directeur van het onderwijs aan die inrichting, gaf Zaterdag het bevel over aan den kapit.luit. ter zee G. Door man. De heer Yolck meldt: Volgens telegram van den gezant te St. Petersburg is de Dymphna in de Karazee achtergebleven. »De consul te Hammerfest seint dat de Varna is vergaan en dat de leden der expeditie veilig zijn terug gekomen met het stoomschip Nor- denskjöld, een van de drie schepen, die buiten de Ellida en Georgy in opdracht hadden om op hun tocht uit te kijken naar de expeditie." Blijkens een bij het Handelsbl. ontvangen particulier telegram uit Kopenhagen, hoopte de gezagvoerder der Dymphna" tegen het einde van October aldaar aan te komen. Voorts wordt in een dépêche ge meld, dat de Varna" reeds sedert December lek was geweest. Reuter's Agentschap seint uit Kopenhagen Blgkens telegrafisch bericht uit Vardoe, meldt kapitein Weide, van SiberiakofFs stoomschip Obi, dat hij den 25 Juli de Nederlandsche expe ditie bij Waigatz heeft opgenomen. De Varna was den 24 Juli op7P/* gr. Breedte en 63 gr. Lengte gezon ken. De Dymphna was den geheelen winter aldaar ingevroren. Aan boord was alles wel en men hoopte spoedig open water te bereiken. De beman ning der Varna is den 1 Augustus van de Dymphna gescheiden en door het stoomschip Nordenskjold naar Hammerfest vervoerd. Naar men wil, heeft Z. K. H. prins Alexander het noodig geoor deeld, een beroemd geleerde te raad plegen over een ziekelijke aandoening, die telken jare tegen 't naderen van September, ongeveer op hetzelfde tijdstip, terugkeert. Die aandoening moet den toestand van Z. K. H. op het oogenblik weer verre van gunstig doen zijn en ook de reden wezen, dat tot dusverre nog niet aan het voorgenomen bezoek der Amsterdam- sche tentoonstelling gevolg kan wor den gegeven. Te meer is die onge steldheid te betreuren, omdat, naar van vertrouwbare zijde wordt ver zekerd, bij Z. K. H. het voornemen bestond indien eenigszins mogelijk jelfs nog bestaat om de opening der Staten-Generaal dit jaar door zijue tegenwoordigheid op te luisteren. (R. N.) West-Terschelling, 30 Augus tus. Onze gemeente is in feestge waad getooid. Bijna van elke woning wappert de driekleur, en geen wonder, de man die zoovele menscheulevens gered, die zoolang met eere bet post wezen tusschen Terschelling en Har- lingen heeft bediend, Tjerk de Haan, is door Z. M. den Koning benoemd tot Broeder der orde van den Ne- derlandschen Leeuw. Zoo één, dan heeft deze man dit onderscheidingsteeken dubbel ver diend, en de wensch van alle inge zetenen is, dat dit ordeteeken nog lange jaren de borst moge sieren van den man, die zoo dikwijls zijn eigen leven veil had voor dat zijner natuur- genooten. Aan de Rietlanden te Amster dam is Zaterdagvoormiddag op het stoomschip Prins Alexander," terwijl men bezig was een grooten zwaren ijzeren ketel in een ruim neder te laten, de ijzeren stoomlier aan stuk ken gesprongen. De stokken der kamraderen en andere deelen werden door de snelle omwenteling in alle richtingen rond geworpen, tot zelfs op het dak van de loods. Ofschoon een aantal werklieden zich in de nabijheid bevonden, is er slechts één door een stuk ijzer aan het been ge troffen. De ijzeren ketel was al dalende en kwam nu wel met meer gang dan anders beneden, doch zonder dat daaraan of verder aan het schip meer schade kwam. Men schrijft uit Amsterdam: Woensdag te half vier uur zal in den tuin van het Paleis van Volks vlijt te Amsterdam een reusachtige luchtballon opstggen, die 1.500,000 M8 gas moet bevatten. De meest mogelijke publicitet zal daaraan ge geven worden om een groot aantal toeschouwers te trekken, waaraan het bij de talrgke vreemdelingen, die nu in de hoofdstad vertoeven, zeker niet ontbreken zal. Op den ballon zal met kolossale letters te lezen staan Vraag de Amsterdammer, Dagblad voor Nederland." Volgens opgave van het Bureau Veritas zijn in de maand Juli 1883 verongelukt 63 zeilschepen. Van Duitschlaud 4, Amerika 9, Engeland 27, Oostenrijk 1, Denemarken 3, Frankrgk 6, Haity 1, Nederland 3, Italië 2, Noorwegen 5, Rusland 1. Zweden 1onder dit getal zgn 7 vermisten. In dezelfde maand ver ongelukte 4 stoomschepen. Van Ame rika 1, Engeland 2, Spanje 1onder dit getal is een vermiste. Ramp ln Indië. Dat de uitbarsting op het eiland Krakatoa in straat Sunda zoo hevig in de gevolgen is geweest, kan niet bevreemden, als men weet dat het eiland als 't ware den knoop vormt van de vulkanische keten, die zich van Sumatra over Java uitstrekt. Het eiland Java bevat misschien meer vulkanen dan eenige landstreek van gelgke uitgestrektheid op het aardoppervlak. Dr. Junghuhn telde een twaalftal jaren geleden onder de bergen van Java niet minder dan 45 vulkanen, waaronder 28 die nog voortdurend of intermitteerend werk zaam waren. De vreeselgkste uitbar sting op het eiland had nu onge veer een eeuw geleden plaats. Drie bergen barstten toen te ge lijkertijd uit, waarvan er twee meer dan 350 mijlen van elkaar gelegen waren, met tal van vulkanen er tusschen, die toen niet werkten. Bg die gelegenheid werd de hoogste berg, de Papandayang, 7000 voet hoog, letterlijk weggeblazen en met die massa verdwenen veertig dessa's zoo totaal uit den omtrek, dat het was alsof de grond zich geopend had en alles had verzwolgen. Op de plek waar de vulkaan had gestaan, had zich een holte in den bodem gevormd over een uitgestrektheid van onge veer 99 vierk. mijlen. De vulkanische uitbarstingen van de Etna en den Vesuvius eu de aard bevingen, die nu en dan in Europa gevoeld worden, zijn maar kinder spel, vergeleken met de bonleverse- menten, die van tgd tot tijd de ei landen van den Indischen Archipel tot aan Japan teisteren. Wanneer er ooit zonder overdrijving sprake is geweest van samenspanning der elementen, dan is 't zeker bij zulk een catastrophewant aan de verschrik kingen van vuur en lava, stikdon kere duisternis, regen van asch en steenen, inwendig gerommel en tril lingen van de aardkorst, paart zich dan de vreeselijke verwoesting van een hoogeu vloed, die de ramp haar toppunt doet bereiken. Van dien aard schijnt de verwoesting op West- Java te zijn geweest, waarvan de telegraaf ons de eerste berichten bracht. (Dagbl.) Een Vrijdagavond bg het De partement van koloniën ontvangen telegram van den Gouverneur-Gene raal van Nederlandsch-Indië doet mededeeling van de namen der Euro- peesche ingezetenen van Anjer en Tjiringen, die bg de ramp op 27 ;er omgekomen, vermist of wel gered zijn. Als omgekomen wordt opgegeven de controleur te Tjiringen P. Schalk, als vermoedelijk omgekomen de adsistent-resident te Tjiringen jhr. Van den Bosch en de luitenant der topographische opneming A. T. Des- ivagies, en als vermist de adsistent- resident (T. W. Bugs), de haven meester (P. T. M. Van Leeuwen), de opzichter Rosmalen, de lichtopzichter J. Schuit en de weduwe Schuit, allen te Anjer. Gered zijn te Anjer: mevrouw Buys en eeu kind, de familie Loijse Dillie, mevr. Rosmalen en zoon, de telegrafisten Schrok, Courant en Reijn- ders, de klerk Weijermans, mejuffrouw Schuijt en broeder, mevrouw Burslen, mevrouw Schwalm, de vrouw van den lichtopzichter Schuit en de loods De Vrieste Tjiringen mevrouw Van den Bosch en kinderen, mevr. Re gensburg, de familie Gaston en de familie Ripasta. De ingenieur Nieuwenhuis en fa milie waren tijdens de ramp niet te Merak en zgn dus niet omgekomen. Daar van de Lampongs nog geen directe tg ding ontvangen was, ver- eischte het gisteren meegedeelde be richt omtrent de instorting van den vuurtoren aau den vlakken hoek (Sumatra's zuidwestelijk uiteinde) nog bevestiging. Reuter ontving Vrijdagnamiddag ten 379 nnr het volgende bericht uit Batavia Er is geen nieuws van den kant van Sumatra. De verwoesting van Telok-Betong werd door den gezag voerder van het stoomschip Gouver neur-generaal Loudon bericht. Deze stoomde met allen spoed naar Anjer ten einde daar te waarschuwendoch hg vond ook die plaats reeds verwoest. Zgn schip was overdekt met een aschlaag ter dikte van 18 duim Massa's puimsteen, ter dikte van zeven voet dreven op de zee. Men raamt het aantal slachtoffers in het district Tjiringen op 10,000. Volgens eenige ramingen zou het totaal der omge komenen ten gevolge van de uitbar sting 30,000 Zaterdagmiddag ontving 't Hbl. van zgn correspondent te Welte vreden nog 't volgende telegram: Een uitgestrekte vlakte van lava puimsteen bedekt ae zee bij de Lampongs (het deel van Sumatra dat aan Straat Soenda grenst) en belet Telok Bctong en andere deelen van Sumatra en den Zuid-Westhoek van Java te naderen. Men schat het aantal slachtoffers (aan overledenen) op Java op dertig duizend - Amsterdam. 2 Sept. Volgens particulier telegram van Batavia is het droogdok Amsterdam van zgn ankers geslagen en bij Tandjong Kaik 2Vj| mgl bewesten het eiland Amster dam op strand gedreven. Een bgzonder telegram, uit Wel tevreden aan het Hblad toegezonden, bevat nog de volgende bijzonderheden De vreeselijke uitbarsting van den vulkaan op Krakatoa en de zeebeving, die daarvan het gevolg was, heeft niet alleen Anjer en Merak (west kust van Bantam) weggevaagd, maar ook te Tjiringen, het district welks bloeiende hoofdplaats de verblijfplaats is van den adsistent-resident, den re gent en den militairen commandant in het wester regentschap, vreeselijke verwoestingen aangericht. Omtrent het zuiden van het district is nog niets bekend. Geheel Bantam heeft door den asch- regen ontzaglijke schade geleden. De bevolking, reeds door vroegere ram pen zoo geteisterd, heeft gebrek aau voedsel; het vee is grootendeels ge storven. De heer Levyssohn Norman, lid van den Raad van Indie, is door den Gouverneur-Generaal naar Ban tam gezonden, om den omvang van de ramp op te nemen en met uit gestrekte volmacht om voorloopige maatregelen te nemen. Omtrent Telokh Betong, de af- deeling van Sumatra, die aan straat Soenda grenst, zgn nog geen stellige berichten ingekomenmaar het is wel niet anders aan te nemen dan dat ook daar de verwoesting groot zal wezen. »Ook de Noordkust van Java heeft veel geledenbg Pandai Gelang, een midden-afdeeling der residentie Ban tam, zijn dorpen geheel verwoest. Men betreurt honderden dooden, waar onder vele Europeanen. Batavia heeft echter geen aanmer kelijke schade geleden. De Regeering heeft terstond maat regelen genomen wegens den geheel veranderden toestand v. straat Soenda, ten gevolge van het opkomen van nieuwe rotsen eu klippen, Er zgn o. a. gouvernementsschepen uitge zonden om de invarenden te waar schuwen." Naar men verneemt, heeft Z K. H. Prins Alexander der Neder landen, getroffen door de rampen op Java, het pjan opgevat om zich aan het hoofd tc stellen van een Com missie tot het bijeenbrengen van liefdegiften, ter leniging van den nood. Door Z. K. H. zullen uitnoodi- gingen worden gericht aan verschil lende hooggeplaatste personen, om zich met H. D. in commissie te ver eenigen. Voorts verneemt men, dat ook door eenige invloedrijke ingezetenen te Amsterdam pogingen worden aan gewend om een algemeene com missie in het leven te roepen, op het voorbeeld der watersnoodscom missie, om gelden in te zamelen voor de slachtoffers in onze Indische be zittingen. IFXjOiR-A-m-A-. Zaterdag was 't jaarfeest der bloemen tentoonstelling daar, dat de Floralia-comissie zoo nitmnntend weet te regelen. Met on derzoekende blikken werd des morgens de hemel beschouwd, die er tamelijk grijs uitzag en niet veel goeds beloofde. Een bloemen- feest eischt toch lioht en zonneschijn. Nu, de lieve zon erbarmde zich ten laatste en hield zich verder vrij goed. Tal van belangstellenden vulde de zaal van Tivoli tegen twee uur, begeerig de gordijn te zien ophalen, die den bloemen- schat voor 't oog verborg. De heer T. Mooy, president der commissie, nam 't woord en heette de autoriteiten en overige bezoekers welkom op dit zevende Floraliafeest, dankte voor de betoonde belangstelling en wenschte daorop ook in 't vervolg te mogen rekenen. Aan de dames, die een prachtig bloemen- schild hebben vervaardigd, aan den heer Valter, die door zijn goed uitgevoerde deco ratieschilderingen de tentoonstelling opluis terde en aan de keeren A. van Voomveld, P. Boon en A. C. Roem, die als deskun digen, bij de beoordeeling hunne diensten welwillend hebben verleend, werd afzon derlijk een woord van dank gebracht. Nn werden de namen der bekroonden afgelezen, zij zijn: A. Planten van dit jaar: le prijs, No. t, A. Korff; 2de prijs, No. 69, D. Bands- ma; 3de prijs, No. 49, A. von Oterendorp; 4e prijs, No. 46, J. H. Buhrman; 5e prijs, No. 62, J. Pool; 6e prijs, No. 124, R. Meerens; 7e prijs, No. 79, G. Kamper; 8e prijs, No. 56, P. Schilder; 9e prijs, No. 70, J. R. van Mansum; 10e prijs, No. 24, P. C. Kiljan. Getuigschriften: No. 23, J. Kiljan; No. 20, J. P. Valter; No. 125, C. Ruijgh No. 11, J. RijkersNo. 50, G. T. von Oterendorp; No. 16, C. J. Stelleman; No. 113, G. Heeroma; No. 42, G. Burkunk; No. 60, N. PoolNo. 10, J. W. Bergman No. 89, Wed. BuijsNo. 33, W, van El- burg; No. 51, J. Weers. B. Zaadplanten: 1ste prijs, No. 16, C. J. Stelleman. Getuigschriften: No. 70, J. R. van Man sum No. 56, P. Schilder. G. Planten van het vorige jaar prijs, No. 56, P. Schilder. Spreker verklaarde daarna de tentoon stelling geopend, de gebruikelijke fanfares volgden en onder 't spelen van 't volkslied ging de gordijn omhoog. Ieder drong voor uit om de „lieve kinderen der natuur" te bezichtigen, die daar netjes geëtaleerd ston den met een prachtige bloempiramide in 't midden, door den bloemist Jansen inge zonden. Leverde de aanblik iets nieuws P Och neen, maar dit had ook niemand ver wacht. Dat behoeft ook niet met de voort brengselen der natuur; want ofschoon ze er uitzien als in vorige jaren, toch zijn ze telkens nieuw en frisch en 't oog staart er gaarne op. Zoo ook hier. Wat een zorg heeft men niet moeten aanwenden, hoeveel geduld heeft men niet moeten oefenen, om in enkele maanden kleine, nietige stekjes aan te kweeken tot sierlijke en krachtige planten. Dat er zorg aan besteed was, getuigde iedere collectie Ze zagen er uit als kindertjes, die naar een feestpartij gaan en daarvoor door de zorgende moederhand in hun beste pakje gestoken zijn. Mannen van het vak, de bloemisten Jansen en de Vink en Puim- broek, hadden hier en daar producten hun- kunst, in den vorm van fraaie bouquettcn doen plaatsen tot opluistering. In de kleine zaal was het niet zoo over-

Vliegend blaadje : nieuws- en advertentiebode voor Den Helder | 1883 | | pagina 1